Situatie Bihari's vraagt om spoedig optreden Brits blad noemt details nit plan-Heath voor Ulster 95 Zware kritiek op Heath door stroom-distrihutie Dublin blijft tegen voorbehoedsmiddelen Papoea s in de ban „Cargo-cultus" van LEGER EN CHINEZEN ZOUDEN BEVOORDEELD WORDEN BOEKENHOEK nu nu minder betaal •nu minder O betaal Projecten Met vrijuit Groep LONDEN, BELFAST (AP, AFP, Reuter, UPI) Volgens het Britse zondagsblad Sunday maten groter Morgenvroeg om 9 uur begint in da kelder de verkoop van de ze prachtige volle grote zemen (koop er ook gelijk een voorde auto), een uitzonderlijk mooie kwali voor Chileense autoprijzen ..Moiiophysieten'' voortaan „oude oosterse kerken" DACCA (AP, Reuter, UPI) - Dr. Vittorio Wmspeare-Guicciar- di, de speciale vertegenwoordi ger van de VN, die in Dacca de wijken van de Bihari-minder- heid heeft bezocht, heeft ver klaard dat er spoedig iets moet worden gedaan om te voorko men dat de Bihari's in Bangla- desj in een hopeloze situatie ge raken. Bhoetto Onderzoek naar intimidatie in Rliodesië 16 maanden voor felicitatie Duhcek LONDEN (AP, Reuter, UPI) De staking van Britse mijn werkers, de daarop getroffen noodmaatregelen en de gevolgen hiervan voor de Britse werkge legenheid en economie, hebben een hevige politieke storm ver oorzaakt, die de Britse Conser vatieve regering het vuur na aan de schenen legt. Schotten Re Onderzoek W aarschuwino DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 ndoi lesische ondernemers zijn „stiefkinderen in e gïr land' DJAKARTA (Ass. Press.) Onlangs is bij Djakarta een geheime conferentie gehouden van. 150 economen, zakenlieden en regerings functionarissen over de meest gevoelige poli tieke en economische kwestie in Indonesië: de positie van de Indonesische ondernemer. De conferentie, gehouden onder auspiciën van het ministerie van handel, was bedoeld om.de status van de ondernemer te verbeteren tij dens het tweede vijfjarenplan, dat in 1972 zal worden opgesteld. De kern van het probleem is de wurgende greep die regering, het leger en de Chinezen hebben op het bedrijfsleven ën die de particuliere inheemse ondernemers nauwelijks kansen laat. Ambtenaren die de conferentie bijwoonden, vertelden dat veel inheemse zakenlieden hun. teleurstelling over deze toestand niet onder stoelen ot banken hebben gestoken. Het is echter zo'n gevoelig probleem dat Indonesische kranten daarop slecht durven zin spelen ook al wordt er druk over gefluisterd in Djakarta. De inheemse particuliere ondernemers beweren dat als gevolg van de politieke contacten, zelfs r"t het hoogste regeringsniveau, het leger en de Chinese zakenlieden worden bevoordeeld wat be treft bankkredieten, licenties, belastingfaciliteiten en aandere gunsten van de overheid. 'Wij zijn stiefkinderen in ons eigen land', zo klaagde een vooraanstaande Indonesische zaken man. Een van de ondernemers op de conferentie beweerde dat hij vroeger geen moeite had krediet van Nederlandse banken te krijgen, maar dat het niet meer lukt bij Indonesische banken krediet te krijgen omdat ze weigeren zijn uitgebreide bezit als onderpand te aanvaarden. 'Ik geloof niet dat wij de gehele toestand door bepalingen kunnen reorganiseren', vertelde een econoom die de conferentie bijwoonde. 'Ik meen dat het op het politieke vlak ligt. Er zou een poli tieke lobby gevormd moeten worden.' Van oktober 1968 tot en met oktober 1971 heeft de Indonesische binnenlandse investeringsraad 774 projecten tot 333 miljard roepiah goedge keurd. Het is een zeer goed bewaakt geheim, hoeveel van deze projekten door het leger of de Chinese economische clan worden gesteund en hoeveel plannen afkomstig waren van inheemse ondernemers. Hoewel de overheidsbanken dit ont kennen, houden particuliere zakenlieden en ban kiers vol dat 90 pet. van de investeringsgelden ten goede komt van het