Tony Burgering ontwierp spektakel-entree voor Wassenbeeldenmuseum Na staking van week LEVER'S ZEEP MIJ. WERKT NU WEER Ook vrijwilligers bij brandweer in centrum Robert Stolz zorgt voor wereldpremière m. Toverapparaten helpen vrouw 599ste Staatsloterij Brandmeesters Hoppezak en Fiolet namen afscheid i /C» Femina-demonstraties noden tot kopen hvlde V (önïenbeuf$ m^rMX" ït- K*E*S*ZEGELS. voor extra vakantiegeld tel. 010-13.34.01 VLAARDINGEN De sta king bij Lever's Zeepmaatschap- pij, die ongeveer een week heeft geduurd, is voorbij. Gisteravond (maandag) om tien uur is de nachtploeg weer normaal aan het werk gegaan. Dit gebeurde nadat tussen de hoofddirectie van Unilever en vertegenwoordi gers van de vakbonden een ak koord was bereikt over de om streden „400 gulden". De werknemers ,bii Lever's Zecp- muai,schappij aan de Deltaweg krij gen omstreeks 1 oktober een uitke ring van 200 gulden bruto. Voor hen, die na 1 maart 1970 in dienst traden, wordt een bepaalde percentage ui mindering gebracht. Voorts krijgen alle werknemers van 21 jaar en ouder vanaf september 1970 tot en met fe- bruarie 197T een maandelijkse toeslag vaa 33 gulden. Aan. jongere werkne mers wordt al naar gelang hun leef tijd minder uitgekeerd. ROTTERDAM Tony' Bur gering, bezeten van alles wat ruimtevaart is en bekend van zijn perspex-koepels waarin ruimtemannetjes rondzweven en andere objecten, heeft van de entree tot het wassenbeelden museum van Madame Tussaud dat deze week in de Amsterdam se Kalverstraat wordt geopend, een geweldig spektakel gemaakt. SCHRIL EERSTE - ,,r---ïr-r:rïC' Toegiften ROTTERDAM De gemeen teraad krijgt zeer binnenkort een voorstel te behandelen om het aantal vrijwilligers 'bij de Rotter damse brandweer op te voeren van 130 naar tweehonderd. Dit voorstel zou in de raadsverga dering van 27 oktober moeten worden behandeld. Wethouder J. Worst liet zich dat maandag avond ontvallen tijdens het af scheid van twee vrijwillige brandmeesters. 22 september 1970 eerste klasse 81 KROON mmÊÈM tirnatïonafè M£- vi Pr 3Ép£#ï.& tr 2 N ttiij »WH«| (Van een onzer verslaggevers) Vakbondsbestuurder B. Bodenstaf deelde dit maandagmiddag onder stormachtig applaus mee aan de 600 werknemers, die in Triangel vol spanning hadden gewacht op het re sultaat van de besprekingen. „We nebben waarachtig wel eens slechtere compromissen bereikt", riep hij uit. Het overleg tussen de vakbonden de hoofddirectie van Unilever werd maandagmorgen om elf uur hervat, nadat de Unilever-directie hiertoe zaterdagmorgen het initiatief had genomen. Ondanks het feit dat twee andere grote bedrijven, name lijk AKZO en Philips alsmede het rijk, al had ingestemd met een uitke ring van 400 gulden, hadden de on derhandelingen een stroef verloop. He Unilever-directie trachtte aan vankelijk de vakbonden zover te krijgen, dat zij zouden instemmen riet een uitkering van 350 gulden, vorige week wilde men slechts pra ten over 200 gulden bruto, zonder de garantie, dat deze uitkering in de nieuwe cao, die op 1 maart inwerking treedt, zal worden verwerkt. Mede om die reden kwamen beide partijen Pas na driee uur maandagmiddag to overeenstemming. De onderhandelingen waren daar- °m voor de vakbonden zo moeilijk, omdat andere Unilever-bedrijven in ons land slechts "prikstakingen" hïel- kcn. Bij LZM evenwel lag het gehele bedrijf stil. Posters aan de poort hiel den werkwilligen tegen. P.? beer J. Spoelstra van de chris- ™i)ke bedrijfsgroepencentrale, noem de de aktie bij Lever's Zeep een vreemde aktie". „De cao is niet opengebroken, evenmin hebben we een nieuwe cao samengesteld, maar toch hebben we belangrijke resulta ten bereikt". Hij bracht hulde aan alle werkne mers van Lever's Zeep, omdat „jullie