a Deel oude dorpskern blijft Abouw Hoogvli et gaat. van Middengebied uit Bisdom gaat nu bemiddelen Bestuur Emmausparochie en pastoor P. Wesseling nog verder uit elkaar Fusie Verolme Rijn- Schelde nu ook in statuten vastgelegd 3 maanden gratis!! --I g-_m im»- \.n*< mss is Zes commissarissen benoemd J.vanURKN.v. Van onze correspondent HOOGVLIET Stede bouwkundigen van Rotter dam hebben ivoensdagavond de wijkraad geïnformeerd over de plannen tot afbouiv van Hoogvliet. Als eerste aan zet tot de voltooiing is een bestemmingsplan voor het Middengebied gemaakt. Hier mee ivordt bereikt dat de be staande woongebieden, die in een halve cirkel om het mid dengebied liggen, tot een stedeboutvkundige eenheid verbonden worden. In de toe lichtingen kivam duidelijk naar voren dat de gemeente bij de uitwerking van de plan nen rekening zal houden met de wensen van de wijk raad inzake een snellere vol tooiing en een gedifferen tieerde woningbouwOpmer kelijk is voorts dat een deel van het Oude Hoogvliet blijft gehandhaafd en in het cen trumplan is opgenomen. Het ivinkelcentrum van Hoog vliet zal, na gereedkoming van het tvinkelcentrum Zuid plein en rekening houdend met de plannen in Spijke- nisse, aanzienlijk terrein ver liezen in de regionale func tie die het thans nog heeft. In een uitvoerige toelichting op het nieuwe bestemmingsplan wordt herinnerd aan de nood zaak tot stedelijke uitbreiding van Hoogvliet in het begin van de vijftiger jaren. In die jaren werd veel waarde gehecht aan het wonen in de nabijheid van de werkgebieden en werd de ligging van Hoogvliet geenszins als intolerabel beschouwd. Vijf tien jaar geleden was er slechts in bescheiden mate sprake van hinder voor het woonrnilieu. SSË: PARK -i t r - -f-' Woensdag MinMUiSS Tijdelijk ROTTERDAM In de buiten gewone algemene vergadering van aandeelhouders, nodig ge worden doordat 20 juli het ver eiste quorum niet aanwezig was, is gisteren in Rotterdam het voorstel aanvaard tot wijziging van de statuten van Rijn-Schelde machinefabrieken en scheeps werven N.V. Voorts zijn zes com missarissen benoemd van wie er drie zgn. werknemerscommissa rissen zijn. Df HOI rSKDVM.l-Y PAGINA 3 2 OOND.ERIDAG 12 AUGUSTUS 1971 >TJ- -jC-- 'V tf- K,,"Shrf 4t —fj rij 'i.iifS-- ï^3S®i€1^-wn~yrrp-. Na een explosieve bouwperiode tus- CENTRUM sen 1952 en 1962 volgde een aanzien- Het reeds gerealiseerde deel van iyke vertraging in de woningbouw. het winkelcentrum Hoogvliet kwam Oorzaken waren de onzekerheden over in 1962 gereed en vervult een verzor- de toekomstige bestuurlijke status van gende functie voor het omliggend ge- foto bovenaan pagina: Be oude dorpskern van Hoogvliet zoals die, volgens de plannen bewaard zal blijven. De bedoeling is dal deze kern op harmonische wijze wordt opgenomen in het nieuuie centrum, Achteraan de flats van Zalm en Meeuwenplaat. Daarvoor nog net zichtbaar de dijk voor de metro en de plaats waar deze dijk in een viaduct overgaat. In het midden rechts, langs de Groene Kruisweg, het nieuwe recreatie-zwembad. Hieronder: Nogmaals de metrodijk in wording. Hoogvliet, de wat stroevere verhou dingen met de gemeente Poortugaal, de toenemende hinder welke van de industrie werd ondervonden en de mogelijkheden die voor woningzoe kenden kwamen in oostelijke wijken van Rotterdam en in buitengemeen ten. De relatie met Spijkenisse heeft een blijvende invloed gehad op het ont werp voor Hoogvliet. De afwikkeling van het interne verkeer is lange tijd beheerst door de vraag of en hoe lang de Spijkenisserbrug gehandhaafd zal blijven. Hoewel het tijdsverloop nog niet is te overzien wordt er van uit gegaan dat deze brug t.z.t. wordt ver vangen door de Ruwaard van Putten- tunnel, waavan het tracé tussen