Voor Woudhoek en Spaland Wetenschappelijk team ontwerpt nieuwe wijk Manifestatie x 50 ,in veelvoudgeopend MGm Wegwijzer voor Rotterdams wijklabyrint Omdat ze best eens een keertje goed verwend, mag worden.» Alleen PCG-raadsfractie tegen Spanjaard sprong trein uit Schiedammer Delftse prijs Oud-raadslid staat achter abortus-kliniek Koffieconcert met Marja Bon groot succes MIL Actie moet beurzen openen Plan ontmoetingscentrum Maassluis-West vordert Twee maal afscheid bij Gemeentewerken Grenzen voor hmirmachtiging verruimd De „harde lijn van Vlaardingen 1 herenschoenen SPORÏHUIS LEMMENS PAGINA 3 'DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 Fa. I. v. ONLANGS aflSHANDEL J. P. ROOZEN ZN. J..TECHN. INST.BUR. DE MOL-JANSEN fa' p. DE KOK Pzn SCHIEDAM De nieuwe wijken Woudhoek en Spaland, waar- if h over ongeveer vijf jaar zal beginnen, worden weten schappelijk en met een maximale inspraak van de toekomstige be woners gebouwd. Daartoe is deze maand een wetenschappelijk team van de faculteit landbouwhuiskunde va nde Landbouwhogeschool m Wageningen van start gegaan. Leider van het project is de achi- tect H. van Leeuwen, die lector is in de leer „De Woning en baar bewoning en huishoudwetenschappen doceert. K»E'S«ZEGELS, veiliger en sneller sparen tel. 010-13.34.01 WOONPA VIL J OEN IN STEDELIJK MUSEUM: SCHIEDAM Op aparte wijze is gisteravond in het Ste delijk Museum op de Hoogstraat de manifestatie 50x50, „pren- tenshow in veelvoud" van start gegaan. Dit gebeurde namelijk via een televisieuitzending van zeven tot half acht via Neder land I. Tegenstrijdigheid inzichten over enquêtevoering voor VOLKSHUISVESTING Blij-verrassende geschenken verstopt in "even blij-verrassende verpakking-en. Van 3.95 tot 33.75. Financieel Yen-concern: deelname van Van Bokhoven Natuurlijk PLATENBONNEN halen bif G. P. VAN DAALEN Jr. Tegen Windmill 99 EERSTEVEN KIJKEN BIJ voor uw WiNT£8SP8RTÜiTRUSÏIN6 onbetwist - specialist Jan G. Elburg wint eerste Feniksprijs j}£ ROTTERDAMMER Telefoon 010—23 27 $5 jöïïÉHDAM: INSTALL. GAS, WATER, ELECTR1CITEIT, Sdiielbecnlann 33-35 SoflWDAM: Boezemstraat 99 Telefoon 136470 jpilEDAM: Lwfle Kerkstraat 66 - Telefoon 010—26 BS 70 l. 85 Telefoon 26 86 31 IMBDINGEN: Dr. Winrd! E«ckmnnslngel 39 Ridderstraat 41 Tel. 34 69 54 Telefoon 34 38 25 (van een onder verslaggevers] SCHIEDAM De Schiedamse ar chitect J. van der Zalm, h.b.o., heeft de eerste pirjs gewonnen van de prijsvraag die betrekking had op de sanering van het gebied rond de Stadsdoelen in Delft. De prijs, groot vierduizend gulden, wordt woensdag 16 december in de saia van de Technische Hogeschool uitgereikt. Van de ingezonden ont werper. wordt van woensdag 9 tot en Biet zaterdag 19 december een ten toonstelling in de TH-auIa gehouden. Naast de heer Van Leeuwen zijn ter begeleiding van de Schiedamse uitbreidingsplannen werkzaam drs. P. J. .1. Pennartz sociologisch mede werker aan de Landbouwhogeschool, en vier ingenieurs-studenten. Zij zul len de motoren moeten worden van werkgroepen van acht e tien perso nen. Deze werkgroepen moeten bestaan uit de toekomstige bewoners van Woudhoek/Spaland. Zij kunnen on der leiding van het team uit Wage nmgen tekeningen maken en maquet tes ontwerpen. Doordat zij vlak naast één van de leden van het team uit Wagennigen staan kunnen zij ook enigszins vertrouwd worden gemaakt met deze unieke wijze van het uit denken van uitbreïdingspïannen De eerste stap wordt volgende week dinsdag gezet, wanneer er over dit onderwerp in. het gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven een hearing wordt gehouden. Op dinsdag 15 de cember is er een hearing in de zaal van de St. Martinuskerk aan de Wil lem Andriessenlaan in Groenoord. De eerste bijeenkomst begint om acht uur, de tweede om half negen. Het ligt overigens niet in de bedoe ling