Gist-Brocades wil voor 280 man kortere werktijd Kamer aanvaa; *1 It motie UNCTAD Schiedam moet nog tien jaar wachten op singel-centrum Arts schuwt grote stad mmmm Vlag op eerste deel stadskantoor ma Staatsbezoek net begonnen - - - Zwitserland brengt nieuwe vakantiepas Burgemeester gaf liever een piano Besprekingen over beperking fosfaat Akkoord over twee nieuwe cao's Twaalfduizendste Rozenburger geboren SGP-forumavond Muziekwedstrijd voor de jeugd TOYOTA Lichte bronchitis Artikel van prins 1 Aanbesteding Vier voorcongressen in regio van D'66 Link tussen IMF en ontivikkelingshulp Voorbereiding van UN CTAD-zondag Collecteur-riool Meer telefoons Cooper-test Streek j eugddag TROUW/KWARTET WOENSDAG 12 APRIL 1972 COROLLA ONVOORSTELBAAR IN OPMARS TOYOTA NOTEBOOK ROTTERDAM Koningin Juliana inspecteert de erewacht van een regiment van de Koyal Air Force bij haar aankomst op vliegveld Heathrow in Londen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse delegatie op de wereldhandelscon ferentie, die morgen in Santiago de Chili begint, wordt gevraagd er voor te pleiten, dat er in de toekomst een band wordt gelegd tussen het geld dat periodiek wordt betrokken uit het Internationaal Mone- taire Fonds (IMF) en de financiering van de ontwikkelingshulp aan de arme landen. GEEN GEGEVENS Varf onze parlementsredactie DEN HAAG Huisartsen schu wen vooral de grote stad. Dit blijkt onder meer uit het feit dat thans de omvang van het aantal huisartsen toeneemt (in 1963 studeerden er 500 huisartsen af en in 1971 precies het dubbele), maar in de steden neemt het aan tal af. Minister Stuyt heeft dit gisteren in de Eerste Kamer mee gedeeld. ROTTERDAM Op 23 mei zal het bestuur van de School Advies Dienst (SAD) zich een hele dag terugtrekken op De Tempel om daar met elkaar te praten over het beleid van deze dienst voor de komende vier jaar. Gisteren kwam het bestuur er niet uit. De voorgestelde begroting en be leidslijnen werden in feite door iedere spreker als zeer aanvecht baar gezien. Wethouder drs. J. van der Ploeg moest er aan te pas komen om de directie te be hoeden voor een nogal vernieti gende kritiek. Marktbericht Koningin er- prins in Enge ancl op de bres voor milieu (ADVERTENTIE) Van een verslaggever LONDEN Een van de meest bemoedigende ontwikkelingen in staatsbezoek van het Nederlandse koninklijk paar in 1950, noemde toespraak op kasteel Windsor, de oprichting van de EEG. 0 krachtige motor U pk 0 liandlg 'm stadsverkeer (draaldrkel S m.) O lange levensduur 0 met grote zorgvuldigheid afgewerkt 0 degelijk plaatwerk 0 gunstige km-prtjs Burg. van Slijpelaan 3, verlengde van Stad Ion weg, ook gevestigd Trlstanweg 1-3, Oud-lJsseimonde Tel. 193397 - X 93311 - 190540 - 323G44 Tijdens het diner dat koningin Eliza beth en prins Philip haar en prins Berahard aanboden, stipte koningin gin Juliana ook de milieuproblema tiek aan. 'Wij moeten leren op een andere wijze te gaan denken dan wij ■gewend waren en op wereldschaal gaan discussiëren en plannen maken'! Het staatsbezoek van vijf dagen, dat het koninklijk paar aan Groot-Brittan- nië brengt, is gisteren niet erg vro lijk begonnen. Toen omstreeks kwart voor twaalf koningin Elizabeth en prins Philip het Windsor-park binnen reden in de koninklijke Rolls-Royce om hun gasten te verwelkomen, barst te een enorme regenbui los. Van die bui hadden het Britse koninklijk paar en de Britse ministers Heath, Maud- ling en Douglas Home geen last. Zij stonden in een soort middeleeuwse toeraooitent Last van het weer hadden wel de tientallen 'lagere' hoogwaar digheidsbekleders, de honderden schootkinderen en de erewacht. Koningin Elizabeth en prins Philip waren niet ter begroeting op 't vlieg veld Heathrow