Centrale post komt aan Schiekade Autodienst voor ouderen en invaliden in opbouw Naast kritiek ook lof voor ontwerp Door sousterrain Kleinpolderplein Golfbaan buiten Staelduinse bos Jeugdgroepen vechten in Overschie, gewonde Open huis voor de jeugd Deltaschcidewei in Tweede Kamer G. Dorsman naar Windmill-Holland mar de kerk liiternatioiiale^b^b shows wedstrijden met mooie prijzen Kijk uit naar de\b*K>ftlni op deTV-reclame m PAGINA (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Een kaarten bak met namen en adresen van. alle autobezitters die bereid zijn af en toe iemand die slecht ter been is te vervoeren. Dat staat de heren H. Th. C. Hodes, direc teur van het Centrum voor Vrij willige Hulpverlening, en N. Lijf- lander, in zijn vrije tijd organi sator van een autohulpdienst voor "bejaarden en gehandicap ten, voor ogen. Op het ogenblik en instelling zich op eigen houtje houden nog allerlei particulieren met dergelijk vervoer bezig en dat zien zij als versnippering. INVAL-TAXI'S Twintig internationale Yo-Yo kampioenen uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sprankelende Yo-Yo demonstraties. Let op de aankondigingen bij je Coca-CoIa-winkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg dat jij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen. Doe mee! Doe mee! Doe mee! Strijdig Wethoudersbenoeming in brandweerkantine "•sist OE ROTTERDAMMER WOENSaAG- 26 AUGUSTUS 1970 Directe aanleiding was de idee van B, en W. om de metrotrelnen en -sta tions niet aan tc passen aan de be boetten van gehandicapten. Dat zou vijf miljoen gulden gaan kosten en dat was in verhouding te veeL In de raadsvergadering bracht mejuffrouw mr, E. J. J- E. Schut (kath.) de zaak ter sprake en er wordt nu druk over vergaderd. De grootste dienst heeft de heer Lijflander en hij is bereid zijn kaart enbak met achthonderd adressen naar de Schiekade te laten verhuizen, waa eren centrale „commandopost" gevestigd moet worden. Hij zegt: „Ik ■wil graag een centrale of een over koepelend orgaan, maar dan wei met een redelijke kans op succes. Nog steeds vechter iedereen, ook en vooral binnen de katholieke wereld, voor zijn eigen standje. Ik maak dat dage lijks mee, je krijgt vaak geen poot aan de grond. En laten we eerst daar eens verandering in brengen voordat we anderen gaan benaderen." De heer Lijflander vertelt, hoe hij met zijn hulpdienst begon: „Dat was in 194? door de Vin een tius vereniging. Er moesten af en toe mensen naar de kerk gebracht worden en wat toen op kleine schaal begon heeft zich in de loop der jaren sterk uitgebreid." De .heer Hodes verwacht niet dat zo'n autohulpdienst, hoe groot ook, voor bejaarden en behandicapten het openbaar vervoer kan vervangen. „Er staan morgenochtend heus geen hon derd auto's te wachten op het Zuid- plein om bejaarden en invaliden naar het centrum te brengen. Maak je geen illusies en blijf realist: dit wordt incidenteel vervoer voor de oude vrouw die haar zieke echtgenoot in het ziekenhuis wil bezoeken, de be jaarde, invalide man die vroeger in de haven heeft gewerkt en nu graag nog eens het complex wil zien. Bo vendien: al heb je nog zo'n volle kaartenbak, het is altijd moeilijk mensen te vinden die juist op die dag en op dat tijdstip kunnen." Eingelijk wil de heer Hodes nog iets heel anders: een paar busjes die hij „inval-taxi's" wil noemen betaald door de gemeente, speciaal om mensen te vervoeren die slecht ter been zijn. Dan pas zou er een reeele vergroting komen van de be wegingsvrijheid