JsSS Monetaire crisis nog niet opgelost Allendes linkse coalitie gaat nederlaag tegemoet r Drama in Khartoem S geëindigd met overgave terroristen s Ajax pronkt weer op eerste plaats jHet Kwartet s Studeer thuis S een daglengte voor! in politiek, kunst en sport. Komend weekeinde weer beraad EEG-mïnisters van financiën Reformateurs mogelijk op de wip Valutamarkten hele week dicht Nelissen: zweven EEG-valuta's niet uitgesloten In Italië blijft vloeken strafbaar Talenkennis is toekomst Schietpartij in woonwagenkamp In deze krant op de bres voor een sterke christelijke pers! Zacht S MENPFiAKIWUMÏHIllS J X -O X MAANDAG 5 MAART 1973 69ste jaargang no. 233 CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Dt Aid. Bezorging vanaf 08.30 uur BRUSSEL De ministers van financiën van de negen EEG-Ianden hebben tijdens hun spoedzitting in Brussel besloten definitieve stap pen met betrekking tot de huidige monetaire crisis uit te stellen tot het komende weekeinde. De valutamarkten van de EEG-landen zul len de hele week gesloten blijven. PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPI) Een ongekend hoog percentage Franse kiesgerechtigden heeft de Gaullistische regeringscoalitie in de eerste stembus- Computers voorspelden vannacht: Zogezegd Het Evangelie is het enige ver trekpunt voor det vorming van de nieuwe ongedeelde christen democratische partij. President Allende van Chili heft ter afsluiting van de verkierings- campange een persconferentie voor buitenlandse journalisten ge geven. Een van zijn uitspraken onderstreepte hij met een klap op de tafel. Tivee van de vijf gijzelaars in leven FBI op zoek naar naarde volle vaas O^jsi dit is het signalement, man nen KHARTOEM (UPI, AP, Reuter, AFP) De acht Palestijnen, die drie gijzelaars in koelen bloede hebben doodgeschoten, hebben zich gisteren overgegeven aan de Soedanese autoriteiten. Twee gijzelaars hebben het drama overleefd. k .«nmimuui» rondè ernstige verliezen bezorgd Heinz Schilcher en Arie Haan feliciteren Johnny Rep die met twee doelpunten de Ajax-produktie tegen Feyenoord voor zijn rekening nam. Binnenland Huijsen contra Steenkamp... 5 Specialisten boos 5 Na 22 jaar voor rechter4 Buitenland Thieu: bittere pillen7 Engeland weer in last 7 Kerk Bisdom Rotterdam niet apart 2 Kunst 'Wie zei er ook weer, dat ik al tijd de ruiten brak?' Naar inhoud en overtuiging een krant - 1 die gezien is mapje postpapier met enveloppen; AJC i(0tt6rfl3IHIll6r O- •XI De Rotterdammer vooraanstaande I pro!, christelijke dagbladen „Stantvastlch la ghebleven mijn hart in taghenspoetl" Intussen zuiier de monetaire deskun digen van de EEG-landen het mo netair comité plus de gouverneurs van de centrale banken zich bezig houden met de situatie en voorstellen uitwerken voor een oplossing van de crisis. Deze voorstellen zullen vervol gens worden voorgelegd aan de nieu we bijeenkomst van de EEG-ministers van financiën. De EEG-landen willen voorts een bij eenkomst van de 'Groep van Tien' (de rijkste Inudstriëie landen van de we reld, waartoe ook de Ver. Staten en Japan behoren.) Zo mogelijk op don derdag of vrijdag ak. Een en ander op voorstel van Giseard d'Estain, de Franse minister van financiën, die van mening ls, dat 'ook de Ver. Staten hun verantwoordelijkheden dienen te kennen in de huidige monetaire cri sis.' Naar in Brussel verluidde, zouden de meeste EEG-landen zich hebben uitge sproken voor een gezamenlijk zweven van de EEG-valuta's ten opzichte van de dollar. Frankrijk zou hiertegen echter