Maassluis voelt niets voor fusie waterleidingbedrijven m MMM tot luxe Rijnvaartuig Herindeling^ tei sprake in raad KlopKlop op je kop Raad Giessenburg over zwembad op zondag Nachtleven taboe voor vliegveld wü tSÊ Minister Stuyi naar Dordt Herdenkingsplechtigheid op 'Crooswijk' Rode Kruiswandeltocht op Hemelvaartsdag A De 'Slagsingers' in Elthetokerk TROUW /KWART ET DONDERDAG 4 MEI 1972 Regio DSM fiMMM rmJÉK' ral ROTTERDAM Het ministerie van verkeer en waterstaat wil de luchthaven Zestienhoven en Schiphol voor nachtelijk vliegverkeer sluiten. Het ministerie onderhandelt hierover reeds met de directies van beide luchthavens. Oorzaak van het mogelijk vliegverbod in nachtelijke uren: geluids overlast door vliegtuigen. Lesvïiegtuigen maken bij wijze van proef gebruik van Zestienhovens bctonbaan en vliegen zo weinig mogelijk boven de bebouwde kom. Burgemeester en wethouders van Rotterdam besloten tot deze 2,5 maanden durende proef. Motief: geluidsoverlast door lesvïiegtuigen. De consumentenbond roept in haar maandelijks contactblad vakantiegan gers op te weigeren om met een nachtvlucht naar de vakantiebestem ming ie vliegen. Onder het motto 'vakantie voor de één; lawaai voor de ander' hoopt de consumentenbond dat bij gebrek aan vraag naar nachtelijke vluchten, het lawaaioverlast moet ver minderen. BELANGEN OVERBELAST UITBREIDING MINDER mmË WMWM&SsP ROTTERDAM De Mr, Jan Elsliout, liet Rijnpasagiersschip dat begin 1971 op dramatische wijze in liet nieuws kwam doordat acht mensen na een felle brand omkwamen, vaart weer. De Stichting Watertransport te Rotterdam, een organisatie van vier rederijen van particuliere schippers heeft er drie-en-eeu-lialf miljoen gulden in gestoken om de Jan Elsbout een nieuwe jas te geven. dergelijke Lawaai Z beperkt mo MM tfWiW ffiïijiuïm ALs het aan de minister van verkeer cn waterstaat ligt, zal het platform er 's nachts verlaten bij liggen. De plannen om Zestienhoven uit te breiden zijn door b. en w. letterlijk en figuurlijk op de lange baan gescho ven. Sterker nog: b. en w. zijn hard bezig het vliegverkeer van Zestienho ven beperkingen op te leggen. Behal ve het nachtelijk vliegverbod tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's mor gens, wil b. en w. een beperking van het vliegverkeer tussen zeven en acht uur 's morgens en acht en elf uur 's avonds; De Stichting tegen Geluidshinder door Vliegtuigen, die is aangesloten bij de Europese Unie tegen Overlast door Vliegtuigen, wil nog verder gaan: tussen 14 en 15.30 uur dienen chartervliegtuigen aan de grond te blijven om kinderen, zieken en ouden van dagen gelegenheid te geven te rusten. De economische belangen die een luchthaven aanvaardbaar maken drei gen (afgaande op het bovenstaande) ondergeschikt te raken aan de sociale belangen van de mens. B. en w., provinciale staten, regering cn politie ke partijen laten de klachten betref fende geluidsoverlast door vliegtuigen tegenwoordig zwaarder wegen dan de -economische smeekbeden van voor standers van de uitbreiding van Zes- if&erihoven. Het plan om een tweede nationale luchthaven niet bij Rotlerdam maar in de Markerwaard te bouwen, is zelfs volledig gebaseerd op het gekudshLn- der-probleem. Wat overigens niet een typisch Nederlands probleem is: in verscheidene landen is hel voor lucht vaartmaatschappijen a! verboden 's nachts te starten of te landen. Zestienhoven is dan ook en daar mee wijkt men in niets af van