hier die moet je bewaren,want er staan dingen op, die nu niet meer bestaan...' UIT HET ARCHIEF VAN DE HEER I. A SPEK 1 1 Overvloed aan m Informatiecentrum Groenmarkt open m HET SPÜI DE GROENMARKT Raad beslist 8 mei over koopavond DE LANGE POTEN DE GEDEMPTE PRINCEGRACHT HET WESTEINDE Lotgevallen Oud Den Haag Via Berlijn Standsverschil Teveel betaalde parkeermetergeld terug laten komen Ds. Qulst komt naar chr. geref, Rijswijk Gemeentelijk archief verhuist dit jaar Helpers nodig in Feyenoord De Lier heeft er weer een nieuw bedrijf bij Herdenking gevallenen in Schiedam Open-deurdienst TROW/KWAKTET DONDERDAG 4 MEI 1972 j Regio B11I4 ■"Mi® OUD DEN HAAG Halt, halt, ijzeren wagen, wil deze kaarl naar Bodegraven dragen, t is warempel geen abuis, bij Keetje Prins daar hoort het thuis.' Hit sublieme stukje poëzie stond gekalligrafeerd op een ansicht kaart die in 1903 van Barendreckt naar Bodegraven gestuurd werd en derhalve dateert uit de tijd dat het voor de postbeambten nog een waar genot geweest moet zijn de kaart te 'behandelen'. Momenteel is liij in het bezit van de heer J. A. Spek, werkzaam bij de GG en GD in Den Haag. En het is niet zijn enige. Met nog 2500 andere kaarten vult het antieke exemplaar in dit archeif tien albums en twee dozen. De helt daarvan is echter ruilmateriaal, want de hoofdverzameling is en blijft Den Haag. ANSICHTKAARTEN Ongeveer dertien jaar geleden werd 2ijn belangstelling gewekt voor stads gezichten op ansichtkaarten. Een oude oom gaf hem'een stapeltje met de woorden: Hier, die moet je bewaren. Want er staan dingen op, die nu niet meer bestaan'. Door krijgen en ruilen groeide de verzameling gestadig en Ook adverteert de heer Spek in een gezlnsmaandblad *Soms ontvang ik een pakket met Schitterende kaarten. Afzenders staan er vaak niet eens bij of ze zijn onleesbaar*, zegt hij ln zijn woning aan de Hoogkarspelstraatin Den Haag. Verreweg de meeste kaarten over Den Haag uit de periode voor 1930 bevinden zich buiten de stad. In die tijd was het een soort rage aan familieleden en kennissen ansichten te sturen met complete verhalen en gedichten erop. Ook de voorkant werd 'beschreven. 'Het aardige is, dat aan elke kaart een geschiedenis vast zit Wanneer ik een nieuw exemplaar krijg ga ik vaak, gewapend met een kaart van Den Haag, op stap om te kijken hoe het er nu precies uit ziet, laatst had ik een kaart met een adres erop van de Beestenmarkt Toen ik er kwam stond dezelfde naam nog op de deur. Nadat ik aangebeld had, deed een man open, die bij het zien van de kaart zei: Hé, die is bij een verhul- zing gestolen. HIJ was van mijn zus ter. Ik heb hem teruggegeven en daarvoor in de plaats kreeg ik er één die voor mij van veel meer waarde was.. Wanneer ls een kaart voor de heer Spek van waarde? 'In principe spaar ik alle' soorten ansichtkaarten, maar die van het oude Den Haag hebben mijn spedale aandacht Grote waarde hecht ik aan kaarten waarop oude stadsgezichten staan, waarvan het ■grootste deel in de Joop van de tijd gewijzigd ls, maar waarop toch her kenningspunten te vinden zijn. Dan ga ik na wat snuffelen in boeken over oud-Der. Haag op pad ora te kijken wat precies veranderd is en wat is blijven staan. Nooit echter zal ik een kaart kopen, hoe waardevol hij ook is of <goed hij ook in mijn verzameling zou passen. Ban is het eind zoek. Ik zal je eens laten zien wat voor mij fijne kaarten zijn'. De tien albums Worden tevoorschijn gehaald, terwijl tnevrouw Spek zegt: "Het spreekt mij niet zo erg aan. maar ja het is tenslotte zijn hobby. Soms, als hij naar een ruilbeurs buiten de stad gaat, nemen we de kinderen mee en dan maken We er een lekker dagje-uit van'. De albums 2ijn intussen op de grond geploft en de heer Spek begint te bladeren. Keurig op alfabet zijn de kaarten gerangschikt. "Kijk dit bedoel ik. Hier zie je de demping van de Loosduinsevaart om streeks 1930. En daar nog een paar