Bernhard en Philip: stop walvisvangst Grote meerderheid Kamer slikt collegegeld niet kerklied naar Soestdijk Onzekerheid voor 6000 man In deze krant Nixon mag Cambodja niet meer bombarderen krant op de bres voor een sterke christelijke pers! Het Kwartet Vakantie komt in zicht... I Breznjew uit VS naar Parijs Gruijters wil helpende hand bieden bon Kans op onweer Van vreemd gezicht tot vlot gedicht DINSDAG 26 JUNI 1973 71ste jaargang no. 35 CHRISTEUJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Fel. 115588 Gironr. 289274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal f 27.45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uif Storm van kritiek ïf Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De industriële woningbouw (bouwelementen) is ernstig in ge vaar. Uit een door het ministerie gehouden en tot nu toe niet gepubliceerde enquête blijkt dat in negen bedrijven in deze sector de capaciteit onvoldoende wordt benut. De onderzetting varieert van 25 procent tot 100 procent Nog een paar nachtjes slapen en dan is het weer zover. Dan gaan de bouwvakkers weer op vakantie naar Joegoslavië, Italië, Oostenrijk of naar campings in eigen land. Voor het 'grote karwei' worden nu alvast de kaarten tevoorschijn gehaald om de collega's haarfijn te laten zien, waar de reis wel niet helemaal naartoe gaat en hoe lang men erover denkt te gaan doen.. RITA De jongen kannen na iedere dag gaan Ieren vliegen. Binnenland Minder geld voor werkende jongeren 5 Drie zilveren anjers 10 Buitenland Actie in Ulster 8 Kerk ICCC-ers onderbreken congres voor protest 2 Sport ,- Wind^ddn iu^.kapot.., -~te krijgètt A9 Economie Aardappel steeds gewichtiger 13 'Ik hoop dat men de president zal vergeven' WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) De ontslagen juridische advi seur van president Nixon heeft gisteren getuigd dat de president persoonlijk betrokken is geweest bij de Watergate-affaire, maar dat deze zich waarschijnlijk nooit heeft gerealiseerd welke afmetingen de zaak zou aannemen. 'Ik hoop dat men de president zal vergeven als alle feiten eenmaal bekend zijn', aldus Dean. 1 De Rotterdammer vooraanstaande r prot. christettjke dagbladen -„Stantvastich ia gheblever» mijn hert in teghe.ispoet!" 3 LONDEN (Reuter, ÜPI) In een grote advertentie in het Londense dagblad The Times hebben prins Bernhardt en prins Phillip van En geland als eerste van een serie ondertekenaars aüc landen in de wereld opgeroepen tien jaar lang geen walvissen meer te vangen om deze beesten voor uitroeiing te be hoeden. De advertentie stond gisteren in The Times omdat in Londen een conferentie is begonnen van lan den die een walvisvloot hebben. Russen en Japanners zijn de be langrijkste waivisvangers. Boven hun oproep, die de beide prinsen hebben ondertekend, omdat zij respectievelijk voorzitter van het World Wildlife Fund Inter national en van de Britse afdeling van deze organisatie zijn, staat: 'Iedere twintig minuten wordt er een gedood'. In de advertcnlie wordt de ma nier waarop walvissen worden ge vangen barbaars genoemd. Er wordt een harpoen op de beesten afgevuurd die in hun lichaam ex plodeert. Het duurt een half nur tot twee uur voor de walvis aan de gevolgen van dc verwondingen sterft. Er wordt een aantal argumenten aangevoerd waarom de mensheid helemaal geen behoefte meer heeft aan de produkten die walvissen opleveren, omdat cr voldoende ver vangende produkten zijn. Als de vangst tenminste tien jaar wordt stopgezet, kan in die tijd worden nagegaan of heropening van de vangst wei noodzakelijk is, aldus de_ advertentie die behalve door de beide prinsen onder meer ook on dertekend is door professor Claude Levi-Strauss en dr. Siceo Mansholt. Van onze purlementsredactie DEN HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer bleek het gisteren niet eens te zijn met de wijze waarop het kabinet-Den Uyl voor hel volgend jaar een collegegeld van 500 gulden wil invoe ren en de betaling van de 1100 gulden dit jaar ongedaan wil maken. Wo nil ig a brieken dc or cbrek aan orders in gevaar Minister Van Kemenade en staatsse cretaris Klein van onderwijs moesten een storm van kritiek verduren bij de behandeling van hun budget, waarin de regelingen voor collegegeld en stu die-financiering voor de komende tijd uiteen worden gezet DS'70, de WD en ook,de CHU ontpopten zich als op- i jositlepsrtijen. cp haddenReen goed .wóórd ovEr voor de pionnen.Staar ook dr. G. J. ter Woorst iiet namens KIT' en ARP ernstige bezwaren ho ren. En zelfs de