aanwezig, wat overi gens normaal is. Een Britse functio naris lichtte toe dat dit op het vlieg veld enorme organisatorische proble men zou geven: 'Denkt u maar eens aan al die paarden tussen de vliegtui gen'. Prins Bemhard maakte de rondrit door het stadje Windsor, in tegenstel ling tot de beide koninginnen niet in een open rijtuig, maar met prins Philip in een auto. De Prins voelde zich niet goed. Volgens een officiële verklaring had hij een lichte bronchi- tus. In verband hiermee is het moge lijk dat hij een aantal programmapun ten zal moeten laten vervallen. Wind sor was ter gelegenheid van het be zoek feestelijk versierd en op de trot - toirs van de nauwe straatjes stonden duizenden menssen te kijken., Jn het centrum van Londen was niets tc merken van het koninklijk bezoek uit Nederland: geen vlaggen of versierin gen. Radio en tv van de BBC brach ten rechtstreekse reportages, maar de avondbladen, prubliceerden al leen fo - to's met onderschriften Aan het eind van de middag brachten het koninklijk paar op kasteel Wind sor een bezoek aan de Britse kongm- moeder Elizabeth. In de 'Westminster Review, een blad van de kamer van koophandel van Westminster, ver scheen gisteren een artikel van prins Berahard, Hij waarschuwt dat de mensheid grote catastrofes wachten als de bevolkingsgroei niet wordt inge toomd, De prins houdt een pleidooi voor beheersing van de milieuveront reiniging, beheersing van de bevol-" kingsgroei en conservering van de' natuurlijke rijkdommen. Hij brengt het bedrijfsleven onder het oog dat bedreiging van onverschillig welk ■oHnaaaiaMHHHHHBMBflnBnHRMnHHBKmnMHHn Van onze sociaal-economische redactie DELFT De NV Gist-Brocades wil voor ongeveer 280 werknemers van het productiepersoneel der Koninklij ke Nederlandse Gist- en Spiritusfa briek te Delft werktijdverkorting aan vragen. De betrokken vakbonden heb ben echter laten weten hieraan geen enkele medewerking te zullen verle nen, tenzij de raad van bestuur van het concern tegemoet komt aan het verlangen alsnog een goede overleg procedure tot stand te brengen. Volgens de directie is voorlopig een halvering van de werktijd gedurende zes weken nodig, omdat er sprake is van een aanzienlijke overproductie m de vervaardiging van antibiotica, met name penicilline. Eén van de belang rijkste oorzaken dsarvan is dat veel chemische bedrijven vorig jaar de RKÖON B. en W. zullen dinsdag ochtend 2 mei om elf uur in het gemeentehuis van Rhoon openbaar aanbesteden de aanleg van riootaf- voerleiding, waarvan zeshonderd me ter persleiding wordt en ongeveer vijfhonderd meter vervalleiding. AMSTERDAM De Zwitserse toeris tenindustrie introduceert een vakan tiepas een algemeen abonnement voor onbeperkt reizen per trein, boot ea postauto in het alpenland. Het betreft mogelijkheden op een to taal traject van ©000 kilometer. Zwit sers nauurschoon. Voor vermaarde bergbanen als de Jungfrau en Goraer- sqrat gelden op vertoon van de pas reducties. Een vakantiepas 2e klas voor 8 dagen kost ƒ77.40, voor 15 dagen 107.50. Kinderen van 8 tot en met 15 jaar betalen de heïft van het bedrag. In Nederland is de vakantie pas verkrijgbaar bij de reisbureaus en het Nationaal Zwitsere Verkeersbu reau in Amsterdam. Een tweede toeristische attractie vormt de zogenaamde 'Swiss Hit' een arrangement voor zeven vakantieda gen, zes nachten in een hotel, door te brengen in Noord-oost-Zwitserland, het gebied van de Bodensee, Sankt Gallen en mogelijkheid tot bezoek aan bet vorstendom Liechtenstein. de lange periode sinds liet eerste koningin Juliana gisteren in een deel Van het milieu ,een bedreiging voor het gehele milieu vormt. Vandaag, de tweede dag van het staatsbezoek; zullen Koningin en