Minister Geertsema op tournee door Voorne, Putten en Rozenburg pas 1974 voor elkaar, als niemand tegenwerkt 1 over AGENDA Werkers vliegveld nemen proef met a iiti-la waaimuur Overheid moet bedrijven helpende hand bieden Kustvaarders in aanvaring voor monding W aterweg Verkeer over Zeelandbrug weer gestegen Veel wensen in ÏJsselmonde Duo van Bruggen met Leonliardt Geen lager dividend bij de „Merwede Wijkraad praat over mogelijkheid kabeltelevisie KvK voorzitter Derksen: Nieuwe belasting in Krimpen köit dit jaar ƒ14 11 ROTTERDAM Minister mr; W. J. Geertsema van binnen landse zaken gelooft dat op zijn vroegst, als alles meezit, de her indeling van Voorne, Putten en Rozenburg op 1 januari 1974 rond zal zijn. Hij zei dit in ant woord op vragen van een raads lid in Hellevoetsluis tijdens zijn bezoek aam de gemeenten op Voorne, Putten en Rozenburg. Op zijn tweedaagse rondreis, die ook vandaag-, wordt voortgezet heeft de minister, vergekeld door gedeputeerde prof. dr. J. P. van Praag dinsdag Rozenburg, Briei le, Oostvoorne, Rockanje en Hel-, levoetsluis bezocht. Vandaag deed hij Vierpolders, Zuidland, Heenvliet, Geervliet en Spijke- nisse aan. KRIMPENERWAARD—Rijn mond heeft de studiegroep her indeling Krimpenerwaard, in antwoord op een verzoek hier toe laten weten aan de aktivi- teiten van de groep te willen deelnemen. Het bestuur heeft de wens te kennen gegeven de stu diegroep te willen ontvangen om te praten over diverse aspecten betreffende de Krimpenerwaard. vandaag morgen dagelijks De ongerustheid bij enkele raadsleden is ook gericht op pro blemen die zich zouden kunnen voordoen bij het samenvoegen van agrarische bevolking bij ste delijke. De „steden" Brieile en Helevoetsluis worden daarbij als de grote boosdoeners af geschilderd. Minister Geertse ma stelde juist dat om bin nen de toekomstige gewes ten de „overheersing" van de ene gemeente boven de ander te voorkomen het juist nodig js ongeveer gelijke bestuurlijke eenheden te krijgen, Het. werd dinsdag in ieder ge val duidelijk dat er nog meer meningen en tussenvoorstellen zijn over de herindeling. ROTTERDAM Aanstaande vrijdag wordt op het vliegveld Zestienhoven een proef genomen met een anti-lawaaimuur. Ex perimenten in Duitsland hebben uitgewezen dat de geluidshinder van straalvliegtuigen met de helft wordt verminderd en de helft korter duurt. De muur is vier meter hoog en bestaat uit plastic blokken die het geluid absorberen. De proef wordt ge nomen op initiatief van het Comité Werknemers Zestien- hoven. Volgend verwijt dat scooters en stijging van: opzichte van genoemde cs 18,5,13,7 en 2 Ook in 19' ROTTERDAMMER '•Sfim PAGINA 3 WOENSDAG 5 JANUARI 1972 BOTTERDAM Er bestond zo'n We belangstelling voor het recital, ■Li Frans Bruggen, blokfluit en Gus ty Leonhardt davecimbel dinsdag- jL"Bd in De Doelen verzorgden, dat a» Kleine Zaal, waar' het onder auspiciën van de Kunstkring georga niseerde concert oorspronkelijk zou «orden gegeven, te klein bleek. Het tevolg was, dat men moest verhuizen «iar de Grote Zaal, die evenwel voor ine intieme vorm van musiceren -iet ideaal bleek. Het gedeelte van tó auditorium dat zich in de linker helft yan de ruimte cn dan nog «oeeiaal in de ring bevond, had «el moeite met het luisteren, temeer, itar Frans Brüggen de andere kant opblies. Duidelijk te constateren viel even- Wel, dat deze twee musici, die hun sporen op het gebied van de barok muziek ruimschoots verdiend hebben, tain faam ten volleverdienen. In eendrachtige samenwerking heeft het duo, waarvan de leden het op de Huu'r door eenzijdigheid misschien «el wat vermoeiende programma afwisselden met enkele soli, het pu bliek tot