de anti- en pro-luchthavengevoelens in andere hoog-geïndustrialiseerde landen een fel omstreden zaak Ruw geschat kan men drie groepen waarnemen, die zich bij het wel en wee van Zestien- hoven betrokken voelen: a. voorstan ders van uitbreiding tot een tweede nationale luchthaven; b. tegenstanders van Zestienhoven die de luchthaven liever nog vandaag dan morgen geslo ten iwSJlen zien en c. de 'middenmoot' die noch voor sluiting, noch voor uitbreiding is. Tegenstanders van Zestienhoven schennen veelal met rapporten die de gevolgen van geluidsoverlast aanto nen, zowel sociale als medisch-sociale gevolgen (geluidsoverlast kan gepaard gaan met verontrustende verschijnse len als chronische slapeloosheid, spijs- verteringsstooradssen, verminderd ar beidsvermogen en dergelijke bij de overlast ondervindende mens) en eco nomische gevolgen (waardeverminde ring van woningen in de omgeving van de luchthaven omdat niemand vrijwillig onvrijwillig gedwongen door woningtekort in de buurt van Zestienhoven wil wonen). Voorstanders zoeken het vooral in de economische sector (Rijnmond-achter ban, behoefte aan een snel bereikbaar vliegveld voor Europoort- en Boüek- industrieën) en het prestige (wereld haven nummer één zonder luehtha-- ven.) De motivatie voor-tegen lopen dus niet parallel. .Voorstanders laten alleen de overlast door vliegtuiggeluid zwaarder wegen en tegenstanders vin den de economische gevolgen die uit breiding en sluiting hebben, belang rijker. Dat vliegtuiglawaai hinderlijk is, be strijdt niemand. "Wel de mate van hinder die omwonenden van Zestien hoven ondervinden. De commissie Vliegveld Zestienhoven van de P.v.d.A. in haar rapport over de Rot terdamse Luchthaven in augustus 1971: De geluidshinder veroorzaakt door het vliegveld Zestienhoven wordt door de bevolking in toenemende ma te als ondraaglijk gevoeld' en 'Hoewel er geen betrouwbare experimenten zijn, bestaan er aanwijzingen dat de gevoeligheid voor vliegtuiglawaai toe neemt naarmate men er langer aan blootstaat.' "Werknemers van de luchthaven ant woordden met de uitkomsten van een enquête, die zij in de woongebieden grenzend aan Zestienhoven hielden: 73,2 procent van de betrokken bewo ners antwoordde ontkennend op de vraag: "Vindt u de geluidshinder van Zestienhoven onaanvaardbaar?' vliegtuig moeten hebben, volgens hem geen perspectief meer in Zestienho ven. En met deze uitspraak -geven voor- standers-om-den-brode gclulds-tgeïni- teerde tegenstanders weer enig ver trouwen in de toekomst, waarin de 200.000 kubieke meter beton dn de polder Zestienhoven wellicht minder geluidsoverlast zal veroorzaken. Deze strips moeten Tiet vliegtuig-lawaai tot een minimum terugbrengen. Deskundigen menen dat de overlast door geluidshinder wordt veroorcaatot door drie factoren: toonhoogte van het geluid; frequentie van het geluid, en de afstand tot de bron van het geluid. Uit de toonhoogte sou ver klaarbaar zijn waarom het lawaai van langsdenderende treinen meer ver teerbaar is dan dat van vliegtuigen. Andere onderzoekers brengen naar vo ren dat een vliegtuig psychologisch (gezien een vijandig vervoermiddel as, omdat wij 'nu eenmaal op de aarde geboren zijn', en dat vliegtuiglawaai daardoor angst inboezemt. De heer A. C. B.M. Prinzen, voorlich ter van Zestienhoven: 'Het staat vast dat alles dat geluid maakt irritatie veroorzaakt. De mate van irritatie is een individuele zaak, de één ergert zich sneller dan