Ruppert kiest voor man uit de PvdA Politie schond de afspraken, zegt advocaat Kissinger naar Hanoi, Thieu naar Californië I 1 i 1 1 I I I» krant Tl I I I I 8 I I et Kwartet Tegenvoorstel bonden afgewezen Hengsten-shoiv in Utrecht President Pompidou gaat naar China toe Van Agt Toezegging 42 miljoen voor openluchtrecreatie Schip beschadigt leiding met zeer giftig vloeibaar gas Senator Stennis bij roofoverval ernstig gewond Uitkering voor gedupeerden door windhoos Ameland Mevrouw Trepper naar Nederland bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgeversdelegatie bij de onderhandelingen over een nieuwe metaal-CAO heeft een tegenvoorstel van de vakbonden van de hand gewezen. Als gevolg van deze afwijzing is het overleg opgeschort. De werkgevers, die vinden dat de vakbondsvoorstellen de inkomens te veel nivelleren, zullen opnieuw hun achterban raad plegen. Zogezegd Droog De Kamerdebatten zouden heel wat duidelijker en interessanter worden, als er minder fracties zouden zijn. Binnenland «P ÊtURn F H. Wielek kijkt terug op 1933 Buitenland Medewerkers Nixon schul dig Thieu: koppige marionet Kerk Sport Is dat niet Iets voor jou? Vaticaan in geldnood 13 9 9 2 2 15 17 RITA 'Als u meneer Jansen over die vis verteld hebt, mag ik hem dan aan de kat geven?' Verlegenheid Moeilijke formatie De nieuwe formateur mr. Burger (midden) was gisteren op de afscheidsreceptie in de Ridderzaal van de scheidende griffier van de Tweede Kamer, mr. Schepel (links). Rechts prof.Ttpinme. .WASHINGTQ^ UPI)' Bresijiènt Nixönheeft gisteren ge zegd, dat hij Henry. Kissinger volgende maand haar Hanoi zal sturen en het komende voorjaar op een nog onbekende datum in Caüfornxë een ontmoeting -met de Zuidvietnamese president Thieu zal hebben; MMfeai j|5BwwwB •V 3 .Rotterdam DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 69ste jaargang no. 205 i ooraanstaande prol. christelijke dagbladen „Stantvasfich Isghebleven mijn hert in teghenspoetl" weer gestokt Het tegenvoorstel van de drie indus triebonden was een antwoord op het compromisvoorstel, dat de werkgevers vorige week deden. Dit compromis - een mengvorm van een loonsverho ging in centen (20 gulden per maand) en in procenten (1.25 procent - staat volgens de bonden te ver af van hun uitgangspunt: voor iedereen een vast bedrag. Het tegenvoorstel van de bonden luidt: per 1 januari een loonsverho ging van één procent plus een voor iedereen gelijk bedrag van 25 gulden per procent prijsstijging met een nog te bepalen minimum. Verder een werkgeversbeijdrage voor vakbonds werk van 25 gulden per werknemer per jaar. Overeenstemming is bereikt over ver hoging van de vakantietoeslag, tot 8 procent met een minimum van 1296 gulden. De beambtenbonden hebben een eigen voorstel gedaan: een loons verhoging van 2,5 procent met een vloer van 33,75 per maand en een prijscompensatie van maximaal 300 gulden per procent prijsstijging. De voorzitter van de werkgeversdele gatie, de heer A Prins, verkla.rde dat het verschil van mening tussen de industriebonden en de beambtenbon den het overleg bemoeilijkt. Hij keer de zich evenwel tegen beide voorstel len: het verbinden van een maximum aan de prijscompensatie is voor de werkgevers onaanvaardbaar. De heer Prins, wees erop dal de mengvorm - centen: procenten - voor de werkge vers ai moeilijk te verteren is. "Wan neer de bonden dan ook nog een maximum aan de prijscompensatie .willen verbinden, wordt de nivelle ring onaanvaardbaar groot', aidus de heer Prins.. Hij