aandachtig toeluisteren ge dwongen met een weloverwogen, le vendige en stilistische zuivere voor dracht van Franse en Italiaanse mee sters uit de 16e tot en met de 18e «uw. jla een opening met een tweetal geschakeerd gebrachte sonaten van Giovanni Paolo Cima verraste Leon- fisrdt met een fijnzinnige uitvoering van een suite in C van Louis Coupe- jto, -waarna Brüggen solistisch te be wonderen viel in een achttal korte préludes van Hotteterre. Het duo iondde hierna het eerste deel van de avond af met een contrastrijke sonate van Veracini, waarin alleen de dimi- nuendi bij de blokfluit soms een wat -wevende toon veroorzaakten. Het tweede gedeelte op een minstens even hoog niveau als ervoor bood de gelegenheid kennis te ma ken met een bespiegelende sonate van Barsanti, met een vanwege de gesloten davecimbel wat zachte continuo-begeleiding. De vitale drie delige sonate „La Barsan" van Phili- bert Lavigne (waarbij het clavecim- M gelukkig weer werd geopend, het geen" in een veel kleuriger reproduc tie resulteerde) betekende een schit terend slot van deze avond, waarbij -Brüggen zich ook op de sopraan een meester toonde. Het succes was van dien aard, dat er wel een toegift moest volgen. 99 GOR1NCHEM Mede door het >'n ■gebruik nemen van een nieuwe kalk- zandsteenpers zijn de produktie én aöet bij „Merwede", Kalkzandsteen fabriek in 1971 met ongeveer 25 pro cent gestegen in vergelijking met 1970. Het hiermee bereikte exploita tieresultaat wettigt het vertrouwen, .a$us de directie, dat na aftrek van belastingen en voldoende sfeserve- ringèn. de uitkering aan aandeelhou- df$-tèiminste öp Het 'niveau van 1970 zal figgen. Het dividend werd toen verlaagd van 22 procent in con tanten over 1969 tot 18 procent, waar van 5 procent, in aandelen, Zijn tijdsplanning kan vooral ge- Eik moment de studiegroep nu ook .verwacht een antwoord van Gedepu teerde Staten op, de brief die het col lege van b. en w. van Lekkerkerk namens de studiegroep heeft verzon den en waarin a.m. om een bijdrage ROTTERDAM: Ue Schouwburg: 20.15 Rinkelrooien'; Hofplelntheatcr: 20.15 Twee cp de wip; Wijligobamv Afrikaanderplcln 5: 19.30 nieuwjaarsbijeenkomst; Wljkge- »ouw. Hietkamp 4: 20.00 nieuwjaarsreceptie. ROTTERDAMBe Schouwburg: 20.15 De hippe vogels van Bikini; Hofplelntheatcr: 20.15 Twee op de wip: Be Boeien; grote zaal: 20.15 Botterdams philharmonlsch Or kest; De Boelen; gehoorzaal: 20,15 Compro- hune. PERNIS: Bapt. berk: 19,30 kerkdienst ge reformeerde bond ds. v. d. Akker. ALBLASSERDAM: Het Wapen van Al- oiasserdam: 19.45 ledenvergadering vogel vereniging Ons Genoegen. NUMANSDORP: Gemeentehuls: 19.30 ge meenteraadsvergadering, ROTTERDAM: Stadhuis: 14.00 gemeen teraadsvergadering. Klachten stadsbezorging: maandag vrijd. 38.3o-l9.30. zaterdag 17-18. tel. 2*5588. Schiedam Lange Kerkstr. 82. tel. 26S382 Vlaardingen: J". Verheij, Diejaenbrocte- straat 41. tel. 313345 Maassluis: De Jong tel. 3812 agentschap Maassluis: Mevrouw Brouwer piersemstaat 35. wpord voor de dag: Bijbellezing en overdenking, tel 14100. Klachten gelluds- hinder en iurhtvervüiling:. Centrale Meld en Reeelkamer Rijnmond tel. 010—150000. öpreekiiren sociale raadsleden: ma., dn, vr.: coornhertstr. 19. 9-11; Jensiusstr. 37 1416; Provenierssingel 57. 