Onderzoek naar melkprijzen bescherm uw huis Bestuur VU gelaat ontruiming- personen rai Amsterdam sipp 8tm18 februari krant i I i 1 i Het Kwartet PISSpteg /■advertentie/ YADÉMO Werkloosheid weer gedaald Schaakrubriek van Pachman in Trouw-Kwartet PALUDOX In deze kraut Na botsing overreden Makeiaardii \#W Buien Nog geen spoor van overvallers en verfraai het bovendien Nederlandse regering houdt zich afzijdig geldinzameling - - =jfc MEMISA AA IpH GIRO 51360 m bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam i^blad Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur President Bordaberry bedreigd ■HMqnll Zogezegd Het evangelie verplicht mij te- streven naar harmonie. •'-ft— Mannen vaak ijdeler clan vrouwen de nieuwe muurcoating waarop luchtverontreiniging minder vat heeft nou is m'n pot met dagerème alweer leeg Buitenland Kerk Kunst Sport Economie Van een onzer verslaggevers UTRECHT De drie Nederlandse vakcentrales zullen hun leden oproe pen de Surinaamse stakers met geld te steunen. Eerder deze week hebben NVV, NKV en CNV reeds een blijk van morele steun gegeven, o.a. door op te roepen niet over te gaan tot inschakeling van Nederlandse militai ren in Paramaribo. President Juan Maria Bordaberry (links) met de nieuwe minister van defensie, Antonio Francese, tegen wie land- en luchtmacht in op stand zijn gekomen. De foto werd woensdag gemaakt na de benoe ming van Francese. Binnenland Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het college van bestuur van de Vrije Universiteit heeft gisteren na een gesprek met de bezetters een verklaring uit gegeven waarin staat dat 'de be zetters met vuur spelen'. Andere acties Ministerraad glfl9e°pend 10-17 en 19-22 uur, u "vtJlllÉ zaterdag en zondag 10-17 uur, W 111 toegang f 4.— MÈÊÊÊÊÊm TT biljetten aan N.S, stations. RITA 'Ik moet vandaag precies op tijd weg en ik vertrouw de klok hier niet.' De Rotterdam mmer ZATERDAG, 10 FEBRUARI 1973 69ste jaargang no. 213 .vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich isghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 rebelleert MONTEVIDEO (Reuter, TJPL AP) Uruguese marine-eenheden hebben gisteren bet centrum van de Uruguese hoofdstad Montevi deo bezet om de rechtse president Juan Maria Bordaberry te steu nen, die wordt bedreigd door een opstand van land- en luchtmacht die weigeren de benoeming van een nieuwe minister van defensie te aanvaarden. Zwaar gewapende zeeleiden en mari niers drongen vanuit het havengebied het centrum binnen en legden een cordon om de oude stad, waar zich de regeringsgebouwen bevinden. Officie ren gaven burgers de raad het gebied te verlaten en de winkels werden gesloten. Intussen bezetten eenheden van land- Van één onzer verslaggevers UTRECHT De controledienst van het ministerie van economische zaken stelt een onderzoek in naar de melk prijzen. Gegevens moeten worden aan gedragen voor eventuele maatregelen tegen 'stunten' met melk door het grootwinkelbedrijf. Sommige groot grutters verkopen thans een liter melk voor twee kwartjes. Voor een paar cent minder levert de melkboer aan de deur slechts een halve liter. Slogeiijk zal de minister maatregelen nemen die het het grootwinkelbedrijf onmogelijk maken nog langer melk beneden inkoopsprijs te verkopen. Een commissie van het Productschap voor Zuivel heeft gepleit voor een wettelijke regeling waarbij de melk in de winkel slechts acht cent per liter goedkoper zou mogen zijn dan aan de deur. De voorzitter van het Productschap, de heer S.van der Ploeg, noemt het stunten met do melk "een gevaar voor de melkcon- sumptie': Op de lange duur kan de voorziening in gevaar komen, zo meende hij. Zie ook fln.