Nota als aanzet van structuurplan mmm 1 Expertinees dènÖuden Invalide afgetuigd Caravan mag nu drie dagen in ^Ridderkerk Welzijnsbeleid in Gouda eist onderzoek Koorconcert in Breeplèinkerk (^CITROEN?) MMÜ Kom over de brug vaart door Zuid-Holland Koninklijk zilver aan J. J. Verburgh Kosteloze inenting begroting is weer open Raad Oudewater behandelt Autorijder uit Rijn gered W: JOHGött m, Jeugdservicebureau Ds. L. W. G. Blokhuis naar Schiedam Goudse 'kruisfusie' nog niet beslist AGENDA JflOf TROUW/KWARTET MAAND AC 4 DECEMBER 1972 REGIO R3 x x ""2 Noordzijde Diensten Buurten HMM ïfegi; V Nieuwbouw in Rhoon zal van eerste kwaliteit móeten zijn en gevarieerd van opzet. a Rhoon inoet een vriendelijk dorpje blijven, waarin, de oude gebouwen er is een lange lijst van er kende monumenten de polderweggetjes en de dijken essentiële onderdelen zijn. ...vandaag .en morgen Showroom Coolsingei nu minder complete Hi-Fi-Stereo sets 0-a.PHILIPS kleurentelevisie o*.PHlUPS rADVERTENTIE Welzijn moet in Rnobn 1985 reëel ziinl 1 van een onzer verslaggevers RHOON 'Rboon heeft de werkelijk unieke mogelijkheid zich te ontwikkelen tot een woon- en leefgemeenschap, waar welzijn niet een abstract begrip maar werkelijkheid kan worden. Dit behoort slechts voor weinig gemeenten of gemeenschappen tot een reële mogelijkheid. Het zou onvergeeflijk zijn als deze unieke mogelijkheid door ge brek aan inzicht en beleid verlo ren zou gaan.' Met deze fraaie volzin wordt de nota 'Rhoon tot het jaar 1985' besloten dat de aanzet moet zijn tot een struc tuurschets van deze gemeente. In het kort: Rhoon zou tot 1985 moeten groeien naar 10.000 inwoners^ waarvoor nog een 1300 woningen no dig zijn en diverse voorzieningen. Rhoon moet bovenal een'vriendelijk waondorpje blijven zonder industrie, zonder fiats. Voor reeds dn ontwikkeling zijnde en nog te ontwikkelen uitbreidingen is een oppervlakte van 70 ha. ter be schikking. Hier kunnen 1300 wonin gen worden gebouwd en ook een uitbreiding van de centrumvoorzienin- gen. Van dit aantal zijn 293 woningen in het bestemmingsplan Ghijseland in uitvoering, terwijl het bestemmings plan Tijsjesdijk met 161 woningen in voorbereiding is. Wordt het gemid deld aantal inwoners per woning op 3.5 gesteld dan kan de bevolking uit breiden naar 4459 inwoners. Rhoon heeft er nu 5630 (1 jan. '72). Volgens de samenstellers van de nota zouden er zevenhonderd woningen met 2459 aan de noordzijde van de Groene Kruisweg gebouwd kunnen worden. B. cn W. vinden echter een aantal van duizend woningen meer dan genoeg. An die noordzijde van de gemeente wordt een apart hoofdstuk in de nota gewijd. Volgens het rapport 'milieube lasting door stank' blijkt dat Rhoon geen last heeft van de Rijnmondin- totrieën. Voor het noordelijk gedeel te is sprake van een geringe stank overlast' Maar die is niet zodanig dat er in 'Rhoon-Noord geen woningen gebouwd zouden kunnen worden. Nadelig is volgens de nota wei, dat Rotterdam in het gebied pal ten noorden van de noordelijke gemeen tegrens een plan voor een containerter rein met een spoorwegemplacement ■heeft. Het spooremplacement komt zelfs tegen de gemeentegrens aan te liggen. Men verwacht dan ook dat er ernstige lawaai-overlast zal optreden voor de eventueel daar te bouwen woningen. Men gelooft er in Rhoon nog niet zo erg in, dat de geplande begroeide dijk en de begroeiing in diverse hoogten veel van het lawaai zal absorberen of keren. Bovendien ligt daar vlakbij (net zuidelijk van de gemeentegrens ■van Rhoon) de leidingenstraat die over een breedte van vijftig meter onbegroeid dient te blijven. Daarom