BROEDKOLONIE I- OOR GANZEN Middeleeuwse strijd staken Reële structuren nodig voor Burgemeester Nieborg gaat het er na 47 jaar van nemen Reptielen in Leid hi I door TheoWillems Clir. B. Selier Veergeld omhoog in Schoonhoven - GS van Zuid-Holland kritisch tegenover uitbreiding Schiphol MOERDIJK Een koionie broedende ganzen onder vde rook van het industriegebied bij de Moerdijk, voorbestemd om uit te groeien tot een broertje, zij het dan wat be scheidener, van de Rotterdamse Maasv'akte. Het lijkt epn utopie. Dat is het in ieder geval beslist niet voor prof. dr. K. H. Voous, Nederlands ganzenkenner in optima for ma, en hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij gelooft er heilig in dat hij zal slagen in wat hij zich voor ogen heeft gesteld: een kombinatie van natuur en industrie op de Sassenpiaat aan de zuidelijke oever van het Hollands Diep, net aan de rand van het nieuwe industriegebied Moerdijk. Hij is er in geslaagd niet alleen zijn mede-r.atuurvrienden van- zijn gelijk te overtuigen, maar ook de technici die het industrieprojekt aan het ontwikkelen zijn. Zandplaat Hood Provincie zet nies i ïi VW-subsidie in de Nieuwe Maas BERGEN OP ZOOM De vorming van een gewest is alleen maar mogelijk als er een reële structuur voor is. Dat is de stel ling die burgemeester drs. L. J. M. van der Laar van Bergen op Zoom gisteravond innam toen in zijn gemeenteraad de kwestie gewestvormïng aan de orde kwam. Verstarring *r«rhi Relaxen Gevat Niet op zouclag 3# Y akbroedér Geen valt' Bungalow DE ROTTERDAMMER PAGINA 5 DONDERDAG 4 MAART 197i 11 4 industrie gaan samen in Hollandsch Diep Van onze Haagse redactie DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebber, zich in een pre-advies aan de Provinciale Staten, kritisch uitgelaten over een eventuele uitbreiding van Schiphol met een vijfde en zesde haan. Het pre-advies betreft een motie van de gemeenteraad van HilJcgoni waarin de uitbreiding in verband met de aantasting van het leefmilieu vol strek t wordt afgewezen.1 De gemeenteraad meen! da' de be volking in het gebied rond schiphol ruim inspraak in deze zaak moet krijgen en z.e heeft Provinciale Staten verzocht er bij minister Bakker (ver keer en waterstaat) op aan te dringen rekening met de motie te houden. Gedeputeerde Staten adviseren Provinciale Staten aan dit verzoek te voldoen. De bezorgdheid in dit deel van de provincie over de aanira van een vijfde en zesde baan cn de ge luidshinder die daardoor wordt ge vreesd. iiikt gemotiveerd," aldus Ge deputeerde Staten. Hef resultaat is nu, dat op de drempel van het kleine broertje van de Maasvlakte technici en vogelvrienden doen ivat ze kun nen om samen een veilige over- ■wiuteringsplaats te verzekeren voor wilde ganzen uit Nova Zembla en Siberië. Het Shell- concern, dat een grote klant is van het Moerdüksc industrie gebied nu het er een aantal che mische fabrieken gaat neerzet ten, het Industrieschap Moerdijk, "de gemeente Rotterdam cn ver schillende provinciale- en rijks diensten werken op de Sassen piaat nu eendrachtig samen met de natuurliefhebbers om te be wijzen dat het kan, zo'n ganzen- brocdkolonie. Vlak voor het industrieterrein Moerdijk ligt in het Hollands Diep een grote zandplaat, enkele honder den meters lang en een meter óf der tig breed, een plaat die zo langzamer hand de enige Westeuropese overwin teringsplaats .voor de. ganzen uit Siberië--.