Nog deze maand vierde zendschip Cf Geen Arabische grond voor Israëli's Leerkrachten gaan zich aaneensluiten Bredase supporters bedreigen Keizer .1 krant op de bres voor een sterke christelijke pers! Ontmoeting op paleistrap De Rotterdammer Telexverbinding Aanslag op trein met 1500 reizigers Recordbezoek beurs Stoomtrein door Zeeland Bondsleden stellen ultimatum aan PhiBpsdirectie ^Vermoeidheid van pioten kostte 257 mensenlevens' Brits bedrijf geeft hogere beloning aan negers Zuid-Afrika bon CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnenent 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 MAANDAG 9 APRIL 1973 70ste jaargang no. 264 OP DE BRES VOOR EER STERKE CHRISTELIJKE PERS Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers PARIJS Pablo Ruiz Picasso, de meest bekende, meest omstreden en ook de meest invloedrijke beeldende kunstenaar van deze tijd, is zondag op 91-jarige leeftijd op zijn landgoed 'Nótre-dame de vie' in Mougins bij Nice aan de Rranse Rivièra aan een hartaanval over leden. JERUZALEM, LONDEN, CAIRO (Reuter, AFP, DPA, UFI, AP) Minister van defensie Mosje Dajan heeft een nederlaag geleden in het Israëlische kabinet, toen dit gisteren besloot Israëliërs niet toe te staan, veroverd Arabisch grondgebied als particulier te kopen. Zogezegd Koningin Juliana heeft zaterdag fractievoorzitters ontvangen op pa leis Huis ten Bosch in Den Haag. Hier de fractievoorzitter van de VVD, Hans Wiegel, bij het verlaten van het paleis, terwijl hij de fractievoorzitter van de ARP, mr. W. Aantjes ontmoet, die net aan komt Meer formatienietrws pagina 5. Ongeveer h onderdduizend<be trokkejïen Van onze onderwijsredactie LUNTEREN De leerkrachten bij het kleuter-, basis- cn voortgezet onderwijs gaan zich nauwer aaneen sluiten. Per 1 augustus ontstaat een federatie van organisaties waarin bij elkaar tegen de honderd duizend leerkrachten vertegenwoordigd zijn. We hebben al lang ervaring met werkplaats-onderwijs, waarin de leraar de leerlingen niet meer klassikaal les geeft, maar hun be geleider is bij het zelfstandig werken. Buien Inbreker levert kleren op bestelling had u iets op 't oog meneer? ld Uit een verwarrende situatie voor het Feyenoord-doel scoort Willi Kreuz de tweede treffer voor Sparta. Feyenoord zorgde gisteren voor een sensatie door een 3-0 voorsprong te verspelen. Daian Binnenland Buitenlank Kerk Kunst RITA 'Ik vergat het boodschappen lijstje. We moesten het dus uit ons hoofd doen.' De Rotterdammer Stantvastich is ghobiaven mijn hart in teghonspoet!" Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Rotterdam en omgeving VAn een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAAG Als de plannen doorgaan, zal Nederland er nog voor het einde van deze maand een zendschip voor de kust bij hebben: de trawler Elisabeth van het Zaandijkse sportvissersbedrtjf Beusenberg. Het schip, dat tot voor kort werd gebruikt voor tochten met zeehengelaars, wordt op het ogenblik in de haven van Dmuiden voorzien van een zendinstallatie. Fi nancier van het project is een Haag se bankier, wiens naam voorlopig nog gehems wordt gehouden. Volgens de heer W. Beusenberg, die naast de Elisabeth nog drie andere trawlers exploiteert en daarnaast ei genaar is van een IJ mu id ens visres taurant, heeft met een markt onder zoek aangetoond, dat ct naast Ve ronica, Noordzee en Caroline nog voldoende mogelijkheden zijn voor een vierde zendschip. De bedoeling is, dat de program ma's, die speciaal op de jeugd ge richt zullen zijn, live worden uitge zonden. Dit is mogelijk omdat de Elisabeth met de drie andere sche pen van het sportvissersbedrijf dage lijks kan worden, bevoorraad zodat men het zonder ingeblikte program ma's kan stellen. Op welke golflengte en met welk bereik het schip gaat zenden, wil de heer Beusenberg nog tiet bekend maken. Wél, dat het óf voor Zand- voort óf voor Wijk aan Zee ligplaats zal kiezen. Intussen ligt de oudste ether-piraat, Veronica, nog steeds machteloos op het strand bij de Scheveningse ha ven. Bergingspogingen in het afgelo pen weekeinde hadden als enig re sultaat, dat