'Hoongelach' in Unieraad om Aantjes Nieuwe aanwijzingeit vopr komend vertrek van Agnew Beslissing over enige Dajau zou berken aan nieuw vredesvoorstel Het Kwartet Aanhang Allende in het gevang Italiaans-Britse vliegtuigverkoop aan Zuid-Afrika treffen kinderhuis Opklaringen MAANDAG 24 SEPTEMBER 1973 71ste jaargang no.lll CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND tfestblaak 9-11. Rotterdam Postbus 948 Tal., 115588 Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze pariementsredactie UTRECHT De afstand tussen de twee protestants-christelijke partyen de CHU (die in de oppositie is) en de ARP (die bereid is het kabinet te steunen) is groter dan ooit teyoren. Dit is het afgelopen weekeinde duidelijk geble ken na de vergaderingen van, de unieraad van de CHU en het partijbestuur van de ARP, die afzonderlijk bijeen waren in Utrecht v;- AGNEW LONDEN Italiaanse en Britse Samenwerking Dr. R. J. H. Krüisinga Franse franc wordt nie t gedevalueerd Van onze financieel-economische redactie ■- NAIROBI - De beslissing over een hervorming va'n het wereldgeld stelsel is zeker een jaar uitgesteld. De ministers, van de Groep van Twintig (rijke landen) gingen gisteren uiteen zonder dat zij. vorde ringen hadden gemaakt - - reen wil vlag 'ïnet eieren en bergen Knobel met de 2-1 overwinning. Te optimistisch Mr. W. Aantjes Binnenland Buitenland Kerk Informatie over christenen in Oost-Europa .2 Öud-minister Witteveen - beant woordt vragen in Nairobi. k> Maar Israël ontkent LONDEN, TUNIS, BEIROET (AP, Reuter, UPI) Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensie heeft een nieuw plan'uitgewerkt voor een vredesregeling met Egypte. Daarin wordt een verdeling voorgesteld van de Sinai-woestijn tussen Israël en Egypte. Dit heeft het Britse zondagsblad Sunday Times gisteren gemeld Een woord voerder van Dajan heeft dit gisteren ontkend. RITA 'Ik heb even een bad genomen. Straks ruim ik alles wel op. Be Rotterdammer vooraanstaande próti christelijke dagbfadön Gevangenen van de Chileense mili taire junta marcheren onder toezicht van gewapende militairen en met de handen boven het hoofd het sta dion van Santiago bin nen. Hier be vinden zich duizenden aan hangers van wijlen Salvador Allende. Vol- gens ooggetui gen zou er op grote, schaal J gemarteld cn gemoord wor- den. -Zie ook pag. 7 „Stantvastich is gheblever» mijn hert in teghenspoet!" aBblaij Afstand tussen ARP en CHU nu groter dan ooit WASHINGTON (AP/Reuter, UPI) In de VS zijn de speculaties als zou. vice-president Spiro. Agnew spoedig aftreden, opnieuw toe genomen. De geruchten zijn fors aangezwollen na het wegblijven van Agnew van de beëdigingsplechtigheid van- de nieuwe Amerikaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger, afgelopen zaterdag. Nixons perschef Ronald Zlegler zei tegen verslaggevers dat Agnew wel was uitgenodigd, maar dat hij niet wist waarom de vice-president niet was gekomen. Agnews woordvoer der Marsh Thomson heeft brtkend dat uit Agnews afwezigheid iets moet worden afgeleid. 'Hij ging niet omdat hij tevoren al andere plannen had', aiding-Thomson.-,; Meivin Lairei, Nbcohs -adviseur bin nenlandse zaken en oud-minister van defensie heeft echter bevestigd dat hij de Republikeinen in het Congres heeft geadviseerd 'nog geen 'oordeel t vormen' over de Agnew-zaak. Lair zei dit in een vraaggesprek voor de Amerikaanse tv. Hij ontkende dat hij de Republikeinse Congresleden had aangeraden hun steun aan Agnew in te trekken. 