Onderscheidingen bij jubileum Nieuw gebouw Rode Kruis Bloedbank geopend Rechtszittingen door rituelen beheerst (^CffROjNj dènÖüden Soliste Ingrid kreeg Haebler dank-ovatie Benoemingen N.E.H. en Med. Fac. :orm Psychische jeugdzorg wordt nu uitgebreid Visarend „voer" naar Blijdorp f&) Prof. Hoefnagels inaugureert Prijswinnaars puzzel Rotterdam weet nog niet wat „saneringsgebied" (milieu) betekent enorm; Krebbers solist VAR A-matinee Gezondheidscentrum in Rosestraat Stop dat driftige draven, meubelzaak in, meubelzaak uit. Er is een snellere en veiliger weg naar het interieur van uw hart. Het Grote Meubelboek van Top-Form laat u de grootste en veelzijdigste meubelcollectie van Nederland zien. U ontvangt dit waardevolle boekwerk gratis van De Stam. Afgesproken, u belt even op of u komt het meteen ophalen. waar gezelligheid begint Promotie NOVEMBER 1970 2 persoons zuiver scheerwollen dekens 4 zijden band 180 x 220 190x240^50" vrijdagavond geopend Rotterdam krijgt meer zeehavengeld binnen Showroom Coolsinge! Tel.14-44.QQ* wrasse flSp ffl ErtS lermeulën extra hoog 85 cm met loodband li DE ROTTERDAMMER PAGINA MAANDAG De best verkochte dekens voor al in dit seizoen, zijn de zuiver scheerwollen dekens, die wij nu in de aanbieding brengen. 2 Persoons zuiver scheerwollen dekens, heerlijk warme, ade mende dekens, die U ook in de strengste winternachten be sehermen tegen de kou. Deze kwaliteitsdekens, rondom afge zet met band, in leuke uni- kleuren en ruitdessins voor pre cies vijf en vijftig gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze 2 persoons zuiver scheer wollen dekens, rondom afgezet met band, in de maten 180 x 220 en 190x240 cm, door elkaar ggm mum per stuk fT ff™ voor Ook maandagmorgen open Géén tel, of schrift test. ROTTERDAM Aan de heer A. YV. Meilema, directeur van de Rode Kruis Bloedbbank te Rotterdam, is het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis toege kend. Hjj kreeg deze onderscheiding zaterdag bjj de opening van het nieu we gebouw van de bloedbank aan. de YVestersingel, waarbij meteen werd gevierd dat de Rode Kruis Bloedtrans fusiedienst veertig jaar bestaat en de bloedbank tien jaar geleden baar werk is begonnen. Burgemeester W. Thomassen, die het nieuwe gebouw opende, gevoelde zich enigermate in verlegenheid ge bracht: de heer Meilema had hem aangeduid als een van de donores, en die donores, aldus de heer Thomas sen zijn een anoniem gezelschap, dat niet het gevoel heeft verdienstelijk te zijn. De mensen geven hun bloed be langeloos, vrijwillig en anoniem om dat zij het heel gewoon prettig vinden dit te doen. Van de kant van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis waren er nog drie onderscheidingen. De heren A. van Schelven sedert 1931 in dienst - en V. van Berkel sedert 1940 in dienst kregen beiden de Medaille van Verdienste in brons. T)E bloedafnamezaal van de bloedtransfusiedienst in het nieuwe gebouw van de Rode- Kruis-Bloedbank. Hier staan do nors vrijwillig, belangeloos en anoniem hun bloed af, eenoudig zoals burgemeester W. Thomas sen zei,_ omdat zij het 'prettig vinden dit te doen. SS-TJ?- Mevrouw L. van Holst-Tims, die voor de 98-ste keer bloed heeft afge staan, kreeg een met de 'hand geschre ven oorkonde waarin dit feit werd gememoreerd. Het nieuwe gebouw van de bloed bank is ingericht in het vroegere physiotherapeutisch Instituut aan de Westersingel. Het is vervangen door een fysiote- rapeutische afdeling in het Van Dam- ziekenhuis en onder leidmg van de Rotterdamse-architect J. P. van der Aa Jr zelf donor is het helemaal opnieuw ingericht. Dr. G. Schaly, voorzitter van de Stichting Rode Kruis Bloedbank ver telde van de historie: in het begin stond men wat gereserveerd tegen- l/OL gerechtvaardigde trots toont directeur A. W, Meile ma van de Rode-Kruis-Bloed- bank Rotterdam aan burgemees ter Thomassen zijn voorraden bloed en bloedderivaten in 3e gekoelde kluizen van het nieuwe gebouw. Stop! Lees het Grote Meubelboek. 