eens Militairen lieten rode kool staan krant op de bres voor een sterke christelijke pers! Pantserwagens op vliegveld Frankfort FLEVOHOF Kwartet Tegenstrijdige conclusies van deskundigen Geen strijd meer met de Palestijnen Medewerking blo&rmn^planten, dieren Militaire situatie voor Lon Nol zore Buitenland inhethartvantland. CNV en NKV 'verbaasd' Verbaasd Bewolkt Hondsdagen ^JNDERDAG 26 JULI 1973 71ste jaargang no61 Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31.35 CHRISTELIJK DAGBLAO VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Gironr. 269274 t.n,v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam De Westduitse grenspolitie patrouilleert op het vliegveld van Frankfurt sinds kort met pantserwagens Niet alleen in West-Duitsland, maar ook elders in de wereld zijn de veiligheidsmaatregelen op vliegvel den sterk opgevoerd na de recente kaping van de Japanse Jumbo-jet. lÜiiü Binnenland Ontgronding gaat door in Brabant Madagascar ontworstelt zich aan verleden bij het Veluwemeer top-attractie in juli: grandioze bloemen-show Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG -— Het NW over weegt zich volledig te distancië ren van het advies dat de Sociaal Economische Raad (SER) wil uit brengen over de inkomensnivel lering en de loonontwikkeling. De beide andere vakcentrales, het NKV en het CNV, onderstrepen het SER-standpunt in grote lijnen wel, zij het ook dat zij enige wij zigingen aangebracht willen zien. 'Ik deel u mee, dat 1971 het laat- 1 jO! ste jaar is geweest, waarvoor ik Lon No], noodmaatregel nog bereid ben de jaarrekening te aanvaarden'. Ernst AMERSFOORT Bijna alles zeshon derd dienstplichtigen, in de Bemhard- Volgens waarnemers duidt de toe- kazerne in Amersfoort hebben giste- spraak van Lon Nol op de ernst van ren demonstratief hun avondeten la de huidige situatie. Ondanks de felle ten staan uit protest tegen de naar gevechten bij Phom Penh bleef de be- hun mening onverteerbare slechte langrijke aanvoerroute van de weste- kwaliteit van de maaltijden en de lijke provincie Battambang naar de weinig hygiënische manier, waarop hoofdstad nog open. Via deze weg ar- dit eten zou worden bereid en gepre- riveerde gisteren een convooi vracht- senteerd. Op het menu van gisteren wagens in Phnom Penh. stond bloedworst en rode kool. 'We kunnen hier wel spelen, Van mijn vader mag het bin nen niet meer.' vooraanstaande V T' p'rot. christelijke JÉ dagbladen M „Stantvastich is ghebfeven mijn hert in teghenspoet!" Van ecu onzer verslaggevers een beter overzicht te krijgen van de situatie, waarvan op korte termijn moet worden uitgegaan. Op centraal niveau moet, nadat deze gegevens verkregen zijn, een beleid worden uitgestippeld. Het AVBB heeft de minister te ken nen gegeven dat het bij al deze maat regelen zijn medewerking wil verle nen en zijn deskundigheid wil inscha kelen. Het AVBB legt er de nadruk op dat het uitgangspunt voor een cen traal beleid moet zijn onderzoek en besluitvorming over omvang en sa menstelling van de bouwproductie op regionaal niveau. Bij de uitvoering van de noodzakelijke maatregelen zal aan het belang van de werknemers worden gedacht, aldus het AVBB. Het AVBB zal op 17 oktober in het jaarbeurscongrescentrum te Utrecht een symposium houden, dat gewijd zal zijn aan vraagstukken rond de toe komst van de bouw. (ADVERTENTIE) Minister Gruijtcrs: krijgt vijf rappor ten. beleid van onjuiste uitgangspunten uitgaat. Er' moet een dynamische informatie methode worden uitgewerkt. Er moeten voor dit jaar en voor 1974 korte en snelle onderzoeken plaatsvin den naar leegstand, woningbehoefte en woningvemieuwing, naar aard, naar omvang en naar regionale sprei ding. Op die manier hoopt het AVBB PIINOM PENH (Reuter, UPI, AP) De situatie rondom de Cambodjaanse hoofdstad Plmom Penh wordt steeds kritieker. President Lon Nol wil tienduizend jonge rueruten in de strijd werpen. Premier In Tam liet weten, dat de militaire situatie