Regering roept ambassadeur in Amerika stuu Chili op matje wapens voor Israëli's 11 mm Nederlandse vrouwen weg uit Damascus Verkoop baby was verzonnen Ongekende aantallen tanks leveren slag in het Midden-Oosten moL heden voor uw wintersport In deze krant 1181 m VADÉMO Krantenpapier ruim een kwart duurder Rijn/Schelde zegt toe: geen ontslagen bij reorganisatie Jubileum- K0TA RADJA NIEUWE MENU'S prils vraag .v\ Vraagf uw winkelier! CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Vraagt uw winkelier! Tel. 115588 Gironr. 269274 "t.n.v, B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10.58 per maand, per kwaii»?'! f -> Aid. Bezorging vanaf 08.30 uur Beslissing onder druk van PvdA: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft gisteren onder sterke druk van de PvdA-top besloten dat de Nederlandse ambassadeur in Chi li, A. L. Goedhart, naar Neder land moet worden teruggei-oepen. De beslissing betekent een duide lijke afkeuring van het beleid dat de ambassadeur ten aanzien van de hulp aan Chileense vluchtelin gen heeft gevoerd. Zo ruiin mogelijk Ui Israëlische soldaten dansen vrolijk dc 'hora', nadat ze de, Syrische bestandslijn zijn overschreden in hun qpmavs ritóar^Dajnascus, De Syrische hoofdstad zouüoiize -nu reeds binnen artilleriebereik hebben. Plechtigheid André van der Louw Makelaardij \#VV HÓöGEVEEN: Tel. 05280 - 64250 Bewolking, regen Apothekers moeten historie patiënt weten Weer hij moeder WASHINGTON, BEIROET, MOS KOU, CAIRO, TEL AVIV (Reu ter, UPI, AFP, DPA, AP) In etn uiterst behoedzame verkla ring tijdens zijn eerste perscon ferentie als minister van buiten landse zaken heeft Henry Kissin ger gisteren gezegd dat de Sow- jet-Unie hoewel niet erg be hulpzaam bij een vreedzame re geling van de crisis in het Mid den Oosten toch niet zo on verantwoordelijk is opgetreden, dat er sprake is van massale Rus sische wapenleveranties aan de Arabieren of gevaar dat de ont spanning in de wereld in gevaar is. 'Ingewikkeld' Dreijeroord Nog vele gezellige hotels en appartementen óók voor de kerst periode in Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland. Zeer aantrekkelijke prijzen bijv.: modern hotel in Fiss v.a. f247,-p.iv p.p. (hoogseizoen). Vraag de wintersporlcatalogus Shell Autovakantiereizen bij de grote Shell-stations, bij ANWB kantoren of bij I.T.C., gebouw 106, Schiphol-Oost, tel 020-454051. LONDEN (UPI) De tankslagen, die nu in het Midden-Oosten woeden hebben de grote slagen uit de Tweede Wereldoorlog, zoals bij Stalingrad en in de Noordafrikaanse woestijn, in omvang over troffen. Binnenland Buitenland '""liffSK! Kerk Kunst Sport Economie 2 •7 17 17 23 so VERHUIST U? HOLWERDA ZONEN RITA 'Alle handdoeken in de bad kamer zijn schoon.' In verband met het enorm aantal inzendingen, zal de uitslag van dc Jubileum- prijsvraag niet vandaag, maar op 20 oktober a.s. wor den bekend gemaakt. 11 illi -'V -®ÏK f D e ZATERDAG 13 OKTOBER 1973 T1.vc no 12H „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Kissinger: geen zware !r> een verklaring van Buitenlandse Zaken is gisteren overigens niet meer gezegd dan dat de ambassadeur is te ruggeroepen voor overleg over de bulp aan de vluchtelingen. Minister Van der Stoel zei dat de ambassadeur naar Chili zou terugkeren. Opvallend is dat eerst minister Van der Stoei en later premier Den Uyl donderdag lie ten'weten erop te vertrouwen dat de heer Goedhart zijn instructies ten aanzien van aa humanitaire huip naar letter en geest uitvoert. De beslissing van de regering gisteren lijkt in duidelijke tegenspraak met deze eerdere verklaring. Volgens poli tieke insiders is dit te wijten aan een meningsverschil tussen premier Den Uyl en minister Van der Stoel over de maatregelen die ten aanzien van de ambassadeur genomen moesten worden. Premier Den Uyl heeft tot terugroeping besloten na een gesprek met de PvdA-voorzitter, Anrirc van der Louw, en na eerder contact met de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn. De heer Den Uyl ontkende gisteren het bestaan