dat de werkgroepen de definitie ve plannen voor Woudhoek en Spa land op tafel leggen. De ontwerpers hebben het laatste woord. Het weten schappelijk team uit Wageningen staat ook niet afwijzend tegenover In het Curtureel Centrum „Geert Ids* in Stadskanaal drukte Koningin Jaliana op een knopje. In deze verre Groningse plaats ging toen een lichtje branden op een grote landkaart en dunnee was de expositie in Schie dam geopend. De Koningin opende overigens niet alleen de expositie in Schiedam. Naast Stadskanaal en Schiedam waren er nog 48 andere plaatsen in Nederland waar in musea it tentoonstelling werd geopend. ROTTERDAM Het gemeente raadslid mevrouw mr A. M. Löber- Polling (D'66) heeft B. en W. schrif telijk gevraagd, hoe de circulaire be treffende de volkstelling moet wor den beoordeeld, waarin staat, dat ten behoeve van de uitvoering van de volkstelling in Rotterdam ruim drie duizend enquêteurs nodig zijn, waar voor ongeveer de helft van het ge meentebestuur zich beschikbaar dient te stellen. Dit in het licht van de uitlating van minister Beernink in het radiopro gramma van dinsdag, dat als garan tie tegen het terecht komen van gege vens waar zij niet thuis horen het noodzakelijk is dat zoveel mogelijk ral worden gebruik gemaakt van enquêteurs die niet in overheidsdienst zijn. Verder vraagt mevrouw Lobier of B. en W. het verantwoord achten vrouwelijk personeel boven de 21 laar te verplichten tot het werk aan de enquêtes, dat naar alle waarschijn- JdKheid ook in de avonden zal jje- ichieden. Schaepstlmmermanslaan 9 WAAR DE PARKEERGELEGENHEID OP VRIJDAGAVOND EN ZATERDAG EVEN RUIM IS ALS DE KEUS IN SCHOENEN! U bent natuurlijk ook hartelijk welkom In onze zaken Oude Binnenweg 129 Groen» hjltledijk 255 Doel van deze landelijke manifesta tie, die in alle windstreken van Ne derland wordt gehouden 'Is de heden daagse grafische kunst in haar ver scheidenheid ruimere bekendheid te geven. Bij de organisatie is veel aan dacht besteed aan de deelnemende kunstenaars. Ook jonge kunstenaars hebben hun bijddagen geleverd. In Zuid Holland is de expositie te zien in Schiedam, Dordrecht en Gouda. Grote trekpleister op alle exposities zijn de kunstzinnige werken van de voetballer van het jaar, de Feijenoor- der Rinus IsraeL Op de middenstip van het Feijenoordstadion in Rotter dam waren stukken tekenpapier ge legd. Rinus Israel kwam eraan lapen, ging met de voetbalschoenen in een inktbak staan, wandelde vervolgens over de stukken wit papier en het volgende kunstwerk was weer aan het Nederlandse bezit toegevoegd. Op deze manier werden 250 kunstwerken geboren eik deelnemend museum kreeg er vijf. De bezoekers tijdens de openingsreceptie mochten grabbelen in een ton, een wit papiertje was niet en een papiertje met een nummer was een prijs. Door de geringe belangstelling tij dens de opening in Schiedam kon men daar naar hartelust graaien, zo dat ook deze kunstwerken de bestem ming hebben gevonden naar de huis kamers. De expositie in het Stedelijk Mu seum is te zien tot en met zondag 10 januari. MAASSLUIS Geboren: Marco Hafl zv S A van Doorn en C Th J Meinen Burg Zaneveldstraat 133, Kirsten Enjelina dv K F Gelaufl en E Moerman Fenacoliuslaan 22, Renatus jacobus Gerardus zv G F A Smits en M S J v d Lans Kerkstraat x, KudoJl Jan Willem zv A den Engelsman en C M de Heus Matth van Heelstraat 3 rood, antolnette dv Z Bruin en P H Wassing Frans van Mierisplein 19, JOhannes Petrus zv J P v d Hoek en M Molendijk Hendr Schoonbroodstraat 9, Jacobus Franclseus zv J J Pex en C M van Hugten Burgem Zaneveldstraat 336. Marjolein Elisabeth dv J D Fellus en jvr F A de Koek van der Helstpleln 11, Karen dv J Lveldlnk en W C M van dijk van Beethovenlaan 71, Alexandra Tamara dv C Baas en H J van Gent Schubertlaan 199. Getrouwd: J van Buuren en C de Zwart Maasland. H van Ark