KICK b-roepspraktijken vormen Lam: door geul feen noodzakelijk kwaad Huisman 98 Toeristen deden het kalm aan Comité eist stopzetting fabriek Gulf voorstellingen 98 PROVINCIALE PINKSTER-KERKEDAG GESLAAGD AKV in St. Laurenskerk nabeschouwd I i *i jjiCrsic Veertig jaar huisarts leren dokter Boonstra: xp Dode na inademen amoniumdampen bij Albatros Zeeman verdronken ??De Duikelaar weer gekraakt m Orgelvoordracht Jan J. v. d. Berg Beschuit met aardbeien lekker met lekker. Electric reading „Stalinade* door Nw. Rott. Toneel Jacht zit muurvast ter meulen TheoWillems £2* CAPELLE AAN DEN IJSSEL ,Ja, ik weet wel, je mag in dit soort gevallen niet generaliseren, maar ik gèloof toch dat de ideëele kant een beetje van het huisartsen- beroep aan het afgaan is. Daar komt trouwens als belangrijke nevenfaktor bij, dat het fiskale klimaat steeds onaantrekkelijker aan het worden is voor de huis arts," HUMOR NOODZAKELIJK hef winkelen waard I nylon 77 cm breed -6*3- BOTTERDAM Het is niet overstelpend druk ge- weesht in Rotterdam. De Rot terdammers zelf waren in grote getale de stad ont vlucht. Dé toeristenstroom was niet zo groot dat de WV de resrve, in de vorm var! particuliere adressen, behoef de aan te spreken. Pinksteren is wat toeristische drukte be treft nooit een topper in Rot terdam. MAASSLUIS Voor een wel iswaar niet zeer groot, maar uiterst aandachtig gehoor con certeerde zaterdagavond in de Grote Kerk Jan/, van den Berg, organist van de Nieuwe Kerk tè Delft. Naast enkele magistrale werken uit de literatuur, zoals Bach's Toccata, Adagio en fuga in C en het tweede Choral van Franck, vermeldde het prograrri- ma ook enkele minder gehoorde stukken o.m. van Adr. C. Schuur man en concertgever zelf. dubbelface gordijnstof met strië rug ■e Ftibbelmade.Oak voor de jeugd. Nieuw corduroi in 'n keur van kleuren en dessins. Broeken,jasjes en pakken. Makkelijke Mode die van elko man iets méér maakt. Bij Huisman. Mode die z'n mannetje staat. wel degelijk modieus... KORTE HOOGSTRAAT 15 Ie MIDOELIANOSTRAAT.98-100 WOLPHAcRTSBOCHT 218-224 ROTTERDAM In het Zuidcrzic- kenhuis is zaterdag de 59-jarige bouwvakarbeider P. Mouthaan uit Numansdorp overleden aan de gevol gen van het inademen van giltige dampen bij de Albatros-superfosfaat- fabriek aan de Vondeiingenplaat. Vier andere werknemers werden met long en oogklachten naar hetzelfde zieken huis gebracht. De heer Mouthaan was vrijdagmid dag bezig geweest met het leggen van een tegelvloer. Hij werd onwel door het inademen van amoniumdampen, die naar later bleek door een lekke pakking konden ontsnappen. De drie anderen die eveneens naar het ziekenhuis werden gebracht zijn de 28-jarige schilder H. Arts en'de 27-jarige schilder J. Macee, beiden uit Oud-Heusden en de 41-jarige dakba- dekker A. Davids uit Rotterdam. Hun toestand is niet ernstig. Het kost wat moeite dokter E. Boons",tra te pakken te krijgen, ener zijds omdat de capelse huisarts die vandaag zijn veertigjarig ambtsjubi leum viert nou niet zo bijster gek is op interviews, anderszijds omdat hij het gewoon razend druk heeft in zijn ongeveer 4500 patiënten grote park- tjik, die hij ni de veertig Capelse ja ren imeft opgebouwd. Als hij dan eenmaal op zijn praats toel zit, is hij er nog maar moeilijk af te branden. Hij is arts in hart en nieren, figuurljk dain, «1 nets gaat hem zo ter harte als juist dat boeien de artsen-vak. Zijn achter de dikke forilleglazen glinsterende ogen verra den een groot gevoel voor humor, niet een die om mensen lacht