in olie- fabriek In deze krant WAT EEN DRAMA HAD KUNNEN WORDEN LIEP GOED AF Deel KNTU geredwerk 2000 man is verzekerd Bomexplosies op stations in centrum Londen DE BUIZENPOST Klein wil praten in Groningen over collegegeldbetaling Arts die vijf ton teveel declareerde wil terugbetalen Kind verdronken Het Kwartet em m Vakbonden Fusie spaarbanken Kissinger: gesprek over verlichting boycot Cuba Ministers bereiken akkoord in Kopenhagen Geen referendum over drie van Breda Tsjoe naar Westen Goede sfeer DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 71ste jaargang no. 100 CHRISTELIJK DAGBLAD VDOR NEDERLAND Westblaak 9-11. Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De gegijzelde mevrouw Steenstra naast de politieman die de moei lijke onderhandelingen met de dader voerde, majoor J. Stokrecf. fes mat Zonnig Nivellering op gang 5 ZendtijdvdrdeUng 7 B'uitënland Nixon: geen stap terug met defensie 9 Protest tegen Sowjel-campagne 9 Kerk Prijzen voor Herman Ridderbos en Barend de Ronden 2 Sport Klimaat om Ned. elftal verre van ideaal13 Economie Vrijere wereldhandel 15 TIr. Ma k van der Stoel Kan ik deze als aas gebrui- NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal O Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: De vo-oraanslaimde prol. chrisJëfijk.e- dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 pei maand per kwartaal ƒ31,35 Journaliste twee uur in gijzeling Van een onzer verslaggevers AALSMEER Hand In hand verlieten de gegij zelde en de man die haar twee uur lang gegijzeld had rond kwart over elf het pand van de Aals meerder Courant Met plotselinge einde van het gijzelingsdrama, dat zich gistermorgen in Aals meer afspeelde, verraste de aanwezige fotografen dermate, dat zij vergaten een plaatje te nemen. De dader van de gijzeling, de 25-Jarige N. A. K. uit Arnhem, en de gegijzelde, de hoofdredactrice van de Aalsmeerder Courant, mevrouw A. Steen stra, staken de straat over en Ucpen het hoofdbu reau van potitie binnen. Daar arresteerden agen ten van de rijkspolitie de dader, die de hoofdoffi cier van justitie in het arrondissement Haarlem, ir,r. J. L. Andreae, als 'een psychopaat' omschreef. Een gelukkige afloop van een gijzeling, die een dramatisch einde had kunnen hebben', constateer de dc hoofdofficier van justitie gistermiddag in liet stadhuis van Aalsmeer. Dc hoofdofficier en de agenten vhn dc rijkspolitie hadden de zaak van het begin af aan uiterst serieus genomen.' Ook het slachtoffer had onmiddellijk ingezien, dat het de man niet om een grap te doen was. 'Wel begreep ik, dat deze man niet uit was op moorden', ver klaarde mevrouw Steenstra later. 'Maar hij was zoef nerveus en ik vreesde, dat wanneer hij zijn zenuwen niet meer de baas zou kunnen, hij rare dingen zou doen. Ik heb daarom vanaf bet begin n,et hem gepraat'. lie man was rond half negen het kantoor van de Aalsmeerder Courant binnengedrongen. Eerst had üij zijn werkgever, de eigenaar van het grootste horecabedrijf in Aalsmeer, het café-restaurant De Drie Kolommen, om" geld gevraagd. Toen deze weigerde, verdween K., stal twee slagersmessen <ot dc keuken, stak du straat over en stormde het kantoor van de krant binnen. Daar greep hij me vrouw Steenstra en sleepte haar naar dc hoofdre dactionele kanier. Majoor J. Stokrecf van de rijks politie: 'Het gebouw van de krant was volgens /ons een volkomen willekeurige keus. K. had even goed het even verder gelegen bankgebouw kunnen binnenstappen'. Zie verder pagina 5 ENSCHEDE Voor het goed lopende gedeelte van de Kon. Nederlandse Textiel Unie (KNTU) de spinne rijen van de Bamshoevegroep die bui ten het faillissement van de KNTU bleven is een oplossing gevonden, die het voortbestaan van de Bamshoe- ve-groep verzekerd. De werkgelegen heid voor rond 2000 werknemers is daarmee gered. Een consortium onder leiding van het bankiershuis F. van Lanschot zal de aandelen van de tot deze groep behorende vennootschap pen overnemen. De crediteuren van de Bamshoeve-groep, goed voor ongeveer 17 miijoen gulden, zullen hun geld volledig ontvangen, Met een omzet van rond 110 miljoen gulden in 1972 is de groep één van de grootste verkoopspinners in Europa. Onge\*eer de helft van de garens gaat naar het buitenland. De directie ver wacht, dat de export en de totale om zet dit jaar 'niet onaanzienlijk" zullen stijgen. De Bamshoeve-groep over weegt te zijner tijd over te gaan tot introductie op de