én "NovSc Zembla. schijnt te zijn geworden Tóen bekendgemaakt werd, dat de zuidelijke oever van' het Hollands Diep zou moeten worden af gegraven om er een goede scheen- vaartroute aan te leggen, ont'okte dat een storm van Drotesten vooral uit kringen van vogelliefhebbers. De pro testen vonden weerklank, ook en voora! bij de partijen die nauw bij de ontwikkeling van het industrieoroleet betrokken waren als Shell, het ïndus- trieschap. ,en de gemeente Rotterdam. Er kwam 'gold oo tafel, en deskundi gen van versch'T'ende nluimane sin ger rond de. fafe! zitten om de pro blematiek van de Sassennlaai. eer. uniek stuk natuur in West-Europa, te bestuderen. Prof. dr. K. Voous en an dere prominenten op het gebied van het natuurbeheer beraadslaagden mot waterbouwkundige ingenieurs. Shcli- en andere directeuren. vospibcscber- mers en vogelkenners in een vastbe raden poging de Sasstcnplaa! te be houden Er werd bes'oten tof het mt'""! van een recmslructienlsr. voor de Sassenpiaat. Dit nlsn enn' Vm" een miljoen kosten Er zon een beschoei ing worden aangebracht oo rbe olas'- sen waar schenen dicht onder de plaat - langsvoeren. een beschoeiing overigens die ook voor de ganzen, be langrijkste in hef. heie snel. eccenta- bei moest ziin. De noordeliik plaatoe- vgr zou een zacht e!ne>ip->d vertoon krijgen, er zou een forse hoeveelheid biezen, het belar.eri'ks/e som zen voor- sel. moeten worden aangeplant en de Sassenpiaat zou gedraineerd worden. Het bezwaar tegen de noodzake lijke afgraving van de plaat aan de zuidelijke oever ten be'nocvp van de scheepvaart zou men trachten te on dervangen door de plaat met behu'tn van enkele duizenden tonnen zand aan de andere kant weer te vergro ten. Het ganzen-onderkomen wordt dus wel bijzonder ingriipend ver bouwd ten gerieve var. de we! zeer welkome winterse gasten. „Wanneer er nu in een ruime straa! rondom de plaat geen storende werkzaamheden 'worden uitgevoerd." aldus prof. dr. Voous, ..dan heb ik echt wel ge gronde hoop dat de ganzen hun san- gepaste verblijf zuilen blijven waar deren." Öje hoop is' inderdaad niet onge grond. Elders 'immers zijn al twee "vergelijkbare projecten met succes gerealiseerd: op Bonaire een broed plaats voor flamingo's en in het Ame rikaanse Texas een overwinterings plaats voor de onrustbarend snel slin kende vogelsoort van de trompet- kraanvogels, waarvan er in de hele wereld nog maar enkele tientallen voorkomen. De broedplaats op Bonai re is ontstaan, nadat de Antilliaanse regering een Amerikaanse zoutfirnvi een" concessie had gegeven voor de exploitatie van zoutpannen. Asn die •vergunning was echter de voor waarde verbonden dat een gebied van rond 55 hectare ongerept zou blijven. Het beheer ervan zou voor kosten van de zoutfirma komen. Bij de on derhandelingen die hierbij werden ■gevoerd, traden de herer. drs. 3. Booth van de Rijkswaterstaat, dr J. Westermsn en prof dr. K. Voous op als onderhandelaars en adviseurs ■vóór de Antilliaanse regering. Hun ervaring is, dat de broedomstandighe- Een kolonie ganzen'is neergestreken in een weiland. DEN HAAG GS bieden in een subsidievoordracht voor de provincia le VVV' aan Provinciale Staten de ontwerpbegroting met subsidieaan vragen dezer instelling nart. GS stel'en nu voor de sedert 1964 toegekende jaarlijkse subsidie, van f 45.000 te laten vervallen met ingang van 