en B G de Baal Vlaardlngen H Visser en M da C Falma Vldelra, G C Verboon en C D Bakker Maasland. het ontwerpen van een woonpaviljoen in de nieuwe wijken. Zoals bekend zal zowel in Woud hoek als in Spaland het accent wor den gelegd op één ge zins wo nn i gen Het gemeentebestuur is van mening dat er in Groenoord, al genoeg toren fiats en andere hoogbouwwonlngeh staan. Indien een werkgroep een platte grond voor een woning in Woudhoek of Spaland heeft ontworpen kan dit in Wageningen binnen twee dagen woredn omgezet in een maquette. De amateur ontwerpers kunnen dan te vens de consequenties van hun werk bekijk. De wetenschappelijke studierich ting van architect-lector H. van Leeuwen kan. vrij jong worden ge noemd. Pas in 1955 begon men er in Wageningen voorzichtig mee te expe rimenteren. Hoe hij zelf zijn jonge wetenschappelijk loot ziet? „Kijk", zegt hij, „het is als eerste onze taak een bewustzijnsproces bij de bevol king op gang te maken. Er bestaat in ons land een algemene verontrusting over de woningbouw. Het zijn steeds dezelfden die het slachtoffer wordën en met wier wensen geen rekening wordt gehouden, namelijk de toekom stige bewoners. Zij voelen zich daardoor in hun nieuwe behuizing dikwijls ongelukkig. Wij moeten nu wegen vinden om de toekomstige be woner mondig te maken. Schiedam is de eerste stad in Ne derland waar men op deze wijze wo ningen en uitbreidingsplannen op pa pier gaat zetten. Lukt het hier met, dan lukt het elders wel. Wij hopen een kettingreactie te ontketenen, maar men moet goed begrijpen dat wij niet alleenzaligmakend zijn." Over de volkshuisvesting wil de heer Van Leeuwen nog wel wat kwijt: „Volkshuisvesting is één grote brok communicatiestoornis en ik zie het ook als onze taak de verschillende deskundigen en belangstellenden met elkaar in gesprek te beginnen". Schiedam geniet landelijke be faamdheid al seen stad waar veel plannen' Wbrden gemaakt, maar zel den of nooit iets wordt gerealiseerd. Daarnaast speelt bij dit alles natuur lik het gebrek aan gemeentefinanciën een belangrijke rol. Hoe lector Van Leeuwen deze bar rières wil nemen: „De eerste zes maanden zal het team zich intensief bezig houden met Schiedam. Binnen één a twee jaar weten we dan vol- ROTTERDAM De heer G. Spruijt, oud-gemeenteraadslid, heeft een brief geschreven aan de raad waarin hij zegt bezwaar te hebben tegen de stichting van een abortus kliniek. Niettemin is hij „ontzettend blij" met het initiatief van Sttoezo. Het bezwaar berust op de overwe ging dat een abortuskliniek een te exclusief karakter draagt. De blijd schap houdt verband met het feit dat volgens de gegevens waarover de heer Spruijt beschikt, niet minder dan 16 procent van de huisartsen in principe niet bereid is om anticoncep tiehulp te verschaffen aan ongehuw de vrouwen van 25 tot 30 jaar, aan verloofde meisjes ouder dan twintig jaar en aan ongehuwde moeders. Daarnaast is hem gebleken dat 51 procent van de huisartsen in beginsel weigert dergelijke hulp te verlenen aan meisjes van 15 tot 17 jaar. Met deze gegevens m de hand vindt hij maatschappelijk gezien het op zichzelf respectabele stand punt van de Rotterdamse gynaecolo gen niet gerechtvaardigd. Huisartsen en gynaecologen, aldus de heer Spruijt, mogen bedenken dat zij door terug houdendheid het instituut van abor teurs en aborteuses in stand houden. Hij vindt dat een kwalijke zaak. doende om tot definitieve plannen te komen. De voorlopige schatting is dan dat er over vier a vijf jaar gebouwd kan worden". Een van de leden van het team is iedere dag te bereiken bij de dienst voor gemeentewerken; het is de heer K. E. Heijere, Mocht men niet in de gelegenheid zijn naar één van de twee hearingen te komen, dan kan men hem daar bereiken. ROTTERDAM Met het doel een leidraad te geven aan hen, die rechts treeks of zijdelings