189.= Mr. Van der Hoeven: „Deskundige V echter voor verdachten verlaat Noordsingel 79 ^ft6CeS Koningin filmvertoning Vijf Aziatische nachten in de (kleine) Doelen BREEMAN-ROTTERDAM UW BMW-DEALER vo it1 In Rijnmond geen koppelbazen in de metaalsector Zwemlessen voor ouderen -263T= is Kees van Eersel kreeg „Prijs van uitnemendheid" neem'nblydorp jaarabonnement Celstraf zes weken voor constructeur K. Bons concerteert in de Immanuelkerk ter meuleri door Zettie Leeuwenburgh 'neigen tuin 20r de- rotterdammer Veertig jaar ehr. kleuterleidster fujica pl single 8 1 jaar garantie het winkelen waard ZIEKEN STANDPUNT in 14 verschillende kleuren En wat voor een tuin. 'n Tuin, waarin u zomaar kunt neerstrijken bij 'uitheemse vogels in een "lust-voor-'t-oog-decor". Voor 65+ers 12,50. Kan op iedere willekeurige dag ingaan. R. J. P. van Duiken werd erelid van De Maasstadspelers Showrooms: L-Maasoever - Batterijstraat R-Maasoever-Oostzeedijk 310, tel. 010-119190 „Volkslied" PAGINA 3 VRIJDAG 28 ME! 1971 DEN HAAG Minister Roolvink van sociale zaken heeft geen vergun ning voor het ter beschikking stellen van arbeidskrachten verleend aan koppelbazen, die opereren in de me taalindustrie te Rotterdam en omge ving. Het bedrijfsleven daar heeft zelf maatregelen, genomen om in de vraag naar tijdelijke arbeidskrachten te voorzien. Aan een aantal koppelbazen is reeds een beschikking toegezonden waarbij de vergunning wordt gewei gerd. Deze week zal de minister nog een belangrijk aantal weigeringen' te kenen. Indien betrokkenen in beroep gaan bij de kroon heeft dat beroep geen .schorsende werking. De betref fende koppelbazenmoeten derhalve in elk geval onmiddellijk hun verba den praktijken staken. De loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zal er nauwlettend op toezien, dat betrokkenen dit doen. In geval van overtreding zal proces verbaal worden opgemaakt, waarna bevorderd zal worden dat een en an der zo spoedig mogelijk aan de straf rechter wordt voorgelegd. Er is no een aantal koppelbazen, dat (ten onrechte) geen vergunning heeft aangevraagd. Deze groep zal in het bijzonder krachtig worden aange pakt. Maandag komt een wijziging van artikel 16a van de Coördinatie- weg sociale verzekering in het Staatsblad. Deze wijziging stelt de werkgevers, die personeel inlenen van koppelbazen die een vergunning hebben, mede aansprakelijk voor de sociale verzekeringspremies. ROTTERDAM De Rotterdamse afdelingen van ,,het Groene Kruis", „Het Oranje-Groene Kruis", „Het Wit-Gele Kruis" en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers organiseren tezamen zweminstructies en bewe gingsoefeningen voor ouderen in het overdekte zwembad aan het Braman teplein. Die instructeis beginnen op 1 juni, zij worden iedere vrijdag van twaalf uur 's middags af gegeven. Zoals bekend zijn er ook reeds der gelijke lessen in het Zwembad West ai het instructiebad aan het Hijker- veld. In juli en augustus worden deze instructies gegeven in „De Plombert." ROTTERDAM Mejuffrouw P. Bouman, hoofdleidster van de her vormde kleuterschool „Kleuter- vreugd" in Pendrecht, is op 1 juni veertig jaar kleuterleidster, waarvan vijftien jaar in „Kleutervreugd". Daarvoor was zij werkzaam in de Chr. Kleuterschool aan de Elzendaal. De Stichting Hervormd Onderwijs in Duidwijk en Pendrecht zal woens dag 2 juni mevrouw Bouman in een besloten bijeenkomst officieel huldi gen. Vrijdagavond 4 juni is er in de ontmoetingshal van de Open Hofkerk aan de Middelhamisstraat in Pen drecht een receptie voor ouders, oud- leerlkigen en andere belangstellen den. Juist de onverwachte ogenblik jes, die het leukst zijn om vast te leggen gaan steeds Uw neus voorbij, omdat Uw camera niet op tijd ingesteld wasiets dat U met deze volautomatische Fuji P1 -boslist niet overkomt, Fuji PI single 8: 'single 8 het meest perfekte cassette-systeem, ideale beeld scherpte en briljante kleuren 'volautomatische belichting (bij onvoldoende Zicht is dit d.m.v. een rood signaal zicht baar in de zoeker) 'fix-focus 1:1.8,11.5 mm ob- jektief (dus