Lof voor minister willen verplichtingen o Zogezegd In deze krant 0 Ook in Kameroen r BON Gebrekaaai brandstof voor bussen Vrije dagen moeten worden ingehaald Brood 3 cent duurder Hotel Dreyeroord Verklaring moet signaal voor Athene zijn wmm OPEN HAARDEN SCHOUWEN Het Kwartet BOEKEE L_D DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 71ste jaargang no. 168 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B:V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 30,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (advertentie; „De Dreyerhoeve" Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-fraetie in de Tweede Ka mer heeft gisteren bij de regering bepleit Grieken.^ land voorlopig, in afwachting van de vérdere ont wikkelingen in Athene, niet meer als lid van de Navo te beschouwen. De stelling dat Nederland te klein is om enige invloed in het buiten land te hebben, is onjuist. Ten slotte behoort ons land tot de tien rijkste landen ter wereld. Sneeuwbuien Guinee-Bissau *T.- Binnenland AltP-bestnur bespreekt ver- trouwenscrisja' -ri.v.*1' 5 Buitenland 'Jfo «ge 0»% brak Lriël. trouwen V...9 Kerk vóelen? sssti Tijdens een pauze in dc begrotingsbehandeling van buitenlandse zaken heeft minister Van der Stoel fmidden) een gesprek met WD-er De Koster (rechts). Links staatssecretaris Brinkhorst van buitenland se zaken. Economie Visserij verliest bij afslui ting Oosterscheldc 19 Actie snoep verstandig ALGIERS, TEL AVIV, CAIRO (Reuter, DPA, UPI, AFP, AP) De Arabi sche topconferentie in Algiers is gisteren geëindigd met een beroep op de Westeuropese landen om zich duidelijk en ondubbelzinnig achter de Arabi sche zaak te stellen en deze ook in de VN te steunen. eeu mooie gelegenheid om van al die wortels af te komen De al tientallen jaren oude zendingspost te Doungue in Kameroen is in de loop van zijn bestaan uitge groeid tot een groot station. Men treft er een lagere, een middelbare en een technische school aan. En ook een landbouwschool, een theologische hogeschool en een ziekenhuis. Tot dc internationale bemanning van jde post behoren verscheidene Nederlanders. Twee dominees, drie art sen, drie leraren, een landbouwkundige, een vroed vrouw en drie vrijwilligers. Zij allen willen op die afgelegen plek op de hoogte blijven van wat er, op kerkelijk, politiek cn ander gebied, omgaat in de wereld en in Nederland. Het zijn dan ook verwoede lezers van onze krant. Een abonnement per luchtpost komt op 800 gulden per jaar. Daar leggen wij geld op toe. Wie betaalt er mee voor dat abonnementen Kameroen al was het maar door ons aan meer abonnees, en dus aan meer inkomsten, te helpen? De directie. Stuurt u mij proefnummers. Stuurt u mij Trouw of het in mijn woonplaats verschij nende Kwartetblad 14 dagen gratis, daarna neem ik een abonnement en betaal per maand per kwartaal of per jaar Naam Straat Plaats Giro Handtekening Stuur deze bon in een envelop aan: Trouw/Kwartet, Ant woordnummer 2792, Amsterdam. Plak geen postzegel, die betalen wij. vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebieven mijn hert in teghenspoet!" Van. onze parlementsredactie DEN HAAG Verschillende fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) geprezen voor de wijze waarop hij zich onafgebroken met de oplos sing van de kaping heeft beziggehou den. In de Tweede Kamer sprak de minis ter gisteren zijn waardering uit over de hulp van de premier van Malta, Dcm Mintoff, de Libische premier en de Arabische diplomaten bij de beëin diging van de kaping. De minister was ook vol lof over de bemanning van het gekaapte toestel. 