'Waarom Den Uyl wel en militairen niet naar Oost-Europa' Nixon zegt rijtoer af uit vrees voor mogelijke aanslag Wm, Gerzon gaat toch dicht Opbrengsten belastingen vallen mee Onrust bij Chileense luchtmacht Prominente schrijvers Tram belandt in kantoor: acht gewonden Raadsleden vragen naar veiligheid van Katendrecht Ongeluk met trekker Het Kwartet Man blijkt verdronken Droog Kerk j Israël stuurde Libanon rekening voor landing van fekaant vliegtuig; i fa DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 71ste jaargang no. 83 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tal, 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Ü3? .1% Zogezegd Ik zou geen koningin willen zijn, want je moet altijd met hoge per sonen praten en nooit met bur gers. V rachtauto met acht ton kaas gestolen v •- kan er wel een stuk 'uit het vuistje' af?... Regering weigert steun UTRECHT De pogingen om het modemagazijn Gerzon open te houden hebben gefaald. De re gering weigert na een grondig onderzoek financiële steun, zodat het modemagazijn nu definitief moet sluiten. Geld voor een af vloeiingsregeling voor de 360 werknemers is er niet. Zij moeten het doen met de uitbetaling van hun loon over de normale opzeg termijn. Nixon RITA 'Dat is nog een prima koffie molen, tante. Van onze Haagse redactie Binnenland Regeringsjubileum 5 en 11 Buitenland Sport Crnijffideale oplossing10 Economie Bestolenen wil eigendommen van dief terugkopen Naast het werk van de eigen redactie komt in onze speciale bijlage "25 Jaar Koningin Juliana" ook een reeks bijdragen voor van prominente schrijvers: o.a. dr. H. Berkhof, dr. C. Rijnsdorp, dr. R. H. Bremmer en mr. A. M. Donner (van links naar rechts). Zij schreven boeiende bijdragen over de verhouding Ne-, derland en Oranje, het koningschap en de historie. Hun beschouwingen zullen uw bijzondere aandacht waard zijn. En ook die van vele anderen. Laat u dat die anderen even weten, NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: 13e Rotterdammer vooraanstaande pret. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid A. Ploeg (WD) constateert in gisteren gestelde schriftelijke vragen dat dienstplichtige militairen om redenen van staatsveilig heid geen toestemming krijgen him vakantie door te brengen in 'de landen achter het ijzeren gordijn', terwijl wel de minister-president en minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) hun vakantie in die landen hebben doorgebracht. Hij heeft de premier nu gevraagd waarom de redenen van staatsveiligheid niet op hemzelf en op minister Van der Stoel van toepassing zijn. 'iim half miljard meer voor kabi: iet -i .--i' 3t' ,L r -.,C!> 7*v- lV| "hüM sEËHi'lil ifct.' i:, r*-t. AMSTERDAM Een tramstel van lijn3 vloog gistermiddag bij de Am- stelbrug in Amsterdam uit de rails ramde daarna een tegemoetkomende vrachtwagen en kwant vervolgens te gen de gevel van een verzekeringskan toor op de hock van de Ruyschstraat en de Wecstcrpzijde tot stilstand. Bij dit ongeval liepen zeven trampassa- glers en de trambestuurder lichte ver- Wondlngên «p. De bestuurder Vande vrachtwagen kwam/met de schrik vrij. De oorzaak van de ontsporing en de daaropvolgende verwoestende tocht van het tramstel waren twee jeugdige bromfietsers, die de tram op de Wees- perzijde geen voorrang gaven. De be stuurder moest een noodstop maken en kwam ln de bocht naar de Ruysch straat bijna tot stilstand. Toen1 de bromfietsers heelhuids voorbij waren, trok de tram weer op. Deze manoeu vre heeft vermoedelijk de ontsporing tot gevolg gehad, aldus het Gemeente lijk Vervoersbedrijf. Mogelijk kunnen ook de blokremmen 'gekleefd' hebben. Zeven trampassaglcrs moesten zich ln het ziekenhuis laten behandelen voor -lichte verwondingen. Na afloop;kon den zij naar huis keren. De trambe stuurder liep een shock op. De mate riële schade was groot. De foto links spreekt voor zichzelf. Op de foto rechts de heer R. van Winsen, die het voor de tweede keer meemaakte dat een tram hem aan zijn bureau kwam storen.' WILLEMSTAD De 57-jarige C. Blokland uit Willemstad (N.