hebben te maken met de ingewikkelde materie van wijkraden, sociale wijkopbouworga- nen, democratisering en decentralisa tie in rotterdam heeft mr dr P. Lucas, conservator bij het gemeente-archief, een gedetailleerde geschiedenis van deze zaken samengesteld. Die is nu uitgegeven als zevende •boekje in de serie „Overzichten van de bemoeiingen van het gemeentebes tuur van Rotterdam" onder de titel „Overzicht van de Wijkraden, de So ciale Wijkopbouworganen en de Bin nengemeentelijke Decentralisatie" Mr dr, Lucas heeft aan de hand van de officiële stukken op de voet gevolgd, hoe de hogere bestuur, B. en W., de gemeenteraadsleden en de le den van de bestaanle wijkorganen denken over de hele problematiek. Hij heeft de verslagen geordend van de beraadslaging en de conclusies van de talrijke commissies die in de loop der jaren achtereenvolgens of tegelijkertij'd zijn belast met het zoe ken naar oplossingen. Mr dr Lucas heeft zich beperkt tot objectief beschrijven van de directe bemoeiingen van het gemeentebes tuur. De subjectieve weerklank in de pers, de weerklank dus van de open bare mening, heeft de heer Lucas be wust buiten beschouwing gelaten: de materie is zonder die weerklank al mmoeilijk genoeg. Het ;erzicht van mr dr Lucas is allereerst bedoeld als naslagwerk ten dienste van de tegenwoordige en toe komstige bestuurders en sociale op bouwwerkers van Rotterdam en van de verschillende wijken in die stad. ROTTERDAM Toen de Lunch concerten zo'n jaar of tien geleden in de mode kwamen! werd er weieens schertsend gezegd, dat de koffie en het broodje er nog aan mankeerden. Maar op de gratis Koffieconcerten van de Rotterdamse Kunststichting in de hal van De Doelen is dit „tekort" thans opgeheven. Ook deze woensdagmiddag was er veel bezoek in De Doelen, en dat bleek de jeugdige pianiste uit Am sterdam, Marja Bon, ten volle waard te zijn. Als eerbetoon aan onze stad opende zij haar concert met de „So nate", die Willem Pijper in 1925 heeft gecomponeerd vooral het laatste deel klonk bijzonder doorleefd. Een grote beheersing van de techniek liet zij horen in twee .Preludes" op. 32 no. 12 in gis en uit hetzelfde opus nummer no. 8 in a van Serge Rachmaninow, en even virtuoos speelde zij twee „Sonates in d" (Lon- go 413 en 366) van Domenico Scarlat ti, die, niet het minst door de feilloos uitgevoerde trillers, verrukkelijk klonken. Warme muzikaliteit klonk er in de „Etude in cis, op. 25 no. 7" van Cho pin, vooral in de prachtige melodie in de linkerhand, en een briljant ge speeld slot van het concert werd de „Etude in d, op. 10 no. 4" van de zelfde componist. Een langdurige en hartelijke ovatie was de dank aan Marja Bos, die met haar voortreffelijke snel grote ver wachtingen heeft gewekt. De volgende woensdag, 9 december, wacht de muziekliefhebbers iets heel biizonders: de combinatie harp (Sara Strumphler) en fluit (Henk Vos). G. M. Dersjant SCHIEDAM Ir. A, Boessenkool, hoofdingenieur-afdelingschef, chef •"an de hoofdafdeling Stadsontwikae- ling van de dienst voor Gemeente werken, die benoemd is tot hoofdin genieur Algemene Dienst bij de ge meente Utrecht, heeft afscheid geno men van Gemeentewerken. In de kring van de afdelingschefs heeft de wnd-directeur van G.W., ir. R. van Bogerijen de scheidende bedankt voor wat hij in de afgelopen vijf jaar heeft gedaan voor de gemeente. Hij kreeg enkele boeken. Daarna was er voor het personeel en relaties gelegenheid in de directie kamer afscheid te nemen, van ir. Boessenkool. De heer Abbink, werkmeester op de bloemisterij van de gemeentelijke Plantsoenendienst, die met pensioen is gegaan na ruim dertig jaar dienst bij de gemeente Schiedam, is vöor zijn afscheid gehuldigd tijdens een bijeenkomst in de aula van het kan toor van Gemeentewerken. De heer Abbink, die vergezeld was van zijn echtgenote, is toegesproken door da v/nd.