het schip met zijn neus in de richting van de zee Is ge draaid. Pablo Picasso 91 overleden to#'1 uwv a mmit Kabinet wil Dajans politi ek niet vc [gen De Israëlische radio, die dit gisteren meldde, voegde er aan toe dat het bericht niet officieel was en berustte op een snelle polsing van ministers, die aan het kabinetsberaad van meer dan drie uur hadden deelgenomen. Later maakte een regeringswoord' der officieel bekend, dat 'geen wijzi ging zal komen in het verbod om land te kopen in de bezette gebieden'. Het particulier aankopen van dergelij ke grond waa in Israël een kwestie van de eerste orde geworden, vooral na de redevoering die Dajan vorige maand hield. Daarin zei hij geen reden te zien waarom een Arabier niet 'voor goed geld" zijn grond aan een Israëliër zou kunnen verkopen. Deze uitlating deed een storm van kritiek ontstaan in de Arabische lan den, met name in Jordanië, welks land op de westelijke Jordaanoever aen groot deel uitmaakt van het door Israël bezette grondgebied. Koning Hoessein van Jordanië had zijn Kort voor zijn dood was hij nog aan het werk. Zijn laatste schilderijen hadden vrouwen, kinderen, landschap pen, muziekinstrumenten en vogels tot onderwerp. Kenners zeggen dat hij weer bezig was een nieuwe stijlperio de te beginnen. Picasso werd op 25 oktober 1881 in het Spaar.se Malaga geboren. Vanaf 1901 werkte hij in Frankrijk en kreeg zijn eerste bekendheid ais grondlegger van de cubistische schooL Naar schat ting beeft hij met rijn ongelooflijke produktiviteit meer dan 10,000 schil derijen. etsen, litho's en plastieken gemaakt. Honderden daarvan zijn in musea en privé collecties over de gehele wereld. Van 1917 tot 1927 was Picasso ontwerper voor het Diaghilev- ballet en van 1936 bekleedde hij de functie van directeur van het Prado in Madnd. Toen in 1936 de burgeroor log uitbrak organiseerde bij de evacu atie van de kunstschatten van dit museum. Hij is tweemaal officieel getrouwd geweest. Zijn eerste vrouw Olga Kol- kova met wie hij in 1917 in het huwelijk trad schonk hem een zoon Paolo. Andere vrouwen in zijn leven waren Fernande Olivier, Dora Maas en Frangoise Gilet, bij wie hij twee kinderen had. Op 79 jarige leeftijd trouwde Picasso voor de tweede keer en wel met zijn model Jacqueline Roque die 44 jaar jonger was. Met haar woonde hij de laatste jaren in Moagins in een villa, omgeven door hoge muren, om ongewenste bezoe kers te weren. Als fel tegenstander van het Franco-bewind werd hij in 1944 communist In 1970 zond hij 900 vaa zijn zroegere werken naar een museum in Barcelona ést naar hem was genoemd." maar hfj boycotte de opening van de tentoonstelling daar van uit protest tegen het proces in Burgos tegen zestien Baskische natio nalisten. De beroemde Italiaanse beeldhouwer Giaeomo Manzu reageerde op Picasso's dood met de woorden 'Deze man vond de hedendaagse schilderkunst uit.' De befaamde Amerikaanse kunstbe schermster Peggy Guggenheim die hem "zonder twijfel de grootste schil der van de 20ste eeuw* noemde, zei "Ik ben niet verbaasd, het was zijn tijd.' Zie ook pagina 2 L. ter Haat, voorzitter van ae vereniging van christe lijke leraren en leraressen bij het beroepsonderwijs HONG KONG (Reuter) Voor het eerst is een telerverbinding tussen Pe king en de Britse kroonkolonie Hong Kong tot stand gekomen. De prijs voor het gebruik van deze verbinding is 2.6 pond sterling voor de eerste drie minuten en 80 new pence voor elke volgende minuut. Binnen het Nederlands Genoot schap van Leraren by v.w.o sn havo wordt gestreefd naar een fusie met de bonden van mavo-leraren. (Deze groe pen sluiten zich niet aan bij de meuwe federatie.) Per 1 januari 1975 wordt gestreefd naar een fusie tussen de protestants- christelijke bond van. onderwijzend personeel en de vereniging van chris- Perioden met zon, mam* ook nu en dan buien, soms met hagel at natte sneeuw. Zwakke tot matig: wind in hoofdzaak tussen west en noord. Maximum tempera tu ren ongeveer zeven graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig en aanhoudend koud. Morgen zon op: 05.55 zon onder: 19.29 maan op: 