T^aai de Loosduinsekade. Dat zijn twee kaarten die ln 1900 vanuit Den Haag naar Dilsseldorf gestuurd wer den en vorig jaar via West-Berlijn bij mij terecht kwamen. Ze hebben twee wereldoorlogen meegemaakt en toch. zijn ze oog ongeschonden- Erg.mooi'. En bladerend in een nader album,. "De Bierkade in 1904, toen hij zijn; Tjyiam nog eer aandeed. En hier mijn oudste bezit. Een eremplaar van het Buitenhof uit 1898 m$t het monu ment van koning*. Wiiitrix HL-dat nu in Tilburg staat. D^ivpor in de plaats b ebben wij ia .Tren Haag een 'ander beeld gekregen. Van het Bui tenhof heb ik er trouwens toch veel, évenals van het Binnenhof, bet Swee- linckplein, de Gevangenpoort en de Prinsengracht Die werden, toendertijd vanuit allerlei richtingen gekiekt Daar de Je ook zo goed bet rongen- én stanöenverschll op. Kijk, daar gtaan de arbeiders en de dienstmeiden en daar loopt de betere stand. Zie je die prachtige kleren? Slagersknechten kom je ook op elke kaart tegen met hun grote manden'. En hij verzucht: IVal was het toen nog lekker rustig. Geen lawaai en geen luchtvervuiling. Alleen maar een paar fietsers en een paardetram'. Toch moeten er nog vee! meer kaar ten van Den Haag rijn. Van de Prin segracht uit de tijd dat de gracht er nog was of de Waldeck Pyrmontkade ter 'hoogte van de geneeskundige dienst. Vooral die twee hoop ik nog eens te pakken te krijgen; ik blijf er in elk geval op azen. Want je moet met zulke hobbies wel vasthoudend zijn. De mensen blijven geen ansich ten toesturen, Je moet er ook zelf achterheen'... DEN HAAG De heer R. Nolen uit de Doornstraat heeft het gemeentebe stuur voorgesteld parkeermeters te voorzien van een parkeersieutei. Men stopt een gulden in de automaat en men neemt de corresponderende sleu tel mee, zoals bij bagagekluizen op de stations. Bij teerugkomst de sleutel weer in de automaat en men ontvangt het teveel betaalde paTkeergeld terug. Door dit systeem, zo vindt de heer Nolen, wordt voorkomen dat vele au tomobilisten gratis gaan staan op een plaats waar een ander reeds (kenne lijk teveel) geld ln de meter heeft gestopt RUSWIJK IX W. J. Quist te Opperdoes heeft het beroep aangeno men naar de Chr. Geref. Kerk van Den Haag-Rijswijk. Ds. Quist werd op 3 jüli 1944 geboren te Hilversum. Sinds 26 mei 1967 staat hij te Opperdoes. De gemeente Rijs wijk was sinds het vertrek van da Joh. Prins in januari 1971 naar Aals meer vacant DEN HAAG Het informatiecen trum in de ha! van de nieuwe raad zaal aan de Groenmarkt zal vanaf maandag 15 mei voor het publiek geopend zijn. Het centrum zal geo pend zijn van maandag t.e.m. vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 16.0 uur en op donderdaga vond van 19. tot 21. uur. van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het aantal bezoekers aan het gemeentelijk archief aan het Rijswijkseplein in 1971 bedroeg 1136, die totaal 3148 bezoeken brachten. Een absoluut record voor het archief. Zelfs in de jaren van de Tweede Wereldoorlog werden vanwege het verplichte afstammingsonderzoek niet zoveel bezoeken afgelegd. Dit is tc lezen in het jaarverslag 1971 van het gemeenteijk alrchief. Het aan- ta schriftelijke behandelde zaken be droeg 129. Uit het buitenland kwa men 77 brieven. Aan het ongemak van de oude behui zing aan het Rijswijkseplein komt dit jaar een einde. Men hoopt op 1 sep tember een etage van het nieuwe kantorencomplex aan de Loosduinse- weg te kunnen betrekken. Met ge meentewerken zijn reeds besprekin gen begonnen voor de overbrenging van de archiefstukken en verzamelin gen. p. S|G«iS¥i33tll!Sg;ë «MI3 tz arWKT.. LINKS BOVEN: Omstreeks 1910 was het brede Spul nog een smalle vliet. In de verte is één van de toen nog niet gerestaureerde torens van de Ridderzaal tc onderscheiden. RECHTS BOVEN: De Groenmarkt aan het begin van deze eeuw. 