van bejaarden en ge handicapten. Hoe groot de behoefte aan die invaltaxi's is, zou moeten worden onderzocht" Nog fijner zou het zijn ais de auto bezitters uit een buurt zelf de mensen zouden helpen die eens een keer ver voer nodig hebben, niet met bus of .de nieuwe rage: tram kunnen gaan en geen geld heb ben voor een taxi. „Maar dat is ge klets in de ruimte. Het gebeurt toch niet, al staan er in een straat dertig auto's en woont er één invalide Dat stukje goede samenlevingsopbouw ontbreekt helaas." In Amsterdam draait sinds 1967 de AAA (Algemene Amsterdamse Auto hulpdienst) met succes. Vanuit een „commando-post" met één vaste ad ministratieve kracht wordt ervoor ge zorgd dat vraag en aanbod bij eikaar komen. Alleen moet een aanvraag daar altijd via een verpleegster, dok ter of maatschappelijk werker gaan. Dat is om misbruik te voorkomen maar de heer Hodes wil die regeling hier niet: „Teveel administratieve rompslomp schrikt de mensen af. Ze zeggen dan al gauw: als het zoveel werk kost, hoeft het niet." Hoe kan hij op een andere manier misbruik voorkomen? „Ik weet het niet. Inderdaad komt het incidenteel voor dat je bedonderd wordt, maar dat moet dan maar. Eén voorbeeld: een vrijwilliger vervoerde eens een dame die aanvankelijk gezegd had dat ze niet met de trein kon omdat ze slecht ter been was maar die tijdens de rit vertelde dat ze nu een kaartje uitspaarde." Een poging om zo'n centrale auto hulpdienst op te richten is al eerder gedaan, drie jaar geleden. Toen lukte het niet omdat iedereen liever zelf standig bleef, om wat voor reden dan ook. ■Of de kaarten nu anders liggen za! blijken dat alle gesprekken gevoerd zijn met alle instanties die zich bezig houden met vervoer voor bejaarden en invaliden. Als de kaarten éénmaal in een bak zitten op de Schiekade zal wethouder de Vos misschien met subsidie over de brug komen. ((Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naast de nodige kritiek op een aantal onderdelen van de Deltaschadewet hebben de woord voerders van de politieke partijen in de Tweede kamer gistermiddag en -avond ook woorden van lof genit. Men was het er over eens dat het hier gaat om een belangrijk wetsont werp. Hoewel enkele afgevaardigden de behandeling wel wat aan de late kant vonden vond het argument dat hierdoor de kwaliteit beier geworden was wel enige opgang. De Deltaschadewet regelt de tege moetkoming in de schade als gevolg van de Deltawerken en vergoeding van schade bij afsluiting van de Lau- werszee. De heer T. Tolman (ch) had met name bezwaar tegen de grondslag van het wetsontwerp. Te gemoetkoming in da schade achtte hij een niet juiste formulering en hij voelde meer voor de term schadeloos stelling. Ir. H. van Rossum (s.g.) achtte het ontwerp wet in flagrante strijd met de tot nu toe gevolgde beleidslijnen. Hij drong dan ook aan op een meer continu beleid. In grote trekken kon htf zich wel verenigen met het hoofdstuk geldelijke schade al blijft het natuurlijk een pleister op de wonde. Tijdens de behandeling van de Del taschadewet viel het accent wei goed deels op Zeeland. Mr. J. P. G. Schlin- gemann (lib.) betreurde het dat in het ontwerp geen regeling voor mossel vissers is opgenomen. Onder de vis sers heerst' onrust, zei hij. Bij de voortgezette behandeling deelde minister Bakker van verkeer en waterstaat wel mee te kunnen gaan in het amendement-Aantjes (ar) betreffende de verlenging van finan cieringsfaciliteiten. Wel bezwaar had hij tegen de voorstellen om rekening te