leger, Chinese zakenlieden of overheidsbedrijven. Een krant heeft onlangs gemeld dat P. T. Tri Usaha Bhakti, een door het leger gefinancierd conglomeraat onder leiding van een luitenant- generaal, de zeggenschap heeft over 36 verschil lende firma's waaronder twee luchtvaartmaat schappen en ondernemingen m de mijn- en bosbouw. Het leger bezit grote hotels, bosbouw- concessies, nachtclub^, restaurants, mijnbouwon- dernemingen en veel onroerend goed. len van pensioenen en de dagelijkse operaties, in zaken gegaan, welke activiteiten zijn uitgegroeid tot grote conglomeraten. De inheemse ondernemers zonder kapitaal of steun blijven ver achter. Enigen van hen slaagden er in enig kapitaal bijeen te brengen, maar niet velen. Op het ogenblik zijn er nog geen dozijn inheems ondernemers met een omzet van een miljoen do!!ar, terwijl het land meer dan honderd, ondernemingen telt die vele miljoenen dollars omzetten. Het officiële persbureau Antara heeft eens gemeld dat een aantal inheemse handelaars en zakenlieden die erin geslaagd waren een klein kapitaal op te bouwen door anderen die steun van het presi dentiële paleis hadden, opzij zijn geschoven. Eén van de meest opvallende groepen in Indonesië is de Waringïn-Windukentjana groep, gesteund door Lim Soei Irion g, één van de machtigste Chinese financiers in Indonesië. De groep staat onder leiding van een in actieve dienst zijnde generaal. De groep controleert 50 ondernemingen, waaronder vier meelfabrieken, crêpe rubber fa brieken, luchtvaartmaatschappijen, banken bos- bouwondememingen, restaurants, hotels en nacht clubs. Tot de stafleden behoort de zwager van president Soeharto, Suwitkatmono (32). die presi dent-directeur is van de grote P. T. Bogasari Meelfabriek. Nadat het land onafhankelijk is geworden zijn de Chinezen een grote economische macht blijven vormen. Verder zijn tal van legereenheden, die dringend behoefte hebben aan gelden voor het beta- Maar ondanks de klachten over hun onbillijke behandeling gaan de inheemse ondernemers ook zelf niet vrijuit. Het dagblad Soeloeh Marhaen schreef onlangs dat de niet inheemse onderne mers (Chinezen) altijd weten hoe zij hun kapitaal dit in tegenstelling tot vrijwel alle inheemse voor produktjeve doeleinden kunnen gebruiken, ondernemers, die zodra ze vooruit komen over het aigemeen beginnen hun activiteiten naar de con sumptie sector te verleggen luxueuze huizen laten bouwen of kopen, en auto's en vrouwen gaan verzamelen. Het dagblad gaf de regering de raad niet irr woorden maar in daden bescherming aan de inheemse ondernemers te geven en de bevoor rechting uit de wereld te helpen. Op de vraag o£ de regering iets doet voor r!e inheemse ondernemers, zei S. Punangkas, de voor zitter van de binnenlandse investeringsraad: 'Wij mogen geen onderscheid maken (tussen de in heemse en niet-inbeemse ondernemers). Volgens de wet zijn zij gelijk. De regering echter probeert zonder bepalingen in te voeren hun positie te verbeteren. De staatsbank moet er bijvoorbeeld op toezien dat meer leningen aan de inheemsen worden verstrekt.' Een gezelligs vitrage voor .een aantrekkelijke prijs..... dat is een kombinatïewaarnaar iedere huisvrouw zoekt. Terlenka venstervallen in wel 10 leuke dessins, kant en klaar met zoom en' hoofdje, 50 cm hoog, nu bij ons per meter voor nog géén één gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint *,op de Ie étage de verkoop van deze terlenka venster,'allen, kant en klaar met zoom en hoofdje. Kies uit 10 gezellige 'dessins, nu per meter (50 endoog) voor Géén schrift, oftsf, best Voor weinig geld heeft nu een echte natuurzeem..... een natuurprodukt dat niet te ver vangen is- Soepele traangelooide zemen in een royaal formaat en vsn een uitstekends -kwaliteit. Zemen die een maximum aan vocht op nemen, nu van f 7,50 voor nog géén twee