Zusterhuis krijgt sau Ziekenhuis „Bethel" introduceert tal van landelijke primeurs Zevenaar'Rotterdam en dat 400 keer m WÊm Via brandweer .naar kralen en koekjes a hmminp! Munitieschepen zonder vergunning voor anker ONDANKS DRUK IN JEUGDLAND Houdt Rotterdam schoon, ook in de vakantie door Leen Post m MET NIERPATIËNTE NAAR CLARAZIEKENHUIS Orgelconcert in Mij nsherenland Beschuit met aardbeien lekker met lekker. T door Rieneke v. d. Ent ie de rotterdammer 2 WOENSDAG 7 JULI 1771 Snufjes Primeur ROTTERDAM Hij heeft bij wijze van spreken in nog geen twee jaar al bijna drie keer dq wereld met haar rond gereden, en misschien komt daar nog wel een keer of wat bij, maar een hekel heeft hij er nooit aan ge kregen en dat.zal niet gauw ge beuren ook. Hoewel de bijna honderdtienduizend kilometer van enkele reizen om de wereld heel wat aantrekkelijker moeten zijn dan de honderdtienduizend kilometer die je krijgt als je een kleine vierhonderd keer de weg Zevenaar—Rotterdam vice versa optelt. PANIEK Geen pyjama ROTTERDAM Warm of niet warm, dagelijks stromen honder den kinderen naar de hallen van het nieuwe Ahoy'-complex waar dit jaar voor het eerst Jeugdland wordt gehouden. Het nijvere geklop en gehamer in de Maas- en Schiehal bewijst wel dat de hitte hen nauwelijks vermoeit, hoewel het zwembad er vlak naast toch wel wat jeugdige klantjes het koele water inlokt. TOSTI'S ETEN door Zettie Leeuwenburgh „IS DAT ALLES" MUURKRANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Schieweg m het centrum en de Wildeveenstraat m Kralingen leveren een wat rommelig aanzien sinds maandagmorgen vroeg de vuilniszakken buiten werden ge- ret, maar tot verbazing van de bewo ners niet weg werden gehaald. Dit hadden zij echter kunnen we ten als zij hadden gelet op de borden die al sinds een dag of vSertien op de wagens van de ROTEB zijn bevestigd en waarop de Rotterdamse ttevolking er op attent worden gemaakt dat vanaf maandag 5 juli slechts één maal per week huisvuil wordt opge haald in verband met de vakanties van het ROTEB-personeel. Wellicht zijn er meerdere straten in Rotterdam waar in de joop van de maandag het vuil niet werd wegge haald. Alleen een geluidswagen van de ROTEB maakte de bewo ners er nogmaals op attent dat dit ook niet zou gebeuren. Op de Schie weg bijvoorbeeld werd gevraagd de zakken weer binnen te halen tot don derdag. Het feit dat dit niet is ge beurd. levert momenteel de rommeli- l oogst van maar liefst 73 plastic zakken al of niet „netjes" iangs de stoeprand. Iedereen, die wil weten op welke dag het vuil in de straat wordt opge haald, kan de dichtstbijzijnde post van "e ROTEB opbellen, waar de dienstdoende functionarissen graag alle inlichtingen zullen geven. Werk op deze manier mee om Rotterdam schoon te houden. DELFT Aan één van Delfts beroemdste grachten ligt het be kende ziekenhuis „Bethel". In de schaduw van de Oude Jan, Delfts scheefste toren, markeert het een brok romantiek, dat men nauwe lijks elders in ons land terugvindt! Maar zoals de tijd nét als een verwend kind- het verleden stuk knaagt, zo blijkt het heden ook voor hei ziekenhuis een onbarmhar- tige „heelmeester". Ziekenhuis Bethel zal uit de historische binnen stad verdwijnen! Tóch zou het onverstandig zijn zich hierbij alleen door gevoelens van sentiment te laten leiden. Want voor het oude historisch zo aan de Prinsenstad verknochte ziekenhuis, verrijst een ultramoderne efficiënte en met tal van landelijke primeurs uitge ruste verpleeginrichting m één van Delfts nieuwste wijken. hand meer te pas. Als een trein glijden de aan elkaar vastgekoppelde bedden naar de wastunnel, waar gro te douches voor de rest zorgen. Na enige tijd in de droogtunnel te heb ben geparkeerd, arriveren