Muziek en beweüin motorisch voor estoorden „KLEINDIERTUIN" IN HOOGVLIET EEN UNIEKE ZAAK Landwinning door zoet zeezand o waó ket oude ^52otterdam |lEV£>SWUKK VAX PAULA KASSELS-KROOX m Vaarlestige meisjes Succes door grondig, Itard werken met kindereu Rw*i& nersehiltende zuigers O JURIST IN DE KERKER FRANCE OP CRUISE- TOER? 19701 nP ROTTERDAMMER ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 rpOEN Marja zes jaar was, kon ze nog geen woord spreken. Nu I praat ze gewoon met de andere leerlingen uit de eerste klas. Zij is een van de tweehonderd leerlingen van het Instituut voor muziekheilkunde en bewegingsleer aan de Hofsingel 54. Dat is het levenswerk van Paula Kassels-Kroon. Op 25 november zal prinses Margriet de nieuwe behuizing voor haai- instituut aan de overzijde van het huidige pand officieel komen openen. Phia Berghout, de befaamde harpiste, zal dan tevens een harpconcert geven waarop leerlingen van haar instituut zullen dansen of liever „bewegen". SUBSIDIE OPLEIDING IB laF *•*-■ TAOOR DE steeds toenemende vraag naar zand heeft de bagger- groep Bos en Kalis zich met succes op het winnen van zee zand geworpen. De onderneming heeft een procédé ontwikkeld, waardoor het zoute water direct uit het zeezand wordt gehaald en vervangen wordt door zoet water. Het eerste project waar de ont- ziltingsinstallatie is ingezet, is het zeezandproject voor de ge meente Amsterdam, waaraan dezer dagen door een aantal genodig den een bezoek werd gebracht. Derde keer SCHOLING T 1EFHEBBERS en fokkers van -*-J kleinvee krijgen in Hoog vliet de mogelijkheid hun hobby gezamenlijk uit te oefenen in JN 1777 publiceerde hij het „Astrologisch Testament van den alom Vermaarden Philosooph en Astrologist Johan Christopherus Lu deman, Gevonden onder de Nagelaten Manuscripten Van Een Geleerde de zer eeuw". Het boek werd later toen bleek dat het succes had door andere zogenaamde bewerkingen van nagelaten aantekeningen en voorspel lingen van Ludeman gevolgd. In het zelfde jaar werd een door Kersteman eerder samengesteld juridisch boek werk.' Het Hollandsch Rechtsgeleert Woordenboekherdrukt. Het was wel Voorloper 50 miljoen "DAULA Kassels en haar assistente Marian van Straaten in actie met een groepje kinderen die door muziek en dans weer tot normale bewegingen komen. Deze oud-leerlinge van de danspe- dagoge Corrie Hartong heeft ontdekt wat muziek en beweging kunnen doen voor kinderen die op een of an dere wijze motorisch gestoord zijn. Dat laatste kan tot uitdrukking ko- men in slecht rekenen, verward taal gebruik, verkeerde klemtonen en zinsbouw, het omver gooien ran be kers melk of het overal tegen aanbot sen. 2b worden die kinderen tenslotte nerveus en geraken ze in de cirkel gang van de psychisch gestoorden. feeze vrouw, moeder van drie kin deren, is overbezet. Ze geeft 45 uur les per week en daar komt dan nog de volledige leiding in de administra tieve zin bij. Alleen haar assistente Marian van Straaten helpt haar bi] de lessen. Al jarenlang is ze bezig om subsidies te verwerven en de oplei ding van de grond te krijgen. Alleen van de Bernard van Leerstichting heeft ze een soort stichtingskapitaal tje ontvangen. Inmiddels is na vier jaar de aan was van leerlingen uit het gehele laad zo groot geworden dat het huidi ge pand te klein is. Van de gemeente heeft ze de* oude polikliniek van het gemeenteziekenhuis aan de overkant kunnen huren. Die inrichting heeft ze zelf bekostigd. Haar zeventigjarige vader, die vroeger aannemer was, verzorgt de betimmeringen. De vader van Marian van Straaten zorgt voor het schilderwerk. Van januari af wordt er elke dag «gewerkt om klaar te komen voor zo weinig mogelijk geld. Waarom loopt Paula Kassels nu al zes jaar van het kastje naar de muur om wat subsidie en een rijkserken ning? „ik heb in de oorlog bij Corrie Hartong balletlessen gevolgd en werd in september 1945 docente aan de Dansacademie tot juli 1959. Dat di ploma wordt nu niet erkend. Na 1959 ging ik