de ander. Wij zijn er echter van overtuigd dat slechts een klein gedeelte van de betrokken bewo ners klaagt en dan nog omdat ze ertoe wordt aangezet. Dus is het zaak een aanvaardbare oplossing tus sen economische belangen en de wen sen van de klagende bewoners te vinden. "Wij vonden die door de ver legging van de startbaan. Enerzijds zou de/economie dan gediend -zijn omdat er grotere vliegtuigen zouden kunnen landen, anderzijds hebben minder mensen last van ons.' Een plan dat op grote tegenstand stuitte van hen die zich ongerust maakten over het feit dat het verleg gen en langer maken van de startbaan inhield dat grotere vliegtuigen Zes tienhoven zouden kunnen aandoen en grotere vliegtuigen veroorzaken meer lawaai en dus meer overlast. En ais Zestienhoven bereikbaar voor grotere vliegtuigen sou zijn, dan zouden onge twijfeld meer luchtvaartmaatschappij en in Zestienhoven geïnteresseerd ra ken en dat. betekent: uitbreiding van het aantal vluchten en toename van de overlast. Voorstanders van de uitbreiding/brén gen daar tegen in dat op het tijdstip dat due nieuwe startbaan eenmaal ge reed zal zijn, er een nieuwe generatie vliegtuigen, dieongetwijfeld minder lawaai veroorzaken, zal zijn. Voorlich ter Prinzen is positief zeker dat. de generatie vliegtuigen die wij nu ken nen tegen die tijd verdwenen zal zijn, 'Niemand kan voorspellen welke gene ratie er dan komt. Maar aangezien men in Amerika (waar men tussen haakjes ook al met man en macht bezig is vliegtuig-overlast in te dam men) hard bezig is geluidbeperkende maatregelen te nemen en omdat wij 'onze' vliegtuigen aan de Amerikaanse voorschriften aanpassen, kunnen we er zeker van zijn dat de toekomst wat geluid betreft alleen maar gunstiger, zal zijn.' Ook de huidige generatie vliegtuigen zou minder geluid kunnen veroorza ken. Het is technisch mogelijk de motoren van bestaande vliegtuigen van geluiddempende apparatuur te voorzien. Dat fabrikanten van vlieg tuigmotoren want die moeten het tenslotte doen hier nog niet toe overgingen heeft duidelijk een finan ciële reden. Geen luchtvaartmaat schappij zal één miljoen dollar (3,0 miljoen gulden) per vliegtuig uitge ven als dit niet beslist noodzakelijk is. En luchtvaartmaatschappijen zien de noodzaak daarvan kennelijk nog steeds niet in. Zij verdedigen zich overigens met de mededeling dat deze extra kosten ongetwijfeld op de passa gier moeten worden verhaald Maar -niet alleen luchtvaartmaatschap pijen zouden de geluidshinder kunnen vermin-deren. Vliegvélden zouden kun nen worden omzoomd met een ge- luidsmuur, die veel geluid van warm- d raaiende, taxiënde en startende vliegtuigen zou opvangen. Voorlichter Prinzen; De geluidsmuur vangt drie kwart van het grondgeluidop. Dat zou voor omwonenden neerkomen op het niet-horen of nauwelijks-horen van startende vliegtuigen. Maar een dergelijke kostbare muur zou voor Zestienhoven pas interessant zijn als het luchtverkeer onaanvaardbaar is door geluidsvermeerdering.' En dat zou neerkomen op uitbreiding van de Rotterdamse luchthaven. Een uitbreiding die volgens Rotterdam-Air directeur J. C.