Boven VS niet sneller dan geluid KVP en ARP houden het wellicht op gedogen Deel verkoopsom voor personeel krant op de bres voor een sterke christelijke pers Da Rstterdanmer Wla een abonnae Serie bomaanvallen teistert Ulster Gelukkige hereniging Werf mee Serie aanslagen in Noord-Ierland Consumentenbond gaat exposeren lit deze krant Landbouwer slaat agent een oor af Breznjew half mei naar W.-Duitsland Hanoi positief over betrekkingen met Nederland bon Zonnig SLAAPKAMERS WAffDMEUBELS BANKSTELLEN CHRISTELIJK DAGBLAD VVestblaak 9-11, Rotterdam WOENSDAG 28 MAART 1973 70ste jaargang no. 254 Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Concorde: geen gevaar feE Van onze parlementsredaetie DEN HAAG Het is zeer de vraag of de Tweede- Kamerfracties van KVP en ARP nog verder willen meewerken aan de vorming van een kabinet-Den IJyl. Geen succes Een serie bomaanslagen trok gisteren een spoor van vernielingen door Noord-Ierland. Hier de schade aan een supermarkt in Belfast Zogezegd Bij een tv-loze avond zouden er hiaten vallen in de informatie voor mezelf zag ik liever een telefoonloze avond. Vakbonden over Smarius: Herberg voor vorstin Sport ■i n 1 a—a—e—i RITA 'De buurvrouw was er niet. Ik heb de suiker, die u aan haar terug wilde geven, nu door de brievenbus gestrooid.' 15 n st De Rotterdammer „Stantvastïch is ghebfeven mijn hert in teghenspoet!" Hat «fean ochiondttati voor èlk proteatwita Christelijk gezin Hi Rottatdmn en omgwrtng «i WASHINGTON <UPI, Reuter, AP) De Amerikaanse regering heeft giste ren een verbod uitgevaardigd voor supersonische vluchten boven het grondgebied van de Verenigde Staten. Het Frans-Britse Concorde-project zou hierdoor niet getroffen worden. Een woordvoerder zei gisteren in Parijs dat de Concorde alleen over de oce aan naar New York zal vliegen en al ver voor de Amerikaanse kust niet harder zal vliegen dan het geluid. 'De technologie van onze dagen kan het probleem van de drukgolf bij het doorbreken van de geluidsbarrière in de praktijk nog niet aan', aldus het Amerikaanse bureau voor de burger luchtvaart, dat het besluit gisteren bekend maakte. Vanaf gisteren is het nu verboden boven Amerikaans grondgebied snel ler dan 1200 kilometer per uur te vliegen. Het verbod geldt niet voor militaire vliegtuigen. Verkeersvlieg tuigen mogen wel sneller dan het geluid vliegen als aangetoond kan worden, dat de knal bij het doorbre- niet zonder meer worden uitgevoerd. 'Er waren praktische bezwaren tegen enkele punten', verklaarde de heer Milius, 'zo was uit grondboringen ge bleken, dat er in het noordelijke deel van de wijk dikke kleilagen waren, die bouwen op staal, dus zonder hei werk mogelijk maakten. We hebben toen uit dit deel van het plan de grotere middenstandswoningen wegge haald en hier de eengezinshuisjes neergezet Die arbeiderswoningen kre gen daardoor de mooiste plaats: tegen het Zuiderpark aan. Dat was voor die tijd een nogal revolutionaire gedach te! Achteraf zijn we er erg blij mee, want er is een prachtige overgang C Onze k erhei d over meedoen neemt toe Hoewei het nog steeds niet uitgeslo ten is dat een meerderheid uit deze fracties het kabinet zal willen gedo gen, werd het gisteravond laat nog onwaarschijnlijk geacht dat mr. An- driessen en mr kantjes door hun fracties zullen worden gemachtigd met formateur Burger verder te over leggen. De fracties van KVP en ARP hebben tot laat in de avond vergaderd over de mededelingen die kandidaat-pre mier Den Uyl dinsdag had gedaan in het onderhoud met Andriessen en Aantjes onder leiding van formateur Burger. Het is bij de confessionele