't Goude Hoofdt had zijn fraaie restauratie nog niet ondergaan. Links ervan is inmiddels alles gesloopt. Rechts stond het gebouw van de Bonneterie reeds, en de hul. dige Baleispromenade is maar weinig veranderd. Op de voorgrond een van de eerste ANWB-horden. HONSELERSDIJK Op de Coöp. Centrale Westlandse snijbloemenvei ling blijven de troschrysantcn toestro men. De afgelopen week waren er meer dan 530.000 bossen waaronder een paar dagen met meer dan 100.000 bos. Tot en, met woensdag bleef de gemiddelde prijs boven ƒ2,- per bos, ..naar daarna werd dit niet meer ge baald. Zelfs, de allerbeste Spider kwam tenslotte niet meer aan een rijksdaalder per bos, iets wat nog wel was weggelegd voor een paar schaarse soorten. Geplozen chrysanten worden slechts door een paar kwekers geleverd. De totale hoeveelheid was nog geen 100.000 stuks. Handhaving van een redelijke prijs kostte dan ook geen moeite. Het snijgroen kwam de2e week boven j'.o 200.000 bos. Men kon het niet goed gebruiken, en dat zorgde vooral op de laatste dagen voor zeer matige prij- non, te laag voor de tijd van het jaar. ""Vanneerhet gemiddelde beneden een'g'ulden per bos ligt, dan is dat. absoluut té laag. Met een iets groter aanbod deden de anjers het niet min er. De kwaliteit van de eerste soort gaat duidelijkvooruit, maar het is miner, dat er momenteel zoveel ge scheurde anjers zijn; De trosanjers noteerden gemiddeld meer daneen rijksdaalder per bos. Ook hiér vooruitgang van kwaliteit, '.ia,wal de lichte partijen voorrang 'lebbern De rozen (1.5 zoveel als de anjers) handhaafden zich vrij gemakkelijk met "uitzondering van de paar laatste dagen.; De fresia's werden behoorlijk betaald. Over" de gehele week genomen was de gemiddelde prijs ongeveer ƒ1.75 per bos, waarbij de beste aanmerkelijk meer opbrachten. Ook de gerbera's deden het bevredi gend. Het aanbod ligt tussen de 40- en 80-duizend stuks per dag. De anthuriums waren vrij ruim verte genwoordigd. maar de prijs was nogal eens aan de matige kant. Het aanbod van irissen blijft beneden de 50.000 bos per dag. Desondanks was de prijs maar heel gewoontjes. Groter aanbod veroorzaakte prijsver lies bij de leliekelken. Ook de takjelies gaven geen aanleiing tot uitbundig heid. Er komen vrij grote partijen alstroe- meria's, Duizendschonen, gladiolen, colvillis en violieren. Tot dusver wor den ze goed betaald. Er komen veel potplanten in een uitgebreid asortiment: begonia's cam- DEN HAAG De gemeenteraad zal maandag 8 mei een beslissing nemen over het definitief instellen van de koopavond op donderdag. Men wil de proefperiode niet langer verlengen. De koopavond zal voor de gehele gemeente gelden. De Kamer van Koophandel voelt niets voor een koopavond, maar B. en W. zijn niet van plan dit advies - op te volgen. De koopavond draagt bij tot versterking van de centrumfunctie van Den Haag in de agglomeratie, terwijl de koopavond bovendien van belang is voor de horecasector en ook het toerisme is erbij gebaat Er zijn geen wettelijke mogelijkheden om de winkels op zaterdagmiddag eerder te laten sluiten. De winkeliers kunnen wel in onderlinge afspraak gezamen lijk tot een vroegere 'sluiting over gaan. - panula, anthurium, croton, cyclamen, gloxinia, hortensia, chrysantjes, pelar gonium fuchsia st. Paul ia diefenba- chia kentia, stephanotis enz enz. Voor de goede kwaliteit worden bevredigen de prijzen gemaakt. Voor de perkplan- ten blijft het weer te ongunstig. De grote handelaren kopen zeer voorzich tig en dat gaat natuurlijk ten koste van- de prijs. Deze is dan ook niet zelden te laag. Het aanbod van perk- planten was groot en uitgebreid. Er waren o.a. 35.000 agaratum, 46.000 alysum, 26.000 dahlia, 20.000 lobelia's 50.000 pelargonium 140.00 pètunia,- 17.00 salvia en 175.000 afrikanen. Bo vendien nog 1385 bakken violen, ROTTERDAM In Feijenoord en Noorderellandbestaat al enige tijd een 'hulpdienst'. De werkgroep van deze hulpdienst is samengesteld uit; vertegenwoordigers van het Diensten centrum, de kerken, het