houden met wijzigingen in het prijspeil. JJNIEK, en Ipuk programma- onderdeelhet optreden van Jean Albert Hoppe met een groep gedresseerde varkens. L> OTTERDAM Zonder dat dit aan- leiding gaf tot bijzondere feestelijk heden heeft Rotterdam er weer een interessante en ook belangrijke toegangs- tvr binding bijgekregen: dinsdagmiddag om twee uur zijn de afsluitingen weg gehaald van een van de oost-west lopende onderdoorgangen van het Kleinpolder plein. ROTTERDAM In een openbrief aan de achttien karr.erieden van Staelduin, oppert de regionale werk groep Staalduin de mogelijkheid een groengordel aan te '.eggen langs de Nieuwe Waterweg. Deze groenzone zou kunnen beginnen op het strand bij Hoek van Holland en eindigen bij de haven van Maasslub De werkgroep stelt een en ander voor om te proberen het aankoopco- mite van de golfverenigingen te be wegen het plan voor eer golfbaan in het S'aeldumse hos te verwisselen voor een baar. buiten dit bos. In de brief wijst de werkgroep op de moge lijkheid van een aan elkzar gekoppel de groengordel die een lengte van 12 kilometer en een oppervlakte van tussen 500 en 1000 ha zou kunnen hebben. De groenzone is mogelijk door de aanwijzing van de minister van ruimtelijke ordening inzake het Rijn- poorthavenproject. Volgens de werk groep zou de golfclub een plaats kun nen krijgen in deze bufferzone. Met deze «-uggestie hoopt ae regionale werkg-oep het Staeldu-r.se bos voor algemene recreatie te kunnen behou den. Daarmee kttam levens het eerste stukje van het nieuwe tussen Rotterdam en Hillegersberg-Schiebroek lopende rijks- uieggedeelte in gebruik. Vit het westen kennende automobilisten, die het Kleinpolderplein passeren, kun nen sinds dinsdagmiddag via dit nieuwe stukje rijksweg doorrijden tot aan de Schieweg. Van daar af moet het verkeer nog zoals vanouds de Gordelweg over. Overigens is nu al heel duidelijk te zien wat een indruktvekkend bouwsel de grote noordelijke toegangspoort tot Rotterdam, het- voor alle uit Den Haag en Amster dam komende autorijders zo bekende Kleinpolderplein, aan het worden is. Er is bij dat alles één bedenking: de ligging van het bejaardencentrum Abts- hove. In het buitenland is bewezendat het iconen vlak bij een dergelijk massaal verkeersknooppunt door lawaai en lucht verontreiniging verre van aangenaam is. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de situering van Abtshove op deze plaats een stedebouwkundige fout van ie eerste orde is. VLAARDINGEN Met ingang van 1 oktober treedt de heer G. Dors man in dienst van Windmill Holland NV (voorheen ENCK) als hoofd personeel en organisatie. Hij volgt mr. H. Westerhout op, die een functie bij Van Nelle NV heeft aanvaard. Vrijdag a.s. wordt een informele bijeenkomst gehouden i nhet hoofd kantoor-van Windmill, waar afscheid wordt genomen van mr. Westerhout, die elf jaar bij de kunstmestfabriek heeft gewerkt. De heer Dorsman, geboren en geto gen in Vlaardingen, is dinds 1949 in dienst bij de Fabriek van Chemische Produkten Vondelingeplaat. Zijn hui dige functie bij dit bedrijf is hoofd van de afdeling Personeelszaken waaronder ook enkele algemene za ken en de medische dienst ressorte ren. De heer Dorsman was tien jaar iang lid van de Vlaardingse gemeen teraad voor de WD en is lid van het dagelijks bestuur van het Holyzie- kenhuis alsmede van de industriële kring voor het Waterweggebied. ROTTERDAM Bij een vechtpartij tussen twee groepen jongeren is dins dagavond in Overschie de 16-jarige R. Onstenk met een mes in de