naar Spaans vliegtuig stort neer: 85 doden Eerste schooldag n veer Vakbonden kwaad op directie !n deze krant Spaarrente omhoog Nog twee weken 'Het Kwartet Alleen nog fiat van KNVB nodig Warm Onderzoek gevraagd naar huizenkwestie Newsweek meldt geheime acties van VS in China Wet schiet tekort voor fouilleren van luchtreizigers SipSiSl xj±. 14 AUGUJbi uS ly r3 71ste jaargang no; 77 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND festblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 "iel. 115588 Gironr. 269274 tn.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur LA CORUNA (AP, Reuter, UPI) Een vliegtuigongeluk in het noordwesten van Spanje heeft gisteren aan 85 mensen het leven gekost. Alleen goedgekeurde bromfietshelmen is anders goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van ïuisvrouwen liiii 1 Tegen inflatie: Van een onzer verslaggevers ARNHEM De NV Verenigde Kledingfabriek Kors en Moorman in Putten heeft haar faillissement aangevraagd. De 170 werknemers (van de fabriek in Putten en de ateliers ïn Millingen en Ede) hebben gisteren ontslag gekregen en hoeven met ingang van vandaag al niet meer te werken. Schoonvader Coster en Barcelona-trainer Micheis (rechts) heffen alvast het glas op de overgang van Johan Cruijff naar de Spaanse club. Binnenland 'Geen reclame tabak&produkten' Student als badmeester Buitenland Arabieren willen VS tot veto dwingen Kerk Wie leest zo'n bijbel? Kritiek op onfeilbaarheid 7 11 2 2 RITA 'We zijn onze kousen aan het wassen.' De eedsaflegging van koningin Juliana op 6 september 1948. Vandaag over twee weken zal bij onze abonnees onze speciale bijdrage '25 Jaar Koningin Juliana' worden bezorgd. Dat wordt een nummer, dat in duizenden gezinnen zal worden bewaard. Daarvan zijn wij over tuigd. Wij zouden er een eer in stellen, om deze her innering aan de periode 1948-1973 in nog veel meer Nederlandse gezinnen een plaats te laten krijgen bij de dierbare dingen, die zuinig bewaard worden. Geeft u ons via de bon de adressen? Dank u. NIEUWE ABONNEE NAAM: STBA AT- GIRO:PLAATS: O Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adrén Plaats: vooraanstaande t prol. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in tephenspoet!" Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax en FC Barcelo- aa hebben gisteren in Amsterdam als nog overeenstemming bereikt over een transfer van Johan Cruljff naar de Spaanse club. De stervoetballer van Ajax had al eerder een volledig akkoord bereikt met de vereniging die door ex-Ajax-trainer Rinus Mi- cheïs wordt getraind. Achter het door gaan van de transactie schuilt nog één voorbehoud. De Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond moet haar toestemming nog verlenen. Het bestuur van de KNVB zal morgen ia Zeist ,over de zaak vergaderen. Ver wacht wordt, dat de voetbalbond haar fiat aan deze transfer zal geven, hoe wel de officiële transferperiode in Ne derland 1 juli al is gesloten. Johan Cruïjff heeft namelijk gedreigd zich niet langer meer voor het Nederlands elftal beschikbaar te stellen als de KNVB zijn plannen torpedeert. Het dreigement brengt de voclbalorganisa- lie des te meer in verlegenheid door dat het Nederlands elftal zich dit sei- ioen voor het cindtoernooi om het wereldkampioenschap kan plaatsen. Ajax heeft tijdens het gesprek met de delegatie van FC Barcelona, manager Caraben en trainer Micheis, de aan vankelijke vraagprijs voor de 2<i-jarige voetballer aanzienlijk laten zakken tot een bedrag vaii drie miljoen gulden. Als Je transfer doorgaat, kan Joban Cruljff zelf een ongeveer gelijk kapi taal toucheren. Cruljff en Barcelona hadden al eerder overeenstemming bereikt over een driejarig contract. De 'affaire-Cruijff' speelt al bijna twee weken. Eerder, tijdens een ver blijf in het Spaanse La Coruna, had Ajax via een communiqué verklaard, dat 'Johan Cruijff en het bestuur van Ajax in goede harmonie hadden beslo ten, dat de speler zijn zevenjarig con tract in Amsterdam uit zal dienen.' Op aandringen van Cruijff 'is het he- Een Caravelle van de Spaanse Jucht-. vaartmaatschappij Ayiaco-, stortte, giste ren op een lijnvlucht van Madrid naar de stad La Coruna brandend neer bij de landing. Er hing een dich te mist en het