voor zijn regering 'steeds zorgelijker' wordt, en ondanks voortdurende Amerikaanse aanvaRea^itóen guerrilIastrijders het yliegveld van de lioofdstad met ra - keltcn bn.der vuur të nemen. Do raketaanval van gisteren vond plaats op het westelijke deel van Phnom Penh. De guerrillastrijders vuurden hun raketten af op een af stand van slechts acht kilometer van de stad. Minstens vijf mensen kwa men bij de aanval om het leven, ter wijl enkele tientallen gewend raakten. Duizenden mensen vluchten in paniek van uit het westelijke stadsdeel naar het centrum De aanval op het vliegveld vond plaats tien minuten nadat een toestel van Air France was vertrokken. Het vliegveld is inmiddels afgesloten. Ook een vluchtelingenkamp aan de weg naar het vliegveld werd door enkele raketten getroffen. Een aantal huizen brandde af. Terwijl op alle fronten nabij de Cam bodjaanse hoofdstad hevig werd ge vochten, verklaarde president Lon Nol dinsdagavond in een radiotoë- macht gerechtigd zijn een permanent spraak, dat alie burgers moeten léren gerechtelijk verbod van de luchtacties omgaan met geweren én de moed niet boven Cambodja te vragen, moeten verliezen. Hij voorspelde, dat Rechter Judd deed zijn uitspraak op verzoek^ van het genoemde congreslid regering de gelegenheid te geven te gen zijn uitspraak in beroep te gaan. pe^junsh die; ^namens de ^regering op- pens heeft gevraagd, omdat de Ameri kaanse^ bombardementen na 15 augus- een bepaald standpunt naar buiten brengt over belangrijke kwesties als inkomensnivellering en de loonont wikkeling, waarop men later wellicht terug zal moeten komen. In hoeverre dit het geval zat zijn, hangt af van de discussie over de Nota 'arbeidsvoor waardenbeleid' van de vakcentralen die nog niet is afgerond. Verwacht wordt, dat het NW met een tegen- stuk zal komen, dan wei, dat het zich volledig van de verdere behandeling van het rapport in de Sociaal Econo mische Raad zal distanciëren. De woordvoerder van het NVV wilde dit gisteren bevestigen noch ontkennen De voorzitter van het CNV en NKV hebben verbaasd gereageerd op de on verwachte stap van het NW. De Het SER-standpunt is vervat in het nog niet gepubliceerde ontwerp-voor- jaarsrapport, waarin de SER ieder jaar in grote lijnen de gewenste ont wikkeling van onze economie schetst. De samenstelling van dit ontwerp on dervond een maand geleden al grote moeilijkheden, omdat één van de be langrijkste opstellers van het rapport, het SER-Kroonlid prof, dr. D. B. J. Schouten, er een inflatie-bestrijdins- plan in opgenomen wilde zien. Nederland zou volgens dit plan achter moeten blijven bij de loonontwikke ling in de andere Europese landen. Bovendien hief de Tilburgse hoog leraar de waarschuwende vinger op tegen de inkomensnivellering. Inwilligins van eisen op dit punt zou volgens professor Schouten ern stige consequenties met zich mee brengen, de besparingen, de sociale verzekeringen, de vaststelling van het minimum-loon en de algemene pensi oenregeling. Een conflict over deze kwestie kon toen echter bezworen worden. Het concept dat nu ter tafel ligt, is naar prof. dr. Schouten ons gisteren meedeelde, uitermate vaag. 'Alles wat ook maar enigszins con creet was, is geschrapt. Het is me daarom volslagen onduidelijk, waarom het NW hierover nog moeilijkheden maakt', aldus professor Schouten, De afwijzende houding van het NVV over het nu ter tafel liggende concept rapport bleek, naar eerst nu bekend is geworden, op een vorige week ge houden verbondsvergadering van het NVV. Een woordvoerder van het NVV wilde er gisteren alleen over zeggen, dat het NVV over het rapport weinig enthousiast is. Waarnemers houden het er echter op, dat veel le den van de verbondsraad er weinig voo.' voelen, dat het NVV via de SER BEIROET (AP) Ia het Libanese kabinet heeft premier Solh gisteren beloofd dat zich in zijn land geen ge vechten meer zullen voordoen tussen het leger en de Palestijnse guerrilla strijders. Sprekend