-economlsche pagina TILBURG De 60-jarige opperman J. ie Sage uit Sprang-Capelle is gis termiddag in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een stilstaande aan hangwagen gebotst. Hij viel op de weg en werd overreden door een tegemoet komende auto. en luchtmacht een zestal radio-stati ons. Drie gingen er uit de lucht en de overigen werden door opstandige offi cieren benut om het ontslag van de drie dagen geleden tot minister van defensie benoemde generaal Antonio Francese te eisen, Tegelijkertijd werd de marine opgeroepen zich aan te sluiten bij de opstand. ■Het Uruguese kabinet heeft gistera vond zijn'ontslag .aan president Bor daberry aangeboden. Door dit ontslag van generaal Francese en de :ahdere minister heeft de president nu de vrije hand om met de opperbevelheb bers van land- en luchtmacht te on derhandelen over een compromis, hoe wel hij tot dusver steeds heeft ver klaard Francese niet te laten vallen. Omgekeerd lieten de opstandelingen bij voortduring weten geen water in de wijn te zullen doen. De grote vakcentrale CNT heeft ge dreigd het leven volledig plat te leg gen als de militairen tot een staats greep overgaan. In dat geval zullen de arbeiders de fabrieken bezetten en de straat op gaan om hun rechten en vrijheden te verdedigen, aldus het CNT, dat tevens president Bordaberry verantwoordelijk stelt voor de huidige politieke crisis. In Uruguay heerst al maanden lang een sluimerende crisis tussen militai ren en de burger-regering. Woensdag werd het conflict verscherpt, toen de chefs van land- en luchtmacht tegen de wil van president Bordaberry een communique publiceerden, waarin ze ..'c.a ..I e 'ri.. waarschuwden, dat het ieger zou ver hinderen, dat politici in het openbaar beschuldigingen uiten aan het adres van de militairen. Vorige week ver klaarde een senator van de regerende Colorado-partij. dat de militairen een staatsgreep voorbereidden Na de verklaring van de land- en luchtmacht benoemde de president de 73-jarige generaal Francese tpt minis ter van defensie. Waarop land- en CNV-voorzitter J. Lanser Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit westelijke richtingen. Maxima 'ongeveer 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met zon, plaatsetijk een bui en in het algemeen lagere temperaturen. Morgen zon op: 08.05 onder: 17.44 maan op: 10.19 onder: 01.54 VELSEN De politie heeft tot nu toe nog geen spoor van de drie man nen, die gisterochtend een PTT-kan- toor in Velsen-Noord van 52,000 gul den beroofden, Het enige aanknopingspunt; is de au to, die even na de overval in Bever wijk is gevonden.-De wagen bleek in Amsterdam te zijn gestolen. De drie mannen waren met bivakmut sen over het hoofd het kantoortje binnengedrongen. Het aanwezige per soneel, een 44-jarige vrouw en een 21- jarige man, moest onder bedreiging van een pistool op de grond gaan liggen en de sleutels van de kluis afgeven. Daarna werden zij in het toilet opgesloten. DEN HAAG De werkloosheid is in januari opnieuw afgenomen: uit de voor het seizoen gecorrigeerde cijfers van het ministerie van sociale zaken nam het aantal werkloze mannen af van 110.000 tot 108.000. Absoluut genomen (dus zonder de seizoensinvloeden te verdisconteren) nam de werkloosheid toe: eind janua ri waren bijna 115.000 mannen (3,9 procent) zonder werk,' wat 10.000 meer is dan een maand eerder. Het aantal werkloze vrouwen bleef vrijwel gelijk. De provincie met de grootste werk loosheid is nog steeds Drente (6,7 procent), gevolgd door Groningen (5,9) en Friesland (5,5). Het laagst is de werkloosheid in Utrecht (2;3 pro cent). Ook het aantal werkloze jongeren blijkt afgenomen te zijn. In de bouw daalde de werkloosheid het afgelopen jaar (van ruim 40.000 tot 33.000), maar de werkloosheid in de metaal nam toe met 2,5 procent, ADVERTENTIE f, I 1 - wr Vuilafstotend en kleurecht Verfraait en beschermt Geen onderhoud Voor elk bouwwerk Op elke ondergrond 12 hel dere fris-blijvende kleuren, waaronder spier wit 10 jaar garantie. Vraag nadere documentatie Naam: Adres: Plaats; Tel- nr. zend deze bon, in open ongefrankeerde enveloppe aan: Bouw-Chemie Ziitstra B.V. Machtiging 60. Doorn. Tel03430 - 26 9S Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Tsjecltosiowaak- se schaakgrootmeester Ludek Pach man, die sinds eind vorig jaar in West-Duitsland woont, zat voortaan in Trouw/Kwartet een wekelijkse schaak