>1 k Senaat moet zich beraden op we avond met Menuhin-trio Stokvis Techniek 71' expositie van de moderne techniek CIija Stoidmijzen neemt afscheid van NEH W. vBorsselenpenning voor scheidende Unilever topman Harto{ Hillegersberg in zorg over groter vliegveld Fosfaten in Brielse meer op grote schaal te lijf voor elke autoschade en aiiti-roesManding Studiecommissie voor verkeer op kruispunt Pernis Liesheth List in Breepleinkerk KWARTET Comité uit Berkel zoekt steun Ruim zes miljoen verbetering dijken eiland IJsselmonde NS-lialte Nieuwerkerk officieel in gebruik Yoorzitter De Niet: deze krant behoort tot het 3.èS MRRQSSEitlEMSRIK Toekomst Resultaat Ceintuurbaan 117 ZWEEDS Rotterdam -12 ML-SÏAÏIÖN Iel. 180175 Lommerrijk DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 12 MEI T971 dat fflnt anti 4ers hooi van deze vsn hef. ssen van ■ijke icht en men Hen, oge. sta- Jjke an oint ting ge- aar--. icks bij zijn op •1 -: en het rif- G. he- is née uit- lat- opr er-.,. a:i- ïun op, din ja- isit. DEN HAAG De voorzitter van de Senaat, mr. M. de Niet vindt dat de nieuwe Eerste Kamer zich de ko mende maanden moet beraden over wijzigingen in haar werkwijze. Met name noemde hij -de mogelijkheid om de begrotingsbehandeling door de Se naat af te schaffen, zoals door de Staatscommissie voor Grondwetswij- ziringen Cals-Donner in haar eind- rapportds bepleit. De Staatscommissie meent, dat de dubbele behandeling van de begrotin gen door Eerste en Tweede Kamer onder meer teveel tijd vergt van de ministers en hun ambtenaren. Mr. De'Niet zei dit gistermiddag nadat de leden van de nieuwe Eerste Kamer waren beëdigd. Nieuw in de Kamér zijn onder meer de demissio naire premier De Jong, de demissio naire ministers Polak (justitie) en Witteveen (financiën), de voormalige Tweede-Kamerleden Schmelzer (KVP) alsmede de KVP-voorzitter mr. Van der Stee. 1 Eerder op de middag opende minis ter Beemink (binnenlandse zaken) in de ridderzaal namens de koningin de zitting van de nieuwe'gekozen Eerste de Tweede Kamer. De koningin de zitting van de nieuw geboren'Eerste en Tweede Kamer. De koningin zelf beëdigde 's morgens op Huis ten Bosch mr. De.Niet en mr. Van Thiel als respectievelijk voorzitter van de Eerste en van de TweedeKamer.Mr. De Niet is sinds 1963 voorzitter van de Senaat terwijl mr. Van Thiel zijn voorzitterschap al sinds 1963 vervult. 't s Van onze Haagse redactie. DEN HAAG De gerechterlijke acties van scheepsbouwer Gornelis Verolme hebben de fusie tussen zijn concern en de Rijn- Schelde-groep op het spel gezet. Worden zijn eisen ingewilligd dan dan kan de fusie wel worden vergeten, omdat geen der partijen in de dan ontstane chaos op korte termijn een uitweg zal weten te vinden. De staat der Nederlanden, de Ver- olme-beheeijsmaatschappij en de Rijn-,' Schelde-groep- hebben gisteren met deze waarschuwing een ernstig be roep gedaan Op de president van de Haagse rechtbank de eisen van de heer Verolme naast zich neer te leg gen. Zij voerden het woord in een kort geding dat de heer Verolme-tegen, hen had aangespannen en dat giste- ren voor dé president van de Haagse rechtbank diende, waarover wij in een deel van onze' edities hebben bericht. De heer Verolme meent dat de ge dagvaarde partijen zich schuldig heb ben gemaakt aan contractbreuk, op grond waarvan het fusie-advies .van de 'commissie niet bindend behoeft te zijn voor de partijen. Om dit doel te hereiken heeft hij inmiddels een nor male gerechtelijke procedure aanhan- ROTTERDAM In een zeer goed bezette grote doelen-zaal speelde gis teravond het Menuhin-Trio, be staande uit Yéhudi