STICHTING VRIJE RECREATIE BLUFT SJET VRIJE KAMPEREN NASTREVEN 1 Brieven aan J jninisterraad en alle politieke fracties L_ s m em .klant van het RIB duistere zaak voor a .'Ma* V 4 la INKOOPBUREAU HALVE EEUW OP BRES VOOR ZUINIGHEID Zuidhollandse VVV naar Delft verhuisd m door Aad Begemann R- I i I rnrnmtm nwimmM flmsiMjl Bruggen in Boskoop voor verkeer dicht Besparing Ook anderen In eigen kring I s MEERKERK Boer W. v. d. Berg uit Meerkerk gaat door. De Stichting Vrije Recreatie die hij nu een jaar geleden heeft opge richt wil het kamperen bij boe ren, fruittelers en tuinders ver der uitbreiden. Men blijft er naar streven om deze vorm van kam peren te legaliseren. Twee stap pen hebben boer V. d. Berg en zijn medebestuursleden van de stichting de afgelopen weken ge nomen. Er is een telegram ge stuurd aan de ministerraad en er is een enquête opgezet onder de politieke partijen. tó&\iüErdt£EDrriMr<BLK?ii ihdii ?mKKïKDE -MSréMSHS' EEK PaïETTEGE VMCAKTÜ WiLlj^&lfïHSSf ss its*-A mummüïüÉsiAJin<m Ape RICiiTÏB CtE5tffFT/; gTSMMMig Reacties Stoppen DEN HAAG Het lijkt de moeite niet waard om even stil te staan bij het vijftigjarig bestaan van het Rijksinkoopbureau aan de Laan van Meerdervoort, Vijf kruisjes voor een rijksinstelling is immers niets bijzonders. Op pervlakkig bezien is dat mis schien wel juist. Maar toevallig is het Rijksinkoopbureau (voor do rijksinsider beter bekend" "als R.I.B.) een instelling die in het prille begin van haar bestaan de HOEK VAN HOLLAND Met de belofte dat van de be zwaren goede nota £ou worden genomen ze waren op de band opgenomen en dat de zaak in het komende voorjaar in de raad van Rijnmond zal worden be handeld, sloot gecommitteerde P. Th. Biersma dinsdagavond in het druk bezette Jagershuis in Hoek van Holland de bijeen komst af over het ontwerp- streekplan Westland. Het Rijksinkoopbureau ver werkte vorig jaar 1,1 miljoen nota's in de computer, die bij elkaar voor een totaal omzet van 672 miljoen gulden zorgden. Dr. Denijs verwachtte dat in 1972 vrolijk het miljard gepasseerd zou worden. Met het oog op de bezuinigingen wil hij daar nu echter nog een vraagteken achter zetten. Maar erg iang zal de omzet van meer dan een miljard wel niet op zich laten wachten. PAGINA 3 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 et er niet p. in het telegram wijst de SVK er op dat het woord „recreatie" niet voor komt in de regeringsverklaring. Het bestuur is wel verheugd over de in de regeringsverklaring aangekondigde herbezinning. De SVR vindt het een daad van „wijs hcrbezinnlngsbeleld" om het kamperen bij dc boer spoedig te legaliseren. Ook vraagt het bestuur dringend dc poUtieovervaltcn op vrije campings te verbieden. Men noemt ze een vloek In een vrij en democratisch land. In een brief aan 98 fracties en poli tieke eenlingen in de elf provincies van ons land en de fracties in de Tweede Kamer worden de partijen uitgenodigd kleur te bekennen ten opzichte van het vrije kamperen. Bij de brief is een enquêteformulier ge voegd waarop de fractie of partij kan' laten weten wat het beleid ten op zichte van het vrije recreëren in de komende jaren wordt. De heer v.d. Berg stelt dat alle partijen zich tot nu toe op de vlakte hebben gehouden met het uitspreken van een duidelijk oordeel over het kamperen bij boe ren. Verder dan het vrijblijvend luis teren op hearings, o.a. in de Tweede Kamer, en het lezen van brieven en andere stukken van de SVR is het niet -gekomen. «gap#*©»* zitten De heer v. d. Berg wil de reacties j of het uitblijven van reacties op deze enquête in de openbaarheid brengen en aan de -kiezers tonen. Overigens is deze brief ook gezon den aan de minister van CRM, dc stichting recreatie, de directie van de ANWB en de Nederlandse kampeer- taad. De gemeenteraden