11.16 maan onder: 02.48 t'W «sïwï AMSTERDAM Dc voetbalcom petitie sleept zich moeizaam naar het \erlossende einde Na dit week einde. waarin Ajax in eigen huis FC Twente de baas bleef en Fevenoord een 30 voorsprong aan stadgenoot Sparta prijs gaf, wordt de enige opwinding nog ver oorzaakt door gebeurtenissen die met de voetballerij als ïodanrg maar weinig te maken hebben. Door excessen zoals die, welke zich m Breda afspeelden bij de wed- strijd NACDen Haag. in dit door FC Den Haag met 21 gewonnen duel moest scheidsrechter Keizer onder politiebegeleiding het veld verlaten, omdat boze NAC-suppor- ters het niet eens waren met znn arbitrale beslissingen. Uren na de wedstrijd w?s het nog onrustig rond het NAC-terrem en werden er links cn rechts rake klappen uitgedeeld. Buiten de voetbal'anj trok vooral de Amstel Goldraee door het Zurd- limburgse heuvelland led belang stelling. Eddy Merckx en de Ne derlanders Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper zorgden ervoor dat deze koersen boeiende finale be leefde. (Zie ook dc sportpagina.) telijke leraren en leraressen bij het beroepsonderwijs (VCLBO). Het was op de jaarvergadering van deze laatste organisatie dat al deze fustedrang aan het licht kwam. Voor zitter L. ter Haar deelde zaterdag mee dat de fusie tussen de protestants- christelijke bond van onderwijzend personeel (PCBO) en de christelijke ieraren bij het beroepsonderwijs nu in principe rond is. Op de volgende jaarvergaderingen van beide bonden zal dit principe-besluit ter goedkeu ring worden voorgelegd. De heer Ter Haar kondigde ook de geboorte aan van de Nederlandse Fe deratie van Onderwijsvakorganisaties (NFO), die per 1 augustus a.s. ont staat. In de federatie gaan vijf bonden samenwerken: ie eerder genoemde PCBO en VCLBO, de twee katholieke tegenvoeters daarvan KOV en St. Ber nard us, en tenslotte de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP). Doel van de federatie is de behartiging van de belangen van het onderwijs en van de leden van de aangesloten organisaties. Met tegen de honderdduizend leerkrachten wordt ic federatie veruit de machtigste be langengroep in het onderwijs. Vervolg op pagina 5, kolom 1 regering al gevraagd maatregelen te nemen om pogingen te verijdelen, dat Jordaanse grond (in wat in Israël bekend staat als Judea en Samaria) door Israëliërs wordt opgekocht. De Arabische Liga vergaderde in Cairo over de kwestie en Kurt Waldheim, VN-secretaris-generaal, had op verzoek van drie Arabische landen al een beroep op Israël gedaan, het verkopen van Arabische grond aan Israëliërs te verbieden. GENUA (AFP) Een voortij dige explosie heeft zaterdag waarschijnlijk in Italië een trein ramp voorkomen. Alleen een jongeman die bezig was in de sneltrein Rome-Turijn (waarin ongeveer 1500 reizigers zaten) een helse machine te plaatsen, werd aan handen en henen ge wond. De 23-jarige extremist, die lid zon zijn van de neo-faelsüsehe knoksloeg "Nieuwe Orde', zag kans de bom uit een we-raamp- jè te gooien, tater werden tns- serrde tails stavea dymtmiet en b«t trarwark van de bom gevon den. het moment dat de bom had moeten ontploffen, zon de trein juist in <k: tunnel van Fasso del Bracco hebbes gereden. De mening vart Dajan dat Israëliërs vrijelijk Arabische grond moeten kun nen kopen, werd al voor de beslissing van gisteren door verschillende minis ters veroordeeld. Vooral vice-premier Jigal Allon er minister van buiten landse zaken Abba Eban, bestreden de mening van Dajan openlijk. Ook de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, zou er niet achter hebben gestaan, hoewel zij minder openlijk haar oordeel heeft uitgesproken. Ondanks het feit dat de Israëliërs offi cieel als particulier geen Arabische Voor vervolg zie pagina 7, kolom 1 AMSTERDAM De huishoudbeurs, die vrijdag in de RAI te Amsterdam is begonnen, heeft het afgelopen week einde 32.000 mensen getrokken. Dat is ongeveer twaalf procent meer dan vorig jaar. Opvallend was dat veel publiek uit de provincie de beurs be zoekt. Minister Dajan Van een verslaggever "GOES De toeristische museum spoorlijn