sluit men niet uit dat in ■Rboon-Noord in beperkte mate bedrij ven zullen worden toegestaan, zeker als door de overlast van lawaai en licht woningbouw onmogelijk zal zijn. In de nota wordt meteen gewezen op het nijpend ruimtegebrek voor de ge meentelijke diensten. Het ligt voor de hand, aldus de nota. het gebel ge meentelijke apparaat, inclusief ge meentewerken, politie, brandweer en •BB dn of vlakbij het centrumgebied te vestigen. Voorop staat dat bij de verdere ont wikkeling van Rhoon de bevolkingska- rakteristiek niet verloren mag gaan. 'Rhoon is een plaats, aldus de nota waar men elkaar kan kennen en door elkaar gekend kan worden. Er is een overzichtelijkheid waardoor er tussen de Rhoonse bevolking weinig tegen stellingen zijn. Die overzichtelijkheid moet blijven bestaan. Dat zal ook moeten doorwerken in de wijze van wijkaanleg (ruim en met variatie), de wegen (geen doorgaand verkeer in de wijken) en de kwaliteit van de wonin gen (goed afgewerkt en weltoegerust). De woonwijken zullen kleine herken bare buurten moeten blijven. De tota le opzet, wijken en woningen zullen zo moeten zijn dat met er 'zichzelf kan zijn.' De samenstellers van de nota achten dat van essentieel belang. ■Het is gegroeid op het feit dat er een toenemende weerstand ontstaat tegen de mening dat welzijn slechts door weivaart mogelijk is. De toenemende welvaart heeft aan 'het eigen initiatief en de persoonlijke verantwoordelijkheid, de eigen geeste lijke inspanning rn de arbeidsvreugde afbreuk gedaan. liet leven en werken, aldus de nota 'Rhoon tot het jaar 1985' in steeds groter wordende ver banden doet de wens naar indiviuda- fisme toenemen. Rhoon dient dan ook «en plaats te blijven, waar men zich kan terugtrekken in een gemeenschap waar men kent en gekend wordt foch staat in de inleiding dat Rhoon Seen staat in een gemeenschap is waarbij men slechts rekening zou be hoeven te houden met de eigen wen sen en verlangens. Men moet ook de behoefte van Rijnmond dienen op te vangen. RHOON De nota i'Rhoon tot het jaar 1985' is géén stuk dat als vlotte leesstof bekend zal worden. De ruim dertig pagi na's. stencihcerk wemelen van wetenschappelijke en semiewe- tenschappelijke uitdrukkingen. De woordkeus en vele begrip pen zullen voor 'de gewone man', wie dat ook mag zijn moeilijk zo niet geheel, onbe grijpelijk zijn. Of kent men die niet'in Rhoon? Een kleine bloemlezing van dit experiment: Vraag en aanbod kunnen niet op klassiek-econo- mische wijze in evenwicht wor den gebracht sociaal-homoge ne gemeenschap polarisatie tussen autochtonen en import planologisch-technische eisen afgestemd aan de socio-techni- sche eisen ruimtelijk korre- laat binnen de anonimiteit identificeren buurtgemeen schap stimulerende c.q. force rende structuren specifieke situaties en potenties ontslui tingen op het tangetiele, secon daire en quartaire wegennet en tenslotte de volzin: welis waar een meetkundig uitgangs punt doch in werkelijkheid ge baseerd op menselijke en socia- •le aspecten. ROTTERDAM De 'Kom over de brug'-boot, die nu door de provincie Zuid-Holland vaart, ligt vandaag in Gorcum aan het eind van de Lingeha- ven. Als gasten zijn aan boord mgr. Carmelo D. F,'Morelos, bisschop van Buaten, Phi lippijnen, dr. S. A. E. Nababam, algemeen secretaris van de Raad van Kerken ..Van Indonesië en pater Domingo ,uit Puno in Peru. Woensdag ligt de boot aan de Nieuwe Haven tegenover de Grote Kerk in Dordrecht. Gasten aan boord zijn ds Radjahaba uit .Timor in Indonesië met zijn echtgenote, majoor Henri Taramasco van het Leger des Heils in Peru en zuster Calender uit Paramari bo in Suriname, Donderdag ligt de 'Kom over de brug'-boot aan de IJsselkade in Gouda met als gasten mgr. Magambo, bis schop van Fort. Portal in Oeganda, mgr. Lorscheiter, algemeen secretaris van de bisschoppenconferentie van Brazilië en mevrouw Regina Addo, secretaresse van het vrouwenwerk van de Presbyterian Church in Ghana. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM Bij hun afscheid hebben de directie van het postdis- trict Rotterdam en hun collega's C. Blonk en P. 3. Koopman, beiden rijk sambtenaar derde klasse, besteller PTT, hartelijk gehuldigd. De heer Blonk verliet de dienst met pensioen na ruiim 32 jaren, de heer Koopman heeft de dienst na ruim 47 jaren verlaten. ANDEL: Gemeentehuis: 20.30 Gemeentcraads- vereaderlnc' BEEGSCHENHOËK: Gemeentehuis: 19.30 Ge meenteraadsvergadering; MUNSHEERENLAND: Gemeentehuis: 20 00 Gemeenteraadsvergadering. ROTTERDAM: Stadhuis: 12.00 CariUoncon- cert. VLAARDINGEN Aaan de heer J. J. Verburgh (is toegekend)1 de ereme daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Deze konink lijke onderscheiding houdt verband met zijn 43-jarige dienst bij het Hoog heemraadschap Delftland. Met uitzon dering van slechts enkele maanden in de jaren 1939 en 1940 heeft de heer Verburgh zijn werk steeds in de ge meente Vlaardingen verricht als sluis wachter. VLAARDINGEN De plaatselijke artsen geven op donderdag 7 decem ber gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog niet heb ben bereikt en tegen difterie-kihk- hoest-tetanus-kinderverlamming voor zuigelingen en kleuters. Kinderen,die een half jaar geleden de derde injectie ontvingen, moeten de vierde injectie krijgen Kinderen, die in 1968 volidig werden ingeënt komen in aanmerking voor 'herinenting, teneinde de immuniteit te verlengen. ROTTERDAM Toen zaterdagavond de 47-jarige invalide D. Wolf uit de Hondsdijkstraat zag, dat een aantal jongelieden uit de club 'Kreatuur* in de Zonneveldstraat op de motorkap van zijn bij die club geparkeerde auto gingen zitten, maakte hij daarop eenaanmerking. Het resultaat was, dat de man tegen de grond geslagen en daarna geschopt werd. Hij moest zich onder medische behandeling stellen. De winter is voor vele automo bilisten de tijd van de meeste startmoeilijkheden, de tijd, waarin van de accu het meest gevergd wordt. Daarom is een gelijkrichter beslist een goede aankoop. j Volautomatische accugelijk- richter geschikt voor 6-12 V met een opiaadvermogen van max. 4 Ampère. Een veilige accu-oplader met thermobeveï- liging (doorbranden is uitgeslo ten), Kema gekeurd snoer, stek ker en laadklemmen, ingebouw de Ampèremeter, nu voor nog géén zevenentwintig gulden. Maandagmorgen om 9 uur be gint in de kelder de verkoop van deze accugelijkrichter, ge schikt voor 6-12 V, opiaadver mogen max. 4 Ampère, kompleet voor Géén schrift, of tel. best VLAARDINGEN Het Jeugdservici- bureau aan het Weeshuisplein is her opend. Het is toegankelijk iedere dinsdag en donderdagavond van zeven tot negen uur. Op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag is het bureau van half negen 's morgens tot twaalf uur voorlopig bereikbaar via de afde ling Jeugdzaken van de gemeentese cretarie. Markt 47, telefoon 351344. Het Jeugdserviciburcau houdt zich be zig met het verzorgen van stencil- werk. bemiddelen bij samenstelling van programma's, verhuur van filmap paratuur, dia-projectie, en andere din gen. Mevrouw C. van Leeuwen-van Lijnschoten is als partime-medewerk- ster in dienst van het bureau getre den. GOUDA Het welzijnswerk in Gou da moet op een gedegen manier wor den doorgelicht. Eerst dan is