de wijken Meeuw en plaat en Zalmplaat' ligt. De in het kerngebied van Hoogvliet onder te brengen stedelijke voorzie ningen zijn steeds in nauwe relatie gezien tot die in Spijkenisse. Bij de bepaling van de omvang van het wïnkelareaal is rekening gehouden met de stichting van een winkelcen trum in Spijkenisse. Inzake de scho lenplanning is sinds 1965 een coördi natiecommissie werkzaam. Naar verwachting zullen, bij een voltooid Hoogvliet en Spijkenisse ca 3000 a 3500 leerlingen openbaar voort gezet onderwijs genieten. Op grond hiervan zal zowel in Hoogvliet als in Spijkenisse een openbare scholen gemeenschap gesticht kunnen worden. Van enkele van de in het programma opgenomen scholen voor voortgezet en buitengewoon lager onderwijs is buiten het Middengebied een situe ring gevonden. Dat betreft een prot. chr. mavo-school, een neutraal bijz. l.t.o.-school en een openbare school voor debielen. bied, met name voor Voome-Putten. De winkeliers van dit centrum heb ben herhaaldelijk gepleit voor een snelle afbouw van de wijk. De regionale functie van winkel centrum-Hoogvliet zal aanzienlijk aan belang inboeten als ook in Spijkenisse een winkelcentrum zal worden gerea liseerd. Voorts moet rekening worden gehouden met de ingebruikneming van het winkelcentrum Zuidplein in 1972, dat na de opening van de me trolijn tussen de Slinge en Hoogvliet ongetwijfeld kopers uit Hoogvliet zal aantrekken. Wanneer geen exclusief element in het winkelcentrum Hoogvliet wordt opgenomen zal de uitbreiding van win kelpanden slechts gering moeten zijn. Bij dit element wordt geracht aan een zelfbedieningswarenhuis. Bij het win kelcentrum moeten situaties worden gereserveerd voor grotere kantoor panden. Dergelijke vestigingen kun nen bijdragen in eengevarieerd werkpakket, waarbij met name de in Hoogvliet wonende vrouwen meer mogelijkheden hebben in eigen woon plaats te werken. Een deel van het centrumgebied is bestemd voor woningbouw. Hier zal rekening worden gehouden met de voor geheel Hoogvliet gewenste wo- ningdifferentiatie. Het percentage een gezinswoningen moet aanmerkelijk worden opgevoerd, terwijl zoveel mo gelijk moet worden afgezien van de bouw van etagewoningen in 3 en 4 lagen zonder lift. De huidige differen tiatie naar weistnnd berekend geeft het volgende beeld: arbeiders en lage middengroepen 7i°/i>, hogere midden groepen 20°."o en welgestelden 6%. Het tekort aan woningen voor de hogere middengroepen moet in de nog te bou wen wijken worden gecorrigeerd. Er zullen in het Middengebied ca 1250 woningwetwoningen worden ge realiseerd. In totaal zullen ongeveer 2500 woningen in het Middengebied worden gebouwd. Uitgangspunten voor de structuur zijn de reeds bestaande elementen, het winkelcentrum, het zwembad langs de Groene Kruisweg en de reeds vastgelegde situering voor het metro station. Als verbindend element tus sen. het winkelcentrum en het metro station biedt een deel van de bestaan de dijk de oplossing. Een deel van de bestaande dijkwoningen kan in het definitieve plan gehandhaafd blij ven. Het betreft 24 aan de Dorpsstraat gelegen eengezinshuizen die, als de dijk veranderd wordt in een wandel pad, aan de westzijde voor rijver- keer bereikbaar worden. Ook aan de Boomgaardhoekseweg is een in goede staat verkerende groep van 18 een gezinswoningen die gehandhaafd kun nen blijven. De woningen aan de La- ning voldoen niet meer aan de huidige eisen. Een deel van de oude kern, aan de Dorpsstraat en Achterweg, is even min in goede staat. De oude Nederlandse Hervormde kerk blijft gehandhaafd en zal een functie krijgen in de sociaal-culturele sfeer. Praktisch alle in het Middengebied opgenomen woningen zijn op een af stand van 400 a 500 meter van