MSI! Koninginnekerkspoo k schaduwt Hoppesteyn Consultatiebureau tbc risico's voor Eis acht maanden voor Liever flats dan vuilverbranding op boezembocht w Woningbouw Hoogvliet in Rijnmondcommissies Weth. v. d. Pols tegen naam 'Charlois' AGENDA- deSpaarBanic verlovingsringen (eovanierland Turk stak landgenoot neer 'Roterodamuum' wil behoud Eendrachtsplein 'JsMk- Wijkraden: ROTTERDAM Wethouder H. W. Jettinghof (stadsontwikkeling en volkshuisvesting) slaat vandaag de eerste paal voor het bejaarden centrum Hoppesteyn van de Stichting Bejaardenhuisvesting Rotter dam. Dat gebeurt op de plaats, waar eens de Koninginnekerk stond. Wat er ook op dit terrein gebeurt: eerste paal, eerste steen, op levering en officiële opening eind 1974 altijd zal door de dramatische ontwikkelingen rond de kerksluiting en sloop de inëen- zijgende Koninginnekerk als een spookbeeld de historie van Hoppe steyn beheersen. Onze fotograaf heeft als achtergrond van de heistelling voor de fees telijke eerste paal, het kerkspook op zijn gevoelige plaat vast gelegd. Enkele zakelijke gegevens: Hoppesteyn krijgt 287 verzorgingsbed den en 86 serviceflats, verdeeld over dertien verdiepingen. De ar chitectuur is van het Haagse architectenbureau Swemle en Kranen donk. De Arbeiderscoöperatie tot uitvoering van Bouwwerken ACB voert het werk uit, de bouwkosten zijn op prijspeil van 1972 bijna achttien miljoen gulden. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Per jaar ster ven in Nederland 24.000 men sen aan hart- en vaatziekten. In een stad als Rotterdam vinden per dag tien mensen de dood door een hartinfarct, twintig mensen blijven na een infarct leven, al of niet met blijvende invaliditeit als gevolg. Een ge richt onderzoek naar mogelijke preventie van deze volksziekte nummer één is volgens deskun digen een dringende noodzaak. De vraag was tot dusver alleen hoe dit (dure) gerichte onder zoek, naast alle andere onderzoe ken die al worden gehouden, moest worden gerealiseerd. ROTTERDAM Acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest eiste de officier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire tegen de 33-jarige Turk se bedieningsvakman Ekrem A. wegens poging tot doodslag van een landgenoot. vandaag..... ROTTERDAM 'Als blijkt dat de verbrandingsinstallatie onaan vaardbaar is voor de bevolking, dan kunnen we de discussie beter stoppen, dan komt er geen vuilverbrandingsinstallatie'. Dit zei ir. I. v. d. Kooi, direkteur van de ROTEB tijdens de wijkraadsvergade- ring van Kralingen, in een toelichting op de plannen om op het voor malige veilingterrein aan de Boezembocht een vuilverbrandings installatie neer te zetten. HB DeSpaarbankzetuwspaarzin ineenextra versnellingTer gelegenheid van Wereldspaardag geven wij in de periode van 23 t/m 30 oktober iedere nieuwe spaarder bij' een eerste inleg van tien gulden vijf gulden prerriie Een goed spaarbegin... deeerste'rente'is al binnen. Bij De Spaarbank kunt u kiezen uit verschillende spaarmogelijkheden... tegen hoge rente! De Spaarbank is ervoor al uw 9e,daten. termijnsparen - betalingsrekeningen - buitenlands qeld en reisverzekeringen - persoonlijke leningen - hypotheken - verzekeringen - effecten kiuisloketten. Tijdens deze spaaraktie krijgt [edere spaarder ook nog eens een fraaie spaarbankkaiender. voor al uw geldzaken IJSSELMONDE Spandoeken en aanplakbiljetten met lijsttrekkers op de werf van Verolme te IJsselmonde tonen aan dat de verkiezin gen in aantocht zijn. De Christelijke Metaal Bedrijfsbond zorgde voor dit vrij unieke gebeuren door voor het eerst de verkiezing van een nieuwe ondernemingsraad gepaard te laten gaan met heuse ver kiezingspropaganda. Met deze stunt hoopt het CMB behalve zetel winst ook een zo'n groot mogelijke opkomst van de werknemers te bewerkstelligen. De ondernemingsraad moet het vertrouwen krijgen van een zo'n groot mogelijke meerderheid van het personeel in. ver band met de toekomst