1 'uls 1071, voor de komende ja ren geen bijdraee meer beschikbaar te stellen voor de voor'iehtirc onder de eigen bevolking en uiteindelijk voor 'PT' een aanvurende bHdracp •■an 'en hoogste f 10.000 te verlenen n 'V tof dusver door de VVV voor dp f c vnurdigins van materiaal voor de- v-, ."VoVdne g^m.orkn? koster. J*1 nip ROTTERDAM De zandzuiger waarmee in verband met bodem ver hoging stortwerkzaambeden worden verricht in de Nieuwe Maas wordt op of omstreeks maandag 8 maart ver plaatst naar het riviervak tussen kmr, 99-0 c.i 999-5. Het stortwerk met de drijvende kraan in het vak 9P7-99S wordt voortgezet. De scheepvaart moet deze ten an ker liggende werkvaartuigen voor zichtig passeren eri rekening houden met draden van uitstaande ankers. Bij de vaartuigen kunnen manoeuv rerende zand- en grintschepen wor den verwacht De heer Van der Laar stelde vast dat er op het ogenblik sprake is van een puur middeleeuwse stedenstr'jd. „Het enige wat we niet doen is har nassen aantrekken en. eikaars stads muren beklimmen, maar de manier waarop wc met tarieven en facilitei ten binnen dc provincie, provincies tegen elkaar en dan nog eens tegen België, elkaar bevechten, is gewoon vroeg-middeleeuws cn daar moet een eind aan komen." In deze „stedenwedstrijd" moet naar het oordeel van de burgemeester van Bergen op Zoom geen nieuw bol werk „West-Brabant" worden ge kweekt. Er is een strakkere lande lijke planologie voor havens, indus trieterreinen enz. nodig. De hogere overheid is geschapen orn.de lagere overheden te verhinderen elkaar in de haren te vliegen. Dat betekent „dat we op een gegeven moment misschien allemaal een stukje van onze autonomie moeten offeren." ..Het gaat er niet om of een stukje West-Brabant in een Deltaprovincie willoos slachtoffer wordt van Rotter dam enerzijds en Antwerpen ander zijds. Men moet terdege ook rekening houden met de belangen die b.v. Ber gen op Zoom onmiddellijk heeft met. de aansluitende Zeeuwse gemeenten." Hoewel drs. "Van der Laar vindt dat er. aan het idee van een Delta- den voor de flamingo's er na de mi lieuverbetering aanmerkelijk op vooruit zijn gegaan. Niet minder goed zijn de ervaringen die prof. clr. Voous heeft opgedaan in Texas. Hier over winterde het laatste handjevol trom- petkraanvogeis dat de wereld nog be volkte. Een oliemaatschappij die al tientallen jarer. lang in het -overwin- teringsgebied olieconcessies heeft,, besloot enkele jaren geleden het na tuurbeheer de helpende har.d te bie den: eike winter werd ai het werk in het betrokken gebied volledig stilge legd zodra de kaanvogels zijn gesig naleerd. De resultaten zijn volgens prof. dr, Voous „zeer bevredigend". Hij hoopt straks van zi.in troetelkind de Sassenpiaat hetzelfde te kunnen zeggen. Ik kan nu Êaan doen wat altijd al heb BOSKOOP De heer Chr. B Se lier is bij zijn veertigjarig jubileum bij de Boskoop.se waterleiding ko ninklijk onderscheiden met de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij werkte 35 jaar bij hét gemeentelijk waterlei- din.abedrijf c-n de laatste vijl jaar bij De Rijnstreek. In Hotel Neuf sprak voorzitter P. M. P. Smolders de jubilaris en Zijn familie toe. Hij overhandigde hem de bij de onderscheidig behorende draaamedaille en eer. envelo-p met in houdt. Mevrouw Seiier kreeg bloe- LEIDEN Van 23 juli tot en met 1 augustus zuilen in de Oranjerie van de Hortus