eendrachtig op de bres zijn gespron gen voor jullie eigen belangen, maar ook voor die van de collega's". Ook prees hij het aktiecomité vanwege de bijzonder correcte wijze, waarop de aktie was geleid. Het aktiecomité werd staande de vergadering opgehe ven. Tenslotte waren er waarderende woorden voor de ondernemingsraad, die achter de schermen belangrijk werk heeft verricht. Hij vertimmerde er met een staf van technici voor een slordige kreeg h(j van de leider van dit eerste Tussaudfiliaal, James Sargent en diens supervisor Timothy O'Brïan, al le volmachten om zjjn gang te gaan. Zijn eigen ideeën die hij al enige jaren uitleeft in zijn ruimtevaartfantasieën, zijn duidelijk terug te vinden in de entree van de nieuwe Tussaudtempel. Het is een schrille tegenstelling met de rest van dit museum van curiosa. Daarin is namelijk voor enige miljoenen men spreekt van drie tot vier miljoen vertimmerd om de zaak zo authen tiek mogelijk te krijgen. Monumentenzorg heeft'hulp gebo den bij het speuren naar de dikke molenbalken voor plafonds in Hem- brandtstijl; er is een griezel Jeroen- Boschafdeling en een caroussel met de grote mannen van Nederland bij elkaar. In Londen is dat alles in de acht tiende eeuwse stijl gehouden. De Britten met hun sterk gevoel voor traditie hebben in hun entree ook Madame Tussaud zelf geplaatst. Dat is het enige wat ook in Amsterdam terugkeert. Tony Burgering heeft er zijn oude ervaring van bioscoopeta leur tegenaan gegooid. De entree staat in schrille tegen stelling met het zorgvuldig gekoester de verleden De voorbijgangers in de Kalverstraat hoek. Spui worden duidelijk bijna psychodelisch bewerkt om binnen te komen. Roestvrij staal, twee koepels van perspex in een pe- trolkleur waarbinnen cerise spiralen oplichten, worden weerkaatst in de spiegels. „Ik wou die ene kleur perspex heb ben. Dat was alleen in Darmstadt te krijgen. Dan moest ik er zelf naar toe. Voor die paar plaatjes zijn we er toen met de auto naar toe gereden. Daar heb - ik een geweldige comedie opgevoerd omdat ze,het me niet wil den geven. Toch heb ik mijn zin gek regen". Ook die speciaal geblazen spiralen voor "het neonlicht, materiaal voor een soort lichtkrant die mededelingen over Tussaud verstrekt, de kassa waardoorheen de fel gekleurde kaart jes worden geschoten en waarin ook al een cerisekleurig koepeltje steekt. Die hele kermisachtige toestand, glimmend van perfectie en. vlekke loosheid wórdt dan nog eens door de glazen toegangsdeuren weerkaatst in de spiegelzaal waarin de groten der aarde, onder wie ook „onze" Luns op stoelen zitten. Door de patrijspoorten die in de verschillende afdelingen van dit labyrint zijn aangebracht, blijft men deze reclamelichten zien. Aan deze opdracht die hem via Frits Becht en Tussauddirecteur E. V. Gatacre werd gegeven, gingen vij da gen bezoek aan het Tussaud museum in Londen vooraf. Het eerste ontwerp reeds werd direct goedgekeurd. Daar na is het vier maanden heel hard wer ken geweest met een staf van tech nische vakmensen die deze entree tot een wereld vol illlusies in elkaar heb ben gepast. Behalve Tony Burgering heeft ook de Rotterdamse kunstenares Maria Carlier meegewerkt Zij maakte en kele geestige Dolle-Minapoppen die in de caroussel der ccmedie mee draaien. Tony hoopt nu weer op plannen voor volgende Tussaudmusea. Er wordt al voorzichtig gedacht aan Duitsland en Venetië. Ondanks vier maanden werken in Amsterdam, komt Tony toch weer terug naar Rot terdam. We zullen zijn uitbundige verschijning al of niet met immense sombrero niet hoeven te missen. I rUl «•- U L''l ,i1I~1 ,iv1 1 "5 9 ROTTERDAM Het is gemakke lijk minachtend te doen over de lich te muze, maar zij heeft dan toch nog altijd onsterfelijke