die u binnen uw lippen ®?e^e ^sma ')rac'11 n van 9.90 12.90 B Dromenland begint Wachten tot het donker is, een luchtige thriller wonen 30.000 gastarbeiders JÊL 98 leerzaam concert Geld bijeen voor Woudricliem Samenwerking met Kwartieren waar gezelligheid begint. Taptoe Delft trok 45.000 mensen ter rrteuBen ■aam Zeeuws-Vlamingen gaan protesteren tegen dure veren Thora Messias Aanbesteding oeverwerken Maasvlakte de rotterdammer Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Rotterdam heeft weer een opperrabijn. Gis teravond werd de heer Daniël Kahn in de synagoge van de Nederlands Israëlitische Ge meente aan het Davidsplein ge ïnstalleerd tot leider van de Joodse gemeente van Rotterdam en omliggende plaatsen. (Offici eel heet dit het synagogaal res sort Rotterdam). •«p-\ beha longline panty s;ïs«SS i llliplijii 'V lil Van links naar rechts de drie criminelen John Leddy, Jan'Blaaser en Ton Vos met boksbeugel. PAGINA 3 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971. i De heer Kahn is 27 jaar en afkom stig uit Denemarken. Hy is de opvol ger van opperrabbijn L. Vorst, die twaalf jaar aan het hoofd heeft ge staan van de Joodse Gemeente van Botterdam. Op 14 mei van dit jaar heeft rabbijn Vorst afscheid geno men, waarna hij naar Israël is afge reisd om er te ga*m wonen. De synagoge was gisteravond tot de laatste plaats bezet: beneden de man nen met hun meestal zwarte hoeden of keppeltjes, hoven de vrouwen. De gehuwde vrouwen dragen hoeden of een andere hoofdbedekking, de onge- huwden hoeven dat niet. Onder de aanwezigen bevonden zich opperrab bijn Schuster uit Amsterdam, die aan het hoofd van de orthodoxe opper rabbijnen in Nederland staat, en een afgevaardigde van 'de Israëlitische ambassade. Het was bijzonder indrukwekkend toen opperrabbijn E. Berlinger uit Utrecht niet de gebédsmantel om de schouders de installatierede uitsprak. Uit zijn gloedvolle toespraak sprak zeer veel wijsheid, die hij ook zijn jonge ambtgenoot toewenste. Deze Iduna beha met de hoog onder de armen opgeknipte ly cra panden, heeft cups, die al leen aan de onderkant met zachte vestan zijri gevoerd. Het voorpand zorgt voor goede maaginhouding, de ingenaaide tailleband voor een prima taille- korrektie,.... nu voor nog géén tientje. Een bijpassende longline panty, die prima korrigeert door het dubbele zitvlak-en de dubbele verstevigingsvlakken op de heu pen. In de pijpboorden zit an- ti-slip band, zodat de panty als U'm over de pantynylons draagt op zijn plaats blijft. Nu voor nog géén dertien gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze Iduna beha met extra lange maagband en 'n bijpas sende longline panty met prima korrektievermogen. De beha in B-cup (80 t/m 105) en C-cup (80 t/m 105de panty in de taillematen 75 t/m 95, in huid kleur of wit. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best Van een verslaggevers AMSTERDAM De mationaïe in zamelingsactie, die de bond Heem schut ter gelegenheid van zijn 60-ja- rig bestaan dit jaar is begonnen, ten bate van het herstel van de stadskern van Woudrichem en waarmee een be drag ..van .vijf miljoen gulden is ge moeid, begint;op gang te komen. Er is al een ton aan geld bijeengebracht en de belangstelling onder de bevolking wordt verheugend genoemd. Het doel van Heemschut is, dat er een sterk restauratie-hulpfonds tot stand komt, waarmee eerst Woudri chem wordt geholpen en vervolgens, door/het roulerend karakter van dit nationale fonds, óók andere herstel- Projecten van deze aard in Neder land. „Het zijn vele dingen, die u zult zien en die u binnen uw lippen houdt" gaf bij als raad. Hij waar schuwde nooit de fout te maken het jodendom aan te passen aan de tijd. Nee, men moet.trachten de tijd aan te passen aan de Thora, de wet. Die is altijd modern en actueel, veel mo derner en actueler dan sommige op vattingen van vandaag. Daniël Kahn sprak, gehuld in de gebedsmantel, de joodse gemeente toe. Opperrabbijn Kahn, die een nauw sluitende zwarte jas droeg, sloeg niet de gebedsmantel om de schouders, maar om het hoofd, zoals op het be kende schilderij van Chagall. De heer Kahn staat bekend als zeer orthodox en waarschijnlijk zal hij daarom de gebedsmatei op een dergelijke manier hebben gedrapeerd. „De