Twee Carla art Kunstvormen van suiker en marsepein maanden werk aan supertaart Kaper bracht eat naar Rotterdam Mejuffrouw Krijgsman nam afscheid wijkraad Markten en veilingen Unicef-aktie wenskaarten voor Kerst 1 Complete inrichting nog nooit gebruikt Deltaziekenliuis „leent" deel quarantaine-complex Demonstratieve vis uit Rotte m Precariorechten verhoogd Overschie huldigde haar Ds, JE, Hendriks werd gehuldigd Post niet mee met loons taking Boeiend concert van Kamerorkest 99 i'E 'ABBR I97I PAGINA 3 180x220 190x230 r Elementair ZWAAR DPFtot BESMET GEBIED PE ROTTERDAMMER MAANDAG 14 DECEMBER,!920 Over de kwaliteit en de voor delen (licht- in gewicht en heer- ■lijk warm) van Fibrenka dekens hoeven wif U natuurlijk niets meer te vertellen. - Fibrenka dekens van een bij zonder goede kwaliteit, strikt eerste keus, zowel in blok- als streepdessin, verkopen wij in (je maten 180 x 220 en 190 x -230 c"1' door elkaar voor nog 'géén twee tientjes. «•beelden ten. Dan over het ier Jet- eft ol de er Vier- het va- ter over >u het in k uit te-i rijdt die Iet ver- i duide- ;ewerkte 1 in een gen ge- volée1' iers met Morgenvroeg om 9 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze 2 persoons Fibrenka de kens (licht in gewicht en heer- lijk warmt,in blok- en streep dessin, de maten 180 x 220 en 190 x 230 cm, door elkaar per stuk voor ta«° Ook maandagmorsen open Géén tet. 'of schrift, best. de ont- lie vol- zwart- irde he- iaxi-da- nruning, in ge- lofd vol tussen 1 Krant ;er ver- zijn tri- Rotter- 'e men-- smming tad. Zij (zoals,; kunnen cruisen,] ar een aat het] >g hebt ot dan orzang, daarbij reedge- ieelpla- an de n-Zuid iprovi- ici wa- jn vir- otenis salmen e plaat en en ;schie- •3 teem- pname t unaij lidden, gisters' de re-,: hts m- ant k, Notre, Parijs.' f LP's, mpro- s ver- an zes, :elpla-i •sohij-- indere naan--. Irani-, dl gaan- n aan BOTTERDAM In het kader van de algemene verhoging van de ge meentelijke tarieven gaan vanzelf sprekend ook de precariorechten om hoog. B. en W. stellen - de gemeente raad een verhoging voor van tien tot vijftien procent, de tarieven voor vaste standplaatsen ten behoeve van de verkoop van waren (patatkramen, enz.) worden verhoogd met vijftien procent, hetgeen ook geldt voor uit stallingen en verkopingen. Het tarief voor het plaatsen van caravans en andere voertuigen ten dienste van de recreatie wordt van ƒ2,50 per maand gebracht op 4. De tarieven voor reclame aan de openbare weg worden verhoogd met vijftien procent, de tarieven voor caféterrassen blijven onveranderd. Ook de tarieven voor woonwagens' worden niet verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) JJOTTERDAM De taart van Carla Kaper is klaar. Ze heeft er twee maanden aan gewerkt en de laatste weken zelfs met vier man. Nu staat het pronk stuk, bestaande uit drie delen, drie en een 'halve meter hoog, in het hart van het nieuwe Lijn- baancentrum. De bezoekers die er tussen de inkopen bij Ger- zon, Ter Meulen of De Klerk in, langs komen wippen, zullen zich wellicht afvragen wat zo'n kunsttaart nu met kunst te ma ken heeft. Bovendien heeft het prooMe deel ook weer niet de fu-cf'e van eetmonument. Alleen de bovenste laag zal een en kele keer eetbaar blijken, met name als er woensdag een bruidspaar komt dat van de taart zal mogen eten. Met deze taart heeft Rotterdam er een duidelijk stuk „eat-arl" bijgekregen. Vooral in- Amerika, maar ook in Duitsland kent men voorbeelden van eetbare kunst. De Amerikanen zeggen: „Kunst voor het hele leven hoeft voor ons niet. Waarom