rijksdaalders. i&J. teit 4 Cêin schrift, of te!, best Times zal premier Edward Heath in een vredesplan voor Ulster voorstellen drie rooms-katholie ke ministers en een rooms-katho- lieke vice-premier op te nemen in een nieuwe Noor dier se rege ring. Het vredesplan zou tevens voorzien in het geleidelijk vrijlaten van „de minst gevaarlijke elementen" onder personen die thans geïnterneerd zijn en het om de twaalf jaar houden van een volksstemming in Ulster over de vraag of dit gebied Brits moet blij ven of met de Ierse Republiek her enigd moet worden. Volgens de politieke commentator van de Sunday Times zal het plan aan alle betrokken partijen worden voorgelegd als een laatste kans om gen burgeroorlog te voorkomen. In de Noordierse stad Eniskillen, in het uiterste westen van Ulster, hebben naar schatting 4000 personen gisteren eert verboden mars voor ge lijke burgerrechten gehouden. De op tocht werd geleid door het parle mentslid Frank McManus. De beto gers, die oorspronkelijk naar het cen trum van de stad wilden lopen, von den de toegang tot dit centrum door de politie en Britse soldaten ver sperd. Daarop werd een bijeenkomst gehouden in een nieuwe wijk. Britse militairen hadden de stad vrijwel geheel omringd. Zes wegver sperringen hielden auto's, die de stad wilden binnenrijden tegen, voor een onderzoek. In de staa zelf stonden 500 militairen klaar om eventueel in te grijpen. Er deden zich geen inci denten voor, zo heeft het Britse leger meegedeeld. Tegelijkertijd werd in de Ierse hoofdstad Dublin eveneens een pro testmars gehouden. Daaraan namen 5000 demonstranten deel. Een reeks woordvoerder eiste hereniging van Ulster met de Ierse Republiek. In Noordierse „loyalistische" strijd liederen is eerder al gewezen op hulp, die eventueel van „Schotse broeders" te verwachten is, mocht het tot een gevecht met de rooms-katho- lieken in Ierland komen. Vele Noordierse protestanten zijn afstammelingen van Schotten die eeuwen geleden naar Ulster zijn ge trokken als onderdeel van de toen malige Britse kolonisatiepolitiek in zake Ierland. SANTIAGO (Reuter) De Chi leense regering heeft een staatsmono polie op de verkoop van personenwa gens ingesteld. De Chileense minister van economische zaken heeft tevens een prijsverhoging van meer dan vijftig procent aangekondigd. Van re geringszijde wordt vernomen dat het verkoopsysteem in Chili tot nu toe had geleid tot lange wachttijden en een zwarte markt. De Chilenen zullen nu voor een Ci troen Deux Chevaux (lelijke eend) 9400 gulden neer moeten tellen, de Fiat 600 gaat nu ruim 10.000 kosten, de Austin Mini 11.650 en de Peugeot 404 21.170 gulden. Nieuwe prijzen voor Amerikaanse merken zoals Ford, General Motors en Chrysler zijn niet bekendgemaakt, omdat deze fabrie ken geen auto's meer assembleren in Chili. MOSKOU (EPD) De synode van de Russische orthodoxe kerk heeft - de door de interorthodoxe theologen commissie voor het gesprek met de niet-chalcedonesische kerken inge voerde aanduiding van deze kerken als „oude oosterse kerken" goedge keurd. De kerken, die de besluiten van het concilie van Chalcedon in 451 niet erkennen (zoals de Arme niërs en de Kopten), werden tot nu toe meestal ,monophysitische Kerken" genoemd, omdat zij de leer van de twee naturen van Christus verwer pen. In het kader van de „Faith sjnd Or- der"-commissie van de wereldraad van kerken zijn vier gesprekken ge voerd tussen theologen van de ortho doxe en de ouae oosterse kerken. De synode in Moskou keurde het resul- taart goed en droeg de theologische academies in Leningrad en Moskou op, de verschillende thema's, die voor hereniging van belang zijn, na der uit te werken en contacten met oud-oosterse academies op te nemen. De VN-vertegenwoordiger zei dat de Bihari's. die in de voorsteden Mir- poer en Moehammadpoer van Dacca wonen „een tekort aan