Portugal: in Tete geen massamoord Margarine vier cent duurder taptoe delft Visser alsnog geëerd Wél enkele verbeteringen Franseniidster Sachs row helpt geheime diensten in buitenland Records aan lopende band In deze krant V 'otograferen Speelzaal voor Joden verboden Het Kwartet Opeis duurder Frankrijk zou derde kernproef hebben genomen Lardinois do0t Dreigement van Russi sche aanklager Binnenland Bewolkt i MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 7lste jaargang no. 82 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 muter Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur van 24aug.t/m 1 sept. dagelijks om 9 uur 'si avonds, behalve zondag.26 augustus kaarten bij alle vw's Ook KVP PARIJS (AP, AFP, Reuter) Pierre Lardinois, oud-minister van landbouw in Nederland en thans lid van de EEG-commissie, belast met landbouwzaken, heeft een scherpe aanval gedaan op Frankrijks landbouwkundige mi nister Jacques Chirac. MOSKOU (UPI, Reuter, AP) De Russische natuurkundige An- drej Sacharow heeft 'een ernstige waarschuwing' gekregen van de substituut-procureur-generaal in Moskou, Maliarow, Er gast nists boven de universitairs titels drs/mr/ir in combinatie met uw praktijkervaring. Kring tilrecftlse Repetitoren De bal rolt iveer Hg&sasst Kornelia Ender zwom in Utrecht vrije slag. een wereldrecord op de 100 meter 'Ja, ik heb een paar koekjes gegeten in bed Inzameling voor vorstin.,5 School moet ouders inlichten 5 Buitenland Amnestie voor Grieken7 Kerk Uittocht christen-arabieren2 Standaard-uitgave statenbijbel gereed2 Kunst Frank en Eva rommelen maar wat aan4 Fotograaf Jan Sterk en zijn collega Max Koot zijn be kend als de vakmensen, die de leden van onze ko ninklijke familie vele malen in hun camerazoeker hebben gezien. Jan Sterk maakte voor ons Jubileum nummer een prachtige serie kleurenopnamen. Max Koot vertelt ongedwongen aan redacteur Fred Lam- mers, hoe het toegaat bij de opnamen, die hij als 'hof- fotograaf' maakt. Laat ook anderen meekijken door de zoeker van deze twee fotografen. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATSf Betaak per maapd/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: De Rotterdammer vooraanstaande prof. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" BH LISSABON (Reuter, AP, HJPI) Het Portugese ministerie van defensie Is na 'een grondig onderzoek* tot de con- clussie gekomen, dat d berichten over een door Portugese militairen gepleeg de massamoord op burgers ir. Mozam bique bij de plaats Tete, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Maar het ministerie heeft wét vastge steld dat 'geïsoleerde strijdkrachten, tegen de orders die zij ontvingen, ten minste één vergeldingsactie hebben gepleegd'. Het ministerie ral trachten iia te gaan 'wie1 de schuldigen zijn, opdat een eerlijke bestraffing op hen toegepast zal worden'. Het feit, dat zich bij Tete niets had voorgedaan, was aldus het ministerie ook vastgesteld door tientallen buitenland se Journalisten, die het betrokken ge bied vrijelijk hadden kunnen naspeu ren. Over de aard van het door Por tugal ingestelde onderzoek is niets meegedeeld. Zoals bekend, heeft het Nederlandse Kamerlid voor de VVD, de heer Waal- fcens, die in Portugees parachutisten- pak door Mozambique zwierf op uitno diging van en begeleid door de Portu gese koloniale autoriteiten aldaar, eveneens vastgesteld, dat hem in Mo zambique niets van een bloedbad Is gebleken. Het AR-Kamerlid Schakel, dat momen teel in navolging van de heer Waal- keus Mozambique bezoekt, zal dezer dagen in Nederland terugkeren om eveneens getuigenis af te leggen van de werkelijke situatie In Mozambique. Van een verslaggever DEN HAAG De margarine zal vandaag vier cent per pakje van 250 gram duurder zijn DJ; is «en gevolg van de voortgaande sterke stijging van de grondstoffenprijzei! zo heeft de Bond van Nederlandse Margarinefabri kanten meegedeeld. Bij