Vereniging Tegen Luchtverontreiniging tegen hoogovens op Maasvlakte Arbeidsmarkt liijnmonc laat deze vestiging niet toe HEFTIG CONCERT VAN CONTINENTAL SINGERS opruiming Sleutelproblemen in Tuindorp Vreewijk vreemde verrassing SN Salazars leven geheel aan Portugal gewijd D^,B^Schotten 14 jjjli 'Doe de knip er op geïnstalleerd opruiming! I- de rotterdammer Milieuvervuiling Gezinnen Onaanvaardbaar VERBIJSTERD plak plastic Warm? Heerlijk verkoe lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt a la minute! n Wondertje van koelte Toegedaan ONDOENLIJK DUURDER Sluitend polyester mysfere met dubbele onderzoom t PAGINA 3 MAAN'DAG 27 JULI 1970 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Vereniging tegen Luchtverontreiniging is tegen de vestiging van een hoogovenprojekt op de Maasvlakte. Dit blijkt uit een artikel van mr. H. Versloot, een der bestuursleden, in bet bied „Reine Lucht". Dit afwijzende stanpdunt is gegrond op de bedreiging van het milieu, maar ook omdat er op de al overspan nen arbeidsmarkt geen ruimte is voor een dergelijke onderneming. In «iM artikel wijst de heer Ver sloot erop dat het uiteindelijke ja of ncc «ver de hoogovenkwestie nog niet is gevallen. Die ligt b!> de Rotter damse gemeenteraad. Rotterdam 'is eigenaar van de grond, die nog niet onder dc ïuimtelijke ordening valt en waarover hoger gezag geen aanwi jzingen kan geven. De raad in nieuwe samenste ling zal mocte-i beslissen. Belantvjke economische argumen ten oiei' 'fl voor de hoogovens. De "unstige mvioed bijvoorbeeld van dit bedrijf gr.zieil het siaaitokort dat te- gemvoori.g dreigt. Vestiging aan raarwat >r, dal voor grote schepen toegank" ijk ;s heeft een kostenver lagend etfect zodat de concurrentie positie v>n staalverwerkende bedrij ven worlt bescnermd. Bovendien is een dei gelijk bedrijf een bek'igrijke klant voor toeleve rende industrie. Verder is een be drijf sgrooite vereist, ook m de vorm van samenwerking, waarbij een uit sluitend Nederlands bedrijf te klein zou zijn om zich duurzaam in concur rentie en technische ontwikkeling te handhaven. In hef gevai van Hoog ovens komt de samenwerking met Hoesch in gevaar als de vestiging op de Maasvlakte niet zcu doorgaan. Want het Duitse bedrijf is aan de rand var. z:jn capaciteit en moet snel uitbreid»"1.. Dat znn ai'emaai zware argumen ten, al zihen er een pa<?r kanten aan die toch rok wel enig te genlicht vra gen. Zo i; het allerminst zeker dat de ligging op de Maasvlakte tot een la gere prijs van staal „af fabriek" zal lelden. De loonkosten spelen in die staalpriis ook een grote rol en die zullen 'n de overspannen arbeids markt van Rijnmond wel eens zo kunnen stijgen dat zij het voordeel van de ugging, vrijwe 1 midden in diepe zee. te met kunnen doen. Bo vendien. zelfs al leidt de ligging op de Maasvlakte tenslotte toch tot lage re produktiekosten, dan' is het mede een zaak van ondernemingsbeleid of dat voor.ieel wordt dooi gegeven aan de gebruikers van staal Bij de voor spelde sualschaarste is dat echt niet helemaal zeker, aldus mr. Versloot. Evennrn is het zeker, of de over heid er in zal slagen de door de vesti ging van hoogovens uit te lokken ex tra werkgelegenheid, te sprgiden naar gebieden buiten de randstad Holland, Tot nu tac heeft de regering daarvoor nog geen opvallend effectvolle mid delen bedacht en gebruikt, Intege ndeel, de samenklontering in het westen van ons land neemt nog steeds toe. Het hele werkgelegenheidsargu ment voor gebieden buiten de rand stad is trouwens nogal vaag. Natuur lijk is net 'Ie hoogste tijd, aan de structurele werkloosheid in het noor den, ooren en zuiden