Menuhin, viool, Hephzibah Menuhin, piano en Mauri ce Gendron, cello. Voor de pauze van Beethovens c- moll-klaviertrio opus 1, nummer 3, Brahms' opus 37 in C g-daarna het Bes-dur-trio van Schubert opus 93. Het stemt natuurlijk tot, voldoening, dat zoveleh deze avond van hün be langstelling blijk gaven; Maar toch is de grote doelen-zaal niet de .ideale plaats voor een kamermuziekuityoe- ring. Dit vieltemeer op, daar het mu siceren van deze 'drie 'kunstenaars niets spectaculairs had. ROTTERDAM Uemis. heeft' dinsdagavond een corn- missiè ad hoe ingesteld dié dé-.ver- keerssituatie'-rond de kruisingÖüd Pernisseweg Vondelingenweg gaat bestuderen. Aanleiding hiertoe was een brief van B en. W waarin onder meer een prognose van wachttijden voor de spoorwegovergang in 1975 werd gegeven. Het meeste bezwaar had de wijk raad tegen de elf minuten wachttijd, die tussen 7 en 8 uur 's morgens zal ontstaan. Weliswaar kan bij eventue le calamiteiten aen vluchtroute over het containerterrein worden gevon den, maar de wijkraad vond toch dat de spoorwegovergang een gevaarlijke belemmering vormt. De wijkraad kon zich dan ook niet met de inhoud van de brief verenigen en de commissie ad hoc, die op advies van de heer J. Apon van het bureau wijkaangelegenheden werd ingesteld, zal binnen drie weken met een tegen- advies trachten te komen. Bij de officiële heropening van het zwembad op. zaterdag 22 mei wil'de afdeling sport en recreatie de jeugd betrekken. De heer Versloot van deze afdeling stelde voor na de opening door wethouder H. van der Pols en kele honderden schoolkinderen in het ondiepe bad te laten springen. Uit'de wijkraad kwam nog het plan, hiervan een verkleedfestijn te baken en en kele prijsjes uit te loven. Overigens kan al vanaf maandag 17 -mei weer in het bad worden gezwommen. De wijkraad hechtte zijn goedkeu ring aan. het plan. tot verbetering van het sportcomplex DOTO en de omge ving Tuinlaan. Wel zal, men bij het gemeentebestuur aandringen op zo spoedig mogelijke uitvoering,van dit plan waarvan de kosten op onge veer 1,6 miljoen worden geraamd omdat de toestand van velden en toe gangswegen van hét sportcomplex er barmelijk is. - Het voorontwerp wijkraadsverorde ning wordt in de vergadering van; 22 juni nader besproken. Bij de behan deling zal de nadruk komen liggen op het behoud van een zelfstandige raad voor Pernis. Men kan zich'voorstellen, dat zij thuis op dezelfde wijzespelen. Zij doen dan bok (gelukkig) geen enkele poging om het klankvolume af te stemmen ap de grote zaal. De kiankhomogeniteit van het en semble openbaarde zich al direct in .Van Beethovens c-moll-trio, waarvan het/.langzame deel met dé variaties wel het hoogtepunt vormde in- de voordracht. Het trio in C van Brahms sloot wat hét Beethoveniaanse pathos van het eerste deel betreft hierop' voortreffelijk aan. Het derde deel (scherzo) werd met een verrukkelijk De wijkraad voor..,lichte;.toetswoorgedragen,.Een van de. weinige keren waarin' het Brahms is gelukt om naar zijn karakter een werkelijk scherzo te schrijven, zonder verbetenheid en verholen melancho- Hoogtëpunt van deze kamermuziek uitvoering werd echter het na de pauze gespeelde Bes-dur-trio van Schubert. In niet te overtreffen ■klankschoonheid en in een volmaakt samengaan heeft, het ensemble een onvergetelijke indruk achtergelaten bij het enthousiaste publiek. Klavier trio's op een dergelijk niveau ge speeld, zijn zelfs voor de Maasstad een zeldzaamheid. W. H. Wolvekamp. gig gemaakt voor de. Rotterdamse rechtbank.. Omdat een dergelijke pro cedure een a twee ..jaar kan duren diende gisteren, het