grote bezwaren hebben gehad. Giseard d'Estaing zou van mening zijn, dat de wisselkoersen, zoals die na de jongste devaluatie van de dollar (op 12 februari j.l.) waren vastgesteld 'goed* zijn. Hi' meende dat 'aet daar om niet nodig was risico's te nemen, waarbij de bestaande koersen zouden worden verstoord.'Het laten zweven van de EEG-valutas zou neerkomen op een toegeven, dat wij hebben ver loren', aldus Giseard d'Estaing. Het besluit om voorlopig geen stap pen te doen in de monetaire crisis komt in het bijzonder Engeland en rankrijk gelegen. De Engelse minister van Financiën Barber, moet dinsdag zijn begroting bij het parlement in dienen. In Frankrijk moet de tweede ronde van de verkiezingen nog ko men. Deze wordt a.s. zondag gehou den. Zie verder pagina 5 Se kolom. Gaullisme lij dt forse verliezen SANTIAGO «Reuter, UPI) Toen vannacht ongeveer vijf procent van de stemmen in Chili waren geteld, leek de linkse coa litie van president Allende een nederlaag tegemoet te gaan. Computers voorspelden toen dat het rerhUe blok meer dan vijftig procent van de stemmen zou halen. Het was echter nog niet zeker of rechts ook de fei begeerde tweederde meerderheid in het congres zou balen. Die meerderheid is nodig om Allende, wiens ambtstermijn pas in 1976 afloopt, weg te kunnen stemmen. De linkse coalitie bezette tot gisteren 18 van de vijftig se- naatszeteis en 54 van de 150 zetels in het huis van afgevaardigden. Omdat bij de vorige verkiezingen de christen-de mocraten en andere rechtse groepe ringen zeer verdeeld optrokken, koa Allende aan de macht komen. Bij de verkiezingen die gisteren zijn gehou den, vormde rechts een gesloten blok. Als de regeringscoalitie meer dan vijf tig procent van de stemmen zou ha len. zou het socialisme ruim baan krijgen in Chili, maar daar zag het vannacht niet naar uit. Als links een derde van de stemmen verovert, kan Allende in ieder geval nog alle tegen zijn program gerichte initiatieven van het congres met zijn veto blokkeren. Krijgt de oppositie een tweederde meerderheid in beide kamers dan kan zij Allende zelfs tot aftreden dwingen. De uitslag van de stemming wordt van daag pas verwacht. De stembureaus zijn gisteravond om 8 uur onze tijd gesloten. In tegenstelling tot de ver kiezingscampagne, die met veel geweld gepaard ging, is het gisteren opmer kelijk rustig gebleven in Chili De stembureaus werden dan ook goed be waakt door militairen. President Allende en zijn vrouw heb- Prof. Steenkamp op het Arjos- forum in Utrecht. ben gistermorgen hun stem uitgebracht in een schoolgebouw vlak bij htm huis. Dat is de wijk Las Condes in Santiago, een sterk tegen de link;»» regering ge kant deel van de stad Toen hij het stembureau verliet, juichten sommige toeschouwers, maar anderen floten en jouwden de president uit De menigte werd door militairen op veilige af stand gehouden. Reactie van Allende: 'Je kunt, ten-minste zien dat We nog in een vrij land leven'. Veel bewolking met later op de dag wat regen of motregen. Me rendeels matige zuidwestelijke wind. Maxima omstreeks 9 gra den. Vooruitzichten voor morgen cn overmorgen: vrij zonnig maar aanvankelijk plaatselijk nog re gen. Temperaturen boven nor maal. Morgen zon op: 07.15, onder: 18.28; maan op: 07.17, onder: 20.53. i i Het zijn de ambassadeur van Saoedi- Arabië Abdoellah al-Malhoek en de Jordaanse diplomaat Adly al-Nasser. Ook de vrouw van de ambassadeur van Saoedi-Arabië, die bh haar man wilde blijven, is ongedeerd. Ambassadeur al-Malhoek heeft giste