■Het Kwartet Het bloedbad van Wiriyamu ergste van !n deze krant Ruppert vice-president van Raad van State mm krant op de bres voor een sterke christelijke pens 1 mm Verkeersleiders legden vliegveld van Frankfort lam Sipf iifiiü lil m Perfecte noodlanding in groenteveld kon ramp niet voorkomen Marine-helikopter te water: beide inzittenden gered Herziening structuur ondernemingsraden Cursussen dag en avondscholen worden duurder bon DONDERDAG 12 JULI 1973 71ste jaargang no. 49 christelijk dagblad Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus S48 Tel. 115588 Gironr. 269274 tn.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Hl fall 2'Slümr Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur -'-ïïeWj.V 7 5 ft-"-' 'iH F- F. ij i&ïfiSl mkÊÊM imt tf Van onze redio- en tv-redactie HILVERSUM De opvattingen van de Wereldomroep en de meer derheid van het NOS-bestuur over de omroep-eao lopen nogal uiteen. De Wereldomroep heeft laten weten, dat een eventueel conflict, dat mogelijk kan uitlopen in een radio- en tv-staking, niet gerechtvaar digd is. PERSOONLIJKE LENINGEN Reddingsploegen brengen één van de slachtoffers weg van de Boeing uit Brazilië, die neerstortte hij het Parijsc vliegveld Orly. Kloos Omroepwet Zogezegd Ik vertrouw Brezjnew en Nixon steeds zover als ik ze zie en dat is niet ver. PARIJS (UPI, Reuter, AP) Een Braziliaanse Boeing-707 heeft gistermiddag met een brandende staart een rampzalige noodlanding gemaakt op een groenteveld op vijf kilometer afstand van het Paryse vliegveld Orly. Van de 134 inzittenden - 117 passagiers en 17 bemanningsleden .kwamen er minstens 122 om het leven. Boeren uit de omgeving wisten 13 gewonde menséh uit het brandende vliegtuig te sleuren. Verbetering Pater Adrian Hastings, die de slachting van het Portugese leger in Mozambique in de Times onthulde, werd gisteren vergezeld door de Portugese ballingenleider Mario Soares rechts; Oven .'.'J,. T X Binnenland Van onze parlementsredaetie DEN HAAG De ministerraad is van plan om morgen te beslissen over de benoeming van dr. M. Ruppert (arp) als vice-president van de Raad van State. Hij volgt dr. L. J, M. Beel op, die ruim een jaar geleden op zeventigjarige leeftijd de Raad van State verliet. Buitenland Kerk Sport Economie Europese industrie in VS 15 Hulp Gesprek in Bazel over dollarerisis LISSABON, LONDEN (Reuter, AP, UPI) Ondanks een officiële verontwaardigde ontkenning van de Portugese; regering, dat er ooit een bloedbad heeft plaats gehad in Mozambique, zal zij toch een on derzoek instellen liaar het bericht, 'als de plaats waar het' incident zich zou hebben voorgedaan kan worden gevonden'. er valt niet veel meer te bazelen R!TA "In een leeszaal moet je heel stil zijn, Tommy, anders zetten ze je er uit". ammer vooraanstaande prol/christelijke dagbladen „Stantvastich Isghebleven mijn h#rt In teghenspoet!" FRANKFORT (Reuter, ANP) De Westduitse minister var. verkeer La ta nte Lauritzcn heeft gisteren opdracht gegeven tot het inhouden van het sa laris van de verkeersleiders op de tVestduitse vliegvelden, die gistermor gen niet op hun werk verschenen. Minister Lauritzcn greep in, nadat maar drie van de dertien verkeerslei ders op het vliegveld van Frankfort waren komen opdagen. Als gevolg hiervan moest het grootste vliegveld van de Bondsrepubliek aanvankelijk sluiten voor alle vluchten, uitgezon derd die naar Berlijn. Later kon ook het andere vliegverkeer worden her vat, al waren tegen het middaguur 50 vertrekkende vluchten geannuleerd of vertraagd. Ook de tweede KLM-retourvlucht Am sterdam-Frankfort, die gistermiddag om half twee van Schiphol had moe ten vertrekken, werd afgelast. De pas sagiers werd aangeboden naar een an dere bestemming in Duitsland te wor den gebracht Diisseldorf of Keulen of de reis naar Frankfort te maken per trein. De