Boeing Pan Am verongelukt 78 doden in ELEMQHQF- ErvinenCox zetten justitie op spoor Nixon Generaal Bei^Kuijs neemt ook ontslag krant voor een sterke christelijke pers m Het Kwartet Industriebond NW: Philips luisterde gesprekken af Voor twee ton aan schilderijen gestolen bloemeriyplanteiiy diewn„. linfHtortvan'tlavd Peruanen breken met Frankrijk Constantijn vraagt Grieken: Stemt neer bon Bestemming gekaapte toestel onbekend DUBAI (Reuter, UPI, AFP, AP) De gekaapte Japanse Jumbo-Jet, die meer dan 70 uur op het hete vliegveld van het oliestaatje Dubai heeft ge staan, is gisteravond met onbekende bestemming vertrokken, nadat twee passagiers tóestemming hadden gekregen het toestel te verlaten. Zogezegd Ziekenhuis steeds zakelijker ïïM 'Conclusie commissie onjuist' OS jjiKSDAG 24 JULI 1973 71ste jaargang no. 59 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND ffestblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur PAPEETE (Reuter, UPI) Red dingsploegen hadden gisteravond bij het Franse eiland Tahiti in de Stille Oceaan zestien slacht offers van de luchtramp met de Amerikaanse Boeing-707 van panAm geborgen. Gistermorgen was het toc-stel met 69 passagiers en 19 bemanningsleden aan boord kort na de start van het vlieg veld van Papeete in de oceaan geval len. Een passagier overleefde de ramp. Het zou een Canadees zijn, die ernstig gewond in een ziekenhuis is opgeno men. Ook een stewardes werd levend uit het water gehaald, maar zij be zweek korte tijd later. Het vliegtuig, dat onderweg was van Auckland in Nw-Zeeland naar Los Angeles, draai de kort-na de start scherp naar links en verloor daarna snel hoogte. Kort voordat het in zee stortte, was een lichtflits te zien. Het rampgebied was bezaaid met wrakstukken, zwemvesten eri kledingstukken. UTRECHT/STADSKANAAL Tij dens de voorjaarsstakingen in Stads kanaal heeft Philips met behulp van technische apparatuur telefoonge sprekken van valbondskaderleden af geluisterd. Deze beschuldiging wordt geuit in Wik, het leden-weekblad van de Industriebond-NVV. Mensen binnen en buiten de Phi- lips-vestiging in Stadskanaal zouden, volgens het blad, nu spottènd spre ken over het 'Watergate-schandaal van Stadskanaal'. Het afluisteren van de gesprekken werd vastgesteld voor het beruchte paasbestand in april. In een vergade ring van de ondernemingsraad van Philips in Stadskanaal Het de direc tie zich, volgens Wik, ontvallen te beschikken over het op banden vast gelegde bewijs, dat een nog te orga niseren prlkactie niet door de werk nemers, maar door de vakbonden zou worden betaald. Zoals bekend, waren de prikacties (volgens de bonden), voor eigen re kening van de leden, terwijl de sta kingsdagen uit de weerstandskasscn van de bonden werden gefinancierd. Over bet betalen van niet gewerkte uren tijdens prikacties is nadien veel misverstand ontstaan. Volgens Wik heeft de Philips-direc- tie in Eindhoven later schriftelijke garantie gegeven, 'dat vakbondsleden in het vervolg geen angst voor tele foneren boefden te hebben en dat zij voortaan vrijuit met elkaar en hun bestuurders zouden kunnen spreken. Een Philips-woordvoerder noemt een Wik-publikatie 'een typisch komkommerverhaai'. Hij gaf toe, dat er tijdens de stakingsacties een band recorder is gebruikt, maar alleen om telefonische instructies vanuit Eindhoven vast te leggen. 'Dat is geen abnormale zaak, vooral niet in de situatie, waarin men toen ver keerde.' Het zou volgens hem alleen te doen zijn geweest om liet vastleg gen van inkomende gesprekken. Hij 'ontkende, dat er een schriftelijke garantie is gegeven. Volgens voorzitter B. Mulders van de bedrijfsledengroep bij Philips- Stadskanaal is er een sterk vermoe den geweest, dat uitgaande gesprek ken van het vakbondskader op de band werden gezet. *We hebben daar over ook gesproken met de bedrijfs leiding, maar deze verklaarde, dat de veronderstellingen op een mis verstand moesten berusten. In een afsluitend gesprek