Prins het Nederlandse ereveld in Mill Hill bezoèken. Ook een bezoek bren gen aan de burgemeester van Londen een krans leggen bij het graf van de onbekende soldaat in Westminster Abbey en een aantal Britse jongeren ontmoeten. Van een verslaggever AMSTERDAM Om meer leden bij de besluitvorming in de partij te betrekken organiseert D'66, voor de algemene ledenvergadering op 6 roei, regionale congressen in Assen, Apel doorn Eindhoven en Pu merend. Op elk congres zullen leden van het hoofd bestuur, kamerfracties en van het overlegorgaan van de drie progressie ve partijen aanwezig zijn. De pro gramma's vermelden 's morgens eêp regionaal onderwerp en 's middags een algemeen onderwerp dat ook op de algemene ledenvergadering behan deld zal worden. ■dat hij luist'van" het Internationaal Monetair Fonds gegevens had gekre gen over de gevolgen van deze crisis. ,Hij beloofde de Tweede kamér deze cijfers vertrouwelijk voor te leggen. Bij gebrek aan deze gegevens kon de Kamer niet over de motie beslissen. produktie van enzymen hebben ver vangen door de vervaardiging van penicilline, nadat in een Amerikaans rapport de waarde van enzymen ern stig in twijfel was getrokken. De Europese voorraad aan penicilline zou thans ongeveer driemaal zo groot zijn als normaal. De vakbonden hoorden 'bij geruchte' van het voornemen van Gist-Brocades, waarna zij hebben geëist dat de raad van bestuur zich onmiddellijk bereid verklaart in het vervolg bij ingrijpen de veranderingen binnen het concern met de ondernemingsraad te overleg gen alvorens besluiten worden geno men. Voorts wensen de vakbonden dat het thans bekend geworden be sluit alsnog in de ondernemingsraad ter discussie wordt gesteld, dat deze raad tenminste een week de tijd krijgt om deskundigen van buiten de onderneming te raadplegen en dat de vakbonden een week de tijd krijgen om een advies aan de bedrijfsvereni gingen voor te bereiden (de bedrijfs vereniging moet de werktijdsverkor- ting, die een half tot driekwart mil joen gulden gaat kosten, financieren). De directie van de Koninklijke Gist. die deel uitmaakt van Gist-Brocades, heeft de raad van best.uur geadviseerd zo veel mogelijk aan deze wensen tegemoet te komen. Gistermiddag is het personeel van de voorgenomen werktijdverkorting op de hoogte ge steld. Bij de Koninklijke Gist werkt in totaal 1.200 man, in het gehele concern ruim 3.000 man personeel. Op een gisteren gehouden persconfe rentie hebben de industriebonden van het NW en het NKV en de christelij ke bedrijfsgroepen centrale Uaitas (CNV) verklaard diep teleurgesteld te zijn over het tot dusver ontbreken van enig vooroverleg met de bonden en de ondernemingsraad. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Woensdagavond kwart over tien op Ned. II geeft Kenmerk aan de vooravond van de derde wereldhandelsconferentie in Santiago te Chili een reportage over de UNCTAD-zondag zoals die gehou den is in de Amsterdamse studenten- ecclesia, ter voorbereiding van de UNCTAD-zondag op 30 april. ■De Tweede' Kamer heeft gisteren de motie Pronk (PvdA), waarin deze wens wordt uitgesproken, "met alleen de stemmen van de GPV en Boeren partij tegen, aangenomen. In zijn oorspronkelijke motie, inge diend in een openbare commissiever gadering over de wereldhandelsconfe rentie, werd gesteld dat' Nederland zich voor een dergelijke bènd moest uitspreken. Maai' omdat de- conferen tie geen beslissingen kan nemen, wij zigde de heer Pronk zijn motie, die hij gisteren in de plenaire vergade ring van de Tweede Kamer indiende. Minister Nellssen van financiën, die zich in de commissievergadering fel had verzet tegen de motie, wijzend op de inflatoire gevaren, bleek gisteren tegen de gewijzigde motie