Geen sanering m afbraafe fase. maar van Oude W dorpse sfeer in stadshart roep m TOT KB Wa wordt vervangen Joop van Mee! maakt „monster"- Bijzondere dienst in Baplistenkerk Expositie doeken over de zêe van Derk Maandag Bulldozers Prioriteiten. GRAAFSTROOM lÉIPiiMlilSi STUDIERAPPORT ONDERWEG Deense werf bouwt containerschip Xedlloyd krimpt in kor o-Ballast loopt goed melk .heerlijk boter vers kaas kostelijk PilliySai Hubis bij To tal «vloot door Jan Ladenius DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 ZATERDAG 1? JUNI 1971 ROTTERDAM De combina ties van architecten, die op ver zoek van de bond Nederlandse architecten, kring Rotterdam, een onderzoek ingesteld heb ben naar de moeilijkheden 'en de mogelijkheden van het Oude Westén, hebben hun plannen nog eens bij elkaar gebracht in het tijdschrift Bouw. Het eerste plan is in januari al gepubli ceerd, de andere vier staan in het deze week verschenen num mer. De architecten hebben ge probeerd antwoord te geven op de vraag hoe men zo'n gebied als het Oude Westen, waar twintigduizend mensen wonen in zesduizend huizen op ruim veertig hectare, het beste kan saneren! Volledig zijn hun plannon niet, zij geven slechts schetsmatig aan hóe de ontwikkeling zou kunnen zijn. Zo heeft geen van de architectencombinaties zich in Bouw uitgelaten over de kos ten van hun project en over de vraag hoeveel hoger de huren van de door gaans minder draagkrachtige bewo ners van het Oude Westen kunnen worden. Door ai de plannen loopt wel steeds een rode lijn: geen onverbiddelijke en onmiddellijke afbraak maar een sane ring in fasen. Daarover zijn alle ar chitectengroepen het eens. Allereerst nu de ideeën die de ingenieurs P. Mulder en H. A. Tielman hebben over het Oude Westen. Een geleidelijke vernadering van de wijk door het inweven van een nieuwe structuur door de bestaande is bun ideaal. „Saneren bij het leven" noemen zjj die oplossing die evenmin vrij con creet wordt uitgewerkt. „Behoud voor langere duur van de oude sfeer en schaal in deze stads buurt is ons inziens niet realistisch", schrijven zij in hun Bouw-artikel. Eén van de richtlijnen van Mulder en Tielman is ,,het behoud voor onge veer tien tot vijftien jaar van een groot deel van de bestaande buurtge meenschap, waarbij dan rekening dient te worden gehouden met ver betering van woningen en het slopen van slechte panden ter verkrijging van speelgelegenheid en betere zon- toetreding in de straten". Niet de bulldozers 2ullen onverbid delijk en meedogenloos door het oude westen razen maar er maet een lang zame, gefaseerde sanering plaats vin den, die zich uitstrekt oyer een groot aantal jaren. Begonnen zou moeten worden met het vrijmaken van een terrein aan de Korte Bajonetstraat, de Kogelvangerstraat en de Adriana- straat. Nieuwe huizen kunnen dan verrijzen ten oosten van dat terrein en langzaam naar het oosten opschui ven. Tegelijkertijd wordt een buurthart geschapen, de zuidelijke wand van de Kruiskade afgebroken en vermenging in te veel gevallen van oud en nieuw voorkomen. Aldus de gang van zaken zoals Mulder en Tielman die zich voorstellen. Terug naar liun zinnetje: „Behoud voor langere duur van de oude sfeer en schaal in deze stadsbuurt is ons inziens niet realistisch". De twee ar chitecten vinden het „wenselijk" dat over twintig tot dertig jaar de hele wyk gesaneerd is en bestaat uit nieuwe huizen. Twintig tot dertig jaar, dan kunnen de bewoners „geleidelijk aan vertrouwd gemaakt worden met een nieuwe en betere wijze van ste delijk wonen en leven", schrijven zij- Dat is volgens de twee architecten nodig want „het wonen in een grote stad kan op den duur niet meer zijn het wonen in een dorpse of provin ciale enclave", de stadsbewoner zal op eigen terrein zijn eigen intieme wereld moeten vinden maar dwars daardoorheen en naast de deur „stads lucht willen ruiken". meden en zonder nodeloos breken ont staan op den duur het nieuwe straten plan. Tot zover wyken lloogevecn c.s. nauwelijks af van de ander'' plannen