Toepolew stort bij Praag neer: 77 doden Laatste gesprek bonden-Hoogovens Prof. Schouten: snel ingrijpen nodig Olie in Roer door sabotage Looddamp treft stadskinderen krant bon K 1 1 1 k Het Kwartet Hele stenen zoeken n Hanoi 'Gediscrimineerde' juriste moet kosten kort geding betalen In deze krant Jongen doodgereden automobilist rijdt door Miljoen schade bij fabrieksbrand Doden bij botsingen Fiat duurder maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is, Geen bezwaren tegen afschieten zwanen Ultimatum loopt vandaag af BÜiter^: Bedenking Kunst Echtpaar omgekomen door defecte kachel Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Door de waardevermindering van de dollar staat het voor 1973 afgesloten Centraal Akkoord op losse schroeven. De concurrentiepositie van ons land is door deze waardevermindering zo verslechterd, dat snel ingrijpen noodzakelijk is om te voorkomen, dat we weer met een toename van de werk loosheid te maken krijgen. fiy i3 Lynch discussieert met huisvrouwen DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 69ste jaargang no. 222 CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t,n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd, Bezorging vanaf 08.30 uur PRAAG (UPI, Reuter) Een Russisch passagiersvliegtuig is gisteren in vlammen neergestort op het Ruzyne-vliegveld van Praag, waardoor 77 inzittenden om het leven gekomen zijn. Er waren 22 overlevenden. De Toepolew 154 klapte tegen de grond juist binnen de grenzen van het vliegveld. Het toestel miste een drukke verkeersweg, die vlak langs het vliegveld loopt, en belandde 10 meter voor de landingsbaan. Het brandende vliegtuig trok ee nlang spoor van onderdelen achter zich aan. Beide vleugels werden afgeslagen en de staartvleugel werd in stukken ge slagen. Het toestel brak ook in stuk ken. Motregen W./kL? t'rv ...wij kunnen onze 'zang' wel zingen 30B Deze foto werd gemaakt in het centrum van Hanoi waar nog maar kort geleden door de bommenregen, huizen en bezittingen van honderden families verloren gingen. De ruïnes worden opgeruimd. Noodwo ningen worden neergezet om de daklozen een voorlopig onderkomen te geven. Foto: hier zoekt men naar stenen die gaaf zijn gebleven. Binnenland .Van onze sociaal-economische redactie Verbazing over gebaar naai: - Kerk Sport Economie RITA S -s 'Ik heb ruzie met die twee jon gens aan de overkant tl pi De Rotterdammer »ootaafjsla.*inde prol, christelijke dagbladen •„Stantvastich Is ghebleven mijn hort In toghenspoetl" Of de brand voor of na de klap op de grond uitbrak, is niet duidelijk. De brand begon in het midden van het toestel en kroop daarna naar voren. 'We hoorden mensen tegen de nood uitgangen bonzen, toen het brandde', vertelde één van de ooggetuigen, 'maar ze konden er niet uit komen omdat het metaal verbogen was, Toen we eenmaal binnen waren, was het al te laat en was alles totaal uitgebrand'. Bemanningsleden konden uit de raampjes van de cockpit klauteren. Een paar eerste-klas-passagiers konden hen volgen. Tot de overlevenden be horen 14 passagiers en 8 bemannings leden. Het ongeluk is het vierde dat Aeroflot binnen een jaar treft. In oktober stortten twee toestellen neer: in Moskou (176 doden) en aan de Zwarte Zee (100 doden). In mei stort te een toestel neer in de Oekraine. waarbij 108 mensen omkwamen. Van een verslaggever DEN HAAG De juriste Dorelys Yrizarry-Kraakman uit Utrecht moet zelf de honderd gulden betalen die het kort geding kost, dat zij tegen de staat had aangespannen over een vol gens haar discriminerende personeels advertentie. Zij heeft de staat ten onrechte gedagvaard, zei de vice-presi- mr. B. Pronk, in zijn uitspraak in het geding. De directie verdragen van hét mims: terie van buitenlandse zaken had een 'mannelijke jurist' gevraagd. Mevrouw Yrizarry die naar de betrekking had' willen solliciteren, vond dat discrixni- natie. Informatie bij het ministerie' leerde haar echter dat de aanduiding 'mannelijk' op een misverstand ,-bë^ rustte en dat zij ook kon solliciteren. Bovendien zegde het ministerie toe een> nieuwe advertentie te zullen plaatsen, waarin de gewraakte aandui ding achterwege zou blijven. 