zo maar drie jaar naar het Blindeninstituut in Grave waar ik een dag per week ies gaf. In Vlaar- dsngen ging ik toen een middag per ■week les geven in een zaaltje achter cafe Mes aan de Sehiedamseweg. Daarna in het Volksgebouw. In 195G kwam ik hier. Dan volgt de verklanng van al haar ploeteren: „In alles zit ritme. Bij tement aan het Instituut voor mu ziekheilkunde. Langzaam heeft ze haar ervaringen aan de theorie kunnen toetsen en an- - dersom. Maar ais je eens beleefd hebt dat een spastisch kind, dat bovendien de biel was en doof en tot zijn zeventien de jaar alleen maar „ahhhh" kon zeg gen, ging reageren, zegt dit wel iets. Mevrouw Kassels liet de jongen mu zikale trillingen voelen, leerde hem zitten en woorden nabootsen. Hij bleek met debiel te zijn. „Ik leg een kind op de oefenmat, neem de voetjes, armpjes-of beentjes vast. Dan voel ik dat er valse span ningen lopen zodra er muziek klinkt. Het zijn net elektrische impulsen. Dan merk ik opeens dat een kind een voetje bewust kan bewegen. Het is zo belangrijk dat zo'n kind niet onver schillig wordt omdat het alles net verkeerd doet. Dan wordt er vaak van dokter naar dokter mee gezeuld. Die kinderen moeten telkens weer hun verhaal vertellen. Dari worden ze gesloten. Door de muziek kun je een vertrouwenssfeer kweken." Paula Kassels heeft nooit reclame gemaakt. Ze weet niet hoe ze dan meer leerlingen op zou moeten van gen. Alleen de mogelijkheid van een opleiding trekt haar. Maar er vallen vaak hospitanten af' omdat ze het te zwaar vinden of omdat het boven hun petje gaat, Ook het lesprogram ma wordt te zwaar beoordeeld, maar nu bijgeschaafd op verzoek van de Leerstichting. „Maar ik vind dat mensen die hier vandaan komen op eigen benen moeten kunnen staan". En zo werkt ze door, zonder rijks- erkenning. zonder dat het zieken fonds gelden vergoedt 15 per keer of f 50 per maand waarbij ze soms ook wel gratis lessen geeft. Hoewel 2e zelf in het bestuur van de Stichting Muziektherapie zit, wil ze deze zo medisch klinkende term, uit haar eigen instituut weren. In Wenen vormt een parallel instituut onderdeel van de Academie voor muziek en beeldende kunst. In een tijd dat expressievakken al le aandacht krijgen, past ook dit in stituut waar leerlingen uit alle delen van het land komen. Op 25 november komt prinses Margriet, die voor dit werk bijzondere belangstelling heeft Op „Kweekhoven" heeft de prinses mevrouw Kassels ontmoet toen ze daar als docente optrad. Phia Berg hout is daar directrice van. Van daar ook dat zij gevraagd is om bij de opening te spelen terwijl de kinderen dan een demonstratie zullen geven. de eerste keer deed de sleepzuiger het al. De profielzuiger perst het zandwatermengsel via een drij vende leiding naar een pompstation op het Forteiland. Van daar gaat het mengsel verder naar de ontzil- tingsinstallatie. Hier wordt het zand ontzilt en gestort in duwbak ken. Het benodigde zoete spoelwater wordt betrokken uit een binnen meer op circa 7 kilometer van de installatie, waar een drijvend pompstation het zoete water alweer via een pijpleiding naar de ontzil- tingsinstallatie transporteert De onder de installatie geladen bakken worden met duwboten naar Amsterdam gebracht. Hier worden zij gelost door een bakkenzuiger waarmee voor de derde keer het zand, nu echter bruikbaar voor landwinning, wordt opgezogen. Van Het winnen van het zeezand ge schiedt met behulp van sleepzui- gers ongeveer 20 kilometer uit de kust. De slteepzuigers, in dit geval de WD Gateway lossen het zand in de buitenhaven van IJmuiden in een speciaal daarvoor ingerichte bufferpüt, die een inhoud heeft van 400.000 m3. Uit deze bufferput wordt het zee zand door een stationaire profiel zuiger opgezogen vanaf een maxi male diepte van 24 meter onder water. De zuiger zuigt het zand in feite dus. voor de tweede maal op, blinden, doven en stommen is dat ge stoord. Maar ook bij mensen die moeite hebben met de woordaccenten, met zinsbouw, die van rechts