van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en U- trecht die geen vrije campings ken nen, maar wel 75 procent van de vrije recreanten leveren ontvingen hem ook. Op dit ogenblik telt de Stichting Vrije Recreatie driehonderd deelne mende boeren en ongeveer duizend donateurs, dat zijn de kampeerders. Ook boer v. d. Berg "heeft ondanks een veroordeling nog steeds caravans ei tenten op een mooi stukje weiland sfaan. Hij heeft, volgens een voor zichtige schatting, berekend dat in eet nu bijna afgelopen kampeersei- zoen tussen de 10.000 en 15.000 Neder landers het kamperen bij boeren heb ben ontdekt en er in feite illegaal gebruik van hebben gemaakt. Daarbij zijn dan nog niet geteld de trekkers die op de zogenaamd officiële cam pings niet meer terecht kunnen. Het bestuur van de stichting heeft onlangs zo'n tweehonderd boeren be zocht die wel kampeerders wülen toelaten. Daarbij zijn er 25 geadvi seerd er mee te stoppen omdat de outillage niet goed was. Op de vrije campings adviseert de stichting een minimum afstand tussen tent of cara van van vijf meter. Het bestuur wil 300 vierkante meter per tent of cara van als een minimumeis. De SVR geeft de "boeren ook een adviesprijs. Deze is uiteraard veel la ger dan die op een officiële camping. Logisch, er is veel minder comfort. Maar de SVR-terreinen zijn, aldus de heer v. d. Berg, duidelijk niet -bedoeld voor die -kampeerders die veel luxe en comfort willen, maar die wel prijs stellen op ruimte, rust en een stukje ongeschonden natuur." Volgens hem zou juist de vrije keus in dit geval kunnen leiden tot een goede verde ling tussen recreanten en beschikbare recreatieruimte in ons land. Hoewei er van officiële zijde een wat soepeler houding wordt aange kondigd. tegenover deze vorm van kamperen, blijven de gemeenten nog steeds optreden. In een week noteer de de stichting de volgende gevallen. - Op 20 juli 's morgens in alle vroegte een politie-inval op een boeren-cam- ping in Giethoorn. Op 21 juli iets de gelijks in Loosdrecht waar dc kam peerders werden verjaagd. Op 22 jnH bij de lieer Salaric in Kockanje een dreigende uitzetting. Dankzij het blokkeren met wagens van het ter rein werd het voorkomen. Op 23 juli weer inval in Giethoorn. Op 24 juli een optocht in Rockanje als protest. Op 26 juli kreeg de heer Salarie in Rockanje van de provincie ineens wel toestemming om tenten en caravans te mogen laten staan. Op 26 juli laat GS weten dat voor de inval in Ameide, enige tijd -geleden, de po litie schuld zou treffen. In de prak tijk is van een soepele houding -dus nog geen sprake. Vele boeren zijn inmiddels veroor deeld, anderen hebben soms een ver gunning gekregen. De stichting wi] al dit soort zaken verzamelen. „Men wil", aldus de heer v. d. Berg, „in de toekomst hardere acties gaan onder nemen om het vrije kamperen er Kampeerboer W. v. d. Berg met een van de medebestuursleden van de Stichting Vrije Recreatie tijdens de persconferentie waar op hij onder meer hardere maat regelen aankondigt als de toe stemming om bij boeren te kam peren niet snel wordt gegeven. door te krijgen." Welke acties wil men nog niet bekend maken. Tijdens de eerder genoemde rondrit door Nederland kwam boer v. d. Berg ergens in de bossen achter Vaasen {bij Epe) een nieuw landhuisje tegen. Het bleek van de heer Geertsema te zijn. Hij heeft er een folder van dc SVR in de bus gedaan met het ver zoek om voor minder draagkrachtigen het verblijf In" de natuur ook moge lijk te maken, door het vrije kampe ren te steunen. V. d. Berg heeft er. nog geen ant woord op gekregen. Duidelijk is, dat met het vrije ■kamperen niet alleen recreatiezoekers worden gediend maar ook de boeren, tuinders en vooral fruittelers wat fi nanciële steun -krijgen. De heer v. d. Berg: „iHet typische is dat je van iedereen, ook van officiële zijden, schouderklopjes