rubriek verzorgen. De eerste afleve ring staat in deze krant, op pagina 25. Pachmans reputatie in de schaakwe reld berust niet alleen op zijn presta ties in toernooien hij speelde zijn eerste in 1943 en behaalde in 1954 de titel van grootmeester maar vooral ook op zijn werk als schaakauteur en -theoreticus. Van de vele schaakboe ken die hij in de loop der jaren heeft geschreven, is een vierdelig standaard werk over de openingen waarschijn lijk het bekendst. Tot zijn meest re cente publicaties behoort een Duitsta lig boek over de tweekamp om het wereldkampioenschap die de Ameri kaan Fischer en do Rus Spassky vorig jaar hebben gespeeld. Ook buiten de schaakwereld heeft Pachmans naam een zeer bekende klank gekregen, sinds hij zich in 1968, na de Russische invasie in Tsjechoslo- wakije, deed kennen als een fervent tegenstander van degenen die het be leid van Doebtsek afbraken. Hij nam deel aan verscheidene betogingen te gen de Russische invasie en de onder drukking die daarop was gevolgd. Bij een ervan werd hij gearresteerd. Pachman bracht achttien maanden in voorarrest door, voordat hij, in mei 1972, tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Zowel met het oog op het voorarrest ais vanwege zijn verslechterde gezondheid (o.a. het ge volg van hongerstakingen) werd 'hij toen terstond in vrijheid gesteld. Nadat verscheidene pogingen om Tsje- ehosiowakije te veriaten. van de zijde der autoriteiten slechts met getreiter waren beantwoord, kon Ludek Pach man eind november 1972 naar West- Europa reizen. Aanvankelijk was er sprake van, dat hij zich in Nederland zou vestigen, maar de manier waarop de Nederlandse schaakbond (KNSB) een verzoek om hulp had behandeld, ontnam hem de lust daartoe. Hij woont nu in het Westduitse Solingen. Behalve Pachmans eerste schaakru briek staat, op pag. 23 een artikel over onze nieuwe schaak-medewerker, ge schreven door een van zijn Neder landse vrienden. Britse leger pakt protestanten op 9 Optimisme in India rloor honger geschokt 13 Neutralen in Vietnam krijgen kans 13 'Burger van twee werelden' van Aalders 2 Portretten vol pracht en praal 15 Onthutsend boek over kerk en duivels 15 Damesschaatsen geeu topsport 25 Henk Wullenis leert ondanks armoede bij Willem O 23 Overleg over dollar 29 Melkoorlog29 Vakbeweging: steun aan stakers in Suriname luchtmacht verklaarden de nieuwe mi nister niet te zullen accepteren. Daar na liet Bordaberry het volk via radio en televisie weten, dat de nieuwe minister zou aanblijven en riep hij zijn landgenoten op hem te steunen. Gistermorgen plaatste de marine zich achter de president en tegenover de beide andere onderdelen van de strijdkrachten. Voor vervolg zie pag. 9, kolom 3 PPR geeft Den Uyl kans 7 Ontwikkeling kabel-tv wekt ongerustheid 11 Amersfoorts binnenstad onleefbaar 17 Ooievaarsstaml op dieptepunt 17 Op initiatief' van het CNV zal maan dag in het overlegorgaan van de drie centrales worden gesproken over de vorm waarin de aangesloten bonden hun leden zullen oproepen, door giften van hun sympathie en medeleven met de Surinaamse stakers blijk te geven. De vakcentrales willen niet dat de steungelden van de Nederlandse sympathisanten zullen worden overge maakt via het Suriname-comité, omdat dit comité niet zo'n goede verhouding heeft met representatieve organisaties- in Suriname. Het gevaar dreigt dat de 'via het Suriname-comité overgemaakte gelden bij allerlei splintergroepen te recht komen. Het is de bedoeling dat de gelden van de leden van de vak bonden ten goede komen aan de vier Surinaamse centrales, die de stakin gen steunen. De vakbonden zullen gebruik maken van de bankrekening van de Stichting Steun Eigen Initiatief Suriname, een organisatie, 'die zich vooral, richt op de ontwikkeling van specifiek Suri naamse initiatieven, die aan de basis zijn ontstaan. Het vakverbond C'47 van mr. E. Bruma heeft inmiddels in een brief aan het bestuur van de 'Het universiteitsbestuur komt tot de conclusie, dat de studentenraad zich ten doel stelt door middel van de bezetting