<C. Maehwirth. voorzit ter van de Commissie Luchthavcnbe- langen, snt. ter hand moet worden genomen omdat Zestienhoven anders een spoedige ondergang tegemoet gaat. Nu reeds zien de meeste bedrij ven, die het van het verladen per DORDRECHT Minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne zal op donderdag 25 mei om 10.30 uur het nieuwe gebouw van de Keurings dienst van "Waren aan de Galileïlaan in Sterrenburg openen. (ADVERTENTIE) caloriearm f 1.27 per pakje leuk recept op eik zakje GIESSENBURG Het college van B. en W. heeft geen bezwaar tegen open stelling van het zwembad op zondag. De meerderheid staat op het stand punt, dat hieraan geen financiële con sequenties voor de gemeente verbon den mogen zijn; de minderheid heeft geen bezwaar tegen eventuele finan ciële lasten. Volgens de statuten van het zwembad dient het zwembad op zondag gesloten te zijn. De bevolking heeft via huis-aan-huis bezorgde en quêteformulieren de gelegenheid ge had over dit punt zijn mening ken baar te maken. Vele inwoners hebben hierop gerea geerd. Gebleken is, dat een grote meerderheid voor openstelling van het zwembad op zondag is.- Wat de zondagsrust betreft merken B. en W. op, dat het zwembad niet in de be bouwde kom ligt. Het college ziet dan ook nu aanlei ding om de statuten te wijzigen. In de gemeenteraadsvergadering, die dinsdag 9 mei des avonds om halfacht wordt gehouden, zal hierover beslist worden. Andere voorstellen zijn: het instellen van een wachtverbod voor een gedeel te van de Dorpsstraat en de Brug straat; verkabeiing bovengronds elek triciteitsnet, uitbreiding aardgastiet en gasaansiuiting oude woningen. ROTTERDAM Donderdagmiddag om 15 uur zal op het erehof van de Algemene Begraafplaats 'Crooswljk' een sobere herdenkingsplechtigheid worden gehouden, waarbij de com mandant van de Van Ghentkazeme een krans zal leggen. De plechtigheid zal worden bijge woond door deputaties van de Van Ghentkazerne, het 'Contact Oud Mari niers', de vereniging van officieren der mariniers 'Willem Joseph Baron van Ghent', het comité 'Samenwer king Militaire Organisaties Rotterdam' en eventuele belangstellenden. Deze plechtigheid vervangt de krans- legging die steeds op 9 december wordt gehouden. De commandant van het korps mariniers zal op 4 mei des avonds na de stille omgang in Rotter dam een krans leggen bij het mari niersmonument op het Oostplein. ROTTERDAM Op Hemelvaartsdag, donderdag 11 mei, organiseert het Jeugd Rode Kruis afdeling Rot; rdam voor de veertiende keer een wandel tocht. De deelnemers aan de 35 km- tocht vertrékken om 9.30 uur als eersten vanaf de Veemarkthallen aan de Veemarkt te Rotterdam. Tussen 10 en 11 uur vertrekken de wandelaars voor de 5,10.15 en 25 kilometer. Alle parcoursen zullen voor een groot ge deelte door het Kraïingse Bos lelden. Voor nadere inlichtingen: Het Jeugd Rode Kruis, afdeling Rotterdam, Ko ningin Emmaplein 12, Rotterdam. Te lefoon 36 3122. DONDERDAG: 4 MEI - In den Twijfelaar: Cabaret Don Quishocking met het programma 'Waar het valt daar legt het'. 21.00 uur, 5 en 6 mei: idem. Hofpleintheater: Cabaret Tingel Tangel met 'Waartoe? Waarheen?'. Sito en Marijke Hoving, Rob de Nijs en de gitaristen Joop Biege- 1-aar en Eef Albers. 20-15 uur. 8 en 9 mei geen voortst. Vrijdag 5 mei: uitverk. VRIJDAG MEI De Doelen gr. t.: R,P.h.O. o.l.v. Edo de Waart. Solisten: Hanneke van Bork, sopr.; Elisabeth Cooymans, alt; Anton de Ridder, tenor; Henk Smit, bas; Toonkunstkoor. Werken van Bach en Beethoven (9e symphonie). 20.15 uur. De Doelen hal gr. z.: Knaakconcert door het Ned. Blazersensemble- o.l.v. Edo de Waart. Werken van Dukas, Strawinsky, Ketting. 