Comité: per dag ruim 500 overtredingen Vliegers: Geen geluids-, maar frequentiehinder boos op laag spor en Beide partijen woedend op gemeente Rotterdam nodigt u uit morgen opent femina 23, een feestelijke femina nmon nu toe aan vormen dagelijks bestuur Veveo stoot productie af Sleutel voor commissies al gevonden! VAATWASHIACHIHES EQUZY (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vele Overschieërs richten hun aandacht de laat ste tijd in het bijzonder op het probleem van de kleine luchtvaart: ie geluidshinder. Een zaak, waaraan de overheid maar eens iets moet gaan doen, vinden zij. Met aan de spits het actiecomité, dat •juist een boze open brief aan B en W van de Maasstad heeft ge schreven. Want: de veelal als „pittig" aangeduide vliegtuigjes, waarmee particulieren bij wijze van sport het luchtruim kiezen, zijn voor de bewoners van Overschie (en die van Schiebroek trou wens niet te vergeten) geworden tot „door vliegnozems bestuurde lawaaikrengen", die hen tot het uiterste tergen. Merkwaardig is verder dat de sportvliegers ook boos zijn, maar om een andere reden. de unieke collectie piano's en vleugéls te komen bezichtigen. PETRQf RÖSLER FöRSTER ZIMMERMANN YAMAHA IBACH LINDNER e.a. Prijzen va. f 1990,- ft* BLIJ MET HERFST ONGELUKKEN BROMMERS Femina 23, als eerste in de Rotterdams nieuwe Ahoy-ha! Zuidplein, met als thema feest, brengt u onder (véé!) meer: Evarama: de vrouw in meer dan duizend bewegende beel den Mode-Pop-Sjoo: een wervelende dans-mode-show/Wonen1971:dé allernieuwste woonideeën Bloemenshow: duizenden herfstbloemen in prachtige arrangementen Wolshow: doorlopend wol-mode-ïdeeën/ Feestelijke Oosterse Mode: een presentatie uit een andere wereld Drivo-traïners: een rijvaardigbeidstest op 's werelds modernste manier Uw tweede huis Muziek hoort erbij Eet beter - leef gezond», en in 207 inzen dingen nog vee! meer. ISciar Pieter Schoen ROTTERDAM Eindelijk, na drie vergaderingen, zijn de frak- ties van de nieuwe Rijnmond- raad in hun slepende voorover leg, toe aan de vorming van het dagelijkse bestuur. Daarover zal men het vrijdagavond eens moe ten worden. De laatste kans, want volgende week dinsdag is de eerste plenaire Rijnmond- raadsvergadering en daarin moet een dagelijks bestuur wor den .gekozen. door Kees Cornelisse INVENTARIS COMMISSIES „We dreigen er allemaal gek, hoorndol en overspannen van te wor den als er niet gauw een eind aan wordt gemaakt," zegt een bestuurslid van het actiecomité, dat zijn streven heeft neergelegd in een liet rijmpje: Overschie vrij van de sportvliegerij, een slagzin die menige Overschieër op zijn ramen heeft geplakt. Maar liefheid is er niet meer bij het actiecomité. Deze heeft plaats ge» maakt voor aan woede grenzende er gernis. Het comité heeft de ministers van justitie en van verkeer en water staat dezer dagen laten weten dat de sportvliegers van het vliegveld Zes tienhoven dagelijks tussen de 500 en 1000 overtredingen van de beschik king van de Rijksluchtvaartdienst be gaan zonder dat er iets tegen gedaan wordt. „We ondervinden een on draaglijke en onduldbare last," zo werd getelegrafeerd. Mevrouw Schilperoord, bestuurslid van het comité, legt uit dat het vooral de lesvluchten van de kleine vlieg tuigjes zijn die de mensen hels makfjn. Die vluchten betekenen een niet aflatend starten en landen tassen ■welke verrichtingen in met een wijde boog over de bebouwde kom wordt gevlogen. „We kunnen de hele dag door de herkenningstekens lezen, wat bete kent dat ze te laag vliegen. Ze moe ten 150 meter hoog blijven maar dat doen ze niet. Ze vliegen soms gewoon langs de toren van. Overschie, die zes tig meter hoog is. Bovendien komen de vliegtuigen stelselmatig buiten de. opgelegde rou te. Er zijn nog maar enkele proces sen-verbaal tegen