-B.), die sinds zaterdagmorgen werd vermist, blijkt te zijn verdronken in het voor malige Hellegat. De rijkspolitie te wa ter m Willemstad heeft gisteravond zijn lichaam opgedregd. De man die met kon zwemmen is zaterdag gaan baden in het Hellegat. Romina de Lannoy m brief aan koningin Juliana NEW ORLEANS (UPI, Reuter, AP) Met snelheden van bijna 100 km per uur is president Nixon gisteren door de stad New Or leans geloodst, nadat hij op aanraden van de Geheime Dienst een rij toer had afgezegd uit angst voor een moordaanslag. Het was de eer ste keer in zes weken dat Nïxon in het openbaar verscheen. Op de meeste plaatsen droog Meer en ook perloden met zon. Zwakke tot matige wind, mees tentijds uit richtingen tussen noord en oost. Maximum tempe raturen van 19 graden in het noorden tot circa 24 in het zui den van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: overgang tot zonnig en warm weer. Morgen zon op: 05.35 onder: 19.50 maan op: 23.29 onder: 15.53 tV De president was zondag door de Ge heime Dienst beiast met de be scherming van de president op de hoogte gebracht van een mogelijke sa- Omdat de regering afwijzend beschik te op het verzoek van de bewindsvoer der om hulp weigerde ook de Algeme ne Bank Nederland verdere kredieten. Toen daardoor helemaal geen geld meer kon worden aangetrokken was Gerzon volgens de bewindvoerder ge dwongen tot sluiting over te gaan. Wegens liquidatie zullen de winkels van Gerzon in Eindhoven, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Hilversum de eerstkomende dagen gesloten worden. Na inventarisatie gaan ze weer tijdelijk open. Een datum voor de definitieve sluiting staat nog niet vast, net zo min ais de ontslagdatum voor het per soneel Desgevraagd verklaarde de bewind voerder mr. J. E. B. van Huisinga, gisteravond dat hij dewe ïgering van de regering 'op zich zelf met onbil lijk' vindt. Eerder op de dag had het Amsterdamse Kabouter-gemeente- Voor vervolg zie pagina 13 menzwering tegen zijn ieven, tijdens zijn voorgenomen bezoek aan New Or leans. Nixon besloot daarop af te zien van de rijtoer, die ruime voorpublici- teit had gekregen en die waarschijn lijk drommen mensen op de been zou hebben gebracht. Hier en daar had Nixon spontaan handen van toeschou wers willen drukken. Blaar hij hield vast aan zijn plan tijdens een congres van oud-strijders een rede uit te spre ken, waarin hij fel van ieer zou trek- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Drie Rotterdamse raadsleden hebben het college van b. en w. gevraagd alle maatregelen te nemen, die noodzakelijk zijn voor de bewoonbaarheid van Katendrecht en de veiligheid van de bewoners. Ook vragen de heren W. Baggerman (VVD), H. J. van der Bleiden (Prot. chr.) en drs. P. L. M. Pex (KVP) zo. spoedig mogelijk om een verslag aan de raad over de gebeurtenissen in Ka tendrecht. Het college van b. en w. in Rotterdam komt vandaag bijeen voor beraad over de ontstane situatie. De spanningen tussen de buurtbewoners en de souteneurs van Rotterdams roze wijk, kwamen zondagavond tot een uitbarsting, toen ongeveer veertig souteneurs met stokken stoelpoten en stenen de woning van de heer H. van Eijk voorzitter van het wijkorgaan Katendrecht, bestookten. Er werd het is nog steeds niet duidelijk door wie —een benzinebom voor de wo ning geworpen, waarna de vlammen door de vernielde ruiten naar binnen dreigden te slaan. Twee agenten in een politic-auto konden de souteneurs niet tot reden brengen. Na drie minu ten arriveerden nog drie surveillance wagens, waarna de rust kon worden hersteld. Omstreeks twee uur 's nachts brandde het wijkgebouw van Katendrecht uit. Gisteren was het nog niet bekend wie de brand heeft aange stoken. Het wijkorgaan Katendrecht vraagt zich af of de justitie en politie we! voldoende op de hoogte zijn van wat zich in de buurt afspeelt, Een lid van het wijkorgaan meent dat. de politie de kant van de prostitutie kiest en al le klachten van de bewoners in de doofpot stopt. Zie ook pagina 7 ken tegen de critici van zijn optreden