Hillegersberg in actie Personeel luchthaven ontdekte andere publieke opinie Lydia Oosthoek vaste rol in „Klatergoud" centen Wörclt makkelijker HUIZEN MET EEN HISTORIE Het oudste huis van Havenloods naar Wegener 99 Tevreden Geluk ROTTERDAM Hel" Bsrgse Plassengebied is één van de mooiste delen van Rotterdam. Water, groen, bomen en rust kenmerken dit voor stedelijke begrippen unieke gebied tussen net stadscentrum en het meer dan duizend jaar oude dorp Hillegersberg. Landtongen en eilandjes geven een rijke variatie. Door het ontbreken van hoge bebouwing, heeft het gebied een sterk landelijk karakter. Slechts in de verte zijn vaag de flats te onderscheiden van Ommoord, Schiebroek en Hillegersberg. IDEAALBEELD TORENACHTIG VOORBEELD NIET EENS Repertoire DÊ ROTTERDAMMER PAGINA 3 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 - Plan voor flat plaats wekt weerstand op Daar komt verandering in. Sporthuis Centrum heeft plan nen een flatgebouw neer te zet ten op de plaats van het huidige restaurant Lommerrijk aan de Straatweg. Het restaurant vroeger een begrip in Rotterdam is sinds enige tijd gesloten omdat het niet meer rendabel was. Het flatgebouw, ontwor pen door architectenbureau Van den Broek en Bakema, wordt op sommige plaatsen dertig meter hoog en komt gedeeltelijk in het water van de Bergse Plassen. Sporthuis Centrum gaat er dure serviceflats verhuren. In de di recte omgeving van het gebouw komen een aantal recreatieve voorzieningen die voor iedereen toegankelijk zijn. De Hillcgersbergse mevrouw A. S. Tuynenburg-Muys is een handteke ningenactie begonnen tegen het pro ject van Sporthuis Centrum. „Het gebouw hoort op die plaats niet thuis en misstaat", zegt zij. „Het landelijk karakter van het gebied gaat verlo ren". Volgens wethouder H. W. Jet- tinghof (stadsontwikkeling en volks huisvesting) valt het allemaal best mee. Hij noemt het flatgebouw met bijbehorende voorzieningen „een ver rijking van de omgeving". Professor J. B. Bakema, geestelijke vader van het Lommerrijkpkm is niet zonder meer enthousiast: „Zor.der twijfel zou het weghalen van alle be bouwing rond de plas en op de eilan den de mooiste oplossing zijn; het waternatuurgebied dat daar dan bij na in het centrum van de stad ont staat zou een goed element zijn voor Botterdam", schreef hij in een brief aan de wijkraad Schiebroek-Hille- gersberg die dinsdag 7 december over bet pian advies moet uitbrengen. Maar: „Dit lijkt echter een ideaal beeld dat in de nabije toekomst geen kans op realisatie biedt". De beste toekomst heeft bij de Bergse Plassen een half stedelijk-haif- landelijk gebied vindt professor Ba kema. Het kan dan gedeeltelijk die nen natuur- en recreatiegebied en gedeeltelijk als woongebied. Gedeel telijke hoogbouw is onvermijdelijk om 20 veel mogelijk mensen van het Bergse Plassengebied te laten profi teren. „Door midden in het gebied te bouwen, afgewend van de randen, komt een menging van landelijkheid stedelijkheid tot stand en gelyktij- mg een grote openheid ten opzichte van de omgeving", schrijft de ont werper van Lommerrijk in zijn brief aan de wijkraad. Be gebouwen zullen boven de hoogste bomen uitsteken maar dat vindt prefessor Bakema niet erg als ®en zich beperkt tot torenachtige P°uw- ..Tot nu toe waren trouwens kerk en watertorens allesziens toe laatbaar als accenten in landelijk- clorpse gebieden", zegt hij. Het Lom- m®rTi}kflatgebcmw wordt over een