aan het Rapenburg reptielen en amfibieën zijn te zien zoals da interessante btinde grotten-olm, zeeslangen, reuze-slangen én -schildpadden, elegante boom slangen en de enige giftige hage dis. het gila-monster. De stichting „bevordering hcr- petologie" hoopt hiermee een bij drage te leveren aan het over winnen van allerlei onberede neerde menselijke angsten tegen over deze dieren". In 1967 hield d stichting, eveneens in Leiden, haar eerste internationale reptie len- en amfibieëntentoonsteUing onder het motto Terra Hortus en het succes teas groot: meer dan 25.000 mensen kwamen toen „repti eitje-kijken". In het comité van' aanbeveling zitten onder anderen Blijdorp-di- recteur ir. Van Dam, de heer Louw man jr. van het Dierenpark Wassenaar en de directeuren van de Leidse Hortus en het Rijks museum van Natuurlijke Histo rie. respectievelijk prof. Karstens an prof. Brongersma. Op de tentoonstelling komt ook een stand Iran het World Wildlife Fund. NIEÜW-LEKKEHLAND „Blij dat ik wegga? Ja, ik zou ei genlijk heftig moeten ontkennen, maar waarom? Ik heb gedaan wat ik kon, zevenenveertig jaar lang, cn voor mij nu een ander, hoor.' Er staat "in Geldermalscn een fijne bungalow' op me te Wachten, met zo'n vijfenvijftig vierkante meter tuin, en daar gaan mijn vrouw en ik nu eens lekker van genieten, als ik het tenminste nog beleven mag!" Hij gaat er eens even lekker voor zittenen glimlacht eens naar zijn voor haar zeventig jaar wel bijzonder vitale echtgenote, die gevleid lacht na een welge meend kompliment over haar verschijning. Burgemeester H. R. Nieborg. vandaag precies vijfen zestig jaar oud, binnenkort, op 16 maart, op de kop af vijfen twintig 'jaar burgemeester, en sinds 1 september 1964 eerste burger van Nieuw-Lekkerland. De Koningin heeft hem met in gang van 1 april aanstaande eer vol ontslag uit zijn overheids-, funktie verleend. „Nee. versta me nou niet verkeerd, hoor." haast hij zich te zeggen. „Het is echt geen kwestie dat mijn vrouw en ik opgelucht ademhalen nu we hier uit Nieuw-Lekkerland weg gaan. Integendeel zelfs, want we zijn zo langzamerhand min of meer met de streek hier vergroeid geraakt. Maar ik vind gewoon dat je er recht op hebt om als je vijfenzestig bent. alles eens lekker van je af te gooien en precies te gaan doen wat je nou eigenlijk altijd ai hebt gewild maar waarvoor je, zeker in hei burgemees tersambt. nu eenmaal geen tijd hebt!" Ais je op de dijk rijdt, richting Xicuw-Lckkerland. gewoon almaar de dijk volgen, dwars door het dijk- dorp heen. tot je bij een boekhandel komt, en dan rechtsaf de dijk af. Het derde huis links moet dan dat van dc burgemeester zijn. Dat zal de heer Nieborg cn zijn echtgenote bij hun komst zeven jaar geleden ook wel zijn vcrtcid. Zij hebben er alleen een Nieuw-Lekkerland aangetroffen dat nog maar een aftreksel was vati het Nieuw-Lekkerland dat de duizenden toeristen nu voorbij zien schuiven op hun tocht langs dc molens van Kin derdijk. Zesenveertighonderd inwoners in 19(34. Vijfenzestighonderd nu. „Nee. dat is mijn verdienste niet hoor", schiet de gevatte burgemeester Nie borg in de lach. ..De SGP heeft hier nou eenmaal vee! aanhang, en dat verklaart misschien meert" Het i? echter wèl zijn werk „nee. dat van liet gemeentebestuur, hoor" ge weest om voor die beslist niet kin derachtige aanwas van het inwoner tal een geschikt onderkomen te