deze verboging zijn volgens de V-qpA d- hogere »r de grond stoffen i»»i slechts fedeëltélljk door berekend er is geen reki Ing ge houden met de meest recente prijs stijgingen. ROTTERDAM General Motors in Rotterdam heeft de prijzen van een aantal personcnautotypcn van Opel en Ranger met ingang van vandaag "ver hoogd. Volgens de Rotterdamse importeur zijn de prijsverhogingen het gevolg var; de kostenstijgingen bij de fabriek on de recente revaluatie van de Duitse mark. (ADVERTENTIES Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Maximumtempera turen van 19 graden Celslus in het noordwesten tot ongeveer 24 gr. C. in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en vrij zonnig. Voor de tijd van het Jaar 's nachts te koud. overdag normale tempera turen. Morgen zon op: 05.33 onder: 19.52 maan op: 22.34 onder: 14.43 DEN HAAG De 71-jarige visser Joh. de Graaf uit Spakenburg is za terdag ereburger van de vierhonderd duizend inwoners lellende stad Tulsa in da Amerikaanse staat Oklahoma geworden. De man die de oorkonde, getekend door de gouverneur van Oklahoma en de burgemeester van Tulsa, naar Spakenburg brachtwas de 48-jarige eigenaar van een drukkerij in Tui- sa, John R. Lantz, de man die op dinsdag 11 januari 1944 door twee vissers uit het IJsseimeer was ge haald. Lantz was de enige Ameri kaanse soldaat van de tiendie aan boord van het vliegtuig waren, dat tussen Urk en Enkhuizen in het IJs seimeer terecht kwam, die werd ge red. Lantz stelde zich begin van dit jaar met de Nederlandse luchtmacht tn verbinding om er achter te komen, wie de twee vissers waren geweest, die hem op het nippertje gered had den. Na onderzoek bleek, dat Joh. de Graaf een van deze twee redders was. Zijn broer Albert teas de ande re. Deze is enkele jaren geleden overleden. De heer Lantz is vrijdagmiddag met zijn vrouw in Nederland aangeko men voor een bezoek aan de heer De Graaf. Zaterdag hebbers redder en geredde elkaar na ruim 29 jaar teruggezien. Op verzoek van zijn collega van Tul sa, heeft burgemeester W. 11. van der "Heide van Bunschoten zaterdag middag, tijdens een speciale bijeen komst in de raadszaal, de oorkonde aan de heer De Graaf overhandigd. Het echtpaar Lantz zal ook nog een bezoek brengen aan de mannen van de politie die Lantz indertijd van de vissers hebban overgenomen. r-'V «""K 5 Ah J*,.-, yji, ai V MOSKOU ..{Reuter, A.P>De Russi sch^ autoriteiten hebber, zaterdag on- -gereèr zestig Rnlwlsëhe Joden de toe gang geweigerd bij de basketball-wed strijd Israël-Cuba, tijdens de wereld- univcrsladc in .Moskou. De Joden kwamen naar de grote speelzaal van liet Rede Leger in Moskou, waar de wedstrijd werd gespeeld. Ze hadden kaartjes, maar werden weggestuurd, Israël, dat In de eerste wedstrijd tegen België won, verloor van Cuba met 81- 63. Gisteren speelde Israël tegen Brazilië. .Men hadJMcrsfacr-jie.idelnstc zaal-van Moskou' ter beschikking: gèSCchT. en vee! Russische soldaten daarheen ge dirigeerd, die in gesloten cordon rond om het speelveld waren opgesteld. Hun belangrijkste taak bestond erin de Israëlische spelers uit te jouwen en de Brazilianen aan te vuren. Ditmaal mochten 25 Russische Joden wel hij 'de wedstrij l aanwezig zijn, maar iede re keer dat zij Israël aanmoedigden, werden zij overstemd met gefluit door de veel grotere groep Soyrjet-soldaten. Elke kéer. j-als - .eèa .