een aan te leggen centrumpark gelegen. In dit park zullen trapveldjes komen, een bouwspeelplaats, een overdekte en niet-overdekte tienerruimte, een - theehuis, singels en een bestaande boerderij voor jeugdaktiviteiten. Vlakbij het park ligt een overdekt re- creatiebad (kortgeleden in gebruik genomen) en zijn tennisbanen en een sporthal „ingetekend". De isolatie tussen de noordelijke wijken van Hoogvliet en het indus triegebied van Pernis geeft reden tot bezorgdheid. Bij de opstelling van het plan Hoogvliet in 1955 is groot belang toegekend aan deze strook tussen de wijken Nieuw Engeland, Digna Jo- hannapolder en Westpunt en de fa brieken. De isolatiestrook met een breedte van 100 a 150 meter was in de eerste plaats bedoeld als visuele schei ding. SPIJKENISSE De gespan nen situatie tussen pastoor P. Wesseling van de Emmausparo- chie in de Spijkenisser wijk Bra- band en het bestuur van de paro chie is tot een uitbarsting geko men. Nadat vorige week het kerkbestuur zijn ontslag had aan gezegd, heeft de pastoor zondag van de kansel van De Kern ge zegd het geld van de parochie niet meer nodig te hebben omdat hij een full-time baan aan een school in Leidschendam had aangenomen. De ai eerder samengestelde com missie van goede diensten die moet zien tot een oplossing te komen zal vanavond voor het eerst gaan pra ten. Deze bijeenkomst is een uitvloeisel van een bewogen openbare vergade ring die op 10 mei werd gehouden. Er werd toen felle kritiek geleverd op het beleid van de pastoor, zowel wat zijn pastorale werk betreft als zijn financiële beleid. Het ontslag van het kerkbestuur 'mevrouw Wh. M. P. van Gils-Kamp en de heren W. J. H. Boekholt, P. W. v. d. Berg en H. W. A. van de Gevel) schriftelijk c.i per 1 september en de mededeling van de pastoor hebben het er voor de commissie van goede diensten niet gemakkelijker op ge maakt. Deze laatste mededeling kwam voor het demissionaire kerkbestuur als een volkomen verrassing. Ook de andere leden van het pastorale team dat in Spijkenisse werkzaam is, waren ervan niet op de hoogte. Sinds de tiende mei is er uitvoerig beraad geweest over het samenstel len van een bemiddelende commissie van goede diensten. Hiertoe zijn van de zijde van pastoor Wesseling en van het kerkbestuur drie kandidaten aangewezen. Nadat een eerste keuze aan beide zijden niet werd geaccep teerd, is men kort geleden pas ge komen tot een samenstelling die wel de Instemming van beide partijen had. Deken drs, A, van Oosterom, ge assisteerd door pater N. Apeldoorn o.p. de commissie voorzitten. Door de nieuwe ontwikkelingen is er een ge heel andere situatie ontstaan dan tij dens het conflict dat op 10 mei vol ledig naar buiten kwam. Dit conflict had vooral betrekking op het finan ciële "beheer in de parochie en cul mineerde in de beschuldiging van "een Sindsdien is de hinder, die in Hoog vliet van de petrochemische industrie wordt ondervonden, belangrijk toege nomen. Het is niet alleen stank- en rookhinder bij noordelijke wind, maar ook geluidshinder die 's nachts door de kraakinstallaties wordt veroor zaakt. De gehele zone tussen industrie- en woongebied is nu op het smalste punt - ten noorden van Nieuw Engeland - 300 m. breed. Elders varieert dit tus sen 500 en 700 meter. De snelle ont wikkeling van Botlek en Europoort was er oorzaak van dat binnen deze zone veel ruimte beschikbaar moest worden gesteld voor eerder niet voor ziene elementen. Het betreft de toe gangsweg naar de gebieden ten wes ten van de Oude Maas, trace's voor spoorwegen, kabels en buizen. Voorts zal de verdere aanleg van de zuidelij ke Randweg in aansluiting op de ge projecteerde Botlektunnel nog meer ruimte claimen. Gelet op al deze elementen wordt