-directeur van G.W., ir. R van Bogerijen, door de heer W. C. Hoogeweij. chef van de Plantsoenen dienst en door de heer De Bruin, chef van de kwekerij. Zij schetsten de heer Abbink als een kei-harde wer ker, die zelfs op zaterdagen en zonda gen bezig was. Ook als de bekwame leermeester die een groot aantal jon geren het vak heeft bijgebracht. Na mens het personeel van de Plantsoe nendienst werden een elektrisch scheerapparaat en een tafelsigarette naansteker aangeboden, voor mevr. Abbink waren er bonbons. Namens de personeels-vereniging bood de heer L. M. van Damme een geschenk aan. MAASSLUIS De vier partners die het initiatief namen tot de bouw in Maassluis-West van een centrum, waar culturele, godsdienstige en re creatieve activiteiten zich kunnen ontplooien, hebben nu ruim een jaar gewerkt aan de voorbereiding van dit plan. Sinds oktober 1969, twen men voor het eerst bijeen kwam, is de samenwerking binnen het werkteam steeds beter geworden. Niet alleen, de deelnamende kerken (herv., geref. en r.k.) maar ook de gemeente Maassluis zochten zoveel mogelijk contact met hun achterban. De gemeente deed dit door middel van een hearing in het Zalencentrum, waardoor de meest verschillende groeperingen werden uitgenodigd. Op deze wijze kwam mén te weten wat er 'aan verlangens en wensen leefde bij de bevolking. Toen zoveel mogelijk gegevens wa ren verzameld, gaf het werkteam op dracht aan professor H. Th. Oude- jaüs, hoogleraar aan de Technische Hoge School te Delft tot het maken van een voorlopig Schetsplan. Dit plan kreeg ook grote belangstelling van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Omdat het hier gaat om een ont moetingscentrum dat zo pluriform mogelijk gebruikt gaat worden, kwam het plan n.l. uit de strikt ker kelijke sfeer in een voor Nederland geheel nieuwe richting, waarin naast culturele en recreatieve activiteiten binnen hetzelfde gebouw ook de ker ken bijeenkomsten en diensten zullen houden. Kerken en gemeente hebben hiermee de aanzet gegeven tot een ontmoetingscentrum voor d hele ge meenschap. De besprekingen met het ministerie verlopen in eert goede sfeer, wat van zeer groot belang is, omdat deze opzet voor alle betrokken partijen een no vum is, waarvan de kans niet mag worden gemist. Mede in verband met de te ver wachten subsidie van het rijk wordt de financiële opzet nu nader uitge werkt. Daarbij moet rekening worden VRIJE VERKOOP VAN VOORBEHOEDMIDDE LEN VLAARDINGEN Voorbehoed middelen mogen in Vlaardingen per automaat aan de openbare weg wor den verkocht. Dat besliste de ge meenteraad gisteravond na een inter pellatie van de heer A. C. P. Hardonk en mevrouw mr. M, Bellïngwoud- Roodenburg (beiden prot.). Hun voor stel, ingediend door de heer Hardonk namens de gehele PCG-fractie, om de algemene politieverordening zo te •wijzigen dat condooms niet langs de openbare weg mogen worden ver kocht, werd met 23 tegen negen stemmen verworpen. De beide PCG-raadsleden vroegen een interpellatie te mogen houden omdat B en W hadden besloten toe stemming te verlenen tot verkoop per automaat aan de openbare weg. Zoals bekend mogen voorbehoedmiddelen in een gesloten ruimte volgens de wet vrij worden verkocht. Voor verkoop aan de openbare weg is echter toe stemming' van het gemeentebestuur nodig Die toestemming was in het Vlaar- dingse college overigens een dubbel tje op zijn kant, omdat de stemmen staakten. De wethouders A. P. Weeda an M. Mooij (beiden prot.) waren te gen, de heren A. G. Kloots (soc.) en ,J van der Linden (kath. v.) voor, ter wijl mevrouw Van Duijn (soc.) haar stem voorbehield. De stem van de burgemeester, die evenmin beperkin gen wilde opleggen, was beslissend. De PCG-fractie echter wilde een uitspraak van de raad uitlokken en deed dat gisteravond vla- de interpel latie. De heer