jiicSitliaven waardevol en lastig Spook dat eigen leven gaat leiden og te weinig ontwikkeling van inzicht in verkeer Niet meer passagiers als RET gratis wordt Willemsbrug kan sterkte plotseling verliezen GS willen passende taken/bevoegdheden voor gewest Rijnmond Postambtenaar deed goede vangst Reparatie van straten loopt hopeloosachter Andor Fold es soliëert bij RVI. PliilharmoniseJi Gastgezinnen voor kinderen 600ste Staatsloterij Drs. C. C. van Leeuwen in commissie: Standpunt in vaste commissie tot uiting Promotie Budgetdiscussie bij begroting Rijnmond wil staf milieuhygiëne gaan uitbreiden SERVICE AM WERKENDE MOEDERS Geenr timnel in zicht oE rotterdammer PAGINA 3 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Waar moe ten we heen? Openhaar vervoer of particulier vervoer? Open baar vervoer kan met minder ruimte toe dan particulier ver voer. Wij moeten inzicht hebben in alle verkeersverwekkende fac toren, aldus de heer C. N. van Dis (sg) bij de behandeling van de beleidsnota voor verkeer en openbare werken in de open bare vergadering van de ge meenteraadscommissie voor deze onderwerpen. De heer Van Dis waarschuwde nadrukkelijk tegen „verzelfstan diging" van het verkeer, dat een soort eigen leven dreigt te gaan leiden en hij vond het jammer dat stadsontwikkeling en ver keer nu bij twee wethouders zijn ondergebracht. In zijn antwoord aan de heer Van Dis merkte wethouder mr. H. C. G. L. Polak op dat de studie van het bu reau Freeman, Fox Wilbur Smith and Associates gezien moet worden als één van de hulpmiddelen. Op zichzelf is het rapport zeker niet voldoende. De gemeente zal In Rotterdam de NS volgen wat betreft de spreiding van (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens de commissievergadering verkeer en gemeentewerken is van di verse zijden dinsdagmiddag het (niet nieuwe) idee naar voren gebracht het openhaar vervoer gratis te maken .Vooral me vrouw drs. N. Smit-Kroes ver dedigde dat met klem. Drs. C. G. van Leeuwen, KET-directeur, legde uit dat het volgens de wet (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er zal i:\ 1971 zeker niet worden begon nen met de aanleg van de Wil lemstunnel. Het rijk heeft laten weien er in dat jaar geen bij drage voor te kunnen verlenen. Zelfs voor 1972 is de toestand nog onzeker. Datzelfde geldt voor de aanleg van de metro naar Ommoord maar daarvoor is „een sprankje hoop" aldus wethouder H. C. G. L. Polak, tijdens de commissie vergade ring van dinsdagmiddag. niet mogelijk is de kosten in een heffing te innen. 17 november 1970 eerste klasse f f f f f KABOUTER EXPOSITIE antieke sieraden en antiek zilver. VOORLICHTING OLIPHANT DEN HAAG Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland vin den toenkaenning en- een pas send taken- en bevoegdheden- pakket aan het gewest Rijn mond essentieel. Hoe dat pakket precies zal worden samengesteld moet later worden bepaald. Verkleining ROTTERDAM Het dinsdag avondsconcert van het „Fhil- harmonisch" onder Jean Four- net in de Grote Doelenzaal het programma wordt heden avond herhaald vermeldde composities van Johann Chris tian Bach, Marcel Landowski en Johannes Brahms. Van laatst genoemde werd het eerste pianoconcert ten gehore ge bracht, waarin de solopartij werd vertolkt door de Ameri kaans-Hongaarse pianist Andor Foldes. E? BOTTERDAM De luchtnven hiMfe tijdens de discussies dinsdag- rand in de openbare vergadering o de gemeenteraadscommissie voor Irkeer en openbare werken zoiets een beel gnote hond in een klein Wethouder