buik ge stoken. De jongen moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Zijn toe stand zou niet ernstig zijn. Aan de vechtpartij in de Burgemeester Josselin de Jongiaan namen enkele tientallen jongens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar deel. De ruzie tussen de twee groepen een aantal jongens uit een jeugdtehuis aan de burgemeester Josselin de Jongiaan en een groep uit de wijk Zestienhoven in Overschie is volgens de politie om een meisje ontstaan. Toen agenten op de plaats waar de jongens waren slaags geraakt, aankwa men was de groep uit Zestienhoven al verdwenen. Wie het mes hanteerde is niet bekend. Sarrasani week in centrum (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met Circus Sarrasani gaat het goed in Ne derland. De tournee, nu ook uit gebreid met Rotterdam, blijkt zeer succesvol te zijn. Tot nu toe zijn 90 voorstellingen gegeven voor 330,000 bezoekers. Daaruit blijkt (de tent kan 5000 mensen bevatten) er een „bezettingsper centage" van meer dan zeventig procent is bereikt. Zes voorstel lingen in Alkmaar waren zelfs helemaal uitverkocht. In Rotterdam geeft Sarrasani voor stellingen van I tot en met 9 septem ber op het terrein aan het Pompen- burg, waar nu nog de C70 kermis staat. Het programma is iets gekort wiekt. Herry Mullens heeft deze week bij optreden in Leiden een heen op drie plaatsen gebroken. Hierdoor komt het programmapunt waarin he samen met zijn vrouw Va lerie een pas-de-deux danst op de rug van een paard te vervallen even als het jongeleren te paard van Harry Mullens. De circusdirectie zoekt naar een vervangend nummer omdat de doktoren menen dat Harry Mullens werken. Overigens heeft het circus, onder meer door tv-opnamen in het pro gramma „Zo maar een zomeravond" (ook dat van a.s. zaterdag) en „De verrekijker" veel good-will gekweekt. In navolging tot Amsterdam zal Sar rasani ook in Rotterdam een „open huis" voor de jeugd houden. Dat gebeurt op zondag 6 september. Van tien tot twaalf uur 's morgens, mogen alle kindereno p het circuster rein gaan en staan waar ze willen. In de tent, achter de tent, in de stallen en tussen de wagens. Ze zullen kun nen zien hoe de artisten een nieuw nummer instuderen en hoe de dieren nieuwe kunstjes worden bijgebracht. Na afloop hiervan kunnen, de kin deren vragen stellen aan de artisten over hun werk en de door het perso neel uitgereikte foto's van handteke ningen latenv oorzien. De toegang is gratis. Op drie dagen, dinsdag 1, donder dag 3 en vrijdag 4 september kunnen bejaarden en gepensioneerden boven de zestig jaar bet circus bezoekente- gen een entreeprijs van een gulden per persoon. Dit geldt uitsluitend voor de middagvoorstellingen die steeds om 16.30 uur beginnen. Bejaar den dienen zich wel te legitimeren. De avondvoorstellingen beginnen om 20.15 uur. Sarrasani verwacht in Rotterdam de 400.000ste bezoeker tij dens de nederlandse tournee. Deze man of vrouw krijgt behalve een fruitmand ook een toegangsbewijs voor het leven. Ook de 450.000 zal worden gehul digd. Het is verder niet uitgesloten dat ook de 500.000ste bezoeker wordt ontvangen. Maar dan moet het be zoek in Rotterdam ook erg meevallen. BOLNES De politie heeft de ne gentienjarige N. K. op heterdaad be trapt bij het stelen van damesslipjes van een waslijn in de De Wetstraat. Eerder verzamelde hij soortgelijke kledingstukken van waslijnen in Slikkerveer. De jongeman heeft in dertien ge vallen toegegeven. Er is echter slechts een keer aangifte van diefstal ge daan. TJET