'Het is een ernstige zaak die niet door de staf van het Witte Huis besproken behoort te worden', aldus Laird. De speculaties over Agnews aftreden zijn verder versterkt door een bericht in The Washongton Post dat Agnews juridische adviseurs bezig zijn met het uitwerken van een compromis met het ministerie van justitie over. de aanklachten van corruptie,die te gen de vice-president zijn ingediend. In een telefonisch vraaggesprek met het Britse persbureau Reuter heeft Agnews woordvoerder Thomson te kennen gegeven dat de vice-president niet van plan is vrijwillig zijn func tie op te geven. Agnew, aldus Thom son, is bezig met de schepping van een fonds voor zijn verdediging tegen beschuldigingen dat hij illegale be- ondernemingen, zijn, betrokken talingen heeft aanvaard van ondeme- bij degëheirne verkoop van min- mmgen die overheidscontracten wens- stens vijftig militaire trainings vliegtuigen aan Zuid-Afrika. Be gin volgend. jaar: zullen de eerste zes toesteilen- wórden geleverd. Dit heeft Colin Legum, corres pondent .van het Britsezondags- blad The Observer gemeld. Dit zou gebeurd zijn in de periode dat Agnew nog gouverneur van de staat.Maryland was. Uit gisteren gepubliceerde resultaten van een Gallup-opinieonderzöek is ge bleken dat presidents Nixóns popula- riteit verder Ls geslonken 'ondanks re cente pogingen het vertrouwen in-zijn leiderschap té 'herstellen. De Gallup- peiling wees uit dat 35 pet. van de ondervraagden vond dat Nixon zijn werk goed deed, terwijl 55.' pet. Nixons activiteiten als president niet kon waarderen. 'i. Het opinieonderzoek is gehouden aan de vooravond van de heropening van de hoorzitting van de Senaatscommis sie Sam Ervin,'die de Watergate-affai re behandelt. De commissie gaat van daag weer'aan het werk en hoopt eind deze maand'de verhoren te be-, sluiten. - - Van.een verslaggever DÉN" HAAG Een onbekende heeft om volkomen duistere;redenen negen schoten afgevuurd op het kindertehuis Christina aan de Esdoornstraat-in Den Haag. De schoten werden vanaf de overzijde van de straat .afgevuurd, Vermoedelijk met eenflaubertgeweer. Vijf kinderen werden uit -hun slaap gewekt,-maar bleven ongódèerd.' In dé. slaapkamer werden de ruiten vernield. Enkele kogels sloegen boven de hoofden van de kinderen in deur posten. Voor de politie en de leiding van het tehuis is de geschiedenis een groot, zij het niet onbedenkelijk raadsel.- v Was er sprake van een geladen Unie raad, die zeer kritisch stond tegenover de voorstellen van hetkabinet, het partijbestuur van de ARP daarente gen concludeerde, dat het beleid van het vorige kabinet op een groot aan tal punten wordt voortgezet. Het ARP-bestuur stemde verder in met het eerste commentaar, dat de ARP- fraetieleider op de troonrede en mil joenennota gaf. Toen dit commentaar in' de vergadering van de CHU werd gememoreerd, ging er, wat werd ge noemd, een hoongelach op. De inhoud van het commentaar van de ARP viel in slechte aarde. Schrijnend bleek ook het verschil in benadering te-zijn tussen de twee par tijen over het weglaten van de bede in- de troonrede. Het bestuur van de ARP was terughoudend in zijn com mentaar en sprak, evenals mr. Aan tjes dat eerder had gedaan, zijn te leurstelling hierover uit. De Unieraad evenwei was, aldus de officiële verklaring, 'zeer geschokt'. Dr. R.- J. H. Krüisinga, de fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, deelde ons mee, dat er in de unieraad men bedroefd dat hef kabinet niet de nederigheid heeft willen opbrengen om de bede die een grote steun voor velen betekent, te "handhaven; Men was ook zeer ongerust over het weglaten van de bede,. Volgens dr. Krüisinga zag men hierin' een voorbo de en een teken, dat kenmerkend is voor de wijze waarop het kabinet-Den Uyl de vraagstukken op het gebied van de geestelijke waarden benadert: Dit wordt te erger gevonden, omdat de betékenis van deze geestelijke waarden, aldus' dr. Kruising», in deze tijd van-agressie en de aantasting van het gezin zo belangrijk is. veel verontwaardiging bestond over het weglaten van de bede. Verder was In hun houding tegenover, de chris ten-democratische samenwerking lo pen ARP en CHU ook zeer uiteen. Het partijbestuur van de ARPdeed een dringend beroèp óp de fracties van de ARP, CHU en -KVP dm bij de algeméne beschouwingen en bij de be grotingsbehandelingen in de tweede en eerste kamer een zo groot mógelij ke eenheid te manifesteren. - Het enige concrete besluit was dat ui terlijk volgend jaar juli overeenstem ming moet zijn bereikt over hervor ming van het monetaire stelsel. Werk groepen zullen zich in de tussentijd