Polak memoreerde nadrukkelijk het belang van dit bezit hij achtte uitbreiding hoogst nood- Swlijk. zolang er over een tweede wLnale luchthaven niets vaststaat. Müar de heren L. M. Bliek, drs. W. m jer Vlerk, M. van Hattem (allen L» C. N. van Dis (sg), E. C. Rein- tardt (D 66) en P. L. M. Pex (kath) gjraken zich tegan uitbreidin8 uit: zij «rilden meer aandacht voor de tweede nationale luchthaven, en die dan een fiks eind bezuiden Rotterdam. En al die sprekers memoreerden het optreden van het actiecomité an- tilwlderbaan en het comité tegen de sparfvliegerij. wethouder Polak verraste de com missie met de mededeling dat de sportvliegers heel graag naar Ypen- toirg gaan. Daarover zijn nog moei lijkheden: Ypenburg is een militair terrein Lesvluchten van luchtvaartonder nemingen zijn in de weekends verbo den, lessen van sportvliegers zijn drak aan banden gelegd. Er zijn ver der naar schatting 150 tot 200 nacht vluchten geweest in de afgelopen zo mer, waarbij inbegrepen de extra 'vluchten met de Feijenoord suppor tets. Met de uitbreiding van het luchtverkeer en de toenemende be langstelling van de Rotterdamse bur gerij voor het vakantie-luchtverkeer ïal ook het aantal nachtvluchten toe nemen. Naar aanleiding van vragen van de heer F. L. M. Pex merkt ir. G. Plan- tema directeur van de dieast van ge meentewerken op dat de kwaliteit van de Willemsbrug nauwlettend in de gaten tvordt gehouden. Hij zei dat het mogelijk is dat de kwaliteit van het nu honderd jaar Overigens verwacht hij geen stij ging van het aantal passagiers ais de RET helemaal gratis zou gaan rijden. Hij wees er op dat gratis openbaar vervoer geen kosteloos vervoer bete kent, alleen moeien anderen het dan betalen. Nu betaalt de passagier nog maar veertig procent en de rest van de bevolking (via belasting) zestig procent. Ook de voor Ommoord geopperde „buxi", (bustaxi) van mevrouw Smit, wees de heer van Leeuwen van de hsnd. Voor .Rotterdam zou dit een stap terug zijn. Op de vraag van de heer C.N. van Dis (sg) zei de heer Polak dat het overleg van de studie commissie die de samenwerking van alle vervoersbedrijven in Rijnmond moet bestuderen nog niet klaar is. Wethouder Polak zei daarover dat zolang Rotterdam zelf nog het open baar vervoer organiseert en betaalt Rotterdam bij die besprekingen de eerste viool moet spelen. De heer Van Leeuwen hoopt dat binnen afzienbare tijd het voor de passagiers in Rijn mond niet meer uitmaakt met welk bedrijf zij reizen, wat kosten, kaartjes en verbindingen betreft. Z:jn naamgenoot, drs. L. van Leeu wen (lib) kwam met geheel nieuwe railtracees op de proppen voor Om moord. Zij werden echter niet in be handeling genomen. Dat zal later ge beuren in een commissievergadering. Het werd tijdens de discussie wel duidelijk dat er een duidelijke con troverse is binnen de gemeente over het al of niet medegebruiken van de railtracés door de NS en de daarvoor noodzakelijke normalisatie. oude staal plotseling achteruit zal gaan. En op dat ogenblik is het niet verantwoord meer nog eens zes jaar te wachten met de bouw van de Wil lemstunnel. Hij wees er op dat de pijlers van de brug, door verzakkingen en ver diepingen van de rivier op heuvels staan van keien en betonblokken. „We moeten op ons qui-vive zijn", aV dus de' heer Plantema, die zei dat er regelmatige controles werden ge- men. ife Prijzen van f K 5C f SC f IOC f IOC f 20C f 40C f 1.00C Een prijs van De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: De extra pnjs van f 50.000 Is gevallen in de