het mogelijk de noodzakelijke uitgangs punten voor een toekomstig ontwik kelingsprogramma te formuleren. Dat is de belangrijkste, conclusie van de nota 'Welzijn in Gouda', die door de Vereniging vanNederlandse Gemeen ten 'YVNGj' is'Uitgebracht. De nota geeft' de volgende aanbevelingen: Ver groting van het inzicht in de situatie van de jeugd, kritische analyse van het bestaande jeugdwerk, zoveel mogelijk betrekken bij het beleid van de reeds bestaande' jeugdraad en overwegen van een regionale opzet In de nota wordt gepleit voor een doorlichting per wijk en per werk soort van de behoefte aan accommoda ties. Voorts dient te worden gestreefd naar een zo goed mogelijk contact van het onlangs gestarte jongerenadvies centrum met alle hulpverlenende in stanties. De samenstellers van de nota noemen het opvallend dat er ondanks het grote aantal scholen in Gouda met hun nevenruimten nog grote ruimtenood voor talrijke activiteiten bestaat. Zij dringen er op aan die nevenruimten van het begin af aan te benutten. Op langere termijn zou kunnen worden gedacht aan de opzet van een centraal (creatief) complex. Kader om de ontwikkeling van activiteiten van de grond te tillen en te begeleiden is volgens de nota onvoldoende aanwe zig. Werving van beroepskrachten en opleiding van part-time krachten zijn gewenst. Vele problemen op het ge bied van de geestelijke volksgezond heid zijn pas wezenlijk op te lossen, wanneer van rijkswege meer bevredi gende mogelijkheden worden geboden. In afwachting daarvan zou in de plaatselijke situatie al veel kunnen worden verbeterd. De nota wijst in dit verband op een zo efficiënt moge lijke dienstverlening in overleg met alle betrokkenen. RIDDERKERK De raad van Ridder kerk boekte vrijdagavond in haar openbare vergadering een licht succes je bij de behandeling van de nieuwe algemene politieverordening. Op aandrang van -bijna alle fracties werd er een artikel uit deze APV geschrapt dat het publiekelijk dekken van vee strafbaar stelde. Men noemde dit een bepaling die volkomen uit de tijd was omdat 't, zoals 'n raadslid het typeerde/op televisie allemaal in geu ren en kleuren te zien is'. Het college deelde - na intern beraad - deze mening en men besloot dit artikel in zijn geheel te vergeten. Mevrouw L. W. Seip - ten Berge (D'66) zag enkele van haar twaalf amendementen gehonoreerd. Zo wordt de parkeerbepaling uit de APV voor caravans in de bebouwde kom. uitge breid. De omschrijving 'onmiddelijk Iaden en lossen' komt te vervallen en de eigenaar van een caravan kan bij de politie een vergunning halen om zijn vervoermiddel drie dagen lang hij zijn woonhuis te parkeren voor inrichten of schoonmaken. Het verbod om vrachtwagens in de binnenstad te parkeren kreeg de waardering van de raad maar sommi ge fracties vroegen zich af waarom in Rijsoord en Oostendam wel gepar keerd mag worden. Burgemeester dr. C. J. Verplante beloofde bij veel klachten var. de inwoners de zaak ook voor die gebieden te onderzoeken. Een andere suggestie uit de raad am de verordening voor het vuurwerk uit te breiden, werd eveneens door b. en w. overgenomen. In plaats van een half uur mag men op Oudejaarsdag drie uur voor mid dernacht beginnen met vuurwerk af te steken. De nieuwe APV werd ten slotte na een enkele ondergeschikte verandering, door de raad goedge keurd. De emoties laaiden hoger op toen een voorstel van b. en w. ter sprake kwam om medewerking te verlenen bij de stichting van een christelijke l.o.m.