kort geding, dat hangende de uitslag 'van de procedu re de bindendheid van het fusie-ad vies moet opschorten. Namens zijn raadsman mr. J. van Andel spuide de .heer Vërölme als zijn voornaamste grief, dat de commissie Winsemius een fusie advies heeft uit gebracht, nog voor onafhankelijke ex- pers de inbreng van de bij de fusie be trokken partijen op hun juiste waarde hadden getaxeerd. Het eerder tus sen de partijen gesloten convenant zou dit als voorwaarde hebben gesteld. Mr. Van Andel liet doorschemeren dat een dergelijke gang van zaken vooral de Rijn-Schelde-groep eenzijdig voor delen bezorgt: de winsten zijn de fusie en het verlies blijft geïsoleerd bij het Verolme-concem, aldus de heer Van Andel. Mr, Van Andel liet weten dat een fusie alleen verantwoord is- op basis, van een retabiliteïtsberekening, d.w.z. dat er bij de inbreng van de partijen rekening moet worden gehouden met de mogelijke winsten of verliezen in de toekomst. Een berekening op deze basis zou naar de mening van de heer Van Andël zeker in het voordeel van de heer -Verolme .uitvallen. Volgens, een prognose van Verolme-accoun- tants zou het bedrijf zelfs in staat zijn zelfstandig, te'kunnen blijven voortbe staan. Verontwaardigd wees hij het gument van de hand dat met een'in williging van de eis tot uitstel de fusie niet doorgaat: „Dat. had de commissie Winsemius dan eerder moeten beden ken," riep hij uit. De tegenpïeiters kwamen totde conclusie dat het niet tot de taak van de experts behoort om een rentabili- teitsberekening te produceren op basis van een toekomst-prognose. Bovèn- dien zo, werd van die zijde aange voerd, zou een goede rentabiliteitsbe- rekening eerst mogelijk zijn wanneer de fusie definitief vaststaat. Zolang, daarover geen zekerheid bestaat; is eèn juiste waardering niet mogelijk. Mr..,E, Drooglever Fortuyn, die na mens de staat-optrad constateerde in zijn betoog dat de overheid het Verol me-concem te hulp is gekomen om de Nederlandse - scheepsbouw als geheel voor de ondergang te hehoeden. Voor op stond een duurzame oplossing voor op een eis van de Rijn-Schelde groep de vereiste unanimiteit hebben ge leid, aldus de heer Fortuyn. Mr. G. de Groot verklaarde namens de Verolme Beheersmaatschappij dat het werk van de commissie een billijk resultaat heeft opgeleverd. Zelfs al zou de. commisie ten onrechte, geen rentabillteitberekenlng hebben ge maakt daii zijn we tevreden met het resultaat, aldus de heer De Groot. Vol gens deze raadsmanis met een zelf standig voortbestaan van het Verolme- concem ;het' bedrijf'-niet gediend. De winsten die voor de komende jaren v/ordenverwacht zijn misschien vol doende oni-ide staatsschuld af te los sen, maar laten geen ruimte-voor een aantalnoodzakelijke diepterinveste- ringëft en de vereiste diversificatie van de scheepsbouw. Een duurzame oplossing is daarom alleen te bereiken met een fusie. Het uitstellen van de fusie bètekent een ontkrachting van de voorstellen van de commissie Win-- semius, het zal opnieuw onrust ver wekken en een ongunstige indruk ma ken op de, opdrachtgevers. De lieer De Groot onderstreepte nog eens dat de werknemers van het Verolme-concem en de vakbonden zich achter de fusie hebben gesteld. mr. J. L. Burema zei namens de Rijn-Schelde-groep dat de moeilijk heden die de heer Verolme nu maakt niet een gevolg zijn van het advies van de commissie Winsemius, -maar zijn te herleiden tot het eerder door hem ondertekend convenant. Het Verolme-concem was toen failliet. Hij moést toen of hij wilde of niet, in stemmen met de voorwaarden die de overheid terecht aan haar miljoenen