van het bedrijf in IJsselmonde. Van de 205.0 werknemers van Verolme-IJsselmonde is 75 procent georganiseerd. .morgen TROUW/KWARTET WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 REGIO R3 250 actieve gevallen per jaar. Daarnaast YADVERTENTIE ADVERTENTIE Sinds 1 oktober nu is voor de oplos sing van dit probleem een proef geno men met de inschakeling van de con sultatiebureaus voor de tuberculosebe strijding. Gedurende ruim twee jaar wordt in drie van deze bureaus (Rot terdam, Tilburg en Doetinchem) na gegaan in hoeverre alle consultatiebu reaus in Nederland kunnen worden ingeschakeld bij de preventie van de zogenaamde coronaire hartziekten. Waarom viel de keus voor de realisa tie van dit onderzoek op de bureaus voor tuberculosebestrijding? Dr. H. A. Geuns, directeur-geneesheer van de Rotterdamse Vereniging tot bestrij ding der Tuberculose: "Omdat ze de meest perfecte organisaties zijn op het gebied van de gezondheidszorg, wat het personeel, de apparatuur en ook de good-will bij het publiek be treft'. e i Op 12 augustus zou hij hem met een stiletto zeven steken hebben gegeven in-een pension aan de Oleanderstraat. Volgens Ekrem is dit niet waar, on danks het feit dat hij diverse verkla ringen heeft afgelegd bij de rechter commissaris, waarin hij bekend heeft. In een brief, twee maanden later geschreven aan de rechtbank, zegt hij dat zijn broer, die die dag bij hem was. het heeft gedaan. Hij zelf zou de schuld op zich hebben genomen om dat zijn broer op proef werkte in Duitsland en bang was uitgewezen te worden. Hij vroeg genade voor recht te laten gelden. Mr. De Saint Aulaire hechtte weinig waarde aan deze brief. 'Verdachte heeft eerst bekend, maar zoals alle Turken is hij doodsbang het land uitgezet, te worden en dus komt hij steeds met .andere verklaringen. Bo vendien, heeft zijn' Nederlandse vrouw verklaart dat hij terugkwam van de 'strafexpeditie' tegen zijn landgenoot en vertelde dat hij het slachtoffer goed had geraakt. Zij mocht hier met niemand over praten en ook de poli tie niet binnen laten.' 'Die strafexpeditie was beraamd om dat het slachtoffer de vrouw en doch ter van verdachte lastig viel. Ook is er nog de verklaring onder ede van het slachtoffer dat Ekrem het wel degelijk heeft gedaan.' De raadsman van verdachte, mr. P. J. Smith van Gelder, stelde dat opzet niet bewezen kan worden. En mocht verdachte zelf tijdens de zitting steeds hebben ontkent gestoken te hebben, zijn raadsman 'versprak" zich. Midden in het pleidooi vroeg de president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles: 'Zei u 'hij heeft gestoken'? waarop mr. Smith van Gelder aarzelend moest toegeven, dat dat wel kon. Mr. Smith van Gelder bepleitte een zo kort mogelijke gevangenisstraf, even tueel met een voorwaardelijk gedeel te. zodat verdachte niet naar Veenhui- zen hoefde. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. ROTTERDAM Het Historisch Ge nootschap 'Rotterdam' dringt er in een brief aan het college van b. en w. op aan het historisch aspect van het Eendrachtsplein te behouden, en en kele in de buurt gelegen panden te sparen. In het schrijven wijst Rotterdam erop dat pand Westersingel G5 (Westland- Utrecht Hypotheek Bank) van archi tect Gils is en zeker één van zijn betere bouwwerken genoemd mag worden. Pand br. (oorspronkelijk woonhuis Van der Vorm) is van ar chitect Verheul, van wie langzamer hand niet veel panden meer zijn in de stad. Beide panden, aldus 'Rotter dam', zijn van circa 1912 en vormen met het redelijk gave politicbureau- complex aan de andere zijde een goe de omlijsting van het Eendrachtsplein aan de Rochussenstraat-zijde. 