muziek voortge bracht, wat van de zwaar doordachte voortbrengselen van onze tijd hoogst waarschijnlijk nooit gezegd zal kun nen worden. Terecht heeft gisteravond een we ken van te voren al uitverkochte Grote Doelenzaal intens genoten van wat daar werd uitgevoerd ter gele genheid van de negentigste verjaar dag van de laatste van de operetteko ningen, Robert Stolz, die de hele avond de solisten en het orkest stevig in de hand had en meeslepend liet musiceren. Ook had hij voor een wereldpremière gezorgd in de vorm van een mars, „Schönes Holland", op woorden van Gerard Oord, die door de solisten gezongen, aan het eind van het concert, een enorm succes had. Die solisten waren Margit Schramm en Heinz Hoppe; de eerste al lang befaamd bij iedere operette liefhebber en ook nu weer na wat tegen de toon aanzingen in de hoge noten van haar eerste nummervol op te bewonderen wat zangkunst en voordracht betreft, de laatste een zanger met een omvangrijke tenor stem, die hij zeer muzikaal en vol temperament gebruikt, zodat zijn de buut in onze stad als buitengewoon geslaagd kan worden bestempeld. Beiden hadden een enorm succes, zo dat enige toegiften moesten worden gegeven. Het Limburgs Symphonie Orkest heeft de solisten uitstekend begeleid en zich als een voortreffelijk en semble laten horen in operette-ouver tures, walsen en aan het slot in een reeks melodieën uit werken van Ro bert Stolz, die daarna een ovatie kreeg, waar geen eind aan scheen te willen komeo. G. M. Dersjant (Van een onzer verslaggevers) Het waren de heren L. Hoppezak en H. Fiolet brandmeesters van res pectievelijk de bluseenheden (oude aanduiding) 214 en 213. De heer L. Hoppezak die in 1932 hij de brand weer kwam gaat nu weg in verband met zjjn gezondheid. De heer Fiolet, nam afscheid omdat h(j de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt. Hij kwam' in 1942 bij de Rotterdamse brandweer, maar was daarvoor vele jaren lid van de brandweer van de gemeente Hiliegersberg, voor de an nexatie door Rotterdam. De heer Worst zei dat hij met veel genoegen in deze kring van vrijwilli gers was. „Velen, aldus de heer Worst, vinden me niet zo'n aardige man. Dat komt omdat ze me niet goed kennen. Overigens, aldus nog ■steeds de heer Worst, was niet ik de gene die delen van de vrijwillige brandweer Wilde uitschakelen. U hoeft er daarom ook niet bang voor te zijn dat de huidige geïntregeerde brandweer zal verdwijnen." Hierna sprak de heer Worst over het plan het aantal vrijwilligers te vergroten, zodat dan ook weer vrii- willigers in het stadsgebied actief kunnen zijn, en niet alleen in de bui tenwijken zoals nu. De heer Worst bood de twee schei dende brandmeesters het zilveren boek van de gemeente aan. Comman deur B. Vossenaar wees er op dat het scheidende tweetal, ondanks kritiek, achter de reorganisatie heeft gestaan. „U heeft er alles aan gedaan. U heeft T)E heer Worst met rechts de heer Hoppezak en links de heer Fiolet. zich waar gemakkt", aldus de heer Vossenaar die twee schrijfmappen ea voor de heide echtgenoten twee bos sen bloemen overhandigde. Namens de leden en oud-leden van bluseenheid 214 bood J. Pieterson aan de heer Hoppezak een hobbyset aan. De heer J. Gouweleeuw sprak vooral namens de leden en oud-leden van 213. Hij gaf een cadeaubon, aan de heer Fiolet en eveneens bloemen. Jaap Kievit sprak namens de jeugdbrandweer speciaal tot de heer Fiolet die voorlopig nog instructeur blijft. De heer G. J. Pieterson haalde in een gezellige toespraak oude herin neringen aan de brandweer op. Hij besloot met de wens „Wat er ook ge beurt, blijf bij de brandweer. Je wordt er niet slechter van." De heer Hoppezak sprak, mede na mens de heer Fiolet een dankwoord. Hij herinnerde