Hét Kwartet 'Bestrijding inflatie is mislukt' Onderonsje op Witte Huis Hof verwerpt klacht Beieren tegen verdrag In deze krant W atergate-verhoren in verband met Breznjew uitgesteld krant op de bres voor een sterke christelijke pers Zoek maar, twee horen bij eikaar Amerikaan stelt hulp aan Portugal aan de kaak Akkoord over de cao-garagebedrijven ■m bon Zonnig CHRISTELIJK DAGBLAD 'Westblaak 9-11, Rotterdam DINSDAG 19 JUNI 1973 71ste jaargang no. 29 Postbus 948 Tel. 115588 Glronr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ff, De Russische partijleider Breznjew is gisteren op het Witte Huis zijn eerste besprekingen met president Nixon begonnen zie buiten land-pagina)Na afloop van het ontvangstceremonieel kiekte een fotograaf de twee 'Grote Bazen' tijdens een onderonsje. Conflict tussen ministers en vakbond Rel in Lissabon Stemerdink: problemen Identiek WEER WARM VANDAAG Akkoord met DDR deze iveek van kracht Van een onzer verslaggevers KARLSRUHE (DPA, Reuter) Het basisverdrag tussen West- en Oost-Duitsland kan morgen met de uitwisseling van de ratificerings protocollen in werking treden. Binnenland Willem Yogt overleden6 Weg door't Tjeukeineer...... 7 Buitenland Kerk Alfrmk: kerk raakt Invloed Anel-kwijt Sport Problemen tussen Brokamp en Feyenoord 8 Economie Terugkeer naar vaste wisselkoersen nodig 13 RITA 'Het zal wel even daren. Ik kan me Marietje's achternaam niet herinneren.' WASHINGTON (Reuter, UPI) De senaatscommissie die het Wa- tergate-schandaal uitzoekt, heeft gisteren besloten de openbare hoorzittingen een week uit te stellen in verband met het bezoek van de Russische partijleider Breznjew aan Washington. Buitenlanders Droog en zonnig weer, In bet algemeen weinig wind en in de middag wind van zee. Maximum- temperaturen rond 25 graden, maar aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: koeler met af en toe regen of een bui. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.03 maan op: 23.01 onder: 07.49 vs 1 Rotterdammer Vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in toghenspoet!" BAZEL I)e bestrijding van de in flatie is in 1972 mislukt, zo heeft de president van de Nederlandsche Bank, dr. 2. Zij Is tra gisteren in Bazel ge zegd. Een van de belangrijkste oorza ken is het ongecontroleerd opjagen van lonen en prijzen. De macht van bepaalde groepen en belangen is gro- ter geworden dan de macht van de re gering en de centrale bank om deze "groeperingen tegen te houden, aldus dr. Zijlstra. Op het ogenblik zijn in de belangrijk ste geïndustrialiseerde landen de con sumentenprijzen 7 tot 10 procent ho ger dan een jaar geleden, wat volgens de president van de Nederlandsche Bank, behalve aan de inflatie te wij ten is aan expansie van geld en kre diet, de stijging van grondstoffenprij- zen en het opleven van de conjunc tuur. Belangrijk element in de rede van dr. Zijlstra, die sprak als voorzitter van de Bank voor Internationale Betalin gen (BIB) was een oproep terug te keren tot vaste wisselkoersen. Zie biervoor verder onze fin- economische pagina. HEIDELBERG (AFP) Voor de krijgsraad van het Amerikaanse leger in Kaiserslautem is gisteren een on gebruikelijk proces begonnen tegen de Amerikaans csoldaat Larry Johnson dat de Verenigde Staten internatio naal in verlegenheid zou kunnen brengen. Ogenschijnlijk is de aan klacht met opzienbarend: weigering cm bevelen op te volgen, gebrek aan respect en zit-stakmg. Johnson heeft deze overtredingen ech ter begaan uit protest tegen de hulp van het Amerikaanse leger aan de Portugese strijdkrachten in Mozambi que. Angola en Guinee Zijn onderzoe kingen in het kader van een instruc tie-programma