9-HKlavsr- str. 52 9-H: Ruigewaardstraat 34 14-16; 31a- zoenstr. %i n-ae. d».. wo.. do.: Korte .Lijnbaan 3d it-14; vr. ROTTERDAM De wijkraad voor Schiebroek en Hillegersberg heeft uitgebreid gepraat over kabeltelevi sie. Een wijkbewoner klaagde over de slechte ontvangstmogelijkheden in een groot deel van Schiebroek en Hil legersberg. Veel hoge flats hinderen de teïevisiestralen en veroorzaken een schaduwbeeld op de schermen. De wijkraad bleek zich met de ma terie nog niet te 'hebben beziggehou den. Men was wel van mening dat de ontvangstkwaliteit in grote delen van de wijk inderdaad te wensen over laat. Of kabeltelevisie hiervoor de goedkoopste oplossing is, is echter nog de vraag. Ook het plaatsen, van een relayer-schotel kan misschien veel verbeteren. De kwestie zal wor den voorgelegd aan de PTT. De wijkraad moest het met één lid minder doen. De heer H. Portier van D'66 heeft voor het lidmaatschap van zijn partij bedankt. Zijn zetel in de wijkraad heeft hij ter beschikking gesteld. D'66 moet nu op korte ter mijn voor een plaatsvervanger zor gen. Ter sprake kwam ook nog de ver keerssituatie op het Kruispunt Abeel- weg. Argonautenweg, Jasonweg en Ringdijk. In het verleden is daarover veel te doen geweest omdat er -dage lijks duizenden kinderen overstaken, zonder dat er een goede beveiliging was. Inmiddels is echter de verkeers intensiteit aanzienlijk afgenomen om dat het verkeer nu ook via andere routes kan rijden. De gemeente vindt liet daarom niet nodig verkeerslichten te plaatsen en wil volstaan met waarschuwingen op het wegdek en in de bermen. De wijkraad kon hiermee akkoord gaan. Ook de verkeersintensiteit op het Ro- zenlaanviaduct vermindert binnen kort omdat het nieuwe viaduct in het verlengde van de Schieweg zo goed als gereed is. Zodra minder auto's over het Rozenlaanviaduct rijden zal de gemeente een fietspad maken door het trekken van witte strepen op het wegdek. Aan de gevaarlijke situatie voor de wielrijders daar komt dan een einde. in de discussie van provinciale zijde wordt gevraagd. Dit mogelijk in de vorm van bepaalde informaties met betrekking tot de provinciale visie op de toekomst van de Krimpenerwaard. Tevens werd meegedeeld dat de stu diegroep besloten heeft snel aan het werk te, gaan. Uit zijn midden is een werkgroep benoemd ter voorbereiding van de aktiviteiten van- de 'studie groep. De door gedeputeerde N. v.d. Brug ge namens Ged. Staten gedane "toe zegging, dat de studiegroep tot 1 april a.s. de.-tijd krijgt een eigen pjan op tafel te legge n,wordt bijzonder kort geacht. Niettemin heeft de studie groep deze mogelijkheid dankbaar aangegrepen om te trachten „onder vandaag" met een herindelingsplan voor de Krimpenerwaard te komen. Op Krimpen a.d. IJssel na hebben alle gemeenten in de waard hun me dewerking toegezegd en ieder twee leden in de studiegroep benoemd. Krimpen a.d. IJssel acht dc.studie groep nu niet opportuun, nadat da Krimpenerwaard, zo bleek tijdens de discussie in de raadsvergadering, in 't verleden geen gehoor heeft gegeven aan bepaalde initiatieven vanKrim pen a.d. IJssel. „Zij toen niet, dan wij nu niet", was de redenering en daar mee lieeft deze enige Krimpener- waardse Rijnmondgemeente de huidi ge belangen van de waard terzijde geschoven. Initiatiefneemster van de studie groep is Lekkerkerks wethouder mevr. drs. C. J. Nobel-van Vuuren, die samen met de overige leden van het Lekkerkerkse college van b. en w. een studiegroep van de grond heeft gekregen, bestaande uit de volgende personen; Krimpen a.d. Lek; J. Zee man en J. Lagerwaard; Ouderkerk a.d. IJssel: P. B. Bakker en W. van Dam; Haastrecht: Th. W. van Doom en P. Scheer; Berkenwoude: 1. Lu- teyn en G. S. W. van Wijk; Stolwijk; C. G. v.d. Berg en M. Boers; Vlist: L. Cnossen en C. T. de Langen; Schoon hoven; P. Visser en mevr. D. van As- Kleijwegt; Bergambacht: J. A. Roo- ken en W. Bode; Ammerstol: C. Dub belman en A. de Jong; Gouderak; J. Huurman en J. A. v.d. Vlist; Gouda: mr. P. van Dijke en mevr. J. Dik-van Straten; Lekkerkerk; A. Mater en mevr. drs. C. J. Nobel-van