zonder afstands bediening alles scherp vanaf I.Sm.) kompleet met tas Koopt U riu met bijna f 100,- voordeel vóór nog géén hon derd zeventig gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint in de kelder de verkoop van de ze volautomatische Fuji PI sin gle 8 camera-in een kompakt forméat mét bijbehorende tas, en 1 jaar ga rantie 15 meter single 8 cassette kleu renfilm f 16.95. Ook maandagmorgen open Géén te!, of schrift, best Wetswijziging in het van verdachte Bent U ook al volop bezig vakantie-inkopen te doen profiteer dan meteen van deze aanbieding anklets, want die komen altijd wel van pas. Herenanklets van Acrylic High- bulk met nylon versterkt, ge makkelijk te wassen, een ijzer- sterke kwaliteit, in een fijn aansluitend ribbreisel en in 14 kleurennu voor de bijzonder lage prijs van nog géén drie gulden. -ss=ïl Jl/IET het vertrek van mr, S. J- van der Hoeven in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, verliest „de Noordsingel" zeker een persoon lijkheid. Een man die ondanks het feit dat hij deel uit maakte van het in vele ogen „boze oog", het Openbaar Ministerie vocht voor de verdachte. Niet voor niets vertelt hij, dat het meeste werk van de officier niet tverricht wordt op de Noord- singelmaar op de Sehiekade. „Hier wordt geselecteerd, én ge probeerd nog zoveel mogelijk men sen alleen met een standje naar huis te sturen." Waarom mr. Van der Hoeven vanaf het. moment waarop hij ging studeren van plan was officier van justitie te worden? „Misschien is het een erfelijkheids kwestie", merkt hij lachend op. „Mijn groot vader was ook officier. Hij is be gonnen cis substituut in Den Briel." Mr. Van der Hoetien, die vandaag afscheid heeft genomen, kent vele arrondissementen in Ne derland van zeer nabij. Jarenlang heeft hij gezworven, om de paar jaar moest hij verhuizen tot hij zeventien jaar geleden naar Rot terdam kwam. In 1930 begon hij als waarne mend ambtenaar van het OM bij het kantongerecht in Arnhem. „Een baan die niets betaalde". In 1934 ging hij naar Groningen, waarnemend ambtenaar OM voor flOS per maand. In 1936 bolgde Almelo, ambtenaar OM. Van 1939 tot juli 1940 in de mobilisatie; 1940 hoofdambtenaar bijzondere dien sten in Arnhem en vervolgens een jaar inspecteur van de prijs be heersing. Toen weer naar Almelo. In 1943 werd hii substituut officier in Dor drecht. Een jaar later, toen hi'j na een vakantie in Brabant niet meer terug kon door de Spoorwegsta king kwam hij bij het Militair Ge zag, terecht. 1945: waarnemend substituut officier in Utrecht en in 1946 verhuisde hij als substituut officier naar Maastricht. Twee jaar later verlaat mr. Van der Hoeven Nederland en komt als auditeur-militair bij de krijgsraad van de Koninklijke Landmacht in Indonesië. In 1950 komt hij te rug naar Nederland; advocaat-ge neraal bij het Gerechtshof in Den Bosch. En dan volgt in 1954 Rot terdam: Velen hebben zijn pad gekruïsd. Zij ook, zullen moeten toegeven, dat mr. Van der Hoeven die nooit advocaat is geweest, redde wat er te redden viel. Zoals hij vandaag bij zijn afscheid zei: „De persoon Ivan de verdachte moet in het mid delpunt staan." ROTTERDAM „De meest spectaculaire verandering bij de justitie is het feit dat men de laatste tijd meer rekening is gaan houden met de her-opvoeding van de dader, die straks terug moet keren in de maatschappij. Zowel de rechter als het Open baar Ministerie zijn ervan over tuigd dat de verdachte verbeterd kan en moet worden." „Het gevolg van deze mening is, dat het voorwaardelijke gedeelte van de straffen steeds langer wordt; en de onvoorwaardclij'ke celstraf zo kort mogelijk: wordt gehouden. Meer en meer is men tot cle overtuiging geko men dat celstraf alleen niet voldoen de is. Men beseft nu dat de vele ver dachten met een ziekelijke of psychi sche afwijking-geholpen moeten wor- den. Om voor hen de juiste strafmaat t« bepalen, moet er eerst een. duide lijke voorlichting worden gegeven door een deskundige." Mr. S. J. van -der Hoeven, zeventien, jaar officier van. justitie.en hoofd van het