van het leger hadden gegevens opgeleverd over de leveran ties van napalmbommen en oatblade- riagsmiddelen aan het Portugese leger en over opleiding van Portugese offi cieren door Amerikanen, zo zegt Johnson. Hij had deze gegevens gerapporteerd aan zijn meerderen, maar die hadden alleen geantwoord dat hij slecht geïn formeerd was. Johnsons verdediging noemt als getuige voor deze gegevens pater Bertulli, voormalig overste van de witte paters in Mozambique. Ber tulli heeft anderhalf jaar in Mozambi que gewoond. DEN' HAAG De bond van automo biel-, garage- en aanverwante bedrij- icn (BOVAG) en de werknemersorga nisaties hebben gisteren, onder voor behoud van goedkeuring van de be- leidsinstanties overeenstemming be reikt over de nieuwe cao voor 1973. Enkele van de belangrijkste punten mt de nieuwe cao: per 1 januari 1973 een salarisverhoging van 2,5 procent met een minimum van 30 gulden per maand voor werknemers van 23 jaar en ouder, verhoging van de vakantie toeslag van 6.8 naar 7.4 procent met een minimum van 90 gulden per- maand voor werknemers van 23 aar en ouder, één dag vakantie meer {nu negentien werkdagen) en een prijs compensatie per 1 juli 1973 van 3.8 procent met eer. minimum van 4S.50 gulden per maand voor werknemers \an 23 jaar en ouder. «.rS Bezuinigingen op defensie geven problemen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) en zijn staatssecretaris voor materieel, mr. Stemer- dink, zijn al op moeilijkheden gestuit bij bun eerste pogingen de bezuinigingsplannen van de pro gressieven door te voeren. Dit geldt met name voor de post van 220 miljoen die bezuinigd zou worden door een beperking van de aanschaf van mobiel luchtafweergeschut. Sociale actieprogram va: EEG in de ijskast Van onze sociaal-economische redactie BRUSSEL,. DEN H.AAG Bet social^ actieprogram van de EEG., dat overeenkomstig de afspraken van de in bet najaar 19*72 gehouden EEG-topconferentie per I januari 1974 van start zou gaan, dreigt op de lange baan te worden geschoven. De reden is dat het tussen de grootste Europese vakbe weging (het EVV), waar ook het NVV bij is aangesloten, en de EEG-ministerraad tot een openlijk con flict is gekomen. Staatssecretaris Stemerdink en de kwartiermeester-generaal van de land macht generaal Antonissen, hebben over deze aansehaf vorige week in Bonn besprekingen gevoerd met hun Westduitse collega's. Het ging daarbij vooral over de nadelige gevolgen voor de Nederlandse industrie als het lucht afweergeschut in een kleiner aantal en over een groter aantal jaren ge spreid wordt aangekocht. De Neder landse industrie kan hierdoor orders voor enkele miljarden mislopen. Op grond van deze besprekingen in Bonn is staatssecretaris Stemerdink nu tot de conclusie gekomen dat deze bezuiniging in ieder geval veel meer problemen met zich meebrengt dan was voorzien toen het punt m de PvdA-nota 'doelmatig defensiebeleid' werd opgenomen. Het is nu zeer de vraag of het bedrag van 220 miljoen, dat een van de belangrijkste posten op de lijst bezuinigingen met een to taal van 1500 miljoen vormt, wel vol ledig doorgevoerd kan worden. Nederland, West-Duitsland en Zwit serland besloten enkele jaren geleden samen een nieuw type mobiel luchtaf weergeschut te ontwikkelen. Het ka non werd geleverd door de Zwitserse Oerlikon-f abri eken, de eleetronische apparatuur, radar, door de Hollandse Signaal (Philips) en het rijdende on- LISSABON (DPA) Demonstreren de bankbedienden en met knuppels uitgeruste politiemannen hebben gis teren in de binnenstad van Lissabon met eikaas* gevochten. De georgani seerde bankbedienden, eisen dat in. de nieuwe arbeidsovereenkomst wórdt