UNIEKE KELDERBIOSCOOP GOUZY Meer aandacht voor probleem VAN BRANDWEER NAAR KOFFIE Hoekse wijkraad wil nu toekomst strand weten Dolle Mina 's twee dagen met akties <!S STICHTING VRAAGT: Rien ruilde hobby Aanwas 300-400 hectare Problemen uitgestald Camera bewaakt Sheilpijpcn lermeulen DE NIEUWSTE WAS-AUT0MATEN dE rotterdammer PAGINA 3 MAANDAG 9 NOVEMBER 1970 net winkelen Waard hoofd kussens ROTTERDAM Nog is het kunstcentrum Lijnbaan "een vrij onooglijk geval zonder veel lijn. Toch wordt er van binnen hard gevyerkt. Niet alleen aan het nieuwe restaurant Pieternel maar ook aan de bioscoop, de zalen, het Lijnbaanpoortje; kort om overal zijn nu mensen te zien die bezig zijn de laatste hand te leggen aan dit unieke complex. Het is nog steeds niet zeker wanneer het geheel in gebruik komt. PREMIÈRE TAART POORTJE Groot nieuws voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en omgéving;. Het is uitkijken geblazen. Journaal 2000 komt eraan: het familieblad voor iedereen. Letterlijk voor iedereen, omdat u het gratis thuisbezorgd krijgt, zomaar voor niets over de post. Een gebeurtenis van formaat. Want Journaal is liefst 80 boeiende pagina's dik. Met eigen kleurige edities voor detirie grote steden. Een en al boeiende rubrieken, interessante reportages, gekke strips en ontspannende verhalen. Geschreven door prominente medewerkers. Journaal heeft een visie op de problemen van uw eigen stad. Problemen die ons allemaal aangaan en waarover u zelf een woordje wilt meespreken. Die kans krijgt uDat voet-u dan alvast, als de post komt. ROTTERDAM DolleMina's zijn strijdsters voor erkende ge lijkheid van. de vrouw aan de man in de-imaatu i ipïj. Dïe.. erkenning gaat- ïiïet yan- eert ieien dakje en'daarom willen de Dblle Mina's nu wel eens precies weten wat er nog aan schort. Op Informatie Ondanks alle kunstprodukten blijft de vraag naar echte veren kussens erg groot en daarom dachten wij wel, dat deze aan bieding op prijs wordt gesteld. Veren hoofdkussens, met prima gewassen tijk, blijvend verend en goed gevuld. Deze kussens, snijmaat 60 x 70 cm, nu per 2 stuks voor nog géén dertien gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van j deze veren hoofdkussens, goed gevulde, blijvend verende kus- j- sens, overtrokken -met prima gewassen tijk in wit, snij maat 60 x 70 cm, per 2 stuks voor Halfdons hoofdkussen voor 10.75 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best Als men met de Tollende wandel- baan ondergronds terecht komt, is daar het nieuwe plein. Daar klinken de machines van de hakkenbarvan de sleutelmakers al in het Service centrum van Termeulen. Daar is ook de ingang van de nieuwe nachtclub, „filiaal"van de Wieck aan. Deze ruimte is nog bijna kaal en in een beginstadium, van voltooiing. Precies tegenover de dancing- nachtclub' bevindt zich de ingang van het nieuwste kelderbioscoopje. Een PUT" onder het (kunst), centrum Lijnbaan: nóg niet geheel klaartoch in gebruik. Links is de kelderbioscoop zicht baar, rechts daarvan de uitmon ding van het z.g. rollend trottoir, waarop men vanaf het plein bij de plataan (achtergrond) kan afdalen. Vanuit de put kan men diverse, winkels bereiken, daar boven ioelft zich de „kunstbrug" met o.a. de expositiezaal. nu nog donkere ruimte in donkere blauwnu'ances en. zijwanden van een soort aluminiumplaten. Tegen, die platen lichten kleine gloeilampjes op die de letters aangeven die met de zeventien rijen klapstoelen corres ponderen, van A tot en met Q. Eyen opvallend is de vloer met rubberen ribbelmatten die i-ook in. het kleine foyertje doorloopt. Daar staan t-vor- mige en ronde donkerkleurige kunst stoffen leun- en hangmeubels voor een verfrissing in de pauze. Er is in dit theater-geen'projectie scherm maar een speciaal' gèprepa- reerde wand. In de Tweede wéék van december zal het worden geopend met een landelijke première van de nieuwste sexfilm van het