Vuren. steord worden door getreuzel in Tweede en Eerste Kamer. In vrijwel alle gemeenteraden werd op grote spoed aangedrongen. De onzekerheid op velerlei gebied waarin bevolking, maar ook het ambtenarenkorps leeft is fnuikend voor de gemeenten, liet men de minister duidelijk merken. Minister Geertsema, die zich in de diverse raadsvergaderingen zeer neu traal opstelde, bleek bijzonder goed op de hoogte van. de materie. Hij kende niet alleen alle rapporten en beslissingen erover, Rpaar ook de di verse briefwisselingen, moties en open brieven. L Overigens lieten de gemeenteraden geen nieuwe geluiden horen. Duidelijk bleek opnieuw dat Ro zenburg niets voelt, op voornamelijk financiële gronden, stukken grond aan Rotterdam af te slaan. Brieile is volkomen riccoord niet het plan van' GS. Rockanje en Oostvoorne daaren tegen verzetten zich heftig tegen aan sluiting bij respeésevelijk Hellevoet- sluis en Brieile. Als het niet anders kan willen deze beide gemeenten cventueel wel wor den samengevoegd maar dan tot zelf standige eenheid. In Oostvoorne is men vooral bevreesd voor overheer sing door het naar meer uitbreidingsmo gelijkheden snakkende Brieile en in Rockanje voelt men er niets voor mee te betalen aan algemene voorzienin gen van Hellevoetsluis, In Oostvoorne kon de minister be luisteren dat men helemaal niet bij Hellevoetsluis wil. Of het'dan Brieile zou moeten worden liet de burge meester 'in het midden. Overigens vindt de Oostvoomse raad dat Oost voorne de'centrumgemeente dient te worden als Oostvoorne en Rockanje als twee-eenheid mogen, blijven be staan. De raad van Rockanje liet zich daarover niet uit maar liet wel blij ken de voorkeur aan Rockanje te 'ge ven. In Hellevoetsluis lacht men slechts om de bevreesdheid van Rockanje dat men mee moet betalen aan voorzie ningen ten behoeve van Hellevoet sluis. Voor Hellevoetsluis hoeft de he le herindeling eigenlijk niet. Men heeft ruimte genoeg en ziet.de ge meentelijke herindeling als iets wat tijd en geld' kost zonder direct nut op te leveren. Minister Geertsema stelde dat de herindeling evenmin voor het rijk een winstgevende zaak is, zoals werd verondersteld. Hij zei dat het parle ment echter heeft gekozen voor een schaalvergroting. Alle gemeenschap pelijke regelingen tussen de gemeenten voor zaken die de gemeente zelf niet aan kunnen zijn, aldus de minister, in feite ondemocratischomdat de ge meenteraden er geen invloed meer op hebben. D'oor de herindeling komen er -ge meenten die deze taken wel zelf aan kunnen waardoor de raden meer zeg genschap krijgen. Bovendien is er, volgens mr, Geertsema, een groei naar de gewesten. Het is volgens hem niet juist, zoals door vele raadsleden werd geopperd, om eerst de gewest vorming ter hand te nemen en. dan de gemeentelijke herindeling. Volgens hem moeten de gewesten, als die er komen, goede sterke gemeenten krij gen. Het is dus zaak beide problemen te gelijk aan te pakken. Minister Geertsema maakt kennis mfit de gemeenteraad van Brieile. H(j drukt de hand van gemeentesecreta ris Harthoom; rechts* locoburgemees- ter Vegter. Krimpen aan den IJssel Op don derdag 13 januari vergadert de a.r. kiesvereniging in een van de zalen van de Ark aan de Burgemeester Aalberslaan. Gesproken zal worden over politieke activiteiten in' 1972. GOUDA De overheid moet het bedrijfsleven de helpende hand bie den om één .van z'n-; doelstellingen, hét behartigen van hef'algemeen be lang, te kunnen realiseren.. Zij dient het bedrijfsleven daarom de kans te_ geven invloed uit te oefenen op het overheïdsgebeuren. Dit pleidooi verweefde dr. J. C. Derksen, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor.Gouda