vastgelegd dat de zaterdag een vrije dag wordt. derstel door het Westduitse concern Kraus-Maffei dat ook de Leopard tank heeft ontwikkeld. Twee jaar geleden besloot Nederland vijf van deze stuk ken luchtafweergeschut te bestellen om er ervaring mee op te doen en eventuele wijzigingen aan, te brengen. Deze stukken worden eind volgend jaar afgeleverd. JDit. Jaar. moet Nederland beslissen over de totale aankoop van "dit* wapen, waarvan de kosten per stuk op 5 I 6 miljoen worden geschat en waarvoor De kans op een snelle verwezenlijking van een aantal ook voor Nederland belangrijke maatregelen ter verbete ring van het sociaal-economische kli maat lijkt hiermee verkeken. Deze maatregelen zijn: Een gecoördineerd Europees beleid inzake de toelatingseisen van gastar beiders binnen de EEG. Een Europees regionaal beleid om de positie van zwakke regio's te ver stevigen. De oprichting van een Europees centrum voor beroepsopleiding. Hei scheppen van mogelijkheden om op Europees niveau een cao af te sluiten. De collectieve bestrijding van de werkloosheid. Het conflict tussen het EW en de EEG-ministerraad is nagenoeg iden tiek aan het conflict dat enkele maan den geleden de SER bijna deed splij ten. De vakbeweging weigerde toen het hoger personeel als een volwaardi ge gesprekspartner binnen de SER te erkennen. Nu weigerde het EW cate gorale organisaties van hoger perso neel als volwaardige gesprekspartners te erkennen op het congres, dat de EEG eind deze maand heeft belegd om met werkgevers en werknemers het sociale actieprogram door te pra ten. De EEGiministerraad wilde deze orga nisaties wel als volwaardige gespreks partner en hield voet bij stuk. Giste ren kregen de deelnemers te horen, dat het congres voor onbeperkte tijd is uitgesteld. In verband hiermee heeft minister Boersma (Sociale za ken) het gesprek afgezegd dat hij van daag met werkgeversorganisaties en de vakcentrales over deze kwestie zou houden. De heer D. H. Grasman, secretaris van het CNV, die zich in het bijzon der met de werkgelegenheidsproole- matie, bezighoudt zegt deze ontwikke ling 'bijzonder te betreuren'. Volgens de heer Grasman staan er belangrijke zaken op het spel, die nu een ernstige vertraging zullen oplopen, zo het al niet tot afstel zal komen. 'Ik vraag me daarom af of de al dan niet erken ning van het hoger personeel als overlegpartner een gang van zaken als deze rechtvaardigen', aldus de heer Grasman. Overigens begrijpt hij niet dat de EEG-ministerraad geen oplos sing voor uit i onflict heeft kunnen vinden. Het EVV zou het bijvoorbeeld wel hebben geaccepteerd als dc cate gorale organisaties als waarnemer aan het congres zouden hebben deelgeno men. Ook vandaag wordt het weer een war me dag met tem peraturen van rondom de 25 gra den. Dat betekent, dat er weer cp al lerlei manleren naar verkoeling ge zocht zal worden. In Amsterdam bie den op zulke dagen de vele fonteioen en vijvers een mooie oplossing, vooral* voor de kin deren. die ze als een soort zwembad met ingebouwde douche beschou wen. In de fontein op het Frederibs- plein waren giste ren zelfs kinderen bezig elkaar zwem men te leren. steeds in het totaal 650 miljoen is be groot Voor deze aanschaf kan de Ne derlandse industrie grote tegenorder, verwachten uit Duitsland. Ze is het niet onmogelijk dat het Nederlands- Duitse munitie concern Eurometaal (de voormalige Nederlandse Artille rie-inrichtingen, de order voor alle munitie voor het geschut krijgt, waar mee door de jaren heen enkele mil jarden gemoeid zouden zijn. Deze or ders dreigen niet door te gaan als Ne derland besluit de aanschaf te beper ken of «it te stellen. Staatssecretaris