3 verdiepingen meubelen N woningtextiel Vraag het Grote Meubelboek van Top-Form, Gratis. De Stam Mariniersweg hoek Goudsesïngel Rotterdam Den Haag Schiedam ROTTERDAM 'Rotterdam heeft in de periode januari tot en met augustus van dit jaar ƒ56,1 miljoen aan zeehavengeld geïncasseerd, 18,5 miljoen meer dan in dezelfde periode van 1969. De hogere inkomsten uit de belas ting op zeeschepen zijn vooral het ge volg van het' dit jaar ingevoerde ho gere tarief. Ook is van invloed de steeds toenemende grootte van de binnenlopende schepen (het aan te' blijft vrijwel onveranderd). over de stichting van een Bloedbank, maar reeds in 1961 zijn 35.000 flessen bloed afgeleverd en in 1970 zijn tot nu toe al 68.000 flessen bloed en bloed derivaten uitgegeven. Dr Schalij kondigde aan, dat in het nieuwe gebouw ook de bloedtransfu siedienst wordt ondergebracht en dat spoedig een fusie van beide diensten is te verwachten. Bovendien verwachtte dr Schalij in de toekomst belangrijke nieuwe taken in het kader van de orgaantransplan- tatie. De prijswinnaars van de puzzel uit ons zondagsblad van 24 ok tober zijn; D. Vermeulen, v. Heuven Goedhartstraat 51, Schie dam, 10; Mevrouw R, Versteeg v. Houwelingen, Spreeuwenlaan 9, Veen, ƒ5; Mejuffrouw G. Sla ger, Staringstraat 10 Zwijn- drecht, ƒ5. ROTTERDAM Ter aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Nederlandse Economische'Ho geschool om onderwijs te geven, in 'de criminologie hield prof. dr. G. P. Hoefnagels donderdag in- het Groot Auditorium in een openbare senaats vergadering zijn inaugurele "oratie over „Rituelen ter terechtzitting". Prof. Hoefnagels sprak over het boekje met deze titel, geïllustreerd met twintig tekeningen van Wim Boost en. hij toonde aan de hand van ongeveer tweehonderd! lichtbeelden, hoezeer de rechtbankzittingen- worden beheerst door een vast ritueel met zinsneden die telkens weer worden gebruikt, te beginnen met het: „Ik vermaan u oplettend te zijn, het woord is aan de officier van justitie" van de rechter tot de verdachte. Prof, Hoefnagels zag het, waar het strafproces het enige middel is om tot een vonnis te komen, als nuttig zich af te vragen of dit middel in zijn tegenwoordige vormen functioneel, effektief en menselijk is. Via een geluidsband deed hij ver dachten, rechters, officieren van jus- - titie en advocaten horen. Prof. Hoefnagels gebruikte in zijn rede het begrip ritueel als instrument om een rechtszitting te analyseren. iu sgflisgSj ROTTERDAM Op het concert van het Nederlands Kamerorkest zondagmiddag in de grote Doelenzaal was de beroemde MozarivertoUcster Ingrid Haebler soliste in het „Piano concert In D, K.V. 537" van deze com ponist. Zij speelde de vlugge hoekdelen virtuoos met parelende passages en liet het sublieme Larghetto in volle pracht klinken, voortreffelijk bege leid door het orkest onder de sterk stimulerende leiding van David Zin- man, die de als het tikken van een klok klinkende kwartnoten van de lage strijkers in het begin van het eerste deel stevig in toom hield en daartegenover het melodietje van de broodjes smerende beren in het Alle gretto vrolijk liet buitelen. De dank werd een ovatie, die In grid Haebler herhaalde malen op het podium terug riep. Het concert werd geopend met de ..Symfonie no, 44 in e" van Joseph Haydn, vanwege de tragische onder toon in het Menuetto en het klagende Adagio dat de componist bij zijn begrafenis gespeeld wilde hebben „Trauersymphonie" genoemd. Dit werk werd prachtig gespeeld met een lichte toets in de geestige Finale, die in de verte Rossini aankondigde. Met een fijne korte „Symfonie in Bes, op. 2 no. 1" van de 18de eeuwse En-gelsman William Boyce, waarin het Andante een voorbeeld van pure kamermuziek was, werd- het gedeelte van de pauze geopend en het concert werd besloten met de bekende'„Va riaties op een thema van Frank Brid ge" van Benjamin Britten voor strijk orkest, waarin de sprankelende March, de bravoure van de Aria Ita lians met de lage strijkers als gitaar begeleiding en de uitwaaierende Wie ner Walzer bijzonder opvielen. Het succes voor David1 Zinman en Ajn musici was enorm, wat gezien de zeer goed 'gevulde zaal de