n 1 I Opgewekte Kissinger brengt Nixon verslag uit op Egypte en Libië Amateur-status van schaatsers bedreigd z Pistolen-Paul 't geweer tegen eten bruine beer Hét Kwartet Noordierse kinderen terug Socialisten waren bijeen Bewolkt Dienst aan hei Woerd Prijs 7,90 Bij boerderybrand 84 dieren gedood Dode en gewonden in Noord-Ierland In deze krant s Dader steekpartij door list gepakt Damascus zou uit Federatie ivillen Deltagebied: herstel kost nog eeuwen Soeverein Binnenland Buitenland CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam MAANDAG 15 JANUARI 1973 69ste jaargang no. 190 Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur is» map ISiÉ ptliil BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA, AP) Syrië dreigt uit de Federatie van Arabische Republieken tussen Syrië, Egypte en Libië te treden, als het in zijn strijd tegen Israël geen concreter steun krijgt van zijn twee partners dan uitsluitend verbale steun. Dit heeft het doorgaans goed ingelichte, Libanese blad Al Nahar gisteren be richt. PARIJS, WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) Een aantal belangrijke ontwikkelingen hebben dit weekeinde opnieuw geleid tot zeer optimistische speculaties dat de oorlog in Vietnam op een eind loopt. Die ontwikkelingen zijn: Onrust 'gifhal' overbodig Marokkanen - doodgeschoten NÖS-uitzending over Buskes in boekvorm Kunst Geslaagde presentatie van Ne(3L Opera Stichting 'Ellen heeft het vlees gekocht. Daarom heb ik wat apparatuur gereed gelegd.' Henry Kissinger heeft president Nixon (midden) verslag uitgebracht van zijn besprekingen met de Noordvietnamezen in Parijs. Generaal Alexander Haig (links) is gisteren naar Saigon gevlogen waar hij president Thieu op de hoogte zal brengen. RITA Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM -Paul Wilking,, beter bekend als Pistolen-Paül- tje, wil verhinderen dat de Maastrichtse bistro Chez ^Jacquès V biefstuk vaiibruine beer gaat serveretn. stellehiivöori- hiifctoïac^ëtbvergaaf.f.S - Hét gaat hier óm', .eén schadelijk: stuk. wild, dat ik in Polen heb':; gekocht. Het dier is door. het. zach- te weer. uit Rusland naar Polen- getrokken, enik kreegeen tip: of.' we interesse hadden, en dat had-: denwe.' Adres...........197'?, Woonplaats Aam Dagblad De Rotterdammer* t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten, voor het behoud van een gezonde Christelijke 'krabt, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, hen ik op pad gegaan en bied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam.nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met envelopnen (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat bij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee I Hoogachtend, Een postzegel 1b niet nodig als u op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUMMER 364 ROTTERDAM. vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ■niiiÉrii' I)e groep Noordierse kinderen, die een vakantie in Nederland hebben doorge bracht, is zaterdag naar huis teruggekeerd. Drie zusjes (zie foto) van het gezin Rock, bestaande uit dertien kinderen, kregen bij hun aankomst in Belfast bij zonder droevig nieuws te horen. Tijdens hun vakantie in Nederland was hun vader, die zes maanden geleden gewond raakte bij een bomaanslag, in een ziekenhuis in Belfast overleden. Syrië zou meer geldelijke steun van het olierijk Libië eisen en meer mili taire steun van Egypte. Hiertoe heeft president Hafez al-Assad twee naaste medewerkers naar Cairo, Tripolis en andere Arabische hoofdsteden ge stuurd. Vice-premier en minister van buitenlandse zaken Abdel Hadim Had- dam beëindigde gisteren een twee daags bezoek aan Cairo, waar hij met president Sadat- heeft gesproken. Hij is naar Tripoli gevlogen om daar kolonel Khaddaffi te ontmoeten. Hij moest beidé leiders 'de huidige situa tie in het Arabische gebied uitleggen', zoals radio-Damascus zaterdag opmerk te. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Tot matig of krachtige aan de kust tot hard toenemende wind uit zuidoost tot zuid. Minimumtem peraturen omstreeks 2, maxima omstreeks 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Voornamelijk droog en tempe raturen iets boven normaal. Morgen zon op: 08.41 zon onder: 17.00 maan op: 14.04 maan onder: 06.41 De vice-premier en minister van land bouw Mohamed Haidar is sinds vrij dag in Koeweit en zal andere olierijke sjeikdommen aan de Perzische Golf bezoeken, alsmede Saoudi-Arabië, ten einde ook van die landen meer fi nanciële ondersteuning te krijgen. Volgens Al Nahar zijn de Syrische leiders vooral verbitterd over het feit dat Egypte Syrië niet te hulp is gekomen bij de zware Israëlische luchtaanvallen van vorige week. De Syriërs zouden zeer zware verliezen hebben geleden en alleen al vorige week meer dan 500 man aan doden en gewonden hebben verloren. In Damas cus verwacht men dat de Israëli's ook in de toekomst Syrië zullen blij ven aanvallen..; De Syrische inlichtin gendienst zou van Oosteuropese bron nen hebben vernomen, dat Israël van plan is zijn acties tegen Syrië nog verder op te voeren. Men zou in 'Damascus de consequenties willen trekken uit het feit, dat de hele Arabische wereld volkomen passief is Voor vervolg zie pagina 6, kolom 1 (ADVERTENTIE) of de dag komt. Gisteravond zag u op de televisie in een programma van de NOS een levensbeeld van DOMINEE BUSKES. De tekst van deze uitzending, mèt vele foto's uit de film, is in zijn geheel opgenomen in het boek Een fijne herinnering aan een groot man! VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL Uitgeverij Semper Agendo - Apeldoorn weer nabij Na zaterdag 7 uur en 35 minuten te hebben onderhandeld met de Noordvietnamese delegatie is Nixons adviseur Henry Kissinger zaterdag middag naar Amerika gevlogen waar hij midden in de nacht, plaatselijke tijd, een uur lang heeft gesproken met president Nixon in het presiden tiële paleis in Key Biscane in Florida. - Nadat Kissinger gisteren opnieuw langdurig met Nixon had onderhan deld, heeft de Amerikaanse president generaal Alexander Haig, oud-plaats vervanger van Kissinger en nu waar nemend chef staf van de Amerikaan- LEEUWARDEN Bij een grote boerderijbrand, zondagmorgen in Roodkerk bij Leeuwarden, zijn 84 die ren in de vlammen omgekomen: 63 melk- en kalfkoeien, 17 jaarlingen (eenjarige koeien), drie kalveren en een tweejarige stier. Eigenaar Sijtsma heeft nog getracht de dieren te redden door ze los te snijden, maar slaagde er slechts in twee naar buiten te brengen. De totale schade wordt op zes k zeven ton geraamd. De oorzaak is nog onbe kend. BELFAST (Reuter) In Noord-Ier- land is gisteren een politieman ge dood en een andere zwaar gewond geraakt toen hun auto op een mijn reed. In Belfast zijn zeventien mensen ge wond geraakt, enkelen ernstig, toen uit een auto een bom naar een café werd gegooid, Het etablissement werd totaal verwoest. Een prominent lid van het Ierse Re publikeinse leger is uit 'de zwaar bewaakte- gevangenis, van 1 Bdfast 'ge-' vlu'<mt''Hetv;is.^Danlej,-:Kêenan)-dié: kans zag/te ontsnappen door de plaats' in te nemen van: een gevangene die vrijgelaten werd. Het IRA heeft iaten weten dat Keenan naar de Ierse Repu bliek is ontkomen. De Ierse politic heeft de IRA-leider Leo Martin gearresteerd. Hij was de rechterhand van .IRA-leider Joe Ca- hill, die ook gevangen zit. LONDEN (UPI) De Britse rege ring heeft gisteren meegedeeld dat de huidige ioon- en prijsstop -iüêt Zestig dagen zal worden verlengd. De huidige periode zou op 27 februari aflopen. se strijdkrachten, naar Saigon gestuurd om president Thieu verslag uit te brengen. Haig zal ooknaar Cambodja, Laos en Thailand gaan. Zowel Noord-Vietnam als het Be vrijdingsfront hebben gisteren in Pa rijs verklaard, dat bij de onderhande lingen vorderingen zijn gemaakt. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken Tran Van Lam, heeft gisteren gezegd, dat zich de komende twee dagen belangrijke ont wikkelingen in de situatie in Vietnam zullen voordoen. De Amerikaanse omrcepmaatschap- pij ABC heeft uit Parijs gemeld, dat Kissinger en de Noordvietnamese on derhandelaar het eens zijn geworden over een akkoord. Ondanks öl deze gunstige voorteke nen, waarbij we nog moeten melden dat Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho zaterdag Uitermate opgewekt deden aan het eind van hun langdurige besprekin gen, blijft het Witte Huis zeer voor zichtig. Het wil kennelijk na het fias co va n oktober en december niet opnieuw valse hoop wekken. Nixons woordvoerder Ronald Ziegler wilde al- leen zeggen, dat Kissinger in Parijs diepgaande en ernstige besprekingen had gevoerd. Verder is meegedeeld dat de technische deskundigen van Amerika en Noord-Vietnam vandaag in Parijs hun besprekingen voortzet ten. Ziegler wilde niet zeggen of Kis singer nog weer naar Parijs zal gaan. Waarnemers wijzen tr echter op dat Le Doec Tho in de Franse hoofdstad blijft en dat hij contact zou blijven onderhouden met Kissinger. Zij ach ten de kans groot dat Kissinger deze week opnieuw naar Parijs zal vertrek ken. Het vliegtuig waarmee Kissinger za terdagavond naar Amerika vloog, heeft in Washington een tussenlan ding gemaakt, waar het generaal Haig oppikte. Deze heeft de besprekingen tussen president Nixon en Kissinger bijgewoond en is gisteravond naar Saigon gevlogen. Haig heeft steeds de verbindingen tussen Nixon-Kissinger en president Thieu van Zuid-Vietnam onderhouden. Uit verschillende bronnen uit Parijs en Saigon komen berichten dat Ame rika en Noord-Vietnam het erover eens zijn geworden dat Noord- en Zuid-Vietnam afzonderlijke soevreine staten blijven, maar dat de voorlopige revolutionaire regering van het Be vrijdingsfront, een status van gelijk waardigheid zal krijgen. Er zou ook een compromis zijn bereikt over de terugtrekking van Noordvietnamese troepen uit het zuiden. Deze terug trekking zou bij 'stilzwijgende over eenkomst' en niet officieel bij verdrag worden vastgeigd. Voor vervolg zie pag. 6, kolom I Boekcnetatage Kadlo en tv Strips, feuilleton «aziel Dag maandag Men schrijft ons Autobiografie De winnaars van de Nederlandse schaatskampioenschappen. V.l.n.r.: Jos Valentijn (sprinten), Atje Keulen-Deelstra (lange baan dames) en Jappie van Dijk (lange baan. heren). Van onze sportredactie AMSTERDAM Door. de sponso ring van de schaatsenrijders- en rijdsters dreigt de amateur-status in gevaar te komen. Het plan van de KNSB een deel van de gelden van de sponsoring van de Friesche Vlag als prestatie-beloning uit te keren, heeft tot een reactie van het Nederlands Olympisch Comité geleid. Volgens NOC-directeur Jan Cottaar is de kans groot dat het IOC zich met de gang van zaken niet accoord kan verklare i, on danks het feit dat de KNSB een ontsnappingsclausule heeft inge bouwd door de gelden pas na be ëindiging van de sportloopbaan uit te keren. Overigens blijft het de vraag of de internationale schaats-unie nog lang deel zal uitmaken van de Olympische beweging. Nog deze zo mer zal Henny Roos, voorzitter van de sectie hardrijden, voorstel len de amateur-regels te schrap pen. Wanneer zijn voorstel wordt aangenomen, zal bij het schaatsen en kunstrijden het dragen van re clame tijdens wedstrijden worden toegestaan. Bij de Nederlandse kampioenschap pen in