maar een die ze begrijpt en met ze meelacht en huilt. „Dat heeft me nou juist altijd zo in het huisarts-zijn aangetrokken, „wil hij wel kwijt", die omgang met men sen, maar het stelt aan de andere kant ook wel erg hoge eisen aan je incasseringsvermogen. Of ik die wat je dan noemt „contactuele eigen schappen" erg belangrijk schat in dit afe? Wat heet erg belangrijk? Zon der dat met mensen om kunnen gaan kun je volgens mij niet eens een goed huisarts rijn, hoe goed je puur-we- tenschappeljkie achtergrond dan ook is." Dat kontakt, dat direkte kontakt met de patiënt, nee, dokter Boons tra ziet het niet meer zo ziten. In zijn praktijk nog wei, maar 'hij gaat zich zelf zo'langzamerhand tot de uitzon deringen rekenen. „Ach, ik begrijp het allemaal, wel; het is natuurlijk een sfeerverandering die inherent is aan de algehele maatschappelijke ontwikkelingen. Het is wel bijzonder betreurenswaardig ja, dat wei!" In dit kader maakt de in het vak vergrijsde huisarts er dan ook na- uwelijks een geheim van, dat hij de groepspraktijkai dei in nieuwe wij ken vaak nog de enige mogelijkhedi zijn om die wijk medisch te kunnen bedienen, alleen maar ziet als een „noodzakelijk kwaad". „Hoe moet zo'n huisarts in een groepsparktijk nou ooit die psychische band met zijn patiënten krijgen zoals ik die hier heb kunnen opbouwen? Dat gaat ge woon, niet meer in de gropesparktji- ken. Verschrikkelijk jammer, ja, want naar mijn overtuiging en erva ring vormt juist die ondefinieerbare band de je alsa irts met je patiënten hebt, al een heel greiot deer van de behandeling uit. Maar ja, massifica tie, he, ook nier". Weinig waardering heeft dokter Boonstra ook voor het systeem waa rin de Engelse artsen werken, een systeem waarin zij neit meer dan rijksambtenaren zijn. „Goed, hun fi nanciële basis si dan wel aanzelnijik beter dan die van ons, ze hoeven rich net n tie dekken voor hun oude dag en zo, maar ik vind het gevaar toch wel erg groot dat je in dat systeem vroeg is de 40-jarige zeeman 'Moham- med Waziri uit Rotterdam na een be- zoek aan een aantal café's in de Veerhaven terecht gekomen en ver dronken. Enkele voorbijgangers zagen L hem van de wal in het water stappen. Toen hij op het droge gehaald was bleek hij reeds te zijn overleden, t Geen last meer van wind en in kijk op Uw balkon.™ met dit ny'on doek, dat bovendien nog fleurig staat ook. Balkondoek van een bijzonder sterke kwaliteit .nylon, reeds voorzien van bevestigïngsijgen, in de kleur blauw,nu door kleine schoonheidsfoutjes per meter {77cm breed) voor nog- géén vier gulden. Morgenvro.eg om 9 uur begint op onza camping-afdeling, 2a etage, de verkoop van dit nylon balkondoek, reeds voorzien van bevestigingsogen, in de kleur blauw, 77 cm breed, per meter, nu extra voordelig voor 3 Nylon balkondoek ïn een fris streepdessin {77 cm breed), voor f4,98. Ook maandagmorgen open Céên Ut. of schrift best Het is dan in het algemeen wat te warm voor de stad. Het strand lokt daardoor veel meer. De bol len, Rotterdam is daarvoor een uitvalsbasis bloeien niet meer. Desondanks was het toch redelfik druk. Het haalde het echter, niet bii het Paasweekeinde. De Spido kreeg elfduizend be zoekers. Vorig jaar Pinksteren waren het er 15.000. Met Pasen dit jaar 19.000 en vorig jaar 10.000. De Euromast, die tevens het eenjarig bestaan van de space tower vierde, kreeg 13.000 „be- klimmers", (Vorig jaar 14,200), maar toen viel Pinksteren nog net in de bollentijd. Met Pasen dit jaar verwerkte de Euromast 17.000 