14®° 98 Reeuwijkers maken zelf hun water schoon BI m gaf succesvol Streekmuseu concert raadhuis Nieuwpoort HEFTICA Maasvlaktewerken getemporiseerd Pink Floyd voor vol paleis Ontroering bleef uit bij Tramlijn Begeerte Nieuwe CBR bijna gereed 59 Hermandad Voor de Alblasserwaard Auto's vernield van ziekenhuispersoneel Nog. teveel onzekerheden Muzikaal recital organist Spijker Volksstuk met lach en traan IIP de rotterdammer PAGINA 3 D*G 5 APRIL 1971 afmetingen 44x30x14 cm extra voorvak met rits RADIATEuhEN en inyercoolersB site Hm (Vi ter meulen het winkelen wetarci brode flock V*j¥d* Onder luchtige' zomerkleding wilt U graag een foundation die luchtig draagt, Uw figuur corri geert en U niet in Uw bewegin gen belemmert door stijve ba leinen. Dan is deze pantylette beslist iets voor U. Ideale zomerpantylette van een hoogwaardige kwaliteit soft ly cra (dus een goed correctiever- mogen). De cups met zachte vulling en beugel voor uplift. Met apart ingezet achterpand voor een nog betere pasvorm en met loshaakbaar, dubbel ge voerd kruisje. In blijvend wit onderbustewijdten 75 t/m 85. Dezé uitstekende foundation koopt U nu voor de helft van de prijs. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze soft lycra pantylette, met zachte cups, beugels, apart inge zet achterpand en loshaakbaar dubbel gevoerd kruisje. In blij vend wit en onderbuste wijdten A-B-C cup, 75 t/m 85, nu Ook maandagmorgen open Géén rel. cf schrift. best. KRIMPEN A.D. LEK Om tien uur in de ochtend van Tweede Paas dag wordt in de hervormde kerk in Krimpen aan de Lek een Paaszang- d lenst gehouden. Voorganger is ds A. Boertje. Medewerking verlenen het kinder koor en het jeugdkoor van de Chr. Gem. Zangvereniging Soli Deo Gloria onder leiding van Wim Koen, de te nor Wim Roggeveen, de trompettist Cees Schouten en de organiste Neiie Koen. Handig, zo'n vakantie- en weekend koffer, die fijn veel ruimte biedt maar nooit een sta-in-de-weg is, omdat U hem tot een plat pakje op kunt vouwen. Vouwkoffervan een zware kwa liteit linnen (dus waterafsto tend), opgevouwen slechts 14 x 44 cm, als koffer 44 x 30 x 14 cm, met rondom lopende rits, royaal voorvak, kunststof hand vat en beschermdoppen. Nu in diverse leuke streepidessins voor oog géén zes gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze vouwkoffers van een zware kwaliteit linnen (waterafsto tend), afmetingen 44 x 30 x 14 cm, met rondom lopende rits, voorvak met rits en bescherm doppen, in diverse streepdes- sins voor 5 Ook maandagmorgen open Géén te!, of schrift, best u POORTUGAAL Onbekenden hebben In de nacht van zaterdag op zondag op een vandalen-manier huis gehouden op de parkeerplaats van het Delta-ziekenhuis. Een daar staan de .personenauto werd in brand ge stoken en brandde geheel uit. Aan twaalf andere auto's werden vernie lingen aangericht zoals banden kapot gesneden, buitens/tegels afgebroken, ruitenwissers vernield en een linnen dak opengesneden. Alle auto's behc/rden toe aan per soneel van de inrichting. De rijkspolitie van Poortugaal heeft de zaak in onderzoek. REEUWIJK Het Zuidhol- landsc watersportccnirum Reeu- wijk heeft een merkwaardig ac tief weekeinde achter de rug. Burgerij en gemeentelijke be stuurders besloten de strijd tegen de vervuiling van het voor hun dorp zo belangrijke water niet met woorden maar met daden te gaan voeren: onderleiding van lo- ko-burgemeester W. C. Kraan en de wethouders mr. M. C. H. Post- ma en A J. Prins hebben de Reeuwijkers zelf maar aange pakt. Samen met de zeeverken ners en de watersportverenigin gen. Het resultaat was verbluffend: in één zaterdag hebben de Reeu- tvijkse amateurs méér rommel uit vaarten en plassen opgehaald dan anders in een héél werkprogram maen de watersporters hebben het komende seizoen schoon