Heerenveen werden Jappie van Dijk (all-roundersJos Valen tijn (sprinters) en Atje Keulen (dames) kampioen. De samenstel ling van de kernploeg bij de heren levert echter nog wat problemen op. Ronnie Nooitgedagt werd (met miniem verschil) vijfde, voor voor lopig kernploeg-lid Jan Derksen. De KNSB wil tussen Derksen en Nooitgedagt hét komende weekein de in Davos een kleine vierkamp houden, om te zien wie als vijfde Nederlander op het Europees kam pioenschap in Grenoble aan de start komt. Nooitgedagt voelt hier echter niets voor. In de voetbalcompetitie deden zich weinig verrassingen voor. AZ'67 ontnam FC Twente verrassend een punt, waardoor de ploeg van Spitz Kohn in de 'race' achter Feyen- oord en Ajax afviel. Alleen Sparta, dat met 3-1 van FC Den Haag won, handhaaft zich nog enigszins ach ter beide grootmachten. Zie voor meer sportnieuws de sportpagina's. Van een verslaggever AMSTERDAM Een 29-jarige Engel se student heeft gistermorgen een ietwat luidruchtige rondgang door de i- rose buurt van -Amsterdam moeten 3 bekopen met een slagaderlijke bloe ding, veroorzaakt door een messteek. Met enkel vrienden liep de student tegen haif twee zondagochtend oyer 6 de éude Zijds Achterburgwal bij de ^_;^ifortë.,.Niezekjfwaarzij.,de"'.ergejiis-. c'oSy éktén. 'v^\ twééon' de "buurt woont aéhtige mannen. Tijdens de' korte vechtpartij liep de Engelsman de steek 'op in zijn ann:De dader en 2 zfjn maat waren terstond verdwenen, maar werden later door een list van dè; politie toch gearresteerd. Twee agenten in burger voegden zich bij de vrienden van de student en bleven de warme buurt doorkruisen. 2 Daarbij ontmoetten zij inderdaad op nieuw de dader, die meteen een be wijs tegen zichzelf leverde door uit te roepen: Daar heb je ze alweer'. De man, de 28-jarige Surinamer H.H. de V.' en zijri maat, de 39-Jarige Amster dammer H.J.V. konden worden over meesterd. Allen de Surinamer, die gestoken had, werd wegens poging tot doodslag gearresteerd. Zijn vriend rpocht later naar huis gaan. Pistolen-Paultjé, die de afgelopen vier jaar verscheidene keren met zijn knokploeg dicr&omisliandelin'g zaterdag aanstaande berembiefstuk gaat verkopen,zegt desgevraagd: 'Ikben helemaal niet vbanèïyjotor teWaarschuwen. 'Helpt 'dat 'niet, dan zétten we m'etizo'n dertigman de boel öp stelten', aldus Paul Wilking. 'Tijdens de Kerstdagen heb ik res taurant Chateau Neer-Canne in Maastricht ook zover gekregen,dat ze geen jonge hertekalfjes op het menu hebben geplaatst -Meestal helpt een waarschuwing wel,'maar zo niet dan gaan we erheen, ik ben daar reuze makkelijk in. De men sen maken het steeds erger: er izijn bijvoorbeeld boeren- die - rammen niet-verdoofd castreren en dan krijgen ze een boete-van niet mèer dan twintig gulden.' Maastrichtenaar Jacq. Zeguers, die.; Is het dier. door erkende jagers'; geschoten? Ma. het is op dè'officiële manier gebeurd. Trouwens wat is een beest? .Een beest is er om-, de mens te voeden', besluit de h'eery Zeguers, die nog vertelt de': bruine; beer deze-week te zullen uitbenen. 'Het is tweehonderd kilo vléés en de biefstuk zal vijftien k twintig gulden kosten.' -•-• Een aantal socialistische leiders uit West-Europa brengt verslag uit van de conferentie van de socialistische internationale die gisteren in Parijs is ge ëindigd. Van links naar rechts: Kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk, Bruno Pittermann, president van de Internationale Francois Mitterrand, secre taris-generaal van de Franse socialistische partij, Robert Ponlillon, secretaris voor internationale zaken van die partij, James Callaghan, voormalig Brits minister van financiën et! Anker Jorgensen, premier van Denemarken. Zie ook pagina 6 Naam..,.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1