vraag doet rijzen, of de concerten van dit orkest het volgende seizoen niet allemaal in deze voortreffelijk klinkende ruimte gegeven kunnen worden, G. M. Dersjant ROTTERDAM Tot gewoon lek tor in de huisartsgeneeskunde aan de Medische Faculteit Rotterdam is be noemd dr. M. J. van Trommel. Tot buitengewoon lektor in de oftal- mopathologie aan de Medische Facul teit Rotterdam'is benoemd dr. W. A, Manschot Beide nieuwbenoemde lektoren, zul- len woensdagmiddag 18 november in een gezamenlijke plechtigheid in het Groot-Auditorium van de Neder landse Economische Hogeschool aan de Burgemeester Oudlaan hun ambt aanvaarden. Na afloop is sr in hetzelfde gebouw een receptie. Met ingang van 1 december is be noemd tot gewoon hoogleraar voor staathuishoudkunde in de faculteit der sociale wetenschappen van de Nederlandse Economische Hogeschool dr. W, A, A. M. de Roos. Prof. dr. De Roos is sedert 1964 verbonden aan de onderafdeling der wijsbegeerte en maatschappijweten schappen van de Technische Hoge school te Eindhoven, Hij is lid van de Hogeschoolraad, voorzitter van de werkgroep economische macht, lid van het curatorium van de Wiardi Beckmanstichting en bestuurslid van het Katholiek Instituut voor Maat schappelijk Werk in Eindhoven. Hj is geboren te Klundert In 1932. Tot buitengewoon hoogleraar in de klinische radiotherapie aan de Medi sche Faculteit Rotterdam Is benoemd mevrouw dr. B. H. P. van der Werf- Messing. Mevrouw prof. dr. Van der Werf- Messing is in 1923 geboren in Bonn. Zij studeerde medicijnen aan de Medische Hogeschool in Batavia en verbleef tijdens de oorlog in een Ja pans interneringskamp. Haar arts examen deed zij gedeeltelijk in Ba tavia en gedeeltelijk on Utrecht in 1950. Zij specialiseerde zich tot radioloog in Batavia, was daarna als radiodia- gnostica werkzaam in Kenya en werd in 1959 verbonden aan het Rotter- damsch Radiotherapeutisch Instituut. Zij promoveerde in 1962, promotor Was prof. dr. J. R. von Bonnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B. en W. hebben zich nog geen mening kunnen vormen over het begrip saneringsgebied. De daarvoor nodige gegevens, die. on langs ter beschikking kwamen, "ont breken ten dele nog. Dit wordt geant woord op vragen die raadslid dr. H. Lamberts (PvdA) stelde naar aasilei- amg^ van het feit dat staatssecretaris Kruisinga Rijnmond tot saneringsge bied, wat de strijd tegen de luchtver vuiling betreft, uitriep. Na de verklaring van de staatsse cretaris kan de gemeente niets te doen dan het eerste verloop der be sprekingen afwachten. Wij hebben de hoop dat onze tot op heden gevolgde werkwijze zal worden aanvaard, op dat wij dan normaal kunnen blijven doorwerken, aldus B. en W. Op de vraag of zij, evenals dr.- Lamberts verheugd zijn over het besluit van dr. Kruisinga, zeggen B. en W.: „Wij verheugen ons steeds wanneer een lid van uw raad blij is. Daarom alleen is er in dit geval sprake van. gezamen lijke blijdschap." B. en W. zien in de „interventie" van de staatssecretaris geen aanlei ding verandering in de uitvoering van de Hinderwet aan te.brengen. Zij herinneren eraan dat de staatsscre- (aris noch de Tweede kamer gevolg hebben gegeven aan de wens van Rijnmond als uitvoerende instantie voor de Wet op de Luchtverontreini ging te worden aangewezen. Deze wens was met medeweten en mede werking van Rotterdam ter kennis gebracht. fjalSïAj? "ED-H ROTTERDAM De matinee op de vrije zaterdag was in vele opzichten bijzonder feestelijk. Het betrof hier een jubileumcon cert ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de VARA, reden waarom ook het podium van de Grote Doelenzaalrijk met bloemen was versierd, en verder was het programma van een -dergelijke spirituele samen stelling, dat het luistergenot al van te voren was gewaarborgd. Bovendien bleek de uitvoering, die berustte bij het Radio Fil harmonisch. Orkest onder Robef-- to Benzi, 'met solistische mede werking van de bekende violist Herman Krebbers, van- een der gelijke frisheid en geacheveerd heid, dat de luisteraars, die in groot aantal de zaal bevolkten,- zich