krediet verbond. Overigens consta teerde de heer Burema ook dat het de heer Verólme vrij staat om nu dwars te liggen. HTij geloofde echtr echter niet dat zijn houding veel indruk op de par tijen zal maken. „Wij als Rijn-Schcl- de-groep voeren, het fusie-voorstel in ieder geval uit. In principe kan nie mand ons dat verbieden, want er is geen sprake van wanprestatie of van een onrechtmatige daad," aldus de heer Burema. De heer Fortuyn constateerde pok dat met het doorgaan van de fusie in feite 'niets'onherstelbaars geschiedt. Mocht uit de gerechtelijke procedure blijken dat de heer. .Verolme onrede lijke schade heeft geleden, dan kan alsnog een schadevergoeding worden overeengekomen. De VerMme-partij. janceerde in dit geding,bij monde van. mr. J. van..An del een groot aantal grieven. Zo wees de heer Van Andel erop dat de fusie- verhoudingWefölm'e' (l),en Rijn-Schel de (2) lóutér en' alleen?'is;'gebaseerd ROTTERDAM De sociëteit 't Zwambuys organiseert in samenwer king met tien andere sociëteiten za terdag 5 juni een „soosolympiade" op de sportvelden Zestienheven. Naast voetbal en volleybal zal er ook een veldloop van ongeveer zes km wor den gehouden. De dag wordt besloten met een dis co-avond met medewerking van het team „out of controll". Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Deze ten toonstelling laat zien de appara ten die de mens in zijn gegeven situatie in staat stellen om meer, beter en of gemakkelijker onder prettige omstandigheden te pro duceren." Dit stelde de heer H. J. Mulder, directeur van de hoofdgroep techniek van Stokvis bij de. opening van „Stokvis Techniekshow 1971". Hij zei er ook bij dat volgens hem de ma teriële welvaart de mens niet ge lukkiger maakt, maar dat de alle partijen. Om die te bereiken was het nodig de heer Verolme buiten spel te zetten. Het karakter van de scheepsbouwer i- namelijk weinig ge schikt voor een samenwerking. Ove rigens zijn zijn belangen in de com missie Winsemius uitstekend behar tigd door zijn rechterhand hoofddirec teur mr. Schwencke, die zitting had in de commissie. Zijn neen zou niet tot Mr. Van Andel ko ndaarom tot geen andere conclusie komen dan. dat de fusie de ondergang betekent voor het Verolme-concm. Typerend vond hij het dat in de afgelopen maanden de koers van de Rijn-Schelde-aandelen belangrijk is gestegen. De beurs heeft een fijne neus voor voordelen die in dit geval duidelijk aan de kant van de Rijn-Schelde groep zijn, aldus mr. Van Andel. Het grootste bezwaar bleef de heer Van Andel echter vinden dat de com- missie-Winsemius zelf de waarde van de bedrijven heeft getaxeerd. Naar zijn mennig zou het cijfermateriaal van de deskundigen bindend hebben moeten zijn voor de commissie en niet omgekeerd. In dit vérband wees fle heer Van Andel op een prognose van Verolme-accountants waaruit zou blij ken dat het Verolme-concem zelfstan dig kan blijven voortbestaan. ROTTERDAM „Nog geen week, nadat de heer Stokhuijzen in 1938 het administratieve bewind van de Ne derlandse Economische Hogeschool toen nog Handelshogeschool gebeten op zich nam, was hij al bekend: met krachtige hand weigerde hij het geschenk, dat men bij promotics al tijd gewoon was een pedel te geven", aldus rector-magnificus prof. drs. H. W. Lambers van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool dinsdagmiddag tijdens de afscheidsreceptie van hoofdadministrateur Chr. Stokhuij zen, die zijn functie, heeft neergelegd, Drs. J. D. Kuypers vólgt hem op. 