Hardonk wees daarbij vooral op de schadelijke effecten voor de jeugd van ongeveer twaalf tot vijftien jaar. Burgemeester Heusdens zei begrip te hebben voor het PCG- standpunt. „Bij de voorstanders in het college heeft echter het evolue rend normbesef een rol gespeeld. Als zakelijke overweging komt daar nog bij dat de verkoop aan de openbare weg in Schiedam en Rotterdam ook is toegestaan, zodat „liefhebbers" toch makkelijk aan voorbehoedsmiddelen zouden kunnen komen." De burgemeester wees erop dat twee aanvragen voor twee automaten aan. de openbare weg zijn ingewilligd. Vij aanvragen zijn door het college nog aangehouden, mede in afwach ting van de interpellatie. Mede namens zijn collega Mooij zei wethouder." Weeda tegenstander te zijn van vrije verkoop.' „Doorslagge vend is voor ons dat kinderen «vrijwel zonder moeite aan deze middelen kunnen komen. Bovendien hebben automaten een bepaalde aantrek kingskracht op de jeugd. Persoonlijk hebben we geen bezwaar tegen voor behoedmiddelen in het algemeen." Dat was ook de opinie van de heer Hardonk, nadat vertegenwoordigers van alle andere fracties de verkoop aan de openbare weg met veel argu menten hadden verdedigd. „Wij ont kennen de nuttigheid van voorbehoed middelen in het algemeen niet, maar alleen de verkoop aan de openbare weg gaat ons te ver, gelet op de jeug digen tot zeer jeugdigen in onze stad", aldus de heer Hardonk. Zijn voorstel haalde het niet. De PCG-fractie kreeg een bittere „pil" te slikken. gehouden met een niet door subsidie gedekt bedrag wegens ongedekte stichtingskosten. Ook wordt gewerkt aan de statuten van de te vormen stichting. De part ners zullen zich binnenkort hierover uitspreken, nadat met het ministerie overeenstemming is bereikt. Een aktiecomité wordt gevormd, waarin de totale bevolking in al "haar gele dingen inspraak zal hebben. Deze ak- tie moet harten en beurzen openen om het plan te laten leven en tot realisering.te brengen. Wanneer het definiteve schetsplan, dat professor Oudejans in de laatste vergadering van het werkteam heeft aangeboden, door alle betrokken par tijen is goedgekeurd, zal een maquet te worden gemaakt, zodat belangstel lenden beter inzicht zal kunnen wor den gegeven. i J i a r-v-Si ROTTERDAM De directie van de dienst van volkshuisvesting deelt mee, -dat inwonende echtparen, die in 1983 of eerder gehuwd zijn en een belastbaar inkomen hebben beneden 13.500 per jaar in aanmerking kun nen komen voor een huurmachtiging voor het verkrijgen van een woning, tot nu toe werden huurmachtigingen uitgereikt aan hen, die in 1967 of eer der zijn gehuwd en een jaar inkomen hadden beneden 12.000. De huurgrenzen van woningen waarvoor behalve in geval van op schuiving een huurmachtiging is vereist, zijn eveneens veranderd. Een huurmachtiging is nu vereist voor woningen met een maandhuur tossen ƒ70 en ƒ170 (ƒ190 met cen trale verwarming} per maand. Tot dusverre lagen de grenzen op ƒ70 en 160 per maand 180 per maand met centrale verwarming). Aanvragen kunnen onder overleg ging van trouwboekje worden inge diend bij de sociale afdeling van de dienst van volkshuisvesting aan de Paul Krugerstraat D. Ven N.V., <iie vorige maand de leven smiddelengroothandel Rochus van Rrnnpt te Den Haag overnam, heeft nu een over eenkomst aangegaan met Grosslerderij H. van Bokhoven te Rotterdam. Onder deze overeenkomst zal grossierderlj H. van Bokhoven per 31 dee. WO haar aktlvlteiten beëindigen en zal de goederen voorraad door D. Ven worden overgeno men. De belangen van de klantenkring worden eveneens toevertrouwd aan D. Ven. Met deze transactie verwacht dit be drijf een omzetvermeerdenng van h 10 miljoen gulden per jaar te behalen. Tevens treedt een belangrijk deel van het personeel bij D. ven in dienst, terwijl de overige medewerkers een funktde vin den bij het Bureau