van een meningsverschil met minister Van der Stoel. André »an der Louw is zijn actie te gen ambassadeur Goedhart begonnen na zijn terugkeer van een bezoek aan Chili. De PvdA-voorzitter had de am bassadeur tijdens zijn bezoek verzocht voor dén nacht onderdak te verlenen aan drie belangrijke politieke tegen standers van de militaire junta, onder wie een ex-minister. De ambassadeur weigerde dit toen op grond van het feit dat hij hiertoe geen instructies zou hebben ontvangen van Den Haag. Volgens de PvdA-top berustte deze mededeling van de ambassadeur op onwaarheid, omdat minister Van der Stoel al op 16 september ruime in structies voor de toelating van ook niet-Xcderland.se politiek vervolgden die in levensgevaar verkeerden had gegeven. De ambassade is gisteren opdracht ge geven deze ruime instructies zo ruim mogelijk te interpreteren om verdere 'misverstanden' te voorkomen. Vol gens insidersis er echter geen sprake geweest van een misverstand, maar heeft de ambassadeur al eerder van een niet zo actieve instelling ten aan zien van de opvang van vluchtelingen hlijk gegeven. Zij wijzen erop dat de vervanger van de ambassadeur, ambas saderaad mr. A. B. Iloytinck, en am- bassadesecretaris. drs. R, A. Vomis, in de eerste week na de machtsgreep, toen de heer Goedhart afwezig was, een geheel ander beleid hebben ge voerd. 'Zij deden alles ,wat ze maar konden doen om te helpen. Vervolgde Chilenen werden binnen tien minuten van de Nederlandse nationaliteit voor zien om gevangenneming te voorko men', volgens deze insiders. Ambassa deur Goedhart werd door hen be schreven als een overigens voortreffe lijk ambassadeur, die echter de juiste politieke instelling mist voor de bij zondere situatie in Chili. Voor de eventuele opvang van vluch telingen uit, Chili zal in-Den Haag, een ambtelijke werkgroep gevormd worden. Minister-president Den Uyl noemde overigens gisteren de komst van vluchtelingen 'nog niet actueel'. 'fAz a-i .1. 1 'hli ADVERTENTIE Van het zuiden uil toenemende bewolking, gevolgd door regen. Tot matig, later tot krachtig of hard toenemende wind uit oost tot zuidoost Maximumtempera turen van 6 tot 10 graden, MOEGEN EN OVERMORGEN: onbestendig herfstweer. Morgen zon op: 07.03 onder: 17.49 maan op: 18.34 onder: 10.15 ;Sl'n derde huwelijk had weer een heel ander verloop Buitenlandse Zaken heeft gisteren ook nog meegedeeid dat ambassadeur Goedhart donderdag in Santiago de plechtigheid heoft bijgewoond waarop de leider van de junta, generaal Pono- ehet, een uiteenzetting heeft gegeven over het beleid dat hij gaat voeren. 'De aanwezigheid van de ambassadeur bij deze plechtigheid past', aldus de woordvoerder in Den Haag, 'm het kader van de formalisering van de be trekkingen.' Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse am bassade in Damascus- is begonnen met het evacueren van Nederlandse vrou wen en kinderen uit Damascus. Zij gaan per auto naar Beiroet, van waar uit normale vertrekmogeiijkheden naar elders bestaan De Nederlandse kolonie in Syrië telt ongeveer vijftig mensen. Tot degenen die de hoofdstad hebben verlaten be horen vrouwen en kinderen van am bassadepersoneel. Bij dc Israëlische bombardementen is de woning van een secretaresse van de ambassade, die op dat moment elders was, bescha digd De Nederlandse ambassade is niet getroffen. Wal dc Nederlandse toeristen in Is raël betreft: zondag komt een groep van 84 mensen, die met Fit Vliegrei zen naar Israël reisden, op Schiphol aan, een paar dagen eerder dan vol gens het schema zou gebeuren. Moeizamer verloopt dc repatriëring van toeristen uit Egypte. Ongeveer de helft van de 110 mensen die als gas ten van Fit in dat land zijn zouden vrijdag al thuisgekomen zijn, maar elk luchtverkeer is onmogelijk. Met medewerking van Buitenlandse zaken heeft 'Fit' nu een Frans schip gechar terd, dat zondag alle Nederlandse toe risten die in Egypte verblijven (be halve de 110 van Fit zijn dat er ook 62 die met de KLM gingen) in Aiexanrfrië aan boord zal nemen. Dat schip, 'de 