Brits toestel bij Bazel neergestort: 104 doden Bob Meijer maand lang niet als nieuwslezer op 't televisiescherm krant op de bres voor een sterke christelijke pers! ■Het Kwartet Roemeens bezoek Amsterdam Ia deze krant Alsnog kabinet Den Uyl mogelijk bon Messmer ontholt sociaal programma Buitenland SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Leerkrachten gaan zich aaneensluiten Hoe hard? vertellen kindia bv varsseveid teLo8352-8asa* WOENSDAG 11 APRIL 1973 70ste jaargang no. 266 CHRISTEUJ K DAGB LAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Te!. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Binnenland Vragen om Watergate9 Kerk X-Y verdeelt 2 Eenvoud is-'zoek 1 Sport 'Ajax zal ook wel zwakke plekken hebben 13, Economie Uurwerk 'bij de tijd'15 (advertentie; Buien LONDEN (Reuter, UPI) Zeker 104 mensen, voor het merendeel vrouwen en kinderen uit drie Engelse dorpen, hebben hun uitstapje naar een huishoudbeurs in Bazel met de dood moeten bekopen, toen hun vliegtuig gisteren boven Zwitserland in een sneeuwstorm raakte en bij Bazel verongelukte. De 41 gewonde overlevenden zijn in zie kenhuizen opgenomen. Kunnen we «Ut gedogen? Van onze rtv-redactie HILVERSUM De hoofdredactie van het NOS-joumaal heeft besloten, dat Bob Meijer in de maand mei niet als nieuwslezer op het scherm te zien zal zijn. Bob Meijer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prof. mr. A. A. M. van Agt en prof. dr. W. Al beda zullen de komende dagen onderzoeken of ex-formateur Burger niet alsnog een progres sief kabinet-Den Uyl kan ma ken idsajfes "iA!W it ■gBes u kunt ons PTOET^ de lundia-groep: lundla, nordia, rub!o RITA 'Ik wilde alleen naar even kij ken, waf er op de tv is.* -Jpj <o>tterda '/vooraanstaande prpt. chrisleltj.ke dagbladen' „Stantvastich ia ghebleven mijn hert In t&ghenspoeti" Vrees nieuwe acties Israël DAMASCUS (Renter, UPI) De Pa lestijnse radiozender in Damascus heeft de commando's in het westen van Syrië opdracht gegeven maximale waakzaamheid te betrachten. 'De zio nistische vijand heeft belangrijke do cumenten genomen uit de flat van conunandoleider Kama! Adwau', die bij de Israëlische vergeldlngsaktle in Beiroet, de hoofdstad van Libanon, werd gedood.' De documenten hebben betrekking op de 'westelijke sector van de bezette gebieden' en de Israëli's zouden van de inhoud gebruik kunnen maken om hun psychologische oorlogvoering te gen de Palestijnse commando's voort te zetten. In Tel Avlv verklaarde de stafchef van de Israëlische landstrijdkrachten, generaal David Eiazer, dat acties als die in Libanon in de toekomst moge lijk blijven. Zie verder pagina 9 Arbeidsconflict op hoog ni veau 5 Thijage 80 jaar7 Melk vloeit weg 11 Brnsksatfalage 2 Men schrijft ons 2 Radlo en tv g Strips, feuilleton l Recept Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Wetenschap en technici 7 Bears 8 Fuzzel U Familieberichten 12 enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen, „Meu bel- en Slaapbankencentrale", In dustriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. Toenemende bewolking met plaatselijk enkele buien en een matig tot krachtig toenemende wind tussen west en noordwest. Maximum temperaturen rond 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Kond weer met buien, waarvan sommige met hagel. Zon op: 05.51 Zon onder: 19.32 Maan op: 13.57 Maan onder: 03.40 r11"-'•Ir" De Roemeense president Nicoiae Ceausescu en zijn vrouw zijn gisterochtend voor een staatsiebezoek aan ons land aangekomen op de vliegbasis Soesterberg. In gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus vertrokken de bezoe kers »cr trein naar Amsterdam waar rij werden verwei- kohia door de koningin en prins Bemhard. Vervolgens ging het per open calèche naar het paleis op de Dam. Kort na aankomst legde de Roemeense president een krans bij het nationaal monument. Na de kranslegging vond de receptie in het stadhuis plaats en ontving, president. Ceatt- Het gezelschap, 139 passagiers, was 's morgens vroeg uit Bristol vertrokken in een viermotorige Vanguard, ge charterd door een reisbureau in Lon den. Het toestel had zes bemannings leden. Een overlevende zei, dat de Vanguard op zijn rug op de grond terechtkwam, daar een aantal bomen raakte en vervolgens in brand vloog. Jacht- sneeuw belemmerde de reddingsopera tie. Een in de buurt wonende boer. die de klap had gehoord, moest een uur lang door de sneeuw zwoegen Deze maatregel houdt verband met het aandeel, dat Meijer heeft in twee EO-films, die op het ogenblik in Israël worden