1 Mr. Pronk zei in zijn uitspraak dat mevrouw Yrizarry wist dat het om een misverstand ging en dat zij kon solliciteren. Zij is ten onrechte tot een procedure overgegaan, aldus mr, Pronk. De zaak heeft wel tot gevolg gehad dat er tijdens het vraag-uurtje ia de Tweede Kamer op is ingegaan. Minis ter Geertsema zei de Rijkspsychologi- sche Dienst gevraagd te hebben er op te letten dat in personeelsadvertenties van de rijksoverheid geen voorkeur voor een mannelijke of een vrouwelij ke kandidaat wordt uitgesproken wan neer daarvoor geen duidelijke nood zaak is. In het algemeen veel bewolking met vooral in de ochtenduren hier en daar wat motregen en mist. Meest matige wind uit west tot noord west Maximum-temperaturen rond 8 gradeö Celsius. Morgen en overmorgen: vrij zacht met af en toe regen of motregen, en vooral later perioden met zon. Morgen zon op: 07.44 onder: 18.05 maan op: 23.34 onder: 08.35 ¥ip «IH PTT r.-'i van de raad van bestuur van Hoogovens YELSEN - Op verzoek, v hebben de drie industriebonden gistermiddag, 'een laatste gesprek gevoerd "öm tot een oplossing van het CAÖ-eonflict te komen'. Na afloop van dit gesprek deelden vakbondsbestuurders mee, dat het onderhoud 'zeer teleurstellend was verlopen'. Breznjewri Luchtmacht), Laos Volgens de bonden bood Hoogovens geen nieuw perspectief en herhaalde de onderhandelingsdelegatie reeds in genomen standpunten. Nu ook deze poging om het conflict op te lossen is mislukt, lijken acties bij de Hoogovens onvermijdelijk Bij de industriebonden van NVY en NKV wordt vanmorgen de laatste hand aan de actiemodellen gelegd. De industrie bond CNV doet, zoals hekend, op grond van een uitspraak van de leden vergadering niet mee aan eventuele acties. De bond is wel bereid aan stakers een stakingsuitkering te ge ven. Het ultimatum dat de industrie bonden aan de directie van Hoogo vens hebben gesteld loopt vanmiddag om 17.00 uur af. Inmiddels hebben drie ondernemings raadsleden bij Hoogovens allen behorend tot de Algemene Vereniging van Hoogovenpersoneel —door mid del van ingezonden brieven protest aangetekend tegen eventuele stakings acties van de industriebonden. De overige 21 ondernemingsraadsleden allen behorend tot de industriebonden hebben hangend het CAO-fonfliet het overleg met de directie opge schorst. verzoek van de industriebonden heb ben 1880 NVV- en NKV-leden zich voor staking verklaard. De stemming onder de CNV-leden om tot actie 3 over te gaan leverde zelfs niet de vereiste meerderheid op', aldus de drie ondernemingsraadsleden. Volgens ~v de drie blijkt hieruit dat het overgro te deel van het personeel niet heeft meegestemd over het stakingsvoorstel en is op generlei wijze gebleken dat men vóór is. De drie leden, die van mening zijn dat de meerderheid tegen staken is, distantieert zich van elke vorm van actie. Zij vinden stakingsac ties zinloos en gevaarlijk De drie leden van de algemene Vere niging van Hoogovens-personeel wij zen erop dat er bij Hoogovens ruim 23.000 personeelsleden werken. 