'Prof. Lambers merkte op, dat-de heer Stokhuijzen heel wat amateuris tische onordelijkheden heeft .glad moeten strijken, dat hij in de meida gen van 1940 zelf -brandbommen van het dak van het gebouw aan de Pie- ter de Hoochweg heeft verwijderd en dat hij, hoe dan ook, al zijn vernuft heeft gebruikt om de. hogeschool ruimte te geven. „Dat dit nieuwe gebouw niet hele maal volmaakt is, komt, omdat we niet in alle opzichten naar hem wil len hébben luisteren", besloot prof. Lambers. .Ook van de zijde van het verzet, waarin de heer Stokhuijzen een be langrijke rol heeft gespeeld als ver bindingsman tussen hogeschool en il legale organisaties,'kreeg hij waarde rende woorden te horen. De heer Stokhuijzen, die zeer bin- fRcdor-magnificus pro{. drs. H.\W. Lambers-van' de Neder landse Economische Hoge school (links) huldigt hoofd administrateur Chr. Stokhuij zen geheel rechts oij zijn afscheid en overhandigt hem het modernste type tape-recor der. Naast de heer Stokhuijzen - zijn echtgenote'. nenkórt 65 jaar. 'wordt, begon zijn loopbaan in 1928 als administratief ambtenaar bij de Rijksuniversiteit in 'Leiden. •-?/• In 1938 werd hij benoemd tot pedel van de Handelshogeschool in Rotter dam, welke functie in die tijd een heel andere betekenis had dan nu. De pedel had de algemene adminis- - tratieve leiding, organiseerde alle feestelijkheden en plechtigheden. De heer Stokhuijzen'. stond voor de taak die administratie helemaal''op nieuw op te zetten. Van zijn hand is voorts de eerste studiegids van dé ho geschool verschenen." Hij begon zijn taak met een-personeel van 25 men sen. Nu zijn er drie tot vierhonderd. De heer Stokhuijzen is ridder in de orde van Oranje-Nassau én is in 1963 bij het halve-eeuwfeest .van .de Ne- landse Economische Hogeschool, toen hijzelf 25 jaar in dienst van de. hoge school was, onderscheiden rhet de' /il- veren lustrumpenning. ROTTERDAM Op 15 mei zal in de Breepleinkerk aan het Breeplein te Rotterdam-Zuid een concert gege ven worden door Liesheth'List. Deze meest bekende Nederlandse interna tionale zangeres'zal deze avond'wor den begeleid door het trio Louis van Dijk. Laatstgenoemde zal ook enkele, nummers van zijn L.P. „Louis van Dijk plays Lennon-MacCartney" ten ■gehore brengen op 't grote concert orgel. Tevens treedt, het jongerenkoor .(Rhythm to the lord" op. Dit koor dat begeleid zal worden door een eigen combo dat bestaat uit negen man, brengt liederen van hun eerste L.P., die deze avond ook zal worden uitge bracht. Kaarten voor dit concert zijnte verkrijgen in Jeugdhuis 't Siag op woensdag en vrijdagavond van 20.00 uur-22.00 uur en op zaterdag 15 mei van 12,00 uur-15.00 uur. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tijdens een bijeenkomst in het Unile ver hoofdkantoor te Rotterdam heeft de heer H. S. A. Hartog (60) afscheid genomen als voorzitter van de raad van' bestuur van Unilever NV. Hij zal worden op gevolgd door ir. G. D..A. Klijn- stra (59). Dé heer Hartog, die overigens is benoemd tot advi serend lid van de raad van be stuur, gaat met zijn vrouw in Hamburg wonen.'; -■ j- De heer Hartog, zo memoreerde mr. Th. M. Baute, directeur personeelsza ken West-Europa in een toespraak namens het personeel, is veertig jaar aan het concern .verbonden -geweest!, Hij is kleinzoon van de oprichter van het bedrijf. iDe heer Hartog is voor Unilever in diverse Europese landen werkzaam geweest. Als geschenk hood de heer Bautz de scheidende topman twee lantaarns voor zijn tuinhek aan. Wethouder dra. H...J. Viersen (voor haven en economische ontwikkeling,) wees op dé banden dié Unilever,, ep Rotterdam'binden. Hij zei het prettig te vinden 'dat „die dwaze Verhalen om het Unilever-hoofdkantoor naar' Rijswijk