voedsel heb ben, maar dat zij niet van honger omkomen". „Het is geen rampgebied. Maar de situatie zou hopeloos kunnen wor den." De VN-vertegenwoordiger ver volgde dat voedsel en water voor de Bihari's wordt aangevoerd, maar dat zij nog honger lijden en bang zijn om naar hun werk te gaan. Winspeare- Guicciardi zei verder dat hij geen tekenen van plundering had gezien door de troepen van Bangladesj. De 1,5 miljoen Bihari's in Bangla desj zijn een islamitische minderheid, die in 1947 uit de nu Indiase staat Bihar naar Oost-Pakistan zijn ge vlucht. Zij zijn zeer gehaat bij de Bengali's omdat zij vorig jaar met de Westpakistaanse militairen zouden hebben gecollaboreerd. De VN-vertegenwoordiger is op uit nodiging van premier Moedjiboer Rachman naar Dacca gekomen. Toen Winspeare-Guicciardi in de Bihari- wijk aankwam riepen vrouwen: „Hier wordt gemoord", „Wij hebben geen voedsel" en „Breng ons naar West- Pakistan". Frankrijk en Italië hebben dit weekeinde Bangladesj officieel er kend. De nieuwe staat is nu officieel door 23 Europese landen erkend. Naast Cuba, Chili en Senegal hebben verder acht Aziatische landen Ban gladesj erkend. Eind deze maand krijgt Bangladesj eigen bankbiljetten, met aan de ene kant het portret van premier Moed- jib en aan de andere zijde een Ben gaalse tijger, zo is in Dacca bekend gemaakt. Premier Moedjib heeft de VN op geroepen onmiddellijk afdoende hulp voor het herstel van zijn land te ver lenen. Een Indiase woordvoerder heeft verklaard dat nu 7,9 miljoen vluchte lingen uit het voormalige Oost-Paki- stan, uit India naar Bangladesj zijn teruggekeerd. Er zouden nu nog iets meer dan 2 miljoen, vluchtelingen in India zijn, die wellicht eind deze maand ook vertrokken zullen zijn. President Zoelficar Ali Bhoetto van Pakistan wil het bilaterale defensie verdrag met de VS, dat in 1967 door Washington vrijwel overboord was gezet, nieuw leven inblazen. Bhoetto opperde dit denkbeeld in een gesprek met de Amerikaanse journalist C. L. Sulzberger van de New York Times. Volgens Bhoetto was door het Ame- SALISBURRY (Reuter) In Rhodesië is begonnen aan een nauw keurig onderzoek naar de juistheid van verklaringen dat getuigen, die de Britse commissie Pearce een in druk moesten geven van de wijze waarop over het Brits-Rhodesische ontwerp-akkoord wordt gedacht, zijn geïntimideerd. Lord Pearce, die de voorzitter van de commissie is, heeft twee personen aangewezen om het Onderzoek uit te voeren. Het zijn Aldhelm St. John Suggs, voormalig Brits politiefunctionaris in Palesti na, en Anthony Whitfield, een juri disch expert. PRAAG (Reuter) Een man, die de Tsjechoslo waken het vorig jaar v'erzocht de in ongenade gevallen leidps Ale-ander Dubcek ter gele genheid ,n diens 50ste verjaardag te feliciteren, is tot 16 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Een plaatselijk blad in PIzen (Pil- sen) dat dit meldde, zegt dat de man, Zdepek Soemawsky geheten, voor de rechtbank heeft toegegeven dat hij voor de algemene verkiezingen in november 1971 anonieme brieven heeft verzonden aan vele mensen met het verzoek felicitaties te stu ren aan „een van de voormalige vertegenwoordigers van de Praagse lente". In een vlammende rede in Chelten ham heeft de Britse oppositieleider In de Schotse stad Glasgow hebben 3500 protestantse „loyalisten" steun betuigd aan de Britse militairen in Uister. „God zegene de Britse troepen in Ulster", zo luidde de slagzin van de Schotse protestanten, die nauwe ban den met hun geloofsgenoten in Ulster onderhouden. De betoging was geor ganiseerd door de extreem-protestant se 20ste Eeuwse Hervormingsbewe ging waarvan de Schotse predikant Jack Glass de leider is. DUBT TN (AP) Het parlement van de Ierse Republiek (de Dail) heext DUBLINl i I wetsontwerp verworpen, waarin werd voorgesteld de gisteren 0Pnl®"^J^hoertmiddelen