geen,enkel bezwaar te hebben. De heer Pronk kreeg dan ook een overgrote meerder heid mee voor zijn idee, De suggestie van het leggen van een link tussen de zogenaamde trekkings rechten en de ontwikkelingshulp is het eerst gedaan door het AR-kamer- lid Vermaat. Omdat de ARP nog niet met een motie wilde komen tijdens de openbare commissievergadering, diende drs. Pronk na overleg met ar. Vermaat deze motie in. In zijn stemverklaring zei dr. Ver maat gisteren, dat hij en zijn fractie erg teleurgesteld waren over het ne gatieve standpunt, dat minister Nelis- sen in de commissievergadering ver dedigde. De D'66-er Engwirda vroeg de kamer zijn motie aan te houden, waarin wordt gevraagd een compensatierege ling te ontwerpen voor de arme lan den. die de dupe zijn geworden van de laatste monetaire crisis. Minister Nelissen had namelijk meegedeeld, BEVERWIJK Het heeft niet veel gescheeld of burgemeester Bminsma van Beverwijk had zelf de piano moeien betalen, die hij cadeau gaf namens de gemeente bij de opening van het bejaardentehuis Huister Wijk in Beverwijk. De burgemeester had het in strument (kosten, inclusief het stemmen 1 850, gulden) bij het bejaardentehuis laten bezor gen zonder overleg met de we ihouders. Er was wel over een geschenk gesproken, maar de discussie was blijven steken in de vraagstelling: piano of kleu rentelevisie. De burgemeester, voorstander van de piano, had. toen in zijn eentje de knoop maar doorgehakt. De -wethouders waren hierover zo boos dat zij het seniorencon vent uit de raad inschakelden, dat er eerst wel wat voor voel de de burgemeester zelf maar voor de kosten van het ge schenk te laten opdraaien. Al leen omdat dan "de vrees be stond dat de al afgeleverde pia no zou worden weggehaald (en dat zou dan weer een affront zijn voor de gemeente) heeft de doorslag gegeven bij de beslis sing het bij een standje aan dc burgemeester te laten. DEN HAAG Beperking van de hoeveelheid fosfaat in wasmiddelen, en maatregelen om gebruik van te veel wasmiddelen te voorkomen, zijn op het ogenblik in bespreking tussen het ministerie van economische zaken en de Nederlandse vereniging van zeepfabrikanten. Gebruik van meer wasmiddel dan no dig is om de was schoon te krijgen zou kunnen worden tegengegaan door de aanwijzingen op de verpakking aan te passen, schrijft minister Langman in antwoord op vragen van de Kamer leden dr. Oele 'en mevrouw Brautigam (PvdA). Als dat wenselijk blijkt, kunnen voor schriften hierover worden opgenomen in het wasmiddelenbesluit, aldus de minister, die verklaart in te stemmen met kritiek op de wasmiddelenfabri kanten in de Consumentengids. Hij deelt mee dat, ondanks onderzoek, nog geen onschadelijk vervangings middel voor fosfaat in wasmiddelen is gevonden. Daarmee schaart minister Langman zich achter het voorzichtige standpunt van de grote fabrikanten, die menen dat de onschadelijkheid van het in Canada geaccepteerde vervangingsmid del NTA niet afdoende is aangetoond. Eind vorig jaar verklaarde dr. ir. D. W. Scliolte Ubing van het Instituut voor gezondheidstechniek TNO dat 't Amerikaanse onderzoek dat twijfel over de veiligheid van NTA veroor zaakte, geen praktische betekenis had. Vooral op grond van die verklaring wordt deze stof door een van de kleinere wasmiddelenproducenten in zijn produkt toegepast ARNHEM Werkgevers- en werkne- mersonderhandeiaars in de betonwaren- industrie hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe eenjarige cao voor de 13.000 werknemers in deze bedrijfstak. Als de beleidslnstanties van beide partijen er mee akkoord gaan krijgen deze werknemers per 1 maart j.l. een loonsverhoging van 5,25 pet., waarvan 3 pet ter compensatie van resterende