vaarwater, „Als die het nu maar schoon houden!" zegt loko-burgemeester Kraan. „In het najaar organise ren we nog zo'n zaterdag." Op de foto geheel rechts de heer Kraan in actie met zijn ge meentesecretaris en twee vrolij ke watersportsters. Bij de buit was zelfs een afgedankte kerst boom met pot en al! zeowaabpsthaat TEUTÓON OIO- semm-ssmm ROTTERDAM PRiVE: 185410 ROTTERDAM Pink Floyd is een goede aloude en alom ge waardeerde bekende. De lang speelplaten, zes tot nu toe, zijn alle góed geweest voor ruime op lagen en de diverse malen dat de heren Waters Wright. Mason en Gilmour (Sydbarret verliet de groep kort na de oprichting in '86 en maakte sindsdien twee so lo Ip's) in dit laantje optraden konden zij rekenen op een uitver kocht huis en ,zeer aandachtig gehoor. Een dergelijke situatie viel ook za terdagavond waar te nemen in Rot terdam, waar dit keer het gloednieu we Ahoy sportpaleis (7000 plaatsen/ was afgehuurd om alle Floyd-liefheb- bers te kunnen bergen en de toe gangsprijzen aan de redelijke kant te houden. De groep was uitgebreid met een koor en orkest onder léiding van Jeffrey Mitchell. Dat was weer no dig1 om op adequate, gelijknamige langspeler geen geweld aandoende wijze het symfonische werkstuk Atom Heart Mother-te kunnen presenteren. Echter pas na de pauze. Tot de thee werd de tijd gevuld met een aantal composities dat zo langzamerhand tot de standaard-uit rusting van de Pink Floyd-concerten is gaan behoren: Astronomy Domine Careful With that, Axe Eugene, Fat Old Sun (een nieuwkomer in het klas sieke gezelschap) Set the Controls for the Heart of the Sun en Cymbaline, waarin de inmiddels genoegzaam be kende stereofonische voetstappen in de hane'oalken. Prima nummers, zeer vakkundig neergezet ook. daar niet van, maai nu zo vaak ten gehore gebracht, dat een beroepsconcertbezoeker de ste reo-effecten uit de toverdoos van Rick Wright lang tevoren kon zien aankomen. Het onverwachte en overdonderen de van de eerste keren was er uii en dat ontnam althans een stukje luid plezier. Gelukkig werd dat ruim schoots goedgemaakt door een indruk wekkende uitvoering van de jongs'e groepscompositie Atom Heart Mother, ai speelde de akoestiek van het wie- lerpaleis af en toe parten. ROTTERDAM Met het oog op de vele onzekerheden zijn de werkzaam heden op de Maasvlakte nu beperkt tot de strikt noodzakelijke, aldus B. cn W. van Rotterdam in hun ant woord op schriftelijke vragen van het KVP-gcmeehleraadslid mr. L. A. Struik. Vier oliemaatschappijen hebben B. en W. begin januari verzocht bij de indeling van de Maasvlakte een ter rein van 340 hectare te bestemmen vaor tankers uit te breiden tot acht en de manoeuvreerfaciliteiten af te stemmen op de nieuwe generatie mammoettankers. Déze olieondememingen willen daar tezamen een „crude oil Termi nal" stichten en zien in de Maasvlak te het laatste beschikbare terrein in Rijnmond waar aan de groeiende be hoeften van de olie industrie kan worden voldaan. De oliemaatschappijen ramen de hoeveelheid ruwe olie, die via deze „crude oil terminal" reeds in het be gin van de jaren tachtig zou kunnen worden verwerkt op tweehonderd miljoen per jaar. B. en W. voegen daaraan toe, dat inwilliging van dit verzoek een herin deling van de Maasvlakte noodzake lijk maakt. Zolang de "uiteindelijke bestemming van de terreinen op de Maasvlakte niet vast staat, zijn de bedragen die met zo'n herindeling zijn gemoeid, niet exact te berekenen. In studie is de wenselijkheid van een op de Maasvlakte te vestigen scheepswerf. Vestiging van de tweede nationale luchthaven op de Maasvlakte zien B. en W. niet als een optimaal gebruik van dit unieke, aan zeer diep vaar water gelegen terrein. Bovendien zou de ligging ten opzichte van de. ver bindingen te land niet voldoen* aan 