toe te laten en literatuur beschikbaar te SSS'off vSÏÏÏÏ?SoSeSking. Het voorstel is met 75 tegen 44 stemmen y?fw°Sp1Jlentslid dr. Noël Browne, een rooms-katholiek die fel Het Ierse Parlemmt^ en de RepubUek. was hevig het wetsvoorstel, Dr. Noel Browne, ge- tegenstander Is van 1 verontwaardigd nai het YS^enoiten en de bisschoppen overhoop heeft ge- die al eerder met zijn geloofsgenoten e»in uister wel he legen, wees erop dat de rooms-katholieken en protestanten in Ulster wel het recht hebben hun gezinsgroot Noël Browne: „Het is eigenlijk iets buiten- In een vsm buitenlandse zaken Patrick) HjUery de wereld is gewoons dat (minister van d Noord-Ierland te helpen aan burger- afgereisd om te vragen verzoek om rechten voor de minderheid ïfvemoSSrt In de Ierse Republiek is ongeveer vier procent van de bevol- king Protestant eni de rest rooms- h t noorden (Ulster) was dan "?S 3k Z katholiek, sectarisch verenigde Ierland kunnen zou je me aUeen pAn rpvojver dwong", aldus Noel Browne, binnenkrijgen als^SSd*daSnmgering tegen verkoop van PORT MORESBY rings functionarissen en missio narissen hier in Australisch Nieiiiv-Guinea maken zich steeds meer zorgen over de zich verbreidende 'Cargocultus' in de verafgelegen Sepik-streek in het noordwesten. Vele pri mitieve mensen in dit ontwik kelingsgebied zijn in de ban van deze cultus gekomen, sinds zij tijdens de tweede wereldoor log allerlei door de geallieer de achtergelaten en verloren militaire voorraden in de jun gle tegenkwamen. De cultus is volgens sommige anthropologen een verward mengsel van primitief nationalisme, mysticis me en christelijke godsdienst. De oorlogsgoederen in de jungle waren in de ogen van de vinders een soort manna uit de hernel. Vorig jaar juli kwam de Cargo-cultus in het we reldnieuws, toen duizenden volgelin gen ervan de berg Teroe beklom men, vlakbij het dorp Kangoroe en twee betonnen bakens voor landkar- tering verwijderden, in de over tui ging dat ze daardoor onmiddellijke rijkdom zouden verwerven. Ondanks het feit, dat na afloop van de cere monie hun verwachtingen niet be waarheid werden, is het aantal vol- gelingen van de Cargo-cultus vol gens cle laatste officiële rapporten toegenomen. Sommige regeringsfunctionarissen maken zich zorgen over de invloed, die de Cargo-cultus op de verldezin- gen van dit jaar zou kunnen hebben, waarbij de Papoea's 94 afgevaardig den voor hun parlement moeten kie zen. Want al snel na de vreemde plechtigheid op de berg, vormden da aanhangers van de secte een politie ke vleugel, die bekend staat als Peli- vereniging, en die nu de Sepik-dor- pelingen vertelt, dat de regering alle rijkdommen beheert. Maar als de le den van de Pelivereniging gekozen wordenzullen -ij de regering zijn en de rijkdom over de bevolking verdelen20 wordt gezegd. Het_ par lement stelt de ministers kandidaat, maar Australië dat over het ge bied heerstbenoemt hen. De leider van de Cargo-cultus. Matthias Jcliwan, is kandidaat ge steld voor een zetel in Het parlement in de verkiezingen, die deze maand plaats vinden. Een christelijke mis sionaris in het Sepik-gebied zeidat de Peli-vereniging er bij de bevol king op aandringt om voor Jeliwan te stemmen, zelfs al wonen se niet in het kipsdistrict, waarin hij kandi daat is gesteld. Daarop reageerde de belangrijkste regeringsfunctionaris, die met de organisatie van de ver kiezingen in het gebied is belast, Si mon Kaumi, met de waarschuwing dat kandidaten alleen in de distric ten, waarin zij zich kandidaat heb ben gesteld hun verkiezingscampag ne mogen voeren en dat de kiezers alleen op de kandidaten van hun eigen district mogen stemmen en la ter zei hij: „Ik wens geen intimida tie te zien door kandidaten van de Cargo-cultus." Een andere hoge regeringsfunctio naris viel eveneens onlangs de ver eniging in het openbaar aan. Het was de