mensen, die denken, dat door mijn komst naar Rotterdam er een last van hun schouders is gevallen vergissen zich. Er zal zeer hard moe ten worden gewerkt. Alleen dan kun nen we slagen .Vooral het begin zal moeilijk zijn", voorspelde hij'. Evenals alle sprekers .van gister avond benadrukte hij de wens dat de joodse gemeente in Rotterdam blijft bestaan. (De gemeente telt 800 leden.) De heer Kahn merkte verder op: „Wij leven in een omgeving, waarin vaak opvattingen worden verkondigd, die lijnrecht staan tegenover de jood se levensbeschouwing, Daar is de verhouding van de geslachten, de mi lieuverontreiniging en de psychische milieuverontreiniging. Wij moéten daartegen krachtig onze stem laten horen." Hij besloot zijn toespraak met de woorden: „Zoek Hem terwijl Hij te vinden is. Op al uw wegen zult u Hem vinden" en „Moge de Messias komen." Hoewel de heer Kahn- ruim een maand in ons land is sprak hij be hoorlijk Nederlands. Aan het begin van de avond had de voorzitter-van het synagogaal ressort Rotterdam de heer S. Frenk, de Rot terdamse joodse gemeente geschilderd als zeer heterogeen: uitlopend van zeer orthodox naar traditioneel be houden tot uiterst vrijdenkend. De dienst werdopgeluisterd door de. voorzanger, de heer M. Seyffers al dan niet bijgestaan door de zang; van gemeente. Na afloop van de installa tie was er gisteravond een receptie, waarbij de heer Kahn doorzijn strenge opvattingen mensen die niet van zijn eigen geslacht waren geen hand kon. geven. De hele dienst was te volgen aan de hand van een programma, dat op joodse wijze van achter naar voren gelezen moest worden. Opvallend was de opmerking op de laatste bladzijde: Met het oog op het gewijde karakter van dit programma behandele men het ook na het gebruik met de vér- schuldigde eerbied. GOUDA Voor het centrale open gebied tussen de noordelijke en de zuidelijke vleugel van de randstad, waarvan het gebied van het interge meentelijk overlegorgaan Midden Holland een deel is, moet één groot samenwerkingsorgaan met kwartie ren komen. Dit samenwerkingsorgaan dient het bestuurlijke" antwoord te zijn op de sociaal-economische en planologische ontwikkelingen in het groene hart van de Randstad, zo stelt het college van' het Gouds overlegorgaan in een nota. Voor de'centrale open ruimte bin- nen- de Randstad is een totale visie nodig, aldus het college. De belangen van landschapsinrichting, land- .en tuinbouw, natuur- en recreatieruimte, milieubeheer, verkeer, vervoer en woongelegenheid vereisen een ver antwoorde en gecoördineerde aanpak van de niimtelijke ordening in het groene hart van dé Randstad. Het college van het Gouds overleg-- orgaan is tot deze conclusie gekomen na bestudering van een beschrijving en verantwoording van de in Zuid- Holland geïnventariseerde relaties, die de gemeentegrenzen overschrij den. Deze gegevens dienen ten behoe ve van een structuurschets 'voor de bestuurlijke indéling van de'gebie den. •- - Over de mogelijkheden inzake de vorming van één samenwerkingsor gaan voor het open middengebied in de Randstad wil het college van overleg de adviezen van twee hoogle raren inwinnen. Het gaat hierbij dan onder meer over de taken van het orgaan en de kwartieren, alsmede de samenstelling van de bestuursorga nen. MAASSLUIS Het programma, dat Feike Asma zaterdagavond op „zijn" orgel in de Grote Kerk de tal rijke luisteraars voorzette, heeft op even interessante als leerzame manier laten 'horen, op welk een verschillen de manieren de koning der instru menten kan worden benaderd. Inzet was de stoer geharmoniseerde Hymne op Psalm 75 van Jan Zwart, gevolgd door diens trio over „Gebed des He ren", in een beschouwelijke sfeer. Bachs Dorische Toccata was daar ais een monumentaal werk, in dito stijl voor de oren getoverd, om te worden vervolgd door de Aria met variaties van Handel. De Prélude et Fugue in C van Saint-Saëns vormde een sterk contrast met de Trois Pie ces pour Grand Orgue van Pierné. Daarin overheersten romantiek en speelsheid, zij vormden bovendien wat interpretatie betreft een hoogte punt van de avond, vooral omdat daarin zo duidelijk was te horen hoe Feike Asma met dit instrument ver trouwd is geraakt op de wonderlijke wijze, die slechts op de lange duur tussen