ren gezegd, dat de Palestijnse terro risten van bet begin van de gijzeling van plan zijn geweest de twee Ameri kanen en Beig te doden. De Belgische diplomaat Guy Eid, die van gemengd Arabische afkomst was, hadden zij toegesnauwd: 'Jij, vuile jood, wordt het eerst doodgeschoten'. Door zijn donkere uiterlijk meenden de Palestij nen dat Eid jood was. De vermoorde Amerikaanse ambassa deur Cie Noel, zijn zaakgelastigde Curtis Moore en de Belgische zaakge lastigde Guy Eid, waren donderdag, toen de Palestijnen de ambassade van Saoedi-Arabië, waar op dat moment een receptie werd gehouden, binnen stormden en de vijf mannen gijzel den, vastgebonden. De twee Arabische gijzelaars mochten los op een stoel zitten. De acht aanvankelijk werd aange nomen dat er zeven overvallers waren geweest hebben zich gistermorgen overgegeven, nadat de regering van Soedan geweigerd had in te gaan op hun eisen. De Palestijnen wilde een vliegtuig hebben om met hun twee overgebleven gijzlaars Soedan uit te kunnen vluchten. Zij wilden niet meer zeggen waar ze heen wilden. Eerder toen alle gijzelaars nog leef den, hadden ze laten weten naar Ame rika te willen vliegen. Volgens Amerika zouden, ze van plan zijn geweest op een vliegveld in Amerika hun gijzelaars te doden teneinde zo veel mogelijk publiciteit te krijgen de schok zo groot mogelijk te maken. Tal van regeringen, ook in Arabische BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie is er voorstander van dat de munten van de negen EEG-ianden gemeenschappelijk gaan zweven ten opzichte van de dollar. Dat wil zeg gen, dat de EEG-lidstaten ophouden met het verdedigen van de pariteit van de dollar. De Nederlandse minister van financiën. Nelissen, zei zondag avond, toen de eerste gespreksronde van de ministers van financiën achter de rug was, dat hij een besluit in die richting niet uitgesloten acht De Europese Commissie vindt voorts, dat de EEG-landen de waarden van hun munten moeten houden binnen de al veel eerder afgesproken marge van 2,25 procent. In de derde plaats wil ze. dat andere tanden Cbijv. Noorwe gen) de mogelijkheid krijgen zich bij het 'monetaire EEG-gedrag' aan te sluiten. De Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur van de EEG', heeft verder opnieuw aangedrongen op het tegengaan van alle speculaties in de EEG-landen door het treffen van res trictieve maatregelen. Op enige ter mijn wil ze tenslotte een aanpassing van de kredietverleningsmechanismen van de negen EEG-iidstaten. Da* zou een aanpassing qua omvang en qua tijdsduur moeten zijn. ROME (CIC) Vloeken blijft in Italië strafbaar. Het vloekverbod is niet in strijd met de in de grondwet gegarandeerde vrijheid van menings uiting. Dit heeft het Italiaanse consti tutionele gerechtshof uitgesproken in de zaak van iemand, die zich bij zijn vloeken op de grondwet meende te kunnen beroepen (ADVERTENTIE) Vlot talm spreken betekent: carrière maken, voor vol worden aangezien, Internationaal mee kinnen. Snaak. Frans. Duits. Soaaas Engels, Frans, Duits, Spaans k of Italiaans via de nieuwste |J methode: het talenptaktikuns per band/cassetterecorder. Dui zenden enthousiaste cursisten. Onze cursussen lijn o.a. in gebruik bij De Centrak Opleidingsdienst van de PTT, Universiteit en veel grote bedrijven. Verruim uw blik en bouw aait uw toekomst met UW PRTVÊ-TALENPRAKTIKUNL 1 landen, hebben de moord op de drie diplomaten afgekeurd. Saoedi-Arabië heeft al laten weten dai het de hulp aan de Palestijnse bevrijdingsbewegin gen zal verminderen