Stemerdink zal het overleg met Boni: over deze zaak binnen afzienbare tijd voortzetten. Positie mevr, Gandhi bedreigd9 Kerkbladen S heitrs schrijven2 Xadlo en tv S Becept 6 PUZMl 6 Strips en feuilleton 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder7 Beurs 1# Karaeragenda II Familieberichten 11 Het Westduitse opperste gerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren een twee de vordering van de deelstaat Beieren om de inwerkingtreding op te schor ten totdat het hof zich op 31 juli over de grondwettelijkheid van het basis verdrag heeft uitgesproken, van de hand' gewezen. De regering van Beieren, die geleid wordt door de CSU van Frans Jozef Strauss, de zusterpartij van de CDU, is van mening dat het basisverdrag in strijd is met de grondwet, omdat deze zou uitgaan van de uiteindelijke here niging van de beide Duitse staten, terwijl het verdrag de scheiding per manent zou maken. De aitspraak van het opperste ge rechtshof was unaniem. Voor de uit spraak circuleerden berichten, dat de acht leden van het hof verdeeld wa ren over de zaak. Vier zouden de re gering-Brandt steunen en dus voor verwerping van de Beierse eis zijn en vier anderen zouden de CDU-CSU welgezind zijn. Toen een van de rech ters in het openbaar zijn waardering had uitgesproken 'voor het basisver- drag en daarom uitgesloten werd van verdere beraadslaging in het hof, meenden sommigen dat de stemver houding vier tegen drie zou zijn te gen het verdrag. Hoewel het hof kritiek had op de haast waarmee het verdrag van kracht wordt verklaard, meende het dat de regering in Bonn op overtuigende wijze had aangetoond, dat uitstel van inwerkingtreding verstrekkende gevol gen zou hebben. De West- en Oostduitse staatssecreta rissen Bahr en Kohl zullen de ratifi ceringsprotocollen morgen uitwisse len. Het verdrag treedt dan donder dag in werking. UW noleer als nieuwe abonnee f'oek dc twee woorden die dezelfde letters hebben. Bewaar ze tot zater dag Het belangrijkste punt dat het tijdens het congres behandeld zou worden vindt de heer Grasman het beleid dat de EEG wil voeren ten aanzien van de buitenlandse werknemers. In Engc- Zie verder pagina 5 Het beloofde vandaag een van. de spectaculairste zittingen tot nu toe te worden, omdat John Dean, de ontsla gen juridische adviseur van president Nixon getuigenis zou afleggen. Alge meen werd aangenomen dat Dean voor Nixon zeer belastende verklarin gen zou afleggen. Waarnemers gelo ven dat de zittingen zijn uitgesteld om de president niet in moeilijkhe den te brengen nu hij Breznjew op bezoek heeft. Dean heeft zaterdag al gesproken met de juridische adviseurs van de commissie van senator Sam Ervin en gisteren al achter gesloten deuren met de commissie zelf. in Washington wordt aangenomen dat Dean toen al dingen heeft onthuld, die de commissie er toe hebben ge bracht de openbare hoorzitting een week te verdagen. in een interview met Star News heeft Dean gisteren gezegd dat hij van plan is de waarheid te zeggea en alles zal onthullen wat hij weet. 'En ze zullen me geloven', aldus Dean, 'want ik be schik over de feiten. Ik heb de docu menten. Ik heb stukken die de presi dent aan mij heeft gestuurd en stuk ken die ik de president heb gestuurd'. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hel plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: maand; kwarfaol. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: (k ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier er» pen 9 Zie verder pagina 5 Een postzegel is niet nodig ais u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr, 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1