krijgt, maar dat er verder niets gebeurt. Het wordt op de lange baan geschoven, in de doofpot gestopt. Wat ik vier jaar legaal heb geprobeerd is nu iile-gaal wel -gelukt. Van GS heb ik nu toe stemming tot het plaatsen van een aantal caravans. Maar van de ge meente heb i-k sinds het voorjaar niets meer gehoord". Ten stelligste ontkent v. d. Berg dat de SVR een politieke groepering is. „We willen gewoon vakantiemoge- lijkheden scheppen. We zijn geen witte campinghouders en geen ka- boulerboeren, slechts idealisten". De hoop van het SVR-bestuur is nu gevestigd op de nieuwe regering en dc medewerking van de politieke partijen om nog voor het vakantiesei zoen 1972 het vrije kamperen moge lijk te maken. DELFT Burgemeester mr. J. M. Ravesloot heeft dinsdagmiddag in Delft het grondig verbouwde WV- kantoor aan de markt heropend. Hier bij begroette hij de provinciale VVV, die na de opknapbeurt -uit Den Haag is verhuisd en haar intrek in het Delftse informatiecentrum heeft ge nomen. Het kantoor is voorzien van een diaprojector, waarmee de vier informa trices een betere service aan de bezoeker kunnen verlenen. Een primeur voor Delft is de aanwezigheid van een video-recorder de eerste bij de VW-kantoren in Nederland waarmee toeristische beelden van Delft kunnen worden getoond. Een bijzonder appetijtelijk geheel, prees de Delftse burgemeester, die tot erelid werd benoemd. £r:,^A- denijs, directeur van het grond de ambassad.ev.njk van Den kunnen, dank zij een gebaar van Rijksinkoopbureau, op het dak Haag. Buitenlandse ambassadeurs de Nederlandse regering, gebruiK van zijn domein. Op de achter- maken van de R.I.B.-diensten. Dat moet op aanwijzing van de mi nister worden herzien om de aanleg van de Rijnpoorthaven tussen de Hoek en Maassluis mogelijk te ma ken. De haven is bestemd voor con tainer-, ry-op-/rij-af-schepcn en pas sagiers- en veerdiensten. IVat een hearing had moeten S ij - ii -A PilÉiV; --111* zijn, werd een verdediging van het plan, door de gecommitteerde. Hij liet niet na er herhaaldelijk op te wijzen dat hij zich tot het laatst te gen de aanleg had verzet, maar dat hij na de beslissing van de regering zich als goed democraat geroepen voelde het nu te verdedigen. Hij voelde zich bovendien gesteund door de opvattingen van de Centrale actiegroep Rijnmond (CAR), die de con tainerhaven naar de terreinen op de Maasvlakte, voor Hoogovens gere serveerd, wilde verplaatsen. Die sug gestie had hij zelf al eens gemaakt, „En Rijnmond is het toch maar ge weest, die voorlopig Hoogovens- Hoesch geweerd hebben," voegde hij eraan toe. Overigens mislukte een opiniepei ling door CAR-leden, mogelijk ge maakt -door de zwakke leiding van de bijeenkomst. Toen de vraag werd ge steld wie tegen de havenaanleg op de noordelijke oever van de Waterweg was, gingen alleen hun handen om hoog en niet die van de belangheb benden uit de streek. „U wilt toch niet zeggen dat u de totale bevolking van het Westland vertegenwoordigt", merkte de heeer Biersma bij de soms heftige discussie op aan het adres, van het CAR. Een tuinder uit Maasdijk vroeg met nadruk een eind te maken aan de on zekerheid voor de mensen die een agrarisch bedrijf hebben, dat voor de haven en de daarbij behorende groen strook moet wijken. Daarop kon de gecommitteerde geen antwoord geven; het staat volgens hem vast, dat als de hele procedure achter de rug is, Rotterdam snel gaat beginnen. Door middel van bezwaarschriften, tot 5 september bij de raad van Rijn- worden vertraagd. mond in te dienen, kan de zaak enorm Wijkraadsvoorzitter Van der Houwen zag de noodzaak van een Rijnpoorthaven in. Hij hoopte echter dat de Hoek grond met agrarische be stemming zou krijgen om er 3.000 wo ningen te bouwen.