toeristen. Ook dit week einde waren het weer overwe gend Nederlanders die op bezoek kwamen. Verder Belgen en Transen. De space tower heeft in het eerste jaar 280.000 bezoekers ont vangen, Dat is vijftig procent van het aantal mensen dat naar de Euromast ging. De directie had indertijd gerekend op 45 procent. Het aantal mensen dat met de space tower omhoog gaat is nog steeds stijgende. De Diergaarde BRjdorp kreeg in bet afgelopen weekeinde 20.000 bezoekers, net zo veel als Pink steren vorig jaar, Pasen dit jaar werd het record van 35.000 ge boekt, tegen vorig jaar Pasen slechts 11,500. Dolfirodam ten slotte kreeg 10.000 toeristen op bezoek. gaat afzakken tof een puur-ambteiij- ke benadering van de patiënt, en dat kan in dit vak nu eenmaal niet!" De Capelse huisarts is overigais realsti genoeg om als eerste te willen toegeven dat hij zich echt wel kan voorstellen dat er bij de medicijnen studenten van vandaag steeds minder animo is om huisarts té, worden, „eer lijk gezegd", vindt hij, „als ik nu zelf voor de keus zou staan' om huisarts te worden of me te gaan specialiseren, ik geloof dat ik dan zou kiezen voor een paar jaar husiartsenpraktijk en daarna toch die specaiiisatie. Vergeet niet dat je als huisarts in de voorste loopgraven ligt, en dat alie kritiek op jouw hoofd terechtkomt." MAASSLUIS De afdeling Maas sluis van het centraal actiecomité Rijnmond (tegen de vervuiling) heeft onmiddellijke stopzetting geëist van de cthyleenfabriek van Gulf op Ro zenburg. In een brief aan de Gulf-directie, het gemeentebestuur van Rotterdam en het bestuur van Rijnmond, die op eerste pinksterdag tijdens een spoed vergadering werd opgesteld, wordt gezegd, dat de vlam van de fabriek op die dag zeker twintig meter hoog was. Als gevolg daarvan werd de hemel geruime tijd geheel verduisterd door enorme roetwolken. Behalve roet ver oorzaakte de vlam ook geluidshinder. De spoorliehteffecten zouden 's nachts vele kinderen uit hun slaap hebben gehouden. Het actiecomité meent zijn eis te kunnen stellen omdat het niet langer verantwoord acht, dat er „vivisectie op de bewoners van de omliggende gebieden wordt gepleegd". De eis van het comité is mede ge baseerd op het feit, dat zich binnen een week bij de Gulf-raffinaderij twee ernstige bedrijfsstoringen heb ben voorgedaan. Vierentwintig uur per dag klaas- taan, dokter Boonstra vervaart het als een 'bijzonder zware last. „Vergeet niet dat je nog een gezin achter je hebt staan, dat toch altijd recht op je heeft. Ja, mijn gezin heeft er echt wel onder te lijden gehad, hoor", zegt hij met een blik naar zijn vrouw, die overigens net als hij vierentwintig uur per dag ingeschakeld is, al was het alleen maar door het bijhouden van de uitgebreide administratie. „Of er in die veertig jaar een we zenlijke verandering in het beroep is gekomen?" Dokter Boonstra hoeft er nauwelijks lang over na te denken. „Ja, ik- heb het al gezegd, die ver- trouwensrelatei tussen arts en patiënt is langzamerhand aan het verdwij nen, maar daarnaast zei je nog een duidelijke verschuiving van. de ac centen naar de verschillende specia listen". Glimlachend haait hij een anekdote aan van een bevalling, die in de der tiger jaren nog een tientje kostte, en die werd afbetaald met twee kwart jes in de maand. „Hoe vaak zei je dan niet: „Iaat maar zitten, dat kind is er nou 'toch?" Bevallingen, been breuken en dergelijke, het rijn over het algemeen geen taken meer voor de huisarts. „Nee, ik ben er echt niet rouwig om. hoor, dat