Amsterdamse effec tenbeurs. DEN. HAAG Staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) wil donderdag met het college van be stuur van de Groningse universiteit praten over de collegegeledbetaling en de problemen van inschrijving. Zoals bekend moeten studenten in Gronin gen zich wel laten inschrijven, maar hoeven ze voorlopig geen collegegeld te betalen om onderwijs te kunnen volgen. Volgens het Groningse be stuurscollege is een effectieve contro le op de eoHegegeldbetaling onmoge lijk totdat een nieuwe wet (verlaging van 1000 naar 500 gulden) begin vol gend jaar eventueel wordt aangeno men. Opschorting van de controle gaat niet tegen de wet in, aldus het college van bestuur. Staatssecretaris Klein is het hier ken nelijk niet zonder meer mee eens.' Vandaar de uitnodiging tot een ge sprek met het Groningse college van bestuur. Inmiddels zijn ook aan de landbouw hogeschool in Wageningen de practica begonnen, zonder dat alle studenten, daar ingeschreven zijn. Oorzaak van deze situatie is niet zozeer een beslis sing van het college van bestuur in Wageningen, maar administratieve vertragingen. Tot 6 oktober zullen studenten die practica lopen zonder ingeschreven te zijn, geen moeilijkhe den krijgen. Vredestein sust gerucht over ontslag Van een verslaggever DEN HAAG Dedireclie van Vredestein beeft gisteravond ver klaard dat er geen sprake is van de sluiting van Yredestein-bedrij- werkneuiers. Het bedrijf ven'met gevolgen voor vele duizenden spréékt van valse geruchten, die in geen enkele verhouding staan tot voorgenomen reorganisaties, Vredestein is van plan in de loop van 1974 de produktie van huishoudhand- schoenen in Heveadorp te beëindigen. Hét is de bedoeling voor de betrokken werknemers 85 van de in' totaal 575 in Heveadorp ander werk te' zoeken binnen het concern. De reorganisaties die Vredestein vérder nog zal door voeren moeten worden gezien als gen (Gent in België, Koblenz in Duits land en twee niet met name genoemde bedrijven in Nederland) .kon de heer S. Weidenaar van de Industriebond CNV niet bevestigen. De heer Weidenaar was -niet verrast door het bericht dat de afdeling harid- schoenfabricage, in Heveadorp zalslui- noodzakelijke stappen die voortvloeien ten en dat overeenkomstig1 de afspraak LONDEN (AF, Reuter, UPI) Zware bomexplosies op twee grote stations in de Londensc binnenstad hebben een grote opschudding, een ernstige rava ge, een dode en minstens twaalf ge wonden opgeleverd. Een drietal ge* wonden is er ernstig aan toe. De bommen ontploften gistermiddag op dc stations Euston en Kings Cross met een half uur tussenruimte. Volgens de politie was dc kracht van de explosie 'enorm'. Kort voor dc ont ploffing was dc politie door een man met een Iers accent gewaarschuwd. Het was echter te laat om de stations te ontruimen. De politic kreeg giste- ren ook de waarschuwing dat bommen waren geplaatst in de stations Charing Cross en Victoria. Op Charing Cross werd een projectiel gevonden en on schadelijk gemaakt, maar op het Vic toria-station bleek geen bom te zijn. - Het laatste station was .afgelopen za terdag doelwit van een bomaanslag. In Winchester In zuid-Engcland is on der zeer strenge veiligheidsvoonorgen het proces begonnen tegen zeven man nen en drie vrouwen uit Ulster. Zij worden ervan verdacht in maart vier bomaanslagen in Londen te hebben gepleegd. Bij deze aanslagen in maart werden bijna 250 mensen gewond en overleed een voorbijganger van schrik aan een hartaanval. Foto: rechercheurs- doorzoeken het puin na dc explosie op'het Kings Cross-station. uit'steeds wisselende marktsituaties waarmee ieder bedrijf te kampen heeft', aldus de directie. Vredestein is niet alleen bezig met het voorbereiden van reorganisaties, maar ook met het 'entameren' van nieuwe activiteiten in Europa. De investerin gen in 1973 van de Vredestein-bedrij- ven waren ook grotendeels gericht op modernisering van het machinepark en op uitbreiding van de bestaande pro- duktiefaciliteiten, aldus de directie in een communiqué. Vakbondsbestuurders uit België, West- Duitsland en Nederland komen vrij dagmiddag in Eindhoven bijeen om de situatie rond Vredestein te bespreken. Geruchten uit België over acties tegen sluiting van vier Vredesteinvestigin- Flinke zonnige perioden en op dc meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordelijke wind. Maximum temperaturen circa 17 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, vrij