ïsnfëifcenr*0Ïit 'maakte,' gingen.de soldaten als bezete nen te keer, terwijl men niets hoorde, ais een Braziliaanse speler een fout maakte. Op de foto: een aantal Russische Jo den, die zaterdag door soldaten en po litie niet bij de wedstrijd werden toe gelaten en met hun toegangskaarten als machteloos protest zwaaien. Starfighter word; niet vervangen Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Starfighter zal de eerste jaren niet worden ver vangen. Minister Vredeling (defensie) heeft hiertoe besloten. Het besluit zal binnenkort worden meegedeeld aan de staatscommissie voor defensie. De voorzitter van de commissie, het PvdA-kamerlid P. Dankert, zal proberen de commissie nog deze week bijeen te roe- pen. Volgens de plannen van de vorige re gering zou de Starfighter in 1976 wor den vervangen. Daartoe zou dit jaar al de keus moeten worden gemaakt uit de drie types die voor de opvol ging van de Starfighter in aanmer king kwamen, te weten ie Franse Mi- rage, de Amerikaanse Cobra en de Zweedse Saab-Viggen. De nieuwe mi nister van defensie an zijn staatssecre taris voor materieel mr A. Stemer- dmk, menen echter dat de Starfighter best langer dan tot 1976 rneekan. Wel is dan een aantal verbeteringen en veranderingen aan het toestel noodza kelijk. Deze maatregelen zullen zeker enkele honderden miljoenen kosten. Vervanging van de Starfighter door een nieuw toestel is begroot op rond 1,5 miljard gulden. Door de Starfighter langer, bijvoor beeld tot 1980 in plaats van tot 1976, in dienst te houden, kan Nederland ten aanzien van de luchtmacht beter de resultaten van het internationale overleg over taakverdeling dat binnen de NAVO plaats heeft, afwachten. Staatssecretaris Stemerdlnk en met hem de PvdA, heeft zich altijd op het standpuni gesteld dat Nederland zich geen zelfstandige luchtmacht neer kan permitteren. Jeze NAVO-taak zou volgens de PvdA beter en tegen min der kosten door de Westduitsers over genomen kunnen worden. WELLINGTON (Reuter, UPD Vol gens premier Norman Kirk van Nieuw- Zeeland heeft Frankrijk gisteren een derde kernproef genomen op het ko raaleiland Mururoa in de Stille Oce- Kirk verklaarde gisteren dat zijn land niet uit de eerste hand van de explosie had kennisgenomen, omdat beide Nieuwzeelandse marinefregatten uit het proefgebied zijn teruggetrokken. Kirk zei dat er echter reden was san te nemen dat de Fransen een kleine bom van tussen de vijf en tien. kiloton geen waterstofbom tot explosie hebben gebracht. Het Franse ministerie van defensie in Parijs heeft gisteren geweigard com mentaar op Kirks bekendmaking te le veren. Frankrijk nam op 21 juli zijn eerste kernproef van de laatste serie op Mururoa en een week later een tweede. ...niet vervangen... len volgend jaar beginnen aan de hand van een adviesrapport dat het NAVO-hoofdkwartier in Brussel in de cember van dit jaar zou uitbrengen. Deze taakverdeling zal wat betreft de luchtmacht weinig zin hebben ais er al tot vervanging van de Starfighter zou zijn besloten. Voor de staatscommissie voor defensie staat de vraag nog open of het langer indienst houden van de Starfighter wel rendabel is. 'Ik moet nog zien of de kosten van een nieuw toestel veel hoger zijn dar het langer ia dienst houden van de Starfighter. Als da? el kaar niet veel ontloopt, dan is.bet.de vraag 'of 'h$t:,dan toch niet .boter is een nieuw sjoestel »W sv-, eommissievóorzitter anke Ook de KVP heeft zich voor uitstel van de vervanging van de Starfighter Uitgesproken in afwachting van de re sultaten van de besprekingen over de taakverdeling. Deze besprekingen zul- Chirac, die eerder Bonn ervan beschul digde van Europa af te drijver had Lardinois ervan beticht Britse. West- duitse en Nederlandse boeren ten kos te van de Franse te verdedigen. In een vraaggesprek met het conserva tieve Franse dagblad Lc Figaro, dat zaterdag werd gepubliceerd, beschul digt Lardinois Chirac ervan dat de Franse minister 'te nationalistisch is en niet voldoende gemeenschapszin heeft". 'Ik aanvaard niet van een Fran se ministe noch van eer ander dat onze (de EEG-commissie) objectiviteit in twijfel, wordt getrokken Jk ben niet in de commissie om de belangen van mijn land te verdedigen, maar die van de gemeenschappelijke landbouw politiek. Ik ben een Europees commis saris en geen Nederlands commissa ris,* zegt Lardinois. 