prijsstijgingen in 1971. De prijsstijgingen over 1972 zullen zonder plafond worden gecompenseerd per 1 september a.s. en 1 maart volgend jaar. De vakantie wordt met twee dagen uitgebreid tot twintig da gen en de vakantietoeslag wordt met 0,8 pet. verhoogd tot 8 pet. Voorts is de pensioenregeling verbeterd. Ook voor de 7.000 werknemers in de baksteenindustrie is een cao-akkoord tot stand gekomen. Hier gaan de lo nen per 1 maart j.l. omhoog met 5,7 pet. waarvan 3,4 pet. prijscompensatie. ROTTERDAM Gemeentewerken gaat beginnen met de aanleg van een onderhoud collecteurriool In de Korte- naerstreat en de Schiedamsesingel in de binnenstad van Rotterdam. Van zelfsprekend moet het verkeer worden omgelegd en ook de parkeermogelijk- heden worden aanzienlijk beperkt. Voor de bewoners is er echter nog een extraatje: de speelplaats 'Ravelijn' wordt tegelijk met dit werk voltooid. Het is de bedoeling dat ook 's avonds en 's nachts wordt doorgewerkt, maar gemeentewerken zal proberen wonin gen voor belangrijke familiegebeurte nissen zoals overlijden of huweiijk bereikbaar te houden. Belanghebben de kunnen met het districtskantoor van gemeentewerken, tel. 126174, daarvoor contact opnemen. ANDEL-RIJ SWT J K (NB) Over een week of twee zullen allen in Andel en Rijswijk (NB), die nog op een tele foonaansluiting wachten, zijn bediend. Het gaat om 55 mensen in totaal. Want maandag 24 april zal de tele fooncentrale in Andel met driehon derd nummers worden uitgebreid tot negenhonderd nummers totale capaci teit. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dat burgemeester H. Roelfsema dinsdagmiddag de vlag hees op het nieuwe stadskantoor, het eerste bouwwerk van het nieuwe Em- maplein en van de zoals hij het uitdrukte, regeneratie van het Schie- damse Smgelkwartier, betekent niet, dat dat nieuwe Emmaplem nu met een vaart kan worden gerealiseerd. Integendeel. Met het eerste gedeelte van het stadskantoor - veertien ver diepingen - is de gemeente Schiedam voorlopig aan het eind van zijn finan ciële latijn. De oude brandweerkazerne moet wor den gesloopt om ruimte te maken voor dat Emmaplein. Maar er moet eerst een nieuwe kazerne komen en wanneer dat kan weet niemand. ROTTERDAM Maandagavond even over half zes is in de Essendaal 63, Rozenburg Dennis van der Krogt ge boren ais twaalfduizendste Rozenbur ger. Moeder en zoon maken het uit stekend. Vader W. van der Krogt is in Rhoon geboren. Hij is bedienings man bij Brinkman's Margarinefabrie- ken NV in het Botlekgebied. Moeder A. M. van der Krogt-Steevens is Rot terdamse van geboorte. Het gezin Van der Krogt woont bijna drie jaar in Rozenburg. Het oudste van de nu drie kinderen, Antoinette, zes jaar, is geboren in Hoogvliet, het tweede, Wilhelmus, twee jaar, is in Rozenburg geboren. Vader Van der Krogt is dinsdagoch tend tegen elf uur, volkomen onkun dig van wat hem dóér te wachten stond, naar het Rozenburgse gemeen tehuis gegaan om Dennis aan te ge ven. Thuis wachtte een fraai bloem stuk van de gemeente de verbluft terugkerende vader op. 's Middags drie uur kwamen burgemeester Sloots, de wethouders B. Lievaart en mevrouw Niemandsverdriet-Leenhe en gemeentesecretaris Kuiper op kraambezoek met een zak met twaalf- d"Hend centen en van mevrouw I— its een kledingstukje met bloe- .