secretaris van het departe ment van sociale ontwikkeling voor Nieuw Guinea, Fenbury, die de dor pelingen in Oost-Sepik vertelde dat zij zeer zorgvuldig moesten naden ken over de gevolgen, voordat se aan de activiteiten van de vereni ging zouden deelnepien. Hij zei dat hij soortgelijke bewegingen in ande re delen van Nieuw-Gtünea had meegemaakt en dat er nites goeds uit kon komen. John Pearce, de leider van de evangelische Zuidzee-missie in het Sepikgebied verteldedat de mensen zich toch maar voor alle zekerheid bij de Peli-vereniging als lid aan melden om vooral niets van de „car go" - de lading te missen. In sommige gevallen hebben hele dor pen zich bij de beweging aangeslo ten. „Vele nieuwe leden verwaarlo zen hun kerkelijke plichten, hun ge zinnen en hun tuintjes," zei hij. „Wij vragen ons af, hoe de leiders van de Peli-vereniging aan deze waanzin kunnen ontsnappen, die de mensen op valse wegen brengt." Brian Kinsella is verslaggever van het persbureau Peuter in Port Mo resby, Australisch Nieuw-Gianea, Harold Wilson premier Edward Heath een „premier voor halve dagen" ge noemd die ervoor heeft gezorgd dat er in „Engeland slechts halve dagen kan worden gewerkt". In zijn betoog ver weet Wilson premier Heath „indus triële sabotage" door het uitvoeren van een „meedogenloos beleid en een berekende vijandigheid jegens de vak bonden". De drastische maatregelen van de Britse regering om het stroomver bruik, nu de kolenvoorraad sterk is geslonken, tot een minimum te beper ken, heeft de werkgelegenheid van miljoenen Britten in gevaar gebracht. Dit weekeinde was 15 tot 20 procent van Engeland, Wales, Schotland en Ulster gedurende langere perioden zonder stroom. Gevreesd wordt dat de stroombeperking 50 procent van de industrie zal verlammen, waardoor de werknemers in de bedrijven of tij delijk of misschien wel voor altijd zonder werk zullen komen te zitten. De Britse regering heeft de rechter van het Britse Hof van beroep, Lord Wilberforce, benoemd tot voorzitter van een commissie die „oorzaken en omstandigheden" moet gaan onderzoe ken van de mijnwerkersstaking. Twee economen zullen de Lord bijstaan. Binnen zeven tot tien dagen hoopt de regering een rapport van de commis sie te ontvangen, op basis waarvan zal worden geprobeerd het conflict in de kolenindustrie te beëindigen. Lawrence Daiey, de leider van de vakband van mijnwerkers, heeft ver klaard dat als de voorstellen van de commissie-Wilberforce bevredigend zijn, deze in twee of drie dagen aan de plaatselijke afdelingen van de vak bond kunnen worden voorgelegd D^ley waarschuwde dat de vakbond welhCht zou besluiten een stemming hierover te houden onder de vak bondsleden. Daardoor zou een besluit om de staking te beëindigen twee of drie weken kunnen uitblijven. ,,De mijnwerkers zijn vastbesloten hun staking voort te zetten totdat de re- geriiïg en de directies lot bezinning komen", aldus Daley. ^T^S leriand, hoe maak je het" C Be Britse regering heeft gewaar schuwd dat als de staking woédt voortgezet er een volledige electrici- .eitsstop zal komen. Het gevolg daar van zou zijn dat twintig miljoen Brit ten werkloos zullen worden, aldus re geringsfunctionarissen. Minister van werkgelegenheid en productiviteit Ro bert Carr heeft meegedeeld dat de re gering plannen klaar heeft om een dergelijke noodsituatie het hoofd te bieden. ..Maar de toestand zou zeer ernstig zijn", zo voegde Carr er aan toe m een interview voor de BBC. nkaansc optreden tijdens de Indiaas- Pakistaansc oorlog een grootscheepse Indiase aanval op West-Pakistan en Kasjmir voorkomen. Hij doelde daar bij kennelijk op het sturen van een Amerikaans vliegdekschip en andere vaartuigen naar de Golf van Benga len tijdens de oorlogsacties. In Karatsji heeft Bhoetto verklaard dat hij de noodtoestand in zijn lapa spoedig zal opheffen en de democratie in Pakistan herstellen. Margaret Mearl en James Baldwin over ras. Vertaling: Louis Ferron. Uitgegeven door A. W. Bruna en zoon. Utrecht. 