van het land een einde te maken, maar daarvoor moeten rok andere proejeten moge- 'ijk ziin. alternatieve structuren wel ke nog niet ziin onderzocht en waar van allerminst vaststaat dat zij slech ter of kostbaarder zijn voor onze sa menleving dan hoogovens op de Maasvlakte. Op de vraag of de prijs die wij als gemeensetap betalen voor deze spe ciale vestiging hoger o' lager is dan die welke andere plannen voor werk gelegen'v",d buiten de Randstad zou den vragen, bestaat geen enkel zinnig antwoord: het is nog nooit onder zocht. F>, de prijs die wi; voor hoog ovens od de Maasvlakte moeten beta len is hoog. naar onze mening -te hoog. s'.e de heer Versloot. In de eerste plaats geldt de bedrei ging van het biologisch evenwicht in het milieu. Die bedreiging is een ze kerheid. Hoe schoon de hoogovens in verhouding ook gemaakt zullen wor den. zij maken het milieu niet scho ner. maar altiid vuiler dan het nu is. Zij leggen een belasting op hun om geving. evenals iedere andere olifant. Ook ai balooft de olifant niet buiten de paden ie lopen, en zijn poten heel voorzich neer te zetten hij blijft zwaar d'ukken en verplettert vee!. Hoe groot dit deel van de prijs van Hoogovens is, laat zich nog niet vast stellen. Er wordt een convenant, een vereenkomst. opgesteld door deskun digen van Rtterdam, Rijnmond, de provincie en het Rijk. Pas als de aan Hoogovens te stellen voorwaarden bekend zijn, kunnen wij gaan uitzoe ken wat datvor de omgevig tens lotte betekent, en of het niet alleen veel, maar ook te veel is. Pas dan ook kan Hogvens 'zeggen of zij onder die vorwaarden ng wei wil kmen op dc Maasvlakte. Als de produktiekosten daar zo hoog zouden oplopen door de te stelien voor waarden dat de prijs niet zeer concurrerend is, zaï daaruit blijekn dat de Maasvlakte ai met al toch niet zo"n gunstige vestigingsplaats is als het eerst wel leek. Voorlopig hebben wij op dit punt nog geen definitief oordeel, al ver moeden wij wel heel wat. Maar wel hebben wij ons oordeel gevormd over een heel ander soort bezwaar, nl. ef fect dat vestiging van hoogovens op de Maasvlakte zal hebben op de ar beidsmarkt en op de sociale verhou dingen in deze streek, zegt mr. Ver sloot. Hoogovens zal binnen 15 jaar na de start hier dus rond 1990 zeker 5000 man te werk stellen, maar waar schijnlijk loopt dit aantal op tot rond 10.000 man. Of die nu gedeeltelijk onttrokken worden aan hier reeds ge vestigde bedrijven of niet, het over grote deel van die 10.000 man zal aangevuld moeten worden door bui tenlandse arbeiders. Dat zal des te meer het geval zijn, omdat voor het soort werk dat Hoog ovens te bieden heeft, steeds minder Nederlanders bereid gevonden zulien worden: het is werk van een veel lagere kwaliteit dan onze jonge men- I sen vragen en verwachten, Buitenlandse arbeiders dus, en dat zullen in de filosofie van de Hoog ovens vooral Spanjaarden en Joego- slaven zijn. Willen wij enigszins menswaardige toestanden bereiken, dan zullen deze hier geinnen moeten kunnen meebrengen: dat is plm. 8000 woningen extra en 30.000 buitenlan ders, vrouwen en kinderen inbgere- pen, wonend in Voorne, alléén voor Hoogovens. Gegeven de verdere ex pansie van andere bedrijve in deze omgeing. komt daar nog wel wat bij samen in de orde van grootte van ongeveer 40.000. Dat gaat cr toe leiden, dat op het westelijk deel van dit eiland, in Hcl- ievoetsïuis, Rockanjc, Oostvoorne en Brielle, omstreeks 1990 ruim 50 pet. van de beoivking bestaat uit buiten landse arbeiders en hun gezinnen: mensen die wij niet verstaan en die o nsnïet verstaan; mensen die hier geen stemrecht en geen inspraak hebben en die