rekende voor dat één procent loonsverhoging plus 25 gul den voor een inkomen van duizend gulden per maand een verhoging van 3.5 procent betekent. Bij een maand inkomen van 2500 gulden is dat percentage al gezakt naar twee. De CAO-onderhandelingen kunnen vol gens de heer Prins niet worden ge bruikt om een herverdeling van de inkomens tot stand te brengen. De heer H. van der Meuten van de industriebond CNV verklaarde na af loop dat de werkgevers zich goed moeten realiseren wat de consequen ties zullen zijn, indien de bonden per onderneming CAO's zullen moeten af sluiten. Hij noemde het verzet van de werkgevers tegen de vakbondsvoor stellen kennelijk zeer principieel. 'Het lijkt wel alsof zij banger zijn voor het hoger personeel dan voor de bon den.', aldus de heer Van der Meuten. Op de meeste plaatsen droog weermet opklaringen. Zwakke tot matige wind, eerst westelijk, later uit uiteenlopende richtin gen. Maximum temperaturen on geveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog en tempera turen meest boven normaal. Morgen zon op: 08.19 onder: 17.29 maan op: 07.45 onder: 16.43 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr. J. A. W. Burger, voormalig fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, krijgt vandaag van de koningin de opdracht een kabinet te formeren, dat kan rekenen op 'het ver trouwen' van de meerderheid der Staten-Generaal. Uit deze for mulering wordt algemeen de conclusie, getrokken., dat de heer Bur ger zal proberen een regering te vormen, die het progressieve deel- kabinet en bijbehorend regeringsakkoord als uitgangspunt heeft. Informateur Ruppert heeft hiertoe ge adviseerd nadat de fractieleider van de PvdA, drs. Den Uyl, nadrukkelijk had verklaard een confessioneel min derheidskabinet weg te zullen stem men, wanneer deze variant vóór het progressieve minderheidskabinet zou worden onderzocht, die immers de grootste minderheid in de Kamer ver tegenwoordigt. Een andere reden voor de keus van dr. Ruppert is dat de confessionele partijen grote aarzelingen aan de dag hebben gelegd over de vorming van een confessioneel minderheidskabinet. Vrijdagavond laat heeft de heer Rup pert zowel aan drs. Den Uyl als aan de fractievoorzitters van de confessio nele partijen het voorstel gedaan, dat een confessioneel' kabinet gevormd zou worden, dat het vertrouwen zal PARIJS (AP) President Georges Pompidou van Frankrijk zal in septem- ber een officieel bezoek brengen aan China. Pompidou is na president Nixon, die bijna een jaar geleden een bezoek aan Peking aflegde, het eerste westerse staatshoofd dat een officieel 1 bezoek aan China brengt. v V -4- Frankrtjk heeft de regering in Peking Sj9 tfüDZO KlTSIMM/ in 1964 erkend en onderhoudt sinds dien volledige diplomatieke betrek- kingen met de Volksrepubliek. Mr. A. F. Schepel, (sinds gis teren oud-) grif-fier var. de Tweede Kamer. DEN HAAG Volgens de Haagse ad vocaat mr, N. A. M. Schipper, die een s.belaiirijke rókhepft. gespeeld by. de.on- derhandéUngéh' tussen' de overvallers In Deil en de autoriteiten, was de'aan wezigheid van gewapende recher cheurs in het hyis van Daan D. in Den Haag dinsdagavond 'in strijd met de geest van de gemaakte afspraken'. Dit heeft de heer Schipper gisteravond verklaard. Mr. Schipper ging het huis van Daan D. niet binnen. Hij heeft daar achteraf spijt van, omdat naar zijn overtuiging dan alles heel anders zou zijn gelopen dan nu, zegt hij. Volgens mr. Schipper was het de bedoeling, dat hij 's avonds bij het aflopen