af te dwingen dat de uitvoe ring van het eollegegeldwet ook voor de cursus 1973-74 zoveel mogelijk wordt verhinderd. Dat is voor het bestuur onaanvaardbaar. De studen tenraad laat zich ervoor lenen de VU als slagveld te kiezen voor hen die met dergelijke middelen de geldende wetgeving saboteren'. In deze situatie is onderhandelen met de bezetters niet mogelijk, aldus het bestuur. De bezetting is 'zinloos en gevaarlijk voor de universteit en be zetters'. Daarom heeft het bestuur de bezetters opgedragen het gebouw on middellijk te verlaten. De voorzitter van de universiteitsraad, dr. P. Küyper, stelde gisteren de be zetters verantwoordelijk voor de scha de die leden van de universiteit hier door ondervinden. Het commentaar van de bezetters op deze verklaringen kan kort worden weergegeven: 'De studentenraad laat zich door niemand gebruiken, maar bepaalt zelf wat nodig is. We zijn niet van plan de bezetting te beëindigen. Er is een aantrekkelijk feestprogram ma voor het weekend voorbereid'. stichting SEIS laten weten graag ge bruik te willen maken van liet aanbod van de stichting om alle financiële hulp te laten lopen via de bankreke ning van de stichting (bij de Ansro- bank Sassenheitn, postgiro 502571). Inmiddels is ook het landelijk orgaan van Surinaamse organisaties in Neder- ADVERTENTIE) .Voor':';.'; 5.--.bevrijdt u een framboésia- [iaticotji: van /ijn verschrikkelijke Zweren 10.- drinkt een ondervoed',- kindje 1. maandlang hieik 100.-helpt u polio-patiëntjes :>,aan'revalidatie.-materiagl 1000.-; installeert u'een. polikliniek 10,000.- bo,üwtu ergens een klein .ziekentniis Eèndrachtswpg 4Q;ftótteróarn,'4'V 'Telefoon Ö1Ö--144888 i land begonnen met een inzamelingsac tie. De ontvangen gelden komen-in een steunfonds, dat de stakers in staat zal stellen 'de strijd tot het einde door te voeren'. In het landelijk or gaan werken samen het actiecomité Rotterdam, de socialistische beweging van Surinamers in Amsterdam, de Surinaamse studentenverenigingen in Utrecht en Wageningen en de werk- groepen Suriname in Delft, Leiden en Groningen. Het Surinaamse bevrijdingsfront in Nederland distancieert zieh van de inzamelingsacties door de Surinaamse bewegingen in Nederland, De heer Henry Cairo van het Subefro zei dat met deze oprnepen de onjuiste indruk wordt gewekt als zou er een landelij ke organisatie bestaan. Het Subefro steunt net als de Nederlandse vakbe weging de actie van dé Stichting SEID in Sassenheèm. De Surinaamse .studentenunie in Lei den en het Suriname-comité in Am sterdam hebben gisteren een verkla ring afgegeven, waarin zij zeggen 'met afschuw' te hebben kennis geno men van 'de politieterreur in Surina me" en waarin onmiddellijke vrijla ting van alle "gearresteerde leiders personen wordt gevraagd. - Het Rotterdamse actiecomité 'Bij stand in Suriname nu'-' wileen beroep doen dp minister Geerisema (die: in de.„Nederlandse- regering de porté- r'feMpêï:yah;.:Surihaamsè'r-ènVAntiffiann-'j sé zaken beheert): en.de Nederlandse vakbeweging om samen met de Suri namers ha te gaan wat ér moét gebeu ren om het rijksdeel gezond te ma ken. In de vergadering van de minister?:, raad .in Dén Haag is gistermorgen de toestand in: Suriname nauwelijks ter sprake gekomen. De vergadering wérd bijgewoond door de Surinaamse gevol machtigde minister in Den Haag, dr. J. D. V. folanen. Minister Geeri sema zei na afloop van de vergadering dat er van Suriname uit geen verzoek was binnen gekomen voor bijstand van Nederlandse troepen bij het op treden tegen de stakers/Volgens mi nister Polanen hoeft een dergelijk verzoek ook niet te worden verwacht. Op het Surinamehuis bevestigde men Voor vervolg zie pag. 5, kolom 1. /(ADVERTENTIE/ "ïauto Radio cn tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar Dichtbij en verder Maandbladen Beurs Familieberichten Puzzel 6 6 6 7 7 7 X 12 19 Postïegcls 19 noteer als nieuwe abonnee ■UW een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUMMER 364 ROTTERDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1