'De Fransen en de hebt Chirac moe ten niet denken dat zjj alleen staan in de EEG'. Deze verweet hem dat hij buitenlan ders benadert en hun informaties ver schaft, die voor de buitenlandse ge heime dienster, van belang zouden kunnen zijn. Sacharow antwoordde hem dat hij geen enkele Sowjet-wet heeft overtreden, door buitenlandse correspondenten te spreken. Maar ma liarow zei dat de justitie, als hoedster van de wet en van de belangen van ADVERTENTIE Economie, Accountant, Rechtsgeleerdheid A'gemeen universitair loeia'irgs examen. Nu verlaagde toelatingseisen. OpenOa'G vrijblijvends informatie D'(een* komg.en, waarop de cursus methode cn examenfac Meiten wo'den uiteengezet en uw vragen worden beanlwoo-d Maandag 20 augustus 20 uur Amsterdam, napo'skv, Dsm Otnsdag 21 augustus uur Utrecht, Jaarbeurs, achter CS Woensdag 22 augustus 20 uur Rotterdam, Bouwcentrum, Stationsplein Donderdag 23 augustus 20 uur Eindhoven. Cocagne. Vesc.4k. Zaterdag 25 augustus 11 uur Groningen, Het Tehuis, Lutkemeuwstraat Maandag 27 august js 20 uui Zwolle, Odeon, B'ijmarkt. Aanvraag stucfieg.ds iSTS/7* Eerste Nederianase Op^n Umvcsitett i.o Vcema'ltp'ein 35, Utrecht, bei nu 030 - 94 05 41 Ot 94 05 42 AMSTERDAM Tijdens de strijd om de Europa Cup zwemmen oor dames in Utrecht zijn dit weekeinde drie wereld- en vijf Europese records ver beterd. Vier yan die toptijden kwa men op naam van Oostduitse zwem sters, die met een indrukwekkend machtsvertoon het bezit var de Euro pese beker prolongeerden Nederland eindigde voor West-Duitsland op de tweede plaats. Johan Cruijff speelt woensdagavond in het Nederlands elftal tegen IJsland. Voor deze wedstrijd, die m het Ajax- stadion wordt gespeeld in het kader van de voorronden van het toernooi orn het wereldkampioenschap, zijn acht spelers van Ajax opgesteld. De forma tie ziet er als voigt uit: doel: Van Beveren (PSV); achter: Suurbier, Neeskens, Hulshoff en Krol (allen Ajax); midden: Haan (Ajax), Bro- kam; (MW) en Van Hanegem (Fey- enoord); voon Rep, Cruijff en Keizer (allen Ajax). .""i u r- jn m.L'kE» t'W.f-fi de Sowjet-samenleving. de anti-staats activiteiten van Sacharow al geruime tijd gadeslaat 'Een regering moet zich te weer stellen; er zijn wetten en niemand is bevoegd die aan zijn aars te lappen', aldus Maliarow. die Sacha row eraan herinnerde dat deze ge heim werk had verricht van 'extra-be lang' en uit dien hoofde erin had toe gestemd buitenlanders niet te ontmoe ten. Maliarow en Sacharow discussieerden ook over ie Watergate-affaire. Malia row zei: 'U schijnt te houden van de Amerikaanse levenswijze, maar in de VS kan men vrij wapens kopen, men heeft er een president vermoord en nu is er die demagogische grappenma kerij rondom de affaire Watergate. Wearop Sacharow antwoordde: "U spreekt over die affaire. Ik vond dat een goede zijde van de Amerikaanse democratie'. Maliarow: 'Het is bedoeld voor de publieke tribune. Wat presi dent Nixon moet doen, is een beetje ruggegraat tonen e.i dan is het afgelo pen. Het is allemaal grappemakerij'.' Sacharow. bijgenaamd de 'Vader van de Russische waterstofbom', in ver band met zijn wetenschappelijke on derzoekingen, heeft zelf melding ge maakt van het onderhoud. Volgens politieke waarnemers voert de gehei me dienst, de KGB, haar campagne te gen Sacharow nu steeds meer op, ter wijl de i an nog maar twee jaar gele der. als praktisch onschendbaar werd beschouwd. In de Nederlandse competitie zijn na de tweede ronde nog drie ploegen zonder verliespunter. Ajax won de derby van FC Amsterdam vrij gemak kelijk met 61, Feyenoord ondervond bij AZ aanzienlijk meer problemen (1—2) en FC Utrecht verraste in een spectaculaire wedstrijd FC Twente (3—2). Zie verder de sportpagina's. Nieuwe boeken Xedlo en.tv,4 Puzzel 4 Strip», feuilleton '-4 .../.«.ar:.- t 'efec-t ti, 14 Ue koninklijke familie, vele malen gefotografeerd. Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. Q NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pleliae-sehaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1