- In het vigerende streekplan kan Rotterdam-aan-zee van 2.000 woningen nu, tot 3.000 wo ningen in 1980 uitgroeien. De heer Van den Bosch, die namens het Landbouwschap afdeling Zuid- Holland sprak, vreesde dat met de Op de wagens achter de trekker liet W. v. d. Berg een aantal journalisten zien hoe zijn „kam peerterrein" er uitziet. haven een planologische misgreep van de eerste orde wordt gemaakt. Ilij vroeg de beslissing op te schor ten tot de Kroon beslist had op het rekest van Naaldwijk tegen de aan wijzing van de minister. Gecommitteerde Biersma was er van overtuigd dat er voor de getrof fen agrariërs vervangende grond zal worden gezocht in de nabijheid van het Westland. De groenstrook van enkele honder den meters breed, voorgeschreven door de minister, dient naar hij zei ter vermindering en demping van geluidshinder die de overisag van containers meebrengen. Tegelijk met de haven wordt die strock aangelegd. Deskundigen zijn met inrichtings plannen al bezig. Uit een kosten-batenanalyse is vol gens de heer Biersma geblekën dat de Rijnpoorthaven voor de Neder landse economie een bijzonder goede zaak is. Toen Rotterdam in 1967 ver zocht de haven te mogen aanleggen, zouden de kosten ƒ175 miljoen heb ben bedragen; nu komt het project op 300 miljoen. Een bewoner van de streek kon niet nalaten tegen het eind van de bijeenkomst te getuigen dat hjj dc taal van de tegenstanders en de ma nier waarop zjj hadden geageerd, be treurde. „Dat heeft velen gehinderd." BOSKOOP De eerste twee op haalbruggen in het Zuidwijk, gere kend van de Reijerskoperweg, zullen donderdag enige tijd voor alle ver keer zijn afgesloten in verband met het aanbrengen van startplaten. rijksambtenarenwereld door een diep en overvloedig tranendal voerde en de winkelier in een zo vernietigende rouw dompelde, dat hij even het hoofd in de ne ringdoende schoot legde om ver volgens verontwaardigd uit te schreeuwen dat het een schande was. En ook handel en industrie stonden niet te juichen van on verdeelde vreugde. Zij signaleer den met lede ogen de verrijzenis van een commerciële potentaat die zich op één plaats vestigde en een einde zou ma-ken -aan hun politiek van verdeel en heers. En dan komt het allemaal wel even anders te liggen. Dan is 'het een bewonderenswaardige prestatie dat het R.I.B., gedwongen door zoveel emotionele tegenwind, na een kortstondige levensaanschou wing niet het bordje R.I.P. aan de R.I.B.-deur behoefde te han gen. De nationale zuinigheid won het van de emoties, iets wat van het buitenland niet gezegd kan worden. Daar bestaat, hoe graag men het ook zou willen, niet zoiets als een R.I.B. De directeur van het Rijksinkoop bureau, dr. M. J. Denijs, begrijpt deze tegenwind wel, die inmiddels overi gens danig geluwd is en al dicht te gen windstilte aanleunt. Voor de rijksambtenaar, van nature voorzien Van een wat overmatig besef van eigenwaarde was de komst van het R.I.B. een psychologische opdoffer. „In zijn prestige werd een fikse deuk geslagen. Hij moest een bevoegdheid afstaan. Hij gaf niet meer de order om bij het opraken van het papier nieuw papier te kopen. Hij kon het ook zelf niet meer kopen. Zijn status was aangetast, hij was min of meer gedegradeerd. Bevoegdheid, status, prestige, het was allemaal weg en als laatste in die rij ook de mogelijkheid tot corruptie. Ook de winkelier schreeuwde moord en brand, onjdat hij door de verschijning van het R.I.B. het rijk als klant kwijt was. Papier, ballpoints, schrijfmachines en alle andere werkbehoeften werden niet meer bij de winkelier gekocht, maar rechtstreeks van de fabriek be trokken". Al deze onstuimig gespuide senti- •menten waren niet toereikend om het R.I.B. op de knieën te krijgen.Deze rijkszuigeling wist namelijk leger en vloot „achter zich", die het zoge naamde Munitiebureau hadden voor een gezamenlijke inkoop. De ervarin gen met dit bureau