toestel had drie keer geprobeerd te landen. Volgens persbe richten was het toestel door de mist gedwongen op geringe hoogte te vlie gen en zou daarbij een boom hebben geraakt. De Caravelle vioog in brand, ontplof te en stortte neer op een aantal hui- Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Maximum-temperaturen van 27 tot 31 graden, maar in het Wad dengebied enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnig en warm zomerweer. Morgen zon op: 05.23 onder: 20.04 maan op: 20.06 onder: 07.02 - zén, wagrin r-zich top dat moinentgéén- mensen; "Wrakstukken- van het toestel lagen over een gebied met een straal van ongeveer honderd meter verspreid. De politie zette de omgeving onmiddel lijk af om reddingsoperaties te verge makkelijken. Er bleken echter' geen overlevenden te zijn. Er waren 79 passagiers en zes beman ningsleden aan boord. De inzittenden waren op zeven personen na Spanjaar den. De luchthaven La Coruna, die nog maar zes weken geleden voor straalverkeersvliegtuigen was geo pend, is bij piloten berucht wegens de vaak voorkomende mist, die er uit zee binnendringt. De luchthavenleiding; heeft verklaard dat de piloot van het toestel Rafael Lopez Pascual was ge vraagd naar een ander vliegveld tc gaan, nadat eerdere landingspogingen mislukten. Maar kort na het verzoek werd het radiocontact verbroken.: De meeste passagiers waren Spanjaar den die, na het weekeinde in Madrid te hebben doorgebracht, naar huis te rugkeerden. Anderen waren Madriie- nen die in de buurt van La Coruna op vakantie wilden .gaan. Over de identiteit van de zeven buitenlandse verongelukten is weinig meer bekend dan hun namen, die naar aanvanke lijk werd aangenomen Duitsers wai-en, terwijl een andere verongelukte een Scandinavische naam droeg. De luchtrarap is de tweede binnen een half jaar, waarbij een Spaans toestel betrokken is. Op 5 maart kwa men twee Spaanse vliegtuigen boven West-Frankrijk met elkaar in botsing, waarbij 69 personen om het leven kwamen. DEN HAAG Minister Gruijters (volkshuisvesting) dient een uitge breid onderzoek in te stellen naar het beleid met betrekking tot de woning groep 'Kavinksbos* te Susteren. Dit is de mening van het Tweede Kamerlid Imkamp (D'66) en hij heeft gisteren de bewindsman schriftelijk gevraagd over te gaan tot het onderzoek. Het kamerlid wijst er op dat gedepu teerden van Limburg hun goedkeu ring hebben onthouden aan het be sluit van de gemeenteraad van Suste ren om de 52 huizen van 'Kavinksbos' aan te kopen voor 390.000 gulden (7.500 gulden per woning). Nu de wo ningen door een makelaar aan de be woners te koop zijn aangeboden, moe ten zij een prijs varierende van 13.500 tot 16.500 gulden per woning neertel len. 'De winst is voor de makelaar', aldus het Kamerlid. té® In de meeste plaatsen zijn de kleuter- en basis scholen weer be gonnen. Ongeveer 240.000 kinderen gingen gisteren voor 'teerstnaar dé, grote séhóoLU De o vergang - van - de kleuterschool naar de basis- schooi wordt ove rigens steeds min der ingrijpend. Minister Van Ke- menade wil in 1974 beginnen met bet samenvoegen van kleuter- en basisscbolen. Hij hoopt dat die ope ratie in tien jaar sijn beslag zal krijgen. In 1984 tullen foto's als leze niet meer ge naakt kunnen vorden. De school rroelt dan gewoon net de kleuters nee. UTRECHT De bondsraad van ,de Hout- en Bouwbond CNV heeft zjch in de gisteren in Utrecht gehouden ver gadering over het arbeidsvoorwaarden beleid voor 1974 bereid verklaard mee te werken aan de bestrijding vaii de inflatie voor een deel van de loons verhoging af te staan. Deze bereidheid is overigens wel aan enkele scherpe voorwaarden gebonden,- Allereerst eist de bondsraad, dat ook andere groepen in deze matiging een daadwerkelijk en evenredig aandeel leveren op basis van 'harde afspraken' waarvan onder geen beding tussentijds mag worden afgeweken. Er bleek een groeiende weerstand te gen het overheidsstreven een groeiend dee! van het loon af te staan aan collectieve voorzieningen. Hetzelfde geldt voor de sterke stijging van de sociale verzekeringspremies, waarvan de bondsraad zich afvraagt of voor lopig de grens niet bereikt is. Zie ook pagina 5 NEW YORK (UPI) De Ame- rikaansc strijdkrachten hebben in do afgelopen weken naast ge heime bombardementen la Cam bodja en invallen in Laos ook acties in China ondernomen. Dit heeft het Amerikaanse week blad Newsweek gemeld. Volgens Newsweek heeft het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie, opdracht gegeven tot bomacties in Cam bodja en legeropcratles in Laos en deze activiteiten zorgvuldig uit de publicatie gehouden. Daarnaast hebben Amerikaanse kikvorsmannen Chinezen uit Taiwan en Zuid-Vletnam gehol pen voet aan wal te zetten in China. Dit gebeurde vanaf een eiland bij Danang, voor de Zuld- vletnamcse kust, aldus News week. 