serie P op het nummer: en de troostprijs van t.000 op nummer: van elk van de andere series- 2.000 Is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 Is gevallen op het nummer: 2.000 Is gevalien op het nummer: Op: 2 OD: 20 op: 33 Op: 217 op: 121 op: 148 Op: 776 op: 0487 013008 083932 053544 074916 036811 013142* 045359 065787 065787 Let wel: op nummer 033932 is tevens de prijs van f 10 Sevallen op nummer 013142 Is bovendien de prijs van f 10 gevallen. de werktijden van kantooremployé's waarop de heer Van Dis had gewe zen. Volgens ir. Th. Brouwer, directeur van de verkeersdienst, zal een proef worden genomen met de gemeente lijke diensten rond het Haagseveer. Men hoopt dat andere particuliere kantoren en bedrijven zullen volgen wat een spreiding van de spitsuur- drukte tot gevolg kan hebben. Het verkeer en bet parkeren kreeg grote aandacht tijdens de commissie behandeling. Daarbij maakte wethou der Polak de opmerking dat tegelijk met het opvoeren van de tramtarie ven ook de parkeertarieven verdub beld zouden moeten worden. Hij leg de er de nadruk op dat openbaar ver voer en verkeer bij elkaar horen. Drs. F. de Ridders (proi.chr.) zei bij het hoofdstuk verkeersveiligheid dat hij het een immorele zaak vindt dat jeugdige verkeersbrïgadiertjes het verkeer in moeten. Hij zei dat tien hoofden van scholen al hebben ge weigerd medewerking te verlenen. Wethouder Polak wilde hierop niet verder ingaan. Hij wi! earst overleg in het college van B en W. In antwoord op een vraag van me vrouw mr. dr. F. T. Diemer-Linde- tooom over een oversteekplaats op de Beukelsdijk, antwoordde de beer Po lak dat dat snel zal worden geregeld, maar dat er drie bomen moeten sneuvelen. De heer C. H. Pieren fsoc.) wil een onderzoek naar de „bijna-ongeluk- ken". Volgens de heer Brouwer heeft dat weinig zin. Hij zegde toch toe het te zullen bekijken. De vergadering werd geïnterrum peerd 'door de „verkeerskabouter" Pax Kroon die vanaf de openbare tri bune mee wilde doen aan de dis cussie. iHem werd te verstaan gege ven dat hij dat in de pauze kon doen. Bij het punt „ruit rond Rotterdam" waarschuwde drs. W. v.d. Vlerk (soc.) er voor dat bij het projecteren van nieuwe verbindingen, zoals 'het Rottetracee de hele leefbaarheid in zo'n gebied bekeken moet worden. Zowel hij als mevrouw drs. N. Smit-Kroes (lib.) wezen er op dat de Willemstunnel slechts een lokale be stemming mag krijgen. De heer V.d. Vlerk opperde zelfs een verbod voor vrachtwagens. Volgens de heer Brou wer is de'bes temming van zowel de „ruit" als >de Willemstunnel een touwtrekkerij tussen Rotterdam en Den Haag. De Wiilemstunnel krijgt m ieder geval een lokale bestemming. Dat de Wdlemstunnel desondanks tweemaal dne rijstroken krijgt, is volgens hem een kwestie van de toekomst. Voorlo pig zouden tweemaal twee voldoende zijn voor het cenirumverkeer. Er is echter geen andere plaats onder de rivier om ooit nog een tunnel te bou wen. Die twee extra stroken zijn voor de toekomst. Wethouder Polak onthulde dat hij bij een minderheid in het college hoort die het voorstel van B en W om de Zalm'haven te demp én en er een parkeergarage te bouwen, niet steunt. Volgens hem is het mogelijk eon der gelijke garage te bouwen naast de Zalmhaven. Lucardleheetu welfcomcphaar Deze bijzondere expositie duurt tra» zaterdag Zl november, dagelijks van HJ-17 uur» tevens vrijdagavond van 10,O0»21.OOuur. Korte Lijnbaan 18a tel. 110534 Rotterdam ROTTERDAM Ter verkrijging van de graad van doctor in de ge neeskunde zal de heer R. W. de Bruin woensdagmiddag 25 november in het auditorium van het academisch zie kenhuis Bijkzigt zijn proefschrift „The effect of immunosuppression on function of kidney allografts in the rat" en stellingen verdedigen. Promotor is prof. dr. M. J. de Vries. f S3j .i «5gÊ:! 