de bedden kraakhelder, maar wat nog veel be langrijker is steriel schoon weerop de zalen via een ingenieus kabelnet. De bedden zullen speciaal daarvoor in roestvrij staal uitgevoerd en met ingebrand !ak versierd worden. Zie kenhuis Bethel nam dit systeem over uit Zweden. Nu nog in de steigers, straks welkome aanvulling. In de lente van 1972 zuilen militai ren van de Ger. -.kundige Dienst be ginnen met dc immense verhuizing van patiënten en apparatuur naar het nieuwe Bethelziekervhuis, dat dan feestelijk in gebruik zal worden ge nomen Ja, vooral feestelijk, want het nieu we ziekenhuis zal gelijktijdig een aantal belangrijke primeurs op het terrein van de verpleging introduce ren. Uniek voor ons land belooft de vol automatische beddenmachine, waar voor zeifs nog geen goed Nederlands woord gevonden is, te worden. Elk ziekenhuis in ons land kan meepraten over de problematiek, die zich voor doet bij het steriel reinigen van de bedden. In elke verpleeginrichting blijkt dit op een andere manier ge daan te worden. Vooral het perso neelstekort bij dit omslachtig werk iaat zich dan het nijpendst voelen. Aan de volautomatische beddenma chine in het nieuwe ziekenhuis Bethel komt bijna geen verpleegsters- i' I L I' L.'Jtf Ik iqjmwjidiiV.teiB'. '1 .L Vv.fcwir-H I.' HB-Srj-r.,.' - ffilitnüu jaM;. 'jiii r jA 1 "-Ü4 l"!i ,„ili I 11i I Vl-i'J Hij is de 33-jarige E. P. T. Krosse, eigenaar van een rijschool en taxibe drijf in Zevenaar, en zij is de zeven tienjarige Maria Link. Sinds novem ber 1969 brengt de heer Krosse Maria tweemaal in de week naar het St. Claraziekenhuis in Rotterdam, waar zij een nierspoeling moet ondergaan. Iedere week twee keer, dat betekent 's morgens om half negen weg uit Ze venaar, omstreeks tienen aankomen bij het ziekenhuis,.,alleen terug naar Zevenaar, en tegen het eind van de middag weer naar Rotterdam, om daar om zeven uur Maria af te halen. In de loop van de tijd is er tussen de chauffeur en het meisje een spe ciale iband gegroeid. „Je gaat haar een beetje als je eigen dochter zien", zegt de heer Krosse. „Je leeft hele maal met 'haar mee. Met haar opera ties bijvoorbeeld, vorig jaar, - toen baar beide nieren werden verwijderd, met haar hoop op een niertransplan tatie, met haar problemen." Ook voor de ouders van Maria is hij inmiddels een goede bekende geworden, die als het nodig is binnen enkele minuten met zijn auto voor de deur staat. Eigenlijk is het toevallig, dat juist de heer Krosse Maria „onder zijn be heer" kreeg. In Zevenaar zijn drie taxi-bedrijven, die om de twee maan den het ziekenvervoer voor hun reke ning nemen. Toen het besluit was gevallen dat Maria iedere week twee keer naar Rotterdam zou moeten worden ver voerd lag het voor de hand dat zij per 2 maanden een andere chauffeur zou krijgen. Dit viel echter niet mee voor een meisje ,dat, vooral in het begin, nogal onwennig en onevenwichtig te genover deze nieuwe vorm van leven stond. Toen de derde chauffeur dan ook aan de beurt was, verzochten haar ouders het ziekenfonds (dat de kosten van het vervoer voor zijn re kening neemt) dringend, hem, de heer Krosse, als vaste chauffeur voor hun dochter te mogen houden. Na wat onenigheden met de andere twee taxibedrijven in Zevenaar, die zich een goede, regelmatig terugke rende bron van inkomsten zagen ont glippen („Ik geef direct toe, ze beta len gewoon goed", zegt de heer Kros se) maar vooral na dringende verzoe ken van Maria zelf, voor wie de voortdurende wisseling van chauf feurs iets van een obsessie begon te worden, werd besloten de ritten in handen te geven van één man. Sindsdien is de weg van Zevenaar naar Rotterdam voor hem en Maria „gemeengoed" geworden. Honderden malen al zijn ze onderweg geweest, en