24.15 uur. Maassluis: Immanuëlkerk. Bevrij dingsconcert door het Maassluis' Mannenkoor en 'Kunst na arbeid'. Joop Nathan Cohen, saxofoon. .20.00 uur. ZATERDAG 6 mei: - Rott Schouwburg: N.R.T. met de première van 'Twaalf gezworenen' van Reginal Rose in regie van Guus.OSter. 20.15 uur. Delf shaven. Oude kerk: Rott Ba rok ensemble. Kamerkoor en or kest o.l.v. Iskar Aribo m.m.v. An- nemarie Roèlofs en Lex Oosthoek, viool; Anneke Drijver en Gert v.d. Endt, fluit; Come Gijsberts, cla- vecimbel. Werken van Bach, Her tel, Vruticky. 20.15 uur. De Doelen gr.z.: 'The Doors'. 20.15 uur. De Doelen kl.z.: Accordeonfestival. 20.15 uur. Bolnes. Herv. Kerk.: Geref. kerkko ren van IJsselmonde-W. en Barea- drecht, o.l.v. Cor Kooyman d.h. Trombone ensemble t.w. Bas Dekker, Gerard Velthuijzen, Frans v Luin, Wouter Hoekstra en. Peter Veenhuizen. 12.4513.15 uur. RottSchouwburg Toneelgroep Theater mst De vrolijke vrouw tjes'. 20.15 uur. DONDERDAG 11 MEI Rott schouwburg N.R.T. met re prise van het blijspel 'Liefde half om half van Alan Aucibourn. 20.15 uur. 13 mei idem De Doelen gr.z.: 'Grateful Dead', 20.15 uur VRYDAG 12 MEI Rott. schouwburg: N.R.T. met re prise van 'Old Times' van Harold Pinter in regie van Eric Schnei der. 20.15uur, ZATERDAG 13 MEI De Doelen gr. z.: Havenpromenade- concert RPh.O.0.1.v, Edo do WaartSolisten: Vera Beths, viool; Bernhard Kruijsen, bariton; Wer ken van Tsaikowski (Vioolcon cert), Wagner, Prokof jew en Brahms. 20.15 uur. Rott Schouwburg: N.R.T, met dé 100ste voorstelling van Diefde half om half. 20.15 uur. De Doelen gr.z.: Orgelconcert door Rienk Jiskoot Hij speelt werken van Frescobaldi, Gabrieli, Bustehu- de, Clerembault, Bach en Vivaldi. 15.00 uur. Delfshaven. Oude Kerk. Orgelcon cert door Tonij Rozendaal. 20.15 uur VLAAED1NGEN De gemeentebe sturen van Schiedam en Vlaardingert zijn ernstig teleurgesteld -over het 'besluit van verdere besprekingen over de fusie van de drie gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven. 'De feiten en omstandigheden met betrekking tot een eventuele intergra tie zijn zodanig 'gewijzigd, «fat intern (beraad noodzakelijk is1, zo hébben B. en W. van Maassluis per brief laten weten, In de Maastiuise raad -is dins dagavond 'gesproken over een tot clan toe geheim rapport waarin wordt ge steld dat Maassluis eerder armer dan rijker wordt van de voorgenomen fu sie. I.- Inmiddels heeftook Rijnmond ge- mm Kort na de rampzalige brand, waarvan de oorzaak nooit is komen vast te staan, besloot de stichting het vaar tuig, dat op dat moment dienst deed als hotelschip, te herbouwen. Daarbij is men er van uitgegaan dat de veilig heid van de passagiers optimaal dient te zijn. De heer H. Zuidema, secreta ris van de stichting Water-transport zegt over die beveiliging: de Scheep vaartinspectie heeft na het gebeuren op 11 februari van hert vorig jaar nadrukkelijk verklaard dat het schip voldeed aan alle gestelde eisen. Deze verklaring alsmede het feit, dat op de Elshout twee splinternieuwe motoren waren ingebouwd heeft ons doen be sluiten het schip onder dezelfde naam in de vaart te brengen. De heer Zuidema verwacht niet dat de naam EJshout de Rijnreizigers-van-straks zal afschrikken. Wij hebben er alles en alles aan gedaan om een herhaling van het afschuwelijke gebeuren te voorkomen, Dat het publiek toch wel publiciteits- gevoelig is blijkt uit. het feit dat de boekingen voor dit seizoen wat achter zijn gebleven bij die van het vorig, jaar. Volgens de heer Zuidema is dat voor een deel toe te schrijven aan de berichten