'Op Van een verslaggever ENSCHEDE In Enschede is gister middag in een uur tijd de tentenfa- briek Henry Moring in de as gelegd. Volgens de eerste berichten bedraagt de schade meer dan een miljoen gul den. De brand brak omstreeks half twee uit in de zeilmakerij van het bedrijf, dat een oppervlakte besloeg van onge veer 3500 vierkante meter. Van een verslaggever IJSSELMUIDEN De 23-jarige Coen Dokter uit Usselmuiden is omgeko men toen hij bij een inhaalmanoeuvre met zijn auto tegen een boom reed. HAAKSBERGEN De negentienjari ge H, Doornbos is omgekomen toen twee auto's frontaal tegen elkaar bot- stea EMMEN De 13-jarige Herman van Boven uit Klazienaveen is zondaga vond dood aangetroffen in de berm van een weg op de grens van zijn woonplaats en Erica. Politie-oader- zoek wees uit, dat de jongen die op ■een flets reed, van achteren moet zijn aangereden door een automobilist in een rode Fiat 850 of 12. De fiets werd enkele meters verderop in een sloot gevonden. Volgens de politie zijn een koplamp en de voorruit van de auto vernield. Wie iets van het ongeluk heeft gezien, wordt verzocht zich bij de politie van Emm en te melden. EINDHOVEN De 26-jarige L. N. Bouhuys uit Heerlen kwam om het leven toen op de rijksweg van Eind hoven naar Weert bij Waalre zijn personenauto, die in'de richting Eind hoven reed, van achteren aangereden werd door een andere personenwagen. Gemeexiscliapsbond heeft nooit kerkje gespeeld2 Politieke films10 MYV nog onevenwichtig. Unilever streeft naar sta biele winstgroei 15 Boekcnelalage Men schrijft eq$ Radio en tv Strips, ienlUeton Becept Dichtbij en verder Kameragenda Beurs Furzel 7 5 8 11 BEST De 59-jarige G. M. Steenbak kers en de 57-jarige vrouw A. Steen bakkers-De Graaf zijn door koolmo- noxdevergiftiging omgekomen. Ver moedelijk is een defect in de aardgas kachel de oorzaak geweest. De vrouw moet zondagavond gewoon naar bed gegaan zijn, de man werd levenloos in een stoei gevonden. Pas maandag werd het ongeluk ontdekt toen een employé van de schoenfabriek, waar de heer Steenbakkers werkte, kwam informeren waarom deze niet op zijn werk verschenen was. De poi.tie for ceerde de toegang tot de deur en deed de verschrikkelijke ontdekking. VARSSEVELD De 62-jarige brom fietser H, L. Schuurman uit Varsse- veld is bij Silvolde in botsing geko men met een vrachtwagen en op slag gedood. Centraal Akkoord op de tocht door devaluatie dollar If ui 5.1 H Tot deze uitspraak komt prof. dr. D. B. Schouten, hoog-ieraar economie aan de Katholieke Hogeschool in Til burg, in het laatste nummer van het NKV-blad 'Ruim Zicht'. Prof. Schou ten is kroonlid van de SER en voor zitter van de commissie van economi sche deskundigen uit de SER, die jaarlijks een rapport moet opleveren over de sociaal-economische situatie van ons land. Volgens prof. Schouten moeten rege ring en bedrijfsleven snel weer om de tafel gaan zitten om de afspraken uit het Centraal Akkoord te herzien. Er moet een grotere beperking van de stijging van ionen en prijzen worden overeengekomen. Om te voorkomen dat de werkgelegenheid de dupe wordt van de devaluatie van de dollar moet de loonsomstijging van 13.5 tot II procent worden teruggebracht 'Al leen dan kunnen we blijven concurre ren met het buitenland', zegt prof. Schouten. 'Om te voorkomen dat deze verlaging een vermindering inhoudt van het reëel besteedbaar inkomen, zai de overheid tijdelijk de loon- en inkomstenbelasting evenredig moeten verlagen', vindt hij. Dit moet volgens hem geen' problemen op te leveren gezien het overschot op debetalingsba- lariS vah Ongeveer 3,5 miljard galden. - Dóór tfit ovérsehot kan zander be- '~t~ nieuw, j na-' 'vérlcwp^'-vah^ïtfd iweer-kante worden ingenomen door de overheid. Rndgetaire moeilijkheden hoéven bij dit systeem niet te ontstaan. De dollardevaluatie is volgens prof. Schouten op een moment gekomen dat de ontwikkeling van de wekgele- stellen voor werkgelegenheidsproject ten. Er zijn volgens hem enorme bedragen nodig om een betrekkelijk klein aantal mensen aan werk te hel pen. Hij verwacht meer heil van het scheppen van een gunstig investe ringsklimaat voor het bedrijfsleven. Prof. Schouten is daarom tegen een grotere invloed van de overheid op investeringen. 