PvdA bleek het er niet mee eens te zijn, dat de studen ten (naar schatting 15.000} die dit jaar of het volgend jaar afstuderen en wel de UOO gulden hebben betaald, niet voor terugbetaling in een of an dere vorm in aanmerking kunnen ko men. Praktisch de heie Kamer zag hier een nieuw stuk rechtsongelijk heid ontstaan. Het plan van het kabinet is, dat dege nen die dit jaar wel het collegegeld hebben betaald, dit bedrag in minde ring mogen brengen op hun studie schuld, die men aangaat in een nieuw stelsel van studie-financiering. Dit stelsel zal voor het eerst in het stu diejaar 1974-75 van kracht moeten zijn. Drs. G. van Leijenhorst (CHU) zei over deze plannen: 'Het rechtsgevoel wordt aangestast door boycottende en de wet saboterende studenten te belo nen, terwijl studenten en ouders die normaal de wet naleven worden afge- straft". Jhr. De Braauw (DSV0) en de heer Van Dijk (WD) lieten zich in dezelfde geest uit. De heer Ter Woorst kwam namens de KVP en ARP met een ander voorste!: via de wettelijke nog in te voeren controlepunten, in de universiteiten Voor vervolg zie pag. 5, kolom 6. Van-een .óóaerVerslaggevers. AMSTERDAM Koningin Juliana zal morgenochtend op paleis Soestdijk, het bestuur van de interkerkelijke stichting voor het kerklied ontvangen. In de deputatie die naar Soestdijk gaat, zullen alle vijf de kerkgemeenschappen die in de stichting samenwerken, vertegenwoordigd zijn: de hervormde kerk. de gereformeerde kerken, de lutherse kerk, de doopsgezinde sociëteit en de remonstrantse broederschap. De belangstelling voor het nieuwe .fcerkiie.d vpóf dekg^n (aan wieg waarvan tie sUêSung'voór hei kerlied staat) Is in het algemeen' zeer groot. Oorspronkelijk dacht - men aan een eerste oplage van ongeveer 150.000 exemplaren voldoende te hebben, maar al gauw bleek dat dit cijfer verdubbeld diende te worden, en nu is het zo ver dat waarschijnlijk een oplage van meer dan een half miljoen noodzakelijk is. Met als gevolg dat de samenwerkende uitgevers (Boekencentrum en Jongbloed/Zetka) andere drukkerijen hebben moeten inschakelen om de zaak in tempo klaar te kunnen maken Een voorzichtige conclusie uit deze cijfers is, dat de werkgelegenheid van zo'n 5 tot 6.000 man onzeker is gewor den. Bovendien bestaat het gevaar dat door inkrimping of sluiting van deze bedrijven veel kennis op dit gebied verloren gaat en ons land aldus de mogelijkheid verloren ziet gaan via industriële bouw goedkopere wonin gen te bouwen. De belangrijkste oorzaken van deze impasse zijn dat de standardisatie (uniformiteit van onderdelen met veel variatie mogelijkheden bij het in el kaar zetten van een woning) en de coördinatie in de bouw onvoldoende gestalte hebben gekregen. De drie bouwbonden van het NW, NKV en CNV hebben deze problema- giek gistermiddag uitvoerig besproken met minister Gruijters (volkshuisves ting). Deze heeft de bouwbonden toe gezegd al het'mogelijke in het werk te stellen,, om. de situatie het hoofd te gen op de bouw van 251000 goedkope re woningen. Hiervoor zouden zij dan plannen op moeten stellen op grond waarvan, de minister concrete toezeg gingen zal kunnen doen. Sinister Gruijters stelt zich ook voor indus triële bouwers maximaal in te laten spelen op projecten van woningverbe tering. Het kabinet-Den Uyl wilde woningver betering krachtig ter hand nemen. In keerpunt '72 het progressieve regeer akkoord, worden aantallen genoemd van tussen twintig- en dertigduizend per jaar, afhankelijk van het aantal woningen dat nieuw gebouwd zal wor den. Een industriële aanpak van deze woningverbetering lijkt mogelijk en zal bovendien noodzakelijk zijn om zulke grote aantallen te kunnen reali seren. Bij een industriële aanpak zou den bewoners in enkele weken over een verbeterde woning kunnen be schikken. Minister Gruijters zal de in dustriële woningbouwers vragen plan nen op te stellen. De directe aanleiding tot het gesprek van de bouwbonden met minister Gruijters is de aangekondigde sluiting van Dura Woningbouw B.V., (250 man) in -Rotterdam. De bouwbonden noemden deze sluiting 'symtomatisch* voor de situatie van de gehele sector. Vandaar ook dat ze deze zaak op hoog niveau hebben aangekaart Voor vervolg zie pag. 5, kolom 1 Uit de kerkbladen2 Lezer» schrijven 2 Radio en tv6 Kameroverzicht' l'nzze!s familieberichten is Over het algemeen vrij zonnig maar in de middag en avond hier en daar een onweersbui. Weinig wind maar in de middag aan de kust wind van zee. Ma xima rond 26 graden maar aan zee iets koeler. MORGEN EN OVERMORGEN: warm