aan de woorden van "DENT u al naar de Femina ge- weest? Nou ja, ik zeg niet dat u moet gaan. Wie ben ik, dat ik dat zou doen.Maar ik raad het u ook niet af. Tenslotte betekent een be zoek aan de Femina meer dan de tentoonstelling alleen, voor deze keer dan, wel te verstaan. U ziet dan ook de nieuwe Ahoy'-hallen. Er is heel wat moeite en geld aan ten koste gelegd om die hallen er te krijgen. Plus dan daarnaast het enorme sportpaleis, dat nog niet ge reed is. En we mogen eigenlijk al blij zijn dat die hallen er zijn. Na vele jaren in de „blikken" gebouwen op voormalig heliport te hebben ver keerd, waar het vaak snikheet en bedompt was. Deze gebouwen zijn tenminste ge bouwd voor het doel. Ze zijn eigen lijk nog niet Waar, maar ze moesten nu eenmaal open, omdat dat zo was gepland. U kunt er gemakkelijk ko men, tenminste in theorie wel. Of u zet uw auto ergens op of bij het Zuidplein neer. Dan wel u komt per metro en stapt op „Zuidplein" uit (verder meerijden mag nog niet). Dan begint het: keus tussen recht door lopen en achtereenvolgens de Gooilandsingel en de Zuiderpark weg gelijkvloers oversteken of de Gooilandsingel oversteken en dan de luchtbrug over de Zuiderparkweg nemen. En daarmee werd het' voor Jan Krant onbegrijpelijk. Want m zijn naïeviteit had hij gedacht dat je zo maar -van het metrostation „bo venover" die hallen in kon lopen. Nou, vergeet het maar: die lucht brug begint pas op een tamelijke af stand van het station en het in aan bouw zijnde grote winkelcentrum Zuidplein. Eerst toch een weg over steken en dan maar klimmen. Hel ling op, nog een helling op en neg een helling op, hè, hè of je er nooit komt. Dan eindelijk over de (inder daad zeer brede) brug en aan het einde weer idem zoveel hellingen af. Dan nog een stukje lopen naar de ingang. Merkwaardig, dacht Jan Krant, toen hij terugging over de begane grond... en veel vlugger. Wat is nu het effect eigenlijk van die lucht brug? In de eerste plaats moet je toch oversteken, in de tweede plaats loop je de dubbele afstand. En toen begreep hij het niet meer. Maar dat kan aan hem liggen. Misschien wa ren zijn verwachtingen te hoog ge steld. wethouder Worst destijds in de be- wogen. br^ndwe ervergaderin g in Odeon dat er een taak voor de vrij willigers zon blijven. „Ik vind dat dat nu vormen gaat annemen. Ik ge loof dat we met de huidige leiding een zeer goede koers varen", aldus de heer Hoppezak. Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 Is gevallen op het nummer: 2.000 Is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van ƒ50.000 is gevallen In de serie G op het nummer en de troostprijs van ƒ1.000 op nummer van elk van de andere series- 5 SI 06 832 054 306* 799 5139 045547 095S90 064829 004B79 083557 060276 067597 043444 043444 Let wel: op nummer 306 is tevens een prijs van ƒ50,gevallen. ga ik u niet omstandig uit leggen wat er allemaal te zien is op de Femina. Dat hebben anderen al gedaan en daar gaan ze ook mee voort. Wel wil ik aan u kwijt dat ik er diverse interessante stands heb gezien. Zoals die van de politie en die van Rijnmond. U hebt daarover ook kunnen lezen. Niet te vergeten het welzijnscentrum. Dat vindt Jan Krant een leuke stand. Je kunt er namelijk tegen autoriteiten zo maar aanpraten. Zo maar je mening zeggen over een be paald onderwerp. Lekker wat kritiek spuien. Het is een mens niet elke dag gegeven. En het mèg zo maar. Dacht u nu dat dit zo goed liep? Laat ik uuit de droom helpen:Nee. Het blijkt wel, maar dat is ver klaarbaar, dat de mensen zich wat ongemakkelijk voelen. Niets voor niets bestaat de uitdrukking „autori- teitenvrees". Jawel, niet nodig, ik zeg altijd: zo'n burgemeester, zo'n wethouder, zo'n hoge ambtenaar,'het