ÖVERZICHT tent en groei niet allerbelangrijkste RAAD HOUDT VAST AAN METROTRACEE VIA OUDE DIJK SVZ: Geen Hoogovens, één handels centrum is genoeg Nieuws over Maasvlakte zonder hoogovens onzin Crèches krijgen beetje subsidie na twee moties en urenlange debatten CfTROËN 198.= 225. Harde wi irriteren bestuur Shell en BK-gas gaan samen Haven geen oase van arbeidsrust meer Gesprekspa rtner niet stichting mciar ivi Jaques Christis ook naar Lahore W* Thomassen in nieuwjaarsrede: Om vast een begin te maken Hoe komt men bi] pensionsluiting aan woonruimte? OPBRENGST WK 21 MILJOEN IRAAD: COMMUNICATIE MOET VERBETEREN Gulf boort met succes in Nigeria I Kritisch bekeken m VRIJDAG 8'JANUARI 1971 (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM - „Moeten hoog rendement en voortdurende groei de enige leidende begin selen zijn van het economische leven?" Deze vraag stelde dr. J. Ph. Backx, voorzitter van de Scheepvaartvereeniging Zuid donderdagavond tijdens de jaar lijkse bijeenkomst van de ver eniging. Het rendement moet evenwel wel redelijk zijn, zo voegde hij er aan toe, en daar van is in de transportwereld maar al te vaak geen sprake. vinyflex met vilfrug 200 cm breed Neemt.U de maat van Uw kamers mee? Wensenonderzoek POSITIEF VRAGEN AFVAL PRESENTATIE VAN DE AUTO VAN HET JAAR Ier meülen het winkelen waard Citroen-den Ouden ■Showroom Coolsingel bij Hofplein ALLEEN NADEEL St :190cm I0x190cr ROTTERDAM B. en W. en al le gemeenteraadsleden zijn van mening dat er aan de communi catie tussen stadsbestuur en be woners nogal wat is te verbete ren. Iedereen die door het Oude Westen loopt kan zien, dat deze wijk terecht in beweging is ge komen. HOOGTEPUNTEN i X ïi -Dg ROTTERDAMMER PAGINA 3 -Zoals gewoonlijk begon de gemeente raad mst een nieuwjaarsrede van burge meester Thomassen. Zijn toespraak ver dunt echter nauwelijks die naam, wan neer men haar toetst op de verdiensten en vergelijkt met sommige vorige nieuw jaarsredes van dezels'be burgemeester. Het kwam neer op een overzicht van bekende feiten, vermelding van toestan den en van wensen, die er zoal leven in e!i om Rotterdam. De heer Thomassen ging op geen enkele problematiek diep in. HIJ üct weinig merken van omlijnde visies, die een dagelijks bestuur toch zou moeten hebben. ..Misschien Is dit wat lauwe geluld te wijten aan het feit dat het college nog niet zo'n homogene ploeg la geworden. Of omdat het nog maer zo kort In deze samenstelling werkt' Wellicht ook oefent de op bepaalde belangrijke punten merk bare verdeeldheid in de raad haar ir- vloed uit? Hoe dan ook, het was een matige start van een jaar, waarvan Rotterdam waar schijnlijk niet al te grote verwachtingen moet koesteren. Wel dient vermeld dat de burgemeester pas al zijn havenvuur werk heeft ontstoken (op 31 december), waaruit gunstige clifers naar voren kwa men. Het kon natuurlijk allemaal nog slech ter met Stad en haven. Maar aangezien besturen vooruitzien Is missen we toch wel enigszins het profetische geluld, dat bij een vorige gelegenheid wef eens klonk. Mogelijk is het een tijd om alles nuchterder te bezien. De ontwikkeling zal het leren. TN ZIJN EERSTE vergadering van dit jaar nam de Rotterdamse raad een belangrijk besluit. Hg «telde ƒ444 miljoen beschikbaar voor de aanleg van de metro lijn (eerste fase) van centrum naar oost. Een groot bedrag en gauw gezegd. Wat nog niet wil zeggen dat die !