in belangrijke mate niet aüeen buitenlanders, maar ook buitenstaanders zullen blijven. Vooral ook/ omdat zij zich hier slechts tijdelijk bedoelen te vestigen. Niettemin zulien wij onderwijs en re creatie moetenverzorge nenproberen met hen een geïntegreerd samnl- ving te vormen. In deze verhouding n sn deze aantallen zien wij dat als een volslagen onoplosbaar prbleem. Andere immigratielanden hebben veel meer ruimte tot hun beschikking en in veel minder extreme verhou dingen, niet kunnen oplossen en zit ten nu nog met de brokken in de vorm van ghetto's, apartheid, onder linge haat, afschuw en misverstan den. De verhouding 1 op 1 is geen onre delijke overdrijving. Geschat wordt dat het aantal gastarbeiders in het huidige Rijnmondgebied in 1990 ten minste is opgelopen tot 35.000 werk nemers en dat desondanks nog aan ongeveer evenveel anderen behoefte zal bestaan. Ongeveer 70.000 personen in totaal dus. Wij kunnen kiezen; 70.000 buiten landers met hun gezinnen dat is ongeveer 300.000 personen in totaal. Dat daarvan rond de 40.000 door de hoogovenvestiging naar het Westen van Voorne getrokkeii zullen worden, is geen overdreven schatting,' aldus de heer Versloot. In geen der tot nu toe gemaakte plannen is ook maar een ontwerp ge maakt voor de ontstellend moeilijke opbouw van de samenleving die daardoor ontstaat en geen begroting van de daaraan verbonden gemeen- schapskosten. Wij zijn ervan overtuigd dat deze opgave onmogelijk is, ongeacht de eraan te besteden kosten. Daarom is voor ons ook nu al, nu nog niet vast staat in welke omvang Hoogovens door hun uitworp van vemtreiniging lasten op het milieu zullen leggen, die 1 vestiging onaanvaardbaar. Zij leidt tot onoverzienbare, bijzon- i der hoge sociale kosten die de directe j economische voordelen, voorover zij i al zouden blijken, zullen overtreffen, j terwijl, ondanks die hoge kosten een onbevredigende, problematische on- j geïnteresseerde samenleving zal ont- I staan vol onverkwikkelijke apar- theidsconflicten, zo vertolkt mr. Ver- sloot het VTL-standpunt. Kom morgen zo'n fleurige mand halen, ja, ook als U a! met va kantie bent geweest;.... de zo mer is nog lang niet om en U gaat allicht nog daagjes met de kinderen' weg. En deze stromanden zijn zo bespottelijk goedkoopEr zijn diverse leuke modellen, tegengevoerd met plastic en met sterke handvatten. Door elkaar per stuk voor nog géén anderhalve gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van een partij stromanden in diver se modellen, met leuke deko raties en in verschillende kleu ren, de manden zijn met plastic gevoerd, per stuk voor Duur van de opruiming 16 juli tot 6 augustus. Géén iet. of schrift, best Vaneen onzer verslaggevers ROTTERDAM De woningen van tuindorp Vreewijk, in Rotterdam- -zuid, zijn voorzien van ondeugdelijk hang- en sluitwerk. De situatie is zo, dat met een sleutel van een willekeu rig siot van een voordeur, diverse an dere voordeuren, geopend kunnen worden. Sommige bewoners zijn hier van op de hoogte, maar er zijn er ook bij dit niet weten en onaangenaam verrast zijn, als blijkt dat hun sleutel ook op het slot bij de buurman past. De heer G. J. Huiskes, directeur van de woningstichting Lombardijen, die tevens het beteer voert over het complex woningen in tuindorp Vreewijk, zegt over deze situatie: „Over het gehele tuindorp Vreewijk is een bepaalde serie sloten verdeeld, ën wel zo, dat het bepaald onmogelijk is om zo maar- bij je buurman naar binnen te lopen met gebruik van je eigen huissleutel. In tuindorp Vreewijk staan 5700 woningen en je kan gerust stellen dat er op die 5700 verschillende huisdeu ren, 5700 verschillende sloten zitten. Ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken, dat niet een bewoner van het tuindorp de naastgelegen wo ning binnen kan gaan, door gebruik te maken van zijn eigen sleutel"'. Op de Molenwei 31 woont de heer J. M. Erkens, die bepaald sceptisch kijkt als wij hem vragen eens te wil len proberen of zijn huissleutel ook bij de buurman op de voordeur past. Tot zijn grote verbazing opent hij met zijn sleutel de voordeuren van de panden Molenwei 29 en 35. Verdere pogingen wil de heer Erkens niet on- Dr. António de Oliveira Saiazar zal iu de geschiedenis geboek staafd blijven als een der opvallendste staatslieden die Portugal lieefl gekend. ROTTERDAM Het is maar goed, dat dc muren van De Doelen erg stevig z(jn, anders was de Kleine Zaai zaterdagavond ai gauw een puinhoop geweest. Wat kunnen die „Continental Slagers" uit de Verenigde Staten een massa geluid maken. Die geluidsproduktie zal wel geba seerd zijn op het zingen en spelen in Met dit zelfklevende plastic tovert U, zander punaises, zon der lijm, weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, mu ren, dienbladen, pruliemanden, enz. Zelfklevend plastic, dat U in een wip kunt aanbrengen, waar U ook wilt, verkopen wij in de lengten: .100, 250 en 500 cm en de breedte 45 cm, per meter voor nog géén een gulden twin tig. Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van dit zelfklevend plastic in ongeveer 35 dessins, in de leng ten: 100,250 en 500 cm en de breedte: 45 cm, per meter voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur ven de opruiming 16 Juli tot 6 augustus. Géén tel. of schrift, best grote zalen, maar als men het hier zonder de meegebrachte kolossale ge luidsinstallatie had gedaan zou de klanksterkte van deze twaalf orkest leden en achttien zangeressen en zan gers waarschijnlijk net goed zijn ge weest. Daar komt nog bij, dat Ken Waggo ner een temperamentvol dirigent is, die zijn uit jongelui bestaande groep tot heftige klankexplosies o.a. door de fenomenale slagwerker wist op te zwepen. Bij het voor het grootste gedeelte uit jongeren bestaande publiek dat de zaal geheel vulde, viel dit meestal zeer heftig 2ingen en musiceren bij zonder in de smaak. De dirigent vertelde, dat er vijf van die groepen waren, die de hele wereld bereizen om het Evangelie te verbreiden en de liefde tot de mede mens te verkondigen. G. M. DERSJANT. i&cau In flakons, sprays, toweleües en handige mini-rollers. van bol.doot Onder zijn bewind heeft het laitd een ongekende economische opleving doorgemaakt, maar te gelijkertijd is het van vele kan ten fel gekritiseerd om zijn kolo niale politiek en corporatieve staatsstructuur. Hij bracht de betalingsbalans, die meer dan een eeuW tekorten had op geleverd, in evenwicht en wist zelfs een aanzienlijk overschot te kweken. Hij maakte een eind aan een toe stand va nvoortdurende revolutie en liet op grote schaal openbare werken uitvoeren. De ongehuwde Saiazar deed dit op zijn eigen, teruggetrokken wijze. Hij verscheen zelden in het openbaar en streefde niet naar populariteit. „Men kan niet tegelijkertijd het volk bema- gen en besturen", zei hij. Als leider van een bewind, dat werd gevestigd door de militaire dictatuur die volgde op de zonder bloedvergie ten verlopen staasgreep van maar schalk Gomes da Costa in 1926, stond dr. Saiazar in het buitenland bekend als de „Portugese dictator". Hij beschouwde\zichzelf niet a's een dictator. Vast staat dat hij een gezag verkreeg, dat geen vroegere heerser van Portugal ooit had bezeten. Zijn dernemen omdat hij beangst is voor het eventuele resultaat. Ik