■i'.n. Namens de plaatselijke banken werd het door het gemeentebestuur geschonken bedrag verdubbeld, zodat Dennis al op de eerste dag van zijn leven een spaarbankboekje van 240 heeft. Rozenburg kreeg in oktober 1960 zijn vierduizendste inwoner. De vijfdui zendste volgde in oktober 1963 en in juni 1968 kwam de tienduizendsmte. BENTHUIZEN/BLEISWYK Woensdag 12 april half 8 wordt in het Evangelisatiegebouw, Dorpsstraat 70 in Bleiswijk een forumavond gehou den die uitgaat van de studievereni ging 'Midden Zuid-Holland'. De heer B. Stolk uit Rijsoord zal een Inleiding houden over 'In ons Isolement ligt onze kracht'. Het forum zal onder leiding staan van de heer J. W. van Buren uit Leiden. De andere forumle den zijn naast de inleider: C. Flipse, leraar Mavo, Middelburg, en D. A. Roozemond, assistent van de SGP- fraktie in de Tweede kamer, Utrecht En voorlopig zal de kantine in dit gedeelte van het stadskantoor, dat ,'n oktober zal kunnen worden opgele verd en in december kan worden betrokken, worden ingericht als raad zaal. Ook de plannen voor het representa tieve deel van dat stadskantoor, het eigenlijke stadhuis dus, liggen nog in de ijskast te wachten en het zal zeker nog wel een jaar of tien duren eer het zover is, dat het Emmaplein cen- echt representatief Schiedams cen trum kan worden gereedgemaakt. Voorlopig blijft dan ook de afdeling bevolking, die in het representatieve gedeelte van het stadskantoor moet komen, in het gebouw van de vroege re Rijks-HBS gehuisvest, dat dus de eerste jaren nog niet, zoals het plan is, tegen de grond kan. Burgemeester Roelfsema schetste de zeer voorspoedige historie van de bouw, die enkele maanden op het schema vóór is. Dat schema was ge richt op twee en een half jaar en het ziet er naar uit dat men met ruim twee jaar klaar is. De architectuur is van het Rotterdam se architectenbureau Kraaijvanger, Van Putten, Kuit, Knol en Mass. N.V. Aanneming Mij J. P. vaa Eesteren voert het werk uit. In het centrale trappehuis komen wandplastieken van de Sehiedamse kunstenaar Sjef Hendriks. Verder vertelde burgemeester RoeJfse- ma, dat er nu al twee commissies zijn ingesteld om het overbrengen van de diensten straks naar hef nieuwe stads kantoor vlekkeloos te laten verlopen. De ene is een huishoudelijke commis sie, die de verhuizing voorbereidt en als nieuw punt de werktijdensprei- ding in discussie heeft. De tweede is de Lnterieurverzorgingsoommissie, die adviseert over inrichting, verltehting, vloerbedekking en alles wat daarmee heeft te maken. VLAARDINGEN Ongeveer 250 per sonen hebben met veel enthousiasme deelgenomen aan de Cooper-test, ge houden op het sportpark De Vijfslui zen. Het praktische resultaat ervan was, dat een bedrag van 525,ten goede is gekomen aan de Nederlandse Hartstichting. De proef bestond uit twaalf minuten hardlopen, eventueel afgewisseld met wandelen, zonder uiterste krachtsin spanning. Alle deelnemers kwamen in aanmerking voor een herinnerings vaantje, aangeboden door een laar- dmgse laggenfabVriek. WADDINXVEEN De streekjeugd- dag zal evenals in de voorgaande jaren door een werkgroep van het HGJB worden verzorgd. Er zijn twee programma's voorbereid, die op de meeste streekjeugddagen zullen wor den uitgevoerd, ill een stemmenspel over de zending vroeger en nu, een groot groepsspel, getiteld: Het spel van de zwarte hand'. De jeugddagen voor de jongens en meisjes uit Waddinxveen en wijde omgeving op zaterdag zes mei worden gehouden in de veilinghal aan de Bredeweg. De samenkomst begint om half elf 's-morgens. De kosten bedra gen 2,50 p.p. De deelnemers moeten brood meenemen en consumpties zijn tegen betaling verkruijgbaar aan de saai. Iedereen is van harte welkom Als belangrijkste oorzaken voor dit verschijnsel noemt de minister, de gebrekkige mogelijkheden om te par- keren, het trappenktimmen en het algemene leefklimaat. De huisvesting speelt volgens dr. Stuyt niet zo'n belangrijke rol, omdat daarvoor meest al wel een goede oplossing kan wor den gevonden. Om verbetering in deze toestand te brengen zijn op het ogenblik een aantal studies gaande. Eén ervan is gericht op de vorming van