(jn nu ook spoedig wordt aangelegd. In ieder geval was bet nodig zoals wethouder Polak uiteenzette dat de rtad dit besluit nu snel nam. Zon hij dat niet doen dan ontstaat vertraging, omdat het huidige kabinet dan de zaak niet meer onder ogen krijgt en tot dc zo broodnodige rijksbijdrage in principe be sluit. Kans dat de botiw van de metrolijn nog dit jaar begint is uitgesloten. Het zal wel 19*2 worden en dat is dan nog vlug. Zoals hel ook al een groot ding zal zijn dat Rot terdam dan twee metrolijnen tegelijk on der handen leeefr (naar Hoogvliet en naar bet oosten). Wellicht zijn beide projejcten ongeveer tegelijk klaar (omstreeks 19*8). Twee moeilijke facetten zitten in deze kwestie „gebakken". Eerst Ommoord, waar een aarden baan voor de metro moet komen. Oat plan valt hij de bewo ners niet "'best. De redenen lijn ongeveer dezelfde als die zich voordeden roor de wijk Het Lage Land van dezelfde Prins Alexandcrpolder. Wethouder Polak zal het probleem nog nader bezien. Zaak das voor de betreffende raadsleden en voor de Ommoordse gemeensdiap dc wethou der aan zijn woord te houden. Neteliger was de situatie voor mr. Polak inzake liet probleem Kmlingen. De on langs opgerichte stichting heefbaar Krulin- jen voert cktie voor een alternatief mr- trotracee. Dat niet de Oudesiijk volgt en waarvoor geen huizen moeten worden af gebroken. Maar het principebesluit van dc tatd om het Üudedijktracec te volgen viel teeds eerder. Dat niet alleen is van belang, maar ook het feit dat de wijkraad Kralingen zich steeds achter de gemeentelijke plannen heeft opgesteld. Nu heeft wethouder Polak enige tijd geleden misschien wel in een oal.-rraden moment zich laten verlei den tot de uitspraak: „Het kan mis schien nog anders". Daarmee heeft hij bij volc Kralingers verwachtingen gewekt. Dec pas donderdag officieel de bodem zijn ingeslagen. Want nn zegt de heer Polak keihard: Met Leef baar Kralingen licb ik niets te maken, dat is geen gesprekspartner, wel de wijkraad. Hetgeen ook zoveel wil zeggen als: Er Is niets meer aan te doen. Zo is liet ook, maar de heer Polak had dat wel eerder- kunnen zeggen, in plaats van een zoet houdertje uit te delen. Wal Leefbaar Kra- •.ingen ook wil, het zal geen wijziging in uet metroplau kunnen bewerkstelligen. Nu! tiger is misschien dat <le stichting tezamen met de wijkraad en het gemeen tebestuur gaat zorgen voor goede voor lichting van toekomstige gedupeerden en voor begeleiding van deze Kralingers, voor wis de metro-aanleg ernstige gevolgen meebrengt. De heer Backx sprak voor een groot aantal genodigden waaronder havenwethouder drs. H. J. Viersen, de voorzitter van de Kamer van koophandel mr. W. H. Fockema An- drcae en de voorzitters van de stich ting llavcnbclangen cn Ilavenver- eeniging Rotterdam. Terugblikkend op het afgelopen jaar stelde de heer Backx vast dat vooral de tweede helft van 1970 een ronduit slecht jaar is geweest. De ja renlange traditie en het beeld van de Rotterdamse haven als oase van ar beidsrust is verstoord. Tijdens de recente gebeurtenissen zijn aan vele kanten, ook aan de on ze, fouten gemaakt, aldus de voorzit ter van de SVZ. Als negatieve punten noemde hij de schade aan het imago van de ha ven, de verstoringen van de verhou- OR. J. PH. BACKX dingen tussen werkgevers en werkne mers en hun organisaties en de financiële verliezen. Ook negatief vond de heer Backx de bemoeienissen van groepen die slechts zijdelings bij het havengebeu- ren zijn betrokken. Acties als die van protesterende theologen, kritische artsen, scholieren en de VPRO ver troebelen het beeld. i ROTTERDAM De Stichting „Leefbaar Kralingen", die in een brief aan dé gemeenteraad er op heeft aangedrongen het voorstel van B en W tot verlenen van een krediet van 450 miljoen gulden voor de aan leg van de metro-lijn naar Rotter dam-Oost drie maanden aan te hou den, heeft haar zin niet gekregen. De gemeenteraad voteerde dit kre diet met algemene stemmen voor een metro via de Oudedijk en wethouder mr. H. C. G. L. Polak (verkeer en openbare werken) stelde nadrukke lijk, dat, zolang de wijkraad voor Kralingcn het streven van „Leefbaar Kralingen" niet steunt, hij aan deze stichting geen boodschap heeft. Want niet de stichting maar de wijkraad is partner in het overleg met het ge meentebestuur en