KLM ondervond giste ren geen enkele hinder op de overige bestemmingen in de Bondsrepubliek. De verkeersleiders, die rijksambtenaar zijn en daarom niet mogen staken, vingen hun stiptheidsactie een kleine zes weken geleden aan om salarisver betering en betere arbeidsvoorwaar den af te dwingen. Hun actie bestaat voornamelijk uit zich ziek melden. ADVERTENTIE 3y5 ■:"r «Mi* 'Z-Z NOS is verdeeld van ƒ1000,— tot 10.000,-— max. looptijd 5 jaar Ook eerste en tweede hypotheken ASS.KANTOOB J. LEEFLANG Cronestein 45 - Gouda Telefoon: 01820 -15947 Reeds tijdens de besprekingen met de vakbonden heeft de vertegenwoordi ger van de Wereldomroep opgemerkt dat het geringe verschil in uitkomst tussen het voorstel van omroepleiding en dat van de vakbonden daartoe geen aanleiding geeft Bij NOS en omroeporganisaties werken ongeveer 5000 mensen, bij de Wereldomroep ongeveer 300. De wereldomroep heeft zich erover verwonderd, dat ook deze organisatie een brief heeft ontvangen van de vak bonden waar in een ultimatum wordt genoemd van vrijdagavond zes uur. De Wereldomroep zegt akkoord te gaan met de voorwaarden van de vak bonden. Deze vakbonden, zijn: de NW-bond, Mercurius, de christelijke bedrijfsbond HBV, de NVJ en de ANOUK (Algemene Nederlandse Or ganisatie van Uitvoerende kunste naars). Daarentegen heeft de (katholieke) Unie BLHP laten weten zich niet bij het ultimatum aan te sluiten.Deze bond vindt het geschilpunt over prijs compensatie niet zo zwaar, dal dit aanleiding moet zijn tot conflict of ac ties. versumse kringen, die op de hoogte zijn van de uitslag van de stemming van het NOS-bestuur, van de hand ge wezen. Wel heeft gisteren de adjunct- directeur van de NCRV blijkens een uitzending van 'Hier en Nu' gezegd dat hij persoonlijk voorstander is van het aanvaarden van de voorstellen van de bonden. Over de houding van VARA-voorzitter Kloos, waarvan eerder bericht werd dat hij tegenstander zou zijn van de vakbondsvoorstellen, zei een vak bondswoordvoerder: 'Wij hebben ge hoord dat tijdens de bestuursvergade ring de heer Kloos met een voorstel ter tafel zou zijn gekomen dat door de werkgevers 'veel beter' werd ge noemd. Maar bij ons laatste gesprek is een dergelijk voorstel dusdanig vaag naar voren gekomen, zonder dat er iets geconcretiseerd werd, dat wij ons ultimatum maai hebben gehand haafd.' Van een verslaggever DEN HAAG In de haven van ^Die- go Suarez op Malagas! is gisteren de hoordhelifcoprter- van het Nederlaudsè. marineschip'Van Galen bij het afvlie gen in het water terechtgekomen en op vijftig meter afstand van het schip gezonken. De beide inzittenden, de luitenant ter zee Heisterkamp en Pas man. wisten zich zonder enig letsel te redden. Over de juiste toedracht is niets bekend. DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken is van plan voor 1 janu ari 1975 een wetsontwerp in te dienen tot herziening van structuur, samen stelling en bevoegdheden vn de on dernemingsraden. Minister Vredeling. Parijs: :-seker 122 doden De Boeing, die dinsdagavond uit Rio de Janeiro was vertrokken, meldde kort voor de ramp, dat de staart van het toestel in braad was gevlogen. Terwijl op Orly alles in gereedheid werd gebracht voor een noodlanding, kwam het toestel terecht in een groenteveld op een paar honderd me ter van het dichtbevolkte dorp Saulx- Les-Chartreux. De Boeing van de Braziliaanse maat schappij Varig miste ternauwernood de grote verkeersweg N 20. die van Parijs naar het zuidwesten loopt In de buurt ligt ook het Franse atoom centrum Saclay, De noodlanding, :uit- Weersverwachting: eerst zwaar bewolkt met plaatselijk buien wegtrekkend naar het oosten. Morgen geleidelijk minder be wolking en wéinig of geen regen meer. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest Maximumtemperaturen om streeks 19 graden. Morgen en overmorgen: enige tijd regen en tamelijk koel. Morgen zon op:04.35 onder: 20.56 maan op: 19.44 onder: 02.27 gevoerd door gezagvoerder Gilberto een van de overlevenden was per fect, maar de brand verspreidde zich voor, de meeste inzittenden te snel door het vliegtuig. De Franse radio bracht kort na het ongeluk hulde aan de gezagvoerder: 'Dankzij de bekwaamheid van de pi loot werd een zeer grote ramp verme den. .Hij maakte een perfecte nood landing, maar het vuur had het toe stel reeds in zijn machtIn een dichtbevolkte omgeving slaagde de pi loot erin te landen op een smal veld, dat wordt omringd door huizen*. De eerste man, die bij het veronge lukte vliegtuig arriveerde, Jacques Beaujon, zei: 'Ik hoorde een zware ex plosie en zag, dat juist een vliegtuig was verongelukt'. Hij rende naar het brandende wrak, maar kon aanvanke lijk niet voldoende dichtbij komen, omdat het vliegtuig 'een ware oven' was geworden. Nog voordat brand weerlieden arriveerde, trokken Beau jon en andere omwonenden hun hem den over hun hoofd en wisten toch in de cockpit te klimmen. Beaujon: 'Ik zag een man in zijn stoel zitten. Zijn gezicht was geblakerd en hij was bewusteloos. Ik nam hem on der de armen en wist hem eruit te sleuren'. Hij ging terug en wist nog een tweede bemanningslid te redden. In totaal konden met hulp van andere omstanders, dertien mensen levend uit het toestel worden gehaald, onder wie een stewardess. Voor de overige inzittenden kwam de hulp te laat. Het was het tweede rampzalige vlieg ongeluk bij Parijs binnen een' maand. Op 3 juni verongelukte een supersonische Tupolew-144 tijdens de luchtvaarttentoonstelliHg op Le Bour- get, waarbij dertien mensen om het leven kwamen. Naar sehatting zijn bij grote vliegrampen dit jaar al onge veer achthonderd doden gevallen. Een woordvoerder van de onderhan delingsdelegatie van de vakbonden deelde ons desgevraagd mee dat de Wereldomroep het ultimatum heeft ontvangen omdat krachtens de om roepwet alleen een cao kan worden afgesloten voor het hele omroepperso- neel met NOS en Wereldomroep. Vol gens de wet op de cao zou de Wereld omroep ook afzonderlijk een cao kunnen afsluiten, maar de omroepwet maakt dit onmogelijk. Hoewel de Raad van beheer van ~de NOS het oorspronkelijk eéns was niet de eisen van de vakbonden, is het; be stuur van de NOS waarin bestuurders van de omroeporganisaties, leden aan gewezen door de Kroon en afgevaar digden van culturele en maatschappe lijke organisaties zitting hebben, dit niet. In een spoedvergadering zal men zich vrijdag beraden.. Berichten als zouden de KRO en de NCRV zich binnen het bestuur van de NOS hebben opgeworpen als voorstan ders van het aanvaarden van de werk- nem ersvoorstelleh, worden door Hil- Geldroof5 Stedelijk vervoer duur 5 Mitchells verhoor 9 Indianen in gevaar 9 Tsjechen onder druk 2 Verkuyl belicht 'Bangkok' 2 Loting Europacup: FeyenoordOesters ÏF NAC—FC Magdeburg FC Twente-—Aberdeen Zie pagina 13 Weekbladen Nieuws boekeu Men schrijft ons Radio en tv Strips, («tHnw Keccpt Puzzel Weer. toeristen Beurs Drie Spaanse missionarissen, die aan Pater Adrian Hastings de berichten over het uitroeien van een dorp in Mozambique hebben doorgegeven, hebben gisteren de plaats aangekruist op een kaart. Wiriyamu moet 10 km ten zuiden van de plaats Tete aan de rivier Zambesi liggen. Een van de priesters zei dat het dorp van de kaart was geveegd. 'Eerst werd het gebombardeerd en na de slachting maakten zij het met de grond gelijk.' 'Als niemand onze verklaringen ge looft, laten ze het dan vragen aan de bisschop van Tete, Cesar Augusto, die na de slachting in een helikopter over het gebied vloog;, zei één van de mis sionarissen. Een ander van hen zei dat de tragedie in Wiriyamu,; de vier de en ergste was uit een serie slach tingen die zich in twee jaar in het noorden van Mozambique had afge speeld. 