zonnig en tamelijk koel. Morgen zon op: 06.09 onder: 19.03 maan op: 18,29 onder: 06,00 Z/vSl A-v WASHINGTON (AP) De aanko mende Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Henry Kissinger, heeft gisteren gezegd,; dat de Verenig de Staten overleg zullen plegen met de Latijnsamerikaanse landen over de vraag of de economische sancties te gen Cuba moeten worden verminderd. Kissingers 'verklaring, afgelegd voor een hoorzitting van de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken in ver band met de bekrachtiging van Kis singers benoeming tot minister van buitenlandse zaken, was het eerste blijk van Amerikaanse bereidheid om het embargo te herzien, dat negen jaar geleden werd ingesteld tegen het bewind van premier Fidel Castro, Kissinger verklaarde echter, dat de Verenigde Staten geen eenzijdige maatregel in de Cubaanse kwestie zou den nemen en slechts in overeenstem ming met de andere landen van de Organisatie van Amerikaanse Staten zullen handelen. Van een onzer verslaggevers HEERENVEEN De Friese arts B. van D., die als huisarts bijna een half miljoen gulden teveel berekende aan twee ziekenkfondsen, is bereid dit be drag terug te betalen. Hij zegt, dat hij de rekening, die de ziekenfondsen bij hem indienden, wil voldoen. Van D., die nu medisch directeur van een ziekenhuis in Heerenveen is, de clareerde bijna 500.000 gulden teveel bij de ziekenfondsen toen hij huisarts was in Gorredijk. De fondsen, AFPZ en ANOZ in Leeuwarden, hebben je gens hem nu een vordering ingesteld van ruim 594.000 gulden: het teveel berekende bedrag met rente. Het is nog niet bekend of de arts strafrech telijk zal worden vervolgd. De justitie is nog niet klaar met hèt onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de klacht, ;die de ziekenfondsen heb ben ingediend. In afwachting van dit onderzoek wor den er geen mededelingen gedaan over de vraag of Van D. zal aanblij ven als directeur van het Heerenveen- se ziekenhuis. EEG eensgezind over VS ook geen mensen op straat komen te staan. Met de vestiging in Gerit (Bel gië) 150 man personeel ligt het moeilijker. Het heeft er alle schijn van dat dit bedrijf, waar transportbanden worden vervaardigd, nogdit jaar dicht gaat en dat het personeel moet af vloeien. 'Bij alles wat er met Vredestein mocht gaan gebeuren, houden wij vast aan ons uitgangspunt dat bij alle voorgeno men reorganisaties de werkgelegen heid niet in gevaar mag komen', aldus de heer Weidenaar. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft het verzoek, van het BP-kamerlid Honig van den Bossche om een referendum te houden over een eventuele vrijlating van de drie van Breda afgewezen. 'Het Nederlands staatsrecht kent het instituut van re ferendum niet', aldus de minister in zijn antwoord. Van een onzer verslaggevers OUDEWATER De olieslagerij van Blinkers Margarinefabrieken in Onde- water, waarin gisteravond rond half negen brand uitbrak, moet als verloren worden bcschonwd. Bij het ter perse gaan van deze editie brandde de fa briek nog als een fakkel. Het vuur werd door vijf brandweer korpsen (uit Gouda, Linschoten, Mont- foort, Haastrecht en natuurlijk Oudewater) bestreden. De verwachting was dat het vuur pas tegen een uor of twaalf onder controle zon rijn. Over eventuele ongelukken was bij het afsluiten van deze editie nog plets bekend. Evenmin kon al iets worden gezegd over de grootte van de schade. SCHAGEN De tweejarige Jan Peet oom uit Schagen (N.-H.) is gister middag in een vaart in zijn woonplaats verdronken. De jongen logeerde bij kennissen van zijn ouders. Ze ontdek ten omstreeks vijf uur dat hij spoor loos verdwenen was.- Twee uur later werd het kind in de nabijheid in de vaart gevonden. LONDEN (AFP) Volgens het Brit- se zondagsblad Observer zal de Chine se premier Tsjoe En-lai volgend jaar een bezoek aan WesriEuropa en Ame rika brengen. Daarbij zou hij met na me Londen,Parijsen Washington aandoen. Volgens de Observer zijn in lichtingen over de reis uit Peking in Belgrado ontvangen. Binnenland Nieuwe boeken 2 Men ichrtjft ons 2 Radio ea tv Strips, feuilleton Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder .7 KOPENHAGEN (AP, Reuter, UPI) De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-lundcn hebben overeenstemming bereikt over de voornaamste punten," waarover zij met president Nixon willen pralen bij zijn komende bezoek aan Europa. - De ministers hebben tevens een