aan „Leefbaar Kralingen" heeft men, zolang de standpunten van tvfjkraad cn stich- Veel tijd besteedde de raad aan de subsidiëring van kindercrèches. Een niet geheel nieuw, wel uitdijend verschijnsel van dezo tijd, waarin steeds meer vrou wen hele of halve dagen een betrekking vervullen. Daardoor dienen in steeds neer gevallen kinderen te worden opge vangen op passende wijze. We kunnen er kort over zijn: De subsi- vis is klein, uit een goed hart, maar wel een begin. Zo moet men het maar zien. "an de overheid Is uiteraard niet meteen alles te verwachten, al was het alleen maar omdat die overheid slecht bij kas ht. Inmiddels zal uit verdere studie moe- 'sn blijken hoe belangrijk deze materie in teile is en zich verder kan ontwikkelen Met de aanvaarde subsidieproefneming tulen de betrokkenen zich voorlopig moeten troosten. Overigens spreekt het vanzelf dat ook op dit terrein het particu- !8f 'nltlatief van groot belang blijft. Zo- j.at de deelnemers ook zelf hun financiële bijdrage moeten blijven leve ren. AALSMEER In de hockeyploeg voor de strijd om -de Wereldcup die •on 12 tot en met 21 februari in La hore wordt gehouden, is een wijziging pkomen. Joost Bressers van Tilburg ls onder meer door studieredenen verhinderd en zal worden vervangen öoor Jacques Christis van HTCC. In zestien spelers tellende equipe be enden zich nu drie broers Christis, ï??.r Frans y Jacques. Joost Bressers oiljrt wel de centrale training volgen. Ook af heeft U kleine kinderen Uw vloerbedekking karrertoch piekfijn uitzien...... want met dit vinyflex op de grond geeft het niet of er een beker melk omkiepteen doek erover en het is weer schoon. Dit vinyflex, ideaal voor de keuken, kinderkamer, enz. is geluiddempend en in hoge ma te warmte isolerend. Dit vinyflex met vilt rug, 200 cm breed, koopt U in 5 bijzon dere kleuren per meter voor nog géén tien gulden. mmm Op de 1e etage verkopen wij dit gemakkelijk zelf schoon te Hóuden vinyflex met viltrug, geluiddempend, "warmte isole rend, in 5 bijzondere kleuren waaronder paars, rood, cognac, enz. 200 cm breed, per meter Qg voor 9. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. ting van elkaar afwijken, geen bood schap. „Leefbaar Kralingen" wenst, zoals bekend, de metro niet door Kralingen heen, maar bezuiden deze wijk om, via het Buizengat En de wijkraad heeft zich altijd aangesloten bij het tracee zoals de gemeentelijke dien- sten het hadden ontworpen. Wel is wethouder Polak bereid, zo ruim mogelijk voorlichting te geven. Voor het zover was kreeg de ge meenteraad op het allerlaatste ogenblik, toen eigenlijk, ledereen was uitgepraat bij wijze van verrassing te maken met een motie van de heer E. C. Reinhardt (D'66), waarin op goede voorlichting in Kralingen werd aangedrongen. Burgemeester Thomassen: „Dit is intrappen van een open deur. De ge legenheid tot informatie is er!" Wethouder H. van der Pols (wijk- aangetegenheden): „Van deze motie snap ik niets. Het is zinloos uit te spreken dat de bevolking van Kralin gen naar behoren moet worden voor gelicht. Dat is gebeurd en het gebeurt nog steeds." De heer Reinhardt trok zijn motie in. Meer aandacht trok een opmerking van de heer C. N, van Dis (sg), die het metrotracee iets noordelijker had willen zien, waardoor minder huizen zouden behoeven te verdwijnen. Dit tracee was aangegeven, in het vijfde metro-rapport en in het zesde stond het tracee, zoals het nu is aanvaard. Wethouder Polak: „Dit detail zal ik laten nazien. Maar het metrotracee is vanzelfsprekend niet voor niets ver schoven. Waarom die verschuiving tot stand kwam wil ik de raad gïaag meedelen". Wethouder H. W. Jetting hoff (stads ontwikkeling en volkshuisvesting) vertelde dat aan de bewoners van voor de metro te amoveren panden een enquête wordt aangeboden over hun verlangens betreffende vervan gende woonruimte. De