ongetwijfeld ten zeerste - verkwikt zullen hebben gevoeld aan het einde van deze middag. Het concert vermeldde, "afgezien van het openingswerk, louter composi ties van de Franse school:-de altijd weer meeslepende, door zijn geniali teit opvallende, jeugd-symfonie in C van Bizet helder en raak neergezet door het orket en met een opvallend mooi geblazen hobomelodie in het Adagio het derde vipolconcert van Saint-Saëns en „L'Apprenti Sorcier" van Dukas als „uitsmijter". Het in opdracht van de VARA in dit jaar door onze landgenoot Robert Heppener geschreven werk „Muziek voor straten en pleinen", waarmee het geheel inzette, bleek bovendien weinig luistermoeilijkheden op te le veren. Het is een doorzichtige, ge makkelijk aansprekende, stemmings muziek, die tal van humoristische trekjes bevat en die knap geïnstru menteerd is. Voor de gave uitvoering ervan kwam de componist persoonlijk orkest en dirigent op het podium be danken. Herman Krebbers heeft met zijn door en door muzikale spel, dat te vens technisch voortreffelijk was, een hoogst boeiende interpretatie gegeven van Saint-Saëns' concert, zulks in eendrachtige samenwerking met het orkest onder de altijd attente en soe pel leidende Benzi. Hoogtepunt was de écht wiegende Barcarolle, die o.i. wel op één lijn kan worden gesteld met gelijknamige stukken van Cho pin en Offenbach. Het publiek toonde zich steeds enthousiast over het gebo- dene. P V. ROTTERDAM Ter verkrijging van. de graad van doctor in de ge neeskunde zal de internist E. van Leer op woensdagmiddag 4 november In het auditorium van het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt promoveren op een proefschrift „Hemodialyse met koolstofadsorptie." Promotor is prof. dr. J. Gerbrandy. (Van een onzer verslaggevers) - ROTTERDAM In samenwer king met de Rotterdamse raad voor jeugd en jongeren, de stich ting release Rotterdam en enkele andere instellingen op het .ge bied vande jeugdzorg is een be- '•gin gemaakttraet het "realiseren van een experimenteel jongeren .adviescentrum iri Rotterdam. Dit "blijkt uit de beleidsnota van wet houder G. Z. de Vos van volks gezondheid. Overigens schrijft de wethouder dat er dringend behoefte bestaat aan een opvang- en crisiscentrum voor jeugdigen van 12 tot 18 jaar. Ook hierover -is overleg met de raad voor jeugd en jongeren aan de gang. Dit opvang- en crisiscentrum moet enige verlichting geven voor het nijpend tekort aan opnamemo- gelijkbeden voor jeugdigen met psychische stoornissen. Wat de geestelijke gezondheidszorg betreft, tekent de wethouder aan dat ei een accentverschuiving is opgetreden in de taak van veel instellingen van wel zijnszorg. Lag vroeger alle nadruk op de zorg voor de persoon die zich diende aan te passen aan de normale maat schappij, tegenwoordig krijgt men er gelukkig steeds meer oog voor dat vele verschijnselen in die maatschappij tot afwijkend gedrag-'"Van e .persooa kunnen leiden. De dubbele functies van de genoemde instellingen bestaat uit- enerzijds de persoon zo goed mogelijk te helpen an derzijds het becnvleden van de maatschappij opdat bepaalde ver schijnselen of gewoontes verdwijnen. Wethouder De Vos deelt mee dat B en W. het totstandkomen van gezond heidscentra blijven steunen. Binnen- kor krijgt de raad een voorstel voor de bw van een dergelijk cen trum aan -de Rosestraat ten behoeve van de bewoners van het sanerings gebied Feijenoord-Noorderefland, De eerste paal voor het gezondheidscen trum Ommoord zal egin 1971 worden, geslagen. Deze centra zijn belangrijk om het artsenbestand op peil te houden. Op het ogenblik zijn B. en W. niet optimistisch over het aantal hulsartsen. Groepsprak- tijken zijn een middel om het aantl artsen op peil te houden. Wethouder De Vos meent dat de Rotterdamse zieken fondsen bereid zijn om hiervoor financiële offers te brengen. De milieuhygiëne vult een groot deel van de öeledsnota. bet ligt In de bedoeling met ingang van 1 janua ri 1971 de documentatie op het gebied van de mflieuhygiëne.uit te wisselen - met Amsterdam. Bij het gemeentebestuuris een folder. In voorbereiding waarin de beivoners in.eerste 'instantie Hoogvliet' '.be knopte- aanwijzingen zullen krijgen over het,. verloop van een eventuele- eyaeuatife alsmee de gedrggsréggHt, over het verblijven .In een door-.