oppervlakte van ongeveer driehon derd vierkante meter hoger dan der tig meter, dan volgt een deel dat Ver onder de toppen blijft. Overigens gillen de prachtige kastanjebomen °P het Lommerrijk terrein staan met worden aangetast. Omdat het fiatgebouw voor een groot deel in het water komt kunnen ze blijven staan. Op dc landtong achter Lommerrijk staan op het ogenblik een dertig tuin huisjes en liggen enkele tennisbanen. De huisjes moeten In het plan Ba kema tegen de grond. Ze kunnen op den duur worden vervangen door eenvoudige, houten vissershutachtige huisjes, maar de tennisbanen worden gehandhaafd en krijzen gezelschap van midgctgolfbaan (met daaronder een parkeergarage) een zwembad en een restaurant. Ondanks deze optimistische gelui den van de ontwerper blijft mevrouw TuiT.enburg-J.fuys handtekeningen verzamelen om de bouw van de flat te verhinderen. Zij vindt het gebouw te masssaal en is bang dat het de om geving gaat overheersen. „Op het ogenblik is het een verademing eens rond de Bergse Plas te lopen en te ontdekken dat er ook nog zoiets be staat als natuur. Wanneer dat flat gebouw er één maal staat kan dat niet meer", het gebied verliest zijn karakter. Velen zijn het met mevrouw Tuynenburg-Muys eens. De actie, die zij samen met haar man en de heer L. J. de Jonge begon leverde binnen korte tijd meer dan driehonderd handtekeningen op. Met al die adhesiebetuigingen gaat zij 7 december naar de wijkraad. „Want", zo zegt de Hiilegersbergse huisvrouw, „de wijkraad moet niet alleen advies uitbrengen aan burge meester en wethouders, maar ook voor meningsvorming in de gemeen teraad kan haar stem zwaar wegen. Voor wijziging van het bestemmings plan moet de gemeenteraad toestem ming geven. En dat is onze hoop, Wjj proberen met ons actie te bereiken, dat de wijkraad, die per slot van rekening de wijkbewoners vertegen woordigt. Lommerrijk afwijst. Voor de gemeenteraadsleden is dat een ge weldige steun in de rug om zich te verzetten tegen wijziging van het be stemmingsplan". Mevr. Tuynenburg-Muys voor „Lommerrijk". éénmaal van de dam is verstedelijkt dit gebied en verdwijnt het landelijk karakter helemaal". Wat moet er gebeuren als de plan nen voor Lommerrijk niet door kun nen gaan? „Daarover heb ik niet te beslissen. Maar ik zou aan de ge meente Rotterdam willen vragen: koop de grond van Lommerrijk en maak er een wandelgebied van zodat rond de 'plas één aaneengesloten stuk groen ontstaat dat voor iedereen toe gankelijk is. Zoals gezegd: de actie tegen Lom merrijk loopt goed. Maarmevrouw Tuynenburg-Muys wil graag nog meer handtekeningen hebben. Of ge woon brieven van mensen die schrij ven: ook wij zijn tegen zo'n hoog flatgebouw op deze plaats. Zij zegt: „Laai iedereen die het met ons eens is contact opnemen. Het adres is: Prins Bemhardkade 12 en-het tele foonnummer 184141". Mevrouw Tuynenburg, die zelf aan de Bergse Voorpias woont, op een paar honderd meter afstand van lom merrijk is bang dat anderen het voor beeld van Sporthuis Centrum vol gen: „Als het bestemmingsplan wel zou worden gewijzigd, is hoogbouw rond de hele plas mogelijk. En zal men aan andere kunnen verbieden wat men de één toestaat? Er zijn meer grondbezitters hier die met bouwplannen rond lopen maar die hebben tot nu toe altijd mi! op het rekest gekregen. Wanneer het hek Wethouder Jettinghof is het met haar kritiek beslist niet eens: „Als op de plaats van dat kale, ongebruikte