gemaakt ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de staat De films zullen in mei en met kerstmis worden uitge zonden, Meijer verblijft in de maand april mei het filmteam in Israël. Hij zal het commentaar spreken bij de films, zoals hij ai vaker voor de EO, waarmee hij sympathiseert, heeft gedaan. De hoofdredactie van het NOS- joumaal is tot het besluit geko men Meijer voorlopig van het scherm te weren omdat men bij de NOS vindt, dat een journaal!ezer geen meninggevend commentaar mag spreken. Zes weken geleden zou Meijer die van joodse afkomst is eveneens een EO-fiim over Is raël hebben ingesproken, waarbij een uitgesproken standpunt naar voren werd gebracht In het NOS-joumaal geeft men in deze gevoelige kwestie nooit een standpunt, zo wordt meegedeeld. Men vindt daarom dat het niet aangaat, dat een vaste NOS-mede- werker in een film voor een ande re omroep een mening uitspreekt Bob Meijer is redacteur van het NOS-journaai in vaste dienst Daar naast treedt hij regelmatig op als nieuwslezer. Wanneer hij van va kantie terugkomt zal hij normaal zijn eerste functie weer vervullen. Een andere reden voor de beslis sing is, dat volgens de omroep- CAO de medewerkers geen omroep- arbeid mogen verrichten tijdens hun vakantie. Het is de tweede maal dat Bob Meijer voor een bepaalde tijd niet ais nieuwslezer zal verschijnen. Verleden jaar ging hij volgens rijn superieuren zijn boekje te buiten toen hij in het personeelsblad van Verolme aankondigde, dat hij op feestjes wel als nieuwslezer wilde optreden. Daarna werd hij ook eni ge tijd van het lijstje met nieuws lezers geschrapt Albeda en Van Agt onderzoeken de lijn van Burger sescu uit handen van burgemeester Samkalden de medaille van de stad Amsterdam. Na afloop van de receptie voerde de president in het pa leis op de. Dam besprekingen met onder meer premier Biesheuvel en minister Sehntelzer van buitenlandse zaken. Gisteravond boden de Koningin en prins Bernhard de Roe meense bezoekers een galadiner aan. In haar tafelrede zei de Koningin dat Ttoemenen en Nederlanders gemeen heb- ben dat zij zich zelf willen zijnen,willen Wijven*., voordat hij het wrak bereikte, waar de overlevenden dicht bijeen waren gekropen om zich tegen de koude te beschermen. Negentig procent van de passagiers bestond uit jonge vrouwen. De groot ste groep was van een vrouwenclub uit Axbride, in het graafschap Somer set. Anderen kwamen uit de naburige dorpen Vongresbury en Cheddar. Er waren ook 20 verpleegsters aan boord. Op het vliegveld van Bistol wachtten gisteravond vaders en hun kinderen in angstige spanning op nieuws over hun vrouwen en moeders. VERGISSING Het ongeluk gebeurde vlak yoordat het vliegtuig op de luchthaven Bazel- Mtthlhausen zou landen, die ondanks de sneeuwstorm was geopend. Ver moedelijk is de gezagvoerder daarbij misleid en heeft hij zich in de hoogte vergist De Vanguard raakte de top pen van enkele bomen, sloeg over de kop en stortte op ongeveer vijftien km. ten zuiden van Bazel neer. ha dit gebied ligt de sneeuw ruim een meter dik. waardoor de reddingsploegen veel tijd nodig hadden om het wrak te bereiken. Het was het zwaarste vliegtuigongeluk in Zwitserland sinds 1963. In dat jaar verloren bij een ongeluk met een Caravele van Swissair tachtig vlieg- tuigpassagiers het leven. Zo werd gisteravond in Den Haag de opdracht uitgelegd die de Koningin aan de heren Van Agt en Albeda heeft verstrekt Zij zullen optreden als informateurs. Daarbij zal prof. Van Agt (KVP-mi nister van justitie in het demissionaire kabinet-Biesheu vel) zich richten op de verhouding tussen KVP en de progressieve drie en zal prof. Albeda (vroeger secreta ris van het CNV, thans Eerste Kamer lid voor de ARP en hoogleraar aan de Rotterdamse Erasmus-universiteit, vo rig jaar bemiddelaar in het metaal- conflict) duidelijkheid moeten ver schaffen over de houding van het bedrijfsleven. Mr. Burger gaf vorige week rijn for matie-opdracht terug, omdat hij nog "enige twijfel' had over de houding die de KVP-fractie in de Tweede Kamer tegenover het kabinet-Den Uyl zou innenemn. De leider van de KVP- fractie, mr. F. H. J. J. Andriessen, had een zakelijke opstelling aangekon digd, maar erbij gezegd, dat hij het geestverwanten zou ontraden minister in dat kabinet te worden. Bovendien wilde zijn fractie geen verantwoorde lijkheid dragen voor de totstandko ming van het kabinet-Den Uyl en somde hij negentien zakelijke punten van beleid op, waarvan er zes zelfs van belang 'werden genoemd' yoori het voortbestaan van het kabinet in