makers. Maar zij leggen sterk de nadruk in tegenstelling tot hun collega's op hel wonen in de binnenstad. Zij vinden, dat ondanks alle ongemakken en be- zwaren aantrekkelijk. Althans: het kan aantrekkelijk zijn. In het ..nieu we" Oude Westen bijvoorbeeld door het aanleggen van een centraal voet gangersgebied. „Speels en vrijblijvend, een tegenhanger van de Lijnbaan" schrijven do heren ingenieurs zelf. Bijvoorbeeld door het aanleggen van binnenhoven met daaraan kleine wo ningen en bedrijfjes, overdekte voet gangersbruggen en piatte daken met daktuinen die met elkaar verbonden zijn door hellingen en trappen. Het voetgangersgebied, dat dwars door het Oude Westen heen zou moeten lopen, sluit aan op de Lijnbaan maar is minder „duur". Herstructurering is gewenst, vin den de samenstellers, de heren O. J. de Bruin. G. P. de Bruyn en L. de Jon ge van het laatste plan in de Bouw- pubiicalic. Herstellen wordt steeds meer onmogelijk en het woonklimaat wordt .steeds verder aangetast. Dc woningen zjjn slecht, er is te weinig groen, cr is te veel lawaai en de kiin- deren kunnen nergens spelen. Aan de andere kant is de buurt in zekere Zin uniek, omdat wonen, werken en vertier cr verweven zijn, de wens droom van veel architecten en slcdcy bouwkundigen. Die (sehijn)tegenstelling is te over bruggen door de bouw van terras- woningen die naast het interieur ook eon eigen, zij het beperkte, buiten wereld hebben met een stukje blauwe hemel en daktuintjes. Bovendien wor den bij terraswoningen nauwe en in tieme voetgangersstraatjes mogelijk die de leefbaarheid .vergroten. Niet alleen woningen, ook straten projec teren Mulder en Tielman op verschil lend niveau. In de buurt lopen de voetgangers op, de begane grond, rond de huizen blokken "op terrassen van ongeveer één meter veertig hoog, waar verder winkels, cafeetjes en stille bedrijfjes liggen, en autostraten op een weer lager niveau. 6 Een beeld van ecu sluk.jc Oude Wcsien zoals het er op het ogen blik bijligt. Do opstellers van het tweede plan, A. S. ter Braak,-- W. Eykelenboom, P. P, Hammei, A. Middelhoek, prof. W. C. Quist en N. Witstok, stellen voor het beleid ten'aanzien van een be paalde stadswijk een aantal prioritei ten: Waar nog een enigszins aanvaard bare, oude omgeving is mag men die niet méér aantasten dan strikt nood zakelijk: Het bevriezen en ineens saneren van een wijk leidt tot onaartvaarbare verpaupering en verval; Wonen in en rond dc binnenstad is' noodzakelijk; Mensen moeten in hun wijkkun nen blijven wonen als zé dat willen. Consequentie van deze prioriteiten stelling is een continuproces van af breken van wat totaal verkrot is, herstelwerkzaamheden en nieuw bouw. Het merendeel van de bewo ners'kan in de wijk blijven. Het plan van de zes heren is vaag, bevat niet meer dan een aantal uit gangspunten. /Plannen leggen een eindfase vast en bemoeilijken zo een verdere toekomstige ontwikkeling", schrijven zij zelf. Het Oude Westen kan een wijk worden waar oud en nieuw tot één geheel zijn gegroeid, het kan ook een helemaal nieuwe wijk worden'. Dat moeten we af wachten en niet van tevoren in plan nen vast leggen. Ook de ingenieurs C. Hoogevcen, C. F. A. Knol, S. P. I. Maas en S. G. Nuyten .deuken aaa een vernieuwing in fasen. „Het leven van nu mag niet t abrupt worden afgesneden". Daarom ook moet zoveel mogelijk binnen de huidige structuur worden vernieuwd. Een geschonden aanblik wordt ver- tlltr bTeskermgraaf 01849-245 -ROTTERDAM Zondagmiddag, zal in de Baptistenkerk „Het Nieuwe .Verbond", Jagerslaan 9 (Vreewijk), een bijzondere bijeenkomst worden gehouden. Het orkest „Elad" uit Hengelo, dat in Twente een goede naam heeft, zal samen met" een koor een uitvoering geven. Het optreden zal worden afge wisseld met samenzang en een korte toespraak. De bijeenkomst begint om vijf uur. De kerk is open vanaf kalf vijf. De toegang en de plaatsen zijn vrij. te: i -a L.jcT Iraakse motorschip Baghdad, eerste schip uit een serie van vier vracht schepen, voor de Iraqi Line in aanbouw