opgemaakt" Mag er dan al geen sprake zijn van een buiderbaan, de laag overscherende vliegtuigen doen menig gesprek in Overschie noodgedwongen stokken omdat men dan elkaar op twee meter afstand niet meer kan verstaan. „Het is een doordringend geluld als van een brommer," zo wordt het om schreven, „en dat honderden keren per dag." Menigeen in Overschie voelt zich dan öok knettergek worden en geen 13 55 RIJKEN^ LANGE KORTE LIJNBAAN 28, ROTTERDAM TELEFOON 119400 Vraag documentatie overhuur-met-recht- v&t-koop instantie wordt telefonisch en schrif telijk ongemoeid gelaten ook bur gemeester Thomassen wordt niet ver geten maar er is geen enkel resul taat geboekt. Ons gesprek met het comité ver loopt ongestoord omdat er door de stormachtige wind niet gevlogen kan worden. Mevrouw Schilperoord is een van de weinige Nederlanders die zich zeer verheugtover de ingetreden herfst „Ik kan wel juichen wanneer het slecht weer is omdat er dan niet gevlogen wordt en. ik ben dolblij dat het steeds korter dag wordt," zo zegt ze. Ze vertelt van de man die 's nachts werkt, maar overdag, door het ge knetter, niet kan slapen en zich „halfhuilend" bij haar vervoegde met de dreiging dat hij zich binnenkort naar Zestienhoven zou reppen om met royale hand suiker te strooien in de motoren die de vliegtuigjes in de lucht moeten brengen en houden, wat daardoor wel eens minder goed zou kunnen lukken. Adviseur van het comité is prof. dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar in de criminologie aan de Economische Ho geschool in. Rotterdam en veelge plaagd bewoner van Overschie. Hij heeft geen enkele wetenschappelijke moeite met de constatering dat de „a- sociale vliegnozems criminaliteit be drijven en welwelzijnscriminaliteit". „Het! is een duidelijk privacy-delict, zo meent hij. „De pret van weinigen vraagt enorm yeeljslachtoffers," pn- danksde stroom van klachten is er niemand die wat doet Ener. zijn vele mogelijkheden: de gemeente kan de kortlopende vergunning intrekken, de politie kan procesverbaal maken, de Rijksluchtvaartdienst kan optreden. Door zich niet té storen aan de zeer gerechtvaardigde klachten wordt er een situatie geschapen waarin onge lukken kunnen gebeuren. Daarvoor zijn de autoriteiten aansprakelijk." Hij doelt, hiermee op een feifc dat hij zelf heeft geconstateerd namelijk dat er al inwoners van Overschie zijn die in pure woede met windbuksen op de lawaaiige vliegtuigjes gaan schieten, een vorm van vederlichte luchtdoelartillerle die toch gevaar meebrengt, volgens prof. Hoefnagels, „Als je pech hebt gaat zo'n kogeltje door de benzinetank en als je dan. nog eens pech hebt stort zo'n vlieg- tuig op een huis." De heer J. Koelewijn, lid van de vliegtuigclub Rotterdam, (die veertien vliegtuigen bezit, die vooral in de weekeinden constant in de lucht zijn) is niet ondersteboven van de Over- schiese luchtafweer. Hij zegt: „Wat willen ze nu met zo'n kogeltje? Het is allemaal metaal aan zo'n vliegtuig. Maar ze moeten wel weten dat ik wanneer ik het merk, het kistje laat zakken om met zo'n tweehonderd ki lometer snelheid met de wielen over hun hoofd te rollen. Ik vlieg ze de haren van hun kop." Bij de vliegclub is men unaniem van mening dat de irritatie van de Overschieërs overdreven is. Ze heb ben min of meer uitgemaakt dat het geluid hen extra irritant in de oren moet klinken door een vorm van af gunst tegenover de sportvliegers, die het karakter hebben getoond hun angst te kunnen overwinnen, een verklaring die ingewikkelder dan nodig is: de vliegtuigen maken ge woon veel lawaai en dat is ongemeen hinderlijk. „Mensen die hier niet tegen kunnen kunnen ook niet tegen het tikken van. een wekker. Het wordt voor hen ook steeds irritanter omdat ze er op gaan letten," zo heet het. Op de vliegclub, zegt