25 miljoen dollar via Nederland Verkoper verduisterde goederen voor f 54.000 Ihtei^^ over hoogovehkwestie Burgemeester van Gouda: RANDSTAD HOLLAND HEEFT EIGEN BESTUUR NODIG Alarmfase Rijnmond ging tijdig uit Nieuw apparaat voor brandweer voor Gevangenisstrafvan half jaar geëist Hoogvliet heeft nieuw trefpunt „De Kom" Rijnmond houdt hearings Rijnmond werkt aan integratie gastarbeiders Oiibekeridë vuurt sclioten af op man in Den Haas: STAATSSECRETARIS ZEGT: Aan verwondingen overleden Rijnmond houdt onderzoek naar recreatie Nieuwe liaveii voor Binnenschepen Te goéd Spaarbank steeg tot 835 Til iljoen in 1970 mrnzqgcm, 1 Delta Samenwerking er Channel Airways naar Ver. Staten (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De kans is groot dat Rotterdam, naast een Osaka Merchandise Centrum van waaruit Japanse produkten over Europa verspreid worden, ook een Zuidkoreaans handelscentrum zal krijgen. Volgens een woordvoerder van de staatsonderneming Kotra zal binnenkort een definitieve beslissing hierover genomen worden. Als vestigingsplaatsen komen Rotterdam en Amsterdam in aanmerking. ROTTERDAM De officier van justitie, mr. J. D. de Jong, heeft dinsdag voor de recht bank een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en aftrek van bet voorarrest geëist tegen de veertigjarige verkoper T. van B. uit Capelle a. d. IJssel. De ver koper stond terecht omdat hij in 1969 en 1970 bij het bedrijf waar irj werkzaam was huishoudelijke artikelen en gereedschap ter vaarde van 54.000 had gesto len. De gestolen goederen gaf hij ca deau aan een winkelier in Dordrecht, 'die hem zo nu en dan wat geld gaf. Ook de vader van verdachte, die een Vinkei drijft in huishoudelijke arti kelen, werd door hem af en toe van voorraad voorzien. De malversaties van de verkoper, die sinds 1956 bij de firma in dienst was. kwamen aan het licht bij een controle ROTTERDAM Maandag 18 januari zal mr. L. Hanekroot (D'66 in de Rijnmondsraadsver- gadering een interpellatie hou den over de eventuele vestiging van een hoogoven- en staalbe drijf op de Maasvlakte. In de cember 1970 stond de raad het houden van deze interpellatie toe. Hearings GOUDA Hef treuzelen met een geïntegreerde aanpak van de problemen in de Randstad Holland en bet. Deltagebied is één voorbeeld van een besluiteloosheid, waaronder het optimaal wel zijn van do bevolking moet gaan Jijden. Deze werkwijze draagt beslist niet bij aan de voorkoming van een zieke maatschappij, zo betoogde burgemeester mr. P. van Dijke in zijn Nieuwjaars rede, die-hij maandagavond aan het begin van de raadsvergade ring uitsprak. Wij leven in Gouda midden in de Randstad Holland, een gebied omsloten door de „grote - vier" Rotterdam, Den Haag; Amster dam en Utrecht, een gebied res sorterend onder drie provincies. Maar welke instantie is er nu competent om de problematiek van de, randstad inclusief die van het groene middengebied en los van provinciale en gemeente grenzen zinnig te overzien en op te lossen?, zo vroeg mr. Van Dijke zich af. Hij stelde dat er over deze zaken, enmet name over hef groene middengébied wel interprovinciaal overleg plaats vindt. De vraag is evenwel van wie nu de- totaal-visie op: (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De waar schuwing van Rijnmond voor en tijdens de lueht-verontreinigings- periode van 12 en 13 oktober zijn niét te laat uitgegeven, zo heeft staatssecretaris dr.' R. J. iMpi ROTTERDAM De Rotter damse brandweer heeft sinds kort aan het arsenaal brandbe- strijdingsmaterialen een schuim- kanon. toegevoegd. Voorlopig is het apparaat nog niet operatio neel. Er worden proeven mee genomen. Een onderdeel is bo vendien in bestelling. Dat is een lange.canvas slang met een door- H.'Kruisinga