met de directie zijn we daarna tot volledige over eenstemming gekomen. Dat dit nu in Wik staat, verbaast me omdat af gesproken was, dat hierover geen enkele publikatfe zou worden ge daan.' HAARLEM Ter waarde van twee ton zijn vier panelen gestolen uit het bisschoppelijk museum te Haarlem. Door verbreking van twee ruiten; aan de achterzijde van het gebouw,-is inen binnengekomen. Uit de-.lijsten 'zijn twee panelen gelichte-geschilderd door Cornells Willemstöon (15151552). Zij stelleik-Vöhr" een Petrus en een Paulusfiguur ïn 'een landschap. De an dere.;^ zijn van. Maarten van Heétnskerfcien dateren 'uit het begin van de zestiende eeuw. Het betreft por tretten'van Jan Klaeszoon Diet en zijn echtgenote Emmetje Teunsdochter van Soujwrgh. (V (ADVERTENTIE): Binnenland Controle op Schiphol niet uitgebreid 5 Gerdie Scheffer over Katholieke Werkende Jongeren 7 1 Elke dag 20 toeristen zoek... 11 Buitenland Nixon weigert banden 9 Straf voor meer dan drie kinderen 9 De gekaapte Japanse Jumo-Jct op het vliegveld van Dubai, vlak "voor het vertrek. Bewaakt door Zuidvietnamese militairen wachtte gisteren een deel van dé burgérgevangenen, die mét de Viet Cong zullen worden uitgewisseld, op het vliegveld van Saigon voor het vertrek naar het door de Viet Cong beheerste. Loc Ninh. Saigon liet gisteren zo'n negenhonderd burgers vrij. Vandaag zal de Viet Cong op haar beurt een aantal burgers vrijlaten. Zie ook pag. 9. Kerk Kerkelijk leven in Rusland Sport Gemeente laatste strohalm voor FCAmsterdam Uit de kerkbladen Nlcuwe^Jraéken Radio en tr'prosrarama's Even puzzelen Weer. oproep, toeristen Familieberichten I 8 De vrijlating van de twee passagiers werd toegestaan op grond van de "eer lijkheid en het medelijden van demi- nister van defensie van Dubai*. Daar voor waren de- brandstoftanks op nieuw gevuld en was het gebalsemde lijk van de omgekomen mede-kaapster in het toestel gebracht Kort' voor het verteek deden de auto riteiten van Dubai een laatste beroep op de kapers om de vrouwen en een kind van vier jaar vrij te laten. 'Nee, dat kunnen wij niet doen'; was het antwoord! 'Wij. zullen blijven strijden tegen bet imperialisme;hand in -band met' hetJapansè' Roöé legere VïfyMeXv trrirkenP- De eventuele •bestemxning vari het toestel is onzeker. De kapers vroegen voor-hun vertrekboni kaarten; van Sa-r oedi-Arabië en het Midden-Oosten. In een gesprek tussen de kapers en. de. verkeerstoren kreeg de piloot van het bij-het Veluwemeer top-attractie in juli:' grandioze bloemen-show Geld komt en gaat. Geld heeft voor ons geen waarde. Wij ge loven in beginselen. President Sadat over de Libi- sche olierijkdommen. Opklaringen Vrij veel bewolking met plaatse lijk enkele buien, maar ook op klaringen. Zwakke tot matige westelijke wind. Maximum-tem peraturen rond 18 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij koel met tijdelijk regen of enkele buien, ook perloden met zon. Morgen zon op: 04.51 onder: 20.41 maan op: onder: 16.57 BENGHAZI (Reuter, UPI, AFP) De Libische kolonel Khaddaffi heeft gisteren zoals algemeen' verwacht werd zijn ontslag ingetrokken als voorzitter van de Revolutionaire Raad. Hij kondigde aan dat hij aan de WASHINGTON (Reuter) De Se naatscommissie voor Watergate heeft gisteren eenstemmig besloten de Justi tie 3n te schakelen om in het bezit te komen van de bandopnamen in het Witte Huis, die president Nixon .niet ter beschikking wil stellen om ophel dering over het afiujstcrschandaal te verschaffen. De commissie nam haar besluit direct, nadat een brief van de president in antwoord op een verzoek van commis sievoorzitter Ervln was ontvangen, waarin de president de opnamen rang schikte onder het geheime presiden tiële archief. Ook de speciale officier van justitie, die naar juridische aspecten van de zaak een onderzoek instelt, Archibald Cox, verklaarde gisteren, dat hij het Witte Huls langs juridische weg za! proberen te dwingen tot het beschik baar stellen