heer Reinhardt toonde zich voorts een scherp tegenstander van de in Ommoord geprojecteerde aar den baan. Ook dit probleem zal wethouder Polak nader bezien, hetgeen zoals hij verzekerde, niet zal worden door kruist door het besluit een deel van die aarden baan alvast te gebruiken voor de buslijn door Ommoord. Want die bus rijdt slechts over een klein deel van dc toekomstige metrobaan en voor de rest zou men nog alle kanten uit kunnen. De heer A. Mos (65p) kreeg de ver zekering, dat binnen niet al te lange tijd een voorste! komt over voorzie ningen voor ouderen en invaliden in de metrostations. Met de mogelijkhe den daarvoor is rekening gehouden. En zo spoedig mogelijk krijgt de raad ook gelegenheid een uitspraak te doen of doortrekken van de oostlijn naar Dijkzigt past in de plannen voor een metrolijn naar het Westen. „Ik waag het de zuiverheid van de beweegredenen die tot deze acties hebben geleid, te betwijfelen", zo voegde hij er aan toe. De heer Backx zag ook een aantal positieve punten. Voorbeeld hiervan is het feit dat de plannen, die reeds in SVZ-verband bestonden, nu ook van de grond zijn gekomen Ook het feit dat veel meer leden van de ver eniging actief zijn gaan deelnemen aan de positiebepaling is volgens hem een voordeel. Met betrekking tot de positie van de Rotterdamse haven vroeg de heer Backx zich af of het nu zo langza merhand geen tijd begint te worden dat de havenproblematiek wat meer Europees gezien moet worden. Rot terdam zal als eenling niet kunnen blijven bestaan. Een aanzet hiertoe zag de heer Backx in het oplossen van de verhou ding Amsterdam-Rotterdam. De plan nen voor beide havens zullen meer als een totaliteit bezien moeten wor den. Buitenlandse bureaus hebben voor beide havens rapporten volge schreven onder het motto: Nu hoor je het eens van een vreemde, maar zij stelden slechts lokale oplossingen voor. In dit verband pleitte de voorzitter van de SVZ voor een volledige inte gratie. Hoe wil men anders de pro blematiek van de Delta en de ver houding tot Antwerpen regelen, als deze primaire zaak nog niet is opge lost? De Delta zag de SVZ-voorzitter overigens als een brug tussen Rotter dam en Antwerpen. Willen wij Bene- luxers worden dan zal de tijd komen voor een moedige poging tot een al gemeen plan voor Antwerpen-Delta- Rotterdam en Amsterdam samen. Een belangrijke taak in deze ligt wegge legd voor de commissie zeehaven- overleg, zo merkte hij op. Aan hét slot van zijn redevoering wierp de heer Backx nog een aantal vragen op. Wanneer komt er een ge neraal plan voor de rechter Maasoe ver? Waar blijft de mechanisatie van dc zakgoedoverslag, Avat zijn dc plan nen van de grote concerns met de haven? ROTTERDAM Volgens de heer J. Ph. Backx, voorzitter van de Scheepvaartvereeniging Zuid is het beter definitief af te zien van een vestiging van Hoogovens op de Maas vlakte. Het terrein zou voor minder controversiële doeleinden gebruikt kunnen worden. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van dè SVZ drong de heer Backx sterk aan op samenwer ken. In dit verband vroeg hij zich af of er in ons land wel twee World Trade Centres moeten komen. Verschillende organisaties van werkgevers in ons gebied zullen er goed aan doen wegen te zoeken voor nauwere samenwerking, zo voegde de heer Backx er aan toe. Niet alleen ter. wille van een betere verdeling van de belangen, maar ook ten behoeve van de efficiency. Nu wordt er nog dubbel zoveel werk gedaan. LONDEN De Engelse eerste divi sieclub. West Ham United heeft vier spelers een boete opgelegd wegens ongedisciplineerd gedrag. De betrokken spelers zijn Bobby Moore, Jimmy Greaves, Clyde Best en Brian Dear. Zij werden zaterdag ochtend enige uren voor de beker wedstrijd van West Ham United te gen Blackpool, gesignaleerd in een café in Blackpool.1 De club heeft niet gezegd hoe