meegedeeld in ant woord op vragen van dë PvdA- Kamerleden dr. J. H. Lamberts en mejuffrouw N. G. Baren- dregt. Als bedrijven overscha kelen van zwavelrijke op zwa- veïarme stookolie, dan zal dit slechts zelden en incidenteel tot een extra belasting van de at mosfeer kunnen leiden. deze in velerlei opzichten, ver weven problematiek zal komen. ROTTERDAM Het dagelijks be stuur van Rijnmond heeft besloten tot het houden van een recreatie-on derzoek. In 1971 zal in samenwerking met de provincie Zuid-Holland en de recreatieschappen Brielse Maas en Oude Maas een vergelijkend ondcr- joek worden gehouden op Voome en Oude Maas. In 1972 zal de dag- en week endrecreatie in de stedelijke ge bieden van Rijnmond worden onder zocht, evenals de verblijfsrecreatie op Goeree- Overflakkee. Dit onderzoek zal worden gekoppeld aan een Zeeuws onderzoek. Van rijkswege kan subsidie worden verleend variërend van 50-75 pet. Bij een subsidie van 50 pet. zullen de 'overige kosten 120.000 bedragen, bij een subsidie van 75 pet bedragen de overige kosten ƒ60.000. Deze kosten zuilen, worden gedeeld door de Pro vincie, Rijnmond, het recreatieschap Jjrielse Maas en wellicht dat van de Oude Maas. Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft besloten een onderzoek in 'te stellen naar de verzorginsstructuur van de winkelcentra in Rijnmond. dam een vestiging heeft, te zijner tijd als distributiecentrum kunnen optre den. Zuid-Korea heeft in ons ïand al een soort handelscentrum in de Amster damse Leidsestraat zodat redelijker wijs aan te nemen is dat nu Rotter dam ais eerste haven in aanmerking komt. Blijkens contacten die de Rotter damse kamer van Koophandel en Fabrieken met de Zuidkoreaanse am- De officier hield er bij zijn eis re kening mee dat Van B. het door hem bij rijn firma genoten vertrouwen in mate had misbruikt en dat hij maandenlang met de knoeierijen was doorgegaan. Verdachtes raadsman, mr. L. R. van der Wey, was var. me- l dat de werkgever van zijn cliënt hoegenaamd geer. schade had geleden aangezien bijna voor ƒ25.000 aan goe deren was vergoed door de winkelier lilt Dordrecht en de vader van ver dachte. Bovendien heeft men artikelen ter waarde van ƒ20.001) kunnen achter halen. Volgens de raadsman was de verkoper tot de diefstallen overge gaan omdat hij zich onzeker voelde wat betreft zijn toekomst bij het be drijf in verband met een eventuele fusie. Tegen de winkelier uit Dordrecht, de 46-jarige H. W., die goederen voor een waarde van 35.000 ten ge schenke had. aangenomen eiste de of ficier wegens heling een gevangenis straf van zes maanden. De vader van de verkoper was niet gedagvaard in verband met zijn slechte gezondheid. Bovendien zou hij niet hebben gewe ten dat de goederen die hij ontving gestolen waren. Over veertien dagen uitspréak. bassade in Den Haag heeft gehad is enige tijd geleden om inlichtingen over kantoor- en opslagruimte in het havengebied gevraagd. Volgens de woordvoerder van de Kamer van Koophandel, die zich spe ciaal met de Zuidkoreaanse betrek kingen heeft belast, zouden aanvan kelijk ook andere Europese havens een rol hebben gespeeld. Vlak voor de jaarwisseling is evenwel in Seoel besloten in elk geval een Nederlandse haven als vestigingsplaats te betrek ken. Een zegsman van Korea liet weten dat de Zuidkoreaanse regering een plan heeft ontwikkeld om dit jaar voor 135 miljoen dollar naar Europa te willen exporteren. Via het in ons land gebouwde entrepot hoopt men zo'n 25 miljoen dollar te verhandelen. Het entrepothuis zal in de eerste plaats bestemd zijn voor de uitvoe ring van kleine orders en de verzor ging van tijdige levering. Net zoals dat met het pas van start gegane Osake Merchandise Centrum het ge val is zal ook de Zuidkoreaanse