men dat bij proeven met ge luidsmeting wel het lawaai van langskomende brommers werd gere gistreerd maar niet dat van de over komende vliegtuigen. „Het is geen geluidshinder, maar frequentiehinder." Reactie van comtié leden. „Het is ons een zorg hoe het genoemd wordt, wat wij weten is al leen dat we er gek van worden." Ze leggen een verklaring over van drie huisartsen die laten weten dat het aantal nerveuze klachten bij patiënten in hun Överschiese praktijk steeds toeneemt. Waar de vliegers en de comitéleden elkaar in vinden i3 merkwaardig ge noeg de woede tegenover de gemeen te Rotterdam. Prof. Hoefnagels: „Bot terdam wil het vliegveld niet kwijt omdat het een rol speelt in het stre ven de stad op te stoten Li de vaart der volken. Het geeft hier niets wan neer het stinkt of lawaai maakt. Ik moet in Rotterdam altijd aan die mijnwerkersgezinnen van vroeger denken; het werk was wel slecht voor vader maar het verdiende goed." De vliegers zijn woedend op Rot terdam omdat de lasten huur en landingsrechten per 1 juli met bij na duizend procent zijn verhoogd: van 17.000 gulden per jaar is het 147.000 geworden. Bij de vliegclub wordt deze verhoging en de manier waarop zij tot stand is gekomen, na melijk „met het pistool op de borst, wij konden niet anders dan- ermee akkoord gaan", als „gangsterachtig" betiteld. Gezegd wordt dat de nieuwe, overi gens door de raad goedgekeurde ver hoging ambtelijk is voorbereid door iemand die elke minuut een sjport- vlïegtuigvlak over zijn huis krijgt Wat zowei .de vbegers "als Overschie .willen, uitwijken yan de sportvliege rij haar het vliegveld Ypenburg' bij Rijswijk, lijkt een mooie, maar voor lopig niet haalbare oplossing. De Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor. Luchtvaart zegt dat er onder handelingen zijn op deze „sluime- ThTEVROUfV Schilperoord en prof. Hoefnagels van het Överschiese actiecomité: „Vijfhonderd a duizend overtredingen per dag van sport vliegers, die te laag zitten en buiten de op de kaart aangegeven) route gaan". rende Natobasis" te worden toegela ten, maar dat er nog vele moeilijkhe den moeten worden opgelost. En er is allé kans dat de omliggende gemeen ten dwars gaan liggen. De overheid blijft nogal laconiek onder de woede van de Overschieërs. Het ministerie van verkeer en wa terstaat zegt na ruggespraak met de luchthaven Rotterdam: „De klachten zijn schromelijk overdreven." Men geeft tevens te kennen er niets'aan te doen: „Verbetering voor Overschie is voorshands niet te verwachten", zo wordt kalmweg opgemerkt. Elke dag nieuwe attracties op Femina 23: een nieuwe Femina, een gezellige FeminaS Femina 23: i/m 30 september, dagelijks van 10-17 uur en van 19-22.30 uur, zondags van 10-17 uur. Entree f 3.-, kinderen f 2.- ...U bent er zó met de metro via de speciale "metrobrug" tussen station Zuidplein en de nieuwe Ahoy'-hal. SCHIEDAM -- De lak-, verf- en vemisfabrieken n.v. Veveo in Schie dam gaan hun productie-afdeling bij Pieter Schoen en Zn. in Zaandam on derbrengen. Het personeel wordt een werkkring in Zaandam aangeboden Voor wie als gevolg van deze maatre gel de dienst moeten verlaten is met de vakbonden overleg over een af vloeiingsregeling gaande. In een communiqué van de directie wordt toegelicht dal; de maatregel werd cenomen om in de toekomst aan de kostenstijging het hoofd te kunnen bieden en de snelle ontwikkeling op chemisch-technisch gebied te kunnen bijhouden. Op eigen kracht is dit op rendabele wijze niet meer te realise- ren. De verkooporganisatie en het assor timent dat vergroot zaï kunnen wor den blijven intact Het plan is vanuit Schiedam, waar een verkoopsectie gehandhaafd blijft, de afleveringen te verzorgen. QPORT VLIEGTUIGEN als deze maken de bewoners van Over schie het leven zuur -■■•-■■•■■ft? \i-ys-' v::". - :.ySv.