duo Pim de la Parra en Wim Verstappen, Ruby Jungle. Het hart van het Kunstcentrum is dan de grote zaal die dwars over de Lijnbaan heen feitelijk 'Termeulen met de Klerk verbindt, zelfs zo dat men gemakkelijk hij beide zaken binnen kan wandelen. Alléén móet men zich niét vergissen: „Ik héb-liever dat hét- niet meer Kunstcentrum, maar gewoon Centrum - Lijnbaan wórdt genoemd", zegt Felix Valk ons; de man die is aangesteld AIS supervi sor en directeur van het mleuwe com plex; Er is nog alle gelegenheid om op zijn filosofie in te gaan. Maar vast staat dat bij de opening ook heel an- DE KEUS IS GROOT - LAAT U DESKUNDIG VOORLICHTEN BU 1e MIDDELLANDSTR..72 TEL. 010-235327 BOTTERDAM Op het internatio naal industrieel filmfestival te Flo rence is de Nederlandse film Mond voor Mammoets bekroond met een eerste prijs. De film is vervaardigd door Mundo Fiim té Hilversum in gezamenlijke opdracht van het minis terie van Verkeer en Waterstaat, Combinatie Havenmond Iloek van Holland. De film wordt dagelijks vertoond in het voorlichtingscentrum Eur-O- Rama aan de Markweg 150. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De stichting hulp aan buitenlandse werknemers maakt zich zorgen over de vestiging van nieuwe bedrijven op de Maasvlakte. In een brief aan de Rotterdamse ge meenteraad stelt het bestuur dat die verontrusting verband houdt met de berichten over het aantrekken van buitenlandse werknemers voor het bemannen van die industrieën. Met zorg ziet de stichting het aan tal buitenlanders in het Rijnmond gebied toenemen. Volgens recente cijfers is het aantal legaal in Rotter dam verblijvende buitenlandse werk nemers afkomstig uit landen in 'Zuid-Europa èn Noord-Afrika in vijf maanden toegenomen met 1300. Voor het hele Rijnmondgebied moet gerekend worden met een toename van 2000 in de periode maart eot augustus. De tewerkstelling zal voor het wel zijn van de buitenlandse werknemers en voor dat van de Nederlandse be volking, die met hen in kontakt treedt, bijzónder veel en grote proo- blereen veroorzaken, aldus de stich ting in de brief. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan huisvesting en passende maatschappelijke begeleiding, maar niet minder aan de wederzijdse ver houding tussen Nederlanders en de buitenlandse werknemers. Volgens het bestuur van de stichting worden deze problemen nog te vaak door die van de luchtverontreiniging verdron gen. Naast de biochemische problema tiek dient aan de vraagstukken van samenleving en welzijn eenzelfde Mate van aandacht besteed te wor den, zo zegt het bestuur. MENDEN Een dode en vier ern stig gewonden is de trieste balans van een frontale botsing tussen twee personenauto's op de provinciale weg bij Lienden. Het slachtoffer is het vierjarig zoontje van de familie J. Dekker uit Resteren. Hij zat in de auto die door zijn vader werd bestuurd. Deze botste door nog onbekende oorzaak op een tegemoetkomende wagen, be stuurd door de heer Hekman, woon achtig te Ceylon. Deze werd evenals zijn vrouw en beide kinderen ernstig gewond. ROTTERDAM Rien Peeters heeft'de tijd die hij vrij kreeg na dat hij 'de vrijwillige brandweer vaarwel zei nuttig gebruikt. Hij heeft er een. nieuwe hobby voor in de plaats gekregen. Namelijk kof fie. De man die al diverse horeca bedrijven heeft (en nog meer heeft gehad) gaat van zijn nieuwste zaak, in het kunstcentrum Lijnbaan, een gespecialiseerd koffie-etablissement maken. „Ik ben een hele dag bij Douwe Egberts op bezoek geweest en daar heb ik nog veel geleerd. Ik appel leer aan die vriendelijke vrouwtjes die hier rondwandelen. Ik schenk ze bij mij in de Pietemei een lek kere kop koffieGeen expresso, maar zoals ze dat vroeger deden. Klaas-Henk Blonk uit Dordrecht heeft er speciale koffiekommen zonder oor voor ontworpen. Die ■worden op een schotel gezet met een grote koffielepel erbij. Daar' kan men zelf suiker en melk bij doen. Het