zal direct aan de stichting door geven dat ik een ander slot op mijn voordeur moet hebben, zegt de heer Erkens. Ook verder in de straat "blij ken. diverse huisdeuren te openen, met een sleutel. Bij mevrouw Land- saat, Vonder 7, een alleenwonende oude dame, kunnen zomaar vier men sen naar binnen, voor zover bekend dan. Veel bewoners blijken al op eigen kosten een veiligheidsslot op hun voordeur te hebben laten maken. Om helemaal zeker te zijn van een goede vergrendeling van. hun voordeur, is dit vaak nog aangevuld met een knip aan de binnenzijde van de deur. On danks de „dorpssfeer" vindt men dit toch blijkbaar veiliger. De heer G. Egbert, secretaris van de huurvereniging Vreewijk, zegteer wel van op te kijken. In het verleden heeft wel eens een bwoner geklaagd over zijn voordeurslot, maar velvul- dig is dat toch niet voorgekomen. Ik neem aan dat er toch wel op gelet is, dat niet dezelfde sloten in een straat in de deuren zijn geplaatst. Het is de vraag of er wel voldoende toezicht is uitgeoefend en of de veiligheid van de bewoners geen gevaar loopt, aldus de heer Egbert, die nog meedeelt ze ker vragen te zullen stellen aan de stichting. Commentaar van de heer Huiskes, na ht meedelen van deze bevindin gen: „Wat u mij nu vertelt, daar sta ik van te kijken. Van deze adressen die genoemd worden, hebben wij nooit klachten over deze kwestie ge had. Het is zo, dat als deze mensen naar mij toe zullen komen met een klacht over het slot van hun voor deur, ik daar zeker iets aan zal doen. Vandaag zal ik deze kwestie met mijn opzichters bespreken. Maar het is voor mij ondoenlijk om 5700 sloten te laten controleren. Als de mensen echt niet willen hebben dat ,s nachts vreemden bin nenkomen, dan moeten ze de knip er maar op doen. Alleen op klachten zal gereageerd worden, al zullen we de gevallen die ons nu bekend zijn, wel bekijken. Hoe het komt dat de ver schillende deuren te openen zijn met een sleutel, is voor mij een raadsel. In 1916 zijn deze woningen gebouwd. Dat is ver voor mijn tijd. Het is zo, zegt de heer Huiskes, dat voor het hang- en sluitwerk maar een bepaald, en in dit geval niet te hoog, bedrag beschikbaar is gesteld. De heer D. Broekens, van de afde ling preventie en voorlichting van de gemeentepolitie Rotterdam, deelde desgevraagd mee: „De woningen waar het hier om gaat zijn woning wetwoningen, waar in de meeste ge vallen goedkoop hang- en sluitwerk in is aangebracht. Het kan dus voorkomen dat ver schillende woningen hetzelfde slot hebben. Het is zo dat de prijs de kwaliteit van bet slot bepaalt. Wil je meer variatie in de deursloten, dan zal je er echt wat meer geld voor moeten neertellen". Slotreactie van de heer Huiskes: „Om in deze woningen duurdere slo ten aan te brengen, is doodeenvoudig een onmogelijke opgaag. Voor de nieuwbouwwoningen van Lombar dijen, die ook onder het beheer van deze stichting vallen, is voor dit jaar, per woning, een bedrag uitgetrokken van 215 voor onderhoudskosten. Een fonds om eventueel nieuw hang- en sluitwerk voor Vreewijk van te be kostigen is er niet". ROTTERDAM In tegenwoordig heid van vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur van Rotterdam, van de rooms-katholieke besscchop van rotterdam, van de Raad van kerken e.a. en van tal van parochianen der beide Oud-Katholieke parochies te rotterdam en van de rooms-katholie ke parochie van St. Joseph, die het medegebruik van het kerkgebouw heeftm geschiedde zondag in de Pa- radijskerk aan de Nieuwe Binnenweg de installatie van de opvolger van pastoor drs. J. Bergers als oud-katho liek pastoor van Rotterdam, drs. G. J. Blom. De