-' geaarlijke industriegassen besmet ge- i bied. - i Uit ht vijfjenonderzek .naar^.jde- Invloeden, „van. luchtverontreiniging- dp kinderen .mëf bronchitis is reeds «ge* volgd de beslissing dat de aanwezigheid; van 500 microgram S02 per kubieke me ter. als uiterste grens werd.gesteld, Een onderzoek naar een dergelijke j grens van oxydantia In de lucht en voor sporen van metalen en asbest zal worden ingesteld.- - Het.stijgen van het aantal transpor- ten van chemische stoffen langs de weg I met mogelijke gevolgen vergt een extra 1 belasting "voor het persoheel van -de I keuringsdienst'van-waren omdat zij op I dat "gebied '"meer .voorlichting .moeten I gaan geven. De keuringsdienst van waren Is ver- I der yan plan hef meetnet, Voor het on- j derzoek van zwaveldioxyde, stof en j rook, dit te breiden. Gezien het perso- j neelstekort wil men overgaan tot auto matisch wèrknde monstemame- es analyseapparatuur. Bij het- uitbreiden van het meetnet is overleg geweest met de centrale meld- en regcikamer van" Rijnmond. - - het winkelen waard Als U veel geld uitgeeft tónt U altijd we! mooie vitrage ko pen, maar het is juist da kunst om voor een klein, prijsje de-' mooiste uit te zoeken»,. Extra hoge venststva! van I witte polyester filet met een brede fantasie zoom, loodband, kant en klaar met zoom en hoofdje, 85 cm hoog, nu per. meter extra voordelig voor nog géén twee gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Diergaarde Blij dorp heeft een Visarend gekregen. Het dier was op ongeveer vierhon derd mijl ten zuidwesten van de Azo- ren neergestreken óp het passagiers schip Oranje Nassau van de KNSM, Paramaribo. De derde stuurman van de Oranje Nassau, de heer C. F. van der Vaart uit Bennekom, ving de totaal uitge putte roofvogel en verzorgde hem ge durende de reis. Ais voedsel kreeg hij vis en rauw vlees. Het dier wende aan zijn verzorger en voer meer naar Paramaribo en van daar naar Am sterdam. De heer Van der Vaart heeft de roofvogel nog enkele dagen thuis ge houden, maar als huisdier bleek de vogel niet zo geschikt te zijn en zo verhuisd hij naar Blijdorp. Hij was intussen wel zo tam geworden dat hij los in de auto kon worden vervoerd. Visarenden worden ongeveer zestig centimeter lang en hebben een span wijdte van ongeveer anderhalve me ter. Zij leven langs open wateren, zoals grote rivieren, meren en zee kusten, waar zij hun voedsel zoeken dat voornamelijk uit vis bestaat. De Visarend is een van de roofvo gelsoorten die „bidt" boven het water als hij op vissenjacht is, waarna met dklauwen vooruit een stootduik volgt. Zij zien er hierbij niet tegenop om helemaal onder het water te verdwij nen. De Visarend is eenvoudig te onder scheiden van andere arenden clsor het vele wit aan kop en onderzijde, dat een sterk contrast vormt met de donkerbruine bovenkant. De nesten worden meestal in hoge bomen of op rotsen gebouwd. Het .broedgebied van dë Europese Visarend omvat Noord- en Oost- Europa, het Middellandse zeegebied en Noord-Azië tot India. In de winter trekken zij naar tropisch en Zuid-Af- rika, Zuid- en zuid-oost Azië. Tijdens de trek in september zijn soms enkele exemplaren in ons land waar te ne men'. De vogel in Blijdorp is een jong exemplaar van de Noord-Amerikaan se ondersoort, die slechts van de Europese verschilt door ontbreken van een bruinachtige borstband. Bo vendien is de Amerikaanse gemiddeld iets kleiner. Deze soort broedt van Alaska en Newfoundland tot Catifomië en overwintert zuidelijker. Hijkan ongeveer 45 jaar oud worden'. (■rap** Morgenvroeg om 9 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze extra hoga venstarvai van hagelwitte polyester filet met loodband, klaar met zoom én hoofdje, 85 cm hoog, r per meter jgg WoT 1 Ook imaodagmatgm open Géén tel of schrifd best.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1