'Rotterdam' acht de voorgenomen aan tasting van de gevelwand van het Eendrachtsplein-hoek Westblaak schokkend. Het verlies daarvan zou eenvoudig onherstelbaar zijn en het historisch aspect van het Eendrachts plein volledig teniet doen. Caballero filter PROEFPERIODE Gedurende de proefperiode worden m de drie plaatsen (een "grote, middel grote en kleine stad) alle leeftijds groepen onder de loep genomen. In Rotterdam zijn dat de in aanmerking komende 20- tot 40-jarigen mannen en vrouwen, in Tiiburg Doetinchem de ma-renen en vrouwen van 40 tot en met 49 jaar, en in Tilburg de mannen en vrouwen van omstreeks 40 jaar. Uitgangspunt van het hele onderzoek is de vraag of er verband bestaat tussen bepaalde zogenaamde risicofac toren en liet optreden van hart- «n vaatziekten. Met andere woorden: of er van te voren bepaalde factoren zijn vast te stellen die later bijvoorbeeld een hartinfarct, of angina pertoris zouden kunnen veroorzaken. Een vraag die daaraan verbonden is. is dan natuurlijk of die factoren kunnen worden vermeden, of tot stilstand ge bracht Vooruitlopend op het eventuete lande lijke onderzoek zijn de drie consulta tiebureaus voor tuberculosebestrijding nu bezig met het vaststellen van die risico-factoren aan de hand van een onderzoek dat ongeveer één uur in beslag neemt. Via vragenlijsten wordt nagegaan of er al klachten over pijn in de borst zijn geweest, of de onder zochte soms pijn in de benen heeft, of zijn of haar bloeddruk goed is, hoe de rookgewoonten zijn, welke lichamelij ke inspanningen hij tijdens het werk verricht en o£ hij ademhalingsmoei lijkheden heeft. Naar aanleiding van het onderzoek dat daarna plaatsvindt wordt eed risico-lijst opgesteld. Geeft de uitslag reden tot ongerustheid dan wordt de onderzochte óf verwezen, óf hij krijgt een begeleiding van het bureau. Aan het onderzoek is ook een bloed- en urine-test alsmede het ma ken van een röntgenfoto verbonden. Alle uitkomsten worden via een com puter verwerkt. HALT Dat de consultatiebureaus dit onder zoek in de toekomst eventueel erbij krijgen wil nog niet zeggen dat de bestrijding van de tubercüTose via het bevolkingsonderzoek een halt wordt toegeroepen. 'Dat is ook niet verant woord', meent dr. V.AN Geuns, 'want' wij hebben in Rotterdam bij voor-" beeld zo'n 200 tot van tuberculose per jaar. komt ook nog een groot aantal geval len van longkanker aan het licht'. V Voor deelname aan het onderzoek naar risico's voor hartziekten is in Rotterdam het onderwijzend personeel aangezocht, dat toch ai eens per jaar een onderzoek brengt aan het bureau. Vrijwel iedereen verklaarde zich di rect bereid mee te werken',- aldus dr. Van Geuns. Anders dan and fitte .f. - D£Sf*ARBWKTEROttfflOAM HOOFDKANTOOR BOTERSlOar 25-ROTTERQV,1-TELEFOOn 149900 ROTTERDAM: De Doelen: hal: 12.4513.15 Koffieconcert; Hofplelnlheater: 20.15 'Dag boek: van een gek'; FIccoiotheater: 20.15 'Hutspot-, De Lantaren: 20.30 Xoelapepel: Pvthagorasweg 3: 20,00 IVijkraadsvergadering c'enirum-Nuord; Hulpsecretarie Hoogvliet: 19.30 Wijfcraadsvergadermg Hoogvliet; Jeru- zalemkerk: 20.00 Ds. V. Overdutn voor geref. gem. hv: Noordsingel 40: 19.30 Bijeenkomst 'De Reddingboot'; Jeugdhuis 'l Slag: 20.00 Ledenvergadering Ned. Christen Vrouwen bond. afd. Zuid: Hervormd Centrum Over schiet Roti. Rijweg-7S: 20.00 Ds. J. Batelaan voor de hervormde mannenvereniging: Kerk Langenhorst: 20.00 Ds. J. oskam voor SGP- Ktesvereniging; Geb. De Rotterdammer- Trouw: 9.0017.00 Tentoonstelling Zalman ALRLASSERDAM: De Wipmolen: 20.00 De heer J. Frinsel voor volle evang. gem. KRIMPEN a.d. LEK: Vrije Evangelisatie: 19.30 Ds. de Narcltic. De Kralingse wijkraad staat, evenals hun collega's in Ommoord, Crooswijk en Oude Noorden bijzonder sceptisch tegenover dit plan, hetgeen tijdens de discussies niet onder stoelen en ban ken werd gestoken. Een vuilverbrandingsinstallatie zal niet vee-1 meer luchtverontreiniging veroorzaken, dan de uitsla atgassen van auto's in het spitsuur op de Kralingseweg, zo zei prof. dr, L. Bure- ma, directeur van de GG en GD. De wijkraad stelt daar een TNO-rapport tegenover dat spreekt over een jaar uitworp van 795 ton SO-2, zwavelzuur 72 ton, zoutzuur 935 ton en stof 238 ton, waarvan het fijne stof dat ingea- demt kan worden, 32 ton bedraagt. De Wijkraden zitten ook met het feit dat de ROTEB-installatie geplaatst wordt in een gebied bestemd voor recreatieve doeleinden, aansluitend op het Rottegebied, een punt dat door de heer J. Baart van Stadsontwikkeling werd tegengesproken. Volgens hem is het gebied bestemd voor handels- en ind ustriedoeleinden Liever flats dan een vuilfabriek. zo luidt de opvatting van de wijkraden. Donderdag zal de gemeenteraad zich (ADVERTENTIE) ROTTERDAM: De Doelen: grote zaal: 29.15 Rotterdams Opera Koor; kleine zaal: 20.15 Solistenconce.