te verplaatsen nu niet meer aan de orde zijn". Dé heer Vieïsen bood; de heer Har tog, de zilveren Wolffaért van Borsse lenpenning aan als blijk varï waar dering voor het werk van de heer Hartog. Deze-pènning is een gemeen telijke onderscheiding die kauwor den' toegekend aan degenen die bij het 'gemeentebestuur van Rotterdam in hoog aanzien staan. Verder bood de heer W. van Seifert, landelijk directeur Oostenrijk namens de Europese Unilever-vestigir.gen de heer Hartog van elk van de veertien landen zes flessen drank aan. Hierop reageerde de heer Hartog met de me dedeling dat hij en zijn wouw voor de rest van hun leven dronken zou den kunnen zijn als vrienden en rela ties hun niet frequent zouden komen bezoeken. In zijn antwoord stelde hij verder met plezier te hebben gewerkt. „Ik heb ook veel geluk gehad, maar dat hebben we allemaal nodig". Hij zei verder dat men tot dit zware werk niet in staat is zonder een harmo nisch leven binnen de vier muren van de eigen woning, zonder de hulp van collega'sen zonder de toewijding van het personeel. Hij besloot, zijn dankwoord met de zin: „Ik werd le rende oud". 1 Het blazersensemble van het Rot terdams Philharmoniseh Orkest speelde enkele werken als omlijsting en onderbreking van het programma. (christelijke dagbladeenheid met grote oplage) ROTTERDAM De wijkraad voor Hillegersberg I Schiebroek gaat het gemeentebestuur schrijven dat zijn leden unaniem verontrust zijn over een eventuele uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven. Tijdens het vragenuurtje verzocht een deputatie uit Berkel en Roden rijs, waar het gemeentebestuur tot actie is overgegaan, de bevolking op te roepen om mee te gaan proteste ren. In Berkel en Rodenrijs wordt dat gedaan door middel van indringende pamfletten waarop de tekst voorkomt „Zestienhoven Nee!" Een vrouwelijk wijkraadslid repliceerde dat men Zestienhoven niet weg wU hebben, maar dat alleen de uitbreiding onge wenst is. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De fosfaatverontreiniging in het Brielse Meer, waarvan de. gevolgen'.de recreatiewaarde ernstig aantasten, wordt met ingang van deze maand op grote schaal te lijf gegaan. Aan het water dat in het meer wordtingelaten zullen gedurende en kele jaren ijzerzouten worden toege voegd, waardoor dè fosfaten in de vorm van het onoplosbare ferrifosfaat op de bodem terechtkomen. Het is voor het eerst dat deze methode op een dergelijke schaal wordt toegepast, en men gaat dan ook nauwlettend be kijken of en in hoeverre het helpt. Dat staat namelijk nog lang niet vast. De fosfaten werken schadelijk doordat zij samen met nitraten een rijk voedingspakket vormen voor al lerlei wieren en algen. Die gaan dan zo uitbundig groeien dat ze ten eerste het water in een soort dunne groen- tensoep veranderen, en ten tweede een zo groot beroep doen op het zuurstof gehalte (voor hun ademhaling) dat dit in ernstige gevallen tot nul kan dalen. Dat betekent het einde van vis sen en andere organismen die water tot een eigen levensgemeenschap ma ken. en er blijft een dubieus soort stinksloot achter. De grote vraag is nu, of het ferri fosfaat dat in het bodemslik terecht komt, inderdaad aan de circulatie is onttrokken. Naarmate het kleine beet je fosfaat dat in oplossing blijft, ver bruikt wordt, zou het uit de bodem kunnen worden aangevuld. Een woordvoerder van het Rijks instituut voor de zuivering van afval water (RIZA) toonde zich hier giste ren optimistisch over. „Misschien moe ten we de fosfaathoudende slikiaag af en toe wegbaggeren", was het com mentaar. Wel dreigt er een ander gevaar. Als