naar links schrijven, met de wijze van lo pen of het gebruik van de ruimte. Ais iemand naar een raam loopt, schat hij onbewust het aantal passen. Maar het kan gebeuren dat dat misgaat. Dat is een storing in de ruimtelijke ordening. Soms is dat motorisch ge stoorde nauwelijks te herkennen." Haar opvatting is dat veel kinderen die tijdens een zware bevalling ter wereld komen licht hersenletsel oplo pen. Dan blijkt soms dat het later geen torentjes kan bouwen zonder ze om te stoten, dat het niet goed hard kan lopen of bij kringspelletjes tel kens valt. „Merkwaardig is dat een kind dat niet goed denkt in ruimte en tijd door middel van muziek en be weging weer in het goede spoor kan komen door bewuste handelingen te verrichten." Mevrouw Kassels geeft dus geen pure balJetles; ze is ook geen logope diste, is niet didactisch bevoegd, niet als maatschappelijk werkster of als psychologe. Maar de resultaten zijn gecontro leerd door medici. Van elk kind houdt zij een rapport bij op de on derdelen lopen, passen in voortbewe ging, springen, algemene technische prestatie, maatgevoel, muzikaal ge voel, improvisatie en lichaamshou ding. Zii werkt samen met de schoolart- sendienst en diverse huisartsen. Haar eigen scholing is bijzonder grondig. Zo heeft ze gewerkt als docente op Kweekhoven waar gehandicapten door muziek weer verder geholpen worden. In 3962 studeerde ze in We nen met een subsidie vat. het depar- Ï-JET oude terrein van dc klcin- diersport rimet hokken van al lerlei formaat en uitvoering), dat zal worden verlaten. -»>«e -r^Dr een zg. kleindiercentruxn. Dat is iets bijzonders, ook al omdat het terrein voor deze aanwinst op het gebied van de aktieve re creatie al gereed ligt. In de groenstrook tussen de wijken Zalmplaat en Meeuwenplaat ligt 3500 nr8 -gras, omgeven door struiken en met een hek afge sloten. De Hoogvïietse Kleindiersport Ver eniging (HKV) hoopt dit centrum, als zodanig het eerste in Nederland, in het voorjaar van 1971 te openen. De olannen zijn klaar, de gemeentelijke toestemmingen gegeven, de voorbe- TV/ÏAQUETTE van het klelndiercen- trum voor Hoogvliet, die aan geeft dat het er „model" zal uitzien. T)ERTIEN jaar lang, 7-7 7736 cprhlcet de bi van 1773 tot 1T86 verbleef de beruchte avon turier mr. Kersteman achter slot en grendel in Rotterdamse kerkers. Zel den had de stad zulk een populaire gevangene! Franciscus Li evens Ker steman. werd geboren op 20 maart 1728. Zijn jeugd was al even avon tuurlijk als zijn latere leven. Hij stu deerde in Leiden en in Parijs, was cadet ir. het Franse leger, dat in 1747 Bergen op Zoom belegerde, werd daarna vaandrig, raakte in allerlei kwade zaken betrokkenpromoveerde in 1759 in Harderwijk tot „Doctor Ju- ris", vestigde zich in Zaltbommel ais leraar en als advocaat, schreef enkele volksboekjes over ongewone mense lijke belevenissen, en gaf voor de „executeur-testamentair" te zijn van de astroloog en kwakzalver Johan Christoffel Ludeman (1683 - 1757). Dat hij dit laatste in het geheel niet was en dat hij de boeken die hij als „Ludeman's nagelaten werken" publi ceerde, uit de duim zoog, staat wel vast. P 17 maart 1773 werd mr. Fran- vertl tiir Kcrste- tnaii opgegoten in tie kerkur onder het. hierbij afgebeelde, raad huif. A ANVANKELIJK teerd en vervolgens door de Rotter damse onderschout Braat per rijtuig naar de Maasstad gebracht. De advo caat werd beschuldigd van wisselver valsing. Het juiste bedrag, waarom het ging, is -nimmer bekendgemaakt, maar het moet beslist wel een ern stige zaak zijn geweest, want na een jaar werd de beklaagde tot niet min der dan dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld! Nadat hij twee jaar in de kerker onder het raadhuis aan de Hoogstraat opgesloten had gezeten, -werd Kersteman in 1775 overgebracht naar het „Werkhuis", dat aan de Korte Hoogstraat stond, ongeveer op de plaats tvaar thans de Hema is. In dit „Rasphuis" verschafte men de ge leerde gevangene bepaalde voorrech ten; ten behoeve