'Ze hebben de grote risico's en spanningen op fantastische wijze doorstaan'. DEN HAAG De stichting van de arbeid kan zich ermee verenigen dat, voor zover er nog afspraken worden gemaakt om op 24 en 31 december be drijven te sluiten, een algemene ver gunning wordt verleend. Die vergun ning moet dan wel verschillende mo gelijkheden bieden om de verzuimde uren in te halen. Ook moet 'die alge mene .vergunning onverlet laten ook op andere wijzen produktieverlies te voorkomen, zoals het beschikbaar stel len van vakantiedagen, het opnemen van snipperdagen, het verrichten van overwerk, werktijdverschuiving e.d. De stichting van de arbeid heeft dit meegedeeld aan de minister van socia le zaken. DEN HAAG De broodprijzen zijn met Ingang van vandaag verhoogd met ten minste 3 cent per heel brood van 800 gram cn maximaal 1 cent per half brood van 400 gram. Dit geldt zo wel voor In de winkel afgehaald als thuisbezorgd brood. Minister Lubbers van economische zake nheeft hiervoor toestemming gegeven. Van onze verslaggevers AMSTELVEEN De bemanning van de zon dag boven Bagdad gekaapte KLM-Jumbo Mis sissippi en vrijwillig gijzelaar A. Withoit worden vanmiddag om half twee op Schiphol terug verwacht. Het gezelschap keert terug aan boord van het gekaapte toestel. Aan het kapingsavontuur is gistermiddag in Doebal een eind gekomen. Om ongeveer vier uur daalden de drie kapers met getrokken pistolen en de bemanningsle den als dekschild gebruikend de tegen de romp van de jumbo geplaatste trap af. Biet een busje voor de bemanning en een jeep voor de kapers reed het gezelschap naar het stationsgebouw, waar de kapers hun wapens en explosieven afgaven. Gijzelaars cn kapers werden daarna voor een onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Aan de capitualitie van de kapers waren urenlange onderhandelingen vooraf gegaan. Een centrale rol speelde daarbij de kroon prins van Doebal, tevens premier van de Sjeik Rashid Bin Said Al Maktoem, het staats hoofd van Soebai, de oliestaat, waar de kapers van het KLM-vliegtuig zich tenslotte over- gaven, staat rechts op deze foto. Links zijn zoon, die'premier is en die de langdurige onderhandelingen met de kapers voerde. Jumbo-bemanning Unie van Arabische emiraten, sjeik Maktum bin Rashid al Maktum. Deze stelde er zich persoonlijk borg voor dat de kapers goed be handeld zouden worden. Nadat de kapers zich hadden overgegeven, bleef hij ook steeds In hun nabijheid. Dinsdagavond al, nadat het toestel voor de tweede maal in Doebal was geland, was de kapers een vrijgeleide aangeboden, op voor waarde dat de bemanning cn het vliegtuig gespaard zouden worden. De kapers bieken daar lange tijd geen vertrouwen in te stelien. In het hoofdkwartier van de KLM in Amstel veen ontstond gistermorgen grote ongerust heid, toen het erop leek dat dé kapershet vliegtuig weer wilden laten opstijgen. Er werd getankt en de olie van de vier motoren werd ververst. De plaatsvervangend president- directeur van de KLM, mr. J. F. A. de Soet, verklaarde geschrokken: 'Het ts niet meer verantwoord om met dc banden die nu om de wielen zitten nog een start of een landing te maken. Ook de motoren zijn aan een techni sche onderhoudsbeurt toe. Maar nog onver- antwoordeiljker vinden wij het om met een volkomen uitgeputte bemanning de lucht in te gaan'. Eerder hadden de kapers een nieuw vliegtuig en paspoorten geëist, zodat zij het land zouden kunnen verlaten. Deze eis werd door dc autoriteiten van Docbai niet ingewil ligd. Gistermiddag om twee uur zegden de kapers dc premier van Doebai toe het vliegtuig on der nauwkeurig na te komen voorwaarden te willen verlaten. Onder meer zóu de sjeik in persoon garant moeten staan voor hun vrijge leide. De algemeen bedrijfsdirecteur van de KI-M, de heer B. van de Breevaart, zei in Amstelveen dat de kapers erg vermoeid wa ren. 'Dat gaven ze zonder meer toe'. De uiteindelijke overgave ging in Amstelveen met enige verwarring gepaard. Op een gege ven ogenblik steeg een luid. gejnich op, toen bet persbureau AFP meldde dat de kaping voorbij was. Opgewonden familieleden van de bemanning hingen al aan de-telefoon.'Even later bleek het bericht wat voorbarig te zijn geweest: het Franse persbureau bleek een be richt van het ANP onnauwkeurig gelezen te hebben. Het door AFP dc wereld Ingestuurde bericht van de overgave werd toen door het ANP zelf weer overgenomen. Ruim een uur later kom mr. De Soet melden dat de overgave werkelijk een feit was. Chef vliegdienst A. W. Withoit, die lot de gijze laars behoorde, had hem via de open'tele foonlijn tussen Doebai cn Amstelveen-ge meld: 'Ik kan u tot mijn genoegen mededelen dat wij van onze gastheren zijn gescheiden'. KLM-president Oriandini vertelde wat later dat de gijzelaars kerngezond waren. De be manning was zelfs van mening best zelf dc Mississippi naar Nederland te kunnen terug vliegen Voorzover bekend is de kaping van het KLM-toestel dc grootste uit dc geschiede nis van de burgerluchtvaart geweest. Nooit eerder werd ccn vliegtuig met meer dan 250 inzittenden gekaapt. Een weekendje Oostenrijk? Nee Oosterbeek! (Arnhem) 08307-3169 en hotel-pension 08307 - 2904 3 dagen p.p. 30, resp. 27,50 p.d. incl. niet als Navolid Dt. C. Boerticn Zwaar bewolkt en tijdelijk sneeuw of regen, later ook op klaringen. Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuidoost tot oost, later verder draaiend naar noordelijke richtingen en toenemend tot vrij krachtig, aan de kust mogelijk tot hard. Maxi mum-temperaturen circa 3 gr. C. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend kond met vooral aanvankelijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Morgen zon op: 08.24 onder: 16.33 maan op: 12.05 onder: 21.55 De PvdA-buitenlandspeciaiist Piet Dankert zei gisteren tijdens het debat over buitenlandse zaken, dat onder de huidige omstandigheden er voor Ne derland geen bijstandsverplichting kan bestaan, als Griekenland wordt aangevallen. Het Kamerlid drong er daarmee in feite op aan, dat Neder land het belangrijkste principe van de Navo, namelijk dat een aanval op een Nato-land als een .aanval op de hele Navo wordt beschouwd, ten aanzien van Griekenland buiten werking stelt. Volgens insiders in Den Haag kan de regering een dergelijke beslissing nooit nemen, zonder het hele bondge nootschap op losse schroeven te zet ten. De heer Dankert zei ons na afloop van het debat, dat zijn verklaring spe ciaal bedoeld is als signaal;voor Athe ne. Hij meent dat een dergelijke be slissing ertoe kan bijdragen, dat de huidige militaire machthebbers, de weg inslaan naar de democratie door belangrijke politici als KaramanJis, die brede, steun bij de bevolking ge niet, in de regering te halen. De heer Dankert drong voorts aan op opschor ting van de oefeningen met geleide wapens door Nederlandse militairen op Kreta. Het PPR-Kamerlid Walt- mans kondigde aan voor het stopzet ten van deze oefeningen een motie te zullen indienen overeenkomstig de be slissing die het PPR-partijcongres het afgelopen weekeinde nam. De meeste andere Tweede-Kamerfracties gingen niet zover ten aanzien van Grieken land. KVP en AR met name drongen wei aan op gezamenlijke actie van de andere Navo-tanden om Griekenland weer in het democratische gareel te krijgen. De linkse partijen drongen voorts bij de regering aan op onmiddellijke er kenning van de door de,bevrijdingsbe weging PAIGC in de Portugese kolo nie Guinee-Bissau uitgeroepen repu bliek. Het PvdA-Kamerlid ftelus ter Beek kondigde hierover een motie aan. Zoals bekend wil minister Van der Stoel deze republiek nog niet er kennen, omdat Portugal de belang rijkste steden nog in zijn macht heeft. 'Moeten wij', zo vroeg de heer Ter Beek zich af, 'met erkenning wachten totdat ook de hoofdstad Bis sau ten koste van veel bloed is vero verd?' KVP en AR toonden meer begrip voor het standpunt van mr. Van der Stoel om met de erkenning te wach- ffiSBSiS ionM ADVERTENTIE Rijswijkseweg 282 Den Haag Telefoon 642142-118440 Donderdagavond verkoop Ruime parkeergelegenheid voor de showroom J -i c te- Mag Israel zich verraden FC Twente verloor ....-12' Mcu schrijft ons Nieuwe, boeken Radio «n Iv strips. ieuUleion Recept Radio en tv Commentaar Wetr Dichtbij en verder Familieberichten .1,....,.;......;. rustel ,6 ï.tiï ■-.Tv Sïrj rJK; 10 u .ten. De AR-woordvoerder dr. Boerticn wilde niet het 'standpunt delen van zijn fractiegenoot J. N. Scholten,die na een bezoek aan Gulnee-Bisau tot de conclusie kwam dat onmiddellijk erkenning door Nederland noodzake lijk is. Dr. Boertien meende, dat er kenning door enkele westelijke lan den niet het gewenste resultaatzou Zie vervolg op pagina 5 De Arabische staten zullen voortgaan met de confrontatie tegen Israël en daarbij gebruik blijven maken van het oliewapen. Zij zijn-bereid vrede met Israël te sluiten, maar stellen voorop