rege ring in een later stadium overwegen ook elders in Europa entrepots op te richten. Dit besluit zal echter in grote mate j afhangen van het resultaat van het j handelscentrum in Nederland. In dit verband wordt op langere termijn ge- dacht aan Frankfort en Parijs. j Of Zuid-Korea voor het verschepen van de goederen naar Europa gébruik zal gaan maken van een „eigen" re derij is1 nog niet bekend. In Neder land kwamen vorig jaar slechts zes- schepen onder Zuidkoreaanse vlag aan. Het jaar daarvoor waren dit er vier. In Nederland ontvangt de firma Comeldcr regelmatig goederen nit Pusan» de havenstad vari Zuid-Ko- rea. In verband met dit contact zou deze onderneming, die pok in Amster- (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Zaterdagochten half elf zal wethouder drs J. G. van der Ploeg (onderwijs, jeugdzaken en vormingswerk} het trefcentrum „De Kom"aan de Fosweg op de Meeu wenplaat in Hoogvliet officieel ope nen. Burgemeester mr J, van Huis van Poortugaal zal de heer Van der Ploeg erwelkomen. De Stichting. Anker clubhuiswerk Rotterdam kon ..De Kom" realiseren, met. medewerking van de gemeenten Poortugaal en Rotterdam en van vele vrijwilligers in Hoogvliet. De bouwkosten waren zeven ton, aan de financiering heeft De Spaar bank te Rotterdam deelgenomen, die in een deel van. het gebouw een bij kantoor heeft gevesiigd. De 'architec tuur is van de Rotterdamse architec ten J. H. Kranendonk en W. Semle, het Aannemingsbedrijf Gebr. Gerrit sen te Rotterdam voerde het werk uit. In De Kom" zal van alles en nog wat te beleven zijn op sociaal-cultu reel gebied: films, handenarbeid, bal let, sieraden maken, toneelvoorstél- lirtgen, pottenbakken, sociëteiten voor jongeren en. ouderen, een creche, voorlichtingsavonden en allerlei an dere activiteiten. Er;is een koffiehoek voor voorbijgangers. Directeur-teamleider F. Yelders. vroeger: jeugdcon ulent der. gemeente Breda beschikt over een staf van. zes beroepskrachten en ongeveer vijf tien vrijwilligers. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM .Op de h'oek van de Oudé Maas en de botlek is een nieuwe haven gereedgeko men waar binnentankers en an dere binnenvaartuigen een lig- plaats zullen /krijgen. Een van de vier steigers is gereserveerd voor het tankschoonmaakbedrijf Booij. In de haven zullen vooralsnog .twee wagenveren afgemeerd worden. Een van deze veersche pen-zal worden omgebouwd tot een: blusfort, voor grote tankers. De Dokhaven, waar deze veren eerst lagen, zal worden, gebruikt voor vaartuigen van rijkswaters taat en de douane. Dé nieuwe haven heeft als naam Geulhaven, gekregen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het dagelijks be stuur van Rijnmond ziet het als een van zijn taken coördinerend op te treden om te komen tot een voorzie ningenpakket dat minimaal is vereist teneinde buitenlandse werknemers zo goed mogelijk te doen integreren in de Nederlandse samenleving, aldus het antwoord van het dagelijks be stuur van Rijnmond op schriftelijke vragen van Rijnmondraadslid drs. R. M. Lubbers (kath.). Daarbij wordt gedacht aan de huisvesting en vooral aan de logementsverordeningen. Dit onderwerp komt eind januari aan de wde in de vergadering van het colle ge van advies en samenwerking. -bi het algemeen zal er naar moeten gorden gestreefd dat na een aanpas- amgstijd het gezin van de buiten landse werknemer kan overkomen, «oor deze gezinnen zal goede woon gelegenheid moeten worden geboden. in opdracht van de regering maakt net centraal planbureau een studie °ver de sociaal-economische voor- en nadelen van inschakeling van buiten- arbeidskrachten in het Neder landse arbeidsproces. Het Rijnmond- v ïlJUr za*- bet rapport daarover be dekken bij de eigen studies over de etneidsproblemen in Rijnmond. Op basis van deze studies kunnen visie met daaruit voortvloeiend 'on beleid worden ontwikkeld aan- j®6de het te werk stellen van bui- «manders. Dat beleid moet in ieder pval nauwkeurig worden ingepast in "«nationale beleid. 