installatie werd verricht door de bisschopcoadjutor van Utrecht, mgr. M. Kok. Tijdens de eucharistieviering werd pastroom Blom aan het altaar terzijde gestaan door de rooms-ka- tholeiek pastoor F. L. Kok, terwijl oorts pater P. X H. Derickx, even eens van de r.k. parochie van St. Jo seph. en lay-reader W. S, Storrie van de Anglikaanse kerk assistentie ver leenden. Na de dienst was er gelegenheid de nieuwe pastoor te begroeten. De oud ste kerkmeesterm de heer L. J. Weel- denburg, sprak daar een woord van welkom. Pastoor drs. Blom, die 42 haar is en voorheen pastoor te Dordrecht, zal, evenals zijn voorganger, terzijde wor den gestaan door de oud-katholieke pastoor van Schiedam, drs. F. Smit, RPTTERDAM Een groep gehan dicapte padvinders, uit alle delen van Schotland, bezocht zaterdagmiddag Rotterdam. Zij zijn hier op doorreis naar Amersfoort, waar zij een bijeen komst van andere gehandicapte pad vinders zullen bijwonen. In. Rotter dam maakten zij van de gelegenheid gebruik om zich, als waarschijnlijk de enige Schotten, te laten fotografe ren met de Europa-C7p, de beker, die aan de Schotse club Celtic is voorbi jgegaan. Op het stadhuisplein poseer denzij met de Cup. ministers, ambtenaren en het leger waren hem geheel toegedaan. Vriend en vijand van Saiazar waren het over één punt eens: zijn leven was aan zijn land gewijd. Saiazar placht te zeggen: „Mijn bewind is ge grondvest op vijf waarden, die ver dedigd en behouden moeten blijven, namelijk God, Portugal, gezag, gezin en werk." Hjj hechtte dan ook veel belang aan de godsdienst. Op 28 april 1889 werd hij geboren in een Noordportugees dorp. In 1918 werd hij hoogleraar in de economie. In 1921 werd hij gekozen tot Kamer lid maar hij kreeg zo'n ongunstige indruk van de debatten, dat hij zijn zetel prijsgaf. In juni 1926 werd hij wél minister van financiën, maar hij trad vijf dagen later af omdat de militairen zijn voorstellen voor een herziening van de financiën niet wilden aan vaarden. In april 1928 stemde op nieuw toe, en ditmaal bleef hij. In datzelfde jaar al had Portugal een sluitende begroting. In 1940 droeg hij deze portefeuille over. In juli 1932 werd Saiazar premier. In datzelfde jaar werd een door hem opgestelde nieuwe grondwet van kracht. To enin 1936 de Spaanse burgeroorlog uitbrak, gaf Saiazar ge neraal Franco zijn volledige steun. Als minister van buitenlandse zaken sloot hij in 1940 een overeenkomst met het Vaticaan, die de r.k. kerk de vrijheid gaf haar gezag in Por tugal uit te oefenen. Als minister van oorlog reorganiseerde hij het le ger; hij loodste Portugal neutraal door de Tweede Wereldoorlog. In april 1951 weigerde hij het pre sidentschap aan te nemen. In april 1961, toen men in Portugal ongerust begon te worden over de Afrikaanse kolonie Angola, nam hij voor bijna twee jaar ook de portefeuille van landsverdediging onder zijn beheer. In de Verenigde Naties zijn her haaldelijk aanvallen op de Portugese koloniale politiek gedaan. Deze kri tiek liet Saiazar onberoerd. Een paar gulden per meter, dat is nog eens een prijs om tóch nieuwe vitrage op te hangen, ook al zijn Uw oude eigenlijk niet helemaal versleten Morgen hebben wij het in de aanbieding, gezellige mystère van polyester fantasie marqui sette met dubbele onderzoon». Hoogte 140 cm, normale prijs f 3,75, maar nu per meter voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop vas een mystèra Van polyester fan* tasïe marquisette met dub bele onderzoom, hoogte 140 cm, per meter voor Duur ven de opruiming 1G juli tot 6 augustus. Géén tel. of schrift best

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1