over de belangrijkste problemen bui gen. ten. Perioden met zon en nog slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind, eerst uit uiteenlo pende richtingen, maar later op de dag uit zuidelijke richtingen. Maximumtemperaturen - om streeks 13 graden. i Morgen en overmorgen: Wisselvallig met gematigde tém- peraturen en vooral aanvankelijk »f en toe regen. Morgen, zón op: 06.30 Zon onder: 18.32 Maan op: 05.11 Maan onder: 17.37 Legum schrijft dat de toestellen .af komstig zullen zijn vatï het Italiaansé concern Aermaechi. De, trainingstoes tellen Aermacchi MB 326,K zijn;voor zien van. Viper,-632 turbihe-straalmoto- ren, die onder- licentie Van de Britse I,Rolls Royce worden gebouwd door de Italiaanse maatschappij Piaggio. Piag- gio .is feitelijk een dochteronderne ming van Fiat. Doordat de Rolls Roy ce bij de zaak betrokken is, is naast Italië ook Engeland verantwoordelijk voor de verkoop van militaire vlieg tuigen aan Zuid-Afrika, waartegen de Verenigde. Naties een wapenembargo hebben uitgevaardigd in verband met. de apartheids-politiek.. - Volgens Colin Légum is. de -verkoop van de trainingstoestellen onderdeel van een.kostbaarenambitieus plan van Zuid-Afrika de bouw vanVde.; mo dernste vliegtuigen in eigen handen te nemen. Dit zou moeten gebeuren door de' Zsidafrikaanse Atlas Aircraft Corporation bij Johannesburg. Zuid- Afrika zou de eigen militaire vlieg- tuigproduktie .ter hand kunnen hemen doordat de Aermacchi onder licentie- door de Atlas Aircraft Corp, wordt gebouwd, waardoor de technische in formatie in handen van Johannesburg zou'komen. FRANKRIJK Volgens Legum heeft ook het Franse. vliegtuigconcèrn van Marcel Dassault een akkoord met Zuid-Afrika gesloten voor de leverantie van een onbekend aantal van de modernste Mirage F 1 vliegtuigen." Ooks deze leverantie diént het Zuidafrikaansc plan eeri eigen mi litaire vliegtuigindustrie van .de grond te krijgen, om daarmee 'onafhankelijk te worden Van buitenlandse leveran ties. Zuid-Afrika zou vrezen dat de Veiligheidsraad binnenkort verkopen, zoals Italië en Frankrijk heeft gedaan, onder het officiële wapenembargo te gen dit apartheidsland te brengen. Feyenoord-trainer Wiel Coerver feliciteert Ajax-collega George Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax .heeft op nieuw de eerste plaats op de rang lijst, in de eredivisie bereikt. Dank zij de overwinning op Feyenoord (2-1") in het. uitverkochte Olympisch stadion in Amsterdam is de houder van de Europa Cup als enige betaal de club dit seizoen nog ongeslagen. Ajax heeft gisteren tegen Feyen oord een groot deel van het zelf vertrouwen terug gewonnen, dat de afgelopen weken verdwenen leek. Hoewel de Amsterdamse formatie geen moment superieur voetbalde speelde, reikte het in de traditione le topper Feyoord opnieuw naar 'n aositief resultaat. Voor de derde achtereenvolgende keer won Ajax in Amsterdam met 2-1 van de.Rot- terdammers. Feyenoord bouwde in de eerste helft via Henk Wery een verdien- s de voossprong op. Vijf minuten na rust zorgde Gerrie Mtlhren voor de gelijkmaker. Drie minuten voor het einde maakte zijn broer Arnold 't winnende doelpunt Het betekende de eerste nederlaag voor Feyen oord. FC Twente moest in het uitver kochte stadion D<" Vijverberg in Doetinchem enigszins verrassend 'n punt laten aan De Graafschap (0-0). In de honkbaleompetitie is het Rot terdamse Sparta opnieuw kampioen van, Nederland geworden. Sparta won ook de derek wedstrijd in de zogenaamde Holland Series van Haarlem Nicols (2-1). De ministers vergaderden in Nairobi, aan de vooravond van de grote IMF- conferentie die vandaag in de Keni- aanse hoofdstad begint. Binnen de Groep van Twintig bleek gisteren met name verschil van mening te bestaan over de voorschriften die moeten gel den bij revaluatie óf devaluatie .van een - munteenheid. Een ander pro bleem is een., vervanging té vinden t voor de inwisselbaarheid van de dol lar in goud. ;v' De schamele, resultaten van het over leg binnen de Grpep van Twintig slui ten aan bij de sombere woorden