restaurant zo'n prachtig gebouw komt, kan de omgeving er alleen maar op vooruit gaan", meent hjj. „Wie op maquette heeft gezien zal moeten toegeven dat professor Bakema een mooi ontwerp heeft gemaakt". Daar gaat het de tegenstanders ook niet om. Zij vinden het gebouw op zich niet lelijk; het past alleen niet in de omgeving. „Dat ben ik dan beslist niet met hen eens", zegt wethouder Jettinghof. „Zo'n gebouw kan daar best mooi staan als met de plaatse lijke omstandigheden maar rekening wordt gehouden en dat is gebeurd". Ook met de kritiek, dat het gebied beter door de gemeente had kunnen worden gekocht om er een wandel gebied van te maken is hij het niet eens: „Men moet beslist niet ver geten dat het hele gebied achter het flatgebouw voor het publiek toegan kelijk wordt. Al de attrakties zo als zwembad, golfbaan," tennisbaan, mogen door iedereen worden ge bruikt. Dat is toch ook een stukje welzijn". De uitbreiding van het Rotterdamse woningenbestand door de flatbouvv juicht de wethouder toe. Ook dat is een reden voor hem om niet tegen de plannen te zijn. Wijziging van het bestemmingsplan om het project mogelijk te maken zai hij -met hart en ziel bepleiten. „Stel dat het bestemmingsplan niet wordt gewijzigd", zegt hij. „Wat krij gen we dan? De plannen van Sport huis Centrum kunnen niet doorgaan maar het restaurant Lommerrijk moet verdwijnen. Dat staat ais een paal boven water. Het gebouw is daar he lemaal niet meer op zijn plaats. Op de vrijgekomen grond wordt dan iets neergezet met een sociaal doel, een tehuis voor spastische of ouderloze kinderen of wat dan ook. Dat mag volgens het huidige bestemmingsplan namelijk wel. Schiet de bevolking daar dan mee op? Het gebied gaat voor haar dan helemaal verloren." ROTTERDAM „We hebben het helemaal in onze vrije tijd gedaan. We hebben niemand ge prest, er hebben geen ambtena ren van de gemeente of de lucht haven aan deelgenomen. Natuur lijk is het geen wetenschappelijk onderzoek. We hebben alleen maar willen onderzoeken hoe de bevolking over de geluidshinder en het voorgenomen sluiten van de luchthaven denkt". Aldus dc lieer J. Eger, station manager van Rotterdam-Air als antwoord op alle aantijgingen aan hem en zijn collega's (allen werk zaam by bedrijven die met de luchthaven te maken hebben) nadat, zij een enquête hadden gehouden. Uit de enquête zou blijken dat dc meeste mensen die in de gebieden wonen waar overlast zou zyn. die sluiting niet wensen. Na de publikatie van de resultaten zijn van de zijde van. de anti-lucht havenmensen nogal wat bedenkingen en beschuldigingen geuit: „Meneer, aldus de heer Eger, als u eens wist hoe we overal zijn ontvangen. Vaak stond de deur op een kier en stond men gereed om die dicht te doen als men dacht dat men een of andere anti- groep waren. Als ze hoorden dat we probeerden een zo objectief mogelijk onderzoek uit te voeren, mochten we „vecht" binnen komen." „Zelfs bij mensen die een „Zestien hoven-Nee" plakkaat voor een raam hebben. Ik heb vreemde verhalen ge hoord hoe men die biljetten heeft we ten te slijten. Ik zal daar volgende week wel wat over vertellen". De bal kwam aan het rollen na de raadsvergadering waarin werd be sloten de luchthaven te sluiten. „Al lerlei mensen in onze kennissenkring waren verbaasd. Ze vonden het een opgeschroefde zaak", aldus de heer Eger die zelf aan de Zestienhovense- kade op 200 meter van de startbaan woont. ;,We