0p dit alles vooruitlopend stelt het gelijks bestuur van Rijnmond zich kor een inventarisatie te maken van ""gelijk te ontwikkelen activiteiten «samenwerking met organisaties als S® Stichting Hulp aan Buitenlandke «erknemers en te bezien in hoeverre het raam van de wettelijke ""gêiijkheden verbeteringen zijn «Por te voeren. Mr. Hanekroot meent dat krachtig moet worden gestreefd naar een be slissing in deze zaak op korte termijn. Daarom moeten alle gegevens, die voor de beslissing van belang zijn ter beschikking komen van de tot advies (en beslissing) bevoegde organen. Ten aanzien van een bepaalde groep gegevens staat nu al vast hoe wel ze bekend zijn (wellicht niet een voudig toegankelijk) dat ze niet ter -beschikking zullen komen van de Rijnmondraad in eerste instantie. De D '66-fraktieleider bedoelt hiermee gegevens over op stapel staande, ach tereenvolgens geplande uitbreiding van bestaande vervuilende industrieën en over dergelijke niéuwe vestigingen. Het dagelijks Rijnmondbestuur heeft onlangs in antwoord op schrif telijke vragen meegedeeld dat deze gegevens niet voldoende bekend zijn. Toch, zo meent mr. hanekroot, moe ten deze gegevens bij de gementn, gelet o.a. op de procedures voor gron- duitgifte en/of verlenging van bouw en hinderwetvergunningen bekend zijn. Het bestuur ging echter niet in op het verzoek (vervat in de genoem de schriftelijke vragen) om een on derzoek in te stellen naar deze gege vens. Hetzelfde geldt volgens de heer Hanekroot met betrekking tot het sa neringsplan, dat het dagelijks bestuur aan de saneringscommissie zal voor leggen. In de vragen, die hij in he kader van zijn interpellatie wil stel len formuleert de heer Hanekroot dan ook het verzoek alsnog een dergelijk onderzoek in te stellen. Ook zal hij vragen de Rijnmond- raad terstond in te lichten over het hem voor ogen staande plan over de manier van terugdringen van het be staande vervuiiingsniveau en in het bijzonder over in dat plan opgenomen mogelijkheden om milieuvervuilingen door thans reeds bekende, maar nog niet in werking getreden uitbreidin gen en nieuwe vestigingen van ver vuilende industrieën tegen te gaan. Rijnmond houdt drie „hearings" over de ventuele vestiging van Hoog ovens op de Maasvlakte: Dinsdag 19 januari in Hoek van Holland, Hotel America, Rietdijkstraat 96, vrijdag 22 januari in Spijkenisse, Zaal De Kei zer, Voorstraat 17, 26 januari in Rot terdam, Groothandelsgebouw, Be- atrixzaal. Alle hearings beginnen om 20 uur. De Rijnmondraad zal over de vesti ging van Hoogovens op de Maasvlak te een uitspraak doen, voordat de Rotterdamse gemeenteraad het voor stel tot gronduitgifte aan Hoogovens zal behandelen. Zoals bekend heef Rijnmond over de gevolgen van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte een deskundigen-rapport gepubli ceerd, waaruit het dagelijks bestuur nog geen conclusies heeft getrokken. Nadat het dagelijks bestuur va Rijnmond tot een standpunt is geko men, zal dit aan de Rijnmondraad worden voorgelegd. De raad wil zich echter nu reeds zo volledig mogelijk laten informeren. Daarom houden alle commissies van de Rijnmondraad tesamen deze drie hearings, waarop iedereen welkom is, Rijnmond heeft bovendien op ruime schaal actiegroepen en andere organi saties uitgenodigd. ROTTERDAM :-— Tn het afgelopen jaar is bij Dé Spaarbank te Rotter dam 760 rnln (631) gestort en ƒ723 min (583) terugbetaald. Hierdoor ont stond een inlegoverschot van 37 min (48). /■:'.