190 pagina's. Prijs 14,50. De Amerikaanse antropologe Mar garet Mead en de Amerikaanse zwar te schrijver James Baldwin zijn beide erkende persoonlijkheden. Zij ont moetten elkaar voor het eerst op een avond in augustus 1970. Het kostte hun ongeveer een uur om met elkaar bekend te raken en de volgende avond begonnen zij aan een gesprek over het rassenprobleem en de maat schappij, dat zich in totaal over zeven en een half uur uitstrekte. Een band recorder was een gewillig luisteraar en het uitgeschreven verstag van cle bandopnamen werd daarop in boek vorm uitgegeven. Het lijkt een gemakkelijke manier van boeken maken, en misschien is het dat ook wel, maar het resultaat is zeer boeiendi en gemakkelijker te le zen, dan geschreven verhandelingen over hetzelfde onderwerp. Bovendien zijn Mead en Baldwin mensen, die echt kunnen discussiëren. „In een tijd waarin de openbare discussie tussen zwart en blank vaak tot stilstand lijkt gekomen is dit boek een belang rijk document", zo schrijft de uitge ver terecht, jrp. F. Machlup: Inleiding tot de onder wijseconomie. Universitaire Pers Rot terdam, 59 blz-, 12,T5. De bezuinigingen van het kabinet- Biesheuvel hebben het onderwijs on evenredig zwaar getroffen. Helemaal onbegrijpelijk is dat niet. Binnen de totale rijksbegroting groeide het aan- ■deel van het ministerie van onderwijs het snelst. En ook het aandeel van onderwijs in het gat van Witteveen liegt er niet om. Het is dus begrijpe lijk dat een zuinige regering vooral naar onderwijs kijkt, al wil dat niet zeggen dat zuinigheid hier ook ver standig is. £f zijn allerlei onderwijskundige argumenten te verzinnen tegen (en misschien ook voor) bezuinigingen op onderwijs. Maar geziên de bedragen die met onderwijs gemoeid zijn is het ook van belang de economische kant van de zaak eens te bekijken. De hier besproken inleiding van Fritz Machlup maakt een eerste verken ning op dit terrein mogelijk. Economen die naar het onderwijs kijken zijn natuurlijk eenzijdig. Ze willen alles zo exact mogelijk be schrijven en kunnen maar moeilijk aanvaarden dat het onderwijs niet samenvalt met zijn economische las ten en baten. Toch kan de bijdrage van onderwijseconomen ons behoeden voor oeverloos gepraat dat tenslotte niet meer in begrotingscijfers te ver talen is. We volstaan met een voorbeeld. De kosten van het onderwijs stijgen on evenredig snel. Dat zal wel, zegt Machlup, maar laten we eerst eens nagaan waardoor die stijging veroor zaakt wordt. Een nieuwe loonronde komt in het arbeids-intensieve onder wijs altijd hard aan, maar kun je dan zeggen dat het onderwijs duurder wordt? En als de kosten stijgen bete kent dit dan ook een kwaliteitsverbe tering? In hoeverre is de kostenstij ging toe te schrijven aan een stijging van het geboorteneijfer? En wanneer onze maatschappij vraagt om meer en betere technici: wordt dan het onder wijs duurder of de techniek? Tenslot te: wat is de bijdrage van het onder wijs aan de nationale economie? Ge noeg vragen om mensen die zich voor de bekostiging van het onöëovijs 1e interesseren tot nieuwsgierigheid te prikkelen. PJH Maakt U zelf Uw kleren, dan tobt U toch zeker niet met zo'n huis-tuin-.en keukenschaar? als U nu met deze scherpe klcermakersschsar zoveel fijner kunt werken. 'Goudkleurig geschroefde kleer- •jïiakersschaar met ingelegde Roestvrijstalen snijbladen. Deze |7-duimsschaar met oog voor 2 Vingers, licht in gewicht nu voor n\og géén vijf gulden I, 1 Morgenvtlceg om 9 uur begint op da pairterre de verkoop van deze gcïadkleurig geschroefde kleermakferssehaarTneï ingeleg de roestvfrijstalen snijblade nu Géén schrift, ofte/, best.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 2