'Persoonlijk zag ik hoe een 68- jarïge Afrikaan gelyncht, werd door de Portugese geheime politie, hoe twee andere oudere mannen doodge schoten werden en hoe een getrouwd stel vermoord en verbrand werd in hun hut. De twee missionarissen, die persoon lijk met overlevenden uit Wiryamu hadden gesproken en hen de inlich tingen hadden doorgegeven, zitten nu in Portugese gevangenissen. De drie priesters hadden bij premier Caetano en andere Portugese leiders schrifte lijk geprotesteerd, maar nooit ant woord gekregen. 'We bleven zwijgen uit angst andere missionarissen in ge vaar te brengen, maar na de recente gebeurtenissen konden we niet langer onze mond houden.' In haar officiële verklaring doet de Portugese regering de onthullingen van de hand als een poging een schandaal te verwekken voor het be zoek van Caetano aan Engeland en de feestelijkheden rondom het 600-jarig bestaan van het Brits-Portugese-bond genootschap te bederven. Pater Has tings wordt haat tegen Portugal ver weten. Hij moest Mozambique verla ten wegens zijn 'bewezen' medeplich tigheid aan guerrilla-activiteiten. Om dezelfde reden werden de drie Spaan se missionarissen uit Mozambique ge zet. Zie verder pagina 9. Graciette Dosreai, een Portugese ver pleegster, die toevallig in de buurt wandelde, paste kunstmatige ademha ling toe op twee van de overlevenden. 'Zij legde de twee mannen in een am bulance en ik sprong er ook in. Op weg naar het ziekenhuis begon een van de mannen weer te ademen'. Hij vertelde haar later, dat het vuur was uitgebroken in het achterste gedeelte van het toestel, waarschijnlijk in een toilet. DEN HAAG De cursusgelden voor de avondscholen dagavondscholen en cursussen, die door het rijk worden bekostigd, worden met iugang van het nieuwe schooljaar verhoogd. De avondscholen voor mavo, havo en vwo zullen respectievelijk 25, 50 en 80 duurder worden en daarmee ko men cursusgelden dan op achtereen volgens 100, 150 en 200 per jaar. Deze bedragen gaan ook gelden voor de avondscholen, dag-avondscholen en cursussen voor resp. het lager, mid delbaar en het hoger beroepsonder wijs, met dien verstande, dat deze be dragen maxima zijn. De bijdragen van de leerlingen bij deze soorten beroeps onderwijs bedragen per les resp. twee, drie en vier .kwartjes. Da PvdA heeft van de kandidatuur van prof. mr. J. van der Hoeven afge zien, Dit houdt rechtstreeks verband met het feit dat de socialisten nu een minister-president hebben geleverd en een voorzitter van de Tweede Kamer. De 61-jarige dr. Ruppert heeft als in formateur en later als formateur be langrijk werk gedaan bij de formatie van het kabinet-Den Uyl. Zelf zou hij er daarom enige maanden terug op hebben aangedrongen om zijn benoe ming nog wat uit te stellen, omdat hij weigerde de post te aanvaarden als bedankje voor zijn fomatiewerk. Sinds oktober is hij al lid van de Raad van State. Hoewel de laatste maanden zijn kan didatuur eigenlijk al vaststond, circu leerden vooral voor die tijd de namen van SER-voorzitter drs. De Pous, oud minister De Jong, oud-minister mr. Biesheuvel en prof. Van der Hoeven. Ruppert is van afkomst 'een gewone Amsterdamse jongen' zoals hij zichzelf graag laat ontvallen. Als werk loze bloemistenknecht kwam hij bij de Ned. Chr. Landarbeidersbond te recht Na een stormachtige carrière werd hij daar hoofbestuurder en later Zie vervolg op pagina 5. noor inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hei plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Naam: Adres: Plaats: Adres: Betaalt per.- U maand; D kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang ais beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schooltje {Ifessen onderzetferl t-j handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, anlwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1