-\-y' De stoelen ter weerszijde van voor zitter W. A. Fibbe en secretaris mr. A. W. Joolen mogen niet leeg blijven. Nog is niet zeker wie er op komen te zitten. Het kan namelijk zijn dat de PvdA-ers en hun partners van het „Volksfront" (CPN en D'66) de illusie van een programcollege blijven koesteren. Zij zouden zo'n dagelijks bestuur natuurlijk wel kunnen doordrijven met de macht van het getaL Aange zien democratie toch altijd meer is dan de helft plus nog een klein beetje (in dit geval 43 van de 81 zetels) zul len deze partijen vermoedelijk wijzer zijn. Nog afgezien, van het feit dat een overwegend "rood" dagelijks bestuur niet overal zo'n weerklank zou vin den is de situatie zo dat er voor zo'n programcollege geen eigen program is. In de afgelopen vergaderingen bleek dat vele van de zeven overleg gende partijen elkaar op talrijke punten aardig kunnen vinden. Of dit werkelijk tot op de letter het geval is zal nog moeten blijken nadat morgen de "redaktiecommissie" aïie behandelde punten uit het beleids- program van PvdA-CPN-D'66 uit de bijlagen en de stukken van KVP en PCG (waarbij de WD zich op vele punten aansloot), met de daarover ge maakte opmerkingen, in één stuk aan elkaar gaat smeden. Zien wij het goed dan komt daaruit een soort vage inventarisatie van problemen, waarvan het dagelijks be stuur wordt verzocht die als een lei draad bij zijn handelen te willen ne men. Wat betreft zaken als de hoog ovens, de luchthaven, de toekomstige structuur van Rijnmond en nog enke le punten zullen gevarieerde menin gen in dat stuk staan. Zo diepgaand zijn echter de contro verses niet. Bovendien is in het over leg ook gebleken dat 'de drie samen werkende partners van het "Volks front" niet zo'n hechte band hebben. Daarvoor is zeker een partij als D'66 te pragmatisch. Verder is er het feit dat niemand in staat is vier jaar zit tingsperiode tot in details te overzien. Er treden altijd onvoorzienbare factoren op, die een droombeeld ver storen. Gelukkig is er geen droom beeld, wel een overzicht van vraag stukken, die van belang zijn. Dat wist iedereen wel. Het enige nut van ai dit gepraat is dat de meningen zijn ge peild en de terreinen zijn verkend. Wil dit overleg niet geheel in een "praatclub" verzanden dan zal er vrijdag gehandeld moeten worden. Dat betekent na aanvaarding van het stuk onverwijld overgaan tot het in elkaar zetten van het dagelijks be stuur. Confessionelen en WD lieten maandag geen twijfel over hun standpunt wat dit aangaat. Op een vraag van de „andere zij de" gaven de heren G, Z. de Vos en M. H. L. Weststrate (PCG) te kennen geen andere afspiegeling te willen dan de bestaande (PvdA 3, PCG, KVP en WD ieder één). Daarbij valt dan D'66 uit de boot, voor de drie samen- werkenden moeilijk verteerbaar. Het valt echter niet aan te nemen dat de PvdA één zetel offert, waarop dan een niet-bestuursbekwame D'66er komt te zitten. Vrijdag zullen we merken hoe PvdA, CPN en D'66 zich opstellen tegenover de vaste wil der confessionelen en de WD. Op één punt is al overeenstemming bereikt: de vertegenwoordiging in de commis sies. PvdA-leider J. de Jong en PCG- voorzitter Weststrate bleken reeds een akkoord in gedachten te hebben. Ter vergadering sloot KVP-fraktielei- der De Vos zich daarbij aan. In eik van de tien raadscommissies (be staande uit 11 .leden) wordt de verde ling: 4 PvdA, 2 PCG, 1 KVP, 1 WD, 1 D'66, 1 CPN en 1 voor SGP/PSP of Van Mierlo. TVTEKEN lang was ik hem al niet meer tegen gekomen, niet op de Lijnbaan, niet op de Coolsingel.... Eerst dringt het biet direct tot je door, maar na verloop van tijd ga je je ineens afvragen „zou er iets aan Jt handje zijn",.. Geen paniek echter, want wie zag ik gisteren in het Kralingse Bos in blakende welstand, inderdaad mijn