groeps- praktijken, die zoals gebleken is, het voor een huisarts aantrekkelijker ma ken zich in de stad te vestigen. Bij de vereniging van Nederlandse gemeen ten gaat men na of de parkeerproble men van de huisarts kunnen worden opgelost. Hierbij wordt gedacht aan een parkeerontheffing voor huisart sen. ONGERUST Minister Stuyt sprak in de senaat ook zijn ongerustheid uit over 'de opstel lende toeneming van het gebruik van geneesmiddelen'. Als geneesheer kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat geneesmiddelen vaak niet op ge schikte wijze worden toegepast'. Voor het treffen van maatregelen wilde de minister de resultaten afwachten van een onderzoek dat h*t ziekenfonds over dit probleem instelt in Arnhem. Het is volgens de minister in ieder geval nodig dat er over dit vraagstuk de nodige voorlichting wordt gegeven, vooral ook op de universiteiten. Over de honoraria voor de huisartsen zei de minister niet met zekerheid te kunnen vaststellen of deze aan de hoge kant zijn. Zo op het eerste gezicht lijken de honoraria aan de hoge kant, maar onbekend is welke kosten daartegenover staan, aldus de minister. Om enig inzicht in dit vraagstuk te krijgen is een onderzoek ingesteld. De bewindsman ontkende dat specialisten een gesloten kaste vormen, zoais werd verondersteld. Het is mij althans niet bekend dat er op dit terrein misstanden zijn, aldus de heer Stuyt ROTTERDAM-SCHIEBROEK A.s. zaterdag zal er in de Kastanje- en in de Kerkzaal van de Goéde Herderkerk te Rotterdam-Schiebroek een jeugd- muziekwedstrijd worden gehouden. De ruim 50 deelnemers zullen beoordeeld worden door een jury be staande uit: Lenie Becht, zangeres; Aad van der Hoeven, organist en Ton Stolk, pianist. De wedstrijd, die *s morgens (10.00— 12.30 uur) en 's middags (14.0017.30 uur) zal plaats vinden, is voor een ieder gratis toegankelijk. Voor de fi nale aanvang 20.00 uur, bedraagt de entreeprijs 1. Als intermezzo treedt de balletgroep: 'Franoine Dupont' op. Gedurende de gehele dag is er een orgeltentoonstelling van de firma Teeuw te Bergschenhoek. DELFT, groenteveiling, 11 april Kom kommars AA 75-83, A 60-66, B 56-55, C 43-45 D 31-33, E 24-26. 705,000, Kromme komkom mers 53-55. Tomaten A 16,10-16,86, B 15,80- 16,40, CC 14,20-1^,30. 145 ton. Gï&ssla 12- 34,5. 143 OOO Mie kr itiek op schooladviesdienst De wethouder sprak in zijn functie als voorzitter van de SAD overigens wel zijn vreugde uit dat er 'zo fris van de lever werd gesproken, ondanks het openbaar zijn van deze vergade ring'. Dat fris van de lever hield een felle veroordeling in door de heer G. P. Hofman die geen verantwoorde lijkheid wilde aanvaarden voor deze begrofinig, die naar de opstdLMng sterk afweek van vorige begrotingen, zodait er geen begrotingsposten voor de ver schillende projecten van de SAD vie len af te lezen en te vergelijken. Na verschillende hearings is gebleken dat er grote behoefte bestaat aan een versmalling van het werkterreinvan de SAD terwijl in de begroting nota bene nieuwe projecten worden opge voerd zoals die over schoolorganisatie en leerstoforttwiKkcüng (doorbreking van het klassensysteem), ook wel SO LO genoemd. Dit vraagt alleen voor het kleuter- en basisonderwijs al dertig nieuwe men sen. Hij bepleitte een enquête onder de schoolhoofden omtrent de behoef ten op dit punt. Ook het project Schoolpedagogisdh onderzoek en bege leiding (SPOB) riep bij hem de vraag op: wat zijn de gevolgen financieel en voor de personeelsbezetting? Als men eenmaal 'n project begonnen is, 'kan men het niet meer terugdraaien. De heer A. C. 