om een of andere reden het zuurstof gehalte van het water sterk daalt, kan het ferrifosfaat-worden omgezet in het veel beter oplosbare ferrofosfaat, en dan is de strijd verloren. Voor water dat al ernstig vervuild is, zou de Zeeuwse methode dus zeker niet hel pen. Voor zover in het buitenland al fos faat uit afvalwater wordt verwijderd, gebeurt dat meestal in een aparte der de trap van de zuiveringsinstallatie zelf. Daar wordt in bezinkbassins het ijzerzout toegevoegd, en het gezuiver de water stroomt pas weg wanneer het ferrifosfaat op de bodem van de tank is bezonken. Omdat het nogal lang duurt is een dergelijke installatie vrij kostbaar. Als de proef in het Brielse Meer slaagt, zou dat dus een elegante oplos sing bieden. Dat is wel van belang, want naarmate we zeearmen afsluiten, dreigt de fosfaatverontrciniging op grotere schaal. Met name voor de af te sluiten Oosterschelde voorspellen sommige deskundigen een droeve toe- - komst wanneer het fosfaatgehalte niet in de hand wordt gehouden. Wethouder Jettinghoff heeft de wijkraad bericht dat er, alvorens wat betreft Lommerrijk tot daden over te gaan (er is een bouwplan van Sport- huis Centrum) advies zal worden in gewonnen bij de wijkraad. Prof. dr. J. H. Christiaanse, ge meenteraadslid, die het woord vroeg tijdens het vragenhalfuur, adviseerde de wijkraad zeer diligent te zijn ten aanzien van Lommerrijk. „Actievoe- ring wordt in dit verband wel op prijs gesteld", meende hij en hij vond dat we dan weer wat groen zullen missen. Een bezoekster die tijdens de ver gadering vernam dat de raad zich verontrust toonde over de verkeerssi tuatie op het kruispunt Ringdijk Argonautemveg meende dat er al veel zou worden verbeterd wanneer de bebording wat beter zou worden. Overigens is er al een verbetering merkbaar ten aanzien van de geluids hinder nu op bepaalde tijden niet meer met lesvliegtuigen mag worden gevlogen. De stoot tol de verdere discussie over het hete hangijzer Zestienhoven werd overigens gegeven na een kort overzicht van het NACO (Netherlands Airport Consultants) -rapport dat er aanleiding toe is geweest dat nu ook Bergschenhoek in beweging kwam. mens aan de welvaart zelf een dimensie moet toevoegen. Volgens de heer Mulder is de groei in de metaalindustrie (de* meest geshowde machines horen In die branche thuis) in ons land niet voldoende. Niet een verdubbeling in tien jaar is nodig, maar in vijf tot zeven jaar. De mtetaalindustrie in ons land dient een bredere basis te krijgen. Naast de omzetverhoging zal, volgens de heer Mulder de prodirkti- viteit belangrijk moeten worden op gevoerd. Hij meent overigens dat in Neder land waarbij in de industrie slechts kleine series worden vervaardigd met een hoge toegevoegde waarde, het be langrijk is veel hulpmachines te ge bruiken die daarop zijn gericht. Vol gens de heer Mulder gebeurt dat nog veel te weinig. Op een oppervlakte van 1500 vier kante meter staan bij Stokvis vac 11 tot en met 19 mei honderd werkende machines opgesteld met een waarde van zeker vijf miljoen gulden. Stok vis houdt dergelijke shows eens in de vier jaar. De huidige expositie is de grootste tot nu toe. Er staan allerlei metaalbewerkings machines (al of niet computer ge stuurd), houtbewerkingsmachines, meetapparatuur, magazijntechniek, machinegereedschappen, handgereed- schappen, soldeergereedschappen en roestvrijstalen- en non ferro metalen. Verder worden er desgevraagd veel technische films vertoond. Ook wor den allerlei garage-uitrustingen en schoonmaakmachines gedemon streerd. Pronkstuk is een technische robot die geprogrammeerd