de gebruikelijke „paniektoestan den" bleven ook niet uit. „Natuurlijk gebeurt er wel eens iets onver wachts", zegt de heer Krosse, „en na tuurlijk altijd als het slecht weer is. Een paar maanden geleden bijvoor beeld kreeg ik, toen ik 's avonds Ma ria kwam ophalen, het bericht dat iK wel weer alleen naar Zevenaar terug kon, omdat zij waarschijnlijk een transplantatie zou kunnen ondergaan. Ik ga in Zevenaar nog even bij haar ouders langs, om het nieuws te ver tellen, en hoor, op het moment dat ik binnen kom: Nou, je kunt wel weer naar Rotterdam, de transplantatie gaat niet door, het weer is te slecht. Of je wordt midden in de nacht op gebeld, om half twee, dat ze vlug naar het ziekenhuis moet. Om hall drie zijn we dan in Rotterdam." „Gek hè", besluit hij, „dat zo'n rit na verloop van tijd zo veel voor je betekent. Toen ik met vakantie was, in mei, werd ik op de tijden dat ik haar anders bracht en haalde, onrus tig. Ik wist dat ze bij mijn collega in goede handen was, maar je zit er toch steeds aan te denken: gaat alles wel goed?" Dhr. Krasse met zjjn patiënte, 400 keer... De beddenmachine is maar één van de _talrijke snufjes, die straks in het i";uwe ziekenhuis te vinden zijn. Buitengewoon interessant belooft ook het gesloten televisiecircuit te worden, waarbij huisartsen, ver pleegsters en vooral ook leerling-ver pleegsters in de gelegenheid worden gesteld belangrijke operaties via het televisiescherm te volgen. Mochten huisartsen op bepaalde tijden niet aanwezig kunnen zijn, geen nood, de operatie wordt via de video-recorder opgenomen en later, desnoods in de avonduren, voor de huisartsen ver toond. Een bijzonder aanwinst van Beth el belooft ook, om het eens huise lijk te .zeggen de electriscHe spie- renonderzoekafdeling te worden. Al leen al de storingsvrije kamer, uitge voerd in roestvrij staal, gaat een ton kosten. Maar dan is ook een ideale ontvangst van de reflecties gewaar borgd. Een tweehonderd meter lange bui zenpost zorgt voor een verbinding met het Centraal Laboratorium, waar nog twee Delftse ziekenhuizen van gebruik maken en waar in korte tijd genomen proeven onderzocht kunnen worden. Door dit buizenstel onder de grond, maar ook door tal van andere efficiënte vindingen, behoeven de verpleegsters geen langere afstanden dan ongeveer vijftien meter af te leg gen. De patiënten zullen in het nieuwe ziekenhuis zo weinig mogelijk in pyja ma behoeven te lopen. Bij opname, wordt gevraagd de dagelijkse kleding mee te nemen. Vooraf aan de opera tie, maar ook zo snel mogelijk daarna kan de patiënt zich in z'n eigen col bertje in een recreatief dagverblijf verpozen. Men kan daar biljarten, wat lezen of naar de televisie kijken. Zelfs "een barbezoek binnen het zie kenhuis behoort tot de mogelijkhe-, den: - Er komt een speciale nachtopname- afdeling, waar 's nachts binnenge brachte patiënten worden, opgenomen. Andere patiënten behoeven daardoor dus niet meer uit hun nachtrust ge houden te worden. Een belangrijke afdeling vormt ook het intensief con trolesysteem, waarbij tien patiënten tegelijk bewaakt kunnen worden. Ook een uitstekend geoutilleerde röntgenafdeling met vijf kamers, die alleen al een miljoen gulden gaat kosten, zal het nieuwe ziekenhuis rijk zijn. Het nieuwe Bethelziekenhuis gaat vijftig miljoen kosten en zal vier en een halve verdieping omvatten. Men heeft een capaciteit van 250 bed den. Mag dan ogenschijnlijk alles uitste kend geregeld zijn en is de lucht straks blauw, het bestuur van Bethel en met name de directeur-geneesheer van ziekenhuis Bethel, dr. Griffioen, zitten nog met enkele bijna onoplos bare problemen. Want straks is het ziekenhuis er, de patiënten zijn er, maar wat moet men beginnen, wan neer de verpleegsters