bou wen en van Nieuw-Lekkerland een gemeente ie maken waarin het goed wonen zou zijn." „Of dal gelukt is?" fli.j kijkt zijn vrouw even vragend aan. ...Ia. ik dacht van wel. In ieder geval heli ik mijn best gedaan, en wat kan een mens nog meer? Nee. alles zal echt niet vlekkeloos zijn. daar ben ik me heus wel van bewust. Maar als je de gemeente zoals die was toen we hier kwamen vergelijkt met wat bet nu is, dan kun .je wel zeggen, zonder nou direkt op je borst te gaan kloppen van 'dat-heb-ik-nou gefikst' dat er wat is gepresteerd, en daar ben ik gewoon blij om. We gaan hier echt voldaan weg!" Het laatste projekt dal burgemees ter Nieborg onder handen heeft ge had, het hypermoderne openlucht zwembad in het plan-Middenweg, wordt op 28 aprii officieel geopend, net bij de aanvang van het seizoen zodat Nieuw-lekkeriand er nog met volle teugen van kan genieten, behal ve dan op zondag, want de stemming in de. raad vier man SGP, vier man PvdA. twee man CHU, twee man ARP cn één VVD is voorals nog zo. dat de hekken van het bad op de dag des Heren mot een fors slot worden gebarricadeerd. Behalve dat nieuwe zwembad zijn er in de zeven bewindsjaren van bur gemeester Nieborg. zeven vette jaren voor Nieuw-Lekkerland. nog we! meer projekten gerealiseerd waar de heer Nieborg nogal trots op is. Hij noemt allereerst de nieuwe begraaf- plaats, die in 1982 werd geopend. ..Dat was wel hard nodig ook," vindt hij. „want we konden onze eigen do den niet eens meer begraven!" DaaG naast noemt hij het nieuwe raadhuis dat op 11' riisart I860 werd geopend. „Ais we het nou toch over 'hard no dig' hebben, nou, dan was dat het wei. En we hebben er nog geen gele genheidskoopje aan gehad "'ook. want welke gemeente zet voor nog geen anderhalve ton een goed geoutilleerd raadhuis neer? Ja. het is nu weer te klein, maar zo gaat dat nou eenmaal." Vanuit bet serreraam van de bijzonder gerieflijke burgemeesters- woning „nou. ik ben toch blij dal we straks in een bungalow zitten hoor, niet zo bewerkelijk!" heeft de heer Nieborg uitzicht op het ter rein van het Dorpsplan-West, waar binnenkort nog zo'n vijf- tot zeshon derd woningen bijgebouwd gaan wor den. Naast de overige nieuwbouw en het moderne winkelcentrum dat Nieuw-Lekkerland rijk ïs, is de ge meente daarmee aardig uit het dorpse korte broekje gegroeid dat hei zeven jaar geleden nog aan had. Dat ziin trouwens ook de kinderen, drie dochters en twee zoons, van het scheidende burgemeestersechtpaar, „Ja, in die zeven jaar hebben we ze één voor één het huis uit zien trek ken." Trots verklaart mevrouw Nie- Itiirg. Nieborg en zijn vrouw borg dat ze allemaal erg goed terecht zijn gekomen. De oudste dochter is zelfs met een vakbroeder van haar vader getrouwd: cie heer Nieborg heeft de heer I. J. P. Kevzer, burge meester van Benthuizen en Moerka- pelie, tot schoonzoon. Zelf komt de heer Nieborg uit een gezin van zes kinderen: zijn vader was gereformeerd predikant in Bleis- wijk „ja een paar uur na mijn geboorte was ik al gedoopt, dat wilde mijn vader nu eenmaal!" en aiie broers, vier in totaal, zijn net als hij in gemeentedienst. In 1924 begon de heer Nieborg ais volontair in Baren- drecht en Heerjansdam, de start van ee.i sucsesvolie loopbaan. Via ambtenaar ter secretarie in LJsselmonde in 1029, en kommies in Alphan aan de Rijn in 1932. werd de heer Nieborg op IC maart IMG be