arrondissementsparket in Rotter dam, wil zelfs nog verder gaan. En bij zijn afscheid vanmiddag bepleit hij een wetswijziging waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat een officier of rechter-commissaris preventieve - hechtenis kan gelasten, in het belang van de verdachte zelf. Het gaat in dit geval niet zozeer om de „zware gevalien", de beroepsmis dadigers, maar eerder om de man die telkens weer terug valt in kleine ver grijpen. Bijvoorbeeld de alcoholist. De eerste keer dat hij dronken op straat wordt aangetroffen, krijgt hij een kleine geldboete. Volgende boetes worden iets zwaarder, tot hij uitein delijk twee. weken moet zitten. Dit zelfde geldt ook voor de kleine zeden delicten. „Niemand wil erkennen dat dit zie ken zijn", vervolgt mr. Van der Hoe ven. „We roepen wel, we moeten die, mensen verbeteren, maar er is nie mand die het doet, terwijl het zeker noodzakelijk is. Juist in zulke geval len moeten we niet terugschrikken voor een langere straf, die en daar wil ik op hameren in het belang van de verdachte is. Hij kan dan be handeld worden en „genezen" terug keren in de maatschappij." „Natuurlijk mag het element „af schrikking" niet helemaal uit de straf verdwijnen en in dat verband moeten de goeden onder de kwaden lijden. "VVé -gaan de goede kant uit door veel voorwaardelijke straffen te geven. Iemand die eens een verduistering pleegt, wilien we graag helpen, maar de weegschaal moet niet te vei door slaan. Een man die er zijn beroep van maakt om brandkasten te kraken, moet' ook een. „beróepsstraf" onder gaan." „Ik durf te zeggen dat ik vrij so ciaal voel en stel graag de persoon van de verdachte in het middelpunt. Hij moet echter ook verbeterd willen worden. En daar ontbreekt het nog wel eens aan. Dan. kan echter de jus titie niets anders doen, dan streng straffen." In dil verband noemt mr. Van der Hoeven niet in de laatste plaats de drug-gebruiker, de man die uiteinde lijk als een uitgemergelde voor de rechtbank verschijnt. Juist een ver slaafde maak je niet beter door ge vangenisstraf. Hij moet behandeld worden, maar een onwillende kun je geen kuur geven. Wordt hij door de justitie gedwongen tot die kuur, dan begint de mislukking al. „Met de drug-gebruikers zitten we in een moeilijk parket. We weten nog steeds niet wat de beste aanpak is: justitie, volksgezondheid, het ouder lijk huis, waar hij wordt beschermd of - de commune, waar mensen, die zelf hebben ondervonden hoe naar en vervelend de gevolgen zijn, de ver slaafden kunnen helpen," a: „Bekijken we.het hele probleem in grote lijnen, dan zijn daar eerst de verslaafden. Hen beschouwen we als patiënt en proberen zoveel mogelijk te helpen. Lijnrecht tegenover hen staat de handelaar, die we ontegen zeggelijk hard moeten aanpakken. Daartussen zweeft de handelaar-ge bruiker en bij die mensen moet wor den bekeken wat het zwaarste weegt: de handel waardoor zij anderen linea recta mee hun afgron'd insleu- ren of hun eigen verslaving." Hoofdschuddend zegt mr. Van der Hoeven: ,,'t Is doodgewoon zielig. Het zijn wrakken en volgens mij ligt de oorzaak voor een groot deel bij de verwaarlozing die zij thuis hebben geleden. Over het drug-probleem zal nog veel en lang moeten worden ge praat, niet alleen door de justitie, maar ook door Volksgezondheid en instellingen als het Rode Kruis om uiteindelijk met één gezamenlijk standpunt te kunnen komen." „Op het ogenblik werkt iedereen zo'n beetje langs elkaar heen. Dat heeft mij altijd gehinderd. De ene partij schreeuwt „soft-drugs zijn niet schadelijk". En je bent een ouwe sok als je iets anders zegt. Ben je het er mee eens, dan noemt de andere par tij, die overtuigd is van de schade lijkheid dat je een propagandist bent." Natuurlijk kun je deze mensen niet helemaal vergelijken met alcoholis ten, zoals felle tegenstanders wel doen. Wie zich echter berookt of be drinkt, hij krijgt er altijd wel iets van. Juist voordat het zover is te laat dus eigenlijk wil mr. Van der Hoeven dat deze mensen worden be handeld, begeleid door een deskundi ge. Het heeft geen zin om er alleen vanuit te gaan: „Wie niet horen wil, moet maar voor de rechter komen". Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze herenanklets met nylon versterkt in 14 kleuren en in «én maat passend Voor alle he- rénmaten voor 2 Ook maandagmorsen open Géért tel. of schrift, hese ROTTERDAM In een kort tijds bestek is voor de derde maal een Prijs van Uitnemendheid uitgereikt aan een leerling van het Rotterdams Conservatorium. Die eer was voor Kees van Eersel uit de klasse van André Verwoerd, die zondagavond in de Laurenskerk liet horen, dat hij de ze onderscheiding ten volle heeft ver diend. Groots zette hij de 'avond in met het „Preludium en fuga in G" van Nikolaus Bruhns, waarvan de fuga licht dansend werd gespeeld. Uiter mate levendig werd de „Chromati sche Fantasie" van Jan Pietersz. Sweelinck gespeeld, meeslepend de „Fantasie en fuga in g" van Tohann S. Bach en in alle delen boeiend diens „Sonate VI in G" met een bij zonder luchtig dansend eerste deel Na de pauze liet Kees van Eersel de moeilijke koraalfantasie „Alle Menschen mussen sterben" op. ?5 no. 1 van Max Reger in volle schoonheid en gedrevenheid klinken en leefde zijn temperament uit in het eerste gedeelte van „Le combat de la mort et de la vie" uit „Les corps glorieux" van onze tijdgenoot Olivier Messiaen, waarna het tweede gedeelte een prachtig stuk muziek bleek te zijn vol serene rust met brede zangen van herdersfluiten. Het concert werd bekroond met een korte, gedegen improvisatie op een erg moeilijk thema vari de Parijsé or ganist Jean Langlais, bij wie Kees van Eersel ook heeft gestudeerd, en die met de organisten Jet Dubbeldam, Nico van den Hooven, André Ver woerd, Arie Keijzer en Adriaan Schuurman met als Rijksgedelegeerde Herman Strategier de jury vormde. De voorzitter van deze jury, con servatoriumdirecteur Kees Stolwijk, reikte daarna de prijs uit en herin nerde er aan, dat Kees van Eersel een lange orgelreis met enige malen overstappen heeft gemaakt: na de dcod van Piet van den Kerkhoff naar George Stam, na diens vertrek bij Jean Langlais en tenslotte bij André Verwoerd, die hij ook met de onder scheiding van zijn leerling geluk wenste. G. M: Dersjant ROTTERDAM De rechtbank heeft donderdag de 32-jarige con structieschilder C. van D. uit Alk maar veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid wegens het veroorzaken van een dodelijk on geluk terwijl hij onder invloed was van alcohol. De schilder reed in de nacht van 30 op 31 oktober vorig jaar met een personenwagen op het Weena in Rot terdam tegen een lichtmast. Een 24- jarige vrouw die achterin de auto zat werd zo ernstig gewond, dat ze en kele dagen r.a het ongeluk overleed. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van drie maanden en drie jaar ontzegging van de rijbe voegdheid tegen de schilder geëist. ROTTERDAM Tijdens de jaar vergadering van het amateurt-oneel- gezelschap De Maasstadspelers, waa rin mevrouw A. de Hoog de heer H. b. driessen ais voorzitter opvolgde, werd de heer R. J. P. H. van Duiken tot erelid der vereniging benoemd. De heer. Van Duiken, oprichter en vele jaren voorzitter van het nu 25 jaar bestaande toneelgezelschap, heeft zowel door het spelen van tal van leidende rollen als door verdere aoti-' viteilen op artistiek en organisato risch gebied veel invloed gehad op de ontwikkeling van De Maasstadsöë- lers. f ROTTERDAM Koningin Juliana heeft gisteravond de Nederlandse première .bijgewoond van de film (Death in Venice" in' de Cineac Al gemeen Dagblad op 'de Coolsingel in Rotterdam. Deze- voorstelling werd gegeven ten bate van het Comité „Behoud. Venetië". MAASSLUIS Het tweede'orgel concert in de zomerserie voor de Im manuelkerk wordt zaterdagavond 5 juni om acht uur gegeven. Koos Bons speelt dan de zesstemmige Ricercare uit „Das musikalische Opfer" van Bach, de Symfonie Romane van de Franse componist Widor en een sona te van de 19de eeuwse Duitse orga nist Gustav Ritter. Besloten wordt met een improvisa tie over een Pinksterkoraal. ROTTERDAM In