een zorgvuldige behandeling van de isolatiestrook en verbreding waar mogelijk noodzakelijk geacht. De beveiliging van het woongebied, zo wordt in de toelichting op de nieu we bestemmingsplannen geschreven, zal pas optimaal kunnen worden be reikt indien een tecbnisch-deskundig oordeel is gegeven over de reële en potentiële aard en omvang van hin der en gevaar alsmede over de maat regelen die van de zjjde van de be trokken industrieën daartegen geno men dienen te worden; wanneer ver volgens deze bedrijven inderdaad be reid zuilen zijn deze maatregelen te nemen en wanneer dwingende eisen aan de bedrijven kunnen worden ge steld. Slechts wanneer hinder en ge vaar by de bron de industrie worden bestreden zal het mogelijk zijn in Hoogvliet een redelijk woon- en leefklimaat te scheppen. p<r»"rp.-« [4 i DONDERDAG 12 augustus Hofplelntheatec „Twee Is to veel" (The owl and the pussycat), blijspel vnn Wilton kja-nhoff. Regie: Paul Mel- |0|. Met Hetty Ve "hoogt en Wil van i*'l (Ah 29 abg (nét uitzondering van Ihl. IB en ma 23 uticj 20 15 uur. lolt. Schouwplii-g: jhe Tohyp Kid hihthntjj rnut Inpriiion lockmuolcal „Tha tilolv oi oiqht doqs". t/m 1§ odq ','0.15 uur. Laurenskerk: Lunchpauze-concert door de orqamst Henk G van Putlen 1245 - 1315 uur ZATERPAG 14 auqustus Hofpieintheater: Ned premiere van het tjftispel „Twee Is te veel" van Bill Manhoff (zie 12 aug 20 15 uur. Doelen, gr -z. Orqelconcert door André Verwoerd. 15 00 uur. Ontmoetingskerk, Spiikenisse: Or gelconcert dpor kees van Earsel Wei ken van 'heb'", B:lch. Mucide, Pieinc l anqlnls en Hupte 20 00 utlr VHI.II3A6. 13 auqustüs Openluchttheater D!|kziqt: loeqosla- vJ=r ip UithBtlhjap Macedonia" uit bho(l|e olv. Pece Atahasovski. 20.15 uur 13 auqustus Openluchttheater DliMqt- llrnhuirn i !lMtll'Hi""| hint In li tl It lil 'I, i ut VRIIDAG ruqustus Rott. Schouwburg: hoofdstad Ope rette met „in einer kleinen Kcndlto- rei' t m 31 auq 20 15 uur i -M irji.L, tI j. niet aan het kerkbestuur opgegeven afdracht van een collecte in een Haagse parochie. Het kerkbestuur deelde in de brief aan de parochianen ,nog mee dat bij dr. K, van Wely, secretaris van het Centraal Pastoraal Beraad van het dekenaat Rotterdam een bewijsstuk over deze kwestie is gedeponeerd. Deken Van Oosterom is van mening dat het oplossen van deze kwestie nog wel geruime tiid in beslag zal nemen. In de toekomst zal er overleg moeten zijn met het team van pries ters dat hier en in het Europoort- gebied werkzaam is en met het bis dom waar het de financiële aangele genheden betreft. Wel zal er vrij snel een tijdelijke regeling getroffen moe ten worden omdat pastoor Wesseling gedurende de week niet voor pasto raal werk beschikbaar zal zijn. Bij het definitieve pastorale plan Ijjkheid van samenvoeging van meer- zal ook betroKKen worden de moge- dere parochies in dit gebied. Voor de zondagse diensten zullen er geen moeilijkheden ontstaan omdat Wesseling nauwelijks bezwaren heb- voor- en tegenstanders van pastoor ben tegen zijn wijze van eucharistie viering, ook heeft een optreden van de gehuwde priester Huub Oosterhuis nogal wat tegenstand opgeworpen. Bij die gelegenheid liet pastoor Wesse ling bloemen aanbieden aan de echt genote van Huub Oosterhuis op de dag dat ze een jaar getrouwd was. De mededeling van het kerkbestuur dat pater Van Wely om bewijsstuk ken zou hebben gevraagd op de ge noemde vergadering van 10 mei blijkt onjuist te zijn. Als gespreksleider kon hij deze vraag zelfs niet stellen. Het kerkbestuur heeft de uitslag van de bemiddeling van de commissie van goede diensten in dit parochieconflict niet willen afwachten. „Wij zien het niet meer. Bovendien zit er geen schot In het werk van de commissie. Ik verwacht van