van de overeengeko men status-quo met rechercheur Sy riër, de chauffeur van de auto van DeiL naar Dén Haag, naar het huis van D. zou gaan, waarna Daan en Jantje zich aan de politie zouden overgeven. De Haagse politie tekent aan, dat dins dagavond bij haar slechts summiere berichten over de gang van zaken in Deil bekend waren, maar dat er bij de Haagse politie in elk geval niets be kend was van een afspraak, dat er geen politie in het huis van D. zou mogen zijn. Meer controle op belasting betaling 'Achterstand arme landen steeds groter' Mr. Schepel: indeling Ka meragenda luistert nauw T*i;!T.fl V!U] l,'1'. o'MSÉtl liW iiwSifi f. AMSTERDAM Minister Van Agt (justitie) zal volgende week donder dag mondeling vragen beantwoorden van het tweede kamerlid H. Wieringa (PvdA), waarbij de affaire-Deil ook ter sprake zal komen. De heer Wie ringa heeft zijn vragen gesteld naar aanleiding van opmerkingen van de Groningse commissaris van politie, als zou de opleiding van politie-agenten en met name de schietopleiding, ver anderd moeten worden. Volgens de commissaris zou de politie 'moeten leren schieten om te doden'. Rede prof. Greijdanus in druk Overmoed van de 20ste eeuw Minister Van Agt was gisteren niet bereid commentaar te geven op de gijzeling in Deil en de arrestatie van de twee daders in Den Haag. Hoewel hij nauw contact heeft onderhouden met de politieautoriteiten in Gelder land en Den Haag, wil hij eerst wat ECOnOmi© meer inzicht in de gang van zaken hebben alvorens op het politie-optre- den in te gaan. Gisteren is van ver schillende zijden kritiek uitgeoefend op de handelwijze van de politie. Nieuwe sponsor redt Blok keer De twee daders van de gijzeling, de 26-jarige Daniel D. en de 24-jarige Jan B. zijn gisteren naar Den Bosch overgebracht Na overleg tussen dè hoofdofficieren van justitie in Am- hem en Den Bosch is besloten dat de berechting ook in Den Bosch zal plaatsvinden. De arrondissementsoffi cier in Den Bosch, mr. J. H. H. L. M. van Mierlo, zal de zaak behandelen. Zie ook pagina 6. DEN HAAG Voor voorzieningen -voor de openluchtrecreatie van alge meen- belang is door CRM 42,2 miljoen gulden toegezegd. Dit bedrag is samen gesteld uit 35 miljoen gulden voor het aangaan van verplichtingen, die eerst in volgende jaren tot betaling zullen kunnen komen en 7,2 miljoen gulden voor voorzieningen, die direct kunnen worden gerealiseerd. Bovendien werd voor de aankoop van gronden ten be hoeve van het rijk nog eens 5 miljoen gulden gereserveerd. Bockcnetatagc Men schrijft ons Radio en tv Recept Strips, feuilleton Commentaar Weekbladen Dichtbij en verder Familieberichten Knnst Puzzel Beurs 2 6 G 6 7 7 10 U 11 12 - 9 Aft hebben van de vakbeweging, met als formateur dr. G. J. M. Veldkamp of drs. J. Boersma, thans nog minister van sociale zaken. Zowel de ARP-fractie als de KVP- fractie geraakten door dit voorstel ernstig in verlegenheid. Tenslotte werd in beide fracties de kandidatuur vai. deze twee afgewezen. In politiek Den Haag is het niet helemaal duidelijk met welke bedoe lingen de informateur zijn voorstel heeft gedaan. Men houdt het niet voor onmogelijk dat dr. Ruppert meer inzicht wil krijgen in de werkelijke steun, die een confessioneel minder heidskabinet bij de confessionele frac ties geniet. Gezien de moeilijkheden die beide fracties over zijn voorstel hebben ge maakt, zou de informateur hebben geconcludeerd dat het enthousiasme voor een confessioneel minderheidska binet niet al te groot is. Dit zou dan een