in Cambodja. Over het komplot zijn slechts vage mededelingen gedaan. Gisteravond heeft de politie één arrestatie verricht, nog geen arrestaties zijn verricht. Volgens de FBI, die samenwerkt met de Geheime Dienst, was de samenzwe ring 'een zeer werkelijke bedreiging van Nixons leven'. In Washington maakte de Geheime Dienst bekend, dat er een opsporingsbevel was uitge vaardigd tegen Edmund Gaudet. bijge naamd 'Punchy', een oud-pohtieman uit New Orleans. Maar gewaarschuwd werd tegen de conclusie dat de opspo ring in verband staat met het kom plot Gaudet, die 'zeer gevaarlijk werd genoemd, is inmiddels gearre steerd Voor vervolg zie pagina 9, kolom 6 DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl kan financieel wat ruimer adem balen: in liet begrotingsjaar 1974 kan 525 miljoen gulden meer worden uitgegeven dan aanvankelijk was gedaebt. Een ambte lijke studiegroep is tot de conclusie gekomen, dat liet verantwoord is, dat de begrotingsuitgaven voor 1975 met totaal 650 miljoen gul den stijgen, afgezien van de jaarlijkse stijging van de uitgaven met vijf procent. Voor liet jaar 1974 betekent dit een meevaller met 525 miljoen en voor 1975 van 125 miljoen gulden. het vermoeden dat er structureel meer ruimte mogelijk zou zijn in de rijksbegroting wegens de hogere be lastingopbrengsten als gevolg van de inflatie. Ook bleek dat de op de vori ge begroting geraamde tekorten steeds lager uitvielen. Het begrotingstekort van 1,6 miljard gulden voor het nu lopende jaar wordt bijvoorbeeld nu geraamd op 1 miljard gulden. VOORWAARDEN Voorwaarde voor grotere ruimte in de begroting is, dat sprake zal rijn van een duurzaam en effectief anti-infla- tiebeleid. Ook vermeldt het rapport dat conjuncturele overwegingen een geringer tekort wenselijk kunnen ma ken, Ver den gaat de studiegroep uit van een strikte uitvoering van de begro ting. Dat wil zeggen, dat wanneer de op de begroting vermelde bedragen worden overschreden, er elders op de begroting een dekking moet worden gevonden. In het rapport wordt er verder op gewezen, dat de schattingen waarmee is gewerkt, niet al te zeker zijn. Dit geit vooral voor de prognose veor 1975. Een wat minder gunstige omstandigheid is ook, dat de toegesta ne groei van de begroting met vijf procent (de Zijlstra-norm die vroeger zes procent bedroeg) iets aan de rui me kant is. De feitelijke, reële begro tingsruimte is namelijk kleiner. Maar bij een matiging van de loonstijging, waardoor de produktie toeneemt, kan de achterstand weer worden ingelo pen. De studiegroep is verder tot de con- Premier Den Uyl, die vorige week de publikatie van het 'ambtelijk rapport' reeds aankondigde, zei, dat de conclu sies een voorspel zullen zijn op de ko mende begroting. Een ambtelijke stu diegroep onder leiding van de direc teur-generaal van de rijksbegroting, die tot de voor het kabinet gunstige conclusies kwam, was reeds ingesteld door de vroegere minister van finan ciën, mr. Nelissen. De tegenwoordige minister van financiën, dr. W. F. Dui- senberg, heeft het rapport doorge stuurd naar de Kamer. Reeds in de periode-Nelissen bestond Staatsgreep Laos mislukt 9 Mao en TsjoeU i Kuitert en Berkhof voor de radio2 Prijsstijging grondstoffen altijd doorberekenen? -13; Nieuwe boeken f Bleu schrijft ons Radio cn tv - Strips, feuilleton - Recept- 2 - Commentaar -- Dichtbij en verder Weer, oproep toeristen - Beurs 5 AutorubrleSt Puzzel 11 - SANTIAGO (Reuter, AP, UPI, AFP) De Chileense luchtmacht of een deel daarvan is gisteren in verzet ge- komen, tegen «- - plaatsvervangend voorlichtingsdienst, las gisteren voor een aantal locale ra diostations een boodschap voor, waar in alle manschappen en officieren ge last werden in de barakken te blijven, bij wijze van steun aan de door Allen- j de vrijdag ontslagen opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal Cesar Ruiz. De 55-jarige Ruiz had vrijdag zijn ont slag genomen als minister van open bare werken en transport, na een mis- iukte poging een eind te maken aan de nationale staking van vrachtwagen chauffeurs, die