de com missie geen heil. Als kerkbestuur heb ben w(j een opzegtermijn van vier weken aangehouden. Wellicht dat er in deze tussenfase toch nog een op lossing verkregen kan worden. Wij zagen bovendien grote financiële moeiiijkhedt., „inkomen en gebleken is dat wij niet de aangewezen perso nen zyn om langs de deuren van de parochianen te gaan om geld op te halen. Dat hebben ik en de heer Boekholt al acht of negen maanden geleden gedaan". De statutenwijziging was nodig in verband met de fusie met het Ver- olme-concern. Het maatschappelijk kapitaal wordt verhoogd met 50 miljoen tot 250 miljoen, verdeeld, in aandelen van ƒ100 nominaal. De aandelen worden op naam gesteld; aandeelbewyzen worden niet uitge geven. De nieuw op te richten Stichting administratiekantoor RSV zal aan toonder resp. op naam luidende, nïet- royeerhare certificaten van aandelen RSV afgeven, groot nominaal 100. Op bezwaren van een aandeelhou der antwoordde dr. J. de Vries, voor zitter van de raad van commissaris sen, dat het bestuur wil weten waar de grote pakketten aandelen zitten. Op aandeelhoudersvergaderingen worden beslissingen door bijzonder kleine gezelschappen genomen: giste ren was 0,01 pet. van. het aandelen kapitaal vertegenwoordigd. „Met be zitters van aandelen die op koers winst uit zijn en wiebelstemmen heb ben, is de vennootschap niet gediend", zei dr. De Vries. Gezien de situatie van nu vond het bestuur het verreweg de duidelijkste figuur de aandelen Verolme te certi ficeren. „Waarom het instituut van superbeveiliging door middel van niet royeerbare certificaten weer inge voerd", vroeg een andere aandeel houder. In dit verband sprak dr. De Vries de „gossip" tegen dat Verolme nooit van zijn schulden zou afkomen. „Be stuur en werknemers doen hun uiter ste best Verolme zo snel mogelijk in het volle bezit van zijn aandelen te stellen. Die mogelijkheid is wel dege lijk aanwezig. Als ons dat lukt, zullen de aandeelhoud. beter aan hun trek ken komen", verklaarde dr. De Vries. Aan het slot van de vergadering De scheiding tussen het in dustriegebied ten westen van Perais en de noordelijke woon wijken van Hoogvliet is een factor van steeds grotere be zorgdheid voor de bewoners van deze wijken. De afstand tussen woonhuizen en industrie is zeer gering en een goede afscheiding is moeilijk, om dat de drukke Vondelingenweg en Botiekweg door de smalle scheidingsstrook lopen. zei de president-commissaris dat de RSV-groep in deze tijd van inflatie een van de zeldzame ondernemingen is die voor de eerste jaren een order portefeuille heeft met goede prijzen. By acclamatie werden als nieuwe commissaris benoemd (veertien van de zittende commissarissen treden af):, A. Th. van der Lecq (oud-president directeur Wm H. Muller Co.), prof. mr. P, Sanders (hoogleraar NEH), B. Scheffer (president-directeur Verol me), drs. P. C. W. M. Bogaers, M. Eijkenaar en J. H. Jansma, de laatste drie als vertegenwoordigers van de werknemers. „Bij het Verolme-concem was de situatie erg ingewikkeld. Er was een trust en een stichting kortom het was een heel paardenspul. Bovendien zijn er veel spreekstaimeesters ge weest, waardoor er noga! wat tegen strijdige berichten zijn geventileerd", zei gistermorgen dr. I. de Vries, pre- sident-commissaris van Rijn-Scheide op de buitengewone algemene ver gadering, waarop hem bijzonderheden over Verolme werden gevraagd. V ELECTROMISCHE ORGELS vanaf 450- Ze!f orgel, spelen? Op de nieuwe Solina? U speelt Uw eerste melodie binnen het half uur met onze unieke GRATIS lascursus. Keus uit meer dan 150 instrumen- terv. Huur met recht van koop. vanaf 26- per maand. Vrijdagavond koopavond van 7 tot 9 uur.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1