over de gevechten van mei zei hij dat deze beëindigd waren dank zij de maatregelen genomen door dc Libanese autoriteiten en de wijsheid van de Palestijnse leiders, waarvoor hij zeer dankbaar was. Hij zei dat hij binnen twee maanden wetsontwerpen zal indienen, die de sterkte van het leger tot 15.000 man moeten opvoeren. Mr\ J. A. II, J. van der Dussen. regeringscommissaris bij de NOS. de bedreiging van de hoofdstad kan worden geworpen. In de parken van nieuwe recruten in de strijd kunnen worden geworpen. Inde parken van Phnom Penh was gisteren de training van jonge recruten in volle gang. Van een onzer verslaggevers Voigens berichten van het Cambod jaanse opperbevel is een troepen- Het plan voor een massale etensweige- macht van ongeveer tienduizend Rode ring is oorspronkelijk uitgegaan van Khmers er dinsdag in geslaagd tot op enkele tientallen dienstplichtigen, acht kilometer van Phnom Penh op te buiten de VVDM om, maar het afde- rukken, ondanks de aanhoudende lingsbestuur van de WDM in Amers- Amerikaanse bombardementen. Be- foort heeft hun eisen overgenomen, richten uit Zuid-Cambodja meldden, Deze zijn directe en langdurige ont- dat de tienduizend aanvallers over smetting van de keuken en eetzaal, een vijftien km breed front langs de zorgvuldiger en smakelijker bereiding rivier Prek Thnot zijn uitgewaaierd, van de warme maaltijden, diepgaand Het front loopt van drie km ten wes- onderzoek betreffende voedings- en ta- ten van hoofdweg-drie tot aan het felgelden, invoering van het cafetaria dorp Prek Ho, op acht km ten zuiden en bonnetjessysteem en ruimere beu van Phnom Penh. Waarnemers zijn ze in beleg bij de broodmaaltijden, van opvatting, dat de situatie voor de Voigens het afdelingsbestuur zitten er Cambodjaanse hoofdstad nu zeer em- regelmatig kakkerlakken in het eten, stig is, omdat de Amerikaanse lucht- Op 18 juli troffen de soldaten behalve macht nu ook niet meer in staat bloemkool op hun bord zelfs rupsen blijkt de opmars van de guerrillastrij- en luizen aan. Verder zou er niet ge- ders tot staan te brengen. noeg variatie in de maaltijden zijn. De soldaten nebben al vaak hun nood Maken geklaagd bij de kazerneleiding, maar tot nu toe zonder resultaat. Het kazer- Een federale rechter in New York ne commando, aldus de VVD.M, heeft heeft gisteren de Amerikaanse rege- /.ich tot nu toe voornamelijk verscho ring gelast de militaire operaties in ien achter 'geldgebrek en voedselbe- Cambodja te staken, omdat deze in dervende weersomstandigheden', strijd met de grondwet zijn. Rechter Orrin Judd zei. dat het Congres geen In een stencil, dat gisteren in de machtiging heeft gegeven voor een Bernhard-kazerne is verspreid, staat, militair optreden in Cambodja en dat dat het doe) van de actie 'beter eten" bijgevolg het Democratisch lid van is. 'Het gaat niet om een rel, maar het Huis van Afgevaardigden, Eliza- om de oorzaken van de nonchalante beth Holtzman uit Brooklyn en drie bereiding, het krappe budget en het officieren van de Amerikaanse lucht- slechte inkopen'. Vrij veel bewolkjng met aanvan kelijk een verspreid bultje. Ma tige, af en toe krachtige wind tussen noordwest en noord. Maximumtemperaturen ongeveer 18 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: koel en overwegend droog. Morgen, zon op: 04.54 onder: 20.38 maan op: 01.41 onder: 18.59 Zie ook pagina 5, 7e kolom naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gez« mag worden! Door de benadering ven het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. TL Kritisch, kort en bondigi D OII noteer als nieuwe obonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Naamj AdrC5: Adres:..... P,a0,S: Plaats: Belaaltper: Gmoand; □kwartaal. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen D moPies P°s,PaP'er met enveloppen gratis pletine schaaltje (flessen onderzetter} C handige paraatmap met briefpapieren pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1