hoog de boete is, maar de reglementen van de Engelse voetbalbond wijzen uit dat deze niet hoger mag zijn dan het salaris van twee weken. Van Moore is bekend, dat hij per jaar een bedrag verdient van 25.000 Engelse Ponden ongeveer 215.000 gulden. Dat is ruim 8.000 gulden in twee weken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Alle berichten over de Maasvlakte, die niet steunen op Rijnmond ol Hoogovens, zijn fan tasie. Van een vliegveld op Maas vlakte III is geen sprake. Van enige verandering in het standpunt van het rijk is niets bekend. En zodra er een greep zou worden gedaan naar het Oostvoornse duinengebied wordt het een landelijke zaak, want er wordt wel degelijk gewaakt over deze mooi ste duinen van Nederland, zo ver- blaarde burgemeester YV, Thomassen donderdag in zijn nieuwjaarsrede in de gemeenteraad, constaterend dat er over deze onderwerpen veel misver standen zijn en controversen, die slecht9 op fantasieën berusten. Rijnmond, zo constateerde de heer Thomassen, kwam in een vicieuze cirkel, waaruit de staatssecretaris het verloste door de planologische be voegdheden aan de provincie terug te geven. Zoals elk jaar hoopte de burge meester ook nu, dat in het komende jaar Rotterdam universiteitsstad wordt. De havenstudies memorerend zei de heer Thomassen dat de agglomeratie- gedachte nu vorm moet krijgen. Bin nenkort komt dit onderwerp in dis cussie, nu de nota Zuidwest Neder land, waarop moest worden gewacht, gereed is. Het vraagstuk van expansie dient zich aan met de havencijfers en de havenprognoses die tot nu toe achter bleven bij de werkelijke ontwikke ling. De vele klachten en acties betref fende de milieuvervuiling aanhalend beschreef de burgemeester zijn erva ringen op dit punt tijdens zijn reis door de Verenigde Staten en Canada. Als oorzaak van deze benauwenis noemde hij de bevolkingsgroei en de toename van de afvalproduktie. Dé oplossing voor klein behuis- deneen slaap- en opberg- meubel in één Solide wentelmeube! uitge-' voerd in teak met ruime op- bergkastjes; Deze alles-irt-één kombinatie koopt U zowel in de 1 persoons maat 80 x 190 cm als in de 2 persoons maat 130 x 190 cm met lichte be schadigingen voor interessante prijzen. Hij is binnen en wij showen hem graag, 'n Wagen zoals U van Citroën kunt verwachten. Van B t/m 12 januari houden wij open huis voor iedereen die nieuwsgierig is. ROTTERDAM Er zijn in Rotter dam enkele tientallen clandestiene lo gementen voor buitenlandse arbei ders, aldus weihouder H. W. Jetting- hoff (stadsontwikkeling en volkshuis vesting) donderdag in de gemeente raadsvergadering in zijn antwoord op een vraag van mevrouw mr. A. M. Löbler-Polling (D'66). Natuurlijk kan de gemeente de pensions die niet aan de logementen verordening voldoen sluiten. Maar als alle slechte logementen in korte tijd verdwijnen moet er voor andere woonruimte worden gezorgd. Sluiting is een uiterste middel. Voor noodgevallen worden ge schikte gebouwen gezocht, die echter schaars zijn. Bovendien gaat wethou der drs. H. J. Viersen (haven en eco nomische ontwikkeling) samen met de dienst van stadsontwikkeling zoe ken naar een plaats waar een com plex woningen voor buitenlandse ar beiders kan worden gebouwd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een urenlang de bat en twee moties, waarvan de ene werd ingetrokken omdat die de pro cedure eerder zou vertragen dan be vorderen. dat was donderdagavond de oogst van het voorstel van B en W tot een heel bescheiden begin-subsï- öie. aan. kindercrèches, bij wijze van proefneming. Met de bedoeling dat later, als er een verordening'kan worden vastge steld, ook een behoorlijke subsidiere geling kan worden opgezet, zoals wethouder G. Z. de Vos (sociale za ken) mede namens zijn ambtgenoot drs J. G. van dér Ploeg (onderwijs, jeugdzaken en vormingswerk) uiteen zette. Éen