op 26 juli begon. Daarop benoemde Ailende de lager geplaatste luchtmacbt generaal Hum- berto Magliochetti ais minister van vervoer cn openbare werken en be noemde hij tegelijkertijd Ruiz plaats vervanger generaal Gustavo Leigh, tot opperbevelhebber van de luchtmacht. Blaar zondagavond zei Ruiz voor de tv, dat hij geen enkel document voor zijn ontslag uit de luchtmacht had ge tekend en dat ook niet van plan was. Alle straaljagers en andere vliegtui gen van de iuchtmaeht in Santiago zouden naar bases in het noorden cn zuiden van ChiH zijn overgebracht, waarschijnlijk om te verhinderen dat zij op bevel van de regering aan de grond moeten blijven. De regering heeft de berichten om trent de rebellie van de luchtmacht ontkend en ze 'een vervalsing' ge noemd. De nieuwe lucktmaehtchef Leigh heeft gezegd dat Gallegos 'op uitsluitend eigen verantwoordelijk heid 'handelde, toen hij opriep om Ruiz als 'enige' authentieke com mandant van de luchtmacht te erken nen.' Maar dat er Iets aan de hand is, werd gisteren in Santiago duidelijk, toen ongeveer duizend vrouwen, echtgeno tes van personeel van de luchtmacht dat geen politieke demonstraties mag houden, zeif voor het ministerie van defensie demonstreerden en de terug keer van generaal Ruiz eisten. BEIROET (REUTER, UPI, AP) De Libanese luchtvaartmaatschappij MBA heeft gisteren laten weten nog steeds; geen rekening te hebben gekregen van* de Israëlische luchtvaartautoriteiten in Lod. De luchthaven van Lod had eer-, der gezegd dat zij bet Parijs® kantoor van MEA een rekening zou sturen van. 1750 dollar voor'brandstof en lan dingsrechten van het vorige week ge kaapte Libanese passagiersvliegtuig.* Voedsel en drank voor de 119" inzit-* tenden zouden niet in rekening wor-; den gebracht, omdat deze 'onze gasten-, warep*. 'Aangezien Libanon,en Israël,pfficK eel in "staat van oorlog zijn, is het niet; een zaak van MEA, maar van de (Li-? banese) regering om te bepalen,."hoe stijgende en de dekking van de automatische inflatiecorrectie, indien de prijsstij ging onaanvaardbaar hoog zou zijn. De stLdtegroep meent daarom dat ,er geen duidelijke argumenten zijn óm de tot nu toe gehanteerde berekenin gen over de dekking van de algemene salarismaatregelen en de automatische inflatiecorrectie belangrijk te herzien. Minister Nelissen had over deze kwes tie ook een studie gevraagd en de mo gelijkheid geopperd dat een deel van de kosten van de inflatiecorrectie niet langer ten laste zouden worden ge bracht van de begrotingsruimte. De studiegroep acht dit niet wenselijk. mededeling dat de gezagvoerder* van; het gekaapte vliegtuig, alvorens "van Lod op te stijgen, een promesse had getekend voor het verschuldigde be-"; drag, 'Captain Kawass heeft de maat schappij verzekerd geen enkele beta- DIEVER De 64-jarige landbouwer^ H, Rozeboom uit Dlever is onder, de wielen van een aanhangwagen terecht" gekomen en omgekomen. De landbou wer viel van de wagen, die voortbewo gen werd door een door rijn zoon'be stuurde tractor. Van een verslaggever. ARNHEM De Arnhemse foto handelaar De Booys, die vorige week tijdens een inbraak voor duizenden guldens werd bena deeld toen bij hem een camera, een lens en een cassette werden gestolen, heeft per advertentie in de regionale pers de inbreker opgeroepen de gestolen goede ren voor duizend gulden aan hem terug te verkopen. De foto handelaar belooft in de adver tentie geen verdere acties waarschuwen van de politie, identiteit bekend maken enz. te zullen ondernemen. De chef van de Arnhemse re cherche, inspecteur J. Wilsing, noemt de handelwijze van de fotohandelaar een zeer grieze lige zaak. Wat gaat er gebeuren als iedereen weet dat de heer De Booys zijn gestolen eigen dommen terugkoopt en de po litie niet waarschuwt?, aldus de heer Wilsing, die er aan toe voegt dat er voor de politie geen reden is om van verdere opspo ringsacties af te zien. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenoti- derzetters). Mapje postpapier en envelop- pen. Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1