- school. V.V.D., D'66 en Bolnes Belan gen betreurden het in hoge mate dat men er met in was gestaagd een compromisschool te stichten waarin ook het openbaar onderwijs zou parti ciperen. Dit lokte felle reacties uit bij de PCG en de SG, die het bijzonder onderwijs verdedigden en van mening waren dat men recht had op een eigen levensovertuiging. Bovendien had het schoolbestuur aan alle wette lijke Bepalingen voldaan en kon me dewerking niet geweigerd worden. De discussies spitsten zich vervolgens toe op een brief Van de schoolraad -over deze kwestie waarop H. Groeneveld de gevoelens van de christelijke fracties vertolkte: 'D? strekking van deze brief-is tendentieus want het school bestuur heeft nadrukkelijk, verklaard dat er geen selectie wordt toegepast WOERDEN Èkb mpfedyp Wa lreden van de 34'-jarige mevrouw"- Blok-Paauw uit Woerden, geholpen door de 58-jarige K. Visser is het leven van een zestigjarige man gered. De invalide P. Pellegrom uit'Woer den raakte met de door hem bestuurde auto dicht bij de Kwakel in de Rijn. bij de aanname van leerlingen. Ook kinderen uit de met-kerkelijke mi lieus zijn welkom op deze L.O.M.- school'. Wethouder M. P. van Kogelenberg noemde de houding van het schoolbe stuur niet erg coulant omdat in ande re gemeentes een compromis-school uitstekend schijnt te functioneren. Hoewel de partijen niet nader tot elkaar'kwamen besliste de raad una niem en verleende de gevraagde me dewerking. ADVERTENTIE Voor de Sintwensen van mu ziekliefhebbers kunt U 'altijd bij ter Meulen terecht— want ïn onze gevarieerde kollekties vindt U beslist wat U zoekt. Deze l.p.'s met o.a. Zangeres zonder naam, Johnny Hoes, HeikrekelsenZwarte Lola koopt U nu als speciale Sintaanbie ding niet voor f 7,90 maar voor nog géén drie gulden. Maandagmorgen, om 9 uur be gint In de kelder de verkoop van deze l.p.'s, nu per stuk voor Géén schrift cftsT, best. f «r v tv-. <y *v t v IV ROTTERDAM De Rrêeplemkerk was vrijdagavond -zeer 'goed bezet, toen daar een concert werd verzorgd Hij kwam met een voorwiel over de' door het Chr. Mannenkoor 'Rotter- rand van de kade. Zijn pogingen om de auto weer op de Rijnkade te krijgen mislukten. Voor hij er uit kon komen dook de auto het water in. Mevrouw Blok, die per fiets over de Leidsestraatweg reed, zag de kap van de auto boven water drijven. Zonder zich te bedenken sprong zij te water, maar slaagde er niet in een portier te openen. Zij kreeg hulp van de heer Visser die, per auto de plaats van- het» ongeluk passeerde. Hij kreeg van omstanders een hamer en sloeg- daarmee in het ongeveer drie meter diepe water de achterruit in. Met inspanning van alle krachten lukte het de bestuurder uit de auto te trekken, op het moment dat de wagen onder water verdween. Behalve een lichte schok en enkele snijwonden lijkt hij geen gevolgen van dit avontuur te hebhen ondervon den. Ook de redders liepen lichte snijwonden op. Met behulp van duik- ders van de Woerdense brandweer en een kraanwagen is de auto weer op het droge gebracht (ADVERTENTIE) Hl-Pi house: ilndi 1390 Westersingel 42-44, ft otterdam telefoon (010)-36-35 00 OUDEWATER Vanavond neemt de gemeenteraad van Oudewater de ge meentebegroting voor het komende jaar eh de begroting van het gemeen telijk grondbedrijf in behandeling. Verder vermeldt de agenda voorstel len van b. en w. aangaande subsidies, rekeningen grondbedrijf en woningbe drijf, salariswijzigingen, gemeenschap pelijke regeling geneeskundig school toezicht, centrale anter.ne-im ichting 'Klein Hekendorp' en verhoging van gemeentelijke belastingen. SCHIEDAM De door de Vrijg. Geref. Kerk (buiten verband) te Schiedam beroepen ds. L. W. G. Blok huis te Wezep heeft zaterdagmorgen te kennen gegeven het beroep