fracties slecht gevallen, dat hij tij dens dat gesprek opnieuw geen ruim te heeft gegeven voor een inbreng van KVP en ARP in het kabinetspro- gramma. Andriessen en Aantjes hebben tijdens dit onderhoud alleen inlichtingen ge vraagd over de uitwerking van het progressieve programma, maar hun fracties moeten hebben verwacht dat zij wensen zouden hebben geuit en met concessies van Den Uyl thuis zouden zijn gekomen. De fractielei ders van KVP en ARP schijnen evenwel niet met Den Uyl in onder handeling hebben durven treden, om dat zij vreesden anders ook van hun kant toezeggingen te moeten doen. Intussen hebben beide heren hun fracties moeten meedelen dat-zij geen programmatische successen konden to nen. Dit maakt het bijzonder onwaar schijnlijk dat deze fracties het An- zaal naar Hengelo gemaakt. De trein was 's morgens om vier uur vanuit Hengelo in Olden zaal aangekomen en was op weg naar Duitsland. De machinist stopte op het station Oldenzaal om enkele papleren af te geven. Hij moet verzuimd hebben de remmen van de trela goed vast te zetten. Omdat de baan vanaf Oldenzaal naar Hengelo enigs zins afloopt, begon de trein ach teruit te rijden, tot hij tenslot te, door het enorme gewicht van de 51 wagons een snelheid van 35 km per unr bereikte. De machinist had inmiddels ontdekt dat zijn trein er van door was. Hij zette per fiets de achtervolging in, maar de trein was hem te snel af. Op het station Hengelo bon een lenige rangeerder op de locomo tief springen en het gevaarte tot stilstand brengen. Wanneer dat niet gelukt zou zijn, zon een langzaam in dezelfde rich ting rijdende locomotief de trein hebben moeten afremmen. Volgens de NS heeft er geen enkel gevaar bestaan, omdat het traject dat de trein bereed auto matisch beveiligd was. De spookrit werd bovendien op de bedieningspanelen nauwlettend gevolgd. Kamerlid. A J. Voogd. Zonnige periaden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperatu ren van 9 tot 13 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: hier en daar een bui, later meer zon en temperaturen meest bo ven normaal. Morgen zon op: 06.23 onder: 19.08 maan op: 04.10 onder: 13.18 BELFAST (UPI, Reuter). In Ul ster zijn gisteren weer een hele serie bommen ontploft, die grote schade hebben aangericht. Er vielen daarbij geen slachtoffers. Wel is er een dode gevallen bij een hevige schietpartij tussen militairen en guerillastrijders. De militairen ontdekten het lichaam van een van de leden van het geheime Ierse Republi keinse leger (IRA) nadat de rest op de vlucht was geslagen. De bommen die gisteren in Belfast en Londonderry ontploften, gingen alle maal binnen een uur af. Van te voren waren waarschuwingen gegeven. De politie van Belfast wordt over stroomd met tips van mensen die iets menen te weten over de daders van de moord op drie Britse militairen. Vorige week vrijdag lokten twee meisjes een groep Britse soldaten naar een feestje. Toen zij daar aan kwamen, werden drie soldaten dood geschoten met machinegeweren. De twee meisjes, en de mannen die de schoten losten, zijn nog voortvluchtig maar een politiefunctionaris zei giste ren dat de meer dan 2500 tips de kans groot maken dat de daders spoedig gegrepen kunnen worden. Van een verslaggever ROTTERDAM De Consumenten bond gaat produkten, die aan een vergelijkend ondenoek zijn onderwor pen gedurende een aantal weken in het Bouwcentrum in Rotterdam expo seren. Het gaat om produkten op het terrein van bouwen en wonen, waar onder ook apparatuur, die in huis gebruikt wordt. Zowel de consumentenbond als het bouwcentrum achten het nuttig dat aspirant-kopers