- :y r -■ Aan rente is over 1970 38 min (31) vergoed, terwijl door de overname van de Nutsspaarbank Capelle Krim pen a.d; IJssel hét tegoed van ƒ7 min steeg, zodat het aan De Spaarbank toevertrouwde bedrag per saldo met ƒ45 min is toegenomen tot 853 min (771). Het aantal rekeninghouders ver toonde wederom een verdere uitbrei ding, met 20.006, waardoor aan het einde van het jaar het aantal spaar en betalingsrekeningen uiteindelijk kwam op 665 000 (645.000). Aan. onderhandse leningen met ga rantie vari publiekrechtelijke licha men, alsmede aan nutsbedrijven werd door De Spaarbank, te Rotterdam in totaal ruim 55 min uitgezet, terwijl in 286 hypothecaire leningen ƒ16 min verstrekt werd. In de loop van 1970 werden niet minder dan, 11 nieuwe kantoren ge opend .waarvan 5 ter vervanging, waardoor het totaal aantal- spaar bankkantoren en standplaatsen van de spaarbank-uto's gebracht werd op 91 in Rotterdam en een 20-tal om liggende gemeenten. DEN HAAG Op de Koninginne gracht .beeft een onbekende man gis teravond vier schoten gelost, op de 24-jarige automonteur J. -Noorlander uit Gouda. De man kreeg drie kogels in. het (hoofd (em, een' in het "onderli chaam.» Hij bleek toch nog ip staat te zijn-zelf'met zijn auto naar.de politie te rijden. J Noorlander "stond bij een showroom van, een autodealer -.te kijken toen de schoten vielen. 'De monteur ztl dat Hij de dader had gezien en beschreef, hem als een Zuideuropees type. isaa (Van een onzer verslaggevers) ongeveer anderhalve snede meter. Het schuimkanon werkt op zoge naamde lichtschuim. Door middel van vijfhonderd liter water per minuut en het toevoegen van een zogenaamd schumivormend middel kan epr mi nuut vijfhonderd kubieke meter schuim worden gevormd -Dit schuim wordt dan door de slang naar de brand geleid. Het schuim Is alleen effectief in Af gesloten ruimten waar bijvoorbeeld de brandweer .slecht bij kan komen. In enkele minuten wordt een derge lijke ruite dan met schuim volges poten waardoor het vuur wordt ver stikt. She Iheeft bijvoorbeeld bij enkele loodsen een dergelijk apparaat vast opgesteld. Ook worden zt wel ge bruikt bij hangaars. De brand in het Groothandelsge bouw zou vermoedelijk in de beginfa se door middel van een dergelijk sdhuimkanon doeltreffend bestreden kunnen: worden. Ook: de Amsterdam se brandweer beschiktsinds enige tijd over een dergelijk apparaat. Het overschakelen, zo zegt de staatssecretaris, is slechts zinvol in dien het mede tot een reële vermin dering van het algemeen niveau van de luchtverontreiniging leidt. De. staatssecretaris deelt mee te laten na-, gaan of er bedrijven zijn,' waar het' omschakelen tot extra' luchtvervuiling leidt en welke maatregelen daartegen genomen moeten worden. Volgens de heer Kruisinga was de luchtverontreiniging van 12 en 13 ok tober in het Rijnmondgebied in de waargenomen omvang redelijkerwijze zeer moeilijk te voorspellen. Wel kon, gezien demeteorologische situatie, worden verwacht dat de mate van verontreiniging op die dagen sterker zou zijn dan normaal. In overeenstemming hiermee is dan ook de waarschuwing van Rijnmond op 10 oktober om vijf uur 's middags fase één in te laten gaan. Deze waar schuwing werd de volgende morgen om negen uur verzacht maar om twaalf uur in de middag op 12 okto ber ging zij weer uit Drie uur later gaf Rijnmond, na overleg met de Rotterdamse GG en GD de volgende waarschuwing uit. Er waren aanwijzingen verkregen dat zich smog aan het ontwikkelen was. Ais zo'n reactie optreedt is deze- niet meer te stuiten, zo deelt dr. Kruisinga mee. Volgens hem zijn in de bedoelde periode de gemeten gehalten aan zwaveldioxyde niet zo hoog geweest, dat zij een verklaring kunnen geven van de ondervonden ernstige hinder, zoals is gebleken uit het zeer grote aantal klachten. Hetzelfde geldt volgens burgemees- ter Van Dijke voor. de ontwikkeling:- van deGouden Delta, .waar. ook: drie. provincies hij betrokken zijn."Gouda: ligt nu al en straks in toenemende mate in het straüngsgebied van deze. Delta. De vraag dringt zich daarom ook in dit geval óp wie er competent;:?' is of zal zijn eer. totale ontwikke- lirigsvisie op dat gebied te geven.