'Voor een goed investe ringsklimaat is wat vrijheid nodig. Als investeringen publiekelijk door ambtenaren moeten worden gecontro leerd, zal de traagheid van de bureau cratie de ondernemers niet alleen af schrikken, maar ook een slagvaardig heid beleid onmogelijk maken*, zo besluit hij. genheid zich weer langzaam ten goede zou keren, mede door de matigingsaf spraken, die in het Centraal Akkoord zijn bereikt Met name de vooruitzich ten voor 1974 en 1975 waren optimis tisch. In die jaren zouden we een belangrijke verbetering van de werk gelegenheid kunnen verwachten. 'Ik voorspel nu dat de situatie wat de werkgelegenheid betreft zal verslech teren ais we niet snel de inflatie graad verminderen', zegt prof. Schou ten, die meent dat het aantal-werklo zen door een langzame stijging van het loon- en prijspeil kan worden teruggedrongen van 114.875 nu (janu ari '73) tot ongeveer 80.000. Dager kan volgens hem niet, dat cijfer 80.000 is een soort vloer. Persoonlijk ziet hij die vloer nog iets hoger, op twee procent ofwel 85.000. Als men onder die 'vloer* komt, ontstaat een zuigkracht en komen er weer duizen den buitenlandse werknemers het land in. Prof. Schouten noemt twee procent werkloosheid, mits goed ge spreid over het hele land, een erg laag aantal, wanneer men bedenkt dat voortdurend een groot aantal mensen even werkloos is tussen twee opeen volgende betrekkingen, 'Twee procent houdt maareen fractie van een pro- nacht van zondag op maandag de cent «wnwaug werkloos is.,Ik ver- veatiti«-imenb<W4'Viiiert«We ero* warnet te^nSt s t toï» aldusTitór. SchoötQt W'estfMenf: Daardoor Is 4KÖ0Ö Ster ONGEZOND .te, te. Ongezond vindt de Tilburgse hoogle raar de manier waarop de overheid probeert de werkloosheid te bestrij den: miljoenen guldensbeschikbaar DUSSELDORF (DPA) Ais gevolg van een sabotagedaad is gisteren een grote hoeveelheid olie terecht geko men in de Roer, een zijrivier van de Rijn. Een onbekende heeft in de* olie weggevloeid. Volgens de politie heeft iemand die in de buurt woont zondagnacht ver dachte geluiden gehoord, waarna hij door het raam van zijn huis zag hoe een stroom olie uit de tanks over de straat liep. Hij waarschuwde de poli tie, die rampen-alarm afkondigde. Om dat een deel van de olie al in de Roer was gelopen moest de brandweer een oliedam aanleggen in het riviertje. ROME (AFP/DPA) Drie miljoen gróte-stadskinderen op de wereld lij den in zekere mate aan loodvergifti- ging, veroorzaakt oor looddampen in het vervuilde milieu, waarin zij moe ten leven en 25 percent van hen heeft een hoeveelheid lood in het.bloed dat de vastgestelde grens te boven gaat Tot deze conclusie is een groep Itali aanse geleerden gekomen die in sa menwerking met de wereldgezond heidsorganisatie in 18 landen een on derzoek heeft ingesteld naar de gevol gen van de milieuvervuiling op de gezondheid van de mens. De Ierse premier Jack Lynch heeft zich enthousiast in de campagne voor de komende verkiezingen gestort en spreekt hier huisvrouwen tóe in de stad Athlone. De partij van lynch, de Fianna Fall moet alle zeilen bijzetten om een nederlaag te voorkomen tegen de Laboor-partij en de Fine Gael, die van plan zijn een coalitieregering te vormen, als zij de verkiezingen winnen. AMSTERDAM Met ingang van vandaag zullen de Fiat auto's, typen 124, 128 en 130 drie procent duurder zijn. De overige typen, ook het meest verkochte 127-modeI, blijven voorlopig in prijs onveranderd. Naam: ■uw een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebtu vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: maand kwartaal Plaats:, Naam Adres Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) □handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig ais u op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUMMER 364 ROTTERDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1