hebben drie vragen gesteld: a. Hoe staat u tegenover de geluids hinder van Zestiehhovcn, b. Vindt u dat de luchthaven moet worden ge sloten en c. Van welk type vliegtuigen heeft u het meeste last. Er waren veel reacties in deze zin: Wat leuk dat cr nu wat positiefs uit de bus komt." „Wij zijn dan ook tot de conclusie gekomen, aldus de heer Eger dat het raadsbesluit niet de neerslag is van de publieke opinie. En dat ons wordt verweten dat we aan huisvrouwen vragen hebben gesteld en dat die er niets van zouden afweten is heel vreemd. Vaak gebeurde het dat als er een man opendeed hij juist zei: vraag dat maar aan mijn vrouw". De heer Eger wil volgende week volledig opening van zaken geven. De met naam en adres ingevulde en quête-formulieren zal hij ter inzage geven. Het zijn er meer dan duizend. Duizend is namelijk het getal van de enquête voor het NACO-rapport. Men is huis-aan-huis geweest bin nen het gebied dat valt onder de verst gelegen geluidslijnen. „Natuur lijk waren sommige mensen niet thuis. Ook de heer Kernkamj, die de motie heeft ingediend, die aan de Delftweg lik wil het zelf ROTTERDAM „Het klinkt natuurlijk reuze idioot en afgezaagd, maar toen ik klein ivas en ik met mijn va der mee ging tiaar het theater werd ik als het vjare. gebiolo geerd door de vraag: Wan neer sta ik daar op het podium?" „En dan te weten toen ik eindelijk een kans kreeg bij Tom Manders in het Dorus-cabaret met de „Jonge Tien" ik eigenlijk nog nooit een noot gezongen had." „Iedereen zal wel zeggen: ja met'een vader uit het vak is er geen kunst aan, maar ik wil toevallig alles helemaal zelf doen dus ook een carrière op bouwen. Ik hoef trouwens niet met de kruiwagen snel omhoog, want meestal gaat hét dan nog sneller bergafwaarts". Lydia Oosthoek, de 22-jarige dochter van de pianist en partner in het Theaterbureau van» Dick Binnendijk en Cas Oosthoek, bab belt luchtig over haar werk en haar toekomst Ze is niet onte vreden. Ze heeft dit seizoen een vaste rol in de televisie-kraker „Klatergoud". Ze staat iedere donderdag- en vrijdagavond in 't Winkeltje in De Doelen, dat eigenlijk allang niet meer het winkeltje van Ansje van Bran denberg alleen is. Niet alleen dat Ansje aan haar laatste seizoen in 't Winkeltje bezig is, zij heeft haar 'plaats moeten delen met Lydia Oosthoek en Jos Brink. Lydia Oosthoek zelf is weg van *t Winkeltje. Ze geniet van het contact met het publiek en droomt al een klein beetje van een eigen klein theatertje. Ze doet cabaret (zingen én praten), maar ze ziet zichzelf het meest als een zangeres. „Zingen is mijn sterkste zijde, ik kan ook vee! met mijn stem doen, eigenlijk heb ik vele stem men. Ik kan dan ook nog veel kanten uit. Het probleem is na tuurlijk dat je op die manier geen eigen identiteit krijgt Nu zeggen de mensen vaak veel te gemak kelijk trouwens naar mijn mening dat ik vaak op allerlei andere zangeressen of cabaretières lijk. Sommige mensen uit het vak heb ben al gezegd, dat ik meer stem heb voor zangeres dan voor ca baretière, maar ik heb me er steeds tegen verzet, waarschijn lijk omdat ik cabaret nog altijd het leukste vind." Nu is het niet helemaal toe vallig dat Lydia Oosthoek vooral op de cabaret-tour is. „Voor een jonge zangeres en zeker een zoais ik, die om te verdienen op de schnabbeltour (het optreden overal in het land op feesten en partijen) moet is het ver schrikkelijk moeilijk om de men sen bezig te