tussen Goes en Borsele, is zaterdagmiddag geopend door de com missaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. De stoomtrèin is het eigendom van een aantal liefheb bers die hun bezit (drie stoomlocomo tieven en een aantal oude wagons met heuten banken) hebben ondergebra t in een stichting. De trei maakt in de ïomenaaaden gebruik van heto ude 'bitenlijntje' dat via goes en Hoede- kenskerke, door het natuurgebied van (wat genoemd wordt) de 'zak van Zuid Beverland* naar Borsele voert Van «nza sotuaal-econonóschc redactie STADSKANAAL Leden van de drie industriebonden, werkzaam bij vestigingen van Philips in Stadska naal, en Winschoten, hebben zaterdag besloten een ultimatum te stellen aan de directie van Philips. Mocht de directie daar niet op reageren dan willen deze leden actie gaan voeren. Het ultimatum loopt af op 10 april aanstaande, Woordvoerders van de industriebon den maakten bekend, dat de stakingen, bij de vier Groningse scheepswerven, waarvan er bij drie al drie weken wordt gestaakt/tot nader order zullen voortduren. Dat geldt ook voor de ritssiuitingfabriek Optiloo. De drie industriebonden en de Unie BHLP hebben zaterdag een informa tief gesprek gehad met enkele onder handelaars van de verkgevesorganisa- tie 'Fenetextiel'. Na raadpleging van de achterban zal woensdag het overleg worden herval Het geheime informe le gesprek kwam vorige week opgang nadat de werkgevers daartoe het miti- atef hadden genomen. Over eventuele resultaten is niets meegedeeld. Ook de onderhandelingen over de nieuwe zuivel-cao zullen aanstaande dinsdag op verzoek van de werkgeversorgani satie worden voortgezet Congres DS'705 Rijkdom en armoede in Ecuador 7 Maximale verscheidenheid 2 'Zand in je badpak'2 Johannes Passion4 Dag maandag Familieberichten 12 LONDEN (Reuter, UPI) On gelukken met zes Britse vlieg tuigen in de periode 1968- 1970 waren zeker voor een deel 1e wijten aan vermoeidheid van de piloten. Dit staat in een rapport van de Britse vereni ging van verkeersvliegers, dat tie vermoeidheid wijt aan te langdurig onregelmatig werk. Bij de ongelukken in kwestie kwamen 257 mensen om. Ze werden destijds officieel toege schreven aan fouten van de pi loten- Het Britse rapport verstrekt ook materiaal over situaties die gemakkelijk op een ramp had- der: kunnen uitlopen. Zo wordt melding gemaakt van een piloot die, naar algen zeggen, eenmaal zo vermoeid was geweest dat hij op het verkeerde vliegveld was geland. Andere piloten geven in het rapport toe, in de cockpit in slaap te rijn gevallen. De zes ongelukken waarbij ver moeidheid van de piloot een rol zou hebben gespeeld gebeurden bij: 1. Ljoefcijam in Joegoslavië (1 september 1966, 98 doden)' 2. Stockport in Noordwest-Enge- land (4 juni 196?, 72 doden), 3. Southend in Zoidwst-Engeland (geen doden) 4. Milaan 14 ja nuari 1969 gec doden, 83 over levenden); 5. Rhoose in Wales (augustus 196S, geen doden» 86 overlevenden) 6. Lagos in Nige ria 120 november 1969, 87 do den). LONDEN (Reuter) Een Britse maatschappij zal de lonen voor neger- arbeiders van eea dochtermaatschap pij in Zuid-Afnka met 50 procent verhogen. De laagstbetaalden zullen zelfs 100 procent loonsverhoging krij gen. De betrokken Britse maatschap pij is de 'Slater Walker Securities' het Zuldafnkaanse dochtermaatschap pij de 'Natal tanning extract compe- nay Ltd' (NTE). De maatschappij zal voorts een onder zoek instellen naar de economische en sociale omstandigheden van Afrikaan se landbouwarbeiders. gratis melk ter beschikking te stellen voor kinderen van werknemers en kleren voor de mannelijke werknemers. Men wil voorts twaalf scholen laten bouwen als de Zuidafrikaanse regering ermee instemt. De Britse maatschappij wil ook de bijdrage in de uitgaven ter bestrijding var: de ziektekosten verho gen van 33 tot 90 procent. UW noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk er» maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondigi Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang ais beloning het aangekruiste O mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1