van de onderzochte produkten op de expositie in één keer een goed overzicht kunnen krijgen van wat er op dat gebied te koop is. Het exposeren van de produkten, dat onder verantwoordelijkheid van de consumentenbond plaats vind, zal voorlopig bij wijze van proef geschie den. Het eerste onderwerp betreft een vergelijkend onderzoek van kleine draagbare tv-apparaten, voor boot en caravan, die van 7 tot en met 21 april in het Bouwcentrum te zien zijn. (ADVERTENTIE) enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meu bel- en Slaapbankencentrale", In dustriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. driesseo en Aantjes nog zullen toe staan over de bezetting van de confes sionele ministersposten in het kabinet met de formateur te overleggen. Zo wel de KVP- als de ARP-fraetae verga derden tot laat in de avond. Bij het sluiten van deze editie was men nog niet tot een besluit gekomen. Verwacht wordt dat met name de KVP-fractie zal proberen een uit spraak te formuleren die de mogelijk heid nog openlaat een links minder heidskabinet zonder confessionele deelneming een kans te geven. Men verwacht dat de formateur zal probe ren achter re rug van Andriessen om kandidaat-ministers uit de KVP aan te trekken, zoals hij dat in een vroe ger stadium met drs. J. Boersma en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman van de ARP heeft gedaan. Een meerderheid van de KVP-fractie zou hierop zelfs hopen omdat zij zich hiermee op den duur mogelijk in het kabinet vertegenwoordigd kan voelen, zonder vooraf een directe keus te hebben gedaan. Bij de ARP zou een groeiend aantal fractieleden eraan twijfelen of zij het minderheidskabi net nog wel kunnen gedogen. ARNHEM/EDE De 39-jarige land bouwer E. "W. uit Harskamp werd gis termorgen door vier man politie gear resteerd omdat hij even daarvoor met een vlijmscherpe bnl de hoofdagent Worragoor van de "Édese politie een oor had-afgehakt Wortegoor en een college wilden de man aanhouden om dat hij ondanks herhaalde aanmanin gen weigerde een boete van 300 gulden te betalen. Nadat de man was overgebracht naar het bureau bleek bij informatie op het parket te Arnhem, dat de officier van justitie, die opdracht had gegeven tot de aanhouding, zich had vergist: de boete was allang en breed betaald. Overigens liep de klap met de bijl nog goed af voor de agent. Het oor werd er in het Julianaziekenhuis te Ede weer snel aangenaaid. Ondanks de gelukkige afloop zal de landbouwer zieh waarschijnlijk wel voor poging tot doodslag voor de rechtbank moe ten verantwoorden. Een gelukkige René Jansen met zijn Bulgaarse verloofde Julia Simeonova gisteren op Schiphol. Na drie vergeefse reizen naar de luchthaven konden ze eindelijk elkaar omhelzen. René en Julia leerden elkaar twee jaar geleden ia Bulgarije kennen, maar de Bulgaarse autoriteiten gaven geen- toestemming voor een huwelijk. Op 8 december vorig jaar werd René Jansen in Bulgarije gearresteerd en vervolgens het land uitgezet wegens verboden (pers-)activiteiten tegen het volk. Jansen had verslagen gemaakt van de cupwedstrijd CSKAAjar, LONDEN (AP). Koningin Eliza beth van Engeland heeft een herberg gekregen. Een rechter bepaalde dat de Phoenix Inn in Stratford-on-Avon, de geboorteplaats van Shakespeare, eigen dom is van de kroon, omdat de laatste eigenaar eind negentiende eeuw over leed zonder erfgenamen. De advocaten van de man hebben sindsdien de huur van de herberg geïnd. Zij begonnen een proces om vast te stellen wie de eigenaar is. MOSKOU (UPI) De Russische par- mam - tijleider Leonid Breznjew zal op" 15 m.ei een bezoek