jaar 1970 is uitgeroepen tot na- tuurbeschermingsjaar. Ik weet niet of u daarvan al veel gemerkt hebt, anders dan een stand in C'70 en plakplaatjes door heel Nederland met opschrift N70. Ik heb er nog niet zo heel veel van gezien. Ik ben nog steeds bloemen-, tak- ken-, en planten-uittrekkende kinde- ren tegengekomen. Dat die nog niet. helemaal weten wat natuurbescher- ming is, valt te aanvaarden. Hoewel, zij hebben toch ook onder wijzers en onderwijzeressen die van een en ander op de hoogte zijn. En dat die kinderen geen ouders hebben die hun kroost erop wijzen dat, nogmaals, natuurbescherming ook in het kleine ,kan beginnen, is - eveneens onduidelijk. Of,ik moet. aannemen dat a. deze ouders niet geïnteresseerd zijn, b. deze kinderen zich niets van hun ouders aantrek ken, of c. vult u nog maar wat in. Alles bij alles een droevige situatie.^ We kunnen nu met z'n allen, wel schelden op Shell, Hoogovens en goli- - liefhebbers, goed, toegegeven^ ze houden bedreigingen van de natuur, en dus .ons leefmilieu in. Daarom? is het goed dat de verrichtingen' van" deze bedrijven en verenigingen Tri de gaten worden gehouden. Maar dat geeft ons niet het recht om met" die." natuur naar eigen goeddunken-te doen. Dan moeten wij ons ook be-, perkingen opleggen ten aanzien van die natuur. Dat is niet alleen 'eer. kwestie van takken afrukken, pad- destoelen kapotfrappen, en ga zo nog maar even door. Maar ook van vuil. achterlaten. Op de Veluwe is vrijwel geen bos meer te vinden waar geen rommel ligt, geen.sigarettendoosjes, 1 ijspapier, limonadebekertjes, sinaas appelschillen, kortom al dat vuil dat we thuis wél in de pruliemand doen. Let er eens op wat door automobi-\ listen uit de rajnen wordt gegooid,j, en hoe gemakkelijk diezelfde auto- mobilisten zo maar stukken bos in rijden, ligweiden met hun wagens beschadigen. Nee, ik wil hier nu niet - een pleidooi houden voor de lieve, industrie, maar ik zal wel heel be- wust stellen dat de schade die wij met zijn allen aan de natuur-toe brengen (en de hoeveelheden vuil die we er achterlaten) misschien wel even groot is als de schade die de-1 verguisde industrie toebrengt MILIEUBESCHERMING moet van vele kanten komen, ook van de mens in zijn eigen directe omge ving. Dat geldt ook voor luchtver-. onfreiniging. Specialisten haüben uitgerekend dat eea niet-roker die een uur in een rokerige treincoupé (of vergaderruimte) eit, net zo veel "schade" 'krijgt als had hij zelf een sigaret gerookt. Nu kunnen we heel ernstig over de luchtverontreiniging spreken maar als we al rokend zelf nadeel berokkenen aan anderen is dat ook kwalijke luchtverontreiniging. En dan mag de een o! andere jongeren groep erg tekeer gaan tegen overlast van vliegtuigen, maar als diezelfde groep tot diep in de nacht met oor verdovende muziek mensen uit hun slaap houdt, is dat even erg. Bij na tuurbescherming, strijd tegen lucht verontreiniging en lawaaioverlast geldt ook: verbeter de wereld, begin bij je zelf. RIDDERKERK De eerste verga dering van de nieuwe raad wordt dinsdagavond om acht uur voor het eerst in de geschiedenis niet gehou den in de raadszaal van het gemeen tehuis, maar in de kantine van de brandweerkazerne aan de Klaas Ka terstraat. Na de installatie van de zestien nieuwe leden komt de verkiezing van de wethouder tijdens deze vergade ring aan de orde. De fracties zijn het tot nu toe nog steeds niet helemaal eens over de ver deling van de wethouderszetels. 1

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1