organist en orgel kan groeien. Met het volle werk spelen is mets bijzonders, maar alle fijnheden uit een orgelstuk zo subtiel te voorschijn toveren is een kunst apart. Ook Asma's vertolking van Choral II van Franck was een bijzondere prestatie, omdat de doorgaande en vloeiende lijn van dat stuk zo fraai tot haar recht kwam. Tot besluit Feike Asma's Finale over Psalm 72, waarmee de cirkel die met een werk van Asma's leermees-' ter Jan Zwart was geopend, op waardige wijze, in virtuoze trant werd gesloten. Het was een ongewoon boeiend programma, door zijn ver scheidenheid, door de sprekende en onthullende vertolkingen waarvan er verschillende zo werden gewaardeerd, dat zij een spontaan 'applaus ontlok ten. Ad. Int. De Stam heeft oneindig veel waarmee u het slaapvertrek goed wakker schudt. Vanzelfsprekend zijn er bedden en bedbanken voor teeners, gewone slapers en voor extra lange slapers. Naast eenvoudige, funktionele uitvoeringen vindt u romantische en klassieke inrichtingen. Maar uw ogen zult u pas goed uitwrijven bij hétzien van ons Top Form-programma. Een dooi: uitgeslapen vakmensen samengestelde koilektie met onbegrensde öp- en aanbouw- mogelijkheden. Uitzonderlijk geschikt om het doorsnee nederlandse slaap vertrek uit z'n isolement te halen. Kom gauw-'ns kijken. De Stam kan uw stoutste dromen waarmaken. Rotterdam, Mariniersweg hoek Goudsesingel "vestigingen eveneens'te Schiedam, Parkweg 2oi-2oy Den Haag, Noordeinde 138-140'' Van een correspondent DELFT Taptoe Delft is dit jaar door 48.000 mensen bezocht. Volgens de voorzitter van het comité, de heer P. C. 'Elfferich, is daarmee een "hech te basis" gelegd voor het doorgaan van de taptoe in 1972. Daarover zal de minister van defensie uiteindelijk beslissen. De vaak gehoorde klacht dat modieuze kleding alleen in de kleinere maten gemaakt wordt, gaat bij dit elegante damesvest beslist niet op.... Chique damesvest van een prachtige crimplène kwaliteit. Het model met de veel gevraag de reverskraag is in een slank af kledende jaguard patroon ge breid. U koopt 't nu voor nog géén twee tientjes. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van dit modieuze damesvest van bijzonder mooie crimplene, zeer geschikt voor dames metgrote- re maten. Keuze uit de kleuren wit, oudrose en marine en de maten 44 t/m52 voor Ook maandagmorgen, open Géén tel. of schrift best ROTTERDAM Waartoe een beetje van het krachtigste opiaat, heroïne en de verslaving daaraan allemaal kan leiden, hebben we/ zaterdagavond in het Hofplein theater kunnen zien bij de pre mière van de thriller „Wachten tot het donker is." (Wait until dark) van Frederick Knott. Na een wat rommelig begin blijkt een kinderpop, waarin de heroïne verborgen is, het object waarop de jacht zich concentreert. Mike en dar- lino, die pas uit de gevangenis zijn ontslagen en daarom wel wat geld kunnen gebruikén, worden door .de wat vage-figuur Harry Roat jr. in het complot betrokken in ruil voor- een makkelijk-te, verdienen "rooie". Niets -j -gaat hun' 'té/ver om de pop, die'zich in het. huis zou- moeten bevinden .van de fotograaf Sam en zijn blinde vrouw Susy, te bemachtigen. -.<• Vooral rond de onbeholpen schij nende Susy wordt het .net van de in trige steeds nauwer aangehaald. Wie zijn deze drie mannen: politiefunctio narissen of niets ontziende misdadi gers? Het criminele drietal speelt het spel handig, maar op één ding hebben ze niet gerekend: het buitengewoon scherpe gehoor van de blinde vrouw, die de ene voetstap glashelder-van de andere onderscheidt. Harry Roat, die ïowel. voor vader, als zoon speelt, valt hierdoor hét eerst .door de mand. Met behulp van haar dienstmeisje Gloria ontrafelt Susy daarna de situatie, die uitloopt op een onduidelijke stoeipartij in het donker. Na het ontsteken van het licht blijken tenslotte Su§y en twee geüniformeerde agenten hieruit, als verrassendewinnaars te voor schijn te komen. Zonder groot toneel te brengen hebben regisseur Luc Lutz en zijn staf toch wel een gaaf werkstukje ge bracht. De aandacht in de volle zaal werd .voelbaar gaande gehouden. Simone Rooskens was uitstekend als de tastende, vallende, maar uiteindelijk overwinnende Susy en John Leddy gaf goed tegenspel als de zich als vriend van