van. zijn letterkun dig werk (waarbij een treurspel) mocht hij 's nachts licht laten bran den en kreeg hij ook de beschikking over een slaapbank, die overdag als schrijftafel kon dienen. Leden van het vermaarde Bataafsch Genoot schap" hielpen hem bij de verschaf fing van boeken die hij voor zijn werk nodig had. ALS de gevangenen volgens een - oud gebruik tijdens de Kermis door een ieder bezocht mochten wor den, verdrongen de Rotterdamse no tabelen zich om met Kersteman te mogen spreken. Hij verkocht dan ge dichtjes, waarvan hij de opbrengst mocht houden. Zijn medegevangenen hielpen hem met het vermenigvuldi gen. Éénmaal kwam het tot een „op lage" van 1200 exemplaren! een zonderlinge samenloop van om standigheden dat de geleerde schrij ver in het gevang zat. AAN zijn voorbeeldig gedrag had Kersteman het te danken dat hem elk jaar een deel van zijn straf werd kwijtgescholden. Zodoende wer den de dertig jaar er slechts dertien. Op 19 april 1786 werd hij op voor spraak van de regenten uit de gevan genschap ontslagen. Om zich op zijn terugkeer in de maatschappij voor te bereiden bleef hij op zijn verzoek nog vier dagen in het Werkhuis. Op 23 april sprak hij in de kerkzaal van het huis een „Redevoering van afscheid" uit, waarin hij verklaarde nu een ijverig en waarachtig christen ge worden te zijn. JJFET was een belofte, die hij ver- geten was, toen hij enige tijd la ter met de noorderzon vertrok uit een hotel in Zwolle, waar hij de rekening niet kon betalen. Een ontmoeting met de uitgever Elwe in Avtsterdam bracht hem het geluk een nieuwe re latie voor de uitgave van zijn boeken te hebben gevonden. Tot zijn dood in 1792 leefde hij zo goed en zo kwaad als het ging van zijn pen. Bittere ar moede en ziekte bleven hem niet be spaard... reidlngen, die sedert 1969 hebben ge duurd, komen in een beslissend sta-1 dium. De maquette, die de HKV heeft ge maakt om de Hoogvlieters aanschou welijk van het plan op de hoogte te stellen, toont rondom aan de randen van het grasveld uniforme hokken voor duiven, hoenders, konijnen en vogels. In een hoek staat een club huis, maar dat kan er pas komen als de vereniging het benodigde geld heeft. Het middenterrein heeft een ruim telijke werking. Men is van plan daar wat schapen of geiten te laten grazen. HKV huurt het terrein van de ge meente, er zullen 100 deelnemers in het centrum kunnen zijn. Zij moeten lid worden van de vereniging en ook een bijdrage in de algemene tuin- kosten leveren. Kosten van hok en inrichting zijn ook voor rekening van de deelnemers. De Hoogvïietse Kleindiersport Ver eniging heeft een uitgebreid werkter rein. Zij doet aan sportfokken fa zanten, watervogels, cavia's en kleur- muizen maar ook aan het telen wan postduiven en siervogeis. Zij or ganiseert als iedere vereniging in haar sport tentoonstellingen en neemt er zelf aan deel. En zij houdt ieder jaar een of meer wedstrijden voor kinderen met hun dieren. Daarbij wordt gelet op de verzorging van het dier en de omgang van het kind met zijn dier. Al in 1957 stichtte de HKV een soort voorloper van het kleindiercen- trum, dat nu voor ogen staat als eer ste in Nederland. Op een stuk grond van eerst 800 m2, later 1500 m2. wer den allerlei hokken neergezet, enigs zins ordeloos en zonder reglementen. Dit betekende al een oase voor vele stedelingen, die lijden aan, zoals dat wel wordt genoemd, „biologisch heimwee". Voor mensen, die in de woonmas- sa's niet of nauwelijks dieren mogen of kunnen houden, zijn terreinen als deze de oplossing. Dat zij bestaan strookt ook met de opvatting de stadsmens zoveel mogelijk relatie met de natuur te laten behouden. Ook daarom wordt in en om Woonwijken steeds meer ruimte voor groen be stemd. En in die stroken is dan weer plaats voor mensen, die een eigen plaatsje wensen voor het houden van dieren. Die oude tuin van de HKV zal nu spoedig tot het verleden behoren. Daarvoor in de plaats krijgt de ver eniging een nieuw stuk grond, in de wijk