niet!" Afbetalingen met. twee kwartjes, die tijd is voorbij. De sociale voorzëi- ningen hébben ervoor gezorgd dat de barrière tussen arts en patiënt finan cieel althans is geslecht. Hoe blij dokter Boonstra daarmee ook is, toch wil hij er nog wel een kanttekening .bij plaatsen. „Het hedonisme viert op het ogenblik hoogtij", vndit hij. „Het lijkt wel alsof we alleen nog maar rechten hebben en geen plichten. Juist ais huisarts ervaar je dat bij zonder sterk, en dat vind Sc toch wel een verontrustende trend in onze maatschappij". HARDINXVEIjD Op Eerste Pinksterdag is het zwembad De Dui kelaar in Hardinxveld opnieuw ge kraakt door ongeveer 30 jongeren, 's Middags om 2 uur kwamen rij door een zijhek binnen, waar geen slot op bleek te zitten. Een lid van het actiecomité dat ijvert voor openstelling van het zwembad op zondag, was aanwezig om toe te zien dat niets werd ver nield. Om kwart voor drie arriveerde rijkspolitie die tegen tien personen proces-verbaal opmaakte. Daarna bleven twee man van de rijkspolitie achter om verdere kraakacties te voorkomen. Dat gelukte hen niet, want op een gegeven moment sprongen tien jonge lui die zich achter een heg hadden, verscholen, tegelijk in het water. Ze werden uit het bad verwijders, na opnieuw bekeurdte zijn. Op tweede pinksterdag is „De Dui kelaar" eveneens gesloten. Het actiecomité is van plan aan staande zondag een 'grootscheepse kraakactie te houden, waarbij officië le personen, enkele Kamerleden, zul len worden uitgenodigd. ROTTERDAM Gedurende het „Knaakfestival" (1 tlm. 12 juni) war den door de Rotterdamse kunststich ting in samenwerking met mr, P. A. Meerburg en de Rotterdamse filmliga zes films .gepresenteerd die nog niet in Nederland te zien rijn geweest El ke film steeds in twee nachtvoorstel lingen in het Lijntoaantheater. Dinsdag 1 en woensdag 2 juni: „Mouchette" van Robert Bresson (1968) met Nadine Nortier en J. C. Guübert. Een film over een meisje dat tegen de misère in haar omgeving in opstand komt, van de maker van „Pickpocket" en Au hasard Baltha- sar". iDondeidaig 3 en vrijdag 4 juni: „Mr. Freedom" van Wtüiam "Klein (1968). met John Abbey, Delphine Seyrig, Philippe Noiret en. Donald Pleasancé. Een. dolle satire in camic- stijl op de politieke grootmachten, van de maker van „Qui êtes-vous.r Polly Maggoo?" en „Cassius lé Grand". Zaterdag 5 en zondag 6 juni: „L'Uomo dei Cinque Palloni (Break up) van -Marco Ferrer! (1968) met Marcello Mastroia.mi en Catherine Spaak. Over een man die zijn gelief de frustreert door zijn obsessie door de vraag 'hoeveel lucht een ballon kan verdragen, van de maker van „DiUinger is dood" en „Het zaad van de mens". Maandag 7 en dinsdag 8 juni:; „Pierre et Paul" van Bené Allio (1968) met Pierre Mondy en Buiïe Ogier. Over een strijdlustige 40-jarige bouwvakker - die verstrikt raakt ins zijn onmacht, van de maker van „Une veille dame indigne". "Woensdag 8 en donderdag 10 juni: „L'Amour fou van Jacques Rivette (1968) met Bulle Ogier en Pierre Kal- fon. Drie weken in het leven van twee toneelspelers die ni dagelijfele- ven en in werk (repetities „Androma- que") worden geconfronteerd met „bezeten liefde", van de maker van „La Religieusë". Vrijdag 11 en zaterdag 12 juni: „Calcutta" van Louis Malle (1969). Documentaire in Kleur over de fa;ade en de keerzijde van het leven in Cal cutta, voorzien van eigen commen taar. Van de maker van „Les Am ants", „Zazie dans le metro" en' „Vie privé". We hebber» nu een luxe aanbie ding met een dubbel gezicht..... de