kan die niet even tijde lijk zijn als meubels, auto's of kle ding? Deze eetkunst is tegelijk een aanduiding van de vergankeljkheid van alle dingen." Carla Kaper, 29 jaar. echtgenote van Evert Maliangkay, de graficus, en cineast en boekuitgever, noemt haar snoepwerk een logisch gevolg van haar grafisch werk. Daarin kwam ze op het onderwerp suiker biet. „In die suikerbiet zag men een plattegrond, van Zuid-Amerika of Zuid-Afrika. Bovendien hadden sui kerriet en suikerbiet politiek iets met elkaar te maken. Voor mij werd het mogelijk politiek in een suiker biet onder te brengen. Toen kreeg ik in de gaten dat ook suikergoed zelf kansen gaf. In de Kunstkring exposeerde ik suikerreliëfs met witte chocola en marsepein. Ik dacht eigenlijk: „Hoe kan ik nog meer proberen om het resultaat van echtheid te benaderen door bijvoorbeeld drukinkt de rose kleur van suikergoed te geven. Maar toen ik eenmaal het echte suikergoed gemaakt had, bleef ik er in werken. Terwijl ik er mee bezig was, hoorde (van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tegen een ach tergrond van bloemstukken en boe- kelten heeft mejuffrouw S. M. Krijgsman zaterdagmiddag in gebouw oMusiea" afscheid genomen van de velen, die haar bij haar aftreden als voorzitter van de wijkraad voor Overschie de hand kwamen drukken. Voor de receptie namen de laden van de wijkraad in een speciale ver gadering afscheid van mejuffrouw -Krijgsman, waarbij de nestor van de wijkraad, de iheer H. J. Ros, haar verdiensten in de 17 jaar van haar «"maatschap, waarvan acht jaar als Voorzitter, naar voren bracht. Tevens werd toen afscheid genomen van de negen overige afgetreden wijkraads leden. Öe nieuwe voorzitter van de wij kraad, de heer J. Vleesenbeek, bood Mejuffrouw Krijgsman het „Groot volkomen Moolenboek" aan; een ge- fchenk dat past in de strijd van „de jrijgsman voor de Speelman", (zie fo- Qp de receptie waren vertegen woordigers van een groot aantal ver engingen en organisaties in Over sale aanwezig; Een aardig intermez- vormde het optreden van het show- ®rirest „Overschie", dat de schei dende voorzitter een muzikale hulde,- compleet met majorettes, voor het ge- ibouw bracht- Hoewel de wijkraadsactiviteiten van mejuffrouw 1 Krijgsman nu ten einde zijn, zal zij in Overschie toch actief blijven, als voorzitter van het molencomité, dat zich beijvert voor het gehoud van de molen „De Speel man". COÖPERATIEVE TUINBOUWVEILING DER ZUID HOLLANDSE EILANDEN ROTTERDAM, 11 december Aardappe len 10-22 p. Kg., andijvie 36-79. Womekool 6 St. p. bak Ha 93-126 p. St., 7 St. Ha 62-94, 10 st. ila 57-73, rode kool 6-23 p. kg-, groene kool 13-26, boerenkool 30-37, kroten 14-32, grote peen 6-14, peterselie 18-25 p. bos, prei 39-41 p. ke„ selderij 8-16 p. bos, sla 11-18 p. st.. spruiten Ia 37-87 p. kg., na 25-40, Ib 38, ld 64-116.' uien ia 12-38. Ha 12-0.7, wttlol 106-133, Ha 79-122, lib 70-202. Aanvoer witlof 29 ton. Black AUcante na 220-250 p. kg. ik voor het eerst dat men het ook in het buitenland deed". „Ik probeer de elementaire vormen van suikergoed te behouden. Zo'n suikerbeest is altijd een beetje slap. Je zult altijd het type suikerbeest herkennen. Ik hen nu weer bezig din gen van drop te maken en ik hoop nog eens een enorme zuurstok in el kaar te zetten. Ik gebruik dus snoep goed gewoon als materiaal. Voor mij is het niet zozeer weggooikunst. Die taart in de Lijnbaan had ik wel graag eetbaar willen hebben. Maar dat had nog meer tijd gekost". De Lijnbaantaart werd in opdracht van de Kunststichting, met name van