'de eisen die aan een luchthaven dienen te worden gesteld. Bovendien is de oppervlakte voor een luchthaven te gering. Ook bij vestiging van een contai nerhaven zou van dit diepe vaarwa ter geen optimaal gebruik worden ge maakt en voor zo'n containerhaven zou eveneens gelden, dat de verbin- dingen vooral dc spoorwegverbin ding allerminstideaal kan zijn. Bovendien zou de kostprijs van een containerhaven op de Maasvlakte zeer hoog worden. In overleg met de directie van Hoogovens achten B cn W een uitstel van de hoogovenvestigine zeker vat baar voor nadere overweging. Bovendien dienen zich nieuwe technologische ontwikkelingen aan, in casu directe reductie, waardoor cokes ovens en hoogovens uit het staalpro- ductieproces wegvallen. Of deze ont wikkelingen reeds kunnen worden geïncorporeerd in de Maasvlakte plannen hangt uiteraard af van het tempo, waarin deze ontwikkelingen zich voltrekken en van de vraag hoe lang de hoogovenplannen kunnen worden uitgesteld. ROTTERDAM Het concert zater dagavond van de Politie Harmonie vereniging „Hermandad" heeft een stampvolle Grote Doelenzaai getrok ken en de uitvoerenden vulden het podium helemaal. „Hermandad" opende onder de pit tige en zeer bekwame leiding van Dick Koster de avond met de fris gespeelde dansendé „Symfonie ie één deel", die de Fransman Louis E. Ja- din ïn het begin van de vorige eeuw voor zo'n ersemble van blazers heeft geschreven. Het orkestlid Jos Passel blies in de ..Trumpet tune" van Henry Purcell zijn soli viertuoos, en in dit werk zo wel als in het volgende, de „Air uit de Suite no, 3" van Johann S. Bach, speelde de jonge organist Nico de Baad zijn partij heel goed. Bewonderenswaardig speelde het orkest het mooie „Fedio Christe" van F, H. Schorer virtuoos en prachtig van klank het Presto! de zeer boeiende „Antilliaanse dansen" van K. Vlak, „Finlandia" van Sibelius en de Ouverture ..Norma" van Bellini De drumband oogstte een donde rende ovatie bij zijn optreden onder leiding van K. van den Heuvel: voor al „Friendship" van de leider klonk bijzonder stoer. Medewerking aan dit concert ver leende het „Westlands Mannenkoor", dat onder de altijd weer stimulerende leiding van Piet Struijk het intens boeiende „Te Deum laudamus" van Jan Nieiand uitvoerde met 'een prachtige, verzadigde klank, een le vendige nuancering en een uitste kende klankverhouding van de stem groepen. Ook in andere nummers was de medewerking van dit grote man nenkoor zeer te waarderen. De jonge sopraansoliste Etly Ver hoeven liet veel goeds horen in ge deelten uit „Porgy and Bess" van Gershwin en zong de moeilijke aria „Casta Diva" uit Bellini's opera „Nor- ma" helder en tot in de hoogste hoog ten zuiver, wat een hele prestatie is. De orgelbegeleidingen waren bij Aad van der Hoeven in uitstekende han den. Het was een bijzonder geslaagd concert, en de toehoorders waren te recht geestdriftig over al het gehoor de. G. M. Bersjant hi-t.iT Een historische opname van het uit 1697 daterende raadhuis van Nieuwpoort, uniek gelegen boven de sluispaort aan het einde van de Binnenhaven. SPIJKENISSE Een niet zeer groot, maar aandachtig pu bliek heeft zaterdagavond in de Ontmoetingskerk de verrichtin gen gevolgd van Anton Spijker, organist van de Bosjeskerk te Rotterdam. t Met een programma, waarop ver schillende uiteenlopende stijlen rijke lijk waren vertegenwoordigd heeft concertgever zijn dispositie voor het instrument, zijn grote begaafdheid" en zijn sterke muzikaliteit duidelijk ge demonstreerd. Het feit, dat hij zijn ogen mist is geen beletsel voor een grote trefzekerhed. Zijn techniek is trouwens over het geheel genomen van uitstekende kwaliteit, maar wat belangrijker is, is het feit, dat al zijn vertolkingen getuigen van een grote mededeelzaamheid: de luisteraar