allerlei Ingewik kelde handelingen zelfstandig uit voert. De machine is in staat om di verse andere machines te voeden met produkten, die produkten té bewer ken en aan andere machines weer door te geven. De machine is in staat om bijvoorbeeld in de auto-industrie puntlassen uit te voeren op diverse zelfs moeilijk bereikbare plaatsen aan een carrosserie. Deze „unïmate" is de eerste die in ons land Wordt gedemonstreerd. Nieuw is tenslotte ook eén luchtkus sen-voertuig te gebruiken om allerlei kleine vrachten snel en gemakkelijk, ook over oneffen terreinen, te vervoe ren. Stokvis Techniek 71 is op werk dagen geopend van 9 tot 22 uur; op zaterdag van 9 tot 18 uur. ROTTERDAM In het stadhuis is de Verenigde Vergadering van het Waterschap „De Dijkring IJsselmon de", gevestigd te Barendrecht bijeen geweest onder-voorzitterschap van; de dijkgraaf,' de heer mr, D. Miiller, om de Rekening van Ontvangsten en Uit gaven over 1970 ende begroting voor' 1971 vast te stéllen;- De. Dijkgraaf deelde mede dat in het verslagjaar de volgende werken in uitvoering waren:, de verzwaring van de Molendijk c.q. aanleg van een nieuwe Deltadijk onder de gemeente Ridderkerk onder directie van de Provinciale Waterstaat; de aanleg' van een gedeelte dijk. ter, plaatse .van Bolnes en Slikkerveer'én., hétafslui- ten van de, haveri onder Heerjansdam De dijk (zg. Ring) van Pernis, de dijk langs de Vondelingenweg tussen Ave- ling en Reeweg alles ónder-Adirekrtip van de gemeente Rotterdam en Oeververdedigingswerken". onder Hoogvliet en Heer jansdam. De strop, van de dijksbebóuwing on der de gemeenten Rotterdam (ÏJssël- monde), Ridderkerk, Hendrik Ido Ambacht en Zwijndrecht, is in volle gar.g. In de begroting! voor het/jaar 1971 is vóór uit te voeren dijksverbete- ringswerken aan de-hoofdwaterkering van het eiland IJsselmonde'opgeno men een bedrag-van .ƒ61/» miljoen gulden. Onder meer werden géiden geraamd voor de aanleg vaneen Deltadijk vanaf de oprit van de van Brienenoordbrug tot het Usselmondse Hoofd, vanaf het IJsselmor.dse Hoofd tot aan de jachthaven aan de Oost- dijk, ter plaatse van het gemaal ie Bolnes, ter plaatse van het Donckse Bos, ten oosten van 'Ridderkerk dooi de haven, vanaf de Veiofabriek tof de bestaande Rij les weg onder Baren- drecht, voor afsluiting van havens, voor kosten amovering van dijksbe- bouwingen, voor aankoop van gron den en het betalen van schadevergoe dingen. De Dijkgraaf hoopt deze werken dit jaar geheel of gedeeltelijk tot uitvoe ring te kunnen brengen. Het dijks- college zal al het nodige doen om de werken te bespoedigen, dan wel die maatregelen te nemen waardoor een groter waterkerend vermogen van de oude dijken kan worden bereikt Het voorstel vari dijkgraaf en dijk- raden om de in de begroting voor het dienstjaar 1971 genoemde plannen te bekrachtigen werd zondr hoofdelijke stemming aanvaard. De waterschapslasten zullen voor het jaar 1971 ƒ20,00 per hectare be uragen voor de ongebouwde eigen dommen en voor de gebouwde eigen dommen 4% van de belastbare op brengst gebouwd. De gewone dienst vermeldt in ontvangsten cn uitgaven een bedrag van byna ƒ1,7 miljoen gulden. NIEUWERKERK Het nieuwe spoorwegstation Nieuwerkerk aan den IJssel wordt vrijdagmiddag 21 mei officieel in gebruik gesteld. Bur gemeester C. H. van de Linde zal om 17.23 uur precies de openingshande ling verrichten. De directie van de Nederlandse Spoorwegen ontvangt haar genodig den om vier uur in het Ontmoetings centrum aan de Bospolderstraat, waarvandaan men gezamenlijk naar de nieuwe halte gaat.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1