Felix Valk, gemaakt. Eerst werkteke ningen op schaal 1:20. „Ik heb 'm gemaakt omdat ik 'm vind passen in deze tijd en omgeving. Het was fijn om te maken. Of een ander het zinnig vindt of niet, is voor mij niet zo belangrijk. Op de expo sitie van Dali is het eerste beeld die baste van een vrouw waarop een stokbrood en maiskolven. Die ge bruikte dus ook al levensmiddelen". „Ik heb boven op die taart een vo gelkooi gezet. Bij gewone taarten heb je dat ook. Daar komen zwemmers of ROTTERDAM Ook dit Jaar heeft Uni cef weer zijn Kerstkaarten-actie, voor slechts -geringe bedargen kan Unicef In de arme landen zeer veel voedsel en kleding verstrekken. Ook kunnen met weinig geld Indrukwekkende hoeveelheden kinderen leren lezen en schrijven. De opbrengst van de Unicef-wenskaarten komt door belange loos werk van alle medewerkers geheel ten goede aan de kinderen. De kaarten, ge maakt door internationale kunstenaars, zijn op de onderstaande adressen m het Rijnmondgebied le koop: Centraal Depot: 34. van Marie N.V., Weena 114, Rotterdam, tel. 14 51.SS (Hr. Mi lan. Sub-Depots: Fed. Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening: Presidente: Mevr. J. Feenstra, 's Landswerf 251. R'üam. tel. 11.40.23; Secr. Mevr. E. de Jongste (organi satie standbemanning Doelen Schouwburg. Bijenkort enz.). BLIJiDORF: Mevr. A. ver- brugh-Oltmans, Stadhoudersweg 52a, tel. 28.94.22; GABELLE AJV 1JSSEL: Mevr. C. Huisman-de Roo de la Faille Rozensmgel 22, 3326.80; HILLEGERSBERG: Mevr. I. Edeïman-Van Schuppen, Grindweg 1®. tel. 18.17.11; KRALINGEN: A. de Graaf, de Lai- resselaan .167, tel. 13.02.56; LOMBARD!JEN Mej. H. Filer. Dantestraat 5, Gemeentebi bliotheek tel. 32.00.85: OMMOORD: Mevr. Bossinge, p/a „De Schutse" tel, 23.55,li: 9CH1EBROEK: Mevr. A. de Vries-Van Hattum, Rtbeslaan 91, tel. 13.37,57; ZUID: Mevr. M. Ton-Vlnk, Sliedrechtsestraat 1S2, tel. 17,09.25; CROOSWIJK: Arte en Monique De Kof Boekhandel. Goudse Rijweg 183. tel. 11.92.35; ALEXANDERPOLDEEMevr. H. van Rossum-Bouma. A. van 's-Graven- sandestraat 176. tel. 20.41.12. plaatselijke Depots: BARENDRECHT: J. c. van Riet- scheten. de Kreek 29. -te). 018G-S-24SI; Mevr. Stokman-Van .Dommelen Stationsweg 38. tel. 01806 - 4548; BERGSCHENHOEK: Mevr. H. Aafjes, Europasingel 21, tel. 01892-3270; BERKEL-ROBENRIJS: Mevr. G. v. d. Hen- gel-Goedkoop, Noordelndseweg 242. tel 01991-2130; HDOGVLIET-POORTUGAAL: Mevr. E. p. Janssen-Van Ballegooyen. v. d. poest, Clemen tlaan 7. tel. 01890 - 2284- KRIMPEN A/O LEK; Mevr. J. A. C. Cra- merpMijnlicff, Kon. Julianastraat 3. tel. 01807-2533; KRIMPEN iA7D 1JSSEL: Mevr. A. Pieterse, Kerkdreef 11. tel. 01807-4591, MAASLAND: Mevr. J. v. d. Brink. Plan tage 24, tel. 01899-3476; MAASSLUIS: Mevr. Holstee-Lamert. Plevierstraat 83 tel 01899-6390; NIEUWERKERK A/D IJS SBI,; Mevr. M. van Leeuwen-Veldhuijzen. van Santen. John F. Kennedyplantsoen 7, tel. 01803-2833; SCHIEDAM: Mevr. J. van WaJ- sum-Schuddebeurs. jan steenstraat 71, tel 010 - 261286; SLIKKERVEER: (inch Boles. Ridderkerk en Rljsoord): Mevr. A Pot- Swlldens, Beneden Rijweg 405. tel 01904-2259; VLAARDINGEiNMevr. A. Ma- reehal-tKlsassen. Jonker Fransstraat 7, tel 010-350995 (Mevr. iBOland); ZEVENHUI VEN Mevr. A. Schneyder-Lauter. Knlbbelweg 50, tel. 91603-694. boksers boven op te staan. Die taart heb ik helemaal naar originele onder delen gemaakt. Die druiventrossen zijn in werkelijkheid van marsepein. Ik ben bij de beste marsepeinmaker van Nederland geweest. Van den Brink, in Rotterdam. Die man heeft drie albums vol met afbeeldingen en kasten