dat .'de Israëlische strijdkrach ten zich onmiddellijk moeten terug trekken uit de in 1967 en nadien be zette Arabische gebieden, met Jeruza lem vooraan en het herstel van het Palestijnse volk in zijn nationale rechten'. In een afzonderlijke verklaring over Afrika, waarin 'speciale maatregelen' worden toegezegd om te voorkomen dat de produktiebeperkingen op de Arabische olie-uitvoer schadelijk zou den kunnen zijn voor bevriende Afri kaanse staten, wordt een volledig olie embargo ingesteld op de leveranties aan Zuid-Afrika, Rhodesië en Portu gal. De Arabische landen verplichten zich om alle betrekkingen met deze drie landen te verbreken. Ais belo ning voor het feit dat praktisch alle Afrikaanse staten hun diplomatieke betrekkingen met Israël hebben ver broken, zullen de Arabische staten hun financiële steun aan de Afrikaan se bevrijdingsbewégingen opvoeren. Tevens zal er een fonds met een kapi taal van 125 miljoen dollar worden opgericht voor investeringen in de Afrikaanse staten. De beperkingen op de produktie van Arabische clie zullen net zo lang doorgevoerd worden totdat de Arabi sche eisen tegenover Israël zijn inge willigd. De olie-importerende landen zullen drie categorieën worden ver deeld door de Arabische olie-exporte rende landen: neutrale landen, be vriende landen en vijandelijke landen, die Israël steun verlenen. Al naar ge lang de categorie waarin zij ingedeeld zijn. zullen zij minder, meer of hele maal geen oüe ontvangen. In overeen stemming met deze politiek hebben de Arabische olielat ïen besloten de produktiebeperking van vijf procent voor de maand december niet van toe passing te laten zijn op Japan en de Philippijnen, omdat die twee landen zich de afgelopen dagen in pro-Arabi sche zin hebben uitgelaten. Na decem ber zullen de produktiebeperkingen op deze landen en op West-Europa weer van toepassing worden, tenzij nieuwe blijken van vriendschap voor de Arabieren worden gegeven. West- Europa wordt in de verklaring op nieuw opgeroepen 'alie mogelijke middelen te gebruiken om Israël te bewegen zich uit alle bezette Arabi sche gebieden terug te trekken,, in het bijzonder uit het Arabische deel van Jeruzalem en aan het Palestijnse volk zijn legitieme rechten terug te geven*. De Arabische topconferentie heeft voorts aangekondigd dat als haar 'voorwaarden voor een vrede' onzeker blijven en de Arabische vredespogin gen mislukken, 'alle Arabische landen Zie vervolg op pagina 9 Van onze Haagse redactie DEN HAAGDe particuliere buson dernemingen en die van de Neder landse Spoorwegen vrezen dat het door hen verleende openbaar vervoer reeds half december met 25 -procent zal moeten worden ingekrompen, ais zij niet voldoende dieselolie ontvan gen. In een brief aan het Rijksbureau voor aardolieprodukten zeggen de on- dernemingen ernstige schade te on- dervinden van de leverantiebeperkin gen der oliemaatschappijen. Deze maatschappijen leveren iedereen 15 procent minder dan voorheen. De busondernemingen die eigen pompen bij hun garages in .beheer hebben, lij- den ook onder deze beperkingen. Daarom vragen zij nu het Rijksbureau om opheffing van deze beperkingen, zodat het openbaar vervoer in een tijd waarin het particulier autoge bruik zo veel mogelijk door de over- - heid wordt tegengegaan, aan.de ge stegen vraag, tegemoet kan'komen.- - De busondernemingen waarschuwen ook voor diet gevaar vanhet opheffen van de autovrije zondag als er een distributiesysteem zou. worden inge voerd. Verwacht mag worden dat de automobilist door de week dan zijn auto thuislaat en per bus reist om maar voor de zondag genoeg behrinev-ti te. hebbèn. De busbedrijven wijzen de - regering erop, dat reeds nu tijdens de spitsuren door dei week gereden wordt," met al het beschikbare materiaal ón^ dat een extra belasting niet kan'wor den opgevangen. Geadyiseerd .wordt daaróm de zondag autovrij te ho aan, Daarnaastzou volgens de bu. deme- mingen en de NS nu eens d'ea-'sprei-j- ding van school- en werk en ten worden gerealiseerd, zodat niet ie- ie dereen zich. in een o «u een half uur op het openbaar v* stoit

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1