Sam voordoende Mike. Jan Blaaser, die zijn cynische zicht weliswaar mee heeft, kon niet erg VLAARDINGEN In het Rijn mondgebied wonen momenteel onge veer 30.000 buitenlandse gastarbei ders, welk aantal maandelijks wordt opgevoerd met 500 arbeiders uit di verse landen. Dit vertelde de heer M. Aalders, die afdelingshoofd Is van de Ismaëlitische groepen van de Stic'n- Hulp aan Buitenlandse Werknemers te Rotterdam. De heer Aalders, die te Vlaardingen woonachtig is, meent, dat al deze per sonen hun ontspanning en bezigheden organiseren. Maar, daarvoor moeten het best kunnen beleven als zij zelf in staat wórden gestéld om alles te zij dan ook de nodige ruimten heb ben, zoals lokalen en sportvelden. In Vlaardingen beschikken zij voortaan iedere zaterdagmiddag tus sen 2 en 6 uur over het terrein van de atletiekvereniging Fortuna waar dan twéé voetbalwedstrijden kunnen worden gespeeld, in competitiever band. In het Rijnmondgebied beschikt men thans over veertig goed georganiseer de voetbalelftallen, waarvan er vijf in Vlaardingen ,zijn gehuisvest, name lijk twee Marokkaanse en drie Turk se elftallen. De heer Aalders ziet-het voormalig rusthuis aan de Hoflaan als een ge bouw dat -zich uitstekend leent voor het onderbrengen van buitenlandse gastarbeiders. iBsSIS ROTTERDAM „Mars ivoor Je zus". Deze drie woorden waren dui delijk te lezen op'de borden en span doeken, die een grote groep mensen met zich meedroeg. Christenen van verschillende groeperingen waren za terdagmiddag op'de Veemarkt sa mengekomen om te getuigen dat Christus in deze wereld is gekomen om iedereen een rijke en blijde Boodschap mee te geven. Met spandoeken, borden, gezang en uitdelen van pamfletten vroeg de groep christenen aandacht voor deze boodschap. De stoet werd op het Schouwburgplein ontbonden. Daar voerde evangelist Ben Hoekendijk het woord. In de avonduren werd een jeugdsa- menkomst gehouden in de tent aan de Gerdesiaweg. imponeren in de rol van Harry Roat Zijn expressie komt waarschijnlijk beter uit de verf in film of op het televisiescherm. Een leuk rolletje war er nog voor Marja Lieuwen als het pinnige dienstmeisje Gloria. Pieter 2aanen zorgde voor een sfeervol de cor en de vertaling was van Caro van Na een drukke dagtaak is het Eyck. borduren van een soedankus- Aile betrokkenen worden in het sen een fijne ontspanning... programma in het zonnetje gezet met geen priegelwerk, het schiet uitzondering van de auteur Frederick vlug op en het resultaat is ver- Knott. Maar deze nalatigheid zullen rassend. we maar door de vingers zien. Soedankussenpakketten met een duidelijk in kleuren niet de hand voorgeschilderd stra mien en voldoende demi-soe- danwoi om dit prachtige salon kussen té borduren. Deze fraaie pakketten (waar van de normale prijs dan ook rond de elf gulden ligt), nu bij ons in prachtige dessins voor nog géén acht gulden. SLUISKIL Het actiecomité „Vrije Veren" in Zeeuws-Vlaanderen stelt alles in het werk om te verhin deren, dat de veertarieven' voor de Westerschelde met 35 procent worden verhoogd, zoals minister Drees wil. Het ministerie van yerkeer én water staat aan de Plesmanweg in Den Haag kan op 16 oktober een invasie van Zeeuws-Vlamingen verwachten. Evenals in 1958 bereidt men mo menteel, aldus het comité, een actie voor, die het protest tegen een verho ging van de veertarieven kracht moet bijzetten. Verder wil men minister Drees onder de aandacht brengen, dat een nachtdienst op het Veer Kruinin- gen - Perkpolder voor het bedrijfsle ven gewenst is. Twee weken voor de tocht naar Den Haag zal door Zeeuws-Vlaande- ren een protestrit plaats hebben. Er" zullen dan ook stickers worden uitge deeld. ROTTERDAM De Rotterdamse dienst van gemeentwerken zal don derdagochtend 23 september in het Stadstimmerhuis aan de Veemarkt aanbesteden de aanleg van oeverver dediging op van te voren te maken taluds met bij behorende werken aan de noordelijke en zuidelijke oever van de Beerdam op de Maasvlakte. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van soedanpakketten, kompleet met demi-soedanwol, keus uit diverse prachtige dessins, afm. 42 x 42 cm, per stuk voor 7. Ook maandagmorgen open Géén te!, of schrift, bist.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1