vol medailles. Hij werkt voor staatsbanketten, voor Philips en. Hil ton; kan prachtig bloemen maken, vazen vol. Hij heeft ook een prach tige glans in zijn kleur, maar zou het gek vinden wanneer iets van hem werd opgehangen als een schilderij. Deze man had die taart niet kunnen maken. Carla hoopt dat er eens een of an dere scheepvaartmaatschappij za; ko men -die de taart -koopt. „Stel je voor -wat je er mee kunt doen. Veel van-de mensen die er werken houden (wel van snoepen. Bovendien kuen je 'm met kersmist verder aankleden met (kerstballen -en zo en met pasen weer anders. Ook bij een jubileum zou zoieits prachtig passen. Hij is erg ste vig. Je -kunt er op staan." Voor Carla Kaper mag kunst best leuk zijn. Waarom zou je er niet mee lachen? Zij studeerde aan de Rotterdamse academie voor beeldende kunsten grafiek en toegepaste kunsten. Kort geleden werd er van haar nog een -wandplastiek onthuld in het Metro station Slinge. „Beton is voor mij ook een pap die hard wordt. Je moet er in roeren. Het is het zelfde als in slag room denken. Bij Carla Kaper verloopt haar kun stenaarsloopbaan eigenlijk heel vloei end. Van wandkleed naar grafiek omdat ze met een pennetje op haar stof ging tekenen. Logisch dat het dan tenslotte pure grafiek wordt. Van de grafische suikerbiet naar suiker goed en drop is dan ook al een logi sche stap met een zijsprongetje naar de beionpap waarin het zo fijn roeren is... ROTTERDAM Gereformeerd Hoogvliet heeft zaterdagavond in de versierde Deltakerk zijn predikant ds. J. E. Hendriks gehuldigd in verband met diens zilveren ambtsjubileum. De gemeente bezong hem en zijn gezin een uit achttien coupletten bestaand jubileumlied toe, dat werd onderbro ken door korte toespraken van verte genwoordigers van de kerken West broek (U) en Winterswijk, waar ds. Hendriks eerder predikant was. Tijdens het zingen van de laatste coupletten werden de cadeaus van de gemeente voor de familie Hendriks uitgestald een aangekleed schrijfbu reau en een inklapbaar rustbed met tuinparasol. Namens de kerkeraad sprak de heer 'J. de Vries en namens het Hoog- vliets convent van predikanten en priesters pastoor J. A. M. Rohde. De classis Schiedam was vertegenwoor digd door de Vlaardingse predikanten dr. F. L. Bos en dr. H. J. Kouwenho- ven, van wie eerstgenoemde een zelf gemaakt gedicht op de jubilaris voor droeg. De bijeenkomst waaraan het Gere formeerd Kerkkoor Hoogvliet onder leiding van G. Boer en net Meisjes- en kinderkoor Abbandono onder lei ding van Margret de Kievit-De Swart medewerking verleenden, stond onder leiding van de plaatselijke gerefor meerde predikant drs. P- (Hainjé. Twee Nederlandse vrouwen zijn in 3russel in hongerstaking ais protest tegen de Navo. De dames, mevrouw Lia Boetesde Ridder uit Utrecht en mevrouw Linde Lijftocht uit Heilo verblijven in een autobus. ROTTERDAM Al 37 jaar staat op de zuidoever van de Nieuwe Maas in het Rotterdam se havengebied het uitgebreide gebouwencomplex van de enige quarantaine-inrichting die Ne derland rijk is. De gebouwen verkeren steeds in staat van pa raatheid. Als het nodig mocht zijn, zijn on middellijk 150 bedden beschikbaar om zieken en quarantainabelen op te nemen. In dc compleet uitgeruste keukens staan grote stoomketels startklaar en öe ontsmettingsovens zijn gereed om direct op volle toeren te gaan draaien. Het ruikt muf in de lege vertrek ken. Rijen open kleedhokjes, douche ruimten, onderzoektafels, alles com pleet aanwezig tot en met rode en blauwe badjassen van Amerikaanse makelij toe. Maar het