Animozegels, dat even eens wordt geexpioiteerd door mevrouw C. van Bokhoven-Gij ze, de huidige eigenares se van Grosslerderij H. van Bokhoven. De marktsituatie in de laatste jaren, de kostenstijgingen en vooral ook het onop losbare parkeerprobleem bij het bedrijfs pand van grcssierdery H. van Bokhoven zijn de voornaamste oorzaken van de slui ting van dit bedrijf D. Ven heeft twee vestigingen in Rotter dam. eén aan de Plesmanweg en éen aan. de industrieweg op de groothandelsmarkt. De maatschappij is lid van de Nederlandse Brug Centrale, een commerciële organisa tie van 30 zelfbedlenings-groothandelsbe- drijven, die alle naar buiten optreden on der de naam Brug Groothandelscentrum. VLAARDINGEN Wethouder mevrouw L. van Duyn-Sprijt heeft gisteravond in de Vlaardingse ge meenteraad nogmaals aangekondigd dat B en W harde maatregelen gaan nemen tegen bedrijven die de perken van de luchtverontreiniging ver te buiten gaan. Zij herhaalde haar uit lating, gedaan tijdens een demonstra tie tegen de Windmill op 21 novem ber jl„ dat de kunstmestfabrïek is ge dreigd met een proces-verbaal en zelfs sluiting, als de uitworp van fluor waterstof te hoog zou worden. Mevrouw Van Duijn zei dii bij de behandeling van de petitie waarin bewoners van de Zuidwijk, de Indf sche buurt en Vettenoordsepolder eis ten aan de zeer ernstige luchtveront reiniging door Windmill een eind te maken. De wethouder ontkende dat op het ogenblik bij Windmill drie fosfor-- zuurfabrieken in werking zouden zijn. De Hinderwetambtenaren hebben na melijk gesignaleerd dat de fosfor-": zuurfabriek I niet draait als de nieu-, we fosforzuurfabriek III in werking is. Er zijn bij Windmill nooit meer dan twee fosforzuurfabrieken in be drijf. Als dit wel het geval is zal de gemeente onmiddellijk proces-verbaal laten opmaken. Zelfs wordt dan slui ting in de overwegingen betrokken. De heer A. C. P. Hardonk (prot. chr.) wilde weten wat de gevolgen van een eventuele sluiting zouden zijn en wat de eigenlijke waarde is van de „harde maatregelen". De wet houder beloofde dit in een advies aan de raad te zullen verwerken. Daarin zullen alle aspecten van de Windmill- materie ook de uitworp van de zwavelzuurfabrieken I en II aan de orde komen. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. de petitie in •handen van het college te geven voor advies. Meent 8 - Goudsesingei 344 Tel-131130 - Rotterdam ROTTERDAM De Feniks-prijs, een nieuwe poëzieprijs van de Rotter damse Kunststichting waarvan de fondsen worden verstrekt door een anonieme schenker, is voor de eerste maal gewonnen door de dichter Jan G. Elburg. Met deze onderscheiding wil de jury de aandacht vestigen op een dichter die van groot belang is voor de vernieuwing van de Neder landse poëzie en die met zijn woord gebruik en -experiment voortdurend op zoek is naar nieuwe mogelijkhe den De jury voor de Feniks-prijs (groot 5.000) bestond uit C. Buddingh', R. A Cornets de Groot, A. Nuis, Th. A. Sontrop en P. de Wispelaere. De prijs zal Jan Elburg worden overhandigd op vrijdagmiddag 18 december in het nieuwe Lijnbaancentrum tijdens een bijeenkomst waarop ook de Pierre Bayié-pnjs (aan Hans Warren) wordt uitgereikt. VLAARDINGEN Omstreeks middernacht is de 25-jarige Spaanse zeeman J. L. S. tussen de stations Vlaardingen-Oost en Vlaardigen-West uit een rijdende trein gesprongen. Hij deed dit vermoedelijk omdat hij te ver was gereden en zijn schip in de Vulkaanhaven lag. Enige medereizigers die de man uit de trein zagen springen hebben hem later aan de Spoorsïngei aangetroffen en hem met een taxi naar het zieken huis gebracht. Daar is de man, die alleen een hoofdwond had opgelopen, be handeld. Daar men bij het gebeuren aan de noodrem had getrokken, Md de trein enige tijd vertraging. 4 '7

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1