motie van' mevrouw ,A. H. Schilthuis - Van Bruggen (soc), die aandrong op te zijner tijd hogere subsidies in ge va LI en dat de ouders niet in staat zouden zijn via een naar draagkracht vast te stellen tarief de kosten van een crèche te dekken, wérd door B en \V overgenomen. Die motie hield in, wat de heer De Vos reeds had beloofd en betekende dus niet anders dan een extra-steuntje in de rug van B en NV .Mejuffrouw R. v. d. Maesen (kath) verzocht B en W via haar motie de zaak aan te houden tot een behoor lijke inventarisatie van de crèche-materie beschikbaar zou zijn. Zij wilde B en W hiermee dwingen tot versnelling bij het tot stand ko men van de uiteindelijke regeling. WethouderDe Vos maakte haar duidelijk, .dat versnelling niet 'moge lijk is, doordat nagenoeg alle gege vens nog ontbreken en dat het enige wat via de motie-Van der Maesen. zou kunnen worden bereikt is, dat zelfs het beetje aanvangssubsidie niet eens .zou kunnen worder. toegekend. Dat die aanvangssubsidie van drie ton maar een heel bescheiden begin was. daarover waren de beide motie- indiensters, mevrouw mr A. M. Lo- bler-Polling (D'66), mevrouw H. de Vos-Krul (com) en de heren A. Mos (65plus), C. N. van Dis (sg), W. Bag german (lib) en mr. L. A. Struik (kath) het geheel :ens. Maar enerzijds is nu door de moei lijke financiële situatie van de ge meente niet meer beschikbaar, ander zijds beschikken B en W nog over te weinig gegevens om met een goede subsidieregeling te komen. Subsidieregeling én verordening dienen, zo meende de heer De Vos, in samenwerking met de instanties die zich met het crèche-werk. bezig hou den, tot stand te komen., Een werkgroep, Waarin allerlei mensen deskundigen en anderen zitting nemen zal deze materie in studie moeten nemen. En wat de taak van de in het voor stel genoemde ..consu'ent" voor het crèchewezen zal zijn, daarovér kan nog weinig concreets worden gezegd. Wethouder De Vos kon slechts spre ken over een „controlerende en advi serende" taak. Nog twee merkwaardige figuren: een ingediende aanvraag voor éen crèche in het Dijkzigt-zieker.huis en een te verwachten aanvraag voor een crèche in de Nederlandse Economi sche Hogeschool. Dijkzigt is een rijksinstelling en mevrouw Schilthuis zag hier de vreemde situatie, dat de gemeente het rijk zou moeten subsidiëren. Wethouder De Vos zag er een „bedrijfscrèohe" in, hetgeen zou be tekenen, dat de kosten van deze crèche in de tarieven zouden kunnen worden doorberekend. Maar hoe het met de crèche van de economische hogeschool zou moeten wist hij echt niet. Op de eerste etage verkopen wij dit praktische wentelmeu be!, uitgevoerd in teak, met ruime opbergkastjes.. Maten: 1 persoons 80 x 190 cm, 2 per soons 130 x 190 cm. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best ATHENE Het tomooi om het wereldkampioenschap voetbal 1970 in Mexico heeft een netto-opbrengst van 2'/s miljoen.pond sterling (ongeveer 21 miljoen gulden) opgeleverd. De in ternationale voetbalfederatie heeft dit bedrag 10 procent ontvangen, de Mexicaanse voetbalbond 25 procent, en de overige 65 procent is verdeeld onder de 15 overige finalisten. De wedstrijden van het wereld kampioenschap zijn door totaal 1.673.975 betalende toeschouwers bij gewoond. Meer dan 100.000 toeschou wers kwamen bij de wedstrijden Rusland - Mexico, El Salvador - Mexico, België - Mexico, Italië - West-Duitsland, Uruguay - West- Duitsland en Brazilië - Italië. Het minste aantal bezoekers trok Zweden - Israël (9624), het grootste aantal be zocht België-Mexico (108.192). De finale Brazilië Italië werd bijgewoond door 107.412 toeschou wers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Proefboringen In de Abiteye IX bron in Nigeria, uitge voerd door Gulf Oil blijken een com mercieel succes te zijn. Drie proefbo ringen hebben, een totale hoeveelheid van 3600 