vreemde geval doet zich voor dat er nooit iets gebruikt is. Want in al die jaren van haar be staan heeft de inrichting nooit ook maar één patiënt hoeven opnemen. Er wordt jaarlijks meer dan 3 ton uitgegeven aan het onderhoud van de gebouwen, waarvoor permanent drie mensen in vaste dienst zijn, aldus de ■heer J. Huisman, hoofd van de afde ling besmettelijke ziekten van de GO en GD. Er moet in alle vertrekken gestookt worden, de technische apparatuur moet steeds op peil gehouden worden. Waarom is het nodig om zo'n geld verslindende inrichting in stand te houden als de kans dat zij ooit voor haar oorspronkelijke doel gebruikt zal worden zo gering is? De gebouwen liggen de gemeente Rotterdam en het rijk. die samen de exploitatiekosten moeten dragen, dan ook wat zwaar op de maag. De bouw van de quarantaine-in richting kwam mede onder invloed van de alastrimepidemie (alastrim is een soort pokken) die in 1929 in Rotter dam uitbrak, tot stand. Bij deze epi demie kwamen 30 mensen om het le ven. Volgens de Internationale Sanitaire Regeling van 1951, die ook door Ne derland ondertekend werd, zijn de le den verplicht om zoveel mogelijk te voorzien, in quarantaine-inrichtingen in hun zee- en luchthavens. Daarbij gaat het vooral om besmettelijke ziekten als pokken, pest, cholera, en gele -koorts, maar voor Nederland zijn alleen de pokken belangrijk genoeg om rekening mee te houden. Het zou voor de hand liggen dat de s* J y - t V" (Van een onzer-verslaggevers) ROTTERDAM De actie van de postbestellers in Rotterdam 'is nog niet verscherpt naar voorbeeld van Amsterdam en Den Haag. De bestel lers zullen zich morgenavond beraden over de toestand. Gevreesd wordt dat de actie een nadelig effect zal hebben op de bestellers zelf. Met het ver scherpen van de actie zonder dat er duidelijk resultaten geboekt worden zou het personeel zich op den duur van de actie kunnen afkeren. Inmiddels is wel duidelijk dat de achterstand in Rotterdam minder groot is dan in Amsterdam. De vak bondsbestuurders durven' nauwelijks nog schattingen te maken omdat de officiële berichten van de directies en de schattingen van het personeel te zeer uiteenlopen. Gesproken wordt van een reële achterstand. Zaterdag zijn de bestel lers in Rotterdam in spoedberaad bij een geweest om zich te beraden over het al of niet aansluiten bij de solida- riteitsstaking tegen de loonmaatregel. Het resultaat van deze bespreking is dat geadviseerd wordt niet aan deze staking mee te doen. Iridic! .Rotterdamse inrichting als landelijk centrum voor quarantaineziekten zou fungeren en pokkenpatiënten uit het hele land binnen haar poorten zou opnemen. De omvang van de inrichting en het verspreidingsgevaar voor besmet telijke ziekten in ziekenhuizen pleiten wel voor zo'n centrale opvangmoge-' lijkheid. De gemeente Rotterdam is. hier. echter niet toe bereid uit vrees dat, ais zij dergelijke patiënten her-., bergt, de stad, zij het ten onrechte,' als besmet gebied beschouwd zou worden, heigeen weer ernstige gevol gen zou kunnen, hebben voor de ha ven. Overigens heeft het laatste pok- kengeval In Nederland zich in 1954 in Tilburg voorgedaan. -1 Met het oog op de hoge kosten, au ■dë inproduktlvifeit van de gebouwen 'is gezocht haar' een mogelijkheid dm, de inrichting voor andere doeleinden te gebruiken en toch gelijktijdig de, paraatheid te handhaven. Een gedeel telijke oplossing is gevonden door" twee barakken te bestemmen voor 80 demente bejaarden. Het betreft hier de zogenaamde contactbarakkeri, die, bestemd zijn voor eventueel