met plaatselijk een regen- of onweersbui. Morgen zon op 04112 onder 21.04 maan op 01.17 onder 18.02 S irj; Eean: Nixon is betrokke n bij Watergate zaak taup ret - lab - dnah - meen ed snee - tees de woorden van achter naar foren, zet ze in de juiste volgorde en tt hebt weer een dichtregel gevon den. De Russische partijleider Breznjew heeft gisteren vrolijk zwaaiend af scheid genomen van de VS, waar hij een weck lang belangrijke besprekin gen heeft gevoerd met president Nixon. Henry Kissinger, president Nixons adviseur, heeft gisteren in een toe lichting op het overleg verklaard dat de groeiende samenwerking tnssen dc VS en de Sowjet-Unie er nooit toe zai leiden dat dc twee supermogend- heden de wereldzaken tot een terrein zullen beschouwen, waarop alleen zij de hoogste zeggenschap hebben. Kis singer heeft voorts toegegeven dat een aanval van de Sowjet-Unie op China een duidelijke schending zou betekenen van het akkoord ter voor koming van een kernoorlog. Dit ak koord was vrijdag door Nixon en Breznjew ondertekend. (AFP) Brez njew is gisteravond in Parijs aange komen. Zie ook pag. 8. Zijn getuigenis voor de senaatscom missie die het Watergate-schandaal uitzoekt, was een week uitgesteld in verband met het bezoek van de Russi sche partijleider Leonid Breznjew aan Amerika. Dean, die heeft gezworen dat hij niet de zondebok, in de Watergate-zaak wil worden, heeft gisteren een lange ver klaring voorgelezen over zijn eigen betrokkenheid bij de zaak. Hij gaf toe betrokken te zijn geweest bij het be- lemeeren van het gerechterlijk onder zoek, iemand anders had geholpen bij het plegen van meineed en privé ge bruik had gemaakt van gelden die be stemd waren voor de herverkiezings- campagne van Nixon. Dat geld had hij later teruggestort. Dean zei deze bekentenissen gemakkelijker te vin den dan te moeten spreken over ande re mensen, onder wie enkele vrienden 'en mannen die ik zeer bewonder en respecteer*. Volgens Dean heeft Nixon hem op 27 februari persoonlijk verteld, dat hij Haldeman en Eherlichman als 'voor naamste figuren' in de Watergate-zaak beschouwde. Haldeman en Ehrlieh- man, Nixons hoogste adviseurs in het Witte Huis voor binnen- en buiten landse zaken, zijn op 30 april ontsla gen. Tussen 27 februari en 30 apnl heeft Nixon enkele malen verklaard er zeker van te zijn dat niemand van de staf van het Witte Huis bij de Wa tergate-affaire betrokke,. was. Hij zei dat op grond van een onder zoek dat Dean ingesteld zou hebben, maar Dean heeft later gezegd daar mets van te weten. Hij getuigde giste ren, dat hij pas van het onderzoek hoorde, toen hij Nixon zijn verkla- Voor vervolg zie pag. 8, kolom 4. WASHINGTON (AP, Reuter, ÜPI) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren een besluit, dat al door de Senaat was goedgekeurd, aanvaard waardoor alle overheidsgel den voor bomaanvallen op Laos en Cambodja worden geblokkeerd. Het besluit is met 235 stemmen voor en 172 tegen genomen. Een poging het besluit tot 1 september uit te stellen werd eerder op de dag verworpen. Nu beide huizen van het Amerikaanse Congres de deur van de rijksbrand- kast voor bomacties tegen Cambodja en Laos hebben vergrendeld is Nixon gedwongen deze acties spoedig te sta ken. Het Congresbesluit betekent te vens het ernstigste conflict tussen Congres en het presidentiële bestuur sinds Nixon begin 1969 zijn eerste ambtstermijn begon. Aangenomen wordt dat de Watergate- affaire belangrijk heeft bijgedragen tot het verzet in het Congres tegen de omvangrijke bevoegdheden van de president. 7 hee,?É gisteren een delegatie van de vakbonden ontvangen om te praten over de woningbouwfabriek DURA te Rotterdam die met sluiting wordt bedreigd. V.Ln.r. de heren Van Dasa (hout en bouwbond CNV), Bum- (eeo> nomisch adviesbureau NW), Van der Pias (bouwbond NW), Tennorshoizen (hout- en bouwbond CNV), minister Gruijters, ir, Peters, directeur bouwnijverheid van het minis terie, Louwhof (bouw en houtbond NKV), Machal (onder nemingsraad DURA) en mejuffrouw Hendriks (sociologe b ouw- en houtbond NKV). UW noteer als nieuwe abonnee na ar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering var» hef plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Naam; Adres: plaafS: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gutden abonnementsgeld. ik ontvang als beloning het aangekruiste mopjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje, {flessen onderzetter) handige poraatmap met briefpapier ei» pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1