beginnen aan West- Binnenland Duitsland, zo wordt in Moskou verno men. Bondskanselier Willy Brandt be- Onderbetaalde specialist 5 J3® Sowjet-Unie in augustus 1 1970. Het zal Breznjews tweede reis r übnekshuis gereed 7 naar een niet-communistisch land Engels blijft bij 108 11 '1^°^ Frankrijk in 1971. De J 1 Kub^wordt oak nog m Amenka ver- Buitenland Het nieuws over de datum van Brez- T- 0 njews reis naar Bonn volgt od een Europese energiecrisis 13 onderhoud dat de Westduitse Imbas- FDP: sociaal liberalisme 13 sa deur maandag met de Russische partijleider had en waarop hij hem K#rk eea persoonlijke boodschap van 10 Brandt overhandigde. Tijdens dit ge- Leer-overeenkomst 2 |P^n^elijk een datum overeen- Eenzijdigheden 2 ZS UW TILBURG Smarius bakkerijen wor den waarschijnlijk overgenomen door Raaks Havis Mc Dougall in Londen. De vakbonden stellen daarbij echter één belangrijke voorwaarde: Zij ei sen dat een deel van de koopsom die het Britse bedrijf betaalt, wordt ver deeld onder het personeel. De bonden menen dat de werknemers hierop recht hebben omdat zij door hun arbeid daadwerkelijk hebben bij gedragen tot kapïtaalsvenneerdering en verkoopwinst bij Smarius. Volgens een woordvoerder van de Ka tholieke bond in de agrarische, voe- dïngs- en genotsmiddelen heeft de directie van Smarius onlangs toegege ven dat het personeels- en sociaal beleid van de onderneming verouderd is. Dit is ten koste gegaan van de werknemers en dat is de reden waar om de eisen tot meeprofiteren van de verkoopsom op tafel zijn gelegd. De bonden weten niet hoe hoog deze som is omdat zij de door de directie van Smarius gevraagde geheimhouding hebben geweigerd. Een tweede eis is dat bij overneming de werkgelegenheid voor het perso neel voor vijf jaar moet worden gega randeerd, vooral gezien de ongunstige arbeidsmarkt in Tilburg. De bonden zijn overigens verontwaar digd over de afwezigheid van Ranks bij hun gesprek Smarius. Bij de En gelse vakcentrales zal worden geïnfor meerd naar de reputatie die dit be drijf geniet. De omzet van Smarius bedroeg in 197L 16,5 miljoen gulden en het be drijf heeft 270 werknemers in dienst Bij Ranks, dat het initiatief tot de overname heeft genomen, werken in totaal 59,000 man -en het concern heeft een omzet van 3,5 miljard gul den per jaar in brood, beschuit, koek jes e.d. Van een verslaggever DEN HAAG De Noordvietnamese regering heeft in een telegram aan de Nederlandse regering laten weten po sitief te reageren op de Nederlandse suggestie diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Afgesproken is verder dat de ambassa deurs van beide landen in Peking de praktische kanten van de zaak zullen regelen. De Nederlandse ambassadeur in Pe king dr. J. Vixsehoxse heeft al eerder een bezoek aan Hanoi gebracht, onder andere om overleg te plegen over de te verlenen hulp. éwwth noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag warden! Door de benadering van hef plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag neg op de bon. Vau de Kerkliofs: terug naar Kees Rijvers Boeketietaiage aten schrijft ons Kadlo en tv Keeept Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap en techniek Puzzel Beur» Familieberichten 2 2 6 6 7 7 7 IX 14 1$ Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: !k ontvang a!s beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter] O handige paraatmap met briefpopier er» pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr, 364 Rotterdam Naam: Adres: Piaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. li Ié

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1