tweede overweging rijn, waarom dr. Ruppert geadviseerd heeft de soci alist Burger als formateur aan te bevelen. Te verwachten valt dat mr. Burger een uiterst moeilijke formatie tege moet gaat Het staat nu al vast dat de confessionele partijen niet bereid zijn, partijgenoten met hun goedvinden in "..het progressieve kabinet zitting te laten nemen. Oök is men ervan over tuigd dat- de- confessionele- partijen- niet v bereid rijn een eigen- minder heidskabinet' op de been, te helpen, wanneer eventueel het progressieve minderheidskabinet niet mocht luk ken. Bovendien zullen de progressieve drie een confessioneel minderheidska binet niet gedogen, wanneer het pro gressieve minderheidskabinet door de schuld van de confessionele drie niet tot stand zou komen. Dit betekent dat de keus tenslotee gaat om een pro gressief minderheidskabinet óf het herstel van de oude coalitie (confessi onele partijen. WD en wellicht DS'70). De heer Burger zal, naar wordt ver wacht, eerst een program samenstel len voor het progressieve minder heidskabinet, waarover hij oriënteren de gesprekken zal voeren met de confessionele partijen. Als hete han gijzers voor dit overleg worden ge noemd: de defensie, de abortuswetge ving, de ontwikkelingshulp en het volkshuisvestingsbeleid. Zie ook pagina 11 Van onze correspondent 1 TERNEUZEN Bij een poging om het 32.777 ton metende schip Cirrus, dat onder Liberiaanse vlag vaart, met behulp van een sleepboot voor de aanlegsteigers van Dow Chemical te Temeuzen te manoeuvreren, brak de sleeptros, waarmee het scnip met de sleepboot was verbonden. Hierdoor dreigde het schip op de wal te lopen en daarom werd een anker uitgegooid. Dit bleef achter een pijpleiding van Dow haken, waardoor het vloeibare gas ethyleen stroomt Het gas is ui terst giftig en enorm brandbaar. Vol gens de rijkspolitie tc water in Ter- neuzen werd onmiddellijk nadat werd geconstateerd dat het anker vast zat, dt ankerketting doorgebrand. Hier door werd een ernstige beschadiging van de pijpleiding voorkomen, aldus de wachtcommandant Terneuzen. Dui kers zullen morgen proberen vast te stellen, hoe zwaar de beschadiging van de leiding is. WASHINGTON,.(Reuter) .De. Ame rikaanse senator''John .'Stennis, t een conservatieve .Democraat üit Mississip-. pi; is bij een. aanslag in Washington ernstig gewond. Na een langdurige operatie aan kogelwonden in - zijn borst en dijbeen werd de toestand van 71-jarige senator stabiel genoemd. De senator werd op straat overvallen - - door twee jonge negers, die hem be- roofden van zijn horloge en zijn por temonnee. Hoewel hij zich niet verzet te zouden ze daarna toch enkele scho ten op hem hebben afgevuurd. Ze zouden zoiets hebben gezegd als 'Nu gaan we je toch doodschieten'. Hoe wel de senator ernstig gewond was wist hij toch zijn huis te bereiken. Senator Stennis, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, staat bekend als zeer conservatief. Hij heeft in de Senaat tegen alle wetten voor gelijke burgerrechten gestemd, en tegen de 'New Frontier' en 'Great Society' programma's van Kennedy en Johnson. Hij nam een 'haviken-stand punt' in ten aanzien van de oorlog in Vietnam. Ook herhaalde hij op een een half uur durende persconferentie, rijn eerste sinds 5 oktober, dat deserteurs en dienstweigeraars niet op amnestie hoeven te rekenen. Nixon zei, dat zijn topadviseur Kissin ger Hanoi van 10 tot en met 13 februari zal bezoeken. Hij zal de eer ste hoge Amerikaanse functionaris in tien jaar zijn, die Hanoi