houden. kunnen leren. Neem in Klater goud mensen als Flink, Aryans en Tonny Huurdeman. Die zetten in een keer het type neer dat er moet zijn. woont. Daar zijn we drie keer aan de deur geweest Typisch is wel dat mensen in koopwoningen meer last hadden dan in huurwoningen. De heer Eger en zijn groep willen nog verder gaan. Deze eerste enquête is nu afgesloten. Ze willen echter naar de 15.000 geënqueteerden. De heer Eger meent dat de politieke partfjen gevoed zijn vanuit het co mité anti-bulderbaan. De partijen zouden volgens' hem geen eigen on derzoek hebben laten houden. Hij vindt dat alle luchthavens onder rijkstoezieht moeten komen zodat er geen politiek spelletje gespeeld kan worden. „De moeilijkheid is natuurlijk hoe je aan een goed repertoire komt. Zeker als je jong bent en je eigenlijk nog niets, verdiend hebt is het helemaal onbegonnen werk, want goede teksten kosten veel geld. Wat dat betreft heb ik ongelooflijk geluk gehad, dat ik de liedjes van Jelïe de Vries mag zingen. Dat is klasse-werk en ik. heb er succes mee. Ik ben er irouwens erg trots op, want Jelïe de. Vries geeft zijn liedjes lang niet aan iedereen." Uit het verhaal van Lydia Oosthoek komen Jelle de Vries en Tom Manders naar voren als de grote mannen waaraan Lydia veel te danken heeft. Tom Man ders heeft haar in zijn cabaret het. basisvak geleerd: optreden. „Bij Dorus leerde je met publiek omgaan, tegenvallers verwerken, rare dingen opvangen, doorbijten, improviseren, kortom alles te bo ven komen." Dankzij Jelle de Vries heeft zij een kans gekregen voor de tele visie, hetgeen hoogst belangrijk is voor het optreden door het hele land. „Het is fijn als de mensen je een beetje herkennen of ten minste van je gehoord hebben. Dan zetten zij zich meer om echt naar je te luisteren. En van de televisie zelf is vooral belangrijk dat je werkt met zeer ervaren mensen, die je ongelooflijk veel Hoe Lydia Oosthoek trouwens by Klatergoud gekomen* is mag als een voorbeeld van artiesten- geluk gelden. Ze maakte audities voor de musical „Salvation" en daar was Conny Stuart toevallig bij. Kort daarop klaagde Jelle de Vries tegenover Conny dat hjj zo moeilijk aan nieuw stemmenma- tenaal kon komen en vroeg of zij niet toevallig iets 'wist. En heel toevallig wist Conny Stuart Lydia zonder verder haar te ken nen. En na een seizoen radio mocht Lydia het ook eens. voor de televisie proberen: als Viekey, het loopmeisje van het hele kan toor. Van het ensemblewerk in Kla tergoud voor de radio kreeg ze al snel steeds meer eigen tekst en ook in de televisie-uitzendingen van Klatergoud is haar het be tere solowerk in het vooruitzicht gesteld, want Jelle de Vries, die per slot van rekening alles over Klatergoud te vertellen heeft, is buitengewoon tevreden over haar. En hij is niet de enige. Ook de directie van het Rotterdamse Rijnhotel, die ook 't Winkeltje in De Doelen exploiteert, is bijzon der tevreden over Lydia Oost hoek. Op dit moment wordt zij nog als iets te jong en onervaren beschouwd om het hele week- programma van 't Winkeltje te dragen, maar wanneer het er om gaat om de opvolging van Ansje van Brandenberg te regelen dan kan Lydia Oosthoek tot de kroon pretendenten gerekend worden. T~)EZE joio toont U het oudste huis van Rotterdam. Het is in 1670 gebouwd door Daniel Janse Van Antwerpen in de toenmalige Vlaam se stijl op de „Groote Vlackte" die die deze foto onder ogen krijgen New