is bij mij geen gedachte loos koffieslikken. Je moet je met je kop koffie bemoeien, je er de tijd voor geven, je er op concentre ren. Bovendien komt er dan nog een stuk Devénterkoek bij. Er staan een aantal Jcoffiezetdin- gen van Melitta waarbijelke tien kopjes opnieuw gezet worden. Ik heb op die eendaagse cursus ont dekt hoe je koffie moet serveren en gebruiken. Sprekend over hét cafébestand in Rotterdam: „Er is steeds meer een trek naar het intieme. Er is nag maar plaats voor enkele boulevardcafé's." .Overigens is de andere zijde van deze vestiging'afgescheiden van het koffie-met-koekdeel. Daar kan men weer wat spiritueels drinken en dat weer in relatie met het hele kunst centrum. Binnenhuisarchitect Van Kasteel heeft voor een heel merkwaardige wand gezorgd die bestaat uit don kerbruine, kopse houtblokken die ongelijk geplaatst zijn en zo een soort reliëf vormen waarbinnen plaats is voor lichtbakken waar posters met kunstaffiches komeri. Men zal er ook een Engelse lams bout of Oekraïense vleesschotel kunnen krijgen of een vaderlandse Pieternelschotel. Dat alles is op 11 november klaar en wordt 18 november officieel ge opend. dere dingen te zien.' zullen zijn dan wat men onder kunst verstaat. Het zou wel eens. kunnen zijn dat een banketbakker; een fraaie taart expo seert in het. kabinet dat weer door een kunstenaar is opgesteld in sa menhang met dié taart. Er kunnen evengoed stripverhalen of hobby-re sultaten kómen iri die kabinetten en of in de brede zaalruimten. Er zijn 'opdrachten gegeven aan Rotterdammers;ijiiet-Rotterdammers en buitenlanders.Bijnaaltijd op drachten dié dok 'té maken hadden met 'dé'opstelling 'van ..kunstwerken. Bovendien komt er een klein pröjectiezaaltjé met een audio-visuele workshop,de eerste in Nederland. Daarbij zAl met Videotapes gewerkt worden. In een leeshoek kan men alles over Bet geëxposeerde en de mensen er achter te -weten komen. De echte kunsttijdschriften zal men hier zel den; aantreffen, Dit"' centrum, wordt geen museum, zélfs geen „normale' expositieruimte. Dé'.vloeren van het centrum zijn flêxibél en ook met het.dak zijn expe rimenten' .uit te. voeren. De meubels zijn' door de befaamde I-Cho I Lang ontworpen, zo van chroom met natu rel'en kunststof met riet of zwarte, plastic istoelen. Schuifdeuren, een kleine pantryen .kantoorruimten ge ven-al aan. dat hier een heel eigenzin nig centrum wordt gecompleteerd met oneindig vèel mogelijkheden èn waarvan bet wóórd „flexibel" de ba sis vormt. Dat het oude poortje van het Cool- singelziekenhuis hier herbouwd •wordt, maar tegelijk voorzien van de glamourheon en chroom van objec- tehmaker Woody van Amen is eigen lijk al een soort affichering van wat bier te gebeuren staat. Zo wordt die ene grote boom. die mei '40 en alle boüwrazemij daarna overleefde een compleet contrast met de hele ourge- Nu al blijkt, die punt.van de Lijn baan op drie niveaus en met kanalen naar alle kanten een ndnl-Kleinpoï- derplein te worden, zonder benzine damp alleen voor wandelaars, voor kijkers en kopers, voor slenteraars en filmliefhebbers, voor dancingbezoe kers en koffie-met-koèkconsumenten. Bij verkeersongelukken In het weekeinde kwamen dë volgende per sonen om het leven. De 22-jarige C. P. Ooteman (Veldhoven), de 36-jarige C. 'A. van Gelderen. (Geleen), de 24-jarige C. C. M. Oosterlaan (Bleis- wijk), de 15-jarige S. Schot (Gorkum), de 36-jarige Zuidslaaf X. Hajdr, de 31-jarige P. Cremers. (Eindhoven), de 56-jarige mevrouw C. Smit (Rotter dam), de 19-jarige Dirk de Vries (Amsterdam)-en de U-jarige B. J. Ooijen (Zevenbergen), C, (Va-h een ónzer verslaggevers) ROTTERDAM —'De wijkraad voer Hoek-van Holland, vrijdagavond voor het eerst'bijeen in de nieuwe samen stelling, toonde zich niet helemaal ge rust op de toekomstige ontwikkeling van het Hoekse strand. IWdA-afgevaardigde F.. C. ,L. van Vugt .stélde vragen over .het. strand naar, aanleiding .van recente persbe richten over; dit onderwerp. .Voorzit ter ,L. van- der Houwen .sfeldé dat de gedachte van. de wijkraad inderdaad uitgaat haar eénverhoging van het strand met twee; tót'drie meter; De totale aanwas zal ongeveer 300 tot 400 hectare bedragen. Hoei echter de juiste ontwikkeling zal; zijn is nog een duister punt. Wet houder Van dér Pols heeft hierom trent in de openbare commissieverga dering geen klaarheid'gebracht. „We willen in elk. geval geen on aantrekkelijk strand als .