waren zo gunstig dat inkoopcentralisering voor de ci viele rijksdienst, via het R.I.B. dus, gewoon niet mocht achterblijven. Be zwaren of geen bezwaren. „Als iedere rijksdienst gewoon maar op eigen houtje zou zijn blijven inkopen dan zou voor de artikelen waarschijnlijk twintig procent meer betaald zijn dan wij nu doen. Tel uit je winst als je weet dat wij in 1970 een omzet hadden van 672 miljoen gulden. En door die centralisering kon bovendien op de personeelskosten bespaard worden." Het Rijksinkoopbureau laat het geld dat er door die centrale inkoop binnenkomt er aan de andere kant weer niet uitgaan. De centen die het „verdient" worden niet over de balk gegooid om er nu maar duurdere werkbehoeften voor aan te schaffen. En ook de corruptie krijgt geen kans. „Niemand hoeft toch zeker aan een gouden bureau te zitten, dat is onzin. Wij zijn alleen maar geïnteresseerd in een produkt dat goed, bruikbaar, niet te duur en niet te goedkoop is. Luxe is er niet bij. Een onderzoek heeft aangetoond dat een bureau met één ladeblok voldoende is. Dus kopen wij ook alleen bureaus met één lade- blok in." „En wat uie corruptie betreft: ik heb liever dat een van mijn inkopers op mijn eksteroog gaat staan dan dat er een ongezonde verhouding is tus sen inkoper en leverancier. De inko pers staan voortdurend onder contro le. Als wij een ongezonde situatie ontdekken dan vliegt hij eruit. Met ons apparaat, dat ten slotte moet zor gen voor een verantwoorde besteding van gemeenschapsgelden, kunnen wij geen enkel risico nemen. Door scheiding van functies hebben wij daarom 'n systeem ontwikkeld y dat corruptie vrijwel waterdicht en kreukvrij het hoofd kan bieden, Door die scheiding valt een moeilijk te verklaren handeling van iemand di verse anderen onmiddellijk op. je staat dus constant onder controle, zo dat de mogelijkheid tot fraude of cor ruptie tot een minimum beperkt wordt. Ondanks het feit dat de Ne- - derlandse ambtenaar doorgaans wei nig corrupt is wilien wij iedere mo gelijkheid toch zoveel mogelijk uit sluiten". 1 In die vijftig bestaansjaren hééft het R.I.B. zich wat ontworsteld aan het strikte keurslijf van uitsluitend inkoper voor het rijk. Het is nog wel zo dat iedere rijksdienst verplicht is om zijn aanschaffingen door het Rijksinkoopbureau te laten verrich ten, maar thans kunnen ook anderen van zijn diensten gebruik maken. „Territoriale overheden als provin cies, gemeenten, waterschappen kun nen hun aanschaffingen via ons rege len", aldus dr. Denijs. „Ook scholen en door het rijk gesubsidieerde in stellingen als ziekenhuizen, universi teiten en bejaardenoorden kunnen er van profiteren. En dat gebeurt ook in steeds be langrijker mate. Van de 22.000 afne mende instellingen die wij vorig jaar bedienden waren er „slechts" 44 pet, rijksdiensten. Tegenwoordig houden wij ons bovendien nog bezig met in koop van goederen voor ontwikke lingshulp. Van oudsher overigens hebben alle buitenlandse ambassades in ons land van de R.I.B.-diensten gebruik kunnen maken. Dit als een hoffelijkheidsgebaar van de kant van dc Nederlandse regering". Het R.I.B. wil het gouden bespa- ringsjuWleum alleen in eigen kring vieren. Dr. Denijs vindt het wat moeilijk een receptie te houden voor de 22.000 afnemers en 3.000 leveran- viers. „Je zou dan moeten gaan selec teren en dus discrimineren". Die 22.000 afnemers manifesteren jaar lijks 800.000 behoeften, variërend van paperclipsen, nietjes en schrijfblocs tot complete fabrieken, elektronenmi croscopen, gestolen tv-circuits en huisdrukkerijen. „Wij verkopen geen schappelijk onderzoek 'n aap wil heb- nee, als een professor voor weten ben en dat hebben wij jaren terug wel eens meegemaakt dan komt die aap er. Die is toen door ons In België opgedoken".

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1