en Om streken, in zijn jaarrede, die hij voor de aanvang van de traditionele nieuwjaarsreceptie voor het bedrijfs leven hield. E'e heer Derksen wees er op, dat men een voorbeeld van deze invloed op landelijk niveau reeds enige tien tallen jaren in de Sociaal Economi sche Raad vindt. In de lagere over- heidsorganinaties zal men evenwel vergeefs naar enige aanloop zoeken. Het bedrijfsleven is hiervan volgens dr. Derksen mede de oorzaak. „Het bedrijfsleven heeft zich te veel bekommerd om z'n eigen concur rentiepositie en te weinig om de maatschappij. De leiding heeft te veel naar de situatie in het' hedrijf geke ken en te weinig naar de buitenwe reld", aldus de Kamer-vcorzitter. Dr. Derksen: „Dit is niet alleen het geval in kleine ondernemingen, maar ook in grote bedrijven. Men heeft hier geen personen ter beschikking, die zich vrijwel uitsluitend kunnen wijden aan het versterken van de maatschappelijke zijde en aan het onderhouden van de daarmee samen hangende contacten met de overheid". Die heer Derksen wees er op dat de belangstelling voor het bezetten van bestuursplaatsen in organisaties, in provinciale en gemeentelijke besturen alsmedè in Kamers van Koophandel vrij matig is. „Deze interesne zou heel wat groter zijn als het bedrijfsleven anders gestructureerd was. Als er een ROTTERDAM De wijkraad voor ÏJsselmonde ziet het wijkopbouw- werk in zijn totaal als opdracht voor het komende jaar. Dat zei voorzitter J. H. Daim dinsdagavond in zijn nieuwjaarstoespraak tijdens de druk bezochte receptie, die de wijkraad in het dienstencentrum heeft gehouden. Naast het wijkopbouwwerk, dat de heer Daim vooral zag in het kader van het nieuwe wijkbestel, noemde hij als wensen van de wijkraad de verwezenlijking van het plan Brie- nen-oord, éénrichtingsverkeer in di verse 'delen van de wijk en voltooiing van de reeds in uitvoering zijnde plannen. Naast de nieuwe scholen, politie post en het wijkgebouw is dat het wijkpark, dat begin 1973 gereed zal komen. Voorzitter Daim wil ijveren voor een kinderboerderij in het wijkpark, om zodoende de jeugd die op de boomplantdag al bij het wijkpark be trokken is geweest in te schakelen bij het park. De heer Daim dankte in zijn nieuwjaarsrede allen, die in het afge lopen jaar hebben meegewerkt om de activiteiten van de wijkraad tot een succes te maken. grotere invlied van het ondeme- mingspersoneel op de gang van zaken was, als er meer samenwerking'was", aldus dr, Derksen. „Hieruit blijkt", zegt de heer C. van Beek, lid van het comité, „dat wij helemaal niet zo onwelwillend zijn als vaak wordt voorgesteld. Ook wij willen de hinder van het vlieg veld tot een minimum beperken. Wat dat betreft zijn we het volkomen eens met het anti-bulderbaaneomité. Want er is overlast, zonder meer. Maar die is minder groot dan men denkt. Dat blijkt ook uit onze enquête. Drie van de vier ondervraagden vinden de ge luidshinder van Zestienhoven „niet onaanvaardbaar". Op de enquête van het werkne- merscomifé is veel kritiek geweest. De heer E. H. P. Swarte van het anti- bulderbaancomité zei vorige week nog: „Die enquête is kolder, nonsens, onzin". Die uitspraak verbaast de voorzitter van het werknemerscomité Zestienhoven, de heer J. Eger: „Swarte mag mij uitleggen hoe hij dat "kan zeggen. Nooit heeft hij onze volledige lijsten gezien, is hij bij ons geweest om inlichtingen over de op zet van de enquête. Hij beweert dat onze vragen suggestief zijn. Dat is waar, maar dan wel in ons nadeel. Wij stelden aan de omwonen den de vragen: vindt u de geluidshin der onaanvaardbaar en: moet Zes tienhoven sluiten. Wetenschappelijk is die vraagstelling onjuist omdat het. voor