wordt voortdurend bij het muzikale proces betrokken. De verschillende stijlen werden fraai zuiver benaderd: Buxtehude het mooie in Toccata-stijl gecompo neerde Praeludium met fuga in D en Bach twee koralen en het gran dioos tot slot gespeelde c-moll Prae ludium en fuga, mooi strak, goed ge articuleerd en met fijn afgewerkte versieringen. Mendelssohn's sonate in c en twee fragmenten van collega Jean Langlais genoten evenzeer stilis tisch gave vertolkingen met door dachte registratiekeuze en sterke con trastwerking. Voor het welverdiende applaus dankte Anton Spijker met een herha ling van Bach's gevoelig weergege ven koraal „Waehet auf, ruft uns die Stimme". p.y. ROTTERDAM Tramlijn Begeerte, zaterdag in de Schouw burg in première gegaan bij het Nieuw Rotterdams Toneel, werd een soort recht voor z'n raap ge speeld volksstuk met een lach en een traan. Waarbij mijn traan wegbleef, want hoe lekker vol uit het ook werd gedaan, het ont roerde mij niet. En dat was toch wel de bedoeling. Waar ligt dat aan?. Is Tennessee Williams* beroemde stuk, een van zijn beste, waarom nog een herinnermgsaureool .hangt (de voorstelling van Comedia kort na de oorlog met Ank van der Moer en Guus Hermus) nu al verouderd? Of zien wij er beter doorheen? Had het toch maar anders gespeeld moeten worden dan regisseur Jules Royaards dacht? Heit kan aan van alles liggen. Als ik het stuk na deze voorstelling in één zin zou moeten samenvatten sou ik zeggen: toen hysterische Blanche niet meer te harden was lieten haar zwager en haar zus haar weghalen. Dat was wel een droevig gezicht maar tragisch was het niet, want deze Blanche van Lies Franken was al dadelijk aan de zenuwarts toe. Zij begon meteen al prachtig hy pernerveus met schrikbewegingen, een gejaagd stemmetje en een onuit staanbare aanstellerij. Zij hield die verwende zelfzucht, dat hoogmoedige liegen, de angst voor de gewone wer- ROTTERDAM Het ziet er nu nog allemaal wat rommelig uit, maar vrijdag 23 april moet hier alles klaar zijn: dan zal om vier uur 's middags wethouder mr H. C. G. L. Polak (stadsontwik keling en verkeer) het nieuwe kantoor van het Centraal Bureau voor afgifte van rijvaardigheids bewijzen officieel openen. Het staat aan de Noorderbcchteven benoorden de nieuwe rijksweg verbinding tussen Schieplein en Kleinpolderplein. De ruimte in het tegenwoordige pand achter het Centraal Station zo be rucht voor velendie als maar niet slaagden voor hun rijbe wijs werd te klein en het is vooral te moeilijk bereikbaar. kelijkheid, en het ijdele mannen lok ken, knap overspannen vol. Maar het kon al gauw niet érger worden. Zij had, breekbaar als zij was, geen dramatisch stootje meer nodig. Bo vendien was deze Blanche van Lies Franken niet wulps, niet weerloos heet. Wij konden met haar zwager Stanley meevoelen als hij zich er gerde aan die nukkige nuf, maar be grepen niet dat hij opeens zo nodig met haar naar bed moest. Want er had maar weinig gebroeid tussen die twee. En bovendien maakt Jules Croiset van die potige, pokerende, drinkende, vretende, blijkbaar goed vrijende, Stanley een jofele bink, waarvan je zo'n rottigheid]e niet ver wacht als zijn vrouwtje net in het ziekenhuis ligt te bevallen. En Blanche kon daarop nauwelijks af knappen, gezien haar ervaringen met Jan-en-alleman. Tennessee Williams gebruikte hier een kunstmatige theatrale foef. Niet de enige trouwens. De tram naar eindpunt Desire (begeerte), die alleen langsdavert als hij dramatisch handig uitkomt, een opkomend onweer, een burenruzie in de New-Orleans-ach- terbuurt, bet lampionnetje om de lamp voor een zwoel licht, en allerlei bewonderde symboliekjes voor zijn, freudiaans overschatte, sexuele span ningen, worden toneeleffecten als Tramlijn Begeerte gewoon naturalis tisch gespeeld