5 -Jb'Sj jrf a.»: ROTTERDAM In het post kantoor aan de Mathenesserlaan heeft een loketamtenaar samen met de Rotterdamse politie dinsdagmid dag een goede vangst gedaan, toen de politie daar de 41-jarige Amsterdam mer A. W. J. arresteerde, die ven te voren had gepoogd een valse postwis sel te laten verzilveren. Op een aantal plaatsen in Neder land zijn namelijk de laatste tijd postwissel van negenhonderd en dui zend gulden ter verzilvering aangebo den, die vals bleken te zijn, en al deze postwissels waren van een be paald type. De beheerders van de verschillende postkantoren waren over deze oplich ting geïnformeerd en toen dan ook dinsdag terdege op zijn hoede zijnde een loketambtenaar in het kantoor aan de mathenesserlaan een postwis sel van eenzelfde type voor zijn neus kreeg, werd onmiddellijk de politie gewaarschuwd. De politie heeft de man overgege ven aan de postale recherche, die de zaak in onderzoek heeft. ROTTERDAM Zowel de heer L. M. Bliek (soc) als de heer C. N. van Dis (sg) vroegen dinsdagavond bij de behandeling van het hoofdstuk ge meentewerken in de openbare verga dering van de commissie voor ver keer en openbare werken naar de prioriteiten, die waren gesteld bij de plannen voor herstel van de straten in de oudere wijken en de heer Van Dia vroeg zich af of de activiteiten van bepaalde actiegroepen op die prioriteit invloeden zouden kunnen hebben gehad: als men een wijk op knapt, blijft een andere wijk liggen. Verder wenste de heer van Dis zich nadrukkelijk te distantiëren van het overnemen door de gemeente van het crematorium aan de Maeterlinckweg. Drs. W. van der Vlerk (soc) en de heer P. L. M. Pex (kath) vroegen naar de stand van zaken voor wat betreft de dijkverhoging, waarop wethouder mr. H. G. G. L. Polak hen gerust kon stellen: als er een stormvloed dreigt zijn het nu nog be paalde punten die men in de gaten moet houden en daarvoor zijn provi sorische voorzieningen heel goed mo gelijk. De heer M. van Hattem (soc) be pleitte een goede voorlichting met ge detailleerde gegevens aan de burgerij van wijken waarin wordt gewerkt, hetgeen hem enthousiaste bijval van wethouder J. Worst opleverde. Voor wat betreft het stratenverbe- teringsprogramma: dit wordt elk jaar opgemaakt door de diensten in onder linge bespreking: niet alleen de be strating maar ook de toestand van leidingen, kabels en buizen onder het wegdek zijn daarbij belangrijke fac toren. Maar de zeer beperkte financiën laten geen grote mogelijk heden toe, veroorzaken zelfs een steeds groeiende achterstand Drs. W. van der Vlerk: „Dan moet het budget anders worden verdeeld!" Wethouders Worst: „Dat is dan voor u een prachtig punt bij de be grotingsbehandeling! Kunt u meteen aangeven waarop dan ten behoeve van het straatherstelbudget moet worden bezuinigd". Ook de heren L. M. Bliek en C. N. van Dis zouden dit wellicht bij de begrotingsbehandeling aan de orde brengen. De achterstand is inmiddels ontstellend groot geworden. Een eventuele sloop van „De Oli- phant" ten slotte heeft te maken met de enorm hoge kosten van de ver plaatsing, de onmogelijkheid door de ze hoge kosten om een reële huur te vragen en de aandrang van de rege ring om tot een sluitende begroting te komen. Wethouder Polak: „Maar mocht in derdaad de regering toestemmen dit monument te slopen, dan moet de ge meenteraad nog toestemming geven en daarvoor de nodige gelden vote ren. Voor die tijd kan er niets gebeu ren. Weigert het rijk, dan zitten we onherroepelijk aan de verplaatsing vast". Op de foto J., die geboeid wordt weggeleid naar een politiewagen. Vanzelfsprekend trok deze arresta tie in de drukke mathenesserlaan veel 'bekijks. Dit standpunt van het dagelijks provinciebestuur werd dinsdag be kendgemaakt tijdens een openbare vergadering der vaste commissie van advies en bijstand voor gemeentelijke herindeling en nieuwe bestuursvor men. Het standpunt van GS was be paald naar aanleiding van een ge- dachtemvisseling tussen het college en staatssecretaris van binnenlandsze zaken mr. C. van Veen. De voorzitter van de commissie, ge deputeerde prof. dr. J. P. van Praag, stelde tijdens de in het provinciehuis gehouden openbare bijeenkomst, dat het hier een principiële spoedeisende standpuntsbepaling -betreft, maar geen gedetailleerde uitwerking. Het college heeft zich laten leiden door de gedachte van schaalvergro ting op bestuurlijk gebied. De principiële vraag hoe de verhouding tussen de provincie en het gewest zal zijn, was buiten beschouwing gelaten. Hierover zal vermoedelijk in het voorjaar van 1971 worden gesproken. Prof. Van Praag zei, dat GS zich ten doel hebben gesteld optimale be- stuursuitoefening te verkrijgen. In het gewest zullen zelfstandige ge meenten functioneren. Het havenbeheer is buiten het pak ket gehouden, omdat hierover dit in landelijk verband onderworp van studie is. In een ontwikkelingsschema zal worden uiteengezet hoe, wanneer en met welke middelen Rijnmond ta ken van andere instanties zal overne men. Overdracht van taken zal dan kunnen geschieden als Rijnmond daar „rijp" voor is. GS zullen hun goedkeuring aan de overdracht moe ten geven. GS zijn er voorstanders van dat de streekplanbevoegdheid en de be- Da opmaat van het concert werd gevormd door de verkwikkende Sin- fonia in Bes, op. 18 no. 2 van de „Londense" Bach. Onder de exact lei dende dirigent gaf het ensemble een verrukkelijk muzikanteske uitvoering van dit stuk, waarin met name de houtblazers voortreffelijk werk lever den. Voor zijn bijzonder mooi gebla zen solo in het Andante werd eerste hoboïst Heinz Friesen terecht door Fournef in de hem gebrachte hulde betrokken. Heb gedeelte voor de pauze werd gecompleteerd met een zorgvuldig voorbereide weergave van de in 1965 door de Franse componist van Poolse afstamming Marcel Lan dowski vervaardigde tweede Symfo nie. Het werk stelt niet veel luister problemen, want het wortelt in de ïate romantiek en is bijgevolg verre van een avant-gardistisch. werkstuk. In, het eerste deel en m mindere mate ook in het Adagio bevinden zich nog wel passages, die muzikaal attractief zijn, hoewel het geheel overwegend motorisch, met weinig melodische zeggingskracht verloopt. De finale met zijn frenetieke rit miek is evenwel een lastig te verte ren brokstuk dat vooral een sterk ge mis aan kleur heeft. De ostinate be wegingen bleken het publiek toch wel aan te spreken. Andor Foldes heeft na de pauze zijn gehoor vergast op een vooral in pianistisch opzicht indrukwekkende reproductie van de solopartij in het Brahms-concert, hoewel hij met name in, het eerste deel technisch minder accuraat speelde dan gewoon lijk. Heb orkest onder Foumet zorgde voor een passende symfonische om lijsting, hetgeen vooral in het Adagio tot de schoonste resultaten leidde, want hier toonde ook Foldes zich- op zijn bent P.V. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het dage lijks bestuur van Rijnmond heeft er kermis van geno men dat GS van Zuid-Holland de bedoeling hebben het ambtelijk apparaat met enkele deskundigen op het gebied van het milieu uit te brei den. Dit wordt geantwoord op vragen van Rijnmondraadslid J. de Meer (PCG). Het Rijnmonöbestuur vindt het noodzakelijk dat binnenkort de per soneelsbezetting bij de staf voor mi lieuhygiëne wordt uitgebreid. Con crete gedachten moeten nog worden uitgewerkt. Het provinciaal bestuur denkt voorlopig niet verder te gaan dan de aanstelling van een piQcesin- genieur, een chemicus en een ecoloog. Het ziet er naar uit dat deze funktio- narissen hun werkzaamheden in het bijzonder zullen verrichten voor die delen van de provinciewaar nog geen milieudeskundigen werkzaam zijn. Het Rijnmondbestuur ziet dus geen doublures, zo antwoordt het. Bevestigend wordt geantwoord op de vraag of met het provinciaal be stuur contact zal worden opgenomen om p dit terrein tot een bundeling te komen van krachten, achtereenvol gens tot een juiste afbakening van takenzodat een optimale behartiging van de belangen ten opzichte van het milieubeheer in de meest uitgebreide zin kan worden gewaarborgd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Moeders van kleine kinderen, die als uitzendkracht willen gaan werken, kunnen voortaan terecht hij Tempo-Team in Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen. In dit rayon Is dinsdag gestart met een op- pascentrale van gastgezinnen, die de kinderen van werkende moeders op vangen. Het uitzendbureau heeft gekozen voor gastgezinnen in de wijk waar de vrouw woont, omdat juist bij het werken in verschillende bedrijven een centrale crèche te veel moeilijk heden met halen en brengen met zich brengt. Tot nu toe hebben zich 133 gezin nen door het gehele rayon aangemeld, die bereid moeten zijn twee kinderen op ie nemen. In aanmerking komen gezonde kinderen van 0 tot 12 jaar, waarvan één de kleuterschoolleeftijd heeft bereikt. De gezinnen worden goedgekeurd na een bezoek en een medisch onder zoek en Tempo-Team blijft de gast vrouwen regelmatig controleren. Peu ters krijgen een maaltijd in het gast gezin, kinderen in de schoolleeftijd, die meestal alleen tussen de middag komen (kleintjes worden van school gehaald en teruggebracht) krijgen hun lunch van thuis mee. De gastvrouwen krijgen een financiële vergoeding rechtstreeks van het uitzendbureau. De werkende moeders verdienen een z.g. „moeder- tarief", dat (bruto) ongeveer tot 1,20 per uur lager ligt dan het nor male uitzendtarief. De centrale is op touw gezet door mevrouw mr. H. van Motman-Bras, die in Amsterdam al sinds januari met dit werk, bezig is voegdheid tot het goedkeuren van ge meentelijke bestemmingsplannen bij hun college blijft berusten. Indien deze bevoegdheid aan Rijnmond zou worden overgedragen, zou hier spra ke zijn van schaalverkleining, terwijl bij deze materie meer en meer de gedachten uitgaan naar een schaal die over de provinciegrenzen reikt. In verband met de financieringen die eraan zijn verbonden, willen GS de goedkeuring van gemeentelijke bestemmingsplannen ook in eigen hand houden. Er zal een permanent overleg die nen te zijn tussen de provincie en Rijnmond over de bevoegdheden tot goedkeuring van streekplannen e» bestemmingsplannen. Ter uitvoering van zijn taken zal Rijnmond moeten kunnen beschikken over toereikende eigen financiële middelen. Als