spê. Deconfessionele fractieleidersvan hun. kant menen, dat de informateurs zullen moeten uitzoeken in hoeverre Den Uyl rich wat betreft programma tische en personele inbreng van KVP, ARP en CHU in het kabinet, wat soepeier kan opstellen. De heer Van Agt en Albeda zullen naar verwachting nu eerst nagaan, hoe hard de programmatische inbreng van de KVP en AR-fraeties moet worden geschat Zij lieten gisteravond in een eommuniqué weten, te willen onderzoeken door welke oorzaken de formatie-Burger is vastgelopen en of het mogelijk is deze oorzaken alsnog weg te nemen. Het is voorts opgeval len dat de opdracht aan de heren Van Agt en Albeda precies lijkt op die welke indertijd aan de heer Burger werd verstrekt; het gaat in beide gevallen om een kabinet dat geacht kan worden in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te vin den. In de laatste opdracht staat er bovendien bij, dat de informateurs hun werk 'op zo kort mogelijke ter- HMt- HVw j'3P=.5, Wan» H" "•-S.-ü-iiCi? 4ÊlPt - FS^ï-jI j. 77v fc Staatsiebezoek of niet de kabinetscrisis duurt onverminderd voort. Terwijl voor het paleis op de Dam alles In gereedheid was gebracht voor de octvangst van president Ceausescu van Roemenië, arriveerden praktisch onopgemerkt mi- nister Van Agt (justitie! en prof. Albeda. Voor de Roemeense president arri veerde spraken zij met de koningin over de kabinetsformatie. s mijn* moeten doen. Gisteravond lieten de heren Van-Agt en Albeda weten ex-formateur Burger als eerste te sullen ontvangen. Aange nomen wordt dat zij daarbij inlich tingen zullen willen hebben over de vraag, hoe groot de inbreng zal zijn van de confessionele minister? in het kabinet, gezien de 'onaantastbaarheid* van het progressieve programma Keerpunt *72. Ook zuilen zij te weten willen komen, wanneer en op welke punten Den Uyl de kabinetskwestie zal willen stellen, waarbij vooral de fensie, collegegeld en grondpolitiek belangrijk zullen zijn. Kandidaat-premier Den Uy heeft gis teravond verklaard beide Informateurs ADVERTENTIE <i: lies behalve ovee steiilngen daarover kan Lundla 6 alles ver tellen. Of het nu gaat om erchlefstellingen - magazijnstel lingen - etagestelilngen - hoogbouwsteHIngen - Lundla raakt er niet over uit gepraat, want dag in dag uit richt Lundla over de gehele wereld magazijnen in. En hoe! Vraag dokumentatie: UW noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag wordenl Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door zakelijk tegemoet te zullen treden. 'De infcnnatie-opdracht voor de heren Van Agt en Albeda houdt een moge lijkheid in d& .poging tot vorming van een progressief kabinet als door de. heer Borger nagestreefd, alsnog af te ronden.* aldtis Den Uyl. WD-fraetieleider Wiegel zei dat de informatie-opdracht lijkt op een laat ste poging het kabinet-Deal Uyl alsnog ia het zadel te helpen. Mr Andriessen zei in een commentaar op de nieuwe ontwikkeling weinig van rijn advies te herkennen. Hij zei de informatie-opdracht In deze vorm niet te hebben verwacht. De beer Andriessen overlegde gisteravond met zijn collega's Aantjes (ARP) en T31&- nus (CHU). De heer Van Mierlo, fractieleider van D'66, zei gisteravond zeer verheugd te zijn over het feit dat de Koningin zijn advies heeft opgevolgd. Hij was de enige fractieleider die haar had gead viseerd eerst een informateur te be noemen, die zou moeten onderzoeken wat precies de 'zakelijke beoordeling* van de KVP betekent PARUS (DPA) - De Franse pre mier, Pierre Messmer, heeft gisteren in rijn regeringsverklaring voor de Nationale Vergadering een veelomvat tend sociaal pogramma uiteengezet - dat op betrekkelijk korte termijn moet worden verwezenlijkt De premier kondigde de volgende maatregelen aan: Na 1 juli mag er geen maandloon onder 1000 frank meer bestaan, het minimumloon is nu 850 frank. "Wezenlijke verbeteringen van de gegarandeerde ouderdomsvoorzienin gen. Herziening van de pensioenverze keringen met de mogelijkheid op 60- jarige leeftijd met pensioen te gaan, wanneer men dat wenst (pemioenge- grechtigde leeftijd is nu 65 jaar). Verhoging van de koopkracht Betere belastingverd eficg en op- neffing van belastingvoordelen voor bepaalde beroeps- en inkon zns klassen. Noem? Naam; Adres; Plaats: Beloalt per; O maand,- kwarfaoJ. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats; ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmop met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op dc enveloppe schrijft: De Rotterdammer, anlwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1