bezoekt. De president vatte Kissingers taak in Ha noi samen in vier hoofdpunten: Nagaan of de Nóordvietnamezen werkelijk vrede wensen. De algemene Amerikaans-Noord- vietnamese relaties bespreken na een twaalfjarige Amerikaanse interventie in Vietnam. Het bespreken van de mate waarin de partijen zich houden aan de Viet namese bostandsakkoorden. Het bespreken van piannen om Noord-Vietnam te helpen bij zijn we deropbouw. Nixon: 'Het is van vitaal belang, dat wij rechtstreekse contacten onderhou den met de Noordvietnamezen..Een aantal leden van het Congres is er niet op gebrand de landen van Zuid- oost-Azië te helpen, maar ik zie deze hulp als een potentiële belegging in de vrede'. De president wilde de om vang van de hulp aan Noord-Vietnam en de andere landen van Zuidoost- Azië niet aangeven, omdat bedragen in samenwerking met het Congres moeten worden uitgewerkt. Nixon zei ook dat de Amerikaanse hulp voor de elkaar vijandige partijen in Vietnam een aansporing zal zijn zich te houden aan de bestand.sakkoor- den. Nixon liet verder weten, dat hij geen plannen heeft voor een reis naar Europa, in de eerste helft van dit jaar. De mogelijkheid van een derge lijke reis in de tweede helft van het jaar liét hij open. De president vond het voorts uiterst voorbarig te reage- ren op. berichten, als zou hij John Connaliy, de. leider van de beweging 'Democraten- voor Nixon' bij .diéns, eventuele presidentskandidatuiir in 1976 zou steunen. LEEUWARDEN Het werkcomité 'Ramp Ameland' heeft- zestigduizend gulden uitgekeerd aan/ slachtoffers van de windhoos, die vorig jaar de camping 'Duinoord' trof. Het bedrag moet volgens het werkcomité worden gezien als een derving van vakantie- vreugde. Per reisgezelschap of groep (gezin) is dertig gulden plus vijftig gulden per persoon uitbetaald. Het gaat om 650 mensen, verdeeld over 350 groepjes. Het werkcomité kreeg- vorig jaar 260.000 gulden binnen aan giften. Daarvan is na de eerste uitbetaliiig nog twee ton over. Ook dit bedrag wordt (uiteraard) verdeeld onder de slachtoffers. Deze krijgen nog deze week een brief, waarin hun gevraagd wordt de grote schades (aan caravans, tenthpisjes, en dergelijke) op te ge ven. Aan de hand van die opgaven worden dan de twee ton verdeeld. Op het gemeentehuis van Ameland hoopt men voor 1 mei ruimschoots voordat het nieuwe vakantieseizoen begint de hele affaire te kunnen afwikkelen. AMSTERDAM (ANP) Vanmiddag wordt de 70-jarige mevrouw Loeba Trepper uit Denemarken in ons land verwacht. Zij is de echtgenote van de Poolse jood, die in de tweede wereld oorlog in België en Frankrijk aan het hoofd stond van de organisatie 'Die rote Kapelle'. een Russische spionage- groep, die vooral in België en Frank rijk tijdens de bezetting het centrum van verzet werd. Trepper zit nu al jaren in zijn geboorteland Polen, maar krijgt geen visum om dit land te verla ten. Het visum wordt hem geweigerd 'om reden van staatsbelang'. In Amsterdam hoopt mevrouw Trepper via de Nederlandse pers een beroep op de Nederlandse publieke opinie te doen haar man morele steun te ver lenen. UW noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: een-wakker ochtend blad met internationaal, nationaal regionaal en...zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg góed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen Opletine schaaltje (flessen- onderzetter) □handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUMMER 364 ROTTERDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1