het af laten weten. Daarom zal Bethel straks ai het mogelijke doen om aan nieuwe ver pleegsters te komen. Men heeft er op dit moment minstens honderd nodig! Bijzonder blij zouden bestuur en directie van het ziekenhuis zijn, wan neer de aanmeldingen nu al binnen komen, zodat men, voordat het nieu we ziekenhuis in gebruik wordt geno men, eerst nog een op'eiding kan vol gen. Honderd nieuwe verpleegsters is een bijzonder groot aantal, maar toch heeft dr. Griffioen alle moed, dat dit aantal gehaald zal worden. Want niet. alleen is de sfeer binnen het zieken huis goed, •ook zullen er tal van spe ciale voorzieningen getroffen worden. Zo zal er een negen verdiepingen tel lend zusterhuis verrijzen met 189 eenpersoonskamers, die zelf ingericht mogen worden. Er komen in het zus terhuis hobbyruimten en logeerka mers. Uniek voor ons land beiooit een sauna in het zusterhuis te worden. Verder komen er buiten tennisbanen, trampolinespelen en een barbecuege legenheid, speciaal voor de jaarlijkse personeelsbijeenkomsten. Ook wordt gedacht aan een zwembad. Ook voor gehuwde verpleegsters en ander getrouwd personeel komen spe ciale voorzieningen. Zo komt er een prachtige crèche, waar kinderen van het personeel onder deskundige lei ding bezig gehouden kunnen worden. Zeifs een kinderspeeltuin zal nabij het nieuwe complex niet ontbreken. Met dit allés hoopt men het aantal verpleegsters op de juiste sterkte te brengen en daardoor de patiënt een. zo goed mogelijke verpleging te gc- veii. Vooral de persoonlijke benade ring van de patiënt zal in het nieuwe ziekenhuis Bethel voorop staan. B 11.' BTHr dSi.W Toch is er water te vinden in Jeugdland en wel bij de brandweer, die drie grote brandslangen ter be schikking heeft gesteld. Wat dit voor jonge avonturïertjes betekent, kan iedereen wel raden, In elk geval is het een lust hen in soms veel te grote jassen en met echte helmen op te zien spuiten. En wie weet, misschien wordt dankzij Jeugdland het spel van nu nog wel eens bittere ernst voor hen. Bittere ernst" is nu al het steenhou- wen, als we tenminste de serieuze snuitjes bekijken, waarmee een hard stuk steen met beitel onder han den wordt genomen. Een prachtige leeuwenkop toont duidelijk het resul taat van dit zware karwei. Wat in de ene stand wordt afge hakt, wordt in. de andere'opgebouwd. Hier zijn metselaars in de dop bezig met de bouw van een huisje. Alleen kan men aan het vakmanschap van de leiders wat gaan twijfelen. Een echte metselaar zal er nog heel wat aan op te knappen hebben, evenals de vak-tiromenman die"het grote tim merwerk verricht. Niet getreurd echter, "Jeugdland blijft Jeugdland en het gaat erom dat de jeugd zowel de hele jonge als de wat ouderen zich vermaakt. Nie mand overigens die daaraan hoeft te twijfelen. De stralende gezichten be wijzen het, evenals de grote ijver waarmee kraaltjes geregen worden, sieraden worden gemaakt van hoef nagels. en er zelfs wordt geëmail- .leerd. Matjes vlechten blijkt ook ,een geliefde bezigheid, evenais borduren. En denk nu niet, dat dit specifiek meisjes-werk is, ook de jongens doen het met veel plezier. 'h De stand van het GEB lokt weer velen, evenals vorig jaar. En terecht, want wie zou het niet leuk vinden om aan het eind van de dag trots een zakje koekjes mee naar...Juris te kie nen nemen, als ze tenminste nog heel zijn. Trouwens, ook een tosti op zijh tijd smaakt best, en dat is nu juist de nieuwste-attractie van het GEB. Wat verdrietig kijken sommige kinderen naar het bosje met zorg ge schikte bloemen, dat zo mooi was toen zij net de bloemschikstand ver lieten, maar dat tijdens plak-, knip of tekenwerk langzaamaan verlept. Een I I.T..1 md-iH rttni enkele slimmerd vindt de oplossing en zet de