'De invallers bespioneer den de Chinese bevoorradings operaties naar Noord-Vietnam cn voerden propaganda-missies uit ZIJ werden daarna weer op gepikt cn weggehaald door on derwater-experts van de marine', zo schrijft Newsweek. 170 man op straat stuur van Ajax alsnog overstag ge gaan. Inmiddels zou Ajax zich alberaden hebben over de opvolging van Johan Cruijff. Daarvoor zou Willy Brokamp van MVV, voetballer van het jaar 1972 al gepolst zijn. Zie verder de sportpagina. De faillissementsaanvrage is inge diend op advies van de bonden omdat alleen op die manier uitbetaling van de lonen voor deze maand door de be drijfsvereniging kon worden bewerk stelligd. Districtsbestuurder C. Boender van de Industriebond CNV: 'Deze raad is ech- ter alleen gegeven omdat we niet an ders konden. De lonen van de mensen stonden bij ons voorop'. Vorig jaar waren er bij het bedrijf ook ai problemen geweest Aanvanke lijk zag het er evenwel naar uit, dat de onderneming, die al veertig jaar bestaat, er wel weer bovenop zou ko men. Toen enige tijd geleden echter een belangrijke order van het Ameri- Van onzp aagse redactie DEN HAAG Het fouilleren van reizigers op de luchthaven Schiphol vindt plaats zonder dat daarvoor een voldoende wettelijke basis aanwezig is. Het departement van justitie heeft deze bewering van de. Amsterdamse jurist mr. Ed Emmering gisteren be vestigd. 'Ook het departement van justitie heeft zich,' zo verklaarde een woord voerder van'justitie gisteren in reac tie'op „bet stuk ,y^jir.mr^.Em!tRering;iin het Nederlands Juristenblad, look wel J eonsafgevraagdfpf'voor.het fouilleren geen speciale wettelijke regeling'ge troffen moest worden. Om onbekende redenen is het er tot nu toe niet van gekomen en ziet er momenteel ook niet naar uit dat er op korte termijn zo'n regeling komt. •Zie ook pagina 12 Nieuwe boeken Jludlo en tv Recept Purxel Commentaar DlchlblJ en verder Wter, oproep toeristen Beurs familieberichten kaanse concern Levi Strauss wegviel (naar. gezegd wordt ais gevolg van in terne reorganisaties) ging het «nel bergafwaarts. De bonden tonen zich verontwaardigd over de wijze, waarop de uit vader en zoön Visser bestaande directie met personeel en bonden is omgesprongen. De heer Boender: 'vrijwel alle ge sprekken zijn op ons initiatief gehou den. De enige keer, dat de .directie met ons contact opnam, was een paar weken terug, toen men een aantal mensen wilde ontslaan. Er werd toén overigens niet eens bijverteld, dat de toestand al zó ernstig was. Dat moes ten we later van onze leden horen'. De totale schuld van het bedrijf wordt geschat op anderhalf miljoen gulden, waarvan ruim twee ton aan de bedrijfsvereniging en vier ton aan de belastingen. Daar komen dan nog een paar ton bij van de claim, die de bonden willen indienen omdat het' personeel de afgelopen anderhalf jaar geen enkele loonsverhoging heeft ge kregen. AMSTERDAM De rente op spaar- gelden gaat omhoog. Dc Amrobank heeft besloten de rentevergoeding op de gewone (direct opvraagbare) spaar rekeningen met een half procent te verhogen tot 4 A procent. De rente vergoeding op spaarrekeningen met een vaste looptijd van 5 jaar wordt gebracht van 7 A op 8 procent. Voor tussenliggende termijnen wor den dé rentetarieven deels wel, deels niet verhoogd. Verwacht, wordt, dat andere bankinstellingen het besluit van dc Amrobank spoedig zullen vol gen. V. •Zié verder pagina 13 2 C 6 7 7 10 12 c PU fr-i-, I^T j-'-hj-ö-yj; 11! Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- der-zetters). Mapje postpapier cn envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. ADVERTENTIE)

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1