YorkDatzelfde stadje destijds aan de rand van de tegen- zullen naar wij mogen aan- waarmee de posterijen onlangs geen woordxge stad was. Aïs U de cijfers nemen terstond uiting geven aan raad wisten toen burgemeester van het bouwjaar een beetje om- hun verwonderingWaar staat Thomassen een brief aan ziin col- draait, komt U tot het jaartal 1706. dit huis? In Itralingen?Ju lega in Amerika wilde zenden'. In dat jaar trok Jan Pieterse Mcbie HillegersbergJ?t Overscliie?Het laat zich denkendat 'men er met zijn gezin in. Nu, meer dan Hoe komt het, dat zij het nooit ge- in Rotterdam, U.S.A., trots is op dit twee-en-een-halve eeuw later, wo- zien hebben7drie eeuwen oude huisjewant men nen de nakomelingen van de toen- heeft daar niet veel historische her- matige familie Mabie er nog steeds De verklaring is eenvoudig. Het inneringen. Daniel Janse van Ant- m. Tussen moderne woonhuizen is niet1 het oudste huis van de werpende bouwer, behoorde tot gaat het oude huis schuil onder grootste havenstad ter wereldmaar de Nederlandse pioniers, die zich in enkele oude bomen.... van het kleine, 30.000 inwoners tel- de zeventiende eeuw in de vallei De kenners van oud-Rotterdam, lende stadje Rotterdam in-de staat van de Mohawk Rivier vestigden. ROTTERDAM Op het ogenblik zijn tussen liet Rijk en de PTT be sprekingen gaande om het inleveren van centen bij dc postkantoren te vergemakkelijken. Het Ministerie van Financiën wil hiermee bereiken, dat dc stagnatie in de omloop van deze munteenheid wordt opgeheven. Vele centen hopen zich bij winkels en particulieren op. Om ze bij de .postkantoren in te leveren moeten er rolletjes van worden, gemaakt. Dit vergt veel tijd. Bovendien heeft de cent een te geringe waarde gekregen voor de mensen om zich er nog druk over te maken. Voor vele mensen is dit stukje brons een ongewenst artikel in de portemonnee. Het neemt ruimte in en brengt gewicht met zich mee, terwijl het in de economie van de huishou ding vrijwel geen gewicht in de schaal legt. Niettemin is de cent meer waard dan men denkt. Een deskundige in Rotterdam schat de materiaalwaarde van de cent momenteel op 1,4 cent. Op het ogenblik zijn 1,5 miljard centen in omloop. Dit is meer dan 100 cent per inwoner. Daarvan verdwij nen er duizenden door verlies en ach teloosheid. Vele andere komen terecht in spaarpotten en andere bergplaat sen, waardoor ze lange tijd niet aan ROTTERE-AM Besprekmgen tussen de Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods NV in Rotterdam en NV Wegeners cou- rartf en concern in Apeldoorn hebben in beginsel tot overeenstemming ge leid over de verkoop van de aandelen De Havenloods aan Wegener. Al ja ren bestaat samenwerking tussen bei de concerns. De huidige eigenaar van de aande len, de Stichting Clubhuizen De Jeugdbaven, meent de continuïteit van de bladen De Havenloods huis- aan-huis, voor Rotterdam en omge ving, oplage 250.000 en HoUand Sil houet (verschijnt in Gouda en Woer den, oplage 50.000) beter te kunnen garanderen in een grotere bedrijfs eenheid zoals die van Wegener. Het personeel van Ep Havenloods (90 mensen), vakorganisaties en de functiecommissie van de SER zijn op de hoogte gebracht van de stand van zaken. de circulatie kunnen deelnemen. Jaarlijks worden bijna 10 miljoen centen bijgemaakt om het tekort aan te vullen. Hiervoor is naar schatting 20.000 kilo metaal nodig.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1