overgangsmaatregel zou een college van advies en samen werking een nuttige functie vervul len. Het is wenselijk de bevoegdhe den van dit college wettelijk vast te leggen. Tijdens de vergadering van de vas te commissie voor nieuwe bestuurs vormen bleek dat de leden in grote lijnen de zienswijze van GS deelden» Er werd op aangedrongen het stand punt ter kennis van de staatssecreta ris van binnenlandse zaken te bren gen en aan de orde te stellen In de statenvergadering. WJ Nederlanders zijn een volk van landrotten dat van de zee leeft. Ondanks het feit, dat onze taal is doorspekt van zeemansuitdruk kingen. Dat woord is afkomstig van de be kende zee-schrijver Piet Bakker en ik heb er aan moeten denken, toen ik .begin deze week hoorde, hoe bij Oosivoorne jen Hoek van. Holland drie sportvissers omkwamen in een plotseling vliegende storm. Reddingbootschipper Piet Groo- tenboer heeft er na een heel moeilij ke «n teleurstellende reis door wild geworden water zijn hoofd over geschud. j Zonder enige ervaring, zeeman schap, zelfs zonder begrip zijn twee van de omgekomenen de zee opge gaan in een onzeewaardig polyester vaartuigje. Anderen waagden, zich ver op de pier. Toen deze mensen 'zich zover waagden, was inderdaad het water woelig, maar de reeds lang drei gende storm was nog niet losgeko men. Wel, is de uitdrukking „de stilte voor de storm" al zover versleten, dat we de zin daarvan niet meer kermen? Niemand van de omgekomenen en van i de met. veel moeite geredden had de moeite genomen een weer kaart te bestuderen, de juiste bete kenis van een weerbericht te door gronden of even inlichtingen over de weersverwachting op te vragen, voor hij aan zijn avontuur begon. Ik ken. geen enkele zeeman, ook al heeft hij nog zo'n zeewaardig schip, die zoiets zal doen. Z elfs de gezagvoerder ivan. de Esso Nederland zal de weersverwachting opvragen en de weerkaart zorgvul dig in zijn kaartenkamer bestuderen, de gegevens daarvan interpreteren op zijn navigatiekaarten, eer hij uit vaart met zyn tweehonderdduizend tons tanker. pOED, ik ben het eens met iedere ervaren zeezeiler: de zee waardigheid >van een schip wordt niet uitsluitend bepaald door de grootte. De reddingboot Koningin Juliana van Piet Grootenboer' is maar een klein scheepje. Maar niemand kan ontkennen dat het een van de zee waardigste en, veiligste schepen, is, dat de wateren bevaart. Ervarenheid, vakkennis, vastbera denheid en taaiheid van de beman ning behoren eveneens tot da voor naamste factoren. De zeventiende eeuw, toen prak tisch iedere Hollander met zeebenen werd geboren, toen men met kleine, maar uiterst zeewaardige schepen de oceanen bevoer, ligt al vierhonderd jaar achter ons. In die tijd zijn. de stevige zeebe nen „verwaterd" tot benen, die de veilige en stevige ondergrond van het vasteland hard nodig hebben. Daarmee moet iedere amateur zeeman rekening houden, wil hij zichzelf en wat nog veel erger is: anderen, die ihem te hulp moeten komen! in levensgevaar brengen. Overigens: ook onze zeemansuit drukkingen „verwateren", omda tw we het contoact met zee en sche pen verliezen. Als een zeeman iemand iets naars toewenst, zegt bij „je kunt da pomp in", daarmee doelend op de buiten- boordpomp waarmee alle smurrie „over de muur" wordt weggewerkt. Wat 'deze uitdrukking werkelijk inhoudt, weet echter de landrot niet meer. Vandaar dat zij versleet en veranderde in „loop naar de pomp", en dat betekent in feite helemaal niets,...

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1