ver klaring opgesteld over de beginselen, waarop de toekomstige betrekkingen tussen de EEG-landen en de VS geba seerd moeten zijn. De ministers bereikten dit resultaat gisteren in Kopenhagen, waai: zij wa ren bijeengekomen om een gezamen lijk beleid van de EEG jegens de VS op te stellen. De 'beginsel-verklaring' zal vandaag, aan het einde van de bij eenkomst van de EEG-ministers, wor den overhandigd aan de Amerikaanse ambassade in de Deense hoofdstad om te worden doorgezonden aan president Nixon cn zijn minister van buiten landse zaken Henry Kissinger. President Nixon hééft gisteren in een boodschap aan dt' Europese NAVO- bondgenoten laten weten dat de toe komstige betrekkingen tussen de VS en Europa afhankelijk zullen zijn van de gezamenlijke vastbeslotenheid op alle gebieden als gelijke partners te opereren. 'Niet alleen op,, het gebied van de defensie, maar in alle sferen hebben wij de mogelijkheid onze toe komstige koers als gelijke partners te bepalen, onze gemeenschappelijke doel einden vast te stellen en de grondbe ginselen van wederzijds begrip te ver sterken waarvan onze toekomstige be trekkingen afhankelijk zullen zijn', ai- dus Nixons boodschap, die in Brussel werd voorgelezen op de 19de jaarver gadering van de NAVO. mand een enigszins afgeronde voor stelling heeft, aldus Van der Stoel. Dc' Europese beginselverklaring, waar over gisteren overeenstemming is be reikt, zal naar wordt venvacht in do plaats komen van het 'nieuwe Atlanti sche Handvest' dat de regering Nixon vijf maanden geleden heeft voorge steld als nieuwe richtlijn voor de wes terse eenheid en om de problemen van de jaren zeventig het hoofd te bieden. De Deense minister van buitenlandse zaken Knud B. Andersen heeft zondag laten uitkomen dat de EEG-ministers steeds meer beginnen te voelen voor het Britse voorstel twee afzonderlijke conferenties met Nixon te houden tij dens diens verblijf in Europa. Presi dent Nixon zou echter de voorkeur geven aan den grote topbijeenkomst. Ministers die in Kopenhagen de EEG- bijeenkomst hebben bijgewoond heb ben verklaard dat de atmosfeer tussen de EEG-partners aanzienlijk is verbe terd. De Britse minister van buiten landse zaken sir Alec Douglas-Home verklaarde dat de zitting van gisteren een volledig nieuwe vorm van diplo matiek overleg had geïntroduceerd. Het was do eerste keer dat de EEG- landen ais een geheel waren opgetrok ken om gezamenlijke betrekkingen met een ander land te organiseren. Ook de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. Max van der Stoel maakte gewag van een goede sfeer in Kopenhagen. Van der Stoel vertelde dat dc bijeenkomst in Kopen hagen gericht was op de 'identiteit van Europa' op lange termijn en op de identiteit van Europarijp korte ter mijn: de houding die zal worden inge nomen jegens de VS. Het gesprek over de identiteit op lange termijn is gericht op de vorming van de Europe se Unie die in 1980 moet zijn ge vormd, maar waarvan thans nog nie- Korte Inhoud van het Voorafgaande: de avondredactie van Trouw/, Kwartet heeft voor dc voorpagina een l koloms bciicht gemaakt over liet plan van het Kuritaanse kabinet» de marine af te schaffen. Via de buizenpost gaat dit bericht naar de zetteilj. Wat moet Trouw/Kwartet met een buizenpost? Om dit te kunnen doorgronden, dient men te weten, dat onze hoofd stedelijke redactie van de zetterij wordt gescheiden door een dei Amsterdamse wallen, en wel de Nieuwe Zijds Voorburg wal. Er is daar veel, zeer veel verkeer, zij het niet van het soort dat bezoekers uit de provincie op iedere Amsterdamse wal verwachten aan te treffen. Niet door ontucht dreigen hiér mensenlevens te worden verwoest, maar door trams en auto mobielen. Om onze kopijlopers aan dit gevaar te onttrekken, is tien jaar geleden reeds tussen redactie en zetterij een on dergrondse buisverbinding aangelegd. Door dit kanaal kunnen met kopij gevulde plastic kokers vanuit de redactielokalen naar de zetmachines worden geschoten. Dat ons bedrijf be schikt over tientallen van deze projectielen, is typerend voor Trouw/Kwartet een krant met nieuws dat nooit uit één koker komt. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) IK ONTVANG GRAAG: Allijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaitje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop-" pen. Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Cbr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1