noemd tot burgemeester van Dulven- dijke, ..Ja. Duuvendieke zeggen ze daar. We wisten niet eens wat het voor plaat: was. We) dom achteraf, want in die naoorlogse tijd kon je gewoon kiezen welke gemeente je wilde hebben. Er was helemaal niets, niet. eens een café!" AVat onwennig is hij incl zijn vrouw en kinderen naar Duirrndijke getogen. Het heeft wel even geduurd DRS. VAN DER LAAR vroeg middeleeuws provincie aanlokkelijke kanten zitten, onderstreepte hij nog eens het moei zame overleg met drie provinciale besturen, drie ETI.s. drie PPD's, plus een Rotterdam en een Rijnmond: „Voordat daar allemaal iets uitkomt zijn we jaren verder." Het is naar het oordeel van de heer Van der Laar juist een van de fouten, zowel van landen als van. provincies en gemeenten, dat de be stuurlijke structuren op een sociaal- economische werkelijkheid van mis schien wei honderd of tweehonderd jaar geleden zijn verstard. Al met a! wilde de heer Van der Laar maar zeggen dat men voor het in culturele en economische zin sterk uiteenlopende karakter van het gebied beneden de .Moerdijk niet zonder meer kan uitgaan van Jict idee „West-Brabant". Daarvoor zal eerst gezocht moeten worden naar gemeentelijke, gewestelijke en regio, naie structuren die de huidige soriaal- economische werkelijkheden dekken. DEN HAAG Op verzoek van de gemeente Schoonhoven hebben GS van Zuid-Holtand bij Provinciale Staten een voorstel ingediend over de verhoging van de tarieven voor het veer tussen Schoonhoven en Gelker.s. Het veergeld voor een persoon. wordt van fO.IS op 10 20 gebracht, voor een persoon per fiets wordt het van f 0.30 naar ƒ0,35. voor een motor fiets met één persoon biijft hei veer geld onveranderd 0,60), voor een auto beneden 2.000 kg. wordt het var 1,10 op f 1,20 gebracht, voor een auto tot 5000 kg gaat het van f2.Tn naar 2.90 voor een auto toi 8090 kg sa at het van 5.50 naar 5,30 en voor eer) auto boven de 8.000 kg gaat 'net van ƒ7,50 naar 7.70. Ook de knip- kaarien en mnandkaarten gaan om- hoog. voor hij daar als Hollander werd ge accepteerd. Voor zover nog nodig* heeft (le watersnoodramp van de fe- bruarinacht in 1953 alle reserves weggenomen. Duivcndijke werd zwaar getroffen. Wanneer het echt paar Nieborg er nu over praal, be trekken hun gezichten. Dc nacht heeft ook voor hen, juist voor hen al? bnrgemeestersechtpaar dat bijzonder nauw bij de ramp en vooral de gevol gen ervan betrokken is geweest, een droevig stempel op hun herinnering gedrukt. Het is nu 1S71. Ze realiseren het zicli allebei terdege. In Geldermalsen staat een riante bungalow op hen ie wachten. Burgemeester Nieborg kan daar naar hartelust zijn hobby's gaan beoefenen: tuinieren, orgelspelen, autorijden, „ach, ik heb er zoveel, nee, ik ben echt wei zoet hoor. me vervelen zal ik heus niet." Voor het zover is, viert hij echter eerst nog zijn 25-jarig jubileum als burgemeester. Of hij er zich veci van voorstelt? „Ach. ik zal wel zien, Ik hoor nou eenmaal niet te weten wat men eventueel voor me op touw zou gaan zetten, hè?", knipoogt hij. Nog gauw even een plaatje maken. „Van mij? Ja, goed, hoor, maar raag mijn vrouw er ook op? Ze hoort er toch ook bij". Ze moet wel op het stoepje gaan staan als ze met haar kleine gestalte op dezelfde hoogte wil staan als haar man. die dicht tegen dc twee meter aan zit.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 2