naar Schiedam aan te nemen. Ds. Blokhuis - die m april 1973 naar Schiedam hoopt te verhuizen - veruit de vacatu res, die ontstaan ds wegens het met emeritaat gaan van ds. C, Vonk. GIESSENBURG De gemeenteraad van Giessenburg neemt vanavond om halfacht de begroting voor 1973 in discussie. Aansluitend is er een voorstel van b. en w. tot vaststelling van onderwijs bijdrage volgens de lager-onderwijs- wet. GOUDADe fusie tussen het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis in Gou da, die per 1 januari 1973 een feit moet zijn, is nog niet bekrachtigd. De ledenvergaderingen van beide vereni gingen, die het desbetreffende besluit moeten goedkeuren, waren 'onmach tig' omdat de vereiste quora niet aanwezig waren. Beide verenigingen zullen nu op 20 december een nieuwe vergadering uit schrijven. Dan zal het besluit ora te fuseren tot de Kruisverenigingen Gou da (Interkruis) in ieder geval worden bekrachtigd. De beide kruisverenigingen zijn al overeengekomen in de nieuwe stads wijk Bloemendaal één centraal Wijk- gebouw te stichten. De plannen moe ten, wat opzet, grootte en inrichting betreft, nog nader worden uitgewerkt. De verwachting is dat in het eerste kwartaal van 1973 de gemeentelijke garantie zal afkomen. dam-Vreewijk* onder leiding van Ber nard Verboom met orgelbegeleiding van Jaap Niewenbuijse en het ge mengd koor 'Alma Musica* uit het Belgische Burgerhout onder Jos van Immerzeel met begeleiding van het Phalesius-consort en hetAntwerps Barok-bazuinkwartet. Het concert van vrijdagavond was het tweede m de reeks van uitwisselings concerten tussen beide genoemde ko ren - het eerste werd 17 november j.L in de St Jacobskerk te Antwerpen gegeven. Was toen Wreewijk' het meest aan bod, nu was dat begrijpelij- kerwijze_ het ensemble uit Borgerhout. Twee maal liet het gezelschap zich deze avond bewonderen: de eerste keer in een aantal werken ontstaan in de periode 15e-17e eeuw en vervolgens in een serie Negro Spirituals. Onder aanvoering van de begaafde Van Immerzeel - geboren in 1945 en de enige Belgische musicus die een. eerste prijs voor de drie verschillende instrumenten behaalde (piano, orgel en elavecimbel - toonde het ge mengd koor zich voortreffelijk, op dreef in een vi er-stemmi gehymne uit de 15e en een zes-stemmig motet van Severin Cornet uit de 16e eeuw. Op hetzelfde hoge peil van interpretatie kunst - meesterlijk van nuancerings vermogen en sterk mededeelzaam, dit alies gesteund door een gave techniek - klonken vervolgens een anonieme compositie uit de 16e eeuw, het aan grijpende 'Ave verum corpus' van William Byrd, een perfect gereali- eerd 6-stemmig 'Nisi Domimis' van de geniale Monteverdi en als weerga loos slot Psalm 84 "Wie LiebMch sind deine Wohnungan' van de dit jaar alom herdachte Heinrich Schütz. Het auditorium bleek een en ander, getui ge het gehoorde applaus, naar waarde te schatten. Niets dan lof ook voor de schitterend verklankte Spirituals, waarin het en semble, dat in het eerste gedeelte bekwaam door de vaardige instrumen talisten werd gesecundeerd, zich een meester in een fluisterend en tóch duidelijk pianissimo toonde. Verboom en de zijnen hebben tussendoor- op eveneens hoog peii gemusiceerd in contrastrijk voorgedragen werken van Nieiand, Ddeperibrock, Bruckner (Trösterin Musik* was een verstild hoogtepunt) en Martinu, muzikaal be geleid door organist Niewenhuijse, die zich ook nog ïn een boeiende solo liet horen. ADVERTENTIE Hi-Fs house; 1B98 '"Westersingal42-44, Rotterdam telefoon (Q10)-36 35 00 met extra foixtilpremia

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 1