vriend de stadsflaneur, nu meer een bosflaneur geworden. Peinzend liep hij voor zich uit te staren en ik moest hem zelfs tweemaal roepen, voordat: het tot hem doordrong dat er nog'méér mensen, in het bos lie pen... „Tja, 'k vond dat ik mijn „wan delterritorium" maar eens moest verplaatsen", zo vertelde hij mij. „Altijd die Lijnbaan en Coolsingel— gaat vervelen op de duur. Je hoort en ziet hier in Kralingen merkwaar dige dingen, hoogst merkwaardige, mag ik welzeggen..." Hier zweeg hij «ven en schopte verveeld naar: een steentje op het bospad... "t rolde, niet ver weliswaar, maar 't rolde en kwam terecht tegen de grasrand van de grote open plek. 't Zien van dat gras scheen mijn vriend weer „wakker" te maken en hij trok me haastig mee aan mijn mouw. „Heb je dat ding al gezien", vroeg hij koortsachtig, „dat beeld?" 'k Moest helaas ontkennend antwoor den en nog geen seconde later draafden we met z"n tweeën over het gras. Daar verscholen achter een paar hoge bomen staat het beeld, het vredesbeeld dat werd gemaakt tij dens het roemruchte popfestival. Nadenkend draaide mijn vriend er omheen, ,,'t Is zo wit", zei hij toen, „zou "t zo blijven...? Weet je wat ik me afvraag, 't Is van gips gemaakt hè, hoelang kan zo'n beeld nu mooi blijven. Gips lost toch op in water? Stel nu dat het een dag of wat plenst.." 'k Moest hem het antwoord schul dig blijven, want met mijn laken- kennis van beelden wist ik het ook niet. ,,'t Is gewapend met ijzer en kippengaas", was het enige zinnige wat ik kon antwoorden. Of het zo wit zou blijven, wist ik ook al niet. Je kan immers nooit weten, met al die luchtverontreiniging, waar zó veel mensen steeds met rode hoof den over praten. TY/EET je wat ik ook heb ont- dekt", zo ging mijn vriend ver der terwijl hij van het beeld weg- slenterde. ,,'t Gaat hier in Kralingen .wel vreemd toe met de telefoonlij nen. Ik was een dezer dagen in die buurt waar ze de straten alsmaar aan het ophogen zijn. Dat duurt tus sen twee haakjes ook eeuwen! Maar met die telefoonlijnen was het toch. wel heel merkwaardig. Enkele malen achter elkaar bleken er een stel draadjes verkeerd aan elkaar te 2ijn geknoopt, 'k weet niets van telefoondraden af hoor, maar 't leek me „erg leuk" voor de bezitters van die telefoons. Elke keer weer waren ze op een ander num mer bereikbaar, alleen niet op hun eigen nummer. Dat is toch te gek om los te lopen. Hele weekeinden duur- i de dat geintje..." j. 'k Luisterde gelaten naarde spraakwaterval, die naast mij: liep.; Hij bleek, zich aardig in dewijk Kralingen te hebben verdiept. Maar' dat had ik kunnen verwachten;, op Coolsingel en Lijnbaan hoorde hij immers ook de meest vreemde din- sen- !vVv:'; 'k Hoorde ook nog het een- en ander over lonen en koppelbazen", zo ging hij verder en meteen.spit ste ik extra mijn oren, want die zijn nu juist het onderwerp van de dag. „Weet je dat er zelfs onder de elek triciens en stratenmakers lui zijn, die in dienst zijn van een koppel baas? Vertelde een mevrouw xne, die zo'n jongen een kop koffie had gege- ven. Ook die verdienen meer dan da mensen die gewoon in loondienst zijn en bovendien houden ze veel eerder met werken op. 't Zou mé niets verwonderen..." Hier kweegidé spraakwaterval, haalde zijn schou ders op, snoof de lucht in en zei: „Toch lekker die boslucht na een re genbui. Wat denk jij nou van.'dat' beeld?" Ik wist het nog steeds niet™ schopte in een vreemd soort berusr ting tegen een steentje op het bos- pad en keek het na™ merkwaardig hoe zo'n steentje kan rollen... Onder tussen dacht ik na— koppelbazen^ korter werken... meer verdienen.... hoe zou die 400 rollen?.™ DOOR JARENLANGE ERVARING KUNNEN WIJ U GOED ADVISEREN - wWUii 1 1a MIDDELLANDSTR.72 TEL. 0104235327

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1