-bijvoorbeeld Oostyoome',', zo zei de heer Van der Houwen. „In Rotterdam heeft men daar 'begrip voor en het heeft de volle aandacht." Drs. J. P, van. Bergen (KVP) meen de dat de ontwikkeling van het strand gaat-uitmaken in elke richting Hoék van' iHo.lland zich zal, kunnen ontwikkelen. Hij vroeg zich af in hoeverre de wijkraad in die ontwik keling zal kürinen worden 'betrokken. Als er geen behoorlijke aankleding komt, dan zijn we er misschien hele maal niet zo blij mee", meende hij. „Rijkswaterstaat wist bij voorbaat wat de gevolgen zouden, zijn van het verlengen vaiitde, Noorderpder", zo stelde de heer V. Maas (VVD) vast Wanneer er dus iemand onder druk moet worden gezet óm het strand een bepaalde ontwikkeling te geven, dan is dat Rijkswaterstaat". Be heer Maas wilde ook de eventuele kosten voor rekening van waterstaat brengen. Het dagelijks bestuur izal in elk geval proberen dn Rotterdam de nodige in formatie te krijgen. Aan de hand daarvan kan men eventuele nadere stappen overwegen. PRINCETON Aan de universi teit van Princeton in de Ver. Staten zijn twee biologen er in geslaagd met behulp van een plantaardig eiwit, onttrokken aan een boon (de „jack bean"), de de ontwikkeling van kan kercellen een halt toe te roepen en deze cellen- weer normaal te laten functioneren. De experimenten zijn verricht door dr. Max A Burger (37) en Kenneth D Noonan (22), die constateerden dat de bewuste cellen van muizen afkom stig na behandeling met de proleï- nestof „concanavalan a trypsinee" I nog zes dagen in leven bleven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Shell heeft op zijn raffinaderijterrein in Pernis een televisiecamera geïnstalleerd, die vier schoorstenen tegelijk in de gaten houdt. De camera kan van de controlekamer uit worden bediend, waardopr.ook de overige schoorstenen van het ketelhuis stuk voor stuk onder de loep kunnen worden genomen. Een groot voordeel van de ca méra is volgens Shell, dat deze tweemaal zo gevoelig is als het menselijk oog en als gevolg daar van 'ook in de vroege, ochtend .en bij vallende "duisternis dienst doet, Bij de in de controlekamer ge plaatste monitor wordt nog een alarmsysteem aangebracht. Dit zal het personeel waarschuwen wanneer één van de schoorste nen, weergegeven op de monitori rookt. De Shell ziet vele mógelijkhe den voor uitbreiding: vooral om dat het systeem, een aantrekke lijke bijdrage kan leveren in de strijd tegen de luchtverontreini ging. ROTTERDAM „Omdat u er voor gezorgd heeft dat Rotterdam in 1970 in elk geval leefbaar is geweest". Met deze woorden overhandigde zaterdag middag cabaretier Ted dé Braak in de sociëteit Monsieur Jacques de onder scheiding leefbaarheid in Rotterdam aan C'70 promotor A. J. Fibbe, Ook de stichting Holland Pop Fes tival kwam voor dit jaar in aanmer king voor de onderscheiding zodat achtereenvolgens de heren B. Visser (voorzitter) P. van Daal (secretaris) I en G. Knap (penningmeester) de pla- j quette in ontvangst mochten nemen, j De leden van de sociëteit waren za terdag overigens behoorlijk bij te I tijd. Al om zeven uur hadden een aantal van hen zich verzameld in het Kralingse bos om onder deskundige I leiding van ds heer P. Zwaan tc trimmen. Om 10 uur gaf de sociëteit de jeugd de vrije hand in tie kelder van de pedagogische akademle St. Lucia. 