'Avenir' wordt donderdag 18 oktober in Marseille verwacht, waar een KLM DC-8 de Nederlanders dan zal gaan ophalen. Twee hostesses hebben alle Nederlanders die in Egypte verblijven, in goede gezond heid in Cairo kunnen verzamelen. UTRECHT De prijs van het kran tenpapier gaat ongeveer 26 procent omhoog. De prijs per ton is op het ogenblik 700,-. De prijsverhoging van ongeveer 26 proeent wordt verwacht door drs. K. J. van der Zande van' de Nederlandse Dagbladpers (NDP), die de papieronderhandelingen voert. Vorig jaar gebruikten de Nederlandse kranten samen 212.500 ton papier. Dit jaar wordt een stijging van zeven pro cent venvacht. ADVERTENTIE Van onze correspondent ARNHEM De 27-jarige Utrechte naar Robert Gavvlowsky, die woensdag de Utrechtse politie kwam vertellen, dat hij op het station van Arnhem on der dwang voor vijftig gulden een Duitse baby had moeten kopen, heeft dat uit zijn duim, gezogen. Veronika Hunzinger, de 23-jarige Duitse moeder van de baby, heeft er bij de Arnhem se politie een heel ander verhaal over verteld. Volgens de vrouw hebben zij en haar verloofde, de 22-jarige Rolf Nietsche, het kind alleen aan de Utrechtenaar voor vier .veken uitbesteed omdat Veronika (die samen met haar ver loofde in Amsterdam woont) in ver band met een delict was uitgewezen. Na die week zou zij met haar verloof de, die mee naar Duitsland zou gaan, het kind_ komen ophalen en als ver goeding voor de verzorging 150 gul den betalen. Zij had het kind niet mee naar Duits land trillen nemen omdat ze bang was, dat het in een jeugdhuis zou worden geplaatst. De politie vermoedt, dat Gawlowsky, die stevig had gedronken en in de trein weer wat ontnuchterde, bang werd en daarom met zijn verzonnen verhaal het politiebureau binnenstap te. De baby is gistermiddag weer bij zijn moeder gebracht. Daarna is het drietal naar Duitsland vertrokken. De -Utrechtenaar is vrijgelaten omdat strafrechtelijk niets tegen hem kan worden ondernomen. ROTTERDAM De raad van bestuur van het Rljn-Schelde-Verolmeconcern heeft de centrale ondernemingsraad gisteren toegezegd, dat bij een even tuele herstructurering van de bedrij ven in het Waterweggebied geen ont slagen zullen vallen. Dit standpunt komt overeen met de aanbevelingen van de commissie-Wiu- semius, die destijds leidde tot een fu sie tussen Verolme en Rijn-Schelde. Indisch Chinees - Europees Restaurant .Mathenesserplein 31 Rotterdam vanaf 1 september met uitgebreide keuze voor gezelschappen en recepties. Afhalen tegen gereduceerde prijzen. Telefoon 010 - 231764. De Russische houding ten aanzien van steun aan de Arabieren, maakte het niet nodig, aldus Kissinger, dat de VS grote wapenleveranties, zoals tanks on vliegtuigen aan Israël doen. De VS leveren Israël wel artilleriemunitic, met, name anti-tankgranaten en lucht- afweerraketten. Het Pentagon is van mening dat de Israëli's wel belang rijke verliezen geleden hebben, maar dat het land daardoor niet in een kri tieke situatie is gekomen. Als dat zou gebeuren en deze mogelijkheid wordt in Washington niet uitgesloten zullen de komende weken vliegtui gen en nog later eventueel tanks, naar Israël worden verzonden. Kissinger be vestigde met deze gedeeltelijke weige ring tot steun eerder mededelingen van functionarissen in het Pentagon. Maar hij voegde eraan toe, dat als de Sow- jet-Unie zal optreden op een wijze, die door Washington als onverant woordelijk wordt gezien, do regering- Nixon gepaste maatregelen zal nemen. Op.de aard van deze maatregelen ging •hij niet in. Wel zei hij dat dë Russi sche houding 'vergeleken met 1967 minder provocerend is geweest, min der ophitsend en minder dreigend'. Volgens hem 2ijn de Sowjet-wapenle- veranties aan de Arabieren 'gematigd'. Hotel Oosterbeek. telefoon 083073169 Het hotel waar mevrouw zich „uit" en meneer zich „thuis" voelt. Tevens hotel-pension de Dreijcr- hoeve". Telefoon 083072904 met dezelf- Kissinger waarschuwde dat beide su- permogendheden voor een 'zeer inge wikkelde situatie' staan, wat betreft hun betrekkingen