Nieuw-Engel&nd. Het model van dit terrein is als dat voor het klein- diercentrum. Het is 2000 m2 groot en omgeven door water, zodat hier ook een gelegenheid komt voor de lief hebbers van watervogels. Volgend jaar zal dus de Hoogvïietse Kleindiersportvereniging over twee gloednieuwe centra beschikken, waarin honderden liefhebbers zich ongestoord aan hun hobby kunnen wijden. Wie meer over de plannen wil weten kan overigens terecht bij secretaris H. v.a. Goot. Wijnruitstraat 11, Hoogvliet. T\E ontsiltingsinstallatie Aquïla zorgt voor het om zetten van zeesand in zoet zand. de drie verschillende typen zuigers, die voor het winnen van zeezand, overigens een project dat uniek is in de wereld, worden ingezet is de winzuiger Sloterdijk speciaal ont worpen voor dit project. Aan boord van het schip is een automatisch systeem aangebracht om het meng sel, indien dit dikker mocht zijn dan is vereist, te verdunnen. Gegevens over de concentratie en de snelheid van het zand-water- mengsel dat de profielzuiger uitein delijk verlaat, worden door middel van een straalzender overgeseind naar de ontziltingsinstallatie. Hier kunnen dan, zodra een mengselver andering optreedt, de noodzakelijke maatregelen genomen worden. De ontzfltingslnstallatie zélf be staat uit twaalf trechters die op dertien portalen zijn geplaatst. De ze rusten op twee pontons. Het tota le gewicht van dit vreemdsoortige vaartuig, dat de naam Aquila draagt, is 2000 ton aan staal. Aan het eind van de keten ligt de bak kenzuiger Adrea die uitgerust is met een spéciaal ontworpen indik- systeem. Door het grote extra ger wicht hiervan is de waterverplaat- sing van het casco groter dan ge woonlijk hij bakkenzuigers. ,j v Het zand wordt uit .de duwbak gezogen en in een trechter geperst waar het mengsel wordt ingedikt. Twee pompen persen het mengsel tenslotte op de plaats waar het ge wenst is. Het proces zal de nodige jaren volgehouden kunnen worden omdat Amsterdam de komende tien jaar 60 a 80 miljoen m3 zand nodig zal hebben, voor het westelijk haven en industriegebied waar overigens, een tocht langs de terreinen leert dit overduidelijk," nog maar weinig industrieën te zien zijn. Bos en Ka lis investeerde in het hele zeezand- proces rond 50 miljoen gulden. "LIET stoomschip France, het langste J passagiersschip ter wereld, ligt momenteel aan de kade van Le Havre. Er zijn sterke aanwijzingen dal cr een einde zal kotnen aan de geregelde transatlantische diensten van dit Frau- so passagiersschip. Door een arbeids geschil is de France opgélegdl tot 13 december. Hierdoor moesten twee transatlantische vaarten en twee 'crui ses komen te vervallen. De toekomst van de France ligt vol gens de directie van de French Lines iri cruisevaart. "Voor het conflict werd het aantal passagiers dat dc France dit jaar zou vervoeren op 41.365 ge raamd. Volgens een Frans dagblad nou er op de exploitatie van 'bet enorme schip geld worden toegelegd hoewel de directie van een bevredigend sei zoen spreekt. Overwogen wordt 'het aantal trans atlantische vaarten te beperken, tot het hoogseizoen. De rest van het jaar zon het luxueus ingerichte scliip dan crui ses kunnen maken met naar mem hoopt Amerikaneu en Canadezen. TVE Tokiose tankermaatschap pij heeft onlangs geadver teerd naar tien vrouwelijke zeelieden voor haar super tankers. Op deze advertentie zijn niet minder dan 600 ant woorden gekomen. De maat schappij zoekt thans uit wie de tien uitverkorenen zullen zijn. Ze zuilen een plaats krijgen op de in aanbouw zijnde 370.000 ton metende tanker van de maatschappij als hofmeesteres of als verpleegster. Wellicht een hint voor andere maatschappijen? Tenslotte is het leefmilieu aan boord ook een punt van discussie. ZEVENDE JAARGANG nr. 44 Teksten van Harry WiUemsen, Jan Ladenius, J. van Rhijn, Kees Cor- nelisse Illustraties van o.a. Henk Hartog, Cees v. d. MeulenJ. v. Rhijn Onder redaktie van Kees Cornelisse.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1