barrels olie per dag opgele verd. De gemiddelde dagproduktie in Nigeria is ongeveer 255.000 barrels. Gulf verrichtte de eerste succesvol le boring eind 1963. Sinds april 1965 exporteert de maatschappij ruwe olie uit Nigeria. Maar wjj menen dat van een wijk- comité kan worden verwacht, dat „overleg" niet alleen bestaat uit trap pen tegen het gemeentebestuur. Wjj hebben graag overleg, maar dan moet overleg ook mogelijk zijn. Aldus wethouder H. van der Pols (wijkaangelegenheden) donderdag in de gemeenteraad, waar twee concept brieven, een naar de Actiegroep „Het Oude Westen" en de andere naar het Sociaal Wijkopbouworgaan „Prins Alexanderstad" aan de orde kwam. Mejuffrouw M. Molenaar (soc), de heer F. J. van der Heijden (kath) en mevrouw mr A. M. LöblerPolling (D '86) toonden zich verheugd met deze concept-brieven. De heer Van der Heijden consta teerde vooral in de brief naar „Het Oude Westen" een geïrriteerdheid van B. en W. Terecht, zo meende de heer Van der Pols, want het actiecomité wenst niet op te treden als wijkorgaan. Hij had de indruk dat kt dat comité twee comité's aan het groeien zijn: het ene is het te doen om de werkelijke pro blemen, het andere is het te doen om de actie. En dat maakt de zaak heel moeilijk. De heer Van der Heijden waar schuwde tegen verstoring van even wicht, als „harde acties" overmatige resultaten opleveren. Dat gaat wer ken als een kettingreactie: dan alle maal maar „harde actie" voeren! Hjj meende dat duidelijk dient te worden gemaakt dat het gaat om alle wijken van Rotterdam en niet om die waar het meeste lawaai wordt ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tussen Shell Ne derland Verkoopmaatschappij en BK- Gas te Amsterdam is overeenstem ming bereikt aangaande een bod dat Shell uitgebracht heeft om het aan delenkapitaal van BK-gas over te ne men Hierdoor wordt de ontwikkeling van het gebruik van autogas verbe terd. In een gezamenlijk persbericht wordt gesteld dat tijdig met verte genwoordigers van het personeel overleg gepleegd is. Daar de arbeids voorwaarden niet in samenwerking met vakbonden tot stand komen, be hoefde geen contact met vakorganisa ties te worden opgenomen. De activiteiten van BK-Gas zullen onder eigen naam worden voortgezet. De samenwerking heeft geen conse quenties voor de 150 personeelsleden. Het bedrijf houdt zich in hoofdzaak bezig met de groothandel In autogas. Voorts is het bedrijf gespecialiseerd in de ombouw van motoren. De jaar omzet bedraagt circa 25 miljoen- gul den. het de Een ander belangrijk punt is conflict tussen de looneisen en eisen naar algemene voorzieningen. Met een woord van dank aan de vele honderden, die C'70 tot een suc ces hebben helpen maken en vooral aan de heer A. J. Fibbe, die de vele lasten dezer manifestatie heeft moe ten torsen, ving de heer Thomassen zijn rede aan. Lof had hij ook voor de manier waarop de door de gemeenteraads verkiezingen kersverse raad de be groting heeft aangepakt, hetgeen hij aanduidde als een goede start met een degelijk stuk werk. Behalve een „C'70"-jaar was het afgelopen jaar ook een sportjaar: „De Plomperl" kwam gereed en daarnaast verrees het Ahoy'-complex, dat vol gende week officieel wordt geopend. Andere hoogtepunten: de verlen ging van de metro en van de Lijn baan, het tot stand komen van de Welzijnsnota, die dit jaar aanleiding zal geven tot belangrijke debatten en tenslotte de sanerings- en bouwpro- blemen, welke nood alle grote steden nu kennen. Namens de gemeenteraad beant woordde de heer J. H. C. Verschoor (soc) de rede van de heer Thomassen, in een geestige rede constaterend, dat de gemeenteraad met Maasvlakte en, metro-lijn naar het oosten een span nend jaar tegemoet gaat en alle goede wensen die de stad haar bestuur heeft te bieden uitstallend. 'Si-

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1