van dc opnamen. Er is nu een conflict tussen de uitvoe rende macht, de president en de wet gevende macht, het Congres, ontstaan, dat waarschijnlijk door het Opperste Gerechtshof opgelost moet worden. Zie verder pag. 9. LIMA (AFP) Peru heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken. Het kabinet in Lima nam dit besluit tijdens een buitengewone zitting, die volgde op dè eerste ontploffing in de reeks Franse kernproeven in de Stille Oce aan. Peru heeft in het verleden her haaldelijk krachtig geprotesteerd te gen de Franse kernproeven in de atmosfeer, macht zal blijven, totdat de unie met Egypte is voltooid. Tevoren had Khaddaffi in een rede in Benghazi scherpe kritiek geuit op Egypte, de partner in de unie. 'Hoe wilt u dat Egypte, waar corruptie, vriendjespolitiek en bureaucratie heersen, een beslissende strijd .tegen de vijand voert? Wij menen dat Egyp te moet veranderen, afstand moet doen van deze mentaliteit En het eni ge middel daartoe is de volksrevolu tie. Khaddaffi zei voorts dat zijn standpunt inzake de strijd met Israël totaal verschilt van dat van Egypte. Vorige week vrijdag zond .Khaddaffi een telegram aan president Sadat, waarin hij verklaarde dat hij juist was afgetreden om de belemmeringen inzake de unie uit de weg te ruimen en dat geen enkele pressie hem van gedachten kön veranderen. Vóór zijn speech waren er massale de monstraties in de steden Tripolis en Benghazi geweest om Khaddaffi te be wegen terug te, komen. Zondag sprak de Libische premier Jalloed in hemds mouwen op het dak van een militair wachtlokaal de- menigte in Benghazi toe en drong er bij haar op aan om Khaddaffi niet te laten gaan. Waarop de menigte reageerde met rhytmisch geroep 'Met bloed, met de ziel en met ROME (UPI) Ex-koning Constan tijn heelt teren het Griekse volk opgeroepen 29 juli bij het referendum over de onlangs door het kolonelsbe wind uitgeroepen republiek massaal 'nee' te stemmen. 'Uw nee' zal vrees, terreur en tiran nie verslaan', aldus Constantijn in een verklaring vanuit Rome, waar hij al vijf jaar in ballingschap leeft Hij doet een beroep op de strijdkrachten en de veiligheidstroepen 'het volk aan te moedigen zijn mening open en vrij te uitten' tegen de vestiging van een zogenaamde presidentiële parlementai re democratie. Volgens Constantijn bleek uit de re cente (en mislukte) muiterij bij de marine, dat het huidige bewind niet de steun heeft van de strijdkrachten of de veiligheidstroepen. Op een vraag of dit betekent dat dn ex-koning op roept in opstand te komen, antwoord de een woordvoerder 'zeker niet'. De koning wil slechto dat het volk niet gedwongen wordt 'ja* te stemmen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Luitenant-generaal N. Berghuijs (57) opperoffi- cier personeel van de Koninklijke Landmacht en lid van de gene rale staf, heeft verzocht om ontslag uit de militaire dienst per 1 september. Khaddaffi: ontslag ingetrokken de godsdienst, oj Jalloed'. De menigte was juist gedesillusioneerd van de pelgrimstocht voor Arabische eenheid uit Egypte teruggekeerd. Zie verdér pagina 9. Reden van deze ontslagaanvrage is de naar zijn mening niet bevredigende oplossing van het conflict tussen lui tenant-generaal Meijnderts, comman dant van het eerste legerkorps, en de generale staf te Den Haag. Het conflict zou ontstaan zijn nadat generaal Meijnderts een geheime nota over mogelijke reorganisaties binnen de krijgsmacht vorig jaar aan premier Biesheuvel had gezonden. De generale staf waartoe de generaal Berghuijs, Van Rijn (reeds ontslag genomen), IJsselstein en Anthonissen behoren, eiste daarop het ontslag van Meijn derts. Het onderzoek van de hiervoor ingestelde commissie Langemeijer en de schuldbekentenis van generaal Meijnderts (zie Trouw-Kwartet van 19 juli jl.) waren generaal Berghuijs niet genoeg. Hij noemde de gebeurtenissen, zoals die in het rapport-Langemeijer staan, een ernstige aantasting van de krijgs macht, waartegen