zijn ook maar gewone mensen, ze kunnen wat aardig zijn. En^ op die plaats en op dat uur staan ze "-er'gewoon voor. Ik hoorde en vernam ook dat de deskun digen de eerste dagen'gewoon, ieer teleurgesteld heen gegaan zijn. Want wat gebeurde? Er kwamen bijna geen reakties. Kennelijk was' men toch wat verlegen. Het moét eerst wat wennen. Wij Nederlanders heb ben gewoonlijk een grote mond als de mensen, die-het aangaat er-niet zijn- Als ze voor je neus staan wordt het moeilijker. Maar U' moet niet schromen, dit is nu eenmaal, een soort inspraakgelegenheid. Nu bleek dat de jeugd niet zo gauw terug schrikt. Die zijn er al aan: gewold om "te praten, ouderen hebben .het eigenlijk nooit geleerd. Na ear dag of wat indraaien, ging het gelukkig al beter, ik hoop er nog op terug te komen. Zo'n Femina is te -belangrijk om in één Aan de Lijn af te doen. Nu meld ik u alleen nog even dat u als u morgen gaat in goed gezelschap.kunt terechtkomen. Want omstreeks 13.30 uur arriveren 40 burgemeesters,-on der wie die van .Rotterdam en de voorzitter van Rijnmond. En-als .u's avonds gaat (18.30 - 19.30,uur kans loopt in een dlrekte VARA-uitan- ding (radio) van „Klinkklaar.' te recht te komen. 'Dus: als-u. daar op stond te wachten, grijp dan uw hans. - De Femina duurt nog tot en met 30 september. Tot 'en.met.'het week- einde telde men 33.555 bezoekers* 2*^ dat vindt Jan Krant nog niet zoveel. Er kan best nog wat bij! <FS Om het allemaal wat dui delijker te maken zet Ui er toch maar een foto bij: Op de voor grond ziet u het zeer typische via- dukt (of luchtbrug), Links achter het sportpaleis in wording. Rechts de Ahoy'-hallen, met nog wat bouw- rommeltjes er voor. Helemaal voor aan de weg, die u toch nog moet oversteken (Van een onzer verslaggeefster) ROTTERDAM 't Zijn veel ge hoorde klanken op de Femina 23: „Het beste, het handigste, het meest praktische"... en ongetwijfeld voelt iedere demonstrerende standhouder zich een kunstenaar op zijn gebied. Met onnavolgbare snelheid ge woon een kwestie van oefenen ma noeuvreert hij met allerlei apparaat- en voordat de toeschouwer het weet, weet, tovert hij lekkerste vruchten drankjes, de smakelijkste hapjes en de meest fraai versierde koekjes te voorschijn. Voor de huisvrouw, die dit zo'n tien minuten heeft staan bekijken, bete kent het niets meer of minder dan een directe uitdaging om het ook eens te proberen en daarbij heeft zij na tuurlijk dit handige apparaatje no dig. 't Is maar hoe je het op de markt brengt... Een ware tovenares met een paar plankjes en een soort bolrond lepeltje met aan de andere kant een soort mesje met karteltjes is de demonstra- trice van het boter-gameerapparaat 't Begint allemaal heel eenvoudig: met het bolronde lepeltje maakt zij boterballetjes; hoogopgestapeld en met een decoratie van wat takjes pe terselie vormen zij een feestelijk ge zicht op tafel. Dan komt het: van een flinke klont ■boter uit een kuipje bijvoorbeeld wordt met een verbazingwekkende snelheid een roos gevormd. Daarbij wordt het kartelmesje gebruikt. De plankjes komen aan de beurt als van een boterton een kroon wordt ge maakt. Allereerst wordt de toren ge vormd met de geribbelde plankjes, waardoor een ribbeltjesmotief op de boter ontstaat. Daama worden in eta ges de krullen uitgesneden met het mesje. Behalve takjes peterselie en een enkele asperge als versiering kunnen ook radijsroosjes of tomatenrozen worden gebruikt. En om de huis vrouw- van alle gemakken te voor zien, zitten de plastic apparaatjes, waarmee deze roosjes worden ge-, maakt, in hetzelfde pakket als de bo- tergarneerapparaatjes. Thuisgekomen rest alleen nog het oefenen- »gPllWBïa)H| mmSSmmam

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1