besmette jpersonen om de incubatieperiode uit te zitten. De .beide barakken wor den voor 85,000 gulden aan het Delta-' ziekenhuis „uitgeleend" op voor waarde dat in geval van nood de ba rakken ogenblikkelijk ontruimd kun nen worden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit „My Fair Lady" komt een lied met de beginregel: „Vroeg in de morgen zal het wezen". Vroeg in de morgen was het niet hele maal toen vele leden van de ge lijknamige vereniging en andere hengelaarsformaties zich zater dag opstelden tussen de Noor- derbrug en Zaagmolenbrug om de vis te verschalken. Onder vee! bekijks begonnen de vissers te wachten om wat aan de haak te slaan. Dat lukte aardig Leendert Kiviet werd met ruime voorsprong eerste. Hij haalde negen vissen binnen die aan de maat, mins tens 15 cm, voldeden. Hij ving er ook nog 22 onder de maat die in het wa ter van de Rotte werden terugge gooid. Om die Rotte was het begon nen. Dit concours had een demonstra tief karakter. De viswedstrijd werd gehouden in het kader van de pro testacties tegen de demping van de Rotte ten behoeve van een autoweg. De viswedstrijd werd een grandioos succes. Tweede werd Jan Pluut die vier bovenmaatse vissen naar adem deed snakken. De groepsprijs, hoe kan het anders, ging naar „Vroeg in de morgen". ROTTERDAM Bartoks muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta behoort tot „de" stukken van deze eeuw. Deze mening werd weer versterkt door de prachtig afgéwerk- te, evenwichtige en geïnspireerde uit voering, die het Nederlands Kameror kest onder de briljante David Zlnman voor een geboeid gehoor tijdens het zondagmiddagconcert in de Grote Doelenzaal gaf. Bij deze uitvoering van een waar lijk veeleisende partituur kwam ons in herinnering, hoe reeds kort na de voltooiing van dit opus in 1938, het Rotterdams Kamerorkest onder, lei ding van mr. P. H. M. Hoogenberg het in Nederland introduceerde, waarbij wonderlijk genog enkele de tails, zoals de paukenglissandi van het Adagio in het ldelne zaaltje van het Nut veel indringender spraken dan nu in deze grote zaal. Dat neemt niet weg, dat het magistrale stuk in deze uitvoering een sterke indruk maakte. De Diaphora van de Duitse compo nist Will Eisma, zes jaar geleden ge componeerd, was voor velen een eer ste kennismaking. Eisma heeft een batterij slagwerk ter sterkte van zes man voor dit werk nodig, waarbij de marimba de centrale plaats inneemt' Hij verstaat de kunst het slagwerk inderdaad te laten spreken, in combi natie met 15 strijkers en een klave cimbel. Zijn muziek doet wat ge wrongen aan maar dwingt tot luiste ren en zij heeft haar eigen spannin gen. De dames en heren van het Ka merorkest hebben zich onder Zinman er met veel elan voor ingezet en wis-; ten de boodschap van Eisma, die met deze muziek blijkbaar iets wilde zeg gen, over te brengen. - Dit alles was omlijst door twee werken van Mozart, gespeeld zonder complicaties. Het orkest begon met een vloeiende en levendige vertolking van de Symfonie in F (KV 112) en eindigde met het Pianoconcert in'G (KV 45), met André Tschaikowsky als solist. Hij kan Mozart spelen, wat zeer veel betekent. In het Andante hoorde men hem op zijn best, en het prachtig gezongen materiaal werd op gediend in een sfeer .van orkestrale schoonheid vol klank. De applausme- ter sloeg na Mozart ver uit, doch' fee- wees hij Bartok ook, dat men in deze goed bezette zaal de waarde'.van dit werk en het peil van deze vertolking besefte. Ad Int. i#l 32 K» -'li

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1