maatregelen getrof fen hadden moeten worden. Tevens vindt generaal Berghuijs, dat de con clusie van de commissie Langemeijer onjuist is wanneer deze zegt dat een herstel van de goede verhoudingen binnen de leiding van de Koninklijke Landmacht niet onmogelijk zou zijn. Deze conclusie was voor de regering aanleiding om generaal Meijnderts niet te ontslaan. Generaal Berghuijs echter zegt niet langer meer mede verantwoordelijk heid te kunnen dragen van de gang van zaken bij de landmacht Japanse - vliegtuig aanvankelijk^'dè waarschuwing, dat de startbaanweP licht niet. lang genoeg zaL.zijn;" ,Dev;$ luchthavenautoriteitenboden- ain; technici te -sturen om dé ihachiné.jg controleren en het vliegtuig met" .be-ifS*. hulp van een vrachtauto in de inge-v vallen: duisternis naar de startbaan té geleiden. - - Jr 7 Zondag was al op bevél van de kapers voldoende brandstof in de' tanks ge- pompt voor een vlucht van circa drie uur. Gistermiddag eisten zij, datldev tanks geheel zouden worden gevuld.. Anders zou. het toéstél. 3ïhgè-:< i zén.Vborts aantal vijfSizotLzijn, -dat. hei stoffé^kX; overschot van hun omgekomen nielge^ zellin-aan boord zou" worden-gébrachtó-SS Dezé' vrouw; had? ëea"-;5Eéuadori^.^ii«i«; paspoort op naam van mevrouw Peral^-fe ta in haar bezit Zij kwain om hèt: ïe?! ven, toen bij dè kaping een hand-" granaat, die zij in haat kleren, verböri'Vr gen had, voortijdig ontplofte. j ZONEN- Ïy - De kapers hebben verklaard lid te zijn van een pro-Palestijnse organisa tie, genaamd 'Zonen van Bezet Ge- bied'. Alle bekende Palestijnse yerzets- organisaties hebben echter yerklaard niets met de kaping te maken té heb-* ben. Het doel van de kapers is; ook onduidelijk. Een aanbod van'de Ja-, panse regering en de Japanse lucht- vaartmaatschappij om aan elke finan- ciële eis te: voldoen hebben zij afgesla gen:,.; - - De kapers weigerden trouwens te: pra ten met Japanse vertegenwoordigers, zoals de onderminister van verkeer,.; Sato, en de president-directeur van de JAL, Asada. Zij wilden alleen praten met de regering van de Verenigde" Arabische Emiraten waartoe Dubai behoort Op verzoeken om althans de vrouwen en kinderen onder de passa giers vrij te laten gingen zij niet in, zich beroepend op hun 'hoofdkwar tier', vanwaar zij instructies venvacht- ten. Mogelijk warendeze instructies ver- •- vat in een geheimzinnige boodschap, die hen via de autoriteiten in Dubai bereikte. 'Als u van plan bent de pas sagiers te doden, doet dit dandirect of weest zo menselijk hen vrij te la ten. Het klink belachelijk, al^ .u toe- taat, dat de mensen, die u kennelijk van plan bent te doden, verfrissingen en voedsel krijgen. Geeft alstublieft uw plannen op. Er zijn andere moge lijkheden om zonder bloedvergieten uw politieke doeleinden te verwezen lijken', aldus de boodschap die was getekend '13.569 inwoners van de West-Duitsland'. SPECULATIES De jumbo heeft nu brandstof aan boord voor circa 10 uur vliegen. De kapers vroegen later om kaarten van het gebied van Cairo (Egypte) Tripoli (Libië) en Aden. Er zijn ook specula ties, dat zij misschien,yiaKératsji in Pakistan naar Japan 'willen vliegen. Volgens degewonde Japanse hoofd- purser bevinden zich onder de kapers Japanners. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr, 364 Rotterdam *ven tekenen meneer RITA 'Als u me binnen houdL; is de ruit nog niet gerepareerd.^ vooraanslannde 7'prdt. Christelijke dagbladen „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" JAL-Jumbo vertrokken -v. H Sjr -" i wiiiii Strips én feuilleton Recept i' 2' 7' 12 Khaddaffi - zoals verwacht - terug UW noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant diegezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hel plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. hl a a fti t Adres: Ploots. .......a.»...»..».».......,.., Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning hef aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1