'tHart trok nog funda menteler van lieer: 'Wij wilden geen dirigistische instelling van steeds dui delijker bureaucratische allure. Wij willen terug naar de letter en de geest van de verordening. Mr. C. Brunner vroeg naar een duidelijke pioriteitenlijst op basis van haalbaar heid. Hij stelde een bezinningsdag voor. Nadat het hoofd aan de afdeling on derwijs van de gemeente, mr. J. Ban- nink, het voorstel van mr. Brunner had gesteund en daar nog aan toe had gevoegd dat ook bekeken moest wor den of het beroepsonderwijs niet vol- fedig op de tocht staat bij de SAD gaf drs. Van der Ploeg zijn visie op het groeiende conflict. Begin van dit jaar geven B en W op dracht om een begroting op te stellen. De directie van de SAD werd gefor ceerd tot een begroting en een plan ning tot 1976. Er moest al vooruit gelopen worden op beslissingen die al of niet genomen worden. 'Als we komen tot een frontversmalling (dat wil ik persoonlijk ook) is de begro ting wellicht te hoog. Maar het kan ook zijn dat het werk geïntensiveerd moet worden en dat bet totaalbedrag tóch nodig is. De directie heeft juist gehandeld doordat zij van de situatie is uitgegaan. Terwijl de oorspronkelijke opzet ge richt was op een decentralisatie van projecten is er nu een neiging men sen op verschillende projecten tege lijk te benutten. Dit is een gevolg van de benoeming van de economische adjunct-directeur, de heer Goedhart. Vandaar ook de nieuwe begrotingsop- ?et en de moeilijkheid deze en vorige begrotingen met elkaar te vergelijken. Ook de voorzitter kon zich voorstellen dat men de begroting aanhield. Hij voorzag de mogelijkheid een to taal begrotingsbedrag op te geren oin stagnaties te voorkomen. Dan kan het gebruik ervan nader ingevuld worden. Hij greep terug naar de opzet van de SAD als hulpverlening op verzoek en als een bijdrage tot experiment en vernieuwing. Deze twee uitgangspun ten staan op gespannen voet De schoolbegeleidingsdiensten in het ge hele land, bewegen zich nog in de sfeer van de kinderziekten. 'Medewerkers van de SAD zijn zeer creatief. Dat betekent ook individueel, met oogkleppen, gebrek aan communi catie en desorganisatie De Nederland se SAD is onder de noemer "desor ganisatie' te vangen. Na de afspraak van een dag bezinning en beraad op 23 mei, riep hij de aanwezigen op 'in het labyrint de weg te vinden'. COÖPERATIEVE TUINBOUWVEILING BOTTERDAM t.o. ROTTERDAM, xi april Kas komkommers: 90 en op 87, 75 en op 76-79. 60 en op 84-67, SO en op 50-53, 40 en op 42-47, 35 en op 33-35. 30 en op 23-28, kas komkommers krent 53-xo, glassla A 12-14,50 B 12. tomaten binnenland A 16.30-1S.S0 B 1S.30-16.60 C 15.80-17.49 CC 14.1U-15.10, stam bonen 7-20. snijbonen 3,90- 5.09, spinazie 39-40. postelein 1.25. andijvie 1.00-1.05. radijs 21-25. Heden werden aange voerd: glassla 135-500 krop, kas komkommers 137-550 stuks, kromme komkommers 2900 kg, tomaten 35-7.40 bak. COÖPERATIEVE TUINBOUWVEILING BAKENBRECHT EN OMSTREKEN G.A, BAEENDRECHT. 10 april 1972. Andijvie lau- 158 aanvoer 6000 tg. Knolselderij: kg: 53 aanveor 1000 kg St: 19-60 aanvoer 15000 st. Komkommers: 76-90: 72. 61-75: 62-63, 56-57, 41-50 44-47 35-40 39-40. 31-35: 28 aanvoer 21000 st. Komkommers: krom: aanvoer 700 kg. Peterselie: 18-35 aanvoe. 1800 bs. Prei: kg: 28-49 aanvoer 2000 kg- Rabarber: 58-78 aanvoer 8500 kg. Radijs, rood: 39-54 aanvoer 91.000 wit: lS-22 aan voer 3200 bs. Selderij: 25-31 3500 bs. Sla. glas: 14-18 41000 st. Spruiten: A: 184-187 B. 120 AU: 83-88 ADII: 83 aanvoer 3500 kg- TJlen: 6-14 aanvoer 7000 kg. Witlof: ®6-95 AU $8-75 BH aanvoer 4000 kg, FRUIT: Cox's Orange Pippin: A: 68-83 B. 31-33 C: 24-27. Gondreinette; A: 63-83 B- 51-58 C: 34-39, Golden Delicious: A: 40-58 B- 27-31 C: 20-21. Conference A: 95 B S9-91 L: 78-88. Totaal aanvoer Iruit: 60000 kg.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 4