het kader van het Knaakfestival is van dinsdag 1 tot en met zaterdag 5 juni een vijf daags Aziatisch Festival in de kleine zaal van De Doelen geprogram meerd. Het feest begint met een Indonesi sche wajangvoorstelling met game- voor de Rijnmond Binnenkort start de koninklijke maatschappij „Adriaan Volker" N.V. te Rotterdam de winning van zee zand voor levering in de Rijnmond en omliggende gebieden. Adriaan Volker voorziet dat in de naaste toe komst de binnenlandse bronnen on voldoende aan de vraag naar zand, nodig voor wegenboaw en ophoging van terreinen én voor woningen en industrie, zullen kunnen voldoen. De Noordzeebodem is van nature een geschikte bron en door de krach tige ontwikkeling van baggermate- riaal is deze bron sinds enige tijd technisch en economisch goed te ex ploiteren, aldus de Volker-directie. Sleephopperzuigers zullen het zand op zee zuigen, naar binnen brengen en door het openen van de bodem- kleppen lossen op een aangewezen stortplaats in het Calandkanaal (Europoort). De stortplaats bestaat uit een van te voren gebaggerde put van grote omvang, die een aanzienlijke buffervoorraad zand zal kunnen be vatten. Het door de sleephopperzuiger aangevoerde en in de put gestorte zand wordt vervolgens door een bodemzuiger opgezogen en via een leiding naar de, speciaal ontworpen zandlaadinrichting „Geomaris" ge perst, De „Geomaris" zal ligplaats krijgen aan de zuidelijke over van de Nieuwe Waterweg tussen twee kribben bewesten het veer Maassluis/ Rozenburg. Door de „Geomaris" wordt aan het zand/water-mengselhet water ont trokken. Het aldus ingedikte zand glijdt via goten in de naast de ponton of te meren zandschepen. Het afge scheiden water wordt via een retoux- leiding afgevoerd. Deze wijze van zand laden is noodzakelijk om onge wenste aanzanding in de omgeving van de zandlaadinrichting „Geomaris" te voorkomen. De verwerkingscapaci teit van de „Geomaris" bedraagt 1500 a 2000 kubieke meter zand per uur. In verband met de veiligheid van het verkeer in de Nieuwe Waterweg zal de zandlaadinstallatie voortdu rend in contact staan met de radar posten. lanbegeleiding door de groep Pramu- da Budaja o.l.v. R. M. Ronosuripto. Dit wordt de eerste vertoning in Ne derland van een Javanaaes dalang. jangvertoner) met authentieke bege-' leiding. De voorstellingen, die alle vijf 's nachts om twaalf uur beginnen, ge ven achtereenvolgens een Iraans, een India's en een Japans programma. Vanaf dinsdag 1 juni wordt verder in het Lijnbaancentnrm de Breyten- bach-expositie gehouden. De Zuid- Afrikaan Breyten Breytenbach, die, als dichter optreedt in Poetry Inter-' National, is namelijk ook als schilder in het Knaakfestival aanwezig Zijn zes schilderijen en twintig tekeningen, worden geëxposeerd. Ten slotte zal de componist Louis Andriessen vrijdagavond 11 juni in de hal van De Doelen zijn nieuwe j werk „Volkslied" presenteren. Ieder die een instrument kan be spelen en noten ken lezen wordt uit- genodigd onder leiding van dirigent Bernard van Beurden te komen repe- 1 teren en onmiddellijk daarna mee te werken aan de première. Waarschijn lijk wordt een opname gemaakt voor een radio-uitzending. In „Volkslied" wordt de melodie van het Wilhelmus getransformeerd- naar de Internationale, die kan wor- den gezongen in een nieuwe vertaling van Jacques Firmin Vogelaar. Met dit i werk wil de componist zijn bijdrage leveren in de discussie over actuele muzikale problemen. „Volkslied" is bedoeld voor een on gelimiteerd aantal musici en kan door iedereen worden meegespeeld. Ieder een is mét instrument welkom als medewerker en zonder instrument als publiek. Voor pianisten zullen enkele piano's worden opgesteld. In verband met het aantal muziek partijen dat beschikbaar moet zijn, wordt iedere aspirant-deelnemer ver zocht voor donderdag 10 juni zijn naam en het te bespelen Instrument op te geven aan Louis Andriessen, tel. 020 - 22.04.73 of aan de Rotterdamse Kunststichting, Kruisplein 30, Rotter dam, tel. 010 - 11.58.11.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1