wordt alsof het geval zich in elke volksbuurt zou kunnen afspelen. Voor volkstoneel is het stuk niet eerlijk, gezond en eenvoudig ge- noeg. En wie de betovering, waar Wil liams mee werkte, doorprikt, zoals Jules Royaards deed, houdt maar een onecht melodrama met echte tafereel tjes over. Waar de spelers echt kon den zijn, waren zij dat ook. Dan kwa men Lies Franken en Jules Croiset tot boeiende brokjes spel. Martine Crefcoeur als Blanches aardige, meegaande, ongecompliceerde zuster kon daardoor gemakkelijk een van de gaafste rollen spelen. Zij is de enige waarvan "Williams geen naar verwrongen mens heeft gemaakt. Pie- ter Lutz als de goedige Mitch, die wel wat in Blanche ziet. totdat hij haar doorheeft, kan het simpele karakter ook goed volhouden, al moest hij, ter- wille van weer een vechtpartij, ook een paar maal onverwacht uit zijn karakter schieten. Camille de Vries, de kijvende buur vrouw, Edmond Classen en Ad Hoey- mans, de pokervrienden, kunnen het gewoon af. Wim Hoddes, dokter, en Riet Wieland Los, verpleegster, zijn alleen maar nodig aan het slot. Her man Frank is een maar even voor komende bijfiguur. Hoewel Williams' broeierige atmosfeer dus voor een groot deel was weggelaten bouwde Wim Vesseur toch een typisch Frans koloniaal New-Orleans-krot met palmbladeren, en vulde Henk Lagen- daal de black-outs met wat jazz-mu- ziek, die van timbre en intensiteit net niet New-Orleans was. ROTTERDAM De kieskring Rijnmond van de Partij van de Ar beid heeft een motie aangenomen waaréi gezegd wordt dat sluiting van luchthaven Rotterdam (Zestienhoven) dient te worden bevorderd. In elk ge- va! mag op geen enkele manier het vliegveld worden uitgebreid, ook niet indien de tweede nationale luchtha ven :>i de Markerwaard zal worden gevestigd. De kieskring heeft er op aangedrongen dat de PvdA zo snel mogelijk een standpunt bepaalt over het nationaal luchthavenbeleid. (Van onze correspondent) ALBLASSERDAM" —-Het is niet uitgesloten dat in hét histo rische raadhuis van Nieuwpoort een streekmuseum voor de Al blasserwaard gevestigd kan wor-, den. De Culturele Raad Alblas serwaard en Vijfheerenlandeh beijvert zich al jaren voor de vestiging van een dergelijk mu seum. De zaak is nu nieuw leven inge blazen omdat het-historische raadhuis van Nieuwpoort ontruimd zal wor den. De secretarie van de gemeente zal worden verhuisd. Het college-van B en. W, heeft de stichting meegedeeld dit mooie pand voor het door de cul turele raad beoogdde doel beschik baar te stellen. Er is een werkgroep streekmuseum gevormd waarin zitting hebben de heren S. van Harten, A. Vos, H. J. Sehlömann leden van de culturele raad bijgestaan door de heren H. Boer (burgemeester van -Nieuwpoort), W. Brouwer (journalist) en P. Ver hagen van de cultuurtechnische dienst. Omdat bij de vorming van een streekmuseum steun en medewer king van de bewoners, van de streek nodig is, heeft de werkgroep een ver gadering met streekbewoners belegd waarin de plannen met het, Nieuw- poortse raadhuis besproken zullen worden. Deze vergadering wordt ge houden op dinsdag 30 april .om 20 uur in het raadhuis van Nieuwpoort. - Hebben Uw vitrages hun beste tijd wel gehad, aarzel dan niet langer,-maar kom nu voor een lage prijs nieuwe uitzoeken. Want nu verkopen wij een bro- dê flock vensterval, een bijzon der mooie vitrage van polyester marquisette met rijk brodé flock dessin, hoogte 52 cm, kant en klaar met zoom en hoofdje. Een vensterval, die normaa! rond de drie gulden kost, nu per meter voor nog géén één gulden zestig. Morgenvroeg om 9 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze fraaie brodé flock venster val van polyester marquisette mat rijk dessin, hoogte 52 cm, per meter voor 1 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1