was even in Rotterdam. Reden voor Kersten Humk ore even stil te staan bij de maiden-trip van het in Rusland ge bouwde vaartuig. De Baghdad zai evenals de volgende schepen worden ingezet tussen Europa en de Arabische Golf. Het tweede schip wordt eind augustus, be gin september verwacht. De laatste twee zullen de lijndienst completeren in 1972. Een en ander heeft tot gevolg dat de twee kleinere schepen dié de rederij op dit traject heeft varen, te weten de 14 July en de 14 Ramadhan naar een ander vaar- gebied zullen verhuizen. De Baghdad is 13.600 ton groot en heeft een baal capaciteit van 623.125 coft. Het schip vaart normaal 16,5 knoop per uur. TVFA vijftien jaar trouwe J dienst is het walradar- systeem voor de Nieuwe Wa terweg aan vernieuwing toe. Toename van-het scheepvaart verkeer en uitbreiding van het •hayenoppervlak maken ver vanging wenselijk. In overleg met de radarcommissie ver zocht de gemeente Rotterdam het Nederlands Radar Proef station een rapport te willen uitbrengen over een nieuw walradarsvsteem voor de Nieuwe Waterweg". Het in 1968 uitgebrachte nautisch-tëchni- sche ranoort was voor de ra darcommissie en de gemeente raad van Rotterdam in 1970 .aanleiding' om Philins een stu- Hieondracht te verstrekken een development cost plan ob te stellen. j Het doel van het nieuwe walra darsvsteem moet zijn een uitbrei ding van de verwerkingscapaciteit door een automatisch positiebepa lingssysteem en automatisering van routinehandelingen, waardoor ROTTERDAM Voor de tweede keer dit jaar 'zal er in het voorlich tingscentrum Eur-O-Rama een schil derijenexpositie worden gehouden, die de zee als onderwerp heeft. De zeeschilderijen zijn vervaardigd door de 68-jarige Derk Maandag uit Rot terdam. De heer Maandag, voormalig tekenleraar, heeft vroeger zes jaar gewerkt in het atelier van de Vlaamse kunstschilder Gerard Jacobs. Hij nam eerder deel aan do expo sitie „Salon van de Maassteden'. De schilderijen van de heer Maan dag zijn van X juli tot en met eind september te bezichtigen. De heer W. O- Hart, directeur van B. F. Raffi naderij Nederland n.v., zai op don derdag 1 juli om 16.30 uur in Eur-O-Rama de expositie met een of ficieel tintie openen. ROTTERDAM Een jaar heeft Joop van Meel gewerkt aan een schilderij van vier bij viereneenhalve meter. Hel heeft geen naam. maar het is 'een overweldigende fantasie in de science-fictiónsfeer van een jonge schilder. „Dit is hele maal van mij. Het is mijn ver haal dat ik geschilderd heb. Het is 100% van mezelf', zegt hij. Joop van Meel heeft zijn schilderij nauwelijks aan iemand laten zien. Het moet zijn tocht nog paan begin nen. Waarschijnlijk zal het eerst het Schiedams Stedelijk Museum wor denóf het Amsterdams Stedelijk. Hij hoopt dat het langs Groningen en Utrecht gaat. Tegelijkertijd gaan er fotoboeken compleet met een serie dia's en teksten de wereld over, naar Londen, naar het Newyorkse Guggeriheimmuseum. Het begon allemaal .eens toen zijn vader, die na de oorlog uit het con- centratiekamp terugkeerde, hem, meenam, naar de fi}m „Nacht und NebeV'. D.at is hem altijd bijgeble ven. In zijn eerste verbeeldingen van gekruisigde mensen, later van figuren die in stukken uiteen vielen, als robotmannen waarin soms orga nische delen herkenbaar waren. We zens die elkaar .beloerden, wezens die gevoed werden door anderen, ten slotte robotten die een eigen wereld creëren van ontbinding. In zijn gigantische schilderij dat in zijn atelier aan de Osseweistraat is opgesteld is een nieuwe fase van zijn denken en voelen zichtbaar ge worden. i ,,Ik zie het als een vervanging van het surrealisme. Beter als Magrittc kan voor mij niet. Dit is iets waar ik mee door kan gaan. Er is veel science fiction in de literatuur, maar niet in de schilderkunst. Ik ben een verteller geworden. De horror is er nu uil. In de schepping zijn alleen machines overgebleven. Er wordt door vijf machines een poging gedaan nog wat nieuws te produceren. Maar de centrale rode machine met menselijke trekken is