bloemetjes in -de net ge schilderde fles, waar de verf nog af druipt. Aan het eind van de dag mo gen zij ook dit kunstwerk meenemen. Het „buitengebeuren" trekt natuur lijk ook veel kinderen. Eerst nog wat aarzelend, maar later al vertrouwd, klimmen zij op de rug van pony of paard van Kinderboerderij De Kraal en Manege De Hoefslag uit Baren- drecht voor hun eerste rijlessen. Ze ker is het dat zij de kunst ondier de deskundige leiding vlug onderde knie hebben. De voorwaarden om mee te doen aan het „autootje-rijden" in de ver- keerstuin van de politie worden tien tallen keren .per dag gevraagd. -Een leider weet het' .vlot te formuleren:. „Op een .fiets kunnen zitten, in" een trapauto kunnen rijden en een-rede-; lijke kenflis van de verkeersregels, hebben." Waarop een brutaal aapje reageert met: „Oh, is dat alles", 'Of het inder daad een fluitje van een cent Is, .zul len we pas weten als hij zijn examen heeft afgelegd, want de vragen «fie 'de kinderen moeten beantwoordenliegcn er toch echt niet om. De verkeerstuin dit jaar voor-, het eerst in samenwerking met-dé,' plantsoenendienst'aangelegd, wat-al een flinke uitbreiding betekende zou echter nog een flink stuk gro ter moeten zijn. Als we dit tenminste^ afmeten naar de belangstelling die er voor is. Maar al te vaak moeten en- - thousiaste kinderen wachten tof de volgende „ronde". Dit verschijnsel is overigens niet vreemd In Jeugdland. Ook voor de supermarkt en bij de poppendokter staan lange rijen. De cineac is keer op keer vol en zelfs de coca-cola automaten moeten „overwerk" ver richten. Zo komt het ook, dat er met de regelmaat van de klok berichten ver schijnen 'in de „muuxkrant1' bij het Praethuis. Steeds weer ontdekken de jeugdige bezoekers nieuwe dingen en zelfs het omvallen van een „muurtje" van de garderobe blijkt niet aan. hun aandacht te ontsnappen. Jongens houden meer van bikken en slaan. MIJNSHERENLAND Aanstaande zaterdag 10 juli geeft de internatio naal beroemde organist Marcel Schmid uit St. Gallen in Zwitserland een orgelconcert in de Hervormde kerk. Marcel Schmid neemt deze maand deel aan de jaarlijkse internationale zomer-akademie voor organisten. Vier jaar geleden was hij hier ook bij aan wezig, waarna hij een interpretatie cursus gaf bij professor Anton Hei- Ier en Marie-Claire Alain. De Orgelcommissie Mijnsheren- land is erin geslaagd cle organist naar de Hoekse Waard te krijgen, waar hij gratis zal optreden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Oud-minister Den Toom van defensie heeft toegegeven, dat een aantal munitieschepen zonder vergunning ligplaats heeft gekozen in het Zwarte Meer. De schepen moésten wel worden versleept, omdat dé richtlijnen voor de wijze van opleggen van munitie in schepen zijn gewijzigd. De onderlinge afstand tussen de vaartuigen behoort nu groter te zijn dan vroeger. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wïeldraaijer merkt de bewindsman op, dat de aanlegplaats en een bureaukeet door een verkeerde uitleg van de van Rijkswaterstaat verkregen vergunning zijn ge bouwd, zonder dat vooraf is nagegaan of hiervoor ook een bouwvergunning nodig was. Deze bouwvergunning zal alsnog worden aangevraagd. Overigens heeft de oud-minister wat betreft zijn departement beterschap beloofd. Behalve in situaties waarin onverwijld handelen genoodzaakt is, zal defensie de benodigde vergunning afwachten voordat tot definitieve daden wordt overgegaan. Frui t-tiartje. Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt Als toetje of zomaar tussendoor. Eeo gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet Zo'n brosse beschuit metfrisse aardbeien is eeu lekkere zomergewoontel

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1