z.g. dubbelface gordijnstof, waarvan de rugzijde óók de moeite waard is. Luxe dubbelface overgordijn-, stof, bedrukt met een fraai bloemmotief, de rugzijde heeft een striëdessin. Deze gordijn- stof in twee kleurkopibinaties kostnormaa! f8,25, rru per me ter voor bijna de helft van de prijs. In de middag van Tweede Pinksterdag is de eerste volbeladen mammoettanker de nieuwe ingang van het Europoort- gebied gepasseerd. Het was de 253.000 'ton metende „Esso Hebernia" die met een diepgang van 65 voet met gemak de nieuwe, miljoenen kostende geul kon binnenstomen. Het concert werd op kleurrijke wij ze ingezet met het in behouden idioom, geconcipieerde Preludium over „Óp bergen en in dalen" met fugatisch. slot van onze landgenoot Adriaan C. Schuurman. Dit bleek een passende inleiding voor bovengenoemd kolos saal Bach-werk, waarin dé organist - zijn voortreffelijke gaven ampel' te demonstreren. Het totaalbeeld bleef tot in de meest complexe 'passages steeds buitengewoon doorzichtig, ter wijl de techniek van zeer grote klasse bleek hetgeen trouwens de gehele avond het geval was. Via het hierop goed aansluitende imposante koraal „Komm, SchSpfer Heiliger Geist" van dezelfde meester, hield Jan J. van den Berg een boeiend pleidooi voor Introductie met Fassa- caglia in d-klein van Max-Reger. In laatstgenoemde werk wist de organist van het uit duistere diepten oprijzen de begin tot aan het majestueuze slot een dusdanige climax te bewerkstel ligen, dat het hartelijke applaus na afloop volkomen verdiend was. Na het fraai breed opgezette tweede Choral van Franck, waarin, alleen en kele ontstemmingen van. het instru ment aan de dag traden, was concert gever een uniek pleitbezorger voor twee zeer geslaagde composities van eigen hand: een ook in harmonisch opzicht hoogst boeiende Canonische bewerking over Psalm 32 en een le- vendige Toccata over Psalm 01. Het publiek toonde zich na het hierna met de vereiste virtuositeit uitgevoerde slotdeel uit de eerste symfonie van Louis Vieme opgetogen over het ge- bodene. Het eerstvolgende concert op het Garrels-orgel van deze kerk zal wor den gegeven op zaterdag 12 juni a.s. door Feike Asma, organist der kerk. P.V. Morgenvroeg om 9 uur begint op de le etage de verkoop van deze luxe dubbelface ovèrgor- dijnstof, bedrukt met een fraai bloemmotief, de rugzijde met een striëdessin. Uit de serie van f 8,25, riu per meter voor 4 Ook maandagmorgen open Géén Ut. of schrift best Raspaarde Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezande traktatie die ook uw figuur ontziet Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoontei ROTTERDAM Het Nieuw Rot terdams Toneel geeft in het kader van het „Knaakfestival" op 10, 11 en 12 juni in het Lijnbaancentrum drie nachtvoorstellingen van „Stalinade" van Jean-Clarence Lambert in een 'bewerking van Hugo Claus. De eerste voorstelling begint om half een 's nachts, de volgende om twaalf uur. „Stalinade" is een zgn. „electric reading", d.wz. dat actrices en ac teurs de rollen lezen en dat verder gebruik wordt gemaakt van geluids banden, videoprojecten en andere middelen. Medewerkers zijn Mathie Crefcoeur, Josephine van Gasteren, Annet Nieuwehuyzen, Herman Frank, Ad Hoeymans, Gees Linnebank, Jo- han Ooms en Eric Schneider. Regie is van Leonard Frank. „Stalinade" is een. weergave van. Stalins leven in vogelvlucht van het moment dat hij de weduwe van Lenin bedreigt tot zijn dood. Het stuk is voornamelijk bedoeld om. nog eens duidelijk te la ten zien hoezeer