de hand liggende antwoord be vestigend is. Desondanks zei het me rendeel van de ondervraagden geen overmatige last te hebben van ge luidshinder en is het merendeel tegen sluiting. De heer Swarte verwijt ons .verder dat we in het verkeerde gebied heb ben geënquêteerd. Dat is nl®t juist. Wij hebben ons onderzoek gedaan in de znes waar volgens het Naco-rap- porfde grootste overlast bestaat: bin nen de. lijn van 35 Kosteneenheden. Natuurlijk hadden we onze vragen ook kunnen stellen in Hoogvliet en Ommoord; maar- daar merkt men. niets van het vliegveld. Dat het comi té van de heer Swarte daar wel on derafdelingen heeft is een andere zaak., -,-u - Voloend vorwHt'riat ons wordt ge maakt: er zijn vragen gesteld in een fritestent en door schoolkinderen in de klassen. Tot onze spijt is dat in derdaad voorgekomen. Alleen zijn de antwoorden niet verwerkt in onze en quêteresultaten". Het anti-bulderbaancomité is bang dat Zestienhoven een afvalbak wordt van Schiphol. Verkeer dat men daar niet kan gebruiken omdat het te wei nig opbrengt of te veel hinder ver oorzaakt wordt hier naar toe gediri geerd. De heer Eger: „Dat zou niet nodig zijn ais de start- en landings baan van Zestienhoven wordt ver legd, waarop wij nog steeds hopen. De geluidsoverlast wordt dan. min der groot, behalve voor relatief klein gebied waaruit de mensen moeten verhuizen. Zij hebben, zoals gezegd, dan recht op een forse schadevergoe ding. Binnenkort gaat Zestienhoven een toeslag leggen van 15 procent op de landingsrechten. Die worden ge stort in een fonds dat eventueel voor schaderegeling kan worden gebruikt". „Door uitbreiding nemen de moge lijkheden van dit veld enorm toe. We hebben veel grotere kans op geregeld lijnverkeer, waardoor het „afval", de ongeregelde charters, beter over de verschillende luchthavens kan wor den gespreid". Het buiderbaancomité zal het met die redenering niet eens zijn. „Dat zal best", geeft de heer Eger toe. „Ik zou zo verschrikkelijk graag eens in het openbaar met deze men sen van gedachten willen wisselen. Op het ogenblik worden over en weer verwijten gemaakt omdat de belan gen ten dele strijdig zijn. Dat' heeft geen enkele zin. Er is nu een brief de deur uit naar het buiderbaancomité om op korte termijn zo'n bijeenkomst te organiseren. Wij zouden het erg op prijs stellen". De Rotterdamse bur gers. die het door alle argumenten pro en contra ook niet meer weten, waarschijnlijk ook. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De Hoekse reddingsboot „Koningin Juliana" heeft gisteravond rond half elf vier van de zes beman ningsleden van de 359 brt. me tende Duitse kustvaarder „An drea S" opgepikt, nadat dit schip anderhalve mijl voor de mon ding van de Nieuwe Waterweg door overigens nog onopgehel derde oorzaak in aanvaring was gekomen met de Deense tanker Situla van 590 brt. De „Andrea S" was enkeie uren te voren uit Rotterdam vertrokken met een deels nieuwe bemanning. Kort nadat de loods van boord was gegaan, De bemanning verlaat het schip.' werd het schip aan stuurboord ge ramd door de Deense tanker, die een flink gat sloeg in de kustvaarder waardoor deze snel water begon te maken. De inmiddels gealarmeerde loodsboot nam kort hierna de kok en de drie matrozen van de kustvaarder over, terwijl de kapitein en de stuur man aan boord bleven. Aanvankelijk leek de kans erg klein dat het ernstig beschadigde schip behouden zou kunnen worden. Met succes heeft echter de Euro poortsleepboot „Maasbank" getracht de kustvaarder aan de grond te zet ten. Dit lukte achter de nieuwe Zui- derdam op de Maasvlakte. Het ber gingsvaartuig Zeeleeuw van Tak's Bergingsbedrijf bracht daarna pom