die IMF-directeurWittevéen zaterdag sprak. Hij zei datvoorspellingen als zou nog deze week overeenstemming kunnen worden bereikt', 'veel te optimistisch' zijn. Op déze/IMF-vergadering zullen we een 'ruwe schets maar zekér geen overeenstemming, óver alle aspecten van de monetaire, hervorming tot stand kunnen /brengen', aldus Witte- veen. - -'•' De vroegere Nederlandse minister van financiën weet de vertraging aan een zekere resem van de zijde van ver schillende, regeringen die niet bereid zijn om af té zien van nationale be langen en sneller over te gaan tot hervorming. Witteveens woerden kwa men eropneer dat de huidige onze kerheid- op -internationaal monetair gebied, die het vertrouwen in het geld heeft ondermijnd en de wereld handel heeft geschaad voorlopig blijft voortduren. Ook vorige week waren, de wissel markten uiterst nerveus en stond met name de Franse franc onder druk. De Franse premier Pierre Messmer heeft zondag echter verklaard dat 'de franc niet wordt gedevalueerd'. In antwoord op een vraag naar de zwakke positie van de Franse munteenheid op de Eu ropese wisselmarkten, zei Messmer: 'Het is niet ónze schuld als er wordt gespeculeerd'. In tegenstelling tot deze oproep, zette de unieraad, nogmaals een dikke streep'onder de deze zomer reeds aan-r' genomen. resólutie-Heinkenszahd, waarin vooral de nadruk wórdt gelegd op de"oppositie. - Dé fracties van dé CHU, zo luidde de. uitspraak van dé "Unieraad nu, moeten- handelen' Over eenkomstig hét gezamenlijk' program van KVP, ARP en CHU eri op grond daarvan ;haar houding' bepalen. -In 'de verklaring van dë Unieraad bleef dé oproepópi de' fracties voor hét nastre ven van" de eenheid achterwege, y. Eerder in de vergadering had- de Unieraad' in' het .bestuur .gekozen;.de '-'é -v"S ie-'';- -:-:' Zié verder ,pag.:5/.le'kol. >*- i*.v'"•'.'•uV;i^i> ^ooreitter viiiot 'srijnjAiVSO .4;' niet liberaal 4 Ede zuiniger op Giiikelèe Hei 5 Cliristen-deinocraten contra plannen junta .v. 7 Peron vrijwel zeker, weer president.-.y.'h7 fEven puzzelen .f. Kunst van het weekeinde Radio en televisie v.. Strips en feuilleton Weer ,s Familieberichten 2 ca.6 4 '4:' 7 14 Volgens het blad is Dajan vol ver trouwen dat het Israëlische kabinet zijn plan zal aanvaarden en hoopt de minister dat het naar de Amerikaanse minister var. buitenlandse zaken, Henry Kissinger zal worden gestuurd. Dajan zou.Israëls twee jaar oude wei gering Egyptische troepen het Suezka- naai te laten oversteken hebben laten vallen, als onderdee! van.de eerste.fa se van een vredesakkoord, aldus de Sunday Times. 'Het zou dan aan Kis singer zijn het voorstel aan Egypte voor te leggen. Kissinger zal naar ver wacht in december een nieuw vredes initiatief willen nemen', aldus het blad. BOURGU1BA President Habib Bourguiba van Tune sië heeft in een zaterdag gepubliceerd vraaggesprek gewaarschuwd dat -Israël over de militaire macht beschikt om zijn grondgebied uit te breiden 'van de Nljl tot de Bufraat'. In het in'het Westduitsé weekblad DieWelt afge drukte interview zegt Bourguiba dat de Israëli's een enorm machtsoverwicht hebben en dat 'de Arabieren en alle onderontwikkelde landen, zelfs tesa- men, daar niets aan kunnen doen'. Is raël hoeft zich zelfs niet aan te trek ken van Amerikaanse pressie 'omdat het zijn eigen tanks, vliegtuigen ka nonnen en oorlogsschepen kan bou wen', aldus de 70-jarige president. Het Amerikaanse dagblad The. Was hington Post heeft bericht dat de Syrische president Hafez al-Assad be-: zig is zijn standpunt-jegens Israël te verzachten. De correspondent van het blad in Beiroet schreef dat Assad zijn koerswijziging heeft bekendgemaakt aan Kurt Waldheim, de secretaris-ge neraal van de VN, toen deze drie we ken geleden in Damascus was.: (ADVERTENTIE) 'V Voi wereldbekende merken die kwaliteit en'goede smaak waarborgen. Veel nieuwe cadeau-ideeën rond de 25 gulden. Interessante artikelsoepen waarvoor'geen besreïbewijs nodig is. Pak 'm mee - GRATIS - in elke Albert Heijn winkel.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1