bezig zelf een nieuw, machine-achtig wezen, te baren terwijl al die andere brokken techniek er verder niets aan doen. Zij reiken wel onderdelen aan, maar ze zitten er steeds naast... Het is geen caricatuur meer, geen verminkte mens, een bijna blije op lossing. „Mijn werk is wel eens met dat van Leger vergeleken. Maar die be doelde nooit robots te maken". En als we hem op trekjes van Dali wijzen: „Ik had dit idee al lang voor de gro te Dali-expositie. Het is gewoon een illustratie bij wat ik denk. Ik geef eigenlijk het schilderen om het schil deren. op. Ik maak geen mooie schilderkun stige toestanden. Het is meer ver haal dan beeld. Ik wil er ook voor oppassen om een profeet genoemd ie worden. Bovendien ben ik hele maal niet technisch. Maar toen er kort geleden hier eert automonteur tvas, zei die dat mijn machines zou den kannen bewegen als een wan kelmotor. Maar ik we >t helemaal niet wat dat is". Het hallucinerende van dit enor me werkstuk is dat het ten slotte een onbestaanbare machine laat zien die zonder andere machines zichzelf voortplant. Het is geschilderd op een planeetachtige bolvorm die door het blauwe fond iets kosmisch krijgt. Joop van Meel heeft de mensfigu ren uit zijn schilderij weggewerkt. Het lost zich aan de bovenzijde op in sierlijke blauwe flarden, bijna feestelijk. Maar hij denkt al weer over het vervolg: dan wil ik de ver binding tot stand brengen tussen verschrompelende mensen die ken- O Joop van Mee! voor zijn reus achtig schilderwerk nis maken met deze robotmachines". Op het schilderij zijn heel wat in teressante details aan tc wijzen zo als machines die het cijfer vijf dra gen: „Er was iemand op de academie die. als hij niets te zeggen, had en toch iets wilde heiveren, alleen maar het woord „vijf" uitsprak. In de rode, centrale figuur zijn ook stukken architectuur terug te vinden. Hij laat een probeersel zien, een huisontwerp waar hij mee bezig is geweest. Maar hij kan daarin niet verder komen, zegt hij zelf. Joop van Meel heeft een overdon derend modern schilderij gemaakt det 'past in de sfeer van de science fiction die weer heel anders is dan het surrealisme van Dalt, of de on mogelijke creaties van de graficus Escher. de radaroperator meor tijd be schikbaar krijgt om de loodsen aanvullende gegevens te verstrek ken, b.v. inzake betonning die hij passeert en tegemoetkomend of achterlopend scheepvaartverkeer. Door de sterke uitbreiding vanhet havenoppervlak, we hoeven hierbij slechts te denken aan het- Euro- poortgebied. is het noodzakelijk ge worden ook het aantal radarsta tions uit te breiden. Zo zal in het plan het walradar- station van'. Hoek van Holland ver plaatst worden tot halverwege het Noorderhoofd en zai er een onbe mande radarpost op circa II kilo meter in zee komen te staan. De 9 toekomstige posten zullen wor den uitgerust met moderne beeld-1 schermen en VHF-apparatuur voor spraakverbindingen. Op de scher men zullen de schepen te zien zijn als een radarech'o voorzien van een merkteken dat' de gemeten positie van een responder weergeeft die door dc loods mee aan boor,d van iiet schip wordt genomen. Tevens is de radarecho van het schip voorzien van een nummer waarmee de identiteit bepaald kan worden. In tegenstelling met voor heen behoeft de radaroperator niet voortdurend de positiebepaling aan de Joods door te geven daar dit ge heel automatisch gebeurt en deze voor de loods zichtbaar wordt ge maakt middels een cijferpaneeltjc. op de microfoon van de autocom: het apparaat waarmee hij tevens in radio-telefonisch contact kan ko men met het walradarstation. Ook behoeft de operator niet meer de scheepsposities door te geven aan zijn collega's van de naburige sta tions daar deze informatie aan hen automatisch verstrekt wordt door de centrale computer van het systeem. V, Een derde verlichting van de taak van de operator wordt ge vormd door het feit dat hij niet meer de posities van de verschil lende schepen in zijn sektor be hoeft door te geven aan de centrale post in Rotterdam