met de Arabische wereld en Israël. Washington zou zijn traditionele vriendschapsbanden met Israël ook in deze crisis niet verbre ken, zoals Moskou haar banden met de Arabische wereld zou handhaven. Het eerste doel was te voorkomen, dat het Midden-Oosten nu wordt 'wat de Balkan in 1914 was'. Kissinger gaf te kennen dat zowel de Israëlische als de Amerikaanse inlichtingendiensten ge faald hadden in hun interpretalies van de Arabische troepenbewegingen. Hij voegde eraan toe dat dit falen op nieuw bewees hoe groot het gevaar is als men waargenomen feiten zodanig interpreteert, dat ze passen in van te voren opgestelde theorieën. Aan Kissingers mededeling dat Israëi geen vliegtuigen en tanks krijgt, zal niet dc dringende waarschuwing vreemd zijn, die koning Feisa! vol gens Amerikaanse persberichten aan president Nixon heeft gezonden, waar bij de koning van Saoedic-Arabië, ge il Zie verder pagina 9. (ADVERTENTIE) Defensie-deskundigen zijn verbaasd over de omvang van de pantsertroe pen, die nu, vooral aan Arabische kant, bij de hevigste gevechten sinds dc kritieke fases van de Tweede We reldoorlog zijn betrokken. Bij de slag in de woestijn bij El Ala- mein, waar het Britse leger en troe pen van Rommel ontmoette, stonden ongeveer 1400 Britse tanks tegenover 550 Franse en Italiaanse. Bij Stalin grad beschikten de Russen over onge veer 900 en de Duitsers óver 700 tanks, In de oorlog in het Midden-Oosten, die vorige week uitbrak, trokken de Syriërs met 1400 tanks ten strijde. Van de Egyptenaren is gemeld, dat ze met 500 tanks het Suez-kanaal zijn overgestoken en daarmee nu gewikkeld zijn in gevechten in de Sinaï-vvoestijn. Israël had ongeveer 1700 tanks toen de oorJog uitbrak. Verder moet er nog rekening worden gehouden met de tanks die Syrië in reserve houdt, terwijl er ook nog honderden Egypti sche tanks op de westelijke oever van liet Suez-kanaal staan. Irak heeft nog eens meer dan 1000 tanks, waarvan er volgens Iraakse meldingen honderd naar het slagveld zijn opgerukt. Defensie-deskundigen zeggen dat het in dc geschiedenis niet eerder is voor gekomen dat zulke grote hoeveelhe den tanks zijn ingezet aan betrekke lijk kleine fonten door tamelijk klei ne landen. In Europa hebben de grote militaire machten gedurende de oorlog van 1939 tot 1945 nooit in één keer zoveel tanks ingezet. De deskundigen wijzen er op dat in de oorlog in het Midden-Oosten beide partijen hebben bewezen tankslagen te kunnen leveren, waarbij Israël iets in het voordeel lijkt door zijn superi oriteit bij het coördineren van tank en luchtaanvallen. In de luchtoorlog is er een nieuwe factor, waardoor vergelijkingen met vorige Arabisch-Israëlische oorlogen er» de Tweede Wereldoorlog erg moei lijk zijn. Het is boven alle twijfel ver heven, dat de Russische luehtafweer- raketten, de SAM 2, 3 en 6 tot nu toe een zeer grote rol hebben gespeeld in de nieuwe oorlog. De raketten hebben de Arabieren de gelegenheid gegeven met hun tanks aan te vallen en hun luchtmacht voor een groot deel achter de hand te houden. De defensieve taak is voor een groot deel door de SAM-overgenomen. De deskundigen zijn het er over eens dat de Israëli's het effect van de ra ketten hebben onderschat Vorig jaar zeiden ze, dat ze een methode hadden om de SAM's onschadelijk te maken, maar dt bleken. Geld voor Israël5 Burenhulp 7 Overzicht Kamerdebat 11 Zwakkeren dupe woon-nood 15 CNV en z'n familie 15 Criminologie in Z.-Afrika 13 Perons ruk naar rechts 13 Amerikaan leerde Vietnamees 19 Over vruchtbaarheid De groten der aarde Latent, 'gezegend oord' Inkijk in vreemde landen Sparta nog in problemen Twijfels over olieboycot Radio en iv Strips, feuilleton Recepten Commentaar Dichtbij en verder Weer Familieberichten Men schrijft ons Nieuwe boeken .Maandbladen Tulnrubrlek Puzxels 6 6 ft 7 7 7 8 19 19 19 21 21 CAD VERTEN Tl E OI heeft u ander transport nodigt Een vertrouwd adrëst DOKKUM; 05190 - 22 02 - 25 80 LELYSTAD: 03200 - 2 16 00 - 2 14 00 '.V

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1