-t; De Lantaren: 20.30 Choreo grafie-Manifestatie 1972: Bott. Schouwburg: 20.15 'De babysitter' en 'Spook voor twee vrouwen': Hofpleintheater: 20.15 "Dagboek van een gek'; Piccolo Theater: 20.15 'flut- spot'; in de» Twijfelaar: 20.30 'In voorar rest'; Stelp rkerk: Opvoering van 'Move's Fludde'. Stadhuis: 9.00 commissievergade ring Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting; 14.00 Gemeenteraadsvergadering; Open Hof, Ommoord: 20.00 Wijkraadsvergadering. Om moord: Geb. De Rotterdammer-Trouw: .900 17.00 Tentoonstelling Zalman Baran. ALBLASSEP.DA.tr: Geref. Gemeente: 10.30 ds. Boogaard. MAASLAND: 't Trefpunt': 14.30 Gemeente raadsvergadering afscheid burgemeester. ROZENBURG: Gemeentehuis: 20.00 Gemeente raadsvergadering. S1PJKENISSE: Gemeentehuis: 20.00 Gemeen- teiaadsvergadering. LVAARDINGEN: Stadsgehoorzaal: 20.00 Con cert door het Bevrijdingskoor m.rn.v. Jon genskoor. 8 Internationale merken In Europa zonder weerga. LIJNBAAN 50-ROTTERDAM ROTTERDAM Dinsdagochtend 31 oktober om negen uur zal de woningbouw in Hoogvliet aan de orde komen in een gecombineerde vergadering van de commissies voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne uit de Rijnmondraad. Met iiet vaststellen van de 'stankgrens' is er een ernstige impasse ontstaan rond de eventuele afbouw van Hoogvliet: het centrum van deze Rotterdamse satellietstad, dat nog helemaal moet worden aangelegd, komt binnen het stank- gebied, waarin volgens een uitspraak van Rijnmond geen woningbouw meer kan worden toegestaan. Desondanks komt Rijnmondgecomittcerde drs. F. L. Burger (volkshuisvesting) met een voorstel tot woningbouw in dit gebied. Hij meent, dat men Hoogvliet niet onafgeboutvd kan laten liggen. Al deze tegenstrijdigheden kunnen de gecombineerde Rijnmondconunissie- vergadering een moeizaam en spannend debat opleveren. burgen over het raadsvoorstel dat voorziet in de aankoop van het tér- rein (12.5 miljoen) voor de bouw van een verbrandingsinstallatie. ROTTERDAM WethouderH. van der Pols is niet voor de naam 'Char lois' voor het gebied van de toekom stige deel-gemeenteraad zuid-west. Dit zei hij maandagavond tijdens de drukbezochte forumavond voor de dee [gemeenteraadsverkiezingen in Zuidwijk, waar hij als bewoner van deze wijk aanwezig was. Aanleid ding tot zijn opmerking was de vraag uit het publiek of men van mening was dat de naamgeving van bet ge bied wei op democratische wijze gé beurt. - Hoewel forum voorzitter de heer Si Stroek deze vraag in eerste instantie door het forum wilde laten beant woorden, was het de wethouder die als zijn mening gaf dat de naamge ving democratisch was geschied, om dat immers ook het gemeentebestuur een gekozen orgaan is. - Wethouder' Van der Pols zei zelf Mei ver de 'naam Zuiderparkstad voor het gebied te hebben gezien. De meerder heid van het college van b. en w. was echter voor de naam Charlois. i. A.s. donderdag zal de gemeenteraad over het voorstel van b. en w. 'zijn stem uitbrengen. BARENDRECHT Het gemeentebe stuur van Barendrecht organiseert van 4 tot en met 11 november in de raadzaal een tentoonstelling van pop pen uit de particuliere verzameling van Koningin Juliana. Hiervoor heeft de koningin 75 poppen beschikbaar gesteid. De opening zal worden opge luisterd door de Barendreehtse Fanfa re. -

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 1