pen over naar de gestrande „Andrea S". Gepoogd zal nu worden de kust vaarder weer vaarklaar te maken, waarna het schip de Waterweg op kan om gerepareerd te worden.. Tegen één uur vannacht liep de Hoekse reddingboot, die inmiddels de vier bemanningslden van de Duitse kustvaarder had overgenomen van de loodsboot, de Berghaven in Hoek van Holland binnen. Hier werden de mannen opgewacht door een agent van de rederij, politie en marechaus see. De bemanning werd vannacht ondergebracht in het Duitse zeemans huis in Rotterdam. De Deense tanker, die op weg was naar Rotterdam, kon na de aanvaring op eigen kracht zijn reis voortzetten, met overigens slechts geringe schade. MIDDELBURG Het verkeer over de Zeelandbrug is ook in 1971 weer toegenomen. Voor personen auto's bedroeg de toename ten. op zichte van 1970 7,6 procent of 97.965 auto's -(van 1,285.400 in 1970 tot; 1.383.365 vorig jaar) en voor lichte vrachtauto's 5,9 procent, d.w.z, met 5.356 yan 91.074 tot. 96,430 stuks. Het verkeer van zware vrachtwagens 'gaf een kleine teruggang te zien, ril; van 2,5 procent of 1,325 wagens (52.670 in' 1970 en 51.345 in 1971). De totale toename beliep 101.996 motorvoertuigne,exclusief motoren, en bussen. De procentuele' het verkeer iii 1970 ten 1969 bedroeg in de drie itegorieën respectievelijk' 6,2. 71 kwam de maand juli wat de personenauto's betreft met de hoogste cijfers uit' de bus, n.l.205.023 (tegen 193.733 in juli 1970). Behalve de maanden maart, mei en augustus gaf elke maand in 1971 een hoger aantal personenauto's te zien. Het aantal lichte vrachtauto's, dat de Zee- landbrug passeerde, was in alle maanden van 1971 hoger, uitgezon derd de maand juli. In de categorie van de zware vrachtwagens lieten de maanden januari tot en met april, alsmede dé maanden augustus en september, een stijging zien, terwijl de maanden iriei, juni, juli en het laatste kwartaal van het jaar achter bleven. v De opbrengst van de tolgelden lag vorig jaar ƒ286.617,- hoger dan die van 1970, een procentuele verhoging van ca. 6,4. Bij genoemd bedrag, zijn de het verschil tussen 4.741.592,50 en ƒ4.454.975,50, moet nog ongeveer ƒ60.000,- Worden geteld als raming van de netto tol opbrengst der lijn diensten. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL B. en W. stellen de gemeenteraad voor per 1 januari jl, over te gaan tot in voering van 'de zg. waterverontreirii- gingsbelasting krachtens de rijkswet van 13 november 1969. Op grond van deze wet moeten gé- meenten die het rioolwater op rijks wateren lozen, een bijdrage leveren in de kosten die het rijk maakt om waterverontreiniging tegen te gaan en te voorkomen. Die gemeenten krij gen een aanslag van het rijk. Uit gangspunt is dat de vervuiler betaalt en zodoende kunnen op hun beurt de in\yoners worden aangeslagen. Over 1971 kreeg Krimpen een aanslag van ongeveer 42.000. Dit bedrag heeft de gemeente voor haar rekening geno men. Maar voor dit jaar en volgende jaren moeten de Krimpenaren zelf over de brug komen. Het college stelt voor de bijdrage per woning te stellen op 14 (en voor 1973 en volgende jaren op ƒ21). Per twee maanden zal een bedrag van ƒ2.34 worden geïnd door middel van de elektriciteitsrekening. In de toelichting op het Voorstel, waarover de gemeenteraad vrijdag avond dient te beslissen, zegt het col lege dat bij realisering van een riool waterzuiveringsinstallatie deze. aan slag omlaag gaat, maar tegelijkertijd zal dan de rioolbelasting moeten wor den opgetrokken. Verder zal de raad onder meer een regeling inzake bijstandverlening voor kosten van gezinsverzorging "te behandelen krijgen.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 1