-De-' Deltaproblemen kregen tot nu toe een.' - wat bredere bekendheid. Er wordt gesproken over- de-wenselijklieidfvan een Delta-authority, in navolging van del Londonpbrt-'authority, over een. -plan-Spaak'voor de Delta en wat al niet. De autoriteit die één visie: ont-- 1 wikkelt, samen met provincies én ge- meenten en die zo nodig op kan leg- gen ter wille van de eenheid van be- leid bestaat niet, aldus mr. Van Dij- - ke.-- In de Randstad Holland wordi.-èvcr,-. deze Randstad-authority of over een plan-Spaak nog niet eens gesproten, laat staan gedacht. En juist daar dreigt de zaak door dit gebrek aan visie uit de hand te lopen. Burge- meester Van Dijke vroeg zich dan ook bezorgd af hoe lang deze ontwik kel ing. dit.gescheiden optrekken vai* alie partners, nog voort moet en kan duren voor het te iaat is. Men zou zich zelfs kunnen afvragen of het niet zinvol is zich er over te beraden of het gehele middengebied van de Randstad op den duur niet één ge west zou moeten vormen, al dan niet verdeeld in verschillende kwartieren. Burgemeester Van Dijke onder streepte in zijn Nieuwjaarsrede meer dan eens het belang en de waarde van regionale'samenwerking. Door de toenemende specialisatie treedt er ook een schaalvergroting op, die zich in vrijwel alle sectoren van het maat schappelijk leven doet gevoelen en die vaak, mede door de verwevenhe den die er optreden, leidt tot onover zichtelijkheid en daarmede vaak tot een bedreiging van onze samenleving: besluiteloosheid. Deze schaalvergroting is zeer dui delijk te zien op het gebied van de ruimtelijke ordening. Doordat de mens voor wonen en werken, voor ontspanning en recreatie steeds meer ruimte nodig heeft, ligt voor vrijwel elke gemeente dc tijd achter de rug waarin die op elk van deze terreinen zelfstandig kan opereren. Regionale samenwerking is dan ook het ant woord daarop, dat men allerwege hoort. Gouda nam het initiatief tot samenwerking op een breed vlak met nog 21 andere gemeenten. Deze sa menwerking zal volgens burgemees ter Van Dijke moeten leiden tot een herstructurering, waarvoor bepalend is welke taak door wie het beste kan worden uitgevoerd om tot een mo- dern, efficiënt en samenhangend be- leid te komen op een democratische wijze. WASHINGTON De betrekkelijk kleine Britse particuliere luchtvaar tonderneming Channel Airways, die onder meer op Rotterdam vliegt, heeft van de Amerikaanse regering toestemming gekregen op de v.s. te mogen vliegen. Dit slaat ónder meer op charter vluchten met passagiers of met vracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Havenzie kenhuis is dinsdag overleden de 75-jarige J. den (Haan uit de Hezen- straat. De man werd op 21 december aangereden door een personenauto. Met een hoofdwond en een pijnlijk ■been werd hij naar het Zuiderzieken huis gebracht. Het slachtoffer stak op een beveiligde oversteekplaats aan de Kerkwervcsingel over. ROTTERDAM Bij de politie is aangifte gedaan van een inbraak in de kledingzaak Modebeurs aan de Binnenban. Uit de winkel werd voor een bedrag van ruim 3.000 aan jum pers,- shawls, japonnen en mantels gestolen. Ook Feenstra Verwarming N.V. is door inbrekers bezocht. Hier verdween gereedschap en materiaal uit de in aanbouw zijnde sporthal aan de Zuiderparkweg. Schade 1.700 gulden. v

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1