over de te lage waterstan den van de Rijn, het toekomstige vaargebied van de Mr. Jan Elsbout. De passagiersvaart heeft nauwelijks te lijden van die lage waterstand, aldus de heer Zuidema, alleen het vrachtverkeer ondervindt er de nodige hinder van. Een andere oorzaak in het geringere aanbod is wellicht gelegen in het feit dat de Rijnreizen sterke onderlinge concurrentie ondervinden. Talrijke re derijen verzorgen pleziertochten. De Mr. Jan Elshout is onherkenbaar verbouwd. Zo is het casco door scheepswerf Piet Smit die in 1939 ook het vaartuig bouwde met tien meter verlengd. De scheepswerf Jon- kerpaans te Dordrecht voerde als hoofdaanneemster de verbouwing uit. De vloeren van het lijnschip zijn zoveel mogelijk van staal gemaakt Het schip is door stalen schotten in drie compartimenten gescheiden. Een geheel automatische brandmeldingsin stallatie is bi aanbouw. Het passagiersschip vertrekt op 5 mei uit Rotterdam en maakt tot en met november reizen naar Rüdesheim en Bazel, Aan boord is naast de beman ning van 30 koppen ruimte voor 149 passagiers. waarschuwd uiterst voorzichtig te zijn bij het aangaan van gemeenschappelij ke regelingen, gezien de ontwikkeling op regionaal niveau. B. en W. van Schiedam en Vlaardingen zullen nu contact opnemen met het provinciaal en Rijnmondbestuur om de gerezen vragen te kunnen beantwoorden. Daarna zullen beide colleges hun defi nitieve standpunt bepalen tijdens een geaamelijike vergadering op maandag 19 juni a.s. Mocht blijken dat er geen aanleiding is om op het eerder geno men standpunt terug te komen, dan blijft het sfcrèven erop gericht de fusie tussen de drie nutsbedrijven per 1 januari 1973 door te voeren. Desgevraagd deelde een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen- mee dat een eventueel terugtrekken van Maassluis de. intergratie .van de nuts bedrijven van Schiedam en Vlaardin gen niat in de. weg zal staan. Het fusieplan dateert van maart vorig jaar toen reeds met klem is gestold dat de belangen van de afnemers noch 'van de werknemers door deze integratie zullen worden geschaad. OUDERKERK AAN DEN USSEL In de eerstvolgende gemeenteraadsver gadering zal de gemeentelijk» herin deling de Krimpenwaard weer tor sprake komen. Het gemeentebestuur •heeft van de studiegroep een schrij ven ontvangen over deze herindeling. B. en W., adviseren de gemeenteraad voorkeur uit te spreken voor het zogenaamde viergemeenteplan. Me't dit plan wordt het eigen karakter van de Krimpeneiwaard het beste gewaar- borgd. Andere voorstellen aan de raad zijn: grond beschikbaar stellen voor de bouw van een verzorgingsvleugeï bij de bejaardenflat en het beschikbaar stellen van nieuwe bouwgrond voor het bestemmingsplan-dorp-, OUDERKERK AAN DE USSEL De huis-aan-huis collecte voor Sakor (Samenwerkende Kinder -. Organisa ties) bracht 1.054,02 op. De collècte voor Simavi (Steun In Medische Aangelegenheden Voor In heemsen) haalde in Ouderkerk ae 1.370,—. - ALBLASSERDAM Op zondag 7 mei komen de 'Slagsingers' uit Botter dam met een 45 leden tellend koor en de combo 'The four happy stogersr, onder leiding van Bas Kornet zingen in de Elthetokerk aan de Blokweer- wetg in het kader van een bijzondere dienst voor jong en oud ter. afsluiting van het winterwerk, - In deze dienst, die cm 1030 uur begint, zal voorgaan ds. W. A Poort, die als motto koos: 'Voorrang voor vasthoudendheid!'.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 2