en wellicht ge heel staken. Dat 20U een gevoelige klap voor de Palestijnen zijn, omdat Koeweit dan mogelijk zal volgen en deze twee rijke olielanden financieren een groot deel van de activiteiten van de Palestijnen. Saoedi-Arabië zal ook de positie van de duizenden Palestij nen in het land 'nader bezien'. Zie ook pag. 7 DEN HAAG In en bij de woonwa genkampen in Nieuwerkerk aan de IJssel en Zoetenneer zijn in de nacht van zaterdag op zondag schoten geval len. Er werd niemand gewond. De enige schade werd aangericht door een verdwaalde kogel, die door een ruit van een woning aan de Bleiswijk- seweg in Zoetermeer sloeg. Aanleiding tot de schietpartij was een ruzie, waarbij een pas uit de gevange nis ontslagen man in liet spel was. De man, die oorspronkelijk in het Zoeter- meers kamp woonde, was verhuisd naar Nieuwerkerk, maar ontliep daar mee de vete niet In zijn nieuwe woonplaats werd hij door zijn vroegere kampbewoners be schoten. Voor de Nieuwerkerkers was dat reden de Zoetermeerse schutters te achtervolgen, waarna in het Zoeter- meers kamp opnieuw een schietpartij volgde. De politie tilt niet zwaar aan de ruzie en spreekt alleen over machtsvertoon. Het zou niet de bedoeling zijn ge weest mensen te raken. UtHUlUIUnil rt (N.B.) Tel. (04131) 1637 of 4S37 BON voor brochure en gratis proefles plus proefbaod/ procfcassette {streep door war u niet wenst): D Engels Frans D Duits O Spaans O Italiaans (vakje zwart maken) Naam: ■Woonplaats: - Bezit wel/geen. band/cassette recorder. r Mi (2end bon in envelop zon det posuegel aan antwoordnummer 3, V 'ca. N. Br.) Dit blijkt uit de eerste resultaten van de gisteren gehouden parlementsver kiezingen en uit voorspellingen die na sluiting van de stemlokalen via com puters zijn gedaan. De linkse opposi tie van socialisten en communisten (Unie van Links) heeft een forse sprong vooruit gemaakt Maar pas zondag, na de tweede stembureauron de. zal bekend zijn hoe de 490 Frarse parlementszetels worden verdeeld. De gaullisten bezetten nu tweederde van het aantal zetels. De Franse staatsomroep O RTF heeft gisteren kort na sluiting van de stem bureaus de computervoorspelling be kendgemaakt dat de gaullisten rond 35 proccent van de stemmen zullen verwerven. De Unie van links zou kunnen rekenen op ca. 45 proeent en de 'derde macht", de Reformateurs van Lecanuet en Servan-Schreiber zou omstreeks 15 procent van de stemmen gaan winnen. De zender Radio Euro pa I volgt met een computer prognose Lecanuet van 37 pet voor de gaullisten, 45 pet voor de Unie'van Links en 13 pet voor de Reformateurs. Later op de avond voorspelde het Franse persbureau AFP een percenta ge van 36 pet voor de gaullisten, 46 pet voor links (22 pet voor de com munisten en 21 pet voor socialisten) Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft zater dagavond een geslaagde aanslag op de koppositie van Feyenoord in de eredivisie gepleegd. De Amster damse formatie legde in het Olym pisch Stadion een mogelijke basis voor prolongatie van de landstitel: 21. De uitslag doet vermoeden dat er sprake is geweest van een spannend duel, maar in feite heer ste Ajax voortdurend. Twee tref fers van Rep die beide een gevolg waren van blunders van Feyenoord- doelman Ger Reitsma gaven Ajax al in de openingsminuten een ri ant uitzicht op succes. De Europese kampioen verzorgde in do eerste helft een voortreffe lijk brokje amusement, maar nam na de pauze mede gelet op de woensdagavond te spelen wedstrijd tegen Bayem Mnchen duidelijk gas