Wijkorgaan en het Maatschappelijk werk overleg. De hulpdienst wil iedereen helpen in noodsituaties. Het gaat vooral om kleine karweitjes, o.a. helpen met ver huizen als iemand moet saneren, boodschappen doen vooor zieken, hel pen met vervoer of als babysit, wan delen met bejaarden of helpen met behangen en witten, vooral bij de oudere wijkbewoners. De Hulpdienst kan best nog wat hel pers en helpsters gebruiken. Vooral jonge wijkbewoners kunnen contact opnemen met de Coordinator de heer P. E. Hooyer, v.d. Takstraat 14a, tel. 133896. DE LIER Door op een claxon te drukken opende burgemeester P. B. Bonman de nieuwe garage en show- room van de W. A. C. N.V. van de gebroeders Van der Meer aan de Lier- weg 42 a. De burgemeester verheugde zich over de zekere welstand die zich in zijn gemeente manifesteert, gezien de gro te omvang van dit bedrijf. Hij be sprak de vele mogelijkheden, die dit bedrijf en vond dat het een fraaie aanblik biedt gezien vanuit de Burge meester Crezeelaan. De heer W. M. de Grefte, directeur van Pons Automo bielhandel wees op de grote' onderne mingslust van de heren Van der Meer die in zo'n kleine plaats het aandurf den zon' groot bedrijf neer te zetten. Naméns de 23 personeelsleden bood de heer J. A. Staak een lichtgevende viihder aan. De showroom heeft een oppervlakte van 1450 vierkante meter: het maga-, zijn is 400 ra2; de Spuiterij en plaat werkerij meet eveneens 400 m2 en voor kanto or ruimte zijn 100 m2 gere-i serveerd. 'Architect is de Heer B. van 'der Kooij uit De Lier. 6 MIDDEN BOVEN: Het begin van de Lange Poten is nog herkenbaar, hoewel de gevels links reeds lang zijn geveld, Dodenherdenking De paardetram rijdt net zwaaiend voorbij. Hou je vast, want dat gaat hard. MIDDEN MIDDEN: Vanaf de 's-Gravenzandelaan 'klikte' de fotograaf rond 1910 de Gedempte Prtncegracht, waar nu '-olaats van forse bomen dc auto'-, onafgebroken voortrazen. De panden op de hoek van de Lijnbaan zijn omstreeks 193 (gebroken en verderop vervangen door nieuwbouw. ONDER: Hoewel het Wt, 'einde rond 1910 nog een rustige winkelstraat was, was het toch oppassen, 8t*Lomtrai» bet Westland kot «Ik ogenblik de bocht naar de Lijnbaan uitkomen (rechts) en bovendien kon fijn10 de mooie tram naar Schevenini op de hoek van Café Stoomtram die Westermoleas afschuiven. Soms e.nJ&.?tevlg °P «r»He al dat tramgedoe te ontwijken, en als dan door al dat verkeer een paard schichtig op hol sloeg, was het helemaal rennen geblazen. WADDINXVEEN Overeenkomstig de richtlijnen van de commissie natio nale herdenking zal op donderdag 4 mei een plechtige herdenking van de ln de tweede wereldoorlog gesneuvel den plaatsvinden bij het monument aan het Stationsplein. Aan de herden king gaat een stille tocht vooraf, die oin hatfacht bij het raadhuis zal strr- ten. De stoet, waarin o.a, deputaties meelopen van het gemeentebestuur en scholen, zal begeleid worden door het muziekkorps Voorwaarts. Het her vormd zangkoor De zangvogels o.l.v. Henny Brinkhorst zal enige liederen zingen en de heer D. Geel uit Wad- dinxveen zal declameren. SCHIEDAM Ook dit jaar zal op 4 mei bij het monument in de Plantage een korte ehröenkingspleehtigheid ge houden woden. Het staat aan een ieder vrij om hieraan deel te nemen, hetzij als toeschouwer hetzij, om bloe men of een krans te leggen. Men wordt dringend verzocht om tij dig aanwezig te zijn; om tien minuten voor acht Het Harmonie-orkest 'O.B.K.' zal de muzikale omlijsting verzorgen. VLAARDINGEN In het Kerkcen trum Holy aan de Reigerlaan zal zon dag 7 inei een Gasten Opendeur-dienst worden gehouden, die 's middags om vijf uur zal beginnen. De bijeen komst uiteraard voor iedereen toe gankelijk, ml worden geleid door ds. L. R. Krol. Medewerking zal verder worden verleend door het Gemengd en het Kinderkoor Holy, beide onder leiding van dirigent Henk de Jong.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 4