waar via beeld buisstations een totaal overzicht verkregen kan worden van de po sities van de beioodste schepen in het vaargebied. Ook deze hande ling wordt voor hem door een computer verricht. Dit betekent een aanzienlijke verlichting van zijn taak waardoor hij thans meer schepen in zijn. sek tor zal kunnen afhandelen dan voorheen. De maximale capaciteit van het systeem dat men. thans in gedachten heeft bedraagt 200 schepen tegelijkertijd. De moge lijkheid tol uitbreiding is echter ruimschoots aanwezig. Op "net systeem, dat gebruikt zal worden door Rijkswaterstaat, het Loods wezen en het Gemeentelijk Haven bedrijf. zuilen ook andere geïnte resseerden kunnen worden aange sloten middels consoles waarop de posities van de schepen en hun na men zijn af te lezen. Het bovenbedoelde development cost plan voor dit systeem, dat in samenwerking met Holland Sig naal Apparaten N.V'. te Hengelo en de N.V. Philips' Telecommunicatie Industrie te Hilversum werd on gesteld, en het resultaat van de studie wordt binnenkort door Phi lips Nederland ingediend bij de gemeente Rotterdam. TJE 226.000 tons tanker Rubis is dezer dagen aan de vloot van Total toegevoegd. Het schip maakte een serie geslaagde proeftochten en bracht het totaal aan schepen op 14. In tonnen uitgedrukt bezit Total n-i 1.400.000 ton, waarmee de vloot de grootste van Frankrijk is. Na het gereed komen van nog drie super tankers tegen het eind van 1974 zal de vloot inclusief de gecharterde schepen een capaciteit hebben van 3.300.000 ton. De Rubis is 330 meter lang, 48 meier breed en heelt een diepgang, van 20 meter. Zoals bekend is Total ook partr.er in 'het plan op de Maas vlakte een tankerterminal neer te zetten zodat de schepen Rotterdam regelmatig aan zullen doen. 1 A/TET ingang 'van september zal de East Asiatic-Co te Ko penhagen kunnen beschikken over. 'het eerste in Denemarken gebouw-' de containerschip. Het vaartuig, dat de naam Falstria draagt, werd on langs te water gelaten bij de scheepswerf te N'akskov. Het schip heeft negen ruimen j waarin totaal 918 29-voets contai ners opgeslagen kunnen worden. De Falstria, zo genoemd naar het Deen se eiland Falster, heeft op het ach terschip accommodatie voor 47 op varenden. Zij hebben de beschik- king over 1-persoonshutten, elk met bad en toilet. Na de oplevering zal het schip, dat een snelheid van 22'A mijl per uur kan varen, worden ingezet tus sen Europa en 'de westkust van Noord-Amerika in de Scanstar dienst een gecombineerde Blue Star/ E.A.C. service. Voor deze dienst zijn ih totaal vier containerschepen besteld, door elke onderneming twee. IhE KONINKLIJKE NEDLLOYD gaat dertien schepen afstoten. Do vloot zal hiermee tot 76 sche pen gereduceerd worden. De re derij. onderdeel van de Neder landse Scheepvaart Unie zal een kleiner aantal grotere en moderne schepen in gebruik nemen om de verouderde vaartuigen te kunnen vervangen, zo meldt hc-t personeels orgaan van de NSU. Het overschot van gezagvoerders clat door deze inkrimping zal ont staan heeft tot gevolg dat de kapi teins die van 1971 tot 1U/S ouder dan 55 jaar zijn of worden met pensioen zullen gaan. Tot aan de officiële pensioendatum zal een overbruggingsregeling worden ge troffen. Voor wat het overige personeel betreft zit de zaak wat gemakke lijker omdat er binnen de NSU- vloot nog steeds tekort is aan stuurlieden. [N samenwerking met Hoüand- sche Aanneming Maatschappij heeft de Ballast-Nedam groep on langs een groot werk verkregen in het kader van de uitbreiding van de haven van Sydney. Ook op een ander front gaan de zaken goed. De ontwikkeling van de in Japan gevestigde Goyo-Ballast Co verloopt voorspoedig. Er is een eerste opdracht verkregen voor het verplaatsen van drie miljoen kubieke meter zand. Voor het uitvoeren van dit werk is in .Japan een zuiger op stapel gezet. Het vaartuig moet in mei 1972 gereed zijn. Goyo-Br.llast gaat zich vooral toeleggen op -het bou wen van gezonken tunnels.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1