terug. Zelfs toen bleek het aangeslagen Feyenoord niet de kracht te kunnen vinden om als nog een hels offensief te ontkete nen. De opening van het Belgische weg- seizoen. de traditionele Omloop van het Voik, maakte duidelijk dat de verhoudingen bij de beroeps renners nog niet gewijzigd zijn. Eddy Merckx liet in de slotfase op mysterieuze wijze Roger de Vlae- minck 'staan.' Archipel veroverde in een enerverend duel met Ons Eibernest de microtitel korfbal. en 14 pet voor de Reformateurs. Daar uit bleek dat de tendens in de verkie zingsuitslagen ongewijzigd was geble ven. De eerste verkiezingsuitslagen die gis ternacht uit de diverse districten kwa- men lieten een nek-aan-nek-race tus sen gaullisten en links zien. Het wa rn echter verkiezingsresultaten uit vanouds gaullistische bolwerken. Uit het stembusresultaat blijkt fiat de gaullisten ook op het hei welgezinde platteland fors achteruit zijn gegaan. De Fransen zijn gisteren massaal naar de stembus gegaan. De opkomst was tussen de 81 en 82 procent. Dit is een ongekend hoog percentage In 1967 trok ruim 67 procent naar de stembus en toen werd dit een record-opkomst genoemd. Het uitstekende weer en het grote belang van de verkiezings strijd worden els oorzaken gegeven voor de grote belangstelling. Blijkens de eerste stembusresultaten zijn reeds diverse gaullistische kop stukken na de eerste verkiezingsronde zeker van een parlementszetel Zij verwierven meer dan de helft van de uitgebrachte stemmen en hoeven daar door niet aan de tweede ronde, aan staande zondag, snee te doen. Direct gekozen is de 57-jarige Franse pre mier Pierre Messmer, trouw volgeling van generaal de Gaulle, die zich in de verkiezingsstrijd heeft opgeworpen als orthodox-gaullist en fervent bestrijder van de communisten. Daarnaast is ook de 66-jarige minister van sociale zaken Edgar Faure van een tweede stembusronde bevrijd. Faure, een van de meest linkse leden van het gaullistische kabinet, zou een prominente rol kunnen spelen .in een nieuwe regering van gaullisten en Refprinistën (Bet politieke verband van" Lecanuet "eh Servan-Schreiber) in het geval deze Mouvement Reforma teur op de wip zou k»aen te zitten In de eerste ronde zijn verder geko zen de minister van defensie Michel Debré, een hartstochtelijke aanhanger van de politieke opvattingen van de Gaulle, en een van diens premiers en vervolgens Raymond Marcellin, de ul tra-rechtse Franse minister van bin nenlandse zaken. Marcellin is een On afhankelijke Republikein (de partij Zie verder pagina 7, 6e kolom. 'Poppen' vraagt om parodie 2 Boekenetategez Feuilleton en strips 4 Even pimelen4 Radio- en tv-progtamma's 4 Dag maandagf Brieven van lexers S I Nu u door dagblad DE ROTTERDAMMER 's morgens vroeg al alles kunt weten, Uwat voor u het weten waard is. J i ff 4- Van het plaatselijk, V t Ir landelijk en wereldgebeuren. I V in kerk en maatschappij, Kntisch begeleid. Kort en bondig. D O II noteer als nieuwe abonnee Qp gezien mag worden Naam: ^c'rcis Plaat»-. Een postzegel is liiet nodig Betaattper: maand; O kwartaal als u op de enveloppe schrijft: De nieuwe abonnee ontvangt de kront 14 dagen gratis, en bespaart nc unrrconAMMBi» ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Antwoordnummer 364 Rotterdam Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste T|ü "D ff „J pletine schaaltje handige paraatmap met Uto eigen ochtendblad voor Rotterdam (flessen-onderzetter); briefpapier en pen en omgeving

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1