een politieke macht die niet critisch wordt begeleid door een machtige democratische tegen pool, tot ongekende terreur kan gera ken. ROTTERDAM „Dag vogels, dag bloemen, dag mensen, dag kerk, dag- kerk, kerkelag". Onder dit motto is Eerste Pinksterdag in de Rotterdamse Laurenskerk een groot aantal gedelegeerden, kiesmannen en kïesvrouwen, predikanten en ambtsdragers uit Zuid-Holland, gesteund door opvallend ge mêleerde groep kerkleden, bijeengekomen in een succesvolle poging het thema „Gemeente vandaag en morgen" gestalte te geven in aansluiting op de Alge mene Kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk. Op 'de landelijke vergaderingen, vo rig jaar Pinksteren en januari j.l. zijn veel punten naar voren gekomen, die voor de vernieuwing van het gemeen televen van groot belang kunnen zijn en kunnen helpen bij het zoeken naar nieuwe vormen van Christen-zijn in een maatschappij in verandering. De gedelegeerden staan in hun funktie voor de vaak bijzonder moei lijke opgave deze dingen met enthou siasme over te dragen op het grond vlak van de gemeente. In de gemeen ten is inmiddels schriftelijk en mon deling gerapporteerd. Hieruit is dui delijk naar voren gekomen, dat tal van groepen die aanvankelijk gere serveerd stonden tegenover de AKV nu wat meer begrip en waardering voor deze hele onderneming hebben gekregen. Tijdens een provinciale vergadering van gedelegeerden op woensdag 31 maart in Rotterdam werd het initia tief genomen tot een provinciale ker- kedag in de Sint Laurenskerk op Eerste Pinksterdag. De organisatoren onder leiding van de Laurenspredik- ant ds. A. J. Hoorn zagen hierin een mogelijkheid tot ontmoeting en inspi ratie en van voortgang in die dingen die hen op het hart zijn gelegd in hun bewogenheid om een levende ge meente van Jezus Christus. Om de deelnemers aan deze kerke- dag voldoende stof tot discussie t.a ge ven waren drie deskundige gastspre kers uitgenodigd: dr. W, Nijenhuis, wetenschappelijk hoofdmedewerker van de universiteit te Amsterdam, over het onderwerp „Oecumene", ds. G. Samsom, voorzitter van de Raad der Hervormde Gemeenten van Groot-Rotterdzm over „Nieuwe Ge- meentevormen" naar aanleiding van het rapport Kaptein, en drs. J. G. "Waardenburg, medewerker van het centrum voor ontwikkelingsprogram mering, over „Ontwikkelingssamen werking". Ter begeleiding van deze sprekers waren in de nissen van de Laurens kerk tal van kerkelijke en andere groeperingen ondergebracht die de gemeente als serieuze gesprekspart ners wil betrekken In de te ont plooien aktiviteiten. Vertegenwoor digd waren onder meer het Bijbelge nootschap, Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de Zending en Gereformeerde Zendingsbond, het Oecumenisch Actie Centrum, enkele Vormingscentra en de groep Ge mengd Gehuwden naast een groep ais het Centraal Aktiecomité Rijnmond. Van een verslaggever ROTTUM Het Belgische jacht Coloribibre, dat zaterdag met vier op varenden aan boord strandde op het eiland Rottumeroog zit nog steeds muurvast. Met een rubbervlot heeft de rijkspolitie te water uit Delfzijl inmiddels drie van de vier beman ningsleden van boord gehaald. De vierde is samen met een wadgids achtergebleven. Het schip, dat geen radio-installatie aan boord heeft, werd zaterdag op het onbewoonde eiland toevallig ont dekt door een gezelschap wadlöpers uit Pieterburen. Met hun radio waar schuwden zij direct de rijkspolitie, die korte tijd daarna uitvoer.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1