's Avonds volgde een kranslegging i bij het beeld van Monsieur Jacques waarna in de sociëteitsruimte 'aan de j Hcnnekijnstraat een muzikale avond I werd gegeven. Het eerste lustrum van de sociëteit krijgt deze maand j nog meer gestalte in diverse activitei- ten zoals de verkiezing van de raad i van Elf voor het karnaval (11 nov.), disco-avond (14 nov.) en een gala- i avond aan boord van eer. Spido-schip j (28 nov.). Op de foto van links naar rechts Ted de Braak, A. J. Fibbe, P. van i Daal, B. Visser en G. Knap. 9 en 10 november moet blijken hoezeer de vrouw zich van haar positie bewust is. Op deze dagen wordt 'n lande lijke actie gevoerd door de Man- Vrouw-Maatschappij en Dolle Mina. Ir diverse, centra zullen deskundigen van het gewestelijk arbeidsbureau, van de NSVH, van de stichting Centraal Wonen,stichting Werkgemeenschap kindercentra en nóg enkele andere instellingen klaar staan voor het ge ven van informatie. Anneké Groeneweg, woord >oerdster van de actie-groep Rotterdam sielt onomwonden vast, datde tijd voor; zo'n actie nu rijp is. .De vrouwen,zijn,, wei doordrongen van het belang van-> de emancipatie. Het probleem is ech ter, dat zij mefc weten hoe zij hun, positie in de maatschappij' moeten waarmaken. Er zijn talloze problemen als men zich als vrouw in deze maat schappij wil doen, gelden. - Het allerbelangrijkste is natuurlijk het probleem van de kindercrèches! Er- zijn in Rotterdam veertig kindercen-v tra, waarvan de helft wordt gesubsi dieerd door de gemeente. Dat is-na tuurlijk veel tc weinig. Er is te wei nig werkgelegenheid. Op sexueel gebied' zijn er nog te veel taboes voor de vrouw. Natuurlijk, alle merken voorbehoedsmiddelen, zijn1 wel bekend, maar abortus is nog- steeds een onbegrepen kreet.; Het cn- derwijs en deberoepsopleiding voor jongens en meisjes, maar ook voor - de ouderen moet worden aangepast.-' Er is op het ogenblik nog te veeL ongelijkheid". Maandagavond 9 november staat in,®!; het teken van de nationale actie „Op de vrouw af". Radio en televisie zul len hét emancipatieprobleem, nog eens uitvoerig uit de doeken doen. De "VARA televisie doet dit tussen half acht én acht uur door middel van ganzenborden en komt later op de avond nogmaals terug met een Achter- het Nieuws-special. De NOS-radio is dezelfde avond in de lucht van half negen tot tien over tien. Anneke Groeneweg: „In die uitzen dingen zullen ook vrouwen en mannen worden'opgeroepen om zich met hun vragen naar de actiecentra van de Dolle Mina's te begeven". Waarom ook de mannen? „De emancipatie is niet alleen een taak voor de vrouw, maar ook de mannen moeten er aan meewerken. Dus de mannen zijn ook van harte® welkom. Alle gegevens die binnen komen worden op kaart gezet Met 1 deze inventarisatie willen wij een ha-; v; sis leggen om eventuele nieuwe acties te beginnen. Bijvoorbeeld voor het krijgen van een betere subsidierege ling van gemeentezijde". In Rotterdam en omgeving zijn een aantal actiecentra ingericht, waar zo veel mogelijk informatie zal worden verstrekt over de emancipatie proble- matiek. Deze centra zijn 9 november geopend vanaf 's avonds half acht ca op 10 november de gehele dag en 's avonds vanaf 22 uur, 1 1 De adressen zijn: AMVJ Mauritsweg 2, tel. 134720. Praetpleck RRJJ (Hot- terdamse raad voor jeugd en jongeren) Saftlevenstraat 40 b. tel. 231242. Ruim- te Prins Frederiksplein 42 (Noorder- eiland) tel. 127973. Rommi Keet t.o. Co-op-winkel, Ommoord, telef. 210609 (mevr. Van Halsteren). Centrum Chart lols Katendrechtse Lagendijk 450. teL 